Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν πήραν το παιδι μου στο δημοτικο παιδικο..


Recommended Posts

δεν πήρανε τη μικρη μου (2.7 χρ) στο δημοτικο παιδικο..:-( Ο μικρός μου (4.5 χρ) πηγαινει εκει, δεν δεχτηκε ομως την αδελφη του!!! ζηλευει η μικρη, με ρωτάει κάθε μέρα "ποτε θα παω εγω, και εγω θελω".. κοντευω να τρελαθω:(

 

τι τιμες εχουν ιδιωτικοι παιδικοι? κατω απο 300 ευρω δεν υπαρχουν πιστευω? μηπως δεχεται λιγες ωρες την εβδομαδα? Μενουμε στα νότια προάστια. Μήπως είναι πιο φτηνό εκτος? Λαγονησι, Σαρωνιδα, Αναβυσσος...Αρτεμιδα, Νεα μακρη τ.λ.?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν πήρανε τη μικρη μου (2.7 χρ) στο δημοτικο παιδικο..:-( Ο μικρός μου (4.5 χρ) πηγαινει εκει, δεν δεχτηκε ομως την αδελφη του!!! ζηλευει η μικρη, με ρωτάει κάθε μέρα "ποτε θα παω εγω, και εγω θελω".. κοντευω να τρελαθω:(

 

τι τιμες εχουν ιδιωτικοι παιδικοι? κατω απο 300 ευρω δεν υπαρχουν πιστευω? μηπως δεχεται λιγες ωρες την εβδομαδα? Μενουμε στα νότια προάστια. Μήπως είναι πιο φτηνό εκτος? Λαγονησι, Σαρωνιδα, Αναβυσσος...Αρτεμιδα, Νεα μακρη τ.λ.?

 

Εγώ θα σε συμβούλευα να πας στα κεντρικά να ρωτήσεις για ποιο λόγο δεν την πήραν... δεν ξέρω τα κριτήρια που έχουν στον συγκεκριμένο δημοτικό σταθμό αλλά γενικότερα τα κριτήρια που παίζουν είναι οικονομικά, εάν και οι 2 γονείς δουλεύουν κλπ... εφόσον λοιπον πήραν τον μεγάλο, θεωρητικά καλύπτετε τα οικονομικά σας / κοινωνικά κριτήρια κλπ.. δεν χάνεις να πας να ρωτήσεις πως εάν πληρείτε τα κριτήρια γιατί πήραν το ένα και το άλλο όχι.... τώρα για ιδιωτικούς σταθμούς κάτω από 300 δύσκολο να βρεις.. εγώ θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις από τα κεντρικά πάντως και να ρωτήσεις ώστε να το αποκλείσεις σίγουρα από εκεί σε πρώτη φάση...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε συμβούλευα να πας στα κεντρικά να ρωτήσεις για ποιο λόγο δεν την πήραν... δεν ξέρω τα κριτήρια που έχουν στον συγκεκριμένο δημοτικό σταθμό αλλά γενικότερα τα κριτήρια που παίζουν είναι οικονομικά, εάν και οι 2 γονείς δουλεύουν κλπ... εφόσον λοιπον πήραν τον μεγάλο, θεωρητικά καλύπτετε τα οικονομικά σας / κοινωνικά κριτήρια κλπ.. δεν χάνεις να πας να ρωτήσεις πως εάν πληρείτε τα κριτήρια γιατί πήραν το ένα και το άλλο όχι.... τώρα για ιδιωτικούς σταθμούς κάτω από 300 δύσκολο να βρεις.. εγώ θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις από τα κεντρικά πάντως και να ρωτήσεις ώστε να το αποκλείσεις σίγουρα από εκεί σε πρώτη φάση...

εγω δεν εργαζομαι.. μου ειπε οτι αυτος ειναι ο λογος. όμως πως μπορω να εργαστω εγω, αφου δεν εχω που να αφησω το παιδι? δεν εχω κανεναν.. Οι γονείς μου δεν ειναι στη Αθηνα, και η πεθερα μου ειναι εγχειρισμενη στο κρεβατι. Ελεγα θα παρουν τη μικρη, θα βρω καμια δουλεια, αλλα δυστυχως:-(

Από τη μία τους καταλαβαινω, από την άλλη - γιατι δεχτηκαν το μεγαλο? Φοβαμαι ομως να ρωτησω αυτο να μην εχει προβλημα το παιδι..

απο τι καταλαβα, δεν εχω καμια ελπιδα, επειδη δεν εργάζομαι. πρεπει καπως να βρω δουλεια με το παιδι στα χερια μου:?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εργαζομαι.. μου ειπε οτι αυτος ειναι ο λογος. όμως πως μπορω να εργαστω εγω, αφου δεν εχω που να αφησω το παιδι? δεν εχω κανεναν.. Οι γονείς μου δεν ειναι στη Αθηνα, και η πεθερα μου ειναι εγχειρισμενη στο κρεβατι. Ελεγα θα παρουν τη μικρη, θα βρω καμια δουλεια, αλλα δυστυχως:-(

Από τη μία τους καταλαβαινω, από την άλλη - γιατι δεχτηκαν το μεγαλο? Φοβαμαι ομως να ρωτησω αυτο να μην εχει προβλημα το παιδι..

απο τι καταλαβα, δεν εχω καμια ελπιδα, επειδη δεν εργάζομαι. πρεπει καπως να βρω δουλεια με το παιδι στα χερια μου:?

 

Εφόσον δεν εργάζεσαι και έκανες αίτηση για 2 παιδιά ίσως και το ότι πήραν το ένα γι΄αυτους να είναι αρκετό :-P από εκεί και πέρα θα μπορούσες να ρωτήσεις σε κάποιον ιδιωτικό εάν δέχονται να το πας το μικρό για λίγες ώρες (φαντάζομαι αυτό θες).. εάν πάλι θέλεις δουλειά φουλ οχτάωρο το πρόβλημα με το μικρό θα το έχεις εφόσον δεν έχεις καποιον να το κρατάει οπότε εκεί μιλάμε για ιδιωτικό όλες τις ώρες που θα δουλεύεις... για λεφτά δεν ξέρω τι παίζει πρέπει να ρωτήσεις, πιστεύω ότι σε αυτές τις εποχές ίσως είναι λίγο πιο χαμηλές οι τιμές... κάτω από 300 δεν πιστεύω ότι θα βρεις εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το μικρό σου λόγω ηλικίας υπάγεται στο βρεφικό τμήμα του σταθμού, ενώ το μεγάλο στο παιδικό. Συνήθως οι θέσεις του βρεφικού είναι περιορισμένες. Προφανώς υπήρχαν γονείς που είχαν μεγαλύτερη προτεραιότητα από εσένα.

Υ.Γ. μου κάνει εντύπωση που πήραν και το μεγάλο σου γιατί εμένα μου είχαν πει ότι θα πρέπει και οι 2 γονείς να είναι πλήρως απασχολούμενοι... Εκτός αν τον πήραν μέσω ΕΣΠΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον μεγαλο μου δεχτήκανε πριν δυο χρονια, όταν έγινε 2.5 χρονων..Απο 2.5 χρονών δεν ειναι πια βρεφικο, παιδικο ειναι (πρεπει να μην φοραει πανα το παιδι). δεν μας εξηγησε ξεκαθαρα οτι και οι 2 γονείς πρέπει να εργάζεται.. ξερω, οτι συνηθως αν ειναι το ένα παιδί μέσα, δεχεται και το αδελφακι του. τα πιστεψα, μάλλον για αυτό το λόγο είναι τόσο δύσκολο τωρα να το δεχτώ:)

 

νομιζω οτι μεγαλο ρολο παιζει και γνωριμιες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...