Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

Το βρηκαααααα

 

Με το φεκ Της λειτουργιας των νηπιαγωγείων που είναι απογευματινα ορίζεται οτι Η αποχώρηση των νηπίων είναι 17:45-18:00.

Πρόκειται όμως για νηπιαγωγεία που λειτουργούν Από τις 12 και μετά.

Είναι ΦΕΚ του 2007

 

Δεν ειναι αυτο, γιατι αυτο ειχα βρει εγω και τη ρωτησα, αν ισχυει. Η υπαλληλος μου απαντησε οτι αυτο ειναι για απογευματινα νηπαγωγεια, αλλα στην Αν Αττικη ισχυει μια αλλη ρυθμιση για την πρωτοβαθμια, οτι μπορουν να ζητησουν οι γονεις παραμονη εως τις 18.00.

Δεν ρωτησα ποιο εγγραφο ειναι κλπ, γιατι δεν θελω φυσικα να καθεται το παιδι εκει μεχρι τις 6. Δεν ξερω επισης, αν ισχυει και σε αλλες περιοχες. Αν θελετε ομως ξαναπαιρνω την Τεταρτη που θα παω γραφειο και της ζηταω τον αρ του εγγραφου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Emmaki για το αν συμβει κατι στο 10 λεπτο σε καταλαβαινω, αλλα περισσοτερο αγχος εχω αν το παιδι το παρει μια αγνωστη που θα βρω και θα πληρωσω να περιμενει στη μεση του δρομου, η αν ο αντρας μου τρεχει και τρακαρει, η αν η δασκαλα την παει στην αστυνομια για να πιει τον καφε που λες οτι δικαιουται...παρα να περιμενει με τη δασκαλα του στο σχολειο.

Γενικα στην Ελλαδα ολοι δικαιουνται, εκτος απο την εργαζομενη μαμα....αυτη απλα πρεπει να ειναι μεσα στα αγχη και τα εξοδα....ακομα κι αν μιλαμε για ενα 10λεπτο. Τωρα δεν τα βαζω μαζι σου ευγενεστατη εισαι, γενικα μιλαω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο, γιατι αυτο ειχα βρει εγω και τη ρωτησα, αν ισχυει. Η υπαλληλος μου απαντησε οτι αυτο ειναι για απογευματινα νηπαγωγεια, αλλα στην Αν Αττικη ισχυει μια αλλη ρυθμιση για την πρωτοβαθμια, οτι μπορουν να ζητησουν οι γονεις παραμονη εως τις 18.00.

Δεν ρωτησα ποιο εγγραφο ειναι κλπ, γιατι δεν θελω φυσικα να καθεται το παιδι εκει μεχρι τις 6. Δεν ξερω επισης, αν ισχυει και σε αλλες περιοχες. Αν θελετε ομως ξαναπαιρνω την Τεταρτη που θα παω γραφειο και της ζηταω τον αρ του εγγραφου.

 

Μήπως πρόκειται για κάποιο πρόγραμμα του δήμου ή άλλου φορέα;

Δεν μπορεί να βγει κάτι από το υπουργείο που να έχει σχέση με τη λειτουργία σχολείων και να ισχύει για μια περιοχή μόνο.

Άλλωστε, ακόμα και χάριν υπόθεσης να πούμε ότι υπάρχει, πού είναι; Δεν μπορεί να είναι κρυφό!

 

Το ωράριο καθορίζεται σαφέστατα με νόμους. Τα της εκπαίδευσης καθορίζονται και με εγκυκλίους, που είναι προσβάσιμες στον καθένα. Ο καθένας με μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορεί να βρει την κατάλληλη εγκύκλιο η τον κατάλληλο νόμο γι αυτό που ψάχνει

Link to comment
Share on other sites

Emmaki για το αν συμβει κατι στο 10 λεπτο σε καταλαβαινω, αλλα περισσοτερο αγχος εχω αν το παιδι το παρει μια αγνωστη που θα βρω και θα πληρωσω να περιμενει στη μεση του δρομου, η αν ο αντρας μου τρεχει και τρακαρει, η αν η δασκαλα την παει στην αστυνομια για να πιει τον καφε που λες οτι δικαιουται...παρα να περιμενει με τη δασκαλα του στο σχολειο.

Γενικα στην Ελλαδα ολοι δικαιουνται, εκτος απο την εργαζομενη μαμα....αυτη απλα πρεπει να ειναι μεσα στα αγχη και τα εξοδα....ακομα κι αν μιλαμε για ενα 10λεπτο. Τωρα δεν τα βαζω μαζι σου ευγενεστατη εισαι, γενικα μιλαω...

 

Εμένα σαν νηπιαγωγό,όμως, με νοιάζει το τι μπορεί να πάθει το παιδί όταν είναι στα χέρια μου, γιατί πέρα από την ψυχολογική πλευρά του θέματος η οποία λιγοτερο η πετισσοτερο υπάρχει σε κάθε χτύπημα παιδιού, κρίνεται και η επαγγελματική μου πορεία.

Επίσης, ναι! Ακόμα και ο καφές μου, είναι μια από τις λίγες απολαύσεις της ζωής μου και δεν θέλω να τον χάνω, ειδικά με το πιεσμένο μου προγραμμα......

 

Όσο για την αστυνομία..... Και γω την έχω φωνάξει, όταν η μαμά άργησε μια ώρα, δεν απαντούσε στο τηλέφωνο και εγώ έπρεπε να προλαβω το τελευταιο λεωφορείο για το σπίτι μου..... Αν έχω τύψεις που το εκανα; Καμία! Αν όταν μαθεύτηκε στραβωσαν κάποιοι μαζί μου; Αρκετοί!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σαν νηπιαγωγό,όμως, με νοιάζει το τι μπορεί να πάθει το παιδί όταν είναι στα χέρια μου, γιατί πέρα από την ψυχολογική πλευρά του θέματος η οποία λιγοτερο η πετισσοτερο υπάρχει σε κάθε χτύπημα παιδιού, κρίνεται και η επαγγελματική μου πορεία.

Επίσης, ναι! Ακόμα και ο καφές μου, είναι μια από τις λίγες απολαύσεις της ζωής μου και δεν θέλω να τον χάνω, ειδικά με το πιεσμένο μου προγραμμα......

 

Όσο για την αστυνομία..... Και γω την έχω φωνάξει, όταν η μαμά άργησε μια ώρα, δεν απαντούσε στο τηλέφωνο και εγώ έπρεπε να προλαβω το τελευταιο λεωφορείο για το σπίτι μου..... Αν έχω τύψεις που το εκανα; Καμία! Αν όταν μαθεύτηκε στραβωσαν κάποιοι μαζί μου; Αρκετοί!

 

Εμενα παλι, σαν μαμα, με νοιαζει πανω απ ολα, τι θα γινει το παιδι.

Δεν ειμαι εδω για να κρινω αλλες..συμφορουμιτισσες!. Απλα ρωτησα κατι που με ενδιεφερε. Πηρα τηλ την αρμοδια υπηρεσια κι ολα καλα.

Αν θελετε την πληροφορια, την τεταρτη οπως ειπα μπορω να το ρωτησω και παλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παλι, σαν μαμα, με νοιαζει πανω απ ολα, τι θα γινει το παιδι.

Δεν ειμαι εδω για να κρινω αλλες..συμφορουμιτισσες!. Απλα ρωτησα κατι που με ενδιεφερε. Πηρα τηλ την αρμοδια υπηρεσια κι ολα καλα.

Αν θελετε την πληροφορια, την τεταρτη οπως ειπα μπορω να το ρωτησω και παλι.

 

Ρωτά αν μπορείς, γιατί προσωπικά με ενδιαφέρει απίστευτα.

 

Ζητα συγκεκριμένη εγκύκλιο που να το αναφέρει και αν μπορείς και το όνομα του υπαλλήλου που απαντά

Link to comment
Share on other sites

miriki,επειδη δεν εβγαλα ακρη με το νετ μπορεις να μου πεις που θα βρω τη σχολικη συμβουλο(α αθηνων)μπας κ βγαλω καμια ακρη??

 

 

http://attik.pde.sch.gr/pages/sspe.htm

 

Εδώ είναι οι σύμβουλοι της Αθήνας.

 

Αλλά δεν θα σου πει κάτι διαφορετικό για το ζεσταμα.

Εμας μας είχε πει κατηγορηματικά όχι. Ούτε εκπαιδευτική δραστηριότητα, ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκύκλιο οργάνωσης και λειτουργίας του ολοημερου λέει "Η/Ο Νηπιαγωγός καθοδηγεί τα παιδιά να συμμετέχουν ενεργά στην οργάνωση της σίτισης (προετοιμασία, ζέσταμα φαγητού, καθαριότητα). ".

 

Τα παιδιά να συμμετέχουν, όχι να το κάνει η ίδια και τα παιδιά να παίζουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι αναφέρεται στην προαιρετική απογευματινή ζώνη που αφορούσε τα δημοτικά...

 

Και πάλι είναι στις 5 η αποχώρηση....

Στις 6 είναι μονο των απογευματινών σχολείων

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το ωραριο πρεπει να τειρηται απο ολες τις πλευρες. Ουτε το οτι ερχεται καποιος απο μακρυα ειναι λογος για να αργει παντα (ας παρει το προηγουμενο λεωφοριο και ας φτασει 10 λεπτα νωριτερα απο την ωρα που αρχιζει) αλλα ουτε και για το σχολασμα γινεται να μενει παντα καποιος πιο αργα μονιμα.

Ομως βρε παιδια.. Ποιον εξυπηρετει το 4? γιατι εγω εχω να σχολασω στις 3 το μεσημερι απο το 1998 που δουλευα στην πρωινη βαρδεια στο εργοστασιο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το ωραριο πρεπει να τειρηται απο ολες τις πλευρες. Ουτε το οτι ερχεται καποιος απο μακρυα ειναι λογος για να αργει παντα (ας παρει το προηγουμενο λεωφοριο και ας φτασει 10 λεπτα νωριτερα απο την ωρα που αρχιζει) αλλα ουτε και για το σχολασμα γινεται να μενει παντα καποιος πιο αργα μονιμα.

Ομως βρε παιδια.. Ποιον εξυπηρετει το 4? γιατι εγω εχω να σχολασω στις 3 το μεσημερι απο το 1998 που δουλευα στην πρωινη βαρδεια στο εργοστασιο

 

 

 

Το προηγουμενο λεωφορειο (ΚΤΕΛ) ειναι 45 πριν, οχι 10 λεπτα. Δεν εχουμε συγκοινωνια εδω. Το ωραριο του ειναι συγκεκριμενο.

Οποτε για τα 10 λεπτα που δεν περιμενουν, οσες μερες εχει κινηση και αργησει λιγο το λεωφορειο, πρεπει να παρει αυτοκινητο= 250 ευρω το μηνα :( και να τρεχει επισης.

 

Μενουμε αν αττικη βλεπεις , και ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.

 

Γι αυτο και εχουμε εξαιρεση απ ο,τι καταλαβαινω στα ωραρια.

 

Για το δευτερο, να αγιασει το στομα σου! Και απο Ιανουαριο, αρχιζει το 9ωρο. Και κοβουν παλι προσωπικες διαφορες κλπ. Μισθοι κατω. Παλι.

Ποιος μπορει να πληρωνει γυναικα????

 

ΥΓ εγω παντως διαφωνω στο οτι πρεπει να τηρειται αυστηρα το ωραριο, οπως διαφωνω και με πολλα αλλα πραγματα πχ να μην πολυπιανουν τα παιδια. Εκλαιγε περισυ η δικια μου που της ελειπε ο παππους της που πεθανε και ουτε μια αγκαλια δεν την επαιρναν. Γενικα το επαγγελμα του δασκαλου για εμενα = λειτουργημα. Αν πχ αιμορραγεις και πας σε γιατρο που σχολασε, δεν πρεπει να περιποιηθει το τραυμα? Εχουν γινει δυστυχως "δημοσιοι υπαλληλοι" αυστηροι, με τους κανονες και τα επισημα στο χερι. "μεχρι εδω πιανω, μεχρι εδω διδασκω, μεχρι εδω περιμενω". Τους καταλαβαινω βεβαια γιατι υπαρχουν ενα χωρο ανεγκεφαλοι γονεις που τους εχουν ταραξει στις συστασεις και τις μηνυσεις. Τι να σου κανει μετα ο αλλος!

Αλλα αυτο ειναι μια μεγαλη, αλλη συζητηση....

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα επαγγελματα ο ανθρωπινος παραγοντας ειναι που μετραει.

 

Στο επαγγελμα αυτο, αν πετυχεις ατομο με καρδια και μερακι, ειναι ο,τι καλυτερο.

 

Δεν ξερω αν το να πας σε ιδιωτικο σημαινει οτι εκει, θα ειναι οι "καλοι" εκπαιδευτικοι οπως τους νοω εγω.

 

Ειχα την τυχη να εχω μερικους καταπληκτικους δασκαλους και πραγματικα αισθανομαι πολυ τυχερη (και ηταν σε δημοσιο σχολειο)

 

Και για να το συνδεσω με το ερωτημα που εθεσα παρακατω, μου ανεφεραν συναδελφοι εκπαιδευτικο που επειδη η μητερα ενος παιδιου ειναι πολυτεκνη και δεν οδηγει, της παει το μικρο στο σπιτι. Δε λεω οτι ολοι πρεπει να φτανουν σε αυτο το σημειο, ουτε περιμενω τετοιες υπηρεσιες, ομως και η τυπικοτητα σε καιρους χαλεπους δεν μου εχει κανει καλη εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το προηγουμενο λεωφορειο (ΚΤΕΛ) ειναι 45 πριν, οχι 10 λεπτα. Δεν εχουμε συγκοινωνια εδω. Το ωραριο του ειναι συγκεκριμενο.

Οποτε για τα 10 λεπτα που δεν περιμενουν, οσες μερες εχει κινηση και αργησει λιγο το λεωφορειο, πρεπει να παρει αυτοκινητο= 250 ευρω το μηνα :( και να τρεχει επισης.

 

Μενουμε αν αττικη βλεπεις , και ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.

 

Γι αυτο και εχουμε εξαιρεση απ ο,τι καταλαβαινω στα ωραρια.

 

Για το δευτερο, να αγιασει το στομα σου! Και απο Ιανουαριο, αρχιζει το 9ωρο. Και κοβουν παλι προσωπικες διαφορες κλπ. Μισθοι κατω. Παλι.

Ποιος μπορει να πληρωνει γυναικα????

 

ΥΓ εγω παντως διαφωνω στο οτι πρεπει να τηρειται αυστηρα το ωραριο, οπως διαφωνω και με πολλα αλλα πραγματα πχ να μην πολυπιανουν τα παιδια. Εκλαιγε περισυ η δικια μου που της ελειπε ο παππους της που πεθανε και ουτε μια αγκαλια δεν την επαιρναν. Γενικα το επαγγελμα του δασκαλου για εμενα = λειτουργημα. Αν πχ αιμορραγεις και πας σε γιατρο που σχολασε, δεν πρεπει να περιποιηθει το τραυμα? Εχουν γινει δυστυχως "δημοσιοι υπαλληλοι" αυστηροι, με τους κανονες και τα επισημα στο χερι. "μεχρι εδω πιανω, μεχρι εδω διδασκω, μεχρι εδω περιμενω". Τους καταλαβαινω βεβαια γιατι υπαρχουν ενα χωρο ανεγκεφαλοι γονεις που τους εχουν ταραξει στις συστασεις και τις μηνυσεις. Τι να σου κανει μετα ο αλλος!

Αλλα αυτο ειναι μια μεγαλη, αλλη συζητηση....

 

μηπως σε περιπτωσεις σαν την δικια σας θα επρεπε να βρεθει μια αλλη λυση? Γιατι μπορει η δασκαλα σας οντως να βιαζεται να φυγει για να παει για καφε ή μπορει να πρεπει να παει απο την ανατολικη Αττικη στον Πειραια για να παρει το δικο της παιδι,,,

Κατ' εμε θα επρεπε ή το ωραριο να διευθυνθει για να καλυπτει μεγαλυτερη ομαδα εργαζομενων (με προσληψη περισσοτερων ατομων - οχι με επιμυκινση του ωραριου αυτων που δουλευον ηδη τις προκαθορισμενες ωρες) ή πχ το παιδι να ειναι πιο κοντα στην δουλεια των γονιων.

Και εγω οταν δουλευα στην Ελλαδα ταξιδευα καθε μερα αλλα πραγματικα τα 20λεπτα που ειμαι τωρα απο το σχολειο καποιες φορες μου εχουν φανει πολλα...

Link to comment
Share on other sites

μηπως σε περιπτωσεις σαν την δικια σας θα επρεπε να βρεθει μια αλλη λυση? Γιατι μπορει η δασκαλα σας οντως να βιαζεται να φυγει για να παει για καφε ή μπορει να πρεπει να παει απο την ανατολικη Αττικη στον Πειραια για να παρει το δικο της παιδι,,,

Κατ' εμε θα επρεπε ή το ωραριο να διευθυνθει για να καλυπτει μεγαλυτερη ομαδα εργαζομενων (με προσληψη περισσοτερων ατομων - οχι με επιμυκινση του ωραριου αυτων που δουλευον ηδη τις προκαθορισμενες ωρες) ή πχ το παιδι να ειναι πιο κοντα στην δουλεια των γονιων.

Και εγω οταν δουλευα στην Ελλαδα ταξιδευα καθε μερα αλλα πραγματικα τα 20λεπτα που ειμαι τωρα απο το σχολειο καποιες φορες μου εχουν φανει πολλα...

 

Τα νηπιαγωγεια εχουν ελλειψεις σε προσωπικο, οπως τραπεζοκομους, επιστατες κλπ και παιρνουν απο προγραμματα για λιγους μηνες.

Το ωραριο της νηπιαγωγου για την οποια μιλαμε ειναι 4 ωρες την ημερα. Ερχεται στις 12.00. Το να περιμενει 5' δεν το θεωρω προσωπικα διευρυνση ωραριου...

 

Αχ 20'....πολλα...αχ....σορρυ, δικιο εχεις. Εγω ειμαι η τρελλη. Κανω 2 ωρες. Και 2 το απογευμα....4 την ημερα...

 

Επισης εχεις δικιο στο να ερθει το παιδι πιο κοντα στη δουλεια αλλα αν βαλουν το 9ωρο παλι θεμα θα εχουμε. Ολοι οι γονεις δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εδω περιμενουν γιαυτο και εχει αλλο προσωπικο στο σχολειο που ασχολειται με την φυλλαξη.

Η αληθια ειναι οτι εμας πραγματικα ετυχε και η δουλεια μου ειναι κοντα στο απιτι και στο σχολειο αλλα οσο εχουμε το περιθοριο να επιλεξουμε ψαχανουμε γενικα να τα εχουμε ολα κοντα (επισεις με το μετρο δεν εχει κινηση γιατι με το ταξι μπορεις να κανεις και πανω απο ωρα)

Τωρα το εχω ηδη ξαναπει στην Ελλαδα δεν φαινεται να υπαρχει ευελιξια σε καποι θεματα. ΠΧ την Δευτερα δεν ηρθε η δικια μας η δασκαλα (γιατι αρρωστησε το παιδι της το πρωι και δεν προλαβε να μας ειδοποιησει). Η δασκαλα του αλλου τμηματος ειπε αφηστε τα σε μενα και θα δουμε. Δεν μας ζητησε να περιμενουμε ουτε να παρουμε πισω τα παιδια που ειχαμε παει ηδη στο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα νηπιαγωγείο που λειτουργεί ως τις 6.Πουθενα.

Το αν θα πάει η νηπιαγωγός για καφέ μετά τη δουλειά της είναι προφανώς δικαίωμα της και δεν πέφτει λόγος σε κανένα.Ας μη ρίχνουμε τόσο το επίπεδο!

Επίσης,ναι,δεν ειναι υποχρεωμένη να κάθεται να περιμένει καθε φορά το γονιό που καθυστερει.

Και τέλος το διδακτικό ωράριο ΟΛΩΝ των νηπιαγωγών είναι και ήταν ανέκαθεν 4 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Κατα αναλογια το πρωι ειναι στην ωρα της και δεν χριαζεται να την περιμενουν οι γονεις

 

Εαν συμβαίνει συνέχεια είναι απαραδεκτο.Επειδή όμως για να πάει στη δουλειά της η εκπαιδευτικός μπορεί και να ταξιδεύει με 3 συγκοινωνίες όπως η αδερφή μου και να κάνει 2 ώρες να πάει κι άλλες τόσες να γυρίσει στο σπίτι της προφανώς και υπάρχει ανοχή.

Link to comment
Share on other sites

Εαν συμβαίνει συνέχεια είναι απαραδεκτο.Επειδή όμως για να πάει στη δουλειά της η εκπαιδευτικός μπορεί και να ταξιδεύει με 3 συγκοινωνίες όπως η αδερφή μου και να κάνει 2 ώρες να πάει κι άλλες τόσες να γυρίσει στο σπίτι της προφανώς και υπάρχει ανοχή.

 

Μα και ο αντρας της Χαρας το ιδιο προβλημα εχει. γιαυτο και ζηταει η κοπελα ανοχη για ενα δεκαλεπτο

Link to comment
Share on other sites

Μα και ο αντρας της Χαρας το ιδιο προβλημα εχει. γιαυτο και ζηταει η κοπελα ανοχη για ενα δεκαλεπτο

 

Ναι μόνο που αν το ζητήσει μία μαμά και το δεχτεί πως θα αποτρέψει κι άλλες μαμάδες,υπεύθυνες ή λιγότερο υπεύθυνες να το ζητήσουν?

Οι κανονισμοί υπάρχουν και πρέπει να τηρούνται αυστηρά γι αυτό το λόγο.Και δεν αναφέρομαι φυσικά σε ένα εκτακτο γεγονός αλλά ως εκεί.

Για την αδερφή μου ένα επιπλέον 10λεπτο σημαίνει ότι χάνει το πρώτο λεωφορείο και το επόμενο περνάει σε μισή ώρα,άρα 2,5 ώρες στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω και γι αυτο ειπα οτι το ωραριο πρεπει να τειρηται απο ολες τις πλευρες. Εγω εχω το πλεονεκτιμα του να δουλευω ελαστικο οκταμισαωρο. Μπορω να παω στο γραφειο απο τις 8μιση μεχρι τις 9μιση και να σχολασω 8μιση ωρες μετα, Αν περιμενω μιση ωρα την νηπιαιγωγο το πρωι (ή και 5 λεπτα) κατα αναλογια θα πρεπει να με περιμενει και εκεινη το απογευμα. οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος ειναι

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω και γι αυτο ειπα οτι το ωραριο πρεπει να τειρηται απο ολες τις πλευρες. Εγω εχω το πλεονεκτιμα του να δουλευω ελαστικο οκταμισαωρο. Μπορω να παω στο γραφειο απο τις 8μιση μεχρι τις 9μιση και να σχολασω 8μιση ωρες μετα, Αν περιμενω μιση ωρα την νηπιαιγωγο το πρωι (ή και 5 λεπτα) κατα αναλογια θα πρεπει να με περιμενει και εκεινη το απογευμα. οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος ειναι

 

ΟΚ η νηπιαγωγός όμως έχει άλλους 25 περίπου γονείς των οποίων τα προγράμματα είναι αδύνατο να συμβαδίζουν.

Ακόμα και μόνοι τους αν το αποφάσιζαν οι γονείς πιστεύεις ότι θα κατέληγαν σε κοινή συμφωνία για όλους που θα την τηρούσαν όλοι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...