Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ???


Recommended Posts

καλησπερα!!!!θα ηθελα να μου δωσετε τη συμβουλη σας κ την γνωμη σας πανω στο θεμα πλυντηριο ρουχων.το προβλημα μας ξεκιναει απο το οτι το μπανιο μας ειναι πολυ μικρο....ετσι στο μπαλκονι εχουμε φτιαξει μια αποθηκη κ λεμε να το βαλουμε εκει μεσα,η πορτα της αποθηκης ειναι απο αυτες τις φυσαρμονικες που κλεινουν κ μαζευουν στο πλαι.λετε να μου χαλασει με την υγρασια η γενικα με τις καιρικες συνθηκες???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!! κ εμας το πλυντηριο μας δεν χωραγε στο μπανιο!!να φανταστεις μια φορα ειχα βαλει να στεγνωσω κατι ρουχα κ απ'τις πολλες στροφες μετακινηθηκε κ σφηνωσε την πορτα!!αστα μεγαλο αθλο καταβαλλαμε για να την ανοιξουμε παλι!!!τεσπα, απο αποψη καιρικων συνθηκων αν η αποθηκουλα ειναι οκ δεν νομιζω να εχεις προβλημα!!αν δεν βρεχεται δηλ γιατι να σκουριασει?το θεμα ομως ειναι πως οταν ειχα επιχειρησει κ εγω να το βγαλω στο μπαλκονι ο υδραυλικος μ ειχε πει πως απογορευεται λεει τα νερα του πλυντηριου να βγαινουν στον δρομο λογω τ οτι εχουν σαπουναδες κ πως θα εχω προβληματα!!!!αρα οπως καταλαβαινεις το αφησα στο "θεορατο" μπανιο μ!!!!

MUI0p3.png36oFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και η συνυφάδα μου το έχει χρόνια στο μπαλκόνι χωρίς πρόβλημα.

Αυτό που λέει η emaki! ισχύει.Δεν μπορείς να ρίχνεις τα βρωμικα νερά στον δρόμο.Εννοείται οτι θα φωνάξεις υδραυλικό να στο συνδέσει με την αποχέτευση.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα το μπαλκονι με την αποθηκη ειναι στην απο πισω πλευρα κ σκεφτομαι καθε φορα που θα βαζω πλυντηριο να βγαζω το λαστιχο του κ να το βαζω στο συφονι να πεφτουν εκει τα νερα.για να δουμε...ελπιζω να μην εχω προβλημα,παντως ειναι πολυ μικρο κ εμας το το μπανιο,το ιδιο εχω παθει κ εγω τρανταχτηκε κ εφυγε απο τη θεση του αλλα σταθηκαμε τυχερη η πορτα ανοιγει προς τα εξω του μπανιου κ ευτυχως μπορεσανε να μπουμε.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω δεν ειναι σωστο.....θα δοκιμασω πρωτα αυτο με το συφονι που ειναι ειδη συνδεδεμενο κ μετα αν δεν περτυχει φωναζω κ υδραυλικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το πλυντήριο δεν βρέχετε δεν έχει κανενα πρόβλημα και η μαμά μου και εγώ χρόνια τώρα το έχουμε στο μπαλκόνι μέσα σε ντουλάπα.Κι ας έχουμε ευρύχωρο μπάνιο.Το προτιμώ έξω.

Link to comment
Share on other sites

Σύμπτωση...κι αυτές τις μέρες το σκεφτόμουν κι εγώ.

Ρώτησα υδραυλικό και μου είπε πώς γίνεται μια κι εμάς περνάει και αποχέυτεση από το μπαλκόνι ΟΜΩΣ μου είπε κάτι που δεν είχα σκεφτεί:

μπορεί να παραπονεθούν οι γείτονες για το θόρυβο. Και για να είμαι ειλικρινής ούτε εμ΄'ενα θα μου άρεσε να έχει η διπλανή πλυντήριο μέσα στα αυτιά μου.:(

Link to comment
Share on other sites

Σύμπτωση...κι αυτές τις μέρες το σκεφτόμουν κι εγώ.

Ρώτησα υδραυλικό και μου είπε πώς γίνεται μια κι εμάς περνάει και αποχέυτεση από το μπαλκόνι ΟΜΩΣ μου είπε κάτι που δεν είχα σκεφτεί:

μπορεί να παραπονεθούν οι γείτονες για το θόρυβο. Και για να είμαι ειλικρινής ούτε εμ΄'ενα θα μου άρεσε να έχει η διπλανή πλυντήριο μέσα στα αυτιά μου.:(

 

αυτο δεν το ειχα σκεφτει ουτε εγω.....

λες να ενοχλει ο θορυβος???σε εμας στο μπαλκονι ακριβως διπλα στο μπαλκονι δεν εχει αλλο μπαλκονι ουτε τοιχο απο το διπλανο διαμερισμα.υπαρχει ακριβως διπλα ενα διαμερισμα αλλα ειναι πολυ πιο μεσα κ δεν ειναι σε ευθεια με το μπαλκονι ωστε να ακουμπαει στο τοιχο τους.

μετα αλλη λυση ειναι να το κατεβασω κατω σε μια απο τις δυο αποθηκες που εχουμε αλλα μετα θα πρεπει να κουβαλαω τη λεκανη με τα ρουχα απο το ισογειο στον πρωτο οροφο.....:?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω που μενεις αλλα αν εχετε προβλεμα το χειμωνα με παγωνιες να εχεις υποψη σου οτι μπορει να παγωσει η σωληνα υδρευσης. τα σαπουνονερα να μην τα ριχνεις σε κοινοχρηστους χωρους κ σκοτωθει κανενας χριστιανος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις το πλυντηριο, το εχουμε μονιμα στο μπαλκονι πολλα χρονια τωρα.δεν εχει παθει απολυτως τιποτε & εχουμε συνδεσει το λαστιχο με το σιφονι (το οποιο δε καταληγει σε δρομο αλλα σε υπονομο).

Ειναι πολυ πρακτικο θα το δεις, σκεψου μονο πως οταν τελειωνει το πλυντηριο με μια κινηση απλωνεις, δε κανεις χλμ ουτε λερωνεις με νερα το υπολοιπο σπιτι μεχρι να βγεις στο μπαλκονι.Το μονο ισως μειον ειναι οταν κανει πολυ κρυο το χειμωνα,πως βγαινεις για να βαλεις πλυντηριο..

μπροστα στο θεμα του χωρου ομως,νομιζω αξιζει το κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις το πλυντηριο στο μπαλκονι το εχουμε και ειναι συνδεδεμενο κανονικα με αποχετευση...μια χαρα βολευει εξω,ουτε κατα διανοια δεν το ηθελα στο μπανιο(αν και εχω κι εκει παροχη)Μια χαρα με βολευει και δεν επηρρεαζεται απο καιρικες συνθηκες...

 

Σύμπτωση...κι αυτές τις μέρες το σκεφτόμουν κι εγώ.

Ρώτησα υδραυλικό και μου είπε πώς γίνεται μια κι εμάς περνάει και αποχέυτεση από το μπαλκόνι ΟΜΩΣ μου είπε κάτι που δεν είχα σκεφτεί:

μπορεί να παραπονεθούν οι γείτονες για το θόρυβο. Και για να είμαι ειλικρινής ούτε εμ΄'ενα θα μου άρεσε να έχει η διπλανή πλυντήριο μέσα στα αυτιά μου.:(

 

ναι καλα...ελα να ακουσεις πως κανει το πλυντηριο-καραβι της απο πανω που το εχει στο μπανιο και το εχω στα αυτια μου και θα διαπιστωσεις οτι καμια διαφορα δεν εχει....

Αν το πλυντηριο ειναι σακαρακα..οπου και να το βαλεις...το ιδιο ενοχλητικο θα ειναι...

Προσωπικα παντως δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα...δεν πολυπλενω βραδυ αλλωστε!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το πλυντηριο, το εχουμε μονιμα στο μπαλκονι πολλα χρονια τωρα.δεν εχει παθει απολυτως τιποτε & εχουμε συνδεσει το λαστιχο με το σιφονι (το οποιο δε καταληγει σε δρομο αλλα σε υπονομο).

Ειναι πολυ πρακτικο θα το δεις, σκεψου μονο πως οταν τελειωνει το πλυντηριο με μια κινηση απλωνεις, δε κανεις χλμ ουτε λερωνεις με νερα το υπολοιπο σπιτι μεχρι να βγεις στο μπαλκονι.Το μονο ισως μειον ειναι οταν κανει πολυ κρυο το χειμωνα,πως βγαινεις για να βαλεις πλυντηριο..

μπροστα στο θεμα του χωρου ομως,νομιζω αξιζει το κοπο.

μια απο τα ιδια κι εγω.

Πλυντηριο και στεγνωτηριο..Το χειμωνα μονο...τουρ τουρ......

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έξω στο μπαλκόνι το έχω, μάλιστα έχω φτιάξει και ντουλάπι και το έχω μέσα και επιπλέον έχω εκεί τα απορρυπαντικά και βάζω και τα ασιδέρωτα!

Επίσης, το ντουλάπι, μειώνει πολύ το θόρυβο.

Είχα προβλέψει το θέμα και είχα ζητήσει από τον κατασκευαστή να μου προσθέσει παροχή πλυντηρίου στο μπαλκόνι, μιας και είχα την ...τυχερή ατυχία να το αγοράσω πριν ετοιμαστεί.

Και έχω ελεύθερο χώρο στο μπάνιο, που δεν το λες και μεγάλο και κάνω μια χαρά την δουλειά μου.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα θα κανω μια μικρη αποθηκη στο μπαλκονι μου και επειδη εχω νυχτερινο ρευμα και θα βαζω πλυντηριο το βραδυ μετα τις 11,σκεφτηκα περιμετρικα να στους τοιχους και στην αποθηκη να τοποθετησω αυγοθηκες για ηχομονωση.Ξερω οτι κανει δουλεια η αυγοθηκη οποτε δεν θα δημιουργησω προβλημα στη γειτονια,γιατι ειμαστε συγκροτημα κατοικιων και το βραδυ δεν ακουγεται τιποτα.

JgiCp3.pngv9Xtp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως μην το βάλεις στην αποθήκη που λες γιατί θα σιχτιρίσεις να κουβαλάς τα ρούχα από το ισόγειο πάνω στο σπίτι. Το είχα έτσι και δεν άντεξα. Το ανέβασα στο μπάνιο του σπιτιού. Το έβαλα στο δεύτερο μπάνιο αφού αφαίρεσα την ντουζιέρα (στο μεγάλο υπάρχει μπανιέρα). Χώρεσε μια χαρά. Δεν άντεχα το πάνω κάτω και μάλιστα με μια ντουζίνα ρούχα. Άσε που έπρεπε να κουβαλάω και το μικρό γιατί ήθελε συνέχεια να με ακολουθεί.

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι που νοικιάζαμε με τον άντρα μου πριν παντρευτούμε , ήταν ένα ΠΟΛΥ μικρό ρετιρέ με τεράστιο μπαλκόνι!

Ήμασταν οι πρώτοι που μπήκαμε, ο εργολάβος ήξερε φυσικά ότι σε εκείνο το μπάνιο αποκλείεται να χωρέσει πλυντήριο, και είχε κάνει πρόβλεψη να μπει σε συγκεκριμένο χώρο στο μπαλκόνι, είχε παροχή νερού και αποχέτευση και ο ιδιοκτήτης είχε βάλει και ένα ανοξείδωτο ντουλάπι, ώστε να είναι προστατευμένο από τον καιρό.Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα , ούτε με βροχή , σκουριές κλπ.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις το πλυντηριο στο μπαλκονι το εχουμε και ειναι συνδεδεμενο κανονικα με αποχετευση...μια χαρα βολευει εξω,ουτε κατα διανοια δεν το ηθελα στο μπανιο(αν και εχω κι εκει παροχη)Μια χαρα με βολευει και δεν επηρρεαζεται απο καιρικες συνθηκες...

 

 

 

ναι καλα...ελα να ακουσεις πως κανει το πλυντηριο-καραβι της απο πανω που το εχει στο μπανιο και το εχω στα αυτια μου και θα διαπιστωσεις οτι καμια διαφορα δεν εχει....

Αν το πλυντηριο ειναι σακαρακα..οπου και να το βαλεις...το ιδιο ενοχλητικο θα ειναι...

Προσωπικα παντως δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα...δεν πολυπλενω βραδυ αλλωστε!!

κ εμενα το σιφονι με αποχετευση ειναι συνδεδεμενο,οποτε δεν νομιζω να εχω προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...