Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδί και μετακόμιση σε άλλη χώρα


Recommended Posts

Είναι το πρώτο μου μήνυμα αν και παρακολουθώ το φορουμ σχεδόν από την έναρξη της εγκυμοσύνης μου. Εχω μια κόρη 6 μηνών. Είμαστε μονογονεϊκή οικογένεια. Το θέμα είναι ότι προέκυψε μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα πρόταση στην δουλειά μου για χώρα του εξωτερικού και συγκεκριμένα στην Ελβετία. Σκέφτομαι να την δεχτώ καθως πιστεύω ότι θα παρέχω και στην μικρή καλυτερες συνθηκες ζωής και εκπαίδευσης.

Οι γονείς μου προτίθενται να με ακολουθησουν για να με βοηθήσουν. Το μωρο θα είναι ενός έτους όταν θα μετακομίσουμε.

Από τη μια σκέφτομαι ότι θα προσαρμοστει και θα μαθει γρηγορα την ξενη γλώσσα και από την άλλη σκέφτομαι ότι ενδεχεται να χάσουμε έναν φιλικο και συγγενικό περίγυρο...Από την άλλη ένα παιδί μονογονεϊκής οικογένειας στην Ελλάδα έχει διάφορα θέματα να αντιμετωπίσει που στο εξωτερικό είναι αμβλυμένα.

Επιπλέον πιστευω ότι τα θεματα πχ παιδικών σταθμων κτλ είναι πολύ πιο οργανωμένα στο εξωτερικό. Θέλω να παρω την καλύτερη απόφαση για την μικρή. Δεν αντιμετωπίζω οικονομικό πρόβλημα. Η σκέψη για μετακόμιση προέκυψε από την γενικότερη αστάθεια στην χώρα και φυσικά επειδή εμφανίστηκε και μια δελεαστική πρόταση.΄

Κάθε εμπειρία και πρόταση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ότι και να σου πούμε εμείς η τελικά απόφαση είναι μόνο δική σου.εγώ προσωπικά αφού θα είχα βοήθεια απο τους γονείς μου θα το τολμούσα.καλή τύχη ότι κι αν αποφασίσεις και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον πιστευω ότι τα θεματα πχ παιδικών σταθμων κτλ είναι πολύ πιο οργανωμένα στο εξωτερικό.

Εγώ θα πρότεινα να το ψάξεις λίγο παραπάνω μιλώντας συγκεκριμένα με ανθρώπους που μένουν στην Ελβετία και όχι με βάση το τι πιστεύεις για το εξωτερικό. Π.χ. στην Αγγλία που είμαι εγώ δεν υπάρχουν δημόσιοι παιδικοί σταθμοί ούτε για δείγμα και οι ιδιωτικοί είναι συνήθως ή χαμηλής ποιότητας ή πανάκριβοι ή και τα δύο. Από Ελβετία δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά από φίλους που μένουν εκεί έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι οι παιδικοί σταθμοί δεν είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί γιατί οι ίδιοι αγγαρεύουν τις μανάδες τους να έρχονται να βοηθάνε εναλλάξ.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το μικρακι δεν θα εχει κανενα προβλημα. Ουσιαστικα θα ξεκινησει σαν να εχει γεννηθει εκει. Στους μεγαλους ομως θα λειψουν οι φιλοι και οι συγγενεις. Συμφωνω με την Lttle Monkey να προσπαθησεις να μαθεις περισοτερες λεπτομεριες για την περιοχη που θα πατε. Εδω στο Βελγιο για παραδειγμα πολλες θεματα των σχολειων ισχυουν τοπικα και οχι για ολη την χωρα. Νομιζω ομως οτι εφοσον θα εχεις τους γονεις σου μαζι θα ειναι πιο ευκολα (πχ εδω σχολανε τις Τεταρτες στισ 12 το μεσημερι αλλα ειναι η γιαγια στο σπιτι οποτε δεν εχουμε ζητημα)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ειναι το μωρο δεν καταλαβαίνουν τιποτα σε αυτες της ηλικιες

Σε ποιο μέρος της ελβετιας πας; 9 φορές εχω παει, πανέμορφη χώρα!!!

Μην ανησυχεις τέτοιες χώρες ειναι πολυ πιο προόδευμενες και δεν θα εχεις πρόβλημα ολα θα πανε τελεια και για σενα και για το μικρακι

Απλα αν μπορεις όπως είπαν και τα κοριτσια μάθε απο πριν τι σταθμούς εχει, τιμές, κριτική απο άλλους γονείς κλπ για να ξερεις με τη εχεις να κανεις

Εδω λονδινο πχ οι δημοςιοι σταθμοί ειναι για πανω απο δυο χρόνων οχι για ολοήμερο και οχι παντού και απο ιδιωτικούς εχει και τους χάλια (πιο φθηνούς στα σιγουρα) εχει και τους τέλειους αλλα πληρώνεις πολλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλα αν μπορεις όπως είπαν και τα κοριτσια μάθε απο πριν τι σταθμούς εχει, τιμές, κριτική απο άλλους γονείς κλπ για να ξερεις με τη εχεις να κανεις

 

Ξέρω ότι στη Λωζάνη οι παιδικοί σταμοί είναι πολύ λίγοι και πανάκριβοι. Ψάξε το καλά πριν καταλήξεις.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι στη Λωζάνη οι παιδικοί σταμοί είναι πολύ λίγοι και πανάκριβοι. Ψάξε το καλά πριν καταλήξεις.

 

Στην Ευρώπη γενικά ειναι πανάκριβοι (εμεις πληρώνουμε 2,200 ευρώ τον μήνα :shock: ) αλλα οι μισθοί ειναι διαφορετικοί απο ελλαδα (αν και πάλι ακριβά ειναι για τους μισθούς που περνούμε αλλα τεσπα.. )

Υποθέτω οτι ο μισθός της θεματοθετριας θα ειναι καλός για να παει εκει!

Link to comment
Share on other sites

Οπου γης κ πατρις....

Εμεις μενουμε Γερμανια,εδω γεννηθηκε κ ο μικρος.

Ειναι μια τελεια ευκαιρια για να μαθει κ το παιδακι

σου απο μικρο κ να ενταχθει αμεσως στο συστημα.

Και απο την στιγμη που θα εχεις κ βοηθεια ειναι

οντως μια ευκαιρια.Αλλα για να μην το μετανιωσεις

ζυγισε τα υπερ κ τα κατα.

Οσο για παιδικους σταθμους νομιζω οτι ισχυουν τα ιδια

με εδω.Μπορεις απο 1 ετους να στειλεις το μωρο σου

χωρις να πληρωσεις,γιατι αναγκαστηκανε να προσλαβουνε

αρκετο προσωπικο σε καθε σταθμο για να υπαρχει παντα

διαθεσιμη θεση για ενα καινουριο ανθρωπακι!

Ευχομαι οτι κ αν επιλεξεις να ειναι το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στην Ζυρίχη είναι η θέση αλλά σκέφτομαι να μείνω στα περίχωρα γιατι τα ενοίκια είναι χαμηλότερα. Στην Γενευη ζεί και η πρώτη μου ξαδέλφη με την οικογένειά της. Εχετε δίκιο ότι πρέπει να μελετήσω τις τοπικές συνθήκες. πχ στην Ζυρίχη μπορεί να είναι ακριβότερα τα ενοίκια αλλά στα περίχωρα μπορεί να μην υπάρχουν καλοί βρεφικοί σταθμοί ή να υπάρχει πιο "κλειστή " κοινωνία. Δεν με ενδιαφέρει για μένα αλλά να έχει την ευκαιρία το μωρό να ενταχθεί και να έχει παρέες. Πιστεύω ότι πηγαίνοντας στο σχολείο αργότερα και μιλώντας την γλώσσα θα ενταχθεί... Αν είχα μεγάλο πρόβλημα στην Ελλάδα η απόφαση θα ήταν μονόδρομος. Τώρα αυτό που με πιέζει είναι ότι θεωρώ ότι η χώρα δεν θα ορθοποδήσει ευκολα και ότι μετά από 3-4 χρόνια μπορεί να μην έχω την ίδια ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

Ζυριχη ειναι απίστευτη!!!! Έχουν καθε χρονο στην πόλη και πανηγύρι για τα παιδια που φέρνουν λαμμας και αγελαδιτσες για να παίζουν

Τελεια πολη αλλα ψιλοακριβη :-)

Σιγουρα στα περίχωρα θα βρεις φθηνότερο σπίτι και μεγαλύτερο (τα διαμερίσματα στην πόλη ειναι πολυ μικρα!) αλλα εχει καλο τρένο και μετρό σε πανε παντού!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και by the way άνθρωποι ζυρηχης πολυ πιο ευγενικοί απο γενευης (δεν θες να μείνεις γενευη!! )

 

Μακάρι!! Η αλήθεια είναι ότι δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα έμπαινα στην διαδικασία να εγκαταλείψω την χώρα!! Αλλά η ύπαρξη του παιδιού με έβαλε σε προβληματισμό. Θέλω να μεγαλώσει σε μια ασφαλή χώρα. Εδώ έχω αρχίσει να νιώθω ανασφάλεια. Κάθε μέρα καινούριες "εκπλήξεις" μας περιμένουν...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι!! Η αλήθεια είναι ότι δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα έμπαινα στην διαδικασία να εγκαταλείψω την χώρα!! Αλλά η ύπαρξη του παιδιού με έβαλε σε προβληματισμό. Θέλω να μεγαλώσει σε μια ασφαλή χώρα. Εδώ έχω αρχίσει να νιώθω ανασφάλεια. Κάθε μέρα καινούριες "εκπλήξεις" μας περιμένουν...

 

Ε καλα καμμια μας δεν περιμενε να αφήσει την πατρίδα αλλα έλα που εγινε :-)

Αν το κανεις για το παιδι σου καλα κανεις! Ζυριχη ειναι σούπερ ασφαλής !! Ειναι η μονη ευρωπαϊκή χώρα που έχουμε ΤΡΕΛΛΑ και παμε συνέχεια (και για δουλειά αλλα αυτο ειναι άλλο θέμα :-) )

ολα να σου πανε τελεια!! Με το καλο !

Link to comment
Share on other sites

Στην Ευρώπη γενικά ειναι πανάκριβοι (εμεις πληρώνουμε 2,200 ευρώ τον μήνα :shock: ) αλλα οι μισθοί ειναι διαφορετικοί απο ελλαδα (αν και πάλι ακριβά ειναι για τους μισθούς που περνούμε αλλα τεσπα.. )

Υποθέτω οτι ο μισθός της θεματοθετριας θα ειναι καλός για να παει εκει!

 

O.K. Απλά κάποιοι φίλοι που πήγαν πρόσφατα Λωζάνη για μόνιμα με εξαιρετικά καλό μισθό για τα ελληνικά δεδομένα βρήκαν ότι οι καλοί - πολύ καλοί παιδικοί σταθμοί είναι πανάκριβοι ακόμα και για αυτούς και οι θέσεις εξαιρετικά περιορισμένες. Ψάχνουν απ' τον αύγουστο και το παιδάκι τους είναι ακόμα σε λίστα αναμονής.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

O.K. Απλά κάποιοι φίλοι που πήγαν πρόσφατα Λωζάνη για μόνιμα με εξαιρετικά καλό μισθό για τα ελληνικά δεδομένα βρήκαν ότι οι καλοί - πολύ καλοί παιδικοί σταθμοί είναι πανάκριβοι ακόμα και για αυτούς και οι θέσεις εξαιρετικά περιορισμένες. Ψάχνουν απ' τον αύγουστο και το παιδάκι τους είναι ακόμα σε λίστα αναμονής.

 

Ναι δίκιο εχεις και εμεις είμασταν αε λίστα αναμονής ενα χρονο :-(

Και όντως ειναι πανάκριβοι, και εμάς δεν μας περισσεύουν αυτα τα λεφτά - τα κλαίμε! Αλλα ειναι καλός παιδικος τουλαχιςτον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω θα είναι ότι καλύτερο έκανες για το παιδάκι σου.

Ξέρω μαμάδες που δεν στέλνουν τα παιδάκια τους παιδικό, όταν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Έξω νομίζω δεν θα αντιμετωπίσει ρατσισμό. Εδώ όλο και θα βρεθεί ένα παιδάκι να το φέρει σε δύσκολη θέση

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

O.K. Απλά κάποιοι φίλοι που πήγαν πρόσφατα Λωζάνη για μόνιμα με εξαιρετικά καλό μισθό για τα ελληνικά δεδομένα

Για να αξίζει τον κόπο η μετακόμιση πρέπει ο μισθός να είναι καλός για τα εκεί δεδομένα, όχι για τα ελληνικά. Και όχι μόνο καλός αλλά πολύ καλός γιατί ως ξένος επιβαρύνεσαι με επιπλέον έξοδα π.χ. μετακίνηση από και προς Ελλάδα, κόστος μετακόμισης, αγοράς οικιακού εξοπλισμού κλπ.

 

Επίσης μην κρίνετε τις χώρες μόνο από αυτό που φαίνεται επιφανειακά. Δεν είναι όλοι οι λαοί καλύτεροι από τους Έλληνες απλά επειδή είναι ξένοι.

 

ΟΚ μπορεί να είμαι και λίγο προκατελειμένη γιατί δεν συμπαθώ ιδιαίτερα ούτε την Ελβετία ούτε τους Ελβετούς, αλλά γενικά πιστεύω ότι υπάρχει μια τάση ωραιοποίησης του εξωτερικού, κυρίως από ανθρώπους που δεν έχουν ζήσει ποτέ έξω.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι!! Η αλήθεια είναι ότι δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα έμπαινα στην διαδικασία να εγκαταλείψω την χώρα!! Αλλά η ύπαρξη του παιδιού με έβαλε σε προβληματισμό. Θέλω να μεγαλώσει σε μια ασφαλή χώρα. Εδώ έχω αρχίσει να νιώθω ανασφάλεια. Κάθε μέρα καινούριες "εκπλήξεις" μας περιμένουν...

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα. Η περιοχη της Ευρωπης που ξεκινα Ζυριχη και καταληγει Βιεννη, ειναι απιθανη. (συμφωνω με τα σχολια για Γενευη)

Κι εγω για το παιδι σκεπτομαι να φυγω, και για εμενα βεβαια μην λεω ψεμματα. Αλλα πρωτα για εκεινη.

Θα με ενδιεφερε να μας γραψεις καποια σχολια οταν με το καλο εγκατασταθεις για συνθηκες ζωης με παιδι. Αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να αξίζει τον κόπο η μετακόμιση πρέπει ο μισθός να είναι καλός για τα εκεί δεδομένα, όχι για τα ελληνικά. Και όχι μόνο καλός αλλά πολύ καλός γιατί ως ξένος επιβαρύνεσαι με επιπλέον έξοδα π.χ. μετακίνηση από και προς Ελλάδα, κόστος μετακόμισης, αγοράς οικιακού εξοπλισμού κλπ.

 

Ναι, συμφωνώ.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει ένα δεκάλογο...

 

Έχοντας ζήσει σε αυτήν τη χώρα, τη θεωρώ τέλεια για διακοπές και ιδανική για παραμονή 2-3 ετών, εργασία σε διεθνή εταιρεία και διαμονή προς Γενεύη/Λοζάνη/Τιτσίνο...

Εφόσον βέβαια ΔΕΝ είσαι ανύπαντρη μητέρα...

 

1) Πολλοί θεωρούν την Ελβετία "απελευθερωμένη" χώρα. Δεν είναι. Ή μάλλον είναι μόνο στο σεξουαλικό κομμάτι: σε όλες τις εφημερίδες υπάρχουν αγγελίες για βραδιές ανταλλαγής ζευγαριών, στους δρόμους κινείται κανείς όπως θέλει, είναι απολύτως αποδεκτό να έχει καθείς τη ζωή τους.

Αλλά πάνω από όλα οι "τύποι".

Δεν είναι τυχαίο ότι ο καλβινισμός είναι από τα πλέον συντηρητικά ρεύματα του προτεσταντισμού. Ούτε ότι στη χώρα αυτή η Εκκλησία παραμένει ταυτισμένη με το κράτος. Δεν είναι τυχαίο ότι οι Ελβετίδες απέκτησαν τελευταίες στην Ευρώπη δικαίωμα ψήφου. Ούτε ότι στα γερμανόφωνα καντόνια, και μεταξύ των επαγγελμάτων κύρους, δεν αποτελεί τίτλο τιμής η "εργαζόμενη μητέρα".

Άρα, νομίζω ότι ο κοινωνικός αποκλεισμός που θα βιώσετε ως μονογονεϊκή οικογένεια θα είναι πολύ πολύ βαρύτερος σε σχέση με την Ελλάδα. Ειδικά αν ζείτε σε Αθήνα, και έχετε την οικονομική δυνατότητα να "επιλέξετε" και να "διαμορφώσετε" το κοινωνικό περιβάλλον (σχολείο, παρέες, επάγγελμα), δεν θα υπάρχει καν "στίγμα". Αντιθέτως, στην Ελβετία, όσο ψηλότερα τα κοινωνικά στρώματα, τόσο υψηλότερες και οι απαιτήσεις για "κοινωνική συμπεριφορά" και "προσχήματα".

 

2) Πολλοί θεωρούν ότι η Ελβετία δίνει "ίσες" ευκαιρίες. Λάθος!

Οι Ελβετοί έχουν αποθεώσει τον τοπικισμό. Οι γερμανόφωνοι Ελβετοί είναι ρατσιστές προς τους γαλλόφωνους και τους ιταλόφωνους, θεωρώντας τους υποδεέστερους και "παράσιτα", οι τελευταίοι αντιμετωπίζουν τους γερμανόφωνους ως "χωριάτες".

Λέτε να υπάρχει περίπτωση να δουν θετικότερα τους ξένους από τους συμπολίτες τους;

Η Ελβετία μπήκε στον ΟΗΕ το 2002. Γιατί ακριθώς θεωρεί ότι τα καταφέρνει καλύτερα "εκτός" του οικουμενισμού. Γιατί, δεν "θέλει" τους ξένους...

Κοιτάξτε, τα αποτελέσματα εκλογών την τελευταία δεκαπενταετία. Δείτε ποιο κόμμα κερδίζει τις εκλογές, ποιες αρχές πρεσβεύει και πού έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά του... (Τα μικρότερα πάντως τα έχει στη γαλλόφωνη Ελβετία και συνήθως στο καντόνι της Γενεύης). Ο λόγος που δεν έχει γίνει κάποιο "πογκρόμ" εναντίον των μεταναστών είναι ότι από το Σύνταγμά τους (που τους έφτιαξε ο δικός μας Καποδίστριας) θεωρείται υποχρεωτική η συμμετοχή όλων των κομμάτων στην κυβέρνηση, οπότε αμβλύνονται οι ακραίες θέσεις.

Η Ελβετία έχει ειδική διμερή σχέση με την ΕΕ, η οποία χωλαίνει τελευταία. Γιατί η Ελβετία θεωρούσε τη σχέση ως win-win situation, επωφελή μόνο για την ίδια.

Αποτελεί κοινό τόπο, που δεν προβληματίζει κανένα, ότι ο Ελβετός πάντα θα υπερέχει σε θέματα εργασίας. Πάντα θα έχει ανώτερο μισθό και πάντα θα παίρνει περισσότερα μπόνους και πάντα θα προτιμάται στις προαγωγές, ακριβώς επειδή είναι ... Ελβετός.

Όσοι δικοί μου φίλοι εργάστηκαν σε ελβετικές εταιρείες, ήταν αρχικά ενθουσιασμένοι από το ύψος των αποδοχών και το περιβάλλον εργασίας αλλά στην 3ετία τους κατέβαλε ψυχικά αυτή η έκδηλη ανισότητα, που για τους Ελβετούς ήταν απολύτως δικαιολογημένη.

Εγώ εργάστηκα ένα μόνο χρόνο, σε διεθνή εταιρεία, που με μετέφερε εν συνεχεία στο παράρτημά της στην Ελλάδα. Είχα άριστες εντυπώσεις από την παραμονή μου στην Ελβετία, αλλά μόνο για αυτόν το λόγο.

 

3) Πολλοί θεωρούν ότι η Ελβετία είναι χώρα "πολιτισμένη". Για την ακρίβεια διαθέτει "καλούς τρόπους", προγραμματισμό και οργάνωση.

Επειδή ήμουν εκεί όταν είχε ανοίξει η συζήτηση για την αναθεώρηση των σχολικών βιβλίων ιστορίας, για να συμπεριληφθούν αναφορές στην άριστη συνεργασία με τους ναζί...

Επειδή, επίσης, ήμουν εκεί όταν μετά από αγώνα δεκαετιών, κατάφερε επιζήσασα του Ολοκαυτώματος να αποδείξει τα δικαιώματά της σε λογαριασμούς, χρυσάφι και πίνακες αλλά τελικά της επιδικάσθηκε αποζημίωση και όχι αυτούσια η περιουσία...

Επειδή όταν ένας λαός προκρίνει τέτοια αντιμετώπιση, όταν και βαρύνεται -αποδεδειγμένα- με κρίματα και βρίσκεται σε ευημερία και ακμή, τότε τι γίνεται άραγε όταν "στενέψουν" και "σφίξουν" τα πράγματα;

Ειδικά τώρα που έφθασε η κρίση (η UBS ετοιμάζει απολύσεις...), ποιος είναι πιο ευάλωτος;

 

4) Σχηματικό, ίσως, αλλά η Ελβετία έχει επιλέξει τα χρήματα έναντι του ανθρωπισμού και τους καλούς τρόπους έναντι της ευγένειας...

Προσωπικά, μας εκτίμησα περισσότερο ως λαό... Δεν είναι τόσο γυαλισμένη η επιφάνεια μας, αλλά τουλάχιστον υπάρχει κάποια ουσία, ένα βάθος...

 

 

5) Από καντόνι σε καντόνι υπάρχει τεράστια διαφορά.

π.χ. Συνήθως, οι γαλλόφωνοι επιδοτούν την παιδεία. Για αυτό και τα δίδακτρα στα Πανεπιστήμια είναι συμβολικά.

 

6) Στη Ζυρίχη υπάρχει θέμα με τον καιρό: Το πρόβλημα δεν είναι το κρύο αλλά η μουντάδα, η έλλειψη ηλιοφάνειας.

 

 

 

Για τους λόγους που αναφέρεις, και επειδή δεν είναι εύκολο να ξεσπιτώνεστε εσύ+παιδί+γονείς, μήπως να κοιτάξεις προς Αγγλία, ΗΠΑ, Καναδά;

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Aimee είχα πάντα τη χειρότερη γνώμη για τους Ελβετούς... και μόλις μου την επιβεβαίωσες.

 

Αυτά τα περί άριστης συνεργασίας με τους Γερμανούς και πόσο οι Ελβετοί κοίταξαν τον εαυτούλη τους κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, τα έχω ακούσει κι εγώ από στόματα Ελβετών. Εμείς εδώ θαυμάζουμε την ουδετερότητά τους κι αυτοί στο λένε ευθέως ότι απλά εκμεταλλεύτηκαν τη γεωγραφία της χώρας τους για να τα κάνουν πλακάκια με τον Χίτλερ.

Link to comment
Share on other sites

Aimee σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όντως η πρόταση προέρχεται από πολυεθνική εταιρεία. Δυστυχως δεν έχω αντίστοιχη πρόταση από εταιρεία της Αγγλίας ή των ΗΠΑ. Η παρουσία της ξαδέλφης μου στην ίδια χώρα αποτελεί επίσης ένα θέμα.

Το θέμα της μονογονεικότητας μεσα στο τελευταίο εξάμηνο το έχω βιώσει στην Ελλάδα σε τέτοιο βαθμό που πιστευω ότι δεν μπορεί να με τρομάξει ο καλβινισμός...Σε τράπεζα που πήγα για να ανοίξω έναν λογαριασμό πέρασα τρίτου βαθμού ανάκριση από γυναίκα υπάλληλο που έφτασε στο σημείο να με ρωτησει γιατι δεν παντρευτηκα, αν ο μπαμπάς βλέπει το μωρό , αν δίνει λεφτα , αν το έχω κανει με τράπεζα σπέρματος!!!! Και όλα αυτά ενώ πήγαινα να τους καταθέσω τα χρήματά μου!!! Πήρα την τσάντα μου, την ειρωνευτηκα και έφυγα και απευθύνθηκα σε άλλη τράπεζα!!! (όχι σπέρματος!!!)

Παντού είναι δύσκολα για μια μητέρα μόνη. Και είμαι σίγουρη ότι έχεις δίκιο και ότι σίγουρα και στην πολυεθνική θα αντιμετωπίσω θέμα διακρίσεων. Το θέμα είναι ότι ελπίζω να ζω σε μια χωρα που θα ξέρω τι ώρα θα περάσει το τρένο, θα έχω πραγματικη ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη, θα ξέρω τι συνταξη θα πάρω και σίγουρα η προυπηρεσία μου στην συγκεκριμένη εταιρεία θα βοηθησει να βρω στο μέλλον μια ενδεχομένως καλύτερη δουλειά... Φυσικά και ο προβληματισμός είναι μεγάλος και θα μετρήσω πολύ ποια θα είναι η τελική οικονομικη πρόταση, ποιο το κόστο ζωής , ποιες οι προοπτικες αποταμίευσης κτλ κτλ κτλ Τιποτα δεν είναι ρόδινο και για αυτό ζήτησα και την άποψή σας και ευχαριστώ ξανά για τους προβληματισμούς που καταθέσατε!!

Link to comment
Share on other sites

Aimee σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όντως η πρόταση προέρχεται από πολυεθνική εταιρεία. Δυστυχως δεν έχω αντίστοιχη πρόταση από εταιρεία της Αγγλίας ή των ΗΠΑ. Η παρουσία της ξαδέλφης μου στην ίδια χώρα αποτελεί επίσης ένα θέμα.

Το θέμα της μονογονεικότητας μεσα στο τελευταίο εξάμηνο το έχω βιώσει στην Ελλάδα σε τέτοιο βαθμό που πιστευω ότι δεν μπορεί να με τρομάξει ο καλβινισμός...Σε τράπεζα που πήγα για να ανοίξω έναν λογαριασμό πέρασα τρίτου βαθμού ανάκριση από γυναίκα υπάλληλο που έφτασε στο σημείο να με ρωτησει γιατι δεν παντρευτηκα, αν ο μπαμπάς βλέπει το μωρό , αν δίνει λεφτα , αν το έχω κανει με τράπεζα σπέρματος!!!! Και όλα αυτά ενώ πήγαινα να τους καταθέσω τα χρήματά μου!!! Πήρα την τσάντα μου, την ειρωνευτηκα και έφυγα και απευθύνθηκα σε άλλη τράπεζα!!! (όχι σπέρματος!!!)

Παντού είναι δύσκολα για μια μητέρα μόνη. Και είμαι σίγουρη ότι έχεις δίκιο και ότι σίγουρα και στην πολυεθνική θα αντιμετωπίσω θέμα διακρίσεων. Το θέμα είναι ότι ελπίζω να ζω σε μια χωρα που θα ξέρω τι ώρα θα περάσει το τρένο, θα έχω πραγματικη ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη, θα ξέρω τι συνταξη θα πάρω και σίγουρα η προυπηρεσία μου στην συγκεκριμένη εταιρεία θα βοηθησει να βρω στο μέλλον μια ενδεχομένως καλύτερη δουλειά... Φυσικά και ο προβληματισμός είναι μεγάλος και θα μετρήσω πολύ ποια θα είναι η τελική οικονομικη πρόταση, ποιο το κόστο ζωής , ποιες οι προοπτικες αποταμίευσης κτλ κτλ κτλ Τιποτα δεν είναι ρόδινο και για αυτό ζήτησα και την άποψή σας και ευχαριστώ ξανά για τους προβληματισμούς που καταθέσατε!!

 

Καλα με τον σχολιο σου για την τράπεζα με έκανες και ανατρίχιασα!! Αυτο ειναι σίγουρα πρόβλημα στην ελλαδα (γνωςτη μου μαμα χωρις συζυγο τελεια επαγγελματίας δεν μπορούσε να βρει δουλειά ελλαδα, ενώ πριν ειχε κανονικά)

Και εγω εδω δουλεύω συνεχεια δίπλα σε single mums με ανώτατες θέσεις!

 

Το εχεις ψάξει για λονδινο; Δεν ξερω τι επαγγέλεσαι αλλα τελευταια εδω εχει απίστευτες ευκαιρίες !

Link to comment
Share on other sites

Aimee σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όντως η πρόταση προέρχεται από πολυεθνική εταιρεία. Δυστυχως δεν έχω αντίστοιχη πρόταση από εταιρεία της Αγγλίας ή των ΗΠΑ. Η παρουσία της ξαδέλφης μου στην ίδια χώρα αποτελεί επίσης ένα θέμα.

Το θέμα της μονογονεικότητας μεσα στο τελευταίο εξάμηνο το έχω βιώσει στην Ελλάδα σε τέτοιο βαθμό που πιστευω ότι δεν μπορεί να με τρομάξει ο καλβινισμός...Σε τράπεζα που πήγα για να ανοίξω έναν λογαριασμό πέρασα τρίτου βαθμού ανάκριση από γυναίκα υπάλληλο που έφτασε στο σημείο να με ρωτησει γιατι δεν παντρευτηκα, αν ο μπαμπάς βλέπει το μωρό , αν δίνει λεφτα , αν το έχω κανει με τράπεζα σπέρματος!!!! Και όλα αυτά ενώ πήγαινα να τους καταθέσω τα χρήματά μου!!! Πήρα την τσάντα μου, την ειρωνευτηκα και έφυγα και απευθύνθηκα σε άλλη τράπεζα!!! (όχι σπέρματος!!!)

Παντού είναι δύσκολα για μια μητέρα μόνη. Και είμαι σίγουρη ότι έχεις δίκιο και ότι σίγουρα και στην πολυεθνική θα αντιμετωπίσω θέμα διακρίσεων. Το θέμα είναι ότι ελπίζω να ζω σε μια χωρα που θα ξέρω τι ώρα θα περάσει το τρένο, θα έχω πραγματικη ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη, θα ξέρω τι συνταξη θα πάρω και σίγουρα η προυπηρεσία μου στην συγκεκριμένη εταιρεία θα βοηθησει να βρω στο μέλλον μια ενδεχομένως καλύτερη δουλειά... Φυσικά και ο προβληματισμός είναι μεγάλος και θα μετρήσω πολύ ποια θα είναι η τελική οικονομικη πρόταση, ποιο το κόστο ζωής , ποιες οι προοπτικες αποταμίευσης κτλ κτλ κτλ Τιποτα δεν είναι ρόδινο και για αυτό ζήτησα και την άποψή σας και ευχαριστώ ξανά για τους προβληματισμούς που καταθέσατε!!

 

Αυτο ακριβως κοπελα μου....και μη ξεχνας οτι η κριση εχει παει και ΗΠΑ (απο εκει ξεκινησε) και Αγγλια και σιγα σιγα παει παντου....Η Ελβετια ειναι μια χωρα που παντα κρατουν ουδετερη για λογους συμφεροντων. Η ασφαλεια που παρεχει ειναι μεγαλο ατου.....ασε που δεν εχει την εγκληματικοτητα αλλων χωρων. Καλη επιλογη εκανες.

Aimee μου σε εκτιμω πολυ και προφανως οσα λες τα εχεις βιωσει αλλα μην την τρομαξουμε την κοπελα. Ελβετια παει οχι Μπενιν.... :D Επισης Γενευη με Ζυριχη διαφερουν πολυ. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι σε οποια χωρα και να πας, καποιος θα σου κανει λιστα με τους λογους να μην πας. Εγω πχ εχω μια λιστα με τουλαχιστον 20, να ΜΗΝ πας Αγγλια, ειχα φυγει τρεχοντας δε μπορω να ζησω σε τετοια χωρα!! Αλλα δεν θα την εδινα σε εναν αλλο, γιατι μπορει να ταιριαζει εκεινος, εκει. Καποιοι φιλοι μου παρεμειναν και περνουν καλα. Η λιστα μου για την Ελλαδα εχει 1000 αρνητικα και οι περισσοτεροι ελληνες την εχουν για τη Γη της Επαγγελιας! Και παει λεγοντας...ολα ειναι θεμα χαρακτηρα....τι σου αρεσει και τι οχι. Και τελειο, δεν υπαρχει που θε να....

Επισης το οτι ειναι εκει και η αδελφη σου, ειναι μεγαλο ζητημα!

Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο μου μήνυμα αν και παρακολουθώ το φορουμ σχεδόν από την έναρξη της εγκυμοσύνης μου. Εχω μια κόρη 6 μηνών. Είμαστε μονογονεϊκή οικογένεια. Το θέμα είναι ότι προέκυψε μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα πρόταση στην δουλειά μου για χώρα του εξωτερικού και συγκεκριμένα στην Ελβετία. Σκέφτομαι να την δεχτώ καθως πιστεύω ότι θα παρέχω και στην μικρή καλυτερες συνθηκες ζωής και εκπαίδευσης.

Οι γονείς μου προτίθενται να με ακολουθησουν για να με βοηθήσουν. Το μωρο θα είναι ενός έτους όταν θα μετακομίσουμε.

Από τη μια σκέφτομαι ότι θα προσαρμοστει και θα μαθει γρηγορα την ξενη γλώσσα και από την άλλη σκέφτομαι ότι ενδεχεται να χάσουμε έναν φιλικο και συγγενικό περίγυρο...Από την άλλη ένα παιδί μονογονεϊκής οικογένειας στην Ελλάδα έχει διάφορα θέματα να αντιμετωπίσει που στο εξωτερικό είναι αμβλυμένα.

Επιπλέον πιστευω ότι τα θεματα πχ παιδικών σταθμων κτλ είναι πολύ πιο οργανωμένα στο εξωτερικό. Θέλω να παρω την καλύτερη απόφαση για την μικρή. Δεν αντιμετωπίζω οικονομικό πρόβλημα. Η σκέψη για μετακόμιση προέκυψε από την γενικότερη αστάθεια στην χώρα και φυσικά επειδή εμφανίστηκε και μια δελεαστική πρόταση.΄

Κάθε εμπειρία και πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

 

Γεννημένη την 4η Ιουλίου, η απάντησή μου ήταν βάσει των τονισμένων σημείων. Νομίζω ότι δεν σε τρόμαξα, έτσι δεν είναι;

Άλλωστε, όταν κάτι συζητάμε, μαζεύουμε διάφορες γνώμες.

 

Η συμπεριφορά που αντιμετώπισες στην τράπεζα ήταν α-πα-ρά-δε-κτη. Έλλειμμα τρόπων και επαγγελματισμού.

 

Σίγουρα κάτι τέτοιο δεν θα αντιμετωπίσεις στην Ελβετία.

Και η ζωή σου θα είναι πιο εύκολη και σε ό,τι σχετίζεται με οργάνωση, γραφειοκρατία, μεταφορές, σχέσεις με το Κράτος. Όπως σου έγραψα -και θα ξέρεις από την ξαδέλφη σου- η ποιότητα των υπηρεσιών υγείας είναι πολύ καλή.

Το ίδιο υψηλής ποιότητας είναι και η εκπαίδευση. Το ερώτημα είναι το κόστος της: Αν είναι αντίστοιχο του κόστους ενός πανάκριβου ελληνικού ιδιωτικού σχολείου;

 

Αναφέρθηκα στο ζήτημα του συντηρητισμού και του καλβινισμού γιατί φάνηκε ότι σε απασχολεί το ότι είστε μονογονεϊκή οικογένεια. Στην Ελβετία, δεν θα σας προσβάλλει κανείς ανοιχτά. Αυτό είναι σίγουρο. Η ξαδέλφη σου θα σου δώσει σίγουρα εγκυρότερες πληροφορίες για θέματα κοινωνικής αποδοχής στην πράξη...

 

Το ότι θα δουλέψεις σε πολυεθνική είναι plus! Συνήθως έχουν ethics και codes, οπότε είναι αναμενόμενη και η διακριτικότητα και η προσοχή στην τήρηση τουλάχιστον ίσων αποστάσεων. Δεν θεωρώ πιθανό να πέσεις θύμα διακρίσεων (όπως υπονοείς ότι φοβάσαι...).

Θα δεις κιόλας ότι όλοι μιλάνε ελάχιστα επί προσωπικού... Μπορεί να ξέρεις για τον άλλον πού πηγαίνει διακοπές, σε ποιο κλαμπ πάει για γυμναστική και σπορ, σε ποιο εστιατόριο για φαγητό κλπ., αλλά να αγνοείς το πόσο χρονών είναι τα παιδιά ή ακόμα και το φύλο τους... Οπότε και εσύ έτσι θα λειτουργήσεις.

Επίσης, ένα καλό είναι ότι οι ώρες γεύματος θα τηρούνται με θρησκευτική ευλάβεια. Δεν θα σου περνάνε καν τηλεφωνική γραμμή!

Α, και θα ξέρεις τι ώρα θα γυρίσεις σπίτι. Το μάξιμουμ που θα δουλέψεις θα είναι 45 ώρες εβδομαδιαίως και, όοοοταν θα συμβεί, θα σε προσκυνάνε... (Οι "Γερμανοί" συνηθίζουν να χτυπάνε κάρτα εντός πενταλέπτου από τη λήξη του ωραρίου τους. :lol:)

 

Η ξαδέρφη σου θα σε βοηθήσει και με την εύρεση σπιτιού. Χρειάζεται κάποιος να εγγυηθεί για εσένα.

 

Συμφωνώ με τον τρόπο που θέτεις: είναι ένα καλό σκαλοπάτι για το παραπέρα. Αυτό προσπαθούσα να δείξω. Ότι είναι ωραία η Ελβετία, αλλά σαν μεταβατικό στάδιο, όχι για μόνιμα...

 

Επειδή έγραψες ότι διαθέτεις μια οικονομική άνεση και επειδή στην Ελλάδα τα χρήματα μπορούν ακόμη να εξασφαλίσουν ένα κοινωνικό περιβάλλον, στο οποίο και θα ενταχθείτε και θα ενσωματωθείτε, το σκέφτεσαι ως ενδεχόμενο;

Τα υπόλοιπα (εγκληματικότητα, ανοργανωσιά, καθίζηση δημοσίων υπηρεσιών και παροχών) είναι βέβαια ανίατα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...