Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΙΓΕΣ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΙΧΟ


Recommended Posts

Να' μαστε και μεις σ' αυτή την ενότητα! Έχω ένα αγοράκι 4,5 μηνών και οι γονείς μου μας δίνουν το διαμέρισμά τους (οι ίδιοι μετακόμισαν δίπλα) και μας το ανακαινίζουν. Μ.εχρι εδώ όλα καλά. Τρέχουμε με το σύζυγο για κουζίνα, μπάνια κλπ, έχουμε και το θηλασμό και είμαι κομμάτια. Αλλά το μυαλό μου είναι πώς να βάψω το παιδικό δωμάτιο! Λοιπόν, έχω ιδέες, αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας, ειδικά όσες έχετε ρίγες στους τοίχους (τις ρίγες θα μου τις κάνει ο βαφέας). Στο τέλος πάντως, ό, τι σχέδιο και να κάνω, θα βάλω αυτοκλολλητα, έχω βρει τέλεια στο ίντερνετ (ζωάκια κλπ).

1) Ρίγες (χοντρές ή λεπτές???) από κάτω μέχρι τη μέση, στη μέση μπορντούρα και πάνω ανοιχτό γαλάζιο.

2) Ρίγες σε όλο τον τοίχο, απώ πάνω μέχρι κάτω, χοντρές ή λεπτές?

3) Γενικά, οριζόντιες ή κάθετες ρίγες?

4) Σε χρώμα να πάιξω ανάμεσα στο θαλασσί και στο πιο σκούρο μπλε ή να βάλω και κανά μπεζ?

5) Ποιούς τοίχους να βάψω? Έλεγα μόνο αυτόν που είναι απέναντι από την μπαλκονόπορτα, ή να βάψω και αυτόν της μπαλκονόπορτας?

Ακόμη το σπίτι είναι στους σοβάδες, έχω δηλ. χρόνο, αλλά δε θέλω να πελαγώσω τελευταία στιγμή. Σε κανά 1,5 μήνα πιστεύω να μπούμε.

Μανούλες ακούω τις ιδέες σας!

Πάω για καθάρισμα τώρα, αρχίζω ήδη να καθαρίζω-συμμαζεύω-πακετάρω στο σπίτι που μένουμε τώρα, λίγο λίγο κάθε μέρα. Θα μπάινω όσο πιο συχνά μπορώ για να ανταλλάσουμε ιδέες.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι ρίγες γενικά όσο πιο λεπτές είναι τόσο πιο πολύ ζαλίζουν.

Επίσης, όσο πιο σκούρο χρώμα τόσο πιο μικρός δείχνει ο χώρος.

Όσο πιο έντονα χρώματα τόσο πιο μεγάλη υπερένταση δημιουργούν.

 

Λέγοντας τα αυτά, εγώ το δωμάτιο μου στο πατρικό μου σπίτι το έχω 2 τοίχους πολύ απαλό κίτρινο και 1 τοίχο πολύ έντονο πορτοκαλί και 1 πολύ έντονο μπλε! Γούστα!

 

Αλλά αν είχα να διαβάσω εκεί μέσα (όπως όταν ήμουν στο σχολείο) δεν θα επέλεγα αυτά τα χρώματα, αλλά κάτι απαλό

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το emmaki. οι ρίγες, τα πολλά σχέδια και τα έντονα χρώματα "κουράζουν" το μάτι και δημιουργούν υπερένταση. επίσης θα έχεις πρόβλημα να τα ταιριάξεις με χαλιά και κουρτίνα (αν στο μέλλον θέλεις να αλλάξεις). εγώ θα διάλεγα απαλό ουδέτερο χρώμα (μπορεί να έβαζα και μια μπορντούρα στη μέση του δωματίου), ίσως να έβαζα αυτοκόλλητα σε έναν τοίχο, και ίσως να έβαζα μια πιό έντονη χαρούμενη κουρτίνα.

γενικότερα οι τοίχοι θα ήταν ουδέτεροι και θα "έπαιζα" με το χρώμα των διακοσμητκών στοιχείων (κουρτίνα, χαλί, φωτιστικό κλπ).

άσε που όταν μεγαλώσει λίγο το παιδάκι σου , μπορεί να έχει έντονες καλλιτεχνικές ανησυχίες, όπως η κόρη μου, και να σου βάφει τους τοίχους με μπογιές. οπότε καλύτερα να είναι ένα αύκολο χρώμα και σχέδιο που να καθαρίζει εύκολα και να μην μουτζουρώνει ή ξαβάψει.

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου όμως που μου κόλησαν οι ρίγες!! Σκέφτηκα μια ιδέα: ρίγες μέχρι τη μέση του τοίχου (από τη βάση μέχρι τη μέση) γαλάζιες, λίγο πιο σκούρες και μία λεπτή κρεμ. Και ο υπόλοιπος τοίχος και το υπόλοιπο δωμάτιο κρεμ. Χαζομάρα???

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πώ ότι καλά έκαναν και σου κόλλησαν οι ρίγες! Είναι, μαζί με το chevron (ζικ-ζακ) από τα τελευταία trends στη διακόσμηση και δίνουν χαρακτήρα στο δωμάτιο, θέλει ωστόσο προσοχή. Οι οριζόντιες ρίγες κάνουν το δωμάτιο να φαίνεται μεγαλύτερο (πιο φαρδύ), ενώ οι κάθετες το κάνουν να φαίνεται πιο ψηλό.

Προσωπικά θα διαφωνούσα με αυτοκόλλητα πάνω στις ρίγες, μου ακούγεται "φορτωμένο". Πάρε αν θες μερικές ιδέες από εδώ εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα μου όμως που μου κόλησαν οι ρίγες!! Σκέφτηκα μια ιδέα: ρίγες μέχρι τη μέση του τοίχου (από τη βάση μέχρι τη μέση) γαλάζιες, λίγο πιο σκούρες και μία λεπτή κρεμ. Και ο υπόλοιπος τοίχος και το υπόλοιπο δωμάτιο κρεμ. Χαζομάρα???

Εφόσον σου αρέσει το μισό-μισό σου προτείνω κάτι τέτοιο (με βαφή στο κάτω μέρος) και επάνω πολύ φαρδιές οριζόντιες ρίγες σε γαλάζιο και κρεμ (που σου αρέσει)!

2012BiggestTrends.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα tsarli με το καλο να μπείτε λοιπόν...

 

Εγώ θα πρότεινα να βαψεις ολο το δωμάτιο σε απαλό κρεμ,όπως σκέφτεσαι κι εσύ,ή μόκα (σχεδόν το ίδιο δηλαδή)και να περιορίσεις τις ρίγες σε ένα το πολύ δυο τοίχους...

Συμφωνώ κι εγώ με τις οριζόντιες ρίγες,δεν είναι τόσο κουραστικες και το αποτέλεσμα πολύ καλύτερο...ψάξε στis Εικόνες του Google θα βρεις πολλές ιδέες..

 

(αυτοκόλλητα όσο πιο λίγα,γιατί και παραφορτομενο θα είναι το αποτέλεσμα και άσε που αν τα φτανει ο μικρός θα τα σκίσει όλα και θα φαίνονται χάλια)

 

Καλή επιλογή!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...