Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσικό σιρόπι για τον βήχα


Recommended Posts

Διάβασα οτι το κρεμμύδι βοηθάει πάρα πολύ στο βήχα.Και η συνταγή είναι η εξής.

100 γρ.ψιλοκομμένο κρεμμύδι

100 γρ. ζάχαρι ή μέλι

Τα βάζουμε σε ένα βαζάκι που κλείνει και το αφήνουμε.Σε μερικές ώρες αυτό βγάζει ένα σιρόπι το οποίο τα μαζεύουμε με ένα κουταλάκι.Βοηάει λέει πάρα πολύ.Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω???Το έχετε ξαναακούσει??Το έχετε δοκιμάσει?Επίσης , από το ίδιο κρεμμύδι βγαίνει σιρόπι για δύο μέρες , το οποίο μαζεύουμε με το κουταλάκι και το φυλαμε στο ψυγείο.

Περιμένω απαντήσειςςςςςςςς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


παρα πολυ καλη συνταγη και μπραβο σου!!

το κρεμμυδι ειναι φοβερο αντιβηχικο λογω των αντιμικροβιακων του ιδιοτητων.

ακομη κ ενα κρεμμυδι κομμενο στα τεσσερα διπλα στο μωρο που βηχει το βραδυ στην κουνια του, εχει αποδειχθει φοβερη λυση, παρμενη απο τους παλιους που δεν ειχαν σιροπια!;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμ έχω βαρεθεί πια με αυτά τα σιρόπια.Από Σεπτέμβριο που έχει αρχίσει τον παιδικό ο μικρός μου ,συνέχεια με βήχα τον έχω.Πόσο πια φάρμακα φάρμακα , αμάν πια.

Και με την ευκαιρία , να σας γράψω και μία ακόμα συνταγή

1 κουταλάκι θυμάρι

1 κουταλάκι φασκόμηλο

100 γραμμάρια ζάχαρη(εδώ 'εχω μπερδευτεί λιγάκι , διότι η συνταγή ειναι από ένα γερμανικό φόρουμ και γράφει συγκεκριμένα Kandis Zucker (Zucker σημαίνει ζάχαρη , το Κandis δεν ξέρω τι είδος ζάχαρη είναι αν κάποια ξέρει ας βοηθήσει , παρακαλώ)

1/2 λίτρο νερό

Όλα αυτά τα βράζουμε , μέχρι να λιώσει η ζάχαρη και το φυλ΄΄αμε στο ψυγείο

Το δίνουμε τρεις φορές την ημέρα.

Την καλημέρα μου.:)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου το ειχε κανει μια συγκατοικος μου παλια στην Ισπανια οταν ημουν ενα φεγγάρι, ειχε βαλει κρεμμυδι, και μελι...οχι ζαχαρι και οντως με ειχε βοηθησει πολυ. Αλλα τα ειχε βρασει σε κατσαρολακι, τα σουρωσε και μετα με εβαλε και το ηπια....δεν ειχε και την καλυτερη γευση αλλα την δουλεια του την εκανε!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...