Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ηχογενείς εστίες στην καρδιά


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Προχτές πήγα και έκανα την β ' επιπέδου στο Λητώ. Ολά φυσιολογικά ήτανε μόνο που στο τέλος μας είπε ο γιατρός ότι είδε δύο ηχογενείς εστίες στην αριστερή μεριά της καρδιάς. Μας καθυσήχασε ότι μόνο μάζι με κάποιο άλλο εύρημα θα ήτανε ένδειξη για σύνδρομο down.

Δεν μπορώ όμως να ηρεμήσω!

Είχε καμία άλλη παρόμοιο πρόβλημα? Παντού που διάβασα μιλάνε για μία εστία ενώ εμάς μας είπε ότι έχει δύο. Σκέφτομαι να ξανακάνω την β'επιπέδου σε κάποιο άλλο γιατρό. Μπορεί κάποια να μου προτείνει κάποιον γιατρό? Έχω διαβάσει τα καλύτερα για την κα Σούκα. Αυτή που εξετάζει?

Αχ δεν ξερώ έχω αγχωθεί πολύ. Ακόμα και για αμνιοπαρακέντηση σκέφτικα αλλά φοβάμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Janna83 μην ανησυχεις αφου σου ειπαν οτι δεν ειναι ανησυχητικο. Κι εμας μας βρηκαν μια ηχογενη εστια και ενα αλλο ευρημα και εκανα αμνιοπαρακεντηση, και στον επομενο υπερηχο ειχαν εξαφανιστει και τα 2. Απο ο,τι καταλαβα, η ηχογενης εστια ειναι το πιο συνηθισμενο και τυχαιο ευρημα, μην ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Προχτές πήγα και έκανα την β ' επιπέδου στο Λητώ. Ολά φυσιολογικά ήτανε μόνο που στο τέλος μας είπε ο γιατρός ότι είδε δύο ηχογενείς εστίες στην αριστερή μεριά της καρδιάς. Μας καθυσήχασε ότι μόνο μάζι με κάποιο άλλο εύρημα θα ήτανε ένδειξη για σύνδρομο down.

Δεν μπορώ όμως να ηρεμήσω!

Είχε καμία άλλη παρόμοιο πρόβλημα? Παντού που διάβασα μιλάνε για μία εστία ενώ εμάς μας είπε ότι έχει δύο. Σκέφτομαι να ξανακάνω την β'επιπέδου σε κάποιο άλλο γιατρό. Μπορεί κάποια να μου προτείνει κάποιον γιατρό? Έχω διαβάσει τα καλύτερα για την κα Σούκα. Αυτή που εξετάζει?

Αχ δεν ξερώ έχω αγχωθεί πολύ. Ακόμα και για αμνιοπαρακέντηση σκέφτικα αλλά φοβάμε πολύ.

Μην αγχώνεσαι..αγοράκι περιμένεις;

Και εμείς είχαμε ακριβώς το ίδιο, κομβίο λέγεται.Πρεπει να συνυπάρχουν κι άλλα ευρήματα για να είναι ένδειξη απο μόνο του δεν λέει κάτι, το ίδιο μας είπε και εμάς ο γιατρός που μας έκανε την β'επιπέδου και μας είπε χαρακτηριστικά ότι περισσότερες πιθανότηες για αποβολή υπάρχουν με την αμνιο παρά να έχει σύνδρομο νταουν το μωρό.Στην Μ.Βρετανία έπαψαν να το κοιτάνε αυτό γιατί δεν δείχνει τίποτα απο μόνο του.

Ο μικρός μας είναι 5,5 μηνών πια και είναι υγιέστατος, το κομβίο το έχει (του κάναμε υπέρηχο για άλλο λόγο στην καρδούλα) και θα το έχει πάντα αλλά μας είπε πως απλά είναι θέμα μορφολογίας της καρδιάς στο σχήμα της δηλαδή, ''μπάλα του γκόλφ'' το χαρακτρίζουν οι καριολόγοι.

Μην ανυσηχείς λοιπόν καθόλου, δεν είναι τίποτα απολύτως.

 

Α και ο γυναικολόγος αν θυμάμαι καλά μου είχε πει ότι είναι πιο συνηθισμένο στα αγοράκια αυτό, γιαυτό σε ρώτησα τί περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Προχτές πήγα και έκανα την β ' επιπέδου στο Λητώ. Ολά φυσιολογικά ήτανε μόνο που στο τέλος μας είπε ο γιατρός ότι είδε δύο ηχογενείς εστίες στην αριστερή μεριά της καρδιάς. Μας καθυσήχασε ότι μόνο μάζι με κάποιο άλλο εύρημα θα ήτανε ένδειξη για σύνδρομο down.

Δεν μπορώ όμως να ηρεμήσω!

Είχε καμία άλλη παρόμοιο πρόβλημα? Παντού που διάβασα μιλάνε για μία εστία ενώ εμάς μας είπε ότι έχει δύο. Σκέφτομαι να ξανακάνω την β'επιπέδου σε κάποιο άλλο γιατρό. Μπορεί κάποια να μου προτείνει κάποιον γιατρό? Έχω διαβάσει τα καλύτερα για την κα Σούκα. Αυτή που εξετάζει?

Αχ δεν ξερώ έχω αγχωθεί πολύ. Ακόμα και για αμνιοπαρακέντηση σκέφτικα αλλά φοβάμε πολύ.

Γνώμη μου είναι να μην κάνεις αμνιοπαρακέντηση αν οι αιματολογικές σου (PAP A) είναι καλές και δεν βρέθηκε τίποτα άλλο, μην μπεις σ'αυτή τη διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

EVIL ναι αγοράκι περιμένω. Όλες οι άλλες εξετάσεις αυχενική και αιματολογικές βγήκανε πολύ καλές.

Μίλησα και με την γιατρό μου σήμερα θα πάω αύριο να με δεί, είπε να μην ανησυχώ αλλά για να σιγουρευτούμε καλό θα ήτανε να πάω και σε έναν εμβρυοκαρδιολόγο. Θα δω αύριο τώρα τι άλλο θα πει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jenna μην ανησυχείς τόσο πολύ. Κι εμείς στην κόρη μας είχαμε δει τρία κομβία σε έναν από τους υπερήχους αλλά στην πορεία εξαφανίστηκαν και όλα καλά (δόξα τω Θεώ). Καταλαβαίνω την αγωνία σου, κι εγώ όταν το έμαθα είχα τρελλαθεί αλλά νομίζω τελικά ότι σα διαγνωστικός δείκτης δεν έχει και πολύ μεγάλη αξία, εμφανίζεται αρκετά συχνά σε φυσιολογικά παιδάκια. Πιστεύω πως το μωράκι σου είναι μια χαρά! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!

Να ακούσω το γέλιο σου, γι'αυτό ήρθα στον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στο γιο μου είχαν βρει μια εστία. Πήγα να τρελαθω!

Έκανα υπερηχο καρδιάς στο ιασω με την Κωνσταντινιδου η οποία είναι υπεροχη και σου την συνιστώ ανεπιφύλακτα! Μου είπε ότι όλα είναι μια χαρα και να μην ανησυχώ και είχε δίκιο... Ο γιος μου είναι ήδη 4 μηνών και υγιεστατος!

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Janna 83 μην ανησυχείς.Κι εμένα στη Β επιπέδου το ίδιο μου βρήκαν,αλλά μου είπαν ότι δεν είναι σπάνιο εύρημα και μάλιστα σχετίζεται με τον χαμηλό αιματοκρίτη της μητέρας.Έλεγξα τον αιματοκρίτη και όντως είχε πέσει στο 33.Πάντως δεν είναι επ ουδενί εστία ανησυχίας,κι εγώ φυσικά αγχώθηκα όταν μας το είπε η γιατρός αλλά με καθησύχασαν τόσα ατομα.Μετά τη γέννα εξαφανίζεται μου είπαν.Οπότε όλα καλά.

SlD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Janna 83 μην ανησυχείς.Κι εμένα στη Β επιπέδου το ίδιο μου βρήκαν,αλλά μου είπαν ότι δεν είναι σπάνιο εύρημα και μάλιστα σχετίζεται με τον χαμηλό αιματοκρίτη της μητέρας.Έλεγξα τον αιματοκρίτη και όντως είχε πέσει στο 33.Πάντως δεν είναι επ ουδενί εστία ανησυχίας,κι εγώ φυσικά αγχώθηκα όταν μας το είπε η γιατρός αλλά με καθησύχασαν τόσα ατομα.Μετά τη γέννα εξαφανίζεται μου είπαν.Οπότε όλα καλά.

Kατερίνα δε νομιζω ότι εξαφανίζεται, εχει να κάνει και με το σχήμα της καρδιάς πως είναι δυνατόν να εξαφανιστεί. Εμείς οταν ήταν 3,5 μηνών τον πήγαμε σε παιδιοκαρδιολόγο και φυσικα το κομβίο υπάρχει, και θα υπάρχει πάντα. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι δεν θα τον εμποδίσει πουθενά σε καμία δραστηριότητα του, θα είναι σαν να μην έχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοίπον πήγαμε σήμερα σε καρδιολόγο και μας είπε ότι όλα είναι φυσιολογικά με την καρδούλα. Ανακουφίστηκα λίγο όπως καταλαβαίνετε.

Ρωτήσαμε και σχετικά με την άυξηση πιθανότητας για σύνδρομο down και μας είπε και ότι θα έπρεπε να είχαμε και κάποια άλλη ένδειξη. Επίσης μας είπε ότι η ανάπτυξη του μικρού μας είναι πιο προχωρημένη και αυτό δεν συμβαίνει σε μωράκια με το σύνδρομο. Δεν το είχα ξανακούσει αυτό και ηρέμησα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ καταλαβαινω τοσο πολυ την αγωνια σου!

Ακριβως τα ιδια περνουσα κι εγω πριν 6 μηνες

οταν στην β επιπεδου μας βρηκαν 3 (!) ηχογενεις εστιες στην καρδουλα

του μπεμπη μου..δεν ηθελα ουτε να σκεφτω την αμνιοπαρακεντηση

κι ετσι τελικα αποφασισαμε να κανουμε μονο εναν υπερηχο καρδιας

στον οποιο επαληθεφτηκαν οι εστιες και γενικα η γιατρος που μου εκανε τον υπερηχο δεν ηταν και πολυ καθησυχαστικη, αρχισε δηλαδη να μου μιλαει με ποσοστα και μου ελεγε οτι ειναι δικη μου αποφαση και δικο μου ρισκο.. Ο γιατρος μου απο την αλλη μου ειπε να μην ξαναασχοληθω με το θεμα, αλλα που εγω.. ολη την εγκυμοσυνη την περασα με αγχος, δεν αφηνα τον εαυτο μου να χαρει 100% :(

Το αποτελεσμα? εχω μεσα εναν κουκλο 2 μηνων υγιεστατο και ολα πηγαν μια χαρα! μακαρι να μπορουσα να σε κανω να ησυχασεις και να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου αλλα και μενα μου τα ελεγαν και παντα ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου αυτο το "και αν?"

Βγαλτο απο το μυαλο σου!Σου ευχομαι ολα να πανε τελεια και να εχεις το υγιεστατο μωρακι σου στην αγκαλιτσα σου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Zoi24 για τα καλά σου λόγια. Εμένα ευτυχώς με ηρέμησε αρκετα η καρδιολόγος και επίσης λόγο της μεγαλύτερης ανάπτυξης που έχει ο μικρός μας είπε ότι σχεδόν αποκλείει να έχει το σύνδρομο. Σε ποια γιατρό πήγες ? Σου εύχομαι τα καλύτερα για σένα και την οικογένεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...