Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η συμπεριφορα του γιου μου


Recommended Posts

Παντως κοριτσοα εκανα μερικα απο αυτα τα τεστ που εχει στο ιντερνετ στον μικρο πχ σημερα του εδωσα ενα αυτοκινητακι και δεν ασχοληθηκε με τις ροδες οπως οταν ηταν μικρος απλα το τσουλησε κανονικα...μετα του εδωσα ενα αλλο παιχνιδι και του μιλησα και γυρισε και με κοιταξε..

 

Είναι βλακείες όλα αυτά τα τεστ.

 

Μην πανικοβάλλεσαι. Για να ανησυχήσεις για αυτισμό θα πρέπει να συντρέχουν διάφοροι λόγοι ταυτόχρονα, με κυριότερο να μην έχει διάθεση για επικοινωνία το παιδί (δεν εννοώ μόνο λεκτική). Αλλά και αυτό από μόνο του πάλι δεν λέει τίποτα.

 

Ούτε εγώ είμαι υπέρ του να τρέχουμε σε αναπτυξιολόγο "προληπτικά". Ούτε από την άλλη να εθελοτυφλούμε μπροστά σε κάποιο θέμα... Το ότι του αρέσει όμως να γυρνάει ρόδες, από μόνο του Γιάννα μου δεν είναι θέμα σε καμία περίπτωση.

 

Ούτε και το ότι περπατάνε κάποια παιδιά στις μύτες είναι δείγμα αυτισμού από μόνο του.

Είναι σαν να λέμε ότι ο όγκος στον εγκέφαλο προκαλεί έντονους πονοκεφάλους. Ναι αλλά ο έντονος πονοκέφαλος από μόνος του δεν είναι ένδειξη όγκου στον εγκέφαλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιάννα

ο δικός μου στην ηλικία αυτή έπαιζε με καλώδια. Κανένα παιχνίδι δεν έβρισκε πιο ελκυστικό. Όταν με ρωτάγανε τι δώρο να του φέρουν, τους έλεγα " μια μπαλαντέζα":lol:

¨όπως το ξεκίνησε, έτσι ξαφνικά το έκοψε. Γενικά θα δεις ακόμα πολλές παραξενιές. Μην τρελαίνεσαι με το παραμικρό

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι Γιάννα. Άμα τα παιδάκια δεν παίζανε με τις ρόδες, δεν θα υπήρχαν ρόδες στα μισά παιδικά παιχνίδια. Ξέρουν οι εταιρείες πώς φτιάχνουν τα παιχνίδια. Μαθαίνει να κάνει συκγεκριμμένες κινήσεις με το χέρι του γυρνώντας τη ρόδα στο παιχνιδάκι.

 

Επίσης, ξέρουν και όλοι οι γονείς ότι έχουν κλάψει άπειρα κατοστάευρα (αθροιστικά μιλάω) που σπατάλησαν σε παιχνίδια.

 

Παίρνεις στο παιδί το πανάκριβο παιχνίδι του 50ευρού, και του το δίνεις. Ουρλιάζει καταχαρούμενο, φωτίζεται το προσωπάκι του και περνάει μισή ώρα σκίζοντας το χαρτί και ξετυλίγοντας το παιχνίδι. Αφού τα καταφέρει, κοιτάει λίγο το παιχνίδι και ...την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια για το συρτάρι με τις κουτάλες. Τσακίζεσαι και συναρμολογείς το παιχνίδι και ξαναφωνάζεις το παιδί. Το κοιτάει και πάει στο συρτάρι με τις πετσέτες. Το αρπάζεις από το σβέρκο, το καθίζεις και παίζεις εσύ καταχαρούμενη με το παιχνίδι, ενώ το σκασμένο προσπαθεί να απελευθερωθεί από το "κεφαλοκλείδωμα" και να πάει στο ντουλάπι με τα τάπερ.

 

Την επόμενη μέρα ανεβάζεις στο σπίτι διαφημιστικό κατάλογο από το σούπερ μάρκετ και κάθεται και σκίζει χαρτάκια μέχρι να μαγειρέψεις παστίτσιο και να κάνεις και μια τούρτα... και όλα αυτά τα θεωρώ φυσιολογικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλο είναι όταν δεν γνωρίζουμε να μην αυτοσχεδιάζουμε, λεγοντας από το μυαλο μας ότι μας ερχεται..όταν τοσο αβίαστα λετε καποιοι "δεν τρεχει τιποτε, είναι απολυτα φυσιολογικο" χωρις να εχετε γνωσεις η εμπειρια από παιδια με αυτσιμο, αποτρέποντας τους γονεις να αποτανθουν σε αναπτυξιολογο μπορει να στερειτε την ευκαιρια ενός τετοιου παιδιου στην ειδικη εκπαιδευση από μικρη ηλικια.η συμβουλη μου είναι μια επισκεψη σε αναπτυξιολογο θα σας διαλυσει καποια υποψια και όχι ότι διαβαζετε εδώ, που παρα πολλα είναι λαθος καθως δυστυχως πολλοι γραφουν ότι νομιζουν..συγχωρεστε μου την παρεμβαση και το υφος αλλα δυστυχως εχω δει πολλα παιδια που στερούνται τέτοιας βοήθειας γιατι οι γονεις δε το βλεπουν η δε θελουν να το δουν..

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια ο γιος μου εχει αναγκη για επικοινωνια.

 

Οταν λετε αναγκη για επικοινωνια τι εννοειτε???

 

Παντως θελει παντα παρεα να παιζουμε μαζι παιχνιδια δεν του αρεσει να καθεται μονος του καθολου κλαιει.. Ολο να παιζουμε μαζι..μια κρυφτο μια ζωγραφιζουμε μια κυνηγιτο οτι μπορειτε να φανταστειτε. Το μονο που σκεφτομαι οτι μπορει να εχει αυτισμο ειναι οτι ακομη δεν μιλαει...δηλαδη λεει

 

Μαμα

Μπαμπα

Γιαγια

Παπα(παππου,παπουτσια,παπας,παπαγαλος,παπια)

Ντοντια(δοντια)

Μαμ

Τσισια(19 μηνων εκοψε την πανα τωρα ειναι 21)

Κακα

Τετε(ποτε)

Που δουλευει ο μπαμπας του λεω. ΟΤΕ μου λεει

Τι θα γινεις οταν μεγαλωσεις ΠΑΠΑΣ μου λεει(ναι οντως του αρεσει αφου βαζει το dvd της βαπτισης του για να βλεπει τον παπα...

Σκα(σκατζοχοιρος)

Κα κα (μαρκαδοροι)

Ανανανα(αμαξι)

Τον ρωταω πως κανουμε του μπεμπη μας λεει ΑΓΚΟΥ

 

Αυτα θυμαμαι τωρα..αλλα δεν λεει αλλα ρε κοριτσια. Του λεω τοοοοοσες φορες μεσα στην ημερα πες νερο η τι θελεις νερο? Δεν το λεει.

Του λεω θα φαμε ψαρι..τι θα φαμε?? Δεν λεει...

 

Ποτε θα μιλησει εχω ανυσηχεισει παρα πολυ. Αραγε αλλα παιδια εχουν καθηστερησει να μιλησουν τοσο πολυ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικα δε θεωρω ενδεικτικο το ποτε θα μιλησει το καθε παιδακι, απο την αποψη οτι το καθενα εχει τους δικους του ρυθμους και δυο μηνες πριν ή ενας μετα δε δειχνει φυσικα προβλημα στην αναπτυξη.

 

Επειδη ομως εχεις αγχωθει τοσο πολυ θα σου πω οτι σε σχεση με το γιο μου ο δικος σου λεει πολλα! Ο δικος μου μεχρι τα 2 ελεγε ελαχιστες λεξουλες. Ξαφνικα μετα τα 2α γενεθλια αρχισε καθε μερα να λεει βεες λεξεις και σε ενα μηνα χωρις να υπερβαλω εκανε προτασεις και εξελιχθηκε σε παρλαπιπα!:P

Θυμαμαι οτι και εγω πριν αρχισει να μιλαει ειχα αρχισει να αγχωνομαι.

 

Παντως αν θες τη γνωμη μου αδικα ανησυχεις. Τα παιδακια με αυτισμο μιλανε αλλα δεν επικοινωνουν, παιζουν εμμονικα, στοιχιζουν πραγματα, δεν εμπλεκουν καποιον αλλον στο παιχνιδι τους, δεν εχουν βλεμματικη επαφη, κανουν επαναλαμβανομενες κινησεις και αλλα πολλα που δεν ειμαι φυσικα ειδικη για να περιγραψω.

Μπορεις να δεις βιντεακια στο youtube που δειχνουν παιδακι με αυτισμο και αντιστοιχη δοκιμη σε παιδακι χωρις. Δε θυμαμαι δυστυχως το link αλλα αξιζει να το ψαξεις γιατι ηταν διαφωτιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Και να πεοσθεσω οτι και ο δικος μου γιος για μια περιοδο ειχε κολλημα μεγαλο να γυριζει τις ροδες χωρις να αςχολειται με παιχνιδια γενικα.

Καποια στιγμη μεγαλωνοντας βαρεθηκε και σταματησε.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννα καλημέρα ,

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν άργησε το παιδί να μιλήσει τόσο πολύ , εσύ ανησυχείς τόσο πολύ !!!!!! Βρε, 21 μηνών τι θέλεις να λέει ? Μια χαρά λεξούλες λέει. Ο γιος μου στην ηλικία του δικού σου έλεγε

μαμά, μπαμπά, μπεγιά = παιδιά , το όνομα του με τον δικό του τρόπο. ήχους ζώων , βουμ βουμ-αυτοκίνητο και 2-3 ακόμη. Στα 2 εκανε προτασούλες και στα 2,5 κανονική συζήτηση.

Γιατί τέτοιο άγχος από τώρα ? Επίσης , θα σου έλεγα μην τον πιέζεις να μιλήσει με το πες αυτό , πες εκείνο , τα ακούει ,τα καταγράφει και όταν αρχίσει να σου λέει λέξεις που δεν περιμένεις θα εκπλαγείς.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιαννα αυτα που λέει ο δικός σου εμενα τα λέει τωρα στα 2.5 (στα αγγλικά :-( ) και αυτιστικός δεν ειναι!! Εχει τέλειο τροπο επικοινωνίας!

Αλίμονο αν ολοι μίλαγαν τελεια μέχρι τα δυο και αλίμονο αν αυτο ηταν το κριτήριο του αυτισμού!!!

Αν εχει τροπο να επικοινωνεί μαζι σου και με άλλους δεν εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιαννα αυτα που λέει ο δικός σου εμενα τα λέει τωρα στα 2.5 (στα αγγλικά :-( ) και αυτιστικός δεν ειναι!! Εχει τέλειο τροπο επικοινωνίας!

Αλίμονο αν ολοι μίλαγαν τελεια μέχρι τα δυο και αλίμονο αν αυτο ηταν το κριτήριο του αυτισμού!!!

Αν εχει τροπο να επικοινωνεί μαζι σου και με άλλους δεν εχεις προβλημα

 

Συμφωνώ :P

 

* Να σου ζήσει και ο μικρός πριγκηπάκος !!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

γιαννα η δικα μου 19 ηνων ελεγε μα (μαμα) μπα (μπαμπα) λιο (νερο) οοοο (αβγο) μιληε λιγο πιοκαθαρα 2 χρονων και 2, πλεον κανονικα...ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ:P:p

 

 

όπως λες ότι έλεγε η κόρη σου το αβγό (οοοο) , ο δικός μου έλεγε το ποδήλατο (ποοο).Και τώρα με ρωτάει συνέχεια ''μαμά ,τι αστείες λέξεις έλεγα όταν ήμουν πιο μικρός?''

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι ακριβώς ίδια ηλικία με τον γιο μου που είναι μαζί και στον παιδικό , μιλούσε από 18 μηνών.Οταν ήταν 19 μηνών γεννήθηκε ο αδερφός της και της εξηγούσαν ότι θα λείψει η μαμά κλπ.Πέρσι που ήταν 2,5 έκανε απίστευτες συζητήσεις (και συνεχίζει) , πχ Κυρία Ν.... θα κανονίσουμε να πάμε όλοι μαζί για τραμπολίνο ? Μπορείτε να με κουνήσετε , γιατί ο μπαμπάς μου δεν μπορεί να κουνάει εμένα κ τον μπέμπη ταυτόχρονα !!!'' ,Ο δικός μου αν και μιλούσε σε καμία περίπτωση δεν έλεγε πχ ταυτόχρονα !!!!!

Ο αδερφός της είναι τώρα 23 μηνών και λέει ελάχιστες λέξεις ,καταλαβαίνει τα πάντα , επικοινωνεί , κινητικά είναι πολύ μπροστά και κάνει ότι κάνουν η αδερφή του και ο δικός μου που είναι 3,5 , αλλά ακόμη δεν μιλάει , κι ας έχει την μικρή που όλη μέρα μιλάει και πάει και δεύτερη χρονιά παιδικό. Μέχρι τα 2,5 θα πάρει κι αυτός μπρος. Το κάθε παιδί έχει τον ρυθμό του !!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ερχεται να κλαψω με αυτα που μου γραφεται. Μου δινετε πολυ θαρρος η αληθεια ειναι οταν ακουω πως και αλλα παιδια σε αυτη την ηλικια δεν ελεγαν πολλα αλλα αργοτερα μιλησαν.. Ξεχασα να προσθεσω και ο δικος μου λεει το ονομα του οταν τον ρωτανε..και φυσικα κανει ηχους ζωων.

Βουβ βουβ (σκυλος)

Νια(γατα)

Κοκο (κοτα)

Τσι τσι (τσιου τσιου)

 

Καταβαινει τα παντα.οτι μπορειτε να φανταστειτε. Οταν λεω τα παντα δεν υπερβαλω. Πχ λεω θα βαλω να σιδερωσω και με πιανει απο το χερι και με παει στο ντουλαπι που ειναι η σιδερωστρα. Η του λεω φερε το νερο το φερνει η πηγαινε την πανα του μπεμπη στα σκουπιδια την παει. Γενικα οτι και ν του πω τα παντα. Επικοινωνει με ολους. Δηλαδη με τον εναν η με τον αλλον τροπο και με την γιαγια να ειναι της λεει με τον τροπο του αυτο που ακριβως θελει. Και στην παιδικη χαρα παιζει λιγο με αλλα παιδακια δεν καθεταο μονο του. Θελει να ερχεται κοσμος σπιτι και μετα που φευγουν κλαιει..

 

Λετε δηλαδη να μην αγχονομαι τοσο??

 

Περιμενω την μερα που θα μιλησει πως και πως..μεχρι τοτε θα με φαει η αγωνια.

 

Και οταν διαβαζουμε του λεω που ειναι το καθε πραγμα και μου το δειχνει μια χαρα...

 

Τι λετε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι της μοδας και ο αυτισμος.....ναι, κακως παλιοτερα δεν το εψαχναν καθολου αλλα και από την άλλη η τοσο μεγαλη αναλυση από μονη της κουραζει το παιδι.

Ένα παιδι με ΥΛΑ αν του συμπεριφερθουν το ιδιο με τα υπολοιπα παιδακια στην ταξη θα εγκλιματιστεί πλήρως....

Επισης αν οοοοοολοι εμεις πηγαίναμε σε αναπτυξιολογο τοτε, το 60% θα βρισκόμασταν στο φασμα....!!!!!

Τι θα προτεινα?? σαφως και όχι να καταργηθουν οι αναπτυξιολογοι....αλλα αυτό το φασμα να συγκεκριμενοποιηθεί λιγουλάκι....;)

Link to comment
Share on other sites

είναι της μοδας και ο αυτισμος.....ναι, κακως παλιοτερα δεν το εψαχναν καθολου αλλα και από την άλλη η τοσο μεγαλη αναλυση από μονη της κουραζει το παιδι.

Ένα παιδι με ΥΛΑ αν του συμπεριφερθουν το ιδιο με τα υπολοιπα παιδακια στην ταξη θα εγκλιματιστεί πλήρως....

Επισης αν οοοοοολοι εμεις πηγαίναμε σε αναπτυξιολογο τοτε, το 60% θα βρισκόμασταν στο φασμα....!!!!!

Τι θα προτεινα?? σαφως και όχι να καταργηθουν οι αναπτυξιολογοι....αλλα αυτό το φασμα να συγκεκριμενοποιηθεί λιγουλάκι....;)

 

 

Συμφωνω απολυτως! Ολη αυτη η υπερβολη, η ιατρικοποιηση της παιδικης συμπεριφορας, ειναι οχι μονο ανωφελη αλλα σε μερικες περιπτωσεις και επιβαρυντικη για την οικογενεια. Ευτυχως εγω μεγαλωσα σε μια εποχη που οι ανθρωποι ειχαν αγνοια αυτων των ορων και απο μια οικογενεια πολυ ισορροπημενη. Αν ημουν σημερα παιδι, ολο και καποια ταμπελα θα μου ειχαν κολλησει, αφου ως παιδακι ημουν μονοχνωτο, αποτραβηγμενο, δειλο, μου αρεσε το διαβασμα σε σημειο υπερβολης, σιχαινομουν τις εξωσχολικες δραστηριοτητες, δυσκολευομουν στις παρεες μου και πολλα αλλα. Αν λοιπον αυτο το παιδι εξελιχθηκε σε μια οκ ενηλικη, φανταζεστε πως θα ημουν αν οι γονεις μου με τραβολογουσαν σε αναπτυξιολογους και ψυχολογους? Το χειροτερο ειναι οτι με αυτα και με αυτα δεν χαιρομαστε την παιδικη ηλικια των πιο αγαπημενων μας ανθρωπων και βασανιζομαστε με τα "αν"...

Link to comment
Share on other sites

Θελουν να δημιουργησουν παιδια-φασον! Δεν βρισκω αλλη δικαιολογια....θελουν ολοι να σκεφτονται με συγκεκριμενο τροπο σε συγκεκριμενο χρονο, να εκφραζονται συγκεκριμενα και να αισθανονται με συγκεκριμενα ερεθισματα....οπου συγκεκριμενα βαλτε ΄αυτο που εκεινοι θεωρουν σωστο ΄....

Οι ανθρωποι δεν ειναι ρομποτ.....τα χαρακτηριστικα μας ειναι αυτα που μας κανουν διαφορετικους και αυτα πρεπει να καλλιεργουμε, οχι να προσπαθουν να μας κανουν να καλλιεργουμε αυτα που θα ηθελαν να μας χαρακτηριζουν.

Κ ι αυτο κανει τον κοσμο ομορφοτερο......και επισης κανει και πολλους ανθρωπους να ειναι σπουδαιοι με σπουδαια επιπτευγματα....οι εσωτερικες αναζητησεις που εχει καποιος που δεν ειναι στα πλαισια του συνηθισμενου συνηθως κρυβουν μεγαλη εμπνευση.

Link to comment
Share on other sites

η κατακορυφη αυξηση του αυτισμού αποτελει αδιασιστη πραγματικοτητα, ειτε μας αρεσει ειτε όχι..

http://autismspeaksblog.files.wordpress.com/2010/10/prevalence-graph1.jpg

ψαξτε το λιγο στα ιατρικα σαιτ της αμερικης

μη λεμε ότι θελουμε ότι είναι μοδα η ότι προκειται για καποια συνομωσια για να δημιουργήσουμε παιδια φασον..καλο είναι όταν δεν γνωρίζουμε να μη λεμε ότι μας ερχεται..

αυτές οι στατιστικες αντανακλουν και στις νεες φουρνιες που ερχονται στα σχολεια..αναλογικα δηλαδή περισσοτερα παιδια στο φασμα συναντάς στις μικρες ταξεις τα τελευταια χρονια..φετος για παράδειγμα η μια πρωτη (25 παιδιων)εχει 3 περιπτώσεις αυτιστικών παιδιων.το ιδιο συνεβη και περυσι.τα ποσοστα είναι οντως συγκλονιστικα.

στα σεμινάρια ενας εισηγητης σωστα το εθεσε ως "στρατιες αυτιστικών παιδιων"..είναι κατι αντιστοιχο με τον καρκινο..

το θεμα είναι ότι αυτά τα παιδια πρεπει να λαβουν ειδικη εκπαιδευση..ιδανικα απο μικρη ηλικια..δυστυχως όμως πολλοι γονεις (περισσοτεροι απο ότι θα επρεπε) είναι αρνητικοι στο να το αποδεχτουν, αδιαφοροι η αδαεις.τα παιδια όμως όπως εχουν δικαιωμα στη μορφωση, εχουν δικαιωμα και στην ειδικη εκπαιδευση..

προσωπικα θεωρω λαθος να υποβιβάζετε την επιδημια (γιατι προκειται για επιδημια) του αυτισμού χωρις να ξερετε τα δεδομενα, να βγαζετε διαγνώσεις μεσα απο το φορουμ ότι όλα είναι καλα παιρνοντας το ρισκο να λετε "δεν είναι τιποτα", "μη τρεχεις στους αναπτυξιολογους" ενώ μια συνεδρια θα διελυε κάθε υποψια, να μην πηγαινει μια μανα που για καποιο λογο ανησυχει και της εχουν χτυπησει καποια καμπανάκια να παρει τη γνωμη του ειδικου αλλα να εφησυχαζεται τι θα παει η κάθε μια μαμα που δεν είναι ειδικη..όλα αυτά αδυνατω να τα καταλαβω και φανταζομαι ότι επειδη δεν εχετε γνωσεις και εμπειρια επι του θεματος λειτουργειτε ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως! Ολη αυτη η υπερβολη, η ιατρικοποιηση της παιδικης συμπεριφορας, ειναι οχι μονο ανωφελη αλλα σε μερικες περιπτωσεις και επιβαρυντικη για την οικογενεια. Ευτυχως εγω μεγαλωσα σε μια εποχη που οι ανθρωποι ειχαν αγνοια αυτων των ορων και απο μια οικογενεια πολυ ισορροπημενη. Αν ημουν σημερα παιδι, ολο και καποια ταμπελα θα μου ειχαν κολλησει, αφου ως παιδακι ημουν μονοχνωτο, αποτραβηγμενο, δειλο, μου αρεσε το διαβασμα σε σημειο υπερβολης, σιχαινομουν τις εξωσχολικες δραστηριοτητες, δυσκολευομουν στις παρεες μου και πολλα αλλα. Αν λοιπον αυτο το παιδι εξελιχθηκε σε μια οκ ενηλικη, φανταζεστε πως θα ημουν αν οι γονεις μου με τραβολογουσαν σε αναπτυξιολογους και ψυχολογους? Το χειροτερο ειναι οτι με αυτα και με αυτα δεν χαιρομαστε την παιδικη ηλικια των πιο αγαπημενων μας ανθρωπων και βασανιζομαστε με τα "αν"...

 

Και εγώ!!! Εμένα περιγράφεις!!! Μη σου πω ακόμα έτσι είμαι, προτιμώ να είμαι μόνη παρά με παρέα !!

 

 

Link to comment
Share on other sites

το θεμα είναι ότι αυτά τα παιδια πρεπει να λαβουν ειδικη εκπαιδευση..ιδανικα απο μικρη ηλικια..δυστυχως όμως πολλοι γονεις (περισσοτεροι απο ότι θα επρεπε) είναι αρνητικοι στο να το αποδεχτουν, αδιαφοροι η αδαεις.τα παιδια όμως όπως εχουν δικαιωμα στη μορφωση, εχουν δικαιωμα και στην ειδικη εκπαιδευση..

προσωπικα θεωρω λαθος να υποβιβάζετε την επιδημια (γιατι προκειται για επιδημια) του αυτισμού χωρις να ξερετε τα δεδομενα, να βγαζετε διαγνώσεις μεσα απο το φορουμ ότι όλα είναι καλα παιρνοντας το ρισκο να λετε "δεν είναι τιποτα", "μη τρεχεις στους αναπτυξιολογους" ενώ μια συνεδρια θα διελυε κάθε υποψια, να μην πηγαινει μια μανα που για καποιο λογο ανησυχει και της εχουν χτυπησει καποια καμπανάκια να παρει τη γνωμη του ειδικου αλλα να εφησυχαζεται τι θα παει η κάθε μια μαμα που δεν είναι ειδικη..όλα αυτά αδυνατω να τα καταλαβω και φανταζομαι ότι επειδη δεν εχετε γνωσεις και εμπειρια επι του θεματος λειτουργειτε ετσι..

 

Superova ακούγεσαι λίγο θυμωμένη. Δίκιο έχεις να λες όσα λες, αλλά νομίζω ότι μια μαμά που έχει υποψίες ότι κάτι δεν πάει καλά με το παιδί της θα πάει έτσι και αλλιώς σε αναπτυξιολόγο. Δεν νομίζω ότι θα πειστεί από τη γνώμη ατόμων που δεν έχουν δει ποτέ το παιδί της από κοντά. Προσωπικά διαφωνώ με το να πάμε όλοι μια επισκεψη, αλλά με την παραμικρή υποψία θα έτρεχα. Και θα προέτρεπα και άλλους να το κάνουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο..είναι ένα θεμα που με αγγιζει πολύ.. γιατι οτι εχει σχεση με παιδια και με την ατυχια να ξεκινουν τη ζωη (που είναι το υπερτατο δωρο) με καποια φορτια στην πλατη μου φαινεται ασυλληπτο και παραλογο..πως να το πω..σαν αντιστροφη της φυσης..η ζωη είναι ένα δωρο..υποτίθεται στα γεράματα αρχιζουν να σε βρισκουν διαφορες αρρωστειες κτλ..όταν όμως ακους για καρκινους σε νεαρα ατομα η για αυτισμο (που είναι καθαρα ρουλετα..μπορει να συντελεστουν de novo μεταλλαξεις στη συλληψη-αρα μπορει να συμβει στον καθενα, στα εγγονια του αυριο-μεθαυριο κτλ) που a priori χανει καποια πραγματα το παιδι από τη ζωη..μπορει να χασει σε φιλους, σε δυνατοτητα ευρεσης συντροφου, σε δυνατοτητα επαγγελματικης αποκατάστασης, σε δυνατοτητα να αποφασιζει για τη ζωη του..οπως και να εχει ξεκινα από μια πιο μειονεκτικη θεση από τα υπολοιπα..και εχεις από πανω και πολλους γονεις (αναφέρομαι σε πραγματικα περιστατικα που γνωριζω και κάθε χρονο βλεπω-οχι από το φορουμ)που δεν κανουν τιποτε για να το βοηθησουν..με εξοργιζει πραγματικα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Δεν ξέρω αν ο αυτισμός είναι ''μόδα'' , δεν έχω ασχοληθεί και καθόλου με το θέμα. Αλλά συμφωνώ ότι κι εμείς - σαν γενιά εννοώ- αν είχαμε περάσει από αναπτυξιολόγους όλο και κάτι θα προέκυπτε.....εγώ ήμουν πολύ κλειστό παιδί, δεν σήκωνα εύκολα χέρι στην τάξη κι ας ήξερα μάθημα , και ξένες γλώσσες έκανα και τα πάντα ,απλά δούλευα πολύ μόνη μου.Δεν μου αρέσει να μιλάω μπροστά σε πολύ κόσμο , πχ δεν πρόκειται ποτέ να πω κάτι με μικρόφωνο σε μια ομάδα που με παρακολουθεί.Τα άλλα παιδιά έπαιζαν κι εγώ διάβαζα βιβλία, δεν έπαιζα με κούκλες. Καταλαβαίνω ότι το κάθε χαρακτηριστικό μεμονωμένο δεν μπορεί να δείξει τίποτα , αλλά στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για ένα παιδάκι 21 μηνών που λέει λεξούλες και επικοινωνεί.Δεν είναι δυνατόν να μιλάει σαν 4χρονο !! Από την άλλη ούτε διάγνωση κάνουμε ούτε τίποτα .Συγκεκριμένα αυτό είναι που με ενοχλεί περισσότερο στα φόρουμ......γίνεται μια ερώτηση πχ.το παιδί μου εβγαλε σπυράκια, τι είναι ?....και μερικές σπεύδουν να βγάλουν διάγνωση ή να καθυσηχάσουν χωρίς φυσικά να είναι η θέση τους τέτοια.Εγώ προσωπικά λέω την εμπειρία μου από το παιδί μου , από κει πέρα υπάρχουν οι παιδίατροι και οι ειδικοί για κάθε περίπτωση. Και σαφώς το καλύτερο που έχει να κάνει μια μαμά είναι προκειμένου να ησυχάσει από την οποιαδήποτε ανησυχία να επισκεφτεί έναν ειδικό. Και μακάρι η ανησυχία της να αποδειχθεί λάθος

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι θα προτεινα?? σαφως και όχι να καταργηθουν οι αναπτυξιολογοι....αλλα αυτό το φασμα να συγκεκριμενοποιηθεί λιγουλάκι....;)

 

Συμφωνώ. Σε αυτό το φάσμα έχουν εντάξει οτιδήποτε δεν μπορούν να κατηγοριοποιήσουν-εξηγήσουν.

Αν ψαχτούμε όλοι μας αυτή τη στιγμή και προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε τον χαρακτήρα του καθενός, να είστε σίγουροι ότι όλοι θα βρούμε χαρακτηριστικά του φάσματος. Ειδικά σε μικρά παιδιά που μπορεί να αποκκλίνουν από τη μέση ανάπτυξη (πολύ σχετικό πάλι), εύκολα κολλάς την ταμπέλα του φάσματος.

 

Θελουν να δημιουργησουν παιδια-φασον! Δεν βρισκω αλλη δικαιολογια....θελουν ολοι να σκεφτονται με συγκεκριμενο τροπο σε συγκεκριμενο χρονο, να εκφραζονται συγκεκριμενα και να αισθανονται με συγκεκριμενα ερεθισματα....οπου συγκεκριμενα βαλτε ΄αυτο που εκεινοι θεωρουν σωστο ΄....

 

Συμφωνώ.

 

Όσο για τον αυτισμό καθεαυτό (όπου υπάρχει διάγνωση πέραν αμφιβολίας και όχι απλώς κάποιο χαρακτηριστικό που αποκκλίνει του μέσου όρου και το βαφτίζουμε φάσμα), τα κρούσματα έχουν αυξηθεί, γιατί πολύ απλά στο παρελθόν δεν γινόντουσαν συχνά τέτοιες διαγνώσεις, ούτε υπήρχαν καν αναπτυξιολόγοι.

 

Επίσης δεν πρόκειται για καμιά επιδημία, ούτε και για αρρώστεια.

Link to comment
Share on other sites

η κατακορυφη αυξηση του αυτισμού αποτελει αδιασιστη πραγματικοτητα, ειτε μας αρεσει ειτε όχι..

http://autismspeaksblog.files.wordpress.com/2010/10/prevalence-graph1.jpg

ψαξτε το λιγο στα ιατρικα σαιτ της αμερικης

μη λεμε ότι θελουμε ότι είναι μοδα η ότι προκειται για καποια συνομωσια για να δημιουργήσουμε παιδια φασον..καλο είναι όταν δεν γνωρίζουμε να μη λεμε ότι μας ερχεται..

αυτές οι στατιστικες αντανακλουν και στις νεες φουρνιες που ερχονται στα σχολεια..αναλογικα δηλαδή περισσοτερα παιδια στο φασμα συναντάς στις μικρες ταξεις τα τελευταια χρονια..φετος για παράδειγμα η μια πρωτη (25 παιδιων)εχει 3 περιπτώσεις αυτιστικών παιδιων.το ιδιο συνεβη και περυσι.τα ποσοστα είναι οντως συγκλονιστικα.

στα σεμινάρια ενας εισηγητης σωστα το εθεσε ως "στρατιες αυτιστικών παιδιων"..είναι κατι αντιστοιχο με τον καρκινο..

το θεμα είναι ότι αυτά τα παιδια πρεπει να λαβουν ειδικη εκπαιδευση..ιδανικα απο μικρη ηλικια..δυστυχως όμως πολλοι γονεις (περισσοτεροι απο ότι θα επρεπε) είναι αρνητικοι στο να το αποδεχτουν, αδιαφοροι η αδαεις.τα παιδια όμως όπως εχουν δικαιωμα στη μορφωση, εχουν δικαιωμα και στην ειδικη εκπαιδευση..

προσωπικα θεωρω λαθος να υποβιβάζετε την επιδημια (γιατι προκειται για επιδημια) του αυτισμού χωρις να ξερετε τα δεδομενα, να βγαζετε διαγνώσεις μεσα απο το φορουμ ότι όλα είναι καλα παιρνοντας το ρισκο να λετε "δεν είναι τιποτα", "μη τρεχεις στους αναπτυξιολογους" ενώ μια συνεδρια θα διελυε κάθε υποψια, να μην πηγαινει μια μανα που για καποιο λογο ανησυχει και της εχουν χτυπησει καποια καμπανάκια να παρει τη γνωμη του ειδικου αλλα να εφησυχαζεται τι θα παει η κάθε μια μαμα που δεν είναι ειδικη..όλα αυτά αδυνατω να τα καταλαβω και φανταζομαι ότι επειδη δεν εχετε γνωσεις και εμπειρια επι του θεματος λειτουργειτε ετσι..

:) .....Οι αδιαφοροι και αδαεις γονεις κανουν κακο ετσι και αλλιως φιλη μου....οποτε είναι ασχετο με τον αυτισμο.

Προσωπικα τις μονεσ συνομωσίες που αποδεχομαι είναι αυτές που στηνουν το μυαλο μου όταν χανω τα λογικα μου ....:rolleyes: καμια άλλη!

Διαγνώσεις και σαφως δεν πρεπει να κανουμε στα φορουμ....γνωμες λεμε...Καρκινοσ όμως σιγουρα δεν είναι....Ο καρκινος είναι πολύ πιο δυσκολος και είναι ΠΑΝΤΑ επικίνδυνος αν δεν υπαρξει θεραπεια. Το φασμα αυτισμού εχει συμπεριλαβει περιπτώσεις που απλα τα παιδια εχουν μια μικρη καθυστερηση αλλα μετα εξελίσσονται πολύ καλα ;)

3/25 παιδια είναι πολύ μεγαλο ποσοστο...θεωρω λοιπον ότι μαλλον τα ποσοστα είναι το αντιθετο του υποβιβασμενου ;)

12% βλέπεις γυρω σου αυτιστικούς ανθρώπους ??? εγω όχι....

 

 

...και εχεις από πανω και πολλους γονεις (αναφέρομαι σε πραγματικα περιστατικα που γνωριζω και κάθε χρονο βλεπω-οχι από το φορουμ)που δεν κανουν τιποτε για να το βοηθησουν..με εξοργιζει πραγματικα..

και εμενα φιλη μου...αλλα με εξοργιζει και όταν συγκεκριμένοι κλαδοι που εχουν κορεστει , προσπαθουν να υπερτιμησουν την αξια και σημασια της δουλεια σους 'διαγιγνωσκοντας' παντου αυτιστικα παιδια ;)

Συμφωνώ. Σε αυτό το φάσμα έχουν εντάξει οτιδήποτε δεν μπορούν να κατηγοριοποιήσουν-εξηγήσουν.

Αν ψαχτούμε όλοι μας αυτή τη στιγμή και προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε τον χαρακτήρα του καθενός, να είστε σίγουροι ότι όλοι θα βρούμε χαρακτηριστικά του φάσματος. Ειδικά σε μικρά παιδιά που μπορεί να αποκκλίνουν από τη μέση ανάπτυξη (πολύ σχετικό πάλι), εύκολα κολλάς την ταμπέλα του φάσματος.

 

 

Όσο για τον αυτισμό καθεαυτό (όπου υπάρχει διάγνωση πέραν αμφιβολίας και όχι απλώς κάποιο χαρακτηριστικό που αποκκλίνει του μέσου όρου και το βαφτίζουμε φάσμα), τα κρούσματα έχουν αυξηθεί, γιατί πολύ απλά στο παρελθόν δεν γινόντουσαν συχνά τέτοιες διαγνώσεις, ούτε υπήρχαν καν αναπτυξιολόγοι.

 

Επίσης δεν πρόκειται για καμιά επιδημία, ούτε και για αρρώστεια.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...