Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρακαλώ βοηθήστε!Εσείς τι πληρώνετε??


Zoi24

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! :)

 

Είμαι 24 και εδώ και πριν 2 μήνες νοικιάσαμε σπίτι με το αγόρι μου.

Το σπίτι είναι 65 τετραγωνικών στην Νέα Πεντέλη.

 

Επειδή δεν έχω μείνει ποτέ μόνη μου και δεν έχω ιδέα από τιμές,

μπορείτε να μου πείτε τι πληρώνετε κατά μέσο όρο για ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ και πετρέλαιο?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέχασα να σας πω οτι έχουμε ένα ρολόι κοινό με τον ενοικιαστή μας

οπότε δνε μας έρχεται λογαριασμός εμάς.

Έτσι θέλω να έχω μια ιδέα αν το ποσό που μας ζητάει είναι νορμάλ ή όχι!

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό λάθος να έχεις κοινό ρολόι. Γιατί πρώτον εσύ το πρωί μπορεί να δουλεύεις και να λείπεις και εκείνος να "ξεσκίσει" το νερό, ρεύμα κλπ. Επίσης αυτά βγαίνουν βάσει των τετραγωνικών που έχει το κάθε σπίτι. Δεν μπορεί να τα πληρώνεται μισά μισά. Δεν ξέρω τι χρήση κάνει αυτός. Καλό θα ήταν να του πεις να δεις πορηγούμενους λογαρισμούς του ώστε όταν έρθει ο καινούργιος να μπορείς - όχι απόλυτα και σωστά - να δεις την διαφορά και τι θα πληρώσεις εσύ. Καλό θα είναι να του πεις να βάλει ξεχωριστό ρολόι γιατί βλέπω να σφάζεστε!!

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό λάθος να έχεις κοινό ρολόι. Γιατί πρώτον εσύ το πρωί μπορεί να δουλεύεις και να λείπεις και εκείνος να "ξεσκίσει" το νερό, ρεύμα κλπ. Επίσης αυτά βγαίνουν βάσει των τετραγωνικών που έχει το κάθε σπίτι. Δεν μπορεί να τα πληρώνεται μισά μισά. Δεν ξέρω τι χρήση κάνει αυτός. Καλό θα ήταν να του πεις να δεις πορηγούμενους λογαρισμούς του ώστε όταν έρθει ο καινούργιος να μπορείς - όχι απόλυτα και σωστά - να δεις την διαφορά και τι θα πληρώσεις εσύ. Καλό θα είναι να του πεις να βάλει ξεχωριστό ρολόι γιατί βλέπω να σφάζεστε!!

 

Το ξέρω οτι είναι πολύ λάθος το κοινό ρολόι αλλά δυστυχώς λόγω των συνθηκών αναγκαστήκαμε να μπούμε στο χορό και να χορέψουμε....:rolleyes:

 

Θέλω όμως να μάθω περίπου που παίζουν οι τιμές κι επειδή οι φίλοι μας ζουν όλοι με τους γονείς τους, γι αυτό θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας τιμές :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΝ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΩΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΙΜΕΣ?ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ?ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ Η ΤΟ ΡΕΥΜΑ?ΑΦΟΥ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΤΑ ΜΙΣΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ?ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΝ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΩΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΙΜΕΣ?ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ?ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ Η ΤΟ ΡΕΥΜΑ?ΑΦΟΥ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΤΑ ΜΙΣΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ?ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ?

 

Μα δεν ζητάω να μου πείτε τι θα έπρεπε να πληρώνω εγώ :)

Απλά ρωτάω , αν θέλει φυσικά κάποιοσ να πει, τι πληρώνει

για να συγκρίνω ...

Link to comment
Share on other sites

μία καλή ιδέα είναι να του ζητήσεις τους λογ/μούς ΔΕΗ, νερού, πετρελαίου του τελευταίου έτους για να δεις τι περίπου πλήρωνε και να δεις πόσο θα είναι η αύξηση τώρα που μέσα είναι και το δικό σας σπίτι.

το ποσό που πρέπει να πληρώσεις θα είναι σε συνάρτηση με τα τετραγωνικά και τα άτομα.

δεν μπορεί π.χ αυτός να ζουν 4-5 άτομα σε 100 τμ και να πληρώνετε μισά μισά με εσας που είσαστε δύο σε λιγότερα τετραγωνικά.

όλα αυτα βέβαια κατά προσέγγιση γιατί όχι ότι δεν μπορεί να σε κλέψει αλλά μην πιαστείς και τελείως κορόιδο

Link to comment
Share on other sites

μία καλή ιδέα είναι να του ζητήσεις τους λογ/μούς ΔΕΗ, νερού, πετρελαίου του τελευταίου έτους για να δεις τι περίπου πλήρωνε και να δεις πόσο θα είναι η αύξηση τώρα που μέσα είναι και το δικό σας σπίτι.

το ποσό που πρέπει να πληρώσεις θα είναι σε συνάρτηση με τα τετραγωνικά και τα άτομα.

δεν μπορεί π.χ αυτός να ζουν 4-5 άτομα σε 100 τμ και να πληρώνετε μισά μισά με εσας που είσαστε δύο σε λιγότερα τετραγωνικά.

όλα αυτα βέβαια κατά προσέγγιση γιατί όχι ότι δεν μπορεί να σε κλέψει αλλά μην πιαστείς και τελείως κορόιδο

 

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να βγάλω άκρη έτσι γιατί πριν απο εμάς έμενε άλλο ζευγάρι οπότε το σπίτι δεν έχει μείνει καθόλου ξενοίκιαστο..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΕΛΕΙ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΩΡΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΥΣΗΧΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ?ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΕΛΕΙ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΩΡΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΥΣΗΧΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ?ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ?

 

Κορόϊδο είναι να βάλει ξεχωριστό ρολόι; Με αυτό τον τρόπο μονίμως θα επωφελείται από τους ενοικιαστές και θα τους εκμεταλλεύεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να σου φύγει η περιέργια θα σου πω εγώ τι πληρώνω για 120τμ

ρευμα 120

νερό 30 ( εδώ κάτι παίζεται έρχεται πολύ λίγο )

πετρέλαιο έχω ατομικό, δικό μου εντελώς

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για διαμέρισμα 70 τ.μ. + αποθήκη 5 τ.μ. δίνω:

- ΔΕΗ 180 ευρώ για το 4μηνο

- ΕΫΔΑΠ, το καλοκαίρι περίπου 40 ευρώ το 3μηνο, ενώ το χειμώνα περίπου 30 ευρώ το 3μηνο.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε σε 90τμ είμαστε 3 ελλήνικες και μια μπέμπα, πληρώνουμε ρεύμα το καλοκαίρι 40-50 ευρώ και το χειμώνα (σεμπ - οκτωμ) κοντά στα 100 και όταν ξεκινούμε και τα καλιριφέρ φουλ εκεί το ρεύμα αλλάζει τελειώς. Νερό όχι πάνω από 30. Το καλοκαίρι όμως έχουμε πάντα ζεστό νερό από ηλιακό και μέχρι τώρα η χρήση γινόταν από ένα άτομο. Πάντως επειδη και εγώ το προηγούμενο καλοκαίρι είχα μείνει με τον φίλο μου, σπίτι 50τμ το νερό τα έξοδα δεν ήταν πολλά. Για μένα ξεκίνα καλύτερα βάζοντας 50 ευρώ το μήνα στην άκρη και εσύ και ο φίλος σου και όταν στο δίμηνο θα έρθουν οι λογαριασμοί θα έχετε κατά την γνώμη μου ένα καλό ποσό για να καλύψετε τα έξοδα σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...