Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπουκωμένη μύτη...


Recommended Posts

Η μεγάλη μου κόρη περναέι τώρα μια ίωση της εποχής με χαμηλό πυρετό,πονόλαιμο και βράχνιασμα.Το μωρό μας είναι 5 μηνών και 10 ημερών και έχει όλη μέρα σήμερα δέκατα.Δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα πρέπει να κάνουμε αν αρχίσει και αυτό να ξεροκαταπίνει και να μην τρώει.Η μεγάλη πήρε πρώτη φορά αντιβίωση 3 ετών αλλά το μωράκι μας πως θα πολεμήσει την ίωση αν τελικά την κόλλησε?Άυριο θα έρθει η παιδίατρος και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμας ρουθουνιζει εντονα το βραδυ, δοκιμασαμε αυτη τη συσκευη που ρουφαει αλλα δεν την ηθελε και την πεταγε....Η δε παιδιατρος μας ειπε οτι για βρεφος απαγορευεται.

 

Τελικα πως χρησιμοποιειται ο ορος??? Γιατι μπερδευτηκαμε με τις οδηγιες....σε αλλο λεει απλα ριχνεις μια δυο σταγονες, σε αλλο οτι αδειαζεις μια αμπουλα μεσα στη μυτη με δυναμη, σε αλλο οτι το βαζεις σε γαζα....ποια ειναι η αποτελεσματικοτερη μεθοδος για να ξεβουλωσει η μυτουλα της που ειναι ακομα βρεφος?

 

Εμένα η παιδίατρος μου είπε να γυρίζω το κεφάλι του παιδιού στο πλάι και να ρίχνω με δύναμη μισή αμπούλα ορό στο ένα ρουθούνι και μισή στο άλλο και μετά μπρούμυτα να τρέξει η μυτούλα.

Άν είναι πολύ μπουκωμένα να ρίχνω μια αμπούλα με τον παραπάνω τρόπο πριν το μπάνιο και μετά το μπάνιο άλλη μία. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει πάντως επειδή με τον μπάνιο ανοίγει λίγο η μυτούλα μετα βγαίνουν πιο πολλές μυξούλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια sos και ο δικός μου είναι 28 ημερών και ρουθουνίζει. Αρχικά του βάλαμε για 5 μέρες πρεντακόλ που μου είπε η παιδίατρος το τελειώσαμε, για μία ημέρα ήταν εντάξει και τώρα ξαναρουθουνίζει τα βράδια. Τι κάνω λοιπόν? του βάζω και clinofar αλλά λίγο γίνεται καλά και μετά πάλι τα ίδια. Η παιδίατρος είπε να μην ανησυχώ αλλά δεν μου λέει και για πόσο θα κρατήσει αυτό. το μωράκι ζορίζεται, τι να κάνω?:-P

Link to comment
Share on other sites

???????...γιατι τοσα φαρμακα??? τι ειναι αυτο το πρεντακολ?? πρωτη φορα το ακουω...

απο τι προερχεται το ρουθουνισμα,σου ειπε ο παιδιατρος??φυσιολογικο ορο να βαζεις,με συριγγα,με αμπουλα,οπως βολευεσαι κ οχι φαρμακα.γνωμη μου ειναι να το ψαξεις μ εναν αλλο παιδιατρο..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

τελείωσα με το πρεντακόλ και βάζουμε φυσιολογικό ορό τώρα. ο παιδίατρος μου είπε να του βάζω συχνά και ναι έχεις δίκιο, δεν μου είπε από τι προήλθε, απλά μου είπε να βάζω. τι να κάνω? και δεν ξέρω και ποιόν άλλο να ρωτήσω.από τι μπορεί να προέρχεται το ρουθούνισμα? έχω αναστατωθεί. αυτό το πρεντακόλ είναι κάτι σαν ιώδιο που το πουλάει μόνο ο μπακάκος. είδα αλλαγή με αυτό αλλά τώρα που το σταματήσαμε ξαναρχίσαμε το ρουθουνίσματα. Τι σύριγγα να χρησιμοποιήσω για το clinofar? το βάζω με την αμπούλα και πλαντάζουμε στο κλάμα.

Είμαι τελείως άσχετη, τι να κάνω?:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...διαβασε τα μηνυματα σ αυτο το θεμα απο την αρχη.πολλες κοπελες(κι εγω μαζι)λεμε τροπους για τον ορο.ειναι ελεινο κ τρισαθλιο,αλλα εχει αποτελεσμα.εγω προσωπικα "τους αλλαζω τα φωτα" (αφου μου ειπε ο ωρλ να μη τα λυπαμαι).κ βεβαια δεν καθονται.τωρα για το απο τι προερχεται,αν δεν ειναι κρυωμα η ιωση,ισως ειναι γαλατακι που ανεβηκε με το ρεψιμο..(η εμπειρια της μαμας).ισως θα επρεπε να το δεις με αλλο παιδιατρο,αλλα να επιμεινεις να στα εξηγησει ολα...πρωτα να σου εξηγησει,κ μετα φαρμακα...(ολα εχουν παρενεργειες)...τελος παντων,αν θες κατι αλλο,στη διαθεση σου...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ theolvas ίσως και να είναι από το γάλα, δεν το είχα σκεφτεί, θα πιάσω πάλι την παιδίατρο να την ρωτήσω. αλλά αυτό το κλάμα παράπονο όταν του βάζω τον ορό άστα.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα για να σας πω πως μετα την Κυριακη που βαφτιστηκαμε, εχουμε μπουκωμα και πολλες μυξουλες.. Το ειπα στον παιδιατρο της και στην αρχη ειπε να της δωσω aerolin ομως επειδη ειμαι κατα των φαρμακων γενικοτερα τον αρχισα στη μουρμουρα και τελικα ειπε να της βαλω το physiomer bebe 3 φορες ημερησιως..

Τι να κανω βρε κοριτσια? Εχω πανικοβληθει.. Λετε να μου σηκωσει και κανεναν πυρετο και να τρεχω παλι? Παντως περα απο τις βλεννες, ειναι ευδιαθετη, τρωει κανονικα, κοιμαται κανονικα, τα κανει ολα οπως πριν! Απλα φτερνιζεται αρκετα συχνα και εχει μυξουλες..

Μηπως να κανω και τιποτα αλλο περα απο το physiomer? Εχω κι εγω clinofar και της εβαζα προληπτικα καθε βραδυ μετα το μπανιο (κι οχι μια φορα και δυο, αλλα απο την εφερα σπιτι απο το μαιευτηριο). Και παρ' ολ' αυτα την πατησαμε......

Καμμια συμβουλη?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω την ταραζα στους ορους.Ολο το καλοκαιρι χρησιμοποιουσα προληπτικα οτρισαλιν σπρει και καθοταν.τωρα εαν χρειαστει να της κανω με συριγγα εαν κατεβασει μυξες απορω πως να την κανω.Δεν καθεται με τιποτα.Καμια ιδεα?.....

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά, αυτά τα πράγματα δε γίνονται ήρεμα... Εμένα έχει φτάσει 5 και τα τελευταία 2 χρόνια δέχεται να της βάλω clinofar ή physiomer αδιαμαρτύρητα... Εγώ το μόνο που της έλεγα όταν δεν καθόταν ήταν ότι "Ορό θα βάλουμε! Θες να συνεργαστείς ή θες να γίνει με το ζόρι?" Αφού της το έκανα 2-3 φορές με το ζόρι (ήμουνα και λίγο πιεστική παραπάνω) αποφάσισε ότι τουλάχιστον όταν συνεργάζεται ποναέι μόνο η μύτη της (γιατί με το ζόρι πόναγαν και τα χέρια της που την κράταγα, και τα πόδια της που κλώτσαγε σαν τον Αμανατίδη κ.λ.π.) Έτσι το πήρε απόφαση και συνεργάζεται! Αλλά τον πρώτο καιρό θα πέσει το κλάμα της αρκούδας..

Όσο για τη σύριγγα

α) να παίρνεις μικρά μπουκάλια ορού γιατί δεν πρέπει να τα κρατάς ανοιχτά πάνω από 1 εβδομάδα.

β) μόλις τα ανοίξεις τα φυλάς στο ψυγείο.

γ) ακολουθείς την ίδια διαδικασία με τα clinofar μόνο που προσέχεις για καλύτερα αποτελέσματα να εφαρμόζει το ρουθούνι στην άκρη της σύριγγας (να μην υπάρχει κενό δηλαδη - σαν να βεντουζάρει κάπως)

Καλή επιτυχία!!!!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το otrisalin αμπουλες κανει για νεογεννητα?? Κανει τιποτα? Σημερα η κακομοιρα δεν μπορει να φαει, πνιγεται απο τα φλεγματα και αν και της βαζουμε ορο nivea δεν εχει βελτιωση...

 

Ξερετε επισης ποσες φορες/ημερα?? Εχω βαλει ηδη 5 φορες αυτο το 24ωρο... καθε φορα λεω δεν βαζω μετα αλλα ελα που μπουκωνει και πνιγεται στον υπνο της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί αλλα δεν προλαβαίνω να ψάξω πολύ οπότε αν χρειαστεί ας μεταφέρουν το θέμα οι διαχειριστές.

Το μωράκι μου είναι 10 μηνών.

Αρπάξαμε μια ιωσούλα που στην αρχή ξεκίνησε με πυρετό για τρεις μέρες χωρίς τίποτα άλλο. Στη συνέχεια σταμάτησε ο πυρετός κι άρχισε να βραχνιάζει και να έχει λίγο συνάχι που το αντιμετωπίσαμε με φυσ. ορό. Σήμερα όμως πια και ειδικά τώρα το βράδυ έχει παραγίνει. Η μύτη του είναι γεμάτη μυξούλες και δεν μπορεί να αναπνεύσει καθόλου. Βάζω ορό και τίποτα. Του ρουφάω ότι μπορώ με μια αντλία της chicco και δεν γίνεται ούτε με αυτό κάτι. Ξυπνάει κάθε 5 λεπτά με κλάμματα και το κάνει χειρότερα βέβαια...:( Τι να κάνω κορίτσια ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Η παιδίατρος μου λέει πως πέρα απο φυσ. ορό δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο....:?

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

απο οτι έχω ακούσει η αντλία δεν θα σου κάνει τίποτα πάρε απο φαρμακείο το otrisalin. βράσε και νεράκι σε κατσαρολίτσα αν δεν έχεις υγραντήρα και βάλτο στο δωματιό του.ρώτα και την παιδίατρο φυσικά.όσο για τον ύπνο βάλε κάτω απο το μαξιλάρι του πετσετούλα για να είναι λίγο σηκωμένο το κεφαλάκι του.ξέρω πόσο δράμα είναι να βλέπεις το παιδί σου να μην μπορεί να πάρει ανάσα.περαστικά σας εύχομαι

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ ΤΙΤΗ! Ξέχασα να πω πως ρώτησα την παιδίατρο μήπως έβραζα λίγο ευκάληπτο (το ίδιο έκανα και στην εγκυμοσύνη όταν είχα αρρωστήσει) και μου είπε αν θέλω να βράσω κάτι, μόνο νερό αλλιώς μια πετσετούλα βρεμένη πάνω στο καλοριφέρ φτάνει. :? Επίσης δεν κοιμάται σε μαξιλάρι κι αυτό ίσως είναι που τον δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ. Προσπάθησα να του βάλω αλλα επειδή κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο, μένει πολύ λίγη ώρα πάνω του.

Και να κοιμηθεί πάντως, μιας και τώρα έχει ηρεμήσει λίγο, εγώ πάλι ξύπνια θα μείνω γιατί έχω και το πρόβλημα που δεν θέλει να κοιμηθεί στο κρεβάτι μας με τίποτα....

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ημουνα φαν στον ευκαληπτο (με ειχε σωσει στον Βασιλη) αλλα στον μικρο που πηγα να κανω κατι αντιστοιχο εκανε κατι σαν βραχνιασμα λαρυγγιτιδας και σταματησα. Ρωτησα τον πνευμονολογο και μου ειπε οτι ισως εκανε αλλεργια στο αρωμα.

Στον Βασιλη εξακολουθω να βαζω βεβαια αλλα στον μικρο βαζω winter balm της powerhealth (σαν το παλιο βιξ ενα πραγμα )

 

Η πετσετουλα στο καλοριφερ κανει πολυ καλο.

 

Βαλε ενα βιβλιο κατω απο το στρωμα στην πλευρα που εχει το κεφαλακι του ωστε να κατηφοριζει.

 

Επισης ρωτησε και τον γιατρο σου για physiomer bebe (αν και αν θυμαμαι καλα κανει , απλο αλατονερο ειναι)

 

Για τις αναροφησεις οπωσδηποτε ortisalin οπως ειπε και η αλλη κοπελα. Τρομερη διαφορα.

 

Περαστικουλια (αχ τι περνανε ...):cry:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ο γιος μου ειναι δυο χρονων τωρα.περυσι ειχα το ιδιο προβλημα.εκανα ολα τα παραπανω που ειπαν τα κοριτσια και το προβλημα παρεμενε.τελικα τον πηγα σε παιδοωρυλα.ειχε βουλωσει το σωληνακι που συνδεει το αυτι με την μυτη και ποναγε.για αυτο ξυπναγε συχνα την νυχτα με κλαματα.την νυχτα ειναι πιο δυσκολα λογω της υγρασιας.του εδωσα trebon n για βρεφη και συνηρθε αμεσα.ειναι βλεννολυτικο και αποχρεμπτικο.αλλα πρωτα ρωτα τον παιδιατρο σου.εμενα σε συννενοηση με την παιδοωρυλα συμφωνησε.καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ ΤΙΤΗ! Ξέχασα να πω πως ρώτησα την παιδίατρο μήπως έβραζα λίγο ευκάληπτο (το ίδιο έκανα και στην εγκυμοσύνη όταν είχα αρρωστήσει) και μου είπε αν θέλω να βράσω κάτι, μόνο νερό αλλιώς μια πετσετούλα βρεμένη πάνω στο καλοριφέρ φτάνει. :? Επίσης δεν κοιμάται σε μαξιλάρι κι αυτό ίσως είναι που τον δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ. Προσπάθησα να του βάλω αλλα επειδή κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο, μένει πολύ λίγη ώρα πάνω του.

Και να κοιμηθεί πάντως, μιας και τώρα έχει ηρεμήσει λίγο, εγώ πάλι ξύπνια θα μείνω γιατί έχω και το πρόβλημα που δεν θέλει να κοιμηθεί στο κρεβάτι μας με τίποτα....

και εμάς μας έχει σώσει ο ευκάλυπτος , αλλα μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με αλλεργίες γιαυτο φοβήθηκα να σου το προτείνω.όσο για το οτρισαλιν μακρά το καλύτερο και κάτι που έμαθα και απο εδώ είναι ότι τα ανταλλακτικά μπορούμε να τα πλύνουμε και να τα ξαναχρησιμοποιήσουμε.ελπίζω να είσατε καλύτερα σήμερα

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Εμείς επειδή έχουμε πολύ μύξα όταν μας πιάνει χρησιμοποιούσα από αυτή την ηλικία sinomarin για παιδιά (ρώτα και την παιδιάτρο σου) και πολύ καλό καθαρισμό με φυσ. ορό, πρώτα βάζω sinomarin σε κάθε ρουθούνι και μετά φυσ. ορό όμως με σύρυγγα των 10ml και τα πετάει όλα έξω, έτσι έχουμε γλυτώσει ωτίτιδες... και όταν έφτασε 1 χρονών μου έδωσε να κάνουμε και ένα μείγμα για 3 μέρες otrivin με garamat που της το περναγα με φυσ. ορό από τη μύτη... και πραγματικά έχουμε σωθεί... αλλά μιλάμε όμως για πολύ ρινίτιδα και για πολλές μέρες...

Ελπίζω να είστε καλύτερα...

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ...μην αγχωνεσαι!Ακολουθησε τις συμβουλες της παιδιατρου και νομιζω οτι καλο θα ηταν να μην χρησιμοποιεις την αντλια της εταιρειας που προανεφερες(υπαρχει αυξημενος κινδυνος τραυματισμου).Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.Το ιδιο ακριβως παθαμε και εμεισ οταν η μικρουλα ηταν 3 μηνων!Το αντιμετωπισαμε μονο με φυσ.ορο και αναρροφητηρα otrisalin.Περαστικα!!!

://lilypie.com]IBAGp3.png[///lilypie.com]lWptp3.png[/url]url]

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο η fairy και εμάς μία φίλη το τραυμάτισε το μικρό της... το καλύτερο είναι η αντλία της otrisalin ... που ξέχασα ότι είναι μέσα σ' αυτά που της κάνω και εγώ...

... Αλλά βέβαια την τελευταία κουβέντα την έχει ο παιδίατρος σου, να του πεις ότι δεν κοιμάστε τα βράδια και θα σου δώσει τις σχετικές οδηγίες...

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

αναρροφητηρα otrisalin.

 

 

Εάν εννοείτε ένα σωληνάκι που την μία πλευρά την βάζεις στην μυτούλα του μωρού και την άλλη πλευρά την έχεις εσύ και ρουφάς , τότε αυτό είναι το καλύτερο!! (Δεν θυμάμαι το όνομά του-πέταξα το κουτάκι)

Η αντλία της chicco, που είναι μια απλή φούσκα, δεν κάνει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

otrisalin ειναι νομιζω το καλυτερο γιατι ελεγχεις την δυναμη που βαζεις για να ρουφας την μυτουλα του.Εμεις οταν κοιμοταν του σηκωναμε το προσκεφαλο.ειτε με βιβλια κατω απο την κουνια ειτε με ενα στρωματακι που πωλειται στα τζαμπο.και αν γινεται λεω αν,γιατι θα πρεπει να εισαι εκει συνεχεια,στο πλαϊ υπνος,οχι ανασκελα.Περαστικουλια!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, εμένα δεν κάθεται με τίποτα να της κάνω το οτριζαλιν, σπαράζει τι να κάνω;

 

 

Εννοείται οτι χρειάζεται επιχείρηση commando! Εμείς, δυο την κρατάμε και ένας τρίτος της το κάνει!! (ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...);)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...