Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκόλληση Πλακούντα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πριν από 2 εβδομαδες και ενώ είμυον στην δουλειά είχα αιμορραγία. Αμέσως πήγα στον γιατρό ο οποίος μου συνέστησε ξεκούαση, ενέσεις Proluton και χάπια Utrogestan. Μετά από 3 μέρες είχα πολύ αιμορραγία και λιποθύμησα από τον φόβο μου.

Μπήκα 4 μέρες στο νοσοκομείο όπου και συνέχισα την αγωγή του γιατρού μου. Όταν βγήκα την περασμένη Δευτέρα έμεινα στο κρεββάτι και σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Στον υπέρηχο που έκανα είδαμε ότι ο πλακούντας είναι πλέον μια χαρά. Συνεχίζω όμως να έχω καφέ υγρά (σκοτωμένο αίμα) εδώ και παραπάνω από 1 εβδομάδα. Πότε σταματάει αυτό; Κάθε φορά που πάω στην τουαλέτα αισθάνομαι σαν από ταινία τρόμου.

Σε 2 μέρες συμπληρώνω 16 εβδομάδες και μπαίνω στον 5ο μήνα. Εκτός από την αιμορραγία είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη χωρίς εμετούς και ζαλάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου angicat, εύχομαι και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε μια χαρά .συμβαίνουν πολύ συχνά !!!!!!!! ξεκουράσου ,εννοείται κ δε το συζητάμε να πας για δουλειά ,πρόσεξε αυτό το διάστημα περισσότερο τον εαυτό σου και το μωράκι σου και θα δείς θα είναι μια κακή ανάμνηση .σε κατάλαβαίνω για το άγχος σου και είναι απολύτως φυσιολογικό .όσον αφορά για το σκοτ.αίμα που βλέπεις θα σταματήσει κ αυτο σύντομα,πιθανόν καθαρίζεις αποο την αιμμοραγία που είχες.το θετικό είναι οτι σταματάει κ λιγοστευει κ οτι ο πλακουντας ειναι οκ.έχω ακούσει περιπτωσεις με αποκ.πλακούντα κ μιλάμε για πολύ σοβαρές καταστάσεις κ όλα πηγαν καλά.προσπάθησε να σκεφτεσαι ευχαριστα πραγματα ,να χαλαρωσεις κ θα δεις θα σταματησουν όλα!!!!να είσαι χαρούμενη !!!!!!!φιλάκια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ήθελα να ξέρω από κάποια που το πέρασε πόσο καιρό κράτησε το σκοτωμένο αίμα. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να κρατήσει και ένα μήνα, ίσως και παραπάνω. Πίστευα ότι θα είχε σταματήσει μέχρι τώρα αφού είδαμε και τον υπέρηχο ότι ο πλακούντας διορθώθηκε. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή σας.

Link to comment
Share on other sites

ANGICAT καλημέρα. εύχομαι όλα να πάνε καλά χρειάζεται να προσέξεις όμως και να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες του γιατρού σου.

είχα ανάλογη εμπειρία με σένα με όχι και τόσο καλά αποτελέσματα....θα σου την γράψω όχι για να στεναχωρέσω ή να σε αγχώσω αλλά γιατί πραγματικά καμιά μανούλα δεν θέλω να περάσει αυτά που περασα και περνάω.....είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη μέχρι τον 6ο που ξαφνικά είδα το βράδυ 2 σταγόνες αίμα ήτοι αποκόλληση παραπλακούντα (μικρό κομμάτι πλακούντα που ήταν κοντά στο τράχηλο - ενώ ο κύριος πλακούντας μου ήταν ψηλά). αφού με τον υπέρηχο του νεου γιατρού μου γιατί ο γιατρός που μέχρι τότε με παρακολουθούσε είχε εξαφανιστεί για 2 μέρες (τι να πω!) είδαμε ότι το μωρό είναι καλά (βιώσιμο από εκείνη τη περίοδο και μετά) μου συνέστησε 10 μέρες ξάπλα χωρίς κανένα φάρμακο. εγώ λόγω αυξημένου όγκου δουλειάς γύρισα στις 5 μερες στο γραφείο κανονικά... ενώ είχα αυτά τα καφέ που λες και συ για καμια 10 μερες όπου σταματησαν και αυτά.... όλα πήγαιναν καλά μετά από εκείνο το επεισόδιο.... μέχρι που στις 31 εβδομάδες πήγα με ακατάσχετη αιμορραγία στο μαιευτήριο ίσα που πρόλαβαν να σώσουν εμένα και το μωρό το οποίο έμεινε 1 και μισό μήνα στην εντατική (δράμα κατάσταση) και το παρέλαβα τελικά με μια μικρή διπληγία που χρεώθηκε για όλη του τη ζωή μαζί και εμείς.... το παλεύουμε γενικώς έχουμε άριστες προβλέψεις, αλλά δεν παύει να είναι πρόβλημα....

γιαυτό κορίτσι μου σε παρακαλώ θερμά μείνε στο κρεβατάκι σου πρόσεχε πολύ κάνε ότι σου λέει ο γιατρό σου.... ασχολήσου με σένα και το μωράκι που περιμένεις και θετική σκέψη. δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό από την ψυχολογία σου να είναι καλη και θετική για να απολαύσεις αυτό το θείο δώρο...

θα το δεις όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ , ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 15η ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗς 2ης ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗς ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ!ΕΚΑΤΣΑ 26ΜΕΡΕς ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Κ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΞΑΠΛΑ,ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΑΝ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ Κ ΛΙΓΟ ΚΑΘΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!ΕΥΤΥΧΩς ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΤΕΛΟς ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΥΠΕΡΗΧΟ Κ ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κούκλα μου. Εμένα πέρασε καιρός από την αποκόλληση και ενώ έχω ακόμα καφετιά υγρά μου είπε ο γιατρός ότι πάνε όλα καλά και να μην ανησυχώ. Σου σύστησε να πάω και στην δουλειά και έχω έρθει 2 φορές, τρίτη φορά σήμερα από 4 ώρες κάθε φορά. Τις υπόλοιπες ώρες ξεκουράζομαι στο σπίτι. Δεν κάνω τπτ αφού με προσέχουν και μου κάνουν τις δουλειές του σπιτιού άλλοι. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχουμε προβλήματα και οι δύο. Τις καλύτερες ευχές μου.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα , ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και την εμψυχωση!!Μου δινεται πολυ κουραγιο!!και εγω ελπιζω ολα να πανε καλα , χθες ειδα παλι λιγο ροζ και αμεσως η ψυχολογια χαλια!! :(

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι κούκλα μου. Εμένα από τις 20/10 που είχα την πρώτη αιμορραγία δεν σταμάτησαν τα καφετιά υγρά ακόμα. Νομίζω πως σήμερα αύριο θα είμαι καλύτερα γιατί μόλις άρχισαν να ελλατώνονται αλλά να σκεφτείς είμαι έτσι 1 μήνα! Μην αγχώνεσαι, αυτό να προσπαθήσεις να καταπολεμήσεις. Όταν βλέπεις ροζάκια και τέτοια να μιλάς με τον γιατρό σου. Παίρνεις Utrogestan; Εγώ είμαι με 4 την ημέρα εδώ και 1 μήνα που είχα την αιμορραγία και ακόμα και με χάπια είχα καφέ υγρά. Αύριο θα με δει και ο γιατρός να δούμε πως πάμε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου μην στεναχωριεστε αν τα μωρακια σας ειναι καλα!!!Ειχα κ εγω αυτη την δυσαρεστη εμπειρια αλλα ευτυχως με αισιο τελος.Ημουν 2 μιση μηνων κ ενιωσα κατι να τρεχει ειχα αιμοραγια πηγα αμεσως στον γιατρο,αποκολληση πλακουντα μου ειπε κ ξαπλα σηκωμα μονο για τουαλετα.Τον ακουσα δεν πηγα στην δουλεια φυσικα για αρκετο καιρο.Τα καφε υγρα με ανησυχουσαν πολυ αλλα ελεγε ο γιατρος οτι ειναι παλιο αιμα,καθε εβδομαδα για εκεινες τις μερες εκανα υπερηχο(οχι κολπικο)κ δοξα τον Θεο ολα πηγαν καλα εκανα ενα υγειεστατο αγορακι.Ολα να σας πανε καλα υπομονη,καλη ψυχολογια και ξεκουραση φιλια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αngicat και Belina σας ευχαριστω πολυ για τα καλας σας λογια !!

Ναι παιρνω 3 Utrogestan την ημερα εδω και ενα μηνα!!

Ασε και το αλλο , εδω και δυο βδομαδες εχω τσουξιμο κ φαγουρα στην ευαισθητη περιοχη κ τελικα σημερα πηρα τον γιατρο μου κ μου ειπε να βαλω υποθετο κολπικα κ αλοιφη εξωτερικα!!

Και οκ με την αλοιφουλα , με το υποθετο τι κανουμε!!

Δεν εχω ξαναβαλει ποτε και καταλαβαινεις!!!!

Ηδη με τα μηνυματακια σας νιωθω πολυ καλυτερα !!!;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με έπιανε που και που φαγούρα γιατί φορούσα σερβιέτες τόσο καιρό και δεν ανέπνεε σωστά η περιοχή. Πέρασε όμως. Δεν είναι τπτ θα σου περάσει. Αν ρωτήσεις είμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ κοπέλες με αποκόλληση. 1 στις 2 σχεδόν που έχω ρωτήσει κάποια στιγμή στην εγκυμοσύνη τους το παθαίνουν. Αυτό με προβλημάτιζε εμένα γιατί αφού είναι τόσες πολλές εγώ πως και δεν το είχα ακούσει ποτέ ώστε να είμαι και λίγο προετοιμασμένη; Τέλοσπαντων. Θετική σκέψη όσο μπορείς. Εμένα φαίνεται να σταματάνε τα καφέ. Από το πρωί έχω όλο και πιό λίγα...λες; Αχ μακάρι!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!!

ΛΟΓΙΚΑ ΣΕ ΛΙΓΕς ΜΕΡΕς ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ.

ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙς ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ!!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΞΑΠΛΑ?ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ Κ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ Κ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ !!!

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ "ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΔΩ ", ΑΦΟΥ Κ ΟΡΘΙΑ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ (ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ) ΦΟΒΑΜΑΙ Κ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ !!

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ!!ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΗ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ!!ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ!!

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΕΤΡΕΧΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ, ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ!!ΦΡΙΚΗ!!!Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΥΛΗΣ ΤΑ ΕΙΔΕ ΟΛΑ!!!

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΡΙΒΩς ΤΙ ΝΙΩΘΩ Κ ΤΙ ΠΕΡΝΑΩ!!!!!

ΠΟΤΕ ΓΕΝΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ?ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ?

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ευχηθώ να πάνε όλα καλά με τις εγκυμοσύνες σας.

 

Εγώ είχα περιμετρική αποκόλληση πλακούντα μέχρι την ημέρα που γέννησα! δεν φαινόταν στον υπέρηχο και αυτό έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα. Είχα ροζ αίμα καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. άλλοτε περισσότερο και άλλωτε λιγότερο. Επαιρνα utrogestan για αρκετό καιρό και κάποια άλλα φάρμακα τα οποία δεν θυμάμαι. Ημουν 9 μήνες στο κρεββάτι (είχα και άλλα σοβαρά προβλήματα βέβαια) και οι φρικτοί εμετοί που είχα έκαναν το πρόβλημα της αποκόλλησης μεγαλύτερο.

Αυτό που θα σας συμβούλευα σαν παθούσα είναι να παραμένετε ξαπλωμένες. Θεωρώ αδιανόητο να έχει κάποια γυναίκα αποκόλληση με αιμοραγία και μόλις υποχωρήσει να πηγαίνει για δουλειά ! :shock:

Υπομονή λοιπόν, ξεκούραση και μην ρισκάρετε τίποτα μπροστά στην εγκυμοσύνη σας. Πέρασα πάρα πολλά μέχρι να γεννήσω το αγγελούδι μου και ειλικρινά οι 9 μήνες που έμεινα στο κρεββάτι δεν με πείραξαν καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κούκλα μου. Εμένα πέρασε καιρός από την αποκόλληση και ενώ έχω ακόμα καφετιά υγρά μου είπε ο γιατρός ότι πάνε όλα καλά και να μην ανησυχώ. Σου σύστησε να πάω και στην δουλειά και έχω έρθει 2 φορές, τρίτη φορά σήμερα από 4 ώρες κάθε φορά. Τις υπόλοιπες ώρες ξεκουράζομαι στο σπίτι. Δεν κάνω τπτ αφού με προσέχουν και μου κάνουν τις δουλειές του σπιτιού άλλοι. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχουμε προβλήματα και οι δύο. Τις καλύτερες ευχές μου.:lol:

 

Συγνώμη με όλο το θάρρος, σου είπε να πάς για δουλειά με υγρά; και εσύ τον άκουσες; τι να πώ! δεν πρέπει να κουράζεσαι κούκλα μου καθόλου!ούτε σωματικά ούτε ψυχικά! Ο πλακούντας αιματώνεται καλύτερα όταν η γυναίκα είναι ξαπλωμένη όχι όταν περπάταει!αυτό μου είχε πεί ο δικός μου γυναικολόγος αυστηρά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι! Από όταν σηκώθηκα, άλλαξε η διάθεσή μου προς το καλύτερο και σιγά σιγά ηρέμησα. Δεν νιώθω άχρηστη πλέον και το μωρό νιώθει καλύτερα μέσα μου αφού κι εγώ είμαι καλά. Κι όμως, τα υγρά υποχώρησαν σιγά σιγά και είμαι καλύτερα τώρα. Είναι πολλοί γιατροί που στις αποκολλήσεις δεν συστήνουν καν κατάκλιση κι εγώ έκατσα και 3 εβδομάδες. Μια χαρά θα πάνε όλα και μην νομίζεις ότι το κρεββάτι σώζει. Την δεύτερη αποκόλληση την έπαθα ενώ ήμουν σε αυστηρή κατάκλιση!

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Από όταν σηκώθηκα, άλλαξε η διάθεσή μου προς το καλύτερο και σιγά σιγά ηρέμησα. Δεν νιώθω άχρηστη πλέον και το μωρό νιώθει καλύτερα μέσα μου αφού κι εγώ είμαι καλά. Κι όμως, τα υγρά υποχώρησαν σιγά σιγά και είμαι καλύτερα τώρα. Είναι πολλοί γιατροί που στις αποκολλήσεις δεν συστήνουν καν κατάκλιση κι εγώ έκατσα και 3 εβδομάδες. Μια χαρά θα πάνε όλα και μην νομίζεις ότι το κρεββάτι σώζει. Την δεύτερη αποκόλληση την έπαθα ενώ ήμουν σε αυστηρή κατάκλιση!

 

επαθα 2 φορες αποκολληση..μια στην 6 εβδομάδα κ μια 13 εβδομάδα.στην πρωτη εκατσα 2 εβδομάδες σπίτι..δεν εκανα δουλειες αλλα απλά καθόμουν...στο ιδιο κ στην 2η..μετα όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Από όταν σηκώθηκα, άλλαξε η διάθεσή μου προς το καλύτερο και σιγά σιγά ηρέμησα. Δεν νιώθω άχρηστη πλέον και το μωρό νιώθει καλύτερα μέσα μου αφού κι εγώ είμαι καλά. Κι όμως, τα υγρά υποχώρησαν σιγά σιγά και είμαι καλύτερα τώρα. Είναι πολλοί γιατροί που στις αποκολλήσεις δεν συστήνουν καν κατάκλιση κι εγώ έκατσα και 3 εβδομάδες. Μια χαρά θα πάνε όλα και μην νομίζεις ότι το κρεββάτι σώζει. Την δεύτερη αποκόλληση την έπαθα ενώ ήμουν σε αυστηρή κατάκλιση!

 

Ευχομαι να πάνε όλα καλά που θα πάνε δηλαδή. Μα πως δεν συστήνουν κατάκλιση; εννοείς ότι έχει μια κοπέλα άιμα και της λένε να πάει για δουλειά;:shock: ξέρεις ανάλογη περίπτωση ; γιατί μου κάνει εντύπωση! θα ήθελα να σου πώ και το εξής :έχω αιμοραγία έτσι και δεν κάθομαι στο κρεββάτι αλλά πάω για δουλειά, επιβαρύνω ή όχι την κατάσταση; το κρεββατι όπως το γράφεις δεν σώζει ιατρικά αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να ξεκουράζεται το σώμα και κυρίως ο πλακούντας. Τεσπα όπως το βλέπει ο καθένας!

Σου εύχομαι τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι, εκτός από την αιμορραγία που μας στέλνει στο γιατρό αισθάνεστε και κάτι άλλο όταν συμβεί η αποκόλληση? (π.χ. πόνος, τράβηγμα, κάτι να γίνεται στην κοιλιά?), συνέβη όταν κάνατε κάτι συγκεκριμένο ή στο άσχετο?

δεν έχω κάποιο σύμπτωμα αλλά επειδή το παθαίνουν πολλές καλό είναι να ξέρω.

sorry αν τα βρίσκετε χαζά αυτά που ρωτάω αλλά αυτή η αποκόλληση νιώθω ότι αιωρείται πάνω από το κεφάλι μου.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι, εκτός από την αιμορραγία που μας στέλνει στο γιατρό αισθάνεστε και κάτι άλλο όταν συμβεί η αποκόλληση? (π.χ. πόνος, τράβηγμα, κάτι να γίνεται στην κοιλιά?), συνέβη όταν κάνατε κάτι συγκεκριμένο ή στο άσχετο?

δεν έχω κάποιο σύμπτωμα αλλά επειδή το παθαίνουν πολλές καλό είναι να ξέρω.

sorry αν τα βρίσκετε χαζά αυτά που ρωτάω αλλά αυτή η αποκόλληση νιώθω ότι αιωρείται πάνω από το κεφάλι μου.

 

Κοίτα καταρχήν εσύ να μην το σκέφτεσαι γιατί στην εβδομάδα που είσαι 25η σωστα; μειώνονται κατά πολυ οι πιθανότητες για αποκόλληση. Όχι ότι δεν συμβαίνει, συμβαίνει αλλά όχι τόσο συχνά όσο τις πρώτες εβδομάδες. Το κύριο σύμπτωμα όπως έγραψες και εσύ είναι το αίμα, το οποίο δεν είναι πάντα κόκκινο, μπορεί να είναι πορτοκαλί αχνό προς ροζ,κυρίως θα έλεγα υγρά σε αυτή την απόχρωση. Πολλές φορές υπάρχουν και κάποια πονάκια.Μιλάω για την δική μου περίπτωση γιατί προς Θεού δεν είμαι γιατρός για να κάνω πλήρη περιγραφή των συμπτωμάτων.Σου ξαναλέω να μην τα σκέφτεσαι αυτά, θα έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό παιδάκι. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

κουκλιτσα ολα καλα θα πανε και μην ανησυχεις.ειχα τα ιδια και χειροτερα.τα καφε υγρα μην σε ανησυχουν,ο γιατρος μου, μου ειχε εξηγησει οτι οταν ειναι καφε ειναι απο την παλια αποκολληση και θα υπαρχουν για μερικες μερες.το κοκκινο ειναι ενδειξη νεας αποκολλησης.χαλαρωσε λιγο και μην αγχωνεσαι γιατι κανεις κακο στο μωρακι σου.σημερα πια ολα αντιμετωπιζονται.εκανα και εγω ενεσεις και επερνα και utrogestan και για να σε ηρεμησω θα σου πω οτι μου εκαναν αλλεργια και αναγκαστικα τα σταματησα και δεν επαιρνα τιποτα.οποτε μην φοβασαι και μην κανεις ασχημες σκεψεις.με το καλο να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα, θελω να πω σε ολες να μην ανησυχειτε ολα θα πανε καλά!!Εγω ηδη μετα απο μια αρκετα μεγαλη αποκολληση , 1 μηνα στο νοσοκομειο , πολυ αιμα ,κατοπιν πολυ καφε τωρα εδω και μερικες μερες ειμαι τελειως καθαρη !!!!

και το καλυτερο ?Νιωθω συνεχεια το μωρακι μου !!!Σημερα το πρωι ξυπνησα κ μια μπαλιτσα ειχε σχηματιστει στο αριστερο μερος της κοιλιτσας μου!!!Θεικο!!!

Γι΄αυτο σας λεω .... θετικη σκεψη κ ολα καλα θα πάνε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα κι εγώ στον γιατρό να δω το αντράκι μου. Αποκόλληση τέλος, καφέ τέλος και ένα μωρό...τέλειο! 255γρ το βλαστάρι μου! Μεγαλώνουμε. Πιπίλιζε το δάχτυλο συνέχεια και είχε ψηλά τα χεράκια. Είναι πολύ ήρεμο και δεν κάνει πλέον νευρικές κινήσεις. Ένας κούκλος! Ανυπομονώ να πάω για Β επιπέδου!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα κι εγώ στον γιατρό να δω το αντράκι μου. Αποκόλληση τέλος, καφέ τέλος και ένα μωρό...τέλειο! 255γρ το βλαστάρι μου! Μεγαλώνουμε. Πιπίλιζε το δάχτυλο συνέχεια και είχε ψηλά τα χεράκια. Είναι πολύ ήρεμο και δεν κάνει πλέον νευρικές κινήσεις. Ένας κούκλος! Ανυπομονώ να πάω για Β επιπέδου!!

 

 

Μπραβο χαιρομαι πολυ για σενα κ για το μικρουλι σου!!!!

Απο και στο εξής σου ευχομαι ολα να ειναι τελεια!!!

Εγω περιμενω πως κ πως να περασει ο καιρος να κανω υπερηχο, στις 30 του μηνος εχω ραντεβου να δω το σπορακι μου!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...