Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσλεξία, επιλογή σχολείου


Recommended Posts

Γεια σας,

Είμαι μητέρα διδύμων ενός αγοριού και ενός κοριτσιού της Α’ γυμνασίου.

Ο γιος μου είναι δυσλεκτικός και μετά από χρόνια απογοήτευσης και χλευασμού από τους συμμαθητές του καταφέραμε και πήραμε τον προηγούμενο μήνα τη γνωμάτευση και έτσι θα ξεκινήσει να εξετάζεται προφορικά. Ο ίδιος ψυχολογικά ανέβηκε πολύ και άρχισε να κάνει προσπάθειες για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στα μαθήματα αν και καταλαβαίνω ότι διατηρεί ακόμα επιφυλάξεις.

Το πρόβλημα που θα ήθελα να με βοηθήσετε είναι το εξής: Τα παιδιά πηγαίνουν σε ιδιωτικό σχολείο από το νηπιαγωγείο το οποίο θεωρείται ένα από τα πιο απαιτητικά σχολεία. Μου προτείνουνε όμως ότι για τον γιό μου θα ήταν καλύτερα να έχει και βοήθεια από κάποιον εξειδικευμένο καθηγητή στο σπίτι. Μέχρι τώρα διαβάζει μαζί μου και υπάρχουν φορές που είναι πολύ δύσκολο για μένα γιατί δεν είμαι σίγουρη αν δουλεύω σωστά μαζί του ή γιατί αυτός με απορρίπτει και δεν θέλει βοήθεια, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται κενά στην ύλη. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο για μας να ανταπεξέλθουμε οικονομικά και στο ιδιωτικό σχολείο και σε ιδιαίτερα μαθήματα στο σπίτι. Πρέπει να κάνουμε μία επιλογή ή ιδιωτικό χωρίς βοήθεια ή δημόσιο με καθηγητή στο σπίτι. Μήπως όμως αυτή η απόφαση επηρεάσει αρνητικά το παιδί τώρα που έχουν ηρεμήσει τα πράγματα με τους συμμαθητές του, θα έχει την ίδια προσοχή που δίνουν οι καθηγητές του αυτή τη στιγμή σε παιδιά με αυτές τις ιδιαιτερότητες; Σας παρακαλώ θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Γεια σας,

Είμαι μητέρα διδύμων ενός αγοριού και ενός κοριτσιού της Α’ γυμνασίου.

Ο γιος μου είναι δυσλεκτικός και μετά από χρόνια απογοήτευσης και χλευασμού από τους συμμαθητές του καταφέραμε και πήραμε τον προηγούμενο μήνα τη γνωμάτευση και έτσι θα ξεκινήσει να εξετάζεται προφορικά. Ο ίδιος ψυχολογικά ανέβηκε πολύ και άρχισε να κάνει προσπάθειες για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στα μαθήματα αν και καταλαβαίνω ότι διατηρεί ακόμα επιφυλάξεις.

Το πρόβλημα που θα ήθελα να με βοηθήσετε είναι το εξής: Τα παιδιά πηγαίνουν σε ιδιωτικό σχολείο από το νηπιαγωγείο το οποίο θεωρείται ένα από τα πιο απαιτητικά σχολεία. Μου προτείνουνε όμως ότι για τον γιό μου θα ήταν καλύτερα να έχει και βοήθεια από κάποιον εξειδικευμένο καθηγητή στο σπίτι. Μέχρι τώρα διαβάζει μαζί μου και υπάρχουν φορές που είναι πολύ δύσκολο για μένα γιατί δεν είμαι σίγουρη αν δουλεύω σωστά μαζί του ή γιατί αυτός με απορρίπτει και δεν θέλει βοήθεια, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται κενά στην ύλη. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο για μας να ανταπεξέλθουμε οικονομικά και στο ιδιωτικό σχολείο και σε ιδιαίτερα μαθήματα στο σπίτι. Πρέπει να κάνουμε μία επιλογή ή ιδιωτικό χωρίς βοήθεια ή δημόσιο με καθηγητή στο σπίτι. Μήπως όμως αυτή η απόφαση επηρεάσει αρνητικά το παιδί τώρα που έχουν ηρεμήσει τα πράγματα με τους συμμαθητές του, θα έχει την ίδια προσοχή που δίνουν οι καθηγητές του αυτή τη στιγμή σε παιδιά με αυτές τις ιδιαιτερότητες; Σας παρακαλώ θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει ;

 

Εγώ έχω 3 αγόρια. Το μεσαίο, ηλικίας 11 ετώ τώρα, έχει ένα είδος μαθησιακής δυσκολίας, (δυσορθογραφία και δυσαναγνωσία). Τον πήρα από το δημόσιο σχολείο πριν δυο χρόνια γιατί ο δάσκαλος ήταν απαράδεκτος και δεν είχε καταλάβει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με το παιδί ενώ του είχαμε πει ότι είχαμε δασκάλα που τον διάβαζε στο σπίτι! Πήγε ιδιωτικό αλλά δεν είμασταν ευχαριστημένοι από αυτό και τώρα πηγαίνει 5η δημοτικού σε άλλο ιδιωτικό. Φέτος μάλλον θα γυρίσει πάλι στο δημόσιο σχολείο για οικονομικούς λόγους (κατά πάσα πιθανότητα).

Από όλη αυτή την ιστορία έχω να σου πω τα εξής: 1) Μην του αλλάξεις σχολείο γιατί θα το αποσταθεροποιήσεις. Το ότι θα δίνει προφορικές εξετάσεις είναι πολύ θετικό και θα τον ανεβάσει! 2) Αν δεν θέλει να δουλέψει ο ίδιος με καθηγητή στο σπίτι δεν θα κάνεις κάτι παραπάνω. Άλλωστε στο ιδιωτικό σχολείο έχουν μεγαλύτερη κατανόηση οι καθηγητές και βοηθούν. Φαντάζομαι πως έχεις δώσει στους καθηγητές το χαρτί που αναφέρει το πρόβλημα του παιδιού. 3) Ό,τι πρόβλημα και να έχουν τα παιδιά χρειάζεται προσπάθεια απο την πλευρά τους. Εμένα ο γιός μου όταν προσπαθεί - με πίεση βέβαια- τα πάει πολύ καλά. Είναι θέμα εξάσκησης και επαναλάψησης. Του έχω εξηγήσει ότι είναι παιδί που πρέπει να δουλέψει λίγο παραπάνω από τους άλλους για να αποδώσει τα ίδια. Φυσικά δεν τον πιέζω καθόλου στους βαθμούς για να μην τον κομπλάρω. Άλλωστε και στο Γυμνάσιο οι βαθμοί δεν έχουν κάποιο ρόλο. Μέχρι το Λύκειο θα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα προς το καλύτερο.

Ελπίζεις; Όταν χάνεις, χάνεις δυο φορές

Δεν ελπίζεις; Όταν κερδίζεις

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ yiouli για την απάντησή σου. Ειλικρινά έχω μεγάλο άγχος γι' αυτό το παιδί, προσπαθώ να είμαι συνέχεια δίπλα του αν και μερικές φορές είναι πολύ δύσκολο.

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ειναι ομως απαραδεκτο σε ιδιωτικο σχολειο που οπως αναφερεις ειναι απο τα πιο καλα και απαιτητικα να μην υπαρχει ενισχυση στις οποιες δυσκολιες των παιδιων και να τα ριχνουν στους γονεις ? Σχολικο ψυχολογο δεν εχει το σχολειο που να συζηταει τετοια θεματα?

Υποτιθεται οτι το ιδιωτικο σχολειο το πληρωνει κάποιος για να καλυπτει καποιες αναγκες και να εχει καποιες παροχες περισσοτερες απο το δημοσιο. Αν δεν υπαρχει υποστηριξη μαθησιακων δυσκολιων τοτε μαλλον δε φαινεται να καλυπτει εξατομικευμενες αναγκες των παιδιων οποτε εχει καποιες αδυναμιες που δεν μπορει να καλυψει και πεταει το μπαλακι σε εσενα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Για!!!θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου την εμπειρία μου σαν άτομο με δυσλεξία για να σε βοηθήσω. Λυπών εγώ είμαι 20 χρονών και καταλάβαμε ότι έχω δυσλεξία στην πέμπτη δημοτικού καθώς το σχολείο μου δεν έδειχνε το απαραίτητο ενδιαφέρον και απλά με θεωρούσαν ένα παιδί που δεν έπαιρνε τα γράμματα. Ένα χρόνο πριν το σχολείο (ιδιωτικό) σύστησε στους γονείς μου να με πάνε σε παιδοψυχολόγο και όντος πήγα η οποία με την σειρά της με έστειλε σε μια παιδαγωγό και διαπίστωσαν και οι δυο ότι έχω δυσλεξία. Έτσι άρχισε ένας μαραθώνιος για εμένα καθώς είχα για 2 χρόνια μια δασκάλα σπίτι που μου έμαθε τα πάντα από το 0. Όταν στην πέμπτη δημοτικού άλλαξα σχολείο λόγο της αδιαφορίας που υπήρχε πάνω στο πρόβλημα μου πήγα σε ένα άλλο γνωστό ιδιωτικό σχολείο της θεσσαλονικης όπου εκεί είχα εντελώς αντίθετη αντιμετώπιση ιδικα όταν πήγα στο γυμνάσιο όλοι ενδιαφέρθηκαν για εμένα και θέλησαν να με βοηθήσουν σε σιμιο να δίνω προφορικά χωρίς να έχω ακόμα το χαρτί της δυσλεξίας. Εγώ γενικά πάντα μέχρι να τελιόσω το λύκειο έκανα ιδιαίτερα και μετά που πήγα σε δημόσιο σχολείο και με βοήθησε πολύ το ότι είχα καπιον δάσκαλο να με βοηθάει στα κενά μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

ο γιος μου θα πάει του χρόνου στο γυμνάσιο και τώρα πήραμε την διάγνωση ότι έχει δυσορθογραφία και δυσκολία στο να θυμάται αυτό που διάβασε πριν από λίγο που έχει να κάνει με την βραχεία μνημη.δεν ξέρω αν στα ιδιωτικά σχολεία ασχολούνται με την δυσλεξία η αν υπάρχουν καθηγητές η φροντιστήρια που μπορούν να βοηθήσουν σε αυτο.Στα αγγλικά βρήκα αυτό το φροντιστήριο I LOVE DISLEXIA όπως και σε πολλά ξένα site υπάρχουν πολλά προγράμματα αλλά για ελληνική γλώσσα τιποτα.Νομιζω ότι εάν του έκανε ιδιαίτερο μάθημα ένας καθηγητής δυσλεκτικός θα ήταν το καλυτερο.Εχω ακούσει ότι το τυφλό σύστημα θα τον βοηθήσει στην δυσορθογραφία.

Ξερετε περισσότερες πληροφορίες και τρόπους βοήθειας για δυσλεκτικούς? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν στην πέμπτη δημοτικού άλλαξα σχολείο λόγο της αδιαφορίας που υπήρχε πάνω στο πρόβλημα μου πήγα σε ένα άλλο γνωστό ιδιωτικό σχολείο της θεσσαλονικης όπου εκεί είχα εντελώς αντίθετη αντιμετώπιση ιδικα όταν πήγα στο γυμνάσιο όλοι ενδιαφέρθηκαν για εμένα και θέλησαν να με βοηθήσουν σε σιμιο να δίνω προφορικά χωρίς να έχω ακόμα το χαρτί της δυσλεξίας. Εγώ γενικά πάντα μέχρι να τελιόσω το λύκειο έκανα ιδιαίτερα και μετά που πήγα σε δημόσιο σχολείο και με βοήθησε πολύ το ότι είχα καπιον δάσκαλο να με βοηθάει στα κενά μου.

 

Μαρία γειά σου. Επειδη η κόρη μου έχει το ίδιο θέμα και σκεφτόμουν να ψάξω για ιδιωτικό γυμνάσιο με ευαισθησία πάνω στα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, θα μπορούσες να μου πεις σε ποιό σχολείο πήγαινες? μένω και εγώ θεσσαλονίκη. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου θα πάει του χρόνου στο γυμνάσιο και τώρα πήραμε την διάγνωση ότι έχει δυσορθογραφία και δυσκολία στο να θυμάται αυτό που διάβασε πριν από λίγο που έχει να κάνει με την βραχεία μνημη.δεν ξέρω αν στα ιδιωτικά σχολεία ασχολούνται με την δυσλεξία η αν υπάρχουν καθηγητές η φροντιστήρια που μπορούν να βοηθήσουν σε αυτο.Στα αγγλικά βρήκα αυτό το φροντιστήριο I LOVE DISLEXIA όπως και σε πολλά ξένα site υπάρχουν πολλά προγράμματα αλλά για ελληνική γλώσσα τιποτα.Νομιζω ότι εάν του έκανε ιδιαίτερο μάθημα ένας καθηγητής δυσλεκτικός θα ήταν το καλυτερο.Εχω ακούσει ότι το τυφλό σύστημα θα τον βοηθήσει στην δυσορθογραφία.

Ξερετε περισσότερες πληροφορίες και τρόπους βοήθειας για δυσλεκτικούς? ευχαριστώ

 

Άλλο η δυσορθογραφία, άλλο η δυσαναγνωσία, άλλο η δυσαριθμησία και άλλο η δυσλεξία.

 

Πρόκειται για διαφορετικές καταστάσεις, με διαφορετικά χαρακτηριστικά που απαιτούν διαφορετική προσέγγιση

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο ιδιωτικό γυμνάσιο στα νότια προάστια Αθήνα? 

Ενδιαφέρομαι για ένα σχολείο όπου οι καθηγητές θα ασχοληθούν τονώνοντας την αυτοεκτίμηση του κάθε μαθητή και δεν δίνουν βαρύτητα μόνο στους πολύ καλούς μαθητές.

Εαν έχεις κάποια άποψη για γυμνάσιο θα ήθελα να την ακούσω. Οι όποιες πληροφορίες καλοδεχούμενες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 28/2/2020 at 1:26 ΜΜ, 2petros είπε:

έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόλογο ιδιωτικό γυμνάσιο στα νότια προάστια Αθήνα? 

Ενδιαφέρομαι για ένα σχολείο όπου οι καθηγητές θα ασχοληθούν τονώνοντας την αυτοεκτίμηση του κάθε μαθητή και δεν δίνουν βαρύτητα μόνο στους πολύ καλούς μαθητές.

Εαν έχεις κάποια άποψη για γυμνάσιο θα ήθελα να την ακούσω. Οι όποιες πληροφορίες καλοδεχούμενες.

Καλησπέρα σας! Είχε αποτέλεσμα η αναζητηση σας; Έχετε να προτείνετε σχολεία γυμνάσια, ιδιωτικά ή μη , εντός Αττικής που να στηρίζουν παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες;

uhODp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...