Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κι εγώ που νόμιζα ότι είχαμε την τέλεια νταντα... :(


Recommended Posts

Εχω δυο πιτσιρίκια, ένα αγοράκι 2,5 χρονών και ένα κοριτσάκι που χρονισε πριν λίγες μερες. Το πρωί εργάζομαι και τα παιδιά τα κρατάει μια κυρία -μακρινή συγγενής (3η ξαδελφη, αλλά εχουμε στενες οικογενειακές σχεσεις -οι μαμαδες μας δλδ). Δεν εχουμε καμια βοηθεια, τα παιδιά τα μεγαλώνουμε μόνοι με τον άντρα μου. Θεωρούσα ότι ήμασταν πολύ τυχεροί που βρηκαμε τη συγκεκριμενη κυρια να κραταει τα παιδιά, σε ολους ελεγα "1ον ειναι καλός ανθρωπος, 2ον ειναι καλή με τα παιδιά, 3ον ειναι συγγενής" και της ειχα απολυτη εμπιστοσύνη. Μεχρι εχθές...

Εχθές λοιπον καθυστέρησα λιγο να γυρίσω σπίτι (συνήθως γυρίζω γύρω στις 4, εχθες γύρισα στις 5:15). Ανοίγοντας την πόρτα βλεπω το εξής: ο μικρός επανω στο ποδηλατάκι του, εξω στη βεράντα και η νταντά δίπλα του, σηκωνει το χερι της και εμφανως εκνευρισμένη χτυπάει τον μικρό στο χέρι. Μετά τον βουτάει (με νευρα) από το ποδηλατάκι και τον φερνει μεσα. Εκει μαλλον της εκοψα τη φορα, γιατί με ειδε στην πόρτα. Δε μίλησα, ίσως να νομιζε οτι δεν ειδα τιποτα. Τον πηγε στον μπανιο, του επλυνε τα ποδια και οταν ήρθε μου ειπε "ο γιος σου ήταν πολύ δύσκολος σήμερα, δε με αφησε σε ησυχια. τωρα εχυσε τα νερα στο μπαλκονι" (εχω μια μπουκάλα πλαστική στο μπαλκονι, για να μαζεύει τα νερά από το A/C). Δεν ειπα τιποτα, πήρα τη μπεμπα αγκαλιά και της ειπα να ετοιμαστεί να φύγει και συγνωμη που την καθυστερησα.

Δε σας κρύβω ότι ενοχλήθηκα πολύ. Αν ήταν άλλη, θα την είχα βουτήξει απ' το μαλλί και θα την ειχα πετάξει έξω από την πόρτα. Εδώ με τον άντρα μου εχουμε πλακωθεί, όταν μια-δυο φορές του έριξε του μικρού μια στον πωπω, όχι να σηκωσει χερι και η νταντά. Την εχω ανάγκη όμως και δεν ξερω πώς να φερθω... γι' αυτό συγκρατήθηκα εκεινη την ώρα και προσπαθώ να σκεφτώ ψύχραιμα.

Σε γενικές γραμμές ειμαι πολύ ευχαριστημενη μαζί της. Ακολουθεί τις οδηγίες μου, δεχεται τις παραξενιές μου χωρίς σχολια, παιζει με τα παιδιά (δεν ειναι μεγάλη, δεν ειναι καν 50), τους μιλάει ωραία, δεν τους φωνάζει (τουλάχιστον αυτό πιστευα μεχρι χθες). Μαγειρευει το φαγητό τους και οταν μπορεί βοηθαει και σε καμια δικιά μου δουλειά πχ άπλωμα ρουχων. Οσο κραταγε μόνο τον γιο μου, σιδερωνε κιόλας. Τωρα με τα δυο παιδιά ξερω ότι δεν προλαβαινει και δεν εχω άλλες απαιτήσεις, μόνο με τα παιδιά θελω να ασχολείται. Δεν αργεί το πρωί και δεν εχει λειψει ποτέ. Κι επειδή το να ασχολείσαι με δυο παιδιά ειναι δύσκολο και απαιτητικό και ειναι ευθυνη για μια νταντα, πώς να το κανουμε, προσπαθώ κι εγώ να κανω ό,τι μπορώ για εκεινην. Της δινω 650 (ξεκινήσαμε με 500 όταν κραταγε μονο το ενα,χωρις ενσημα -δεν ηθελε), και επιδοματα/δωρα κανονικά. Τωρα το καλοκαιρι της εδωσα 5 συνεχομενες εβδομαδες άδεια, πήραμε με τον άντρα μου χωριστά άδεια γι' αυτον τον λογο και ήρθε και η πεθερά μου μια εβδομάδα από το χωριό. Εστειλα δωρο στον γιο της όταν παντρευτηκε και δωρο στο εγγονάκι της οταν γεννήθηκε. Ο,τι φερω από το χωριο (αβγά, οπωροκηπευτικά που καλλιεργεί ο πεθερός μου κλπ), της δινω κι εκεινής. Εχει ενα μικροπροβληματακι υγείας και θα κανει καποιες εξετασεις, της ειπα να λειψει όποτε και όσο θελει/χρειαστει και προσφέρθηκα να της δανεισω χρήματα (δε μου περισσεύουν, αλλά θα τα βρω αν χρειαστει) για να μην προβληματίζεται. Δε θελω να περιαυτολογώ, πιστεύω ότι της φερομαι σωστά, όπως θα ήθελα να μου φέρονται κι εμενα. Γι' αυτο δεν πιστεύω ότι εχει κατι να πει για μας ή κατι να την ενοχλεί και να φερεται ετσι στο παιδί...

Δεν ξερω τι να σκεφτώ... Ενα χτύπημα στο χερι ήταν. Αν όμως σήμερα ειναι στο χερι, αύριο μήπως είναι στο μάγουλο? Και αν εχει ξαναγινει, εγώ πώς να το ξερω? Ο μικρός δεν ειναι ακόμα σε θεση να συζητήσει τετοια θεματα (πχ τον ρωτησε ο άντρας αν τον χτυπαει η νταντα και ειπε ναι, το ιδιο όμως απαντησε όταν τον ρωτησε αν τον χτυπαει η γιαγια, ο παππους, η άλλη γιαγιά..) Εχασα την εμπιστοσύνη μου, αυτό ειναι το μονο σίγουρο. Και εδω ηθελα τη γνωμη σας, είμαι υπερβολική? Ειναι όντως μεμπτο αυτό που συνεβη? Και τώρα τι γινεται?

Σκεφτομαι να στειλω τον μικρό σε σταθμό, εχουμε εδώ κοντά εναν που θεωρείται καλός. Ισως αν κραταει ενα μονο παιδί, και δεν ειναι τοσο φορτωμένη να ειναι πιο ήρεμη (δε θελω να στειλω τη μπεμπα ακομα σε σταθμό). Θα παω αυριο στον σταθμό πρωί πρωί να ρωτήσω.

Συγνωμη για το κατεβατό... εχω φορτιστεί οπως καταλαβαινετε...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιατι δεν τα στελνεις και τα δυο σε σταθμο???αφου χρονισε και η μπεμπα.ρωτησε τι υπαρχει στην περιοχη σου. σωστες ολες σου οι σκεψεις. εγω θα ελεγα να την τσεκαρεις και αλλη φορα. να πας καποια μερα νωριτερα η αργοτερα απο την αναμενομενη ωρα, για να δεις τι γινεται. και μενα δεν θα μου ερεσε κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να μιλήσεις εκείνη την ώρα. Μίλησέ της τώρα.

Δεν της έχεις πεί οτι απαγορεύονται οι "ξυλιές"?

Πές της τι σε χάλασε. Τι σημαίνει "σήμερα είναι δύσκολος?!". Αύριο αν είναι πάρα πολυ δύσκολος?

Κάνε έφοδο, βάλε μαγνητόφωνο, βάλε κάμερα.

Πές της οτι θα βάλεις κάμερα και μη βάζεις.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο εστειλα το παιδακι μου από 5,5 μηνων παιδικό και τελικα δε το μετανιωσα καθολου!

ετρεμα στην ιδεα το παιδι με ξενη γυναικα μεσα στο σπιτι,

εδω εμεις οι γονεις και φτανουμε στα ορια μας, ο ξενος που δε τα εχει και τπτ ουτε να το σκεφτομαι εστω κ μια φωνη να τους βαλει,

κανε οτι καλυτερο νομιζεις, κ φυσικα συμφωνω με τον παιδικο!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρω "τέλεια νταντά" που μεγάλωσε 3 παιδιά και μετά συστημένη πήγε σε άλλη οικογένεια που είχε βάλει κάμερα κρυφά και είδαν οτι το παιδί τους έτρωγε πολύ ξύλο....

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΝΤΑΝΤΑ.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ηταν λαθος σου που δε μιλησες εκεινη τη στιγμη....καταλαβε πολυ καλα οτι την ειδες γι'αυτο και σου ειπε με τη μια "ο γιος σου ειναι πολυ δυσκολος"...και φοβαμαι μηπως το οτι δεν ειπες τπτ το εκλαβει λες και δε σε ενοχλησε.

 

Οκ την εχεις αναγκη και σε βοηθαει οπως λες...οχι ομως να χτυπαει το παιδι...τετοια βοηθεια να σου λειπει.

 

Εγω δεν υπηρχε περιπτωση να αφησω το παιδι σε νταντα χωρις να υπαρχει καμερα στο σπιτι να καταγραφει τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

με τα χρήματα που της δίνεις μπορεις να βρει παιδικό και για τα δυο παιδια... Βεβαια ειναι πολλες οι ώρες που δουλέυεις και θα ειναι καπως για τη μικρή... αλλα η προσωπική μου γνώμη ειναι οτι ο παιδικός θα βοηθησει πιο πολυ τα παιδια στην εξελιξή τους. Εγω την εστειλα 18 μηνών και πληρωνα 290 με μεταφορα και φαγητο και ειμαουν πολύ ικανοποιημενη απο καθαριοτητα, περιββαλον και εκπαιδευση... Φετος μπηκαμε με το προγραμμα σε άλλον εξισου καλο και μεγαλο σχετικα παιδικο της Θεσσαλονικης. Ασε που πιστευω οτι και τα παιδια θα χαιρονται στο παιδικο με τα παιχνιδια, τις κουνιες, τα παιδάκια,... εμενα ειναι ξετρελλαμένη.

Η αδερφή μου όταν ηταν σε διλλημα παιδικο-νταντα πρωτα ειχε παει και ρωτησε για καμερα στο σπιτι και κοστος και μετα θα αρχιζε να ψαχνει για νταντα. Τελικα αποφασισε παιδικο....

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που σπούδασα βρεφονηπιοκόμος προτίμησα να δουλεύω σαν νταντά και όχι σε κάποιο παιδικό σταθμό γιατί μου αρέσουν οι χουχουλιάρικες καταστάσεις και όχι το αυστηρό πρόγραμμα ενός σταθμού.Και το έκανα για πάνω απο δέκα χρόνια, μεγαλώνοντας συνολικά 8 παιδιά, τα δύο από 20 ημερών λεχούδια.

Όλοι είμαστε άνθρωποι και μπορεί να έχουμε μία κακή μέρα. Εξήγησε της ότι απαγορεύονται οι ξυλιές. Ότι στο δικό σου σπίτι οι ζημιές δεν τιμωρούνται έτσι. Ότι αν αισθάνεται εκνευρισμένη ας αφήνει τα παιδιά να παίζουν σε ένα ασφαλές μέρος όπως το δωμάτιο τους και ας παίρνει κάποιες ανάσες να χαλαρώνει. Το κύριο μέλημα της πρέπει να είναι καθαρά ταισμένα και πάνω απο όλα ασφαλή μωρά. Το σπίτι και τα νερά στο πάτωμα δεν είναι τίποτα.

Ο δικός μου τρόπος για τυχόν ζημιές των παιδιών ήταν το καθάρισμα. Δεν τσατιζόμουν αν έριχναν κάτι, απλά τους έδινα ένα πανάκι να το μαζέψουν.Φυσικά πασάλειβαν και τα καθάριζα εγώ μετά, αλλά τους έδινα να καταλάβουν γιατί έπρεπε να είναι πιο προσεκτικά.Η αποθέωση ήταν ένας τετράχρονος που για να κάνει το κέτσαπ να τρέξει το κούνησε χωρίς αυτό να έχει καπάκι.Το αποτέλεσμα ήταν κέτσαπ ΠΑΝΤΟΥ. Γυρνάει με κοιτάει, τι κοιτάς του λέω ξέρεις. Ξεκίνα. Ήρεμα και όμορφα.Ολοι κάνουμε ζημιές. Εμάς γιατί δεν μας μαλώνει κανείς και πρέπει να μαλώνουμε τα μικρά?

Απο εκεί και πέρα η απόφαση είναι δική σου.Δοκιμάζεις και βλέπεις ταιριάζει καλύτερα σε εσένα και στα παιδιά σου.Μια κάμερα θα σε βγάλει απο πολλές αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το έκανε μία φορά (λόγω κούρασης ή λόγω εκνευρισμου κλπ) πιστεύω ότι θα ξανασυμβεί. Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία τις λίγες άσχημες στιγμές (εκτός αν είναι πολύ άσχημες) τις ξεχνούν σχεδόν αμέσως και είναι επόμενο ο γιος σου να συνεχίσει να αγαπάει την κυρία που περνάει όλη την ημέρα και παίζει μαζί του. Θα μπορούσε ο γιος σου να ξεκινήσει παιδικό (είναι σε πολύ καλή ηλικία) και η κυρία να μείνει με τη μικρούλα σου πιο χαλαρά. Εγώ πάλι όμως αν ήμουν στη θέση σου θα τα έστελνα παιδικό (όπως και τα έχω στείλει). Κάμερες δε θα έμπαινα σε διαδικασία να βάλω καθώς, εκτός ότι είναι πανάκριβες, έχω την εντύπωση ότι είσαι υποχρεωμένη να ενημερώσεις την κυρία ότι τις έχεις τοποθετήσει.

Link to comment
Share on other sites

τον παιδικό θα προτιμούσα και εγώ, έστω και μόνο για τον μεγάλο. Η ηλικία του είναι πολύ καλή για να κοινωνικοποιηθεί και το να μένει σπίτι με μια γυναίκα δεν του προσφέρει τίποτα. Όσο για την μικρή, εφόσον θα είναι ο αδερφός της στον σταθμό και θα έχει μια οικεία φυσιογνωμία, στην θέση σου θα την έστελνα και αυτήν.

Αν παρόλα αυτά επιλέξεις να κρατήσεις την γυναίκα, σου συνιστώ να βάλεις κάμερα (και να της το πεις, φυσικά). Εμείς με κάμερα πιάσαμε την νταντά μας να ταρακουνά το μωρό (11 μηνών) και να του φωνάζει, ενώ όταν ήξερε ότι θα επιστρέψω σπίτι έφτιαχνε ολόκληρο σκηνικό που του έλεγε τραγουδάκια και τον κρατούσε αγκαλιά.

Είναι ανεπίτρεπτο να μην μπορεί να συγκρατήσει τα νεύρα της, η δουλειά αυτή δεν της αρμόζει αν έχει τέτοια ξεσπάσματα. Και εμείς εκνευριζόμαστε πολλές φορές στις δουλειές μας, δεν ξεσπάμε σε κανέναν, πόσο περισσότερο αν ασχολούμασταν με παιδιά!

Το παιδί και να το ρωτήσεις δεν θα σου πει τίποτα, κατά πάσα πιθανότητα αν η συμπεριφορά αυτή έχει επαναληφθεί θα την θεωρεί δεδομένη και δεν θα του κάνει καν εντύπωση. Το ψυχολογικό αποτύπωμά της όμως θα του μείνει ανεξίτηλο.

Και εμάς τους ίδιους μας φέρνουν καμιά φορά σε απόγνωση τα παιδιά μας (και ντρέπομαι που το λέω), αλλά καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια να μην οδηγηθούμε στην ξυλιά.

Σε καταλαβαίνω πάντως απόλυτα, και εμείς όταν είδαμε την νταντά να φέρεται έτσι στο παιδί από την κάμερα, μου ήρθε να γυρίσω επιτόπου σπίτι να την πιάσω από το μαλλί... Φυσικά στο 15μερο την είχαμε αντικαταστήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

νομίζω ότι την απάντηση στο τι να κάνεις την δίνεις η ίδια γράφοντας ότι έχεις χάσει την εμπιστοσύνη σου απέναντι της...Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα λείπεις στη δουλειά και θα σκέφτεσαι πως φέρεται η νταντά στα παιδιά σου. Θεωρώ ότι η λύση του παιδικού σε αυτή τη φάση είναι η πιο σωστή μιας και ειδικά ο γιος σου είναι σε μια πολύ καλή ηλικία για να πάει. Την κόρη μου που είναι 16,5 μηνών την κρατάει η πεθερά μου αλλά όταν γίνει 2 ετών θα τη στείλω στον παιδικό ακόμη και αν η γιαγιά επιμένει ότι θέλει να συνεχίσει να την κρατάει. Εύχομαι να αποφασίσετε το καλύτερο για την οικογένεια σας. Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν τα στελνεις και τα δυο σε σταθμο???
Υπάρχουν πολύ καλοί παιδικοί σταθμοί που μαθαίνουν και πράγματα στα παιδιά. Και μην αγχώνεσαι με την ηλικία της μικρής. Μια χαρά είναι, αρκετά μεγάλη για παιδικό. ;)
Link to comment
Share on other sites

μπορω να καταλαβω ακριβως πως σκεφτεσαι και ποσο χαλια νιωθεις αυτη τη στιγμη..πριν τρια σχεδον χρονια αντιμετωπισα το ιδιο πραγμα με την δικια μου τελεια νταντα...μια γυναιακα που της ειχα εμπιστευθει την μικρη απο 2 μηνων που την ειχαμε μεσα στο σπιτι μας...που που...και ενα μηνα πριν κλεισει τα 2 η μικρη μου λεει το καταπληκτικο "τιτι(ετσι την ελεγε) νταντα!!"..και μενω καγκελο...και βαζω καμερα ηχο την ιδια μερα και ακουω το σκαμπιλακι στο χερακι της μιρκης στην αλαξιερα γιατι η μικρη εκανε φασαρια και δεν μπορουσε να την αλαξει..και μετα αγπαη μου λατρεια μου...θολωσα..δεν ξαναμπηκε στο σπιτι ..εφυγε το επομενο πρωι πετωντας της τα χρηματα εξω απο την εξωπορτα...και δεν το μετανιωσα ουτε στιγμη...ηταν ο βασικοτερος κανονας στο σπιτι μας και τον καταπατησε εξαπατωντας με...επεσαν ολοι πανω μου..οτι ειμαι τρελη και υπερβολικα και οτι ηταν εμπιστοσυνης και οτι δεν θα ξαναβρω τετοια γυναικα..μακακιες...σε ενα μηνα βρηκα και την εχω μεχρι τωρα και ειναι ακομα πιο τελεια και φυσικα δεν χτυπαει..τωρα η μιρκη ειναι 5 και λεει φυσικα τα παντα αλλα το μωρο ειναι 9 μηνων και εξακολουθω να εμπιστευομαι κανενα και να επαγρυπνω...

με λιγα λογια...διωξτη..χθες..και ολα τα καλα της δεν μετρανε μπροστα στο χτυπημα..δεν θα την εμπιστευτεις ποτε ξανα οπως παλια και παντα θα την κοιτας με μισο ματι...πρωτο μελημα ειναι να την διωξεις και μετα ολα βρισκονται..εσυ θα σκεφτεις τι βολευει παιδικος ή αλλη γυναικα..παντως να ξερεις..ουδεις αναντικαστατος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγαλωσα με ντανταδες.

Η' χτυπαει καποιος-γενικα ή δεν χτυπαει-γενικα.

Διωξτην. Οσο και να τη συμπαθεις.

Παιδικος και παλι παιδικος στην περιπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Και μεις δεν έχουμε βοήθεια, το "μεγάλο" μου κορίτσι πάει παιδικό κ περνάει υπέροχα από 22 μηνών, το μικρό θα πάει όταν κλείσει χρόνο και τελειώσει η άδειά μου.

Νταντά δε βάζω στι σπίτι....

Ευχαρίστως για 2-3 ώρες να βγω μια βόλτα.

Λεπτό παραπάνω

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να μιλησεις εκεινη την ωρα...ηταν πολυ ασχημο αυτο που εκανε..το να σου πει 'ηταν πολυ δυσκολος σημερα' μαλλον σημαινει οτι καταλαβε οτι την ειδες κ το ειπε σαν δικαιολογια. ο μικρος συμβαινει να ειναι συχνα 'δυσκολος' αραγε; και σε αυτη την περιπτωση τα δικα της νευρα εκτονωνονται ετσι;

σου λεω ερωτησεις που θα εκανα στον εαυτο μου αν ημουν στη θεση σου....

 

τον μικρο τον ρωτας πχ πως περναει μαζι της; αν την αγαπαει; εχεις παρατηρησει αλλαγη στη συμπεριφορα κ να λεει πραγματα που δεν ελεγε;

 

με τη μικρη ειχαμε για 2-3 εβδομαδες μια κοπελα επειδη η κοπελα που την κραταγε κανονικα ειχε πιασει πρωινη δουλεια κ επρεπε να δουμε τι θα κανουμε....αυτη η κοπελα ηταν εντελως απειρη κ δεν ηξερε πως να συμπεριφερθει στα παιδια-προφανως οχι μονο για λογους απειριας- ...οποτε δεν εμεινε μαζι μας περισσοτερο . Το σημαντικο ομως ειναι το εξης:η μικρη μας ξεφουρνισε μετα απο λιγο καιρο οτι "η Β. μου ειπε οτι ειμαι κακο κοριτσι" και αρχισε να λεει στα κουκλακια της "εισαι κακο κοριτσι κανεις κακα πραγματα"...εμεις ποτε δεν της ειχαμε μιλησει ετσι (κακο κοριτσι-κακο παιδι δεν παιζουν:rolleyes:) κ μειναμε με το ποσο καλα της ειχε εντυπωθει....για την ιστορια, βρηκαμε μια ακρη κ ξαναγυρισε η αγαπημενη μας νταντα (δεν ειναι η τελεια φυσικα:) -ξερω ποια ειναι τα μειονεκτηματα της, αλλα δεν σχετιζονται με θεματα που θα κανουν ενα παιδι να νιωσει ασχημα.)

 

η ιδεα του παιδικου ειναι πολυ καλη, αν ξερεις τον παιδικο κ τον εμπιστευεσαι, στειλ'τον. και η μικρη δεν ειναι και τοσο μικρη πια, αν δεν υπαρχει αλλη λυση, θα μπορουσε να παει.

 

γνωμη μου επισης ειναι να της μιλησεις, σε καθε περιπτωση, να πεις τι νιωθεις και τι πιστευεις για ο,τι εγινε. δεν χρειαζεται να χαλασεις καμια σχεση, αλλα χρειαζεται να εκφρασεις το πως ενιωσες για σενα κ τον μικρο.

 

φιλια κ ελπιζω να βρεις ακρη συντομα! (μπες κ απο το καφε να τα πουμε:-))

Link to comment
Share on other sites

γενικως ειμαι κατα των ντανταδων στο σπιτι. δεν εχω εμπιστοσυνη οτι και να πειτε!!!

και τα 2 μου παιδια ειναι σε παιδικο. η κορη μου απο 2,5 χρονων και ογιος μου απο 16-17 μηνων. δεν θα διακινδυνευα να εχω στο σπιτι μια γυναικα οπως και να το κανεις που μας βγαζουν εμας απο τα ρουχα μας φανταστειτε μια ξενη γυναικα....

ακομη και επειδη υπηρχε το ενδεχομενο ο μικρος να παει απο 4 μηνων δεν σκεφτηκα λεπτο για γυναικα στο σπτι.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο εστειλα το παιδακι μου από 5,5 μηνων παιδικό και τελικα δε το μετανιωσα καθολου!

ετρεμα στην ιδεα το παιδι με ξενη γυναικα μεσα στο σπιτι,

εδω εμεις οι γονεις και φτανουμε στα ορια μας, ο ξενος που δε τα εχει και τπτ ουτε να το σκεφτομαι εστω κ μια φωνη να τους βαλει,

κανε οτι καλυτερο νομιζεις, κ φυσικα συμφωνω με τον παιδικο!!!

 

Νομίζεις ότι στους παιδικούς σταθμούς δεν τα τραβολογάνε, σέρνουνε, ταρακουνάνε; Αν ναι, κάνεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν υπαρχει λόγος να μου μιλας σαν να ειμαι χαζη

ολοι ξερουμε οτι κ στο παιδικο μπορει να σου πειραξουν το παιδι,

αλλα αναμεσα στη γυναικα κ στον παιδκό μιας κ δεν εχω τη δυνατοτητα να το μεγαλωσω εγω διαλεξα τον παιδικό,

εγω κ μιλαω μονο για μενα,

εδω που μενω ειναι επαρχια ολα μαθαινονται εχω μεγαλυτερα παιδακια μεσα στο σταθμό συναδελφων εως και νηπιαγωγειο τους εχω πει τσεκαρουν συνεχεια το παιδι μου κ μαθαινω τα νεα,

κ βλεπω και το παιδι μου και το βλεπω ΚΑΛΑ!!!!

κ δεν ειναι οτι καλυτερο να βαζεις ολους τους σταθμους στο ιδιο καζανι, υπαρχουν και καλοι σταθμοι κ ελπιζω κ ευχομαι οτι ενας απο αυτους ειναι εκει που ειναι το παιδι μου τωρα!

τοσοι γονεις ειμαστε εδω που διαβαζουμε και στελνουμε τα παιδια απο μωρα σε σταθμους,

δεν ειναι αναγκη να μου το πετας μεσα στη μουρη οτι στανταρακι σε ολους τους σταθμους κακομεταχειτριζονται τα παιδια, παντα εχω την εννοια κ το αγχος κ οσο μπορω τσεκαρω και το ψαχνω!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η νταντά θεωρεί το χτύπημα στο χέρι ως φυσιολογική αντίδραση σε μια ζημιά. Μήπως είναι κατά του ξύλου αλλά αυτό δεν το θεωρεί ξύλο; Και ίσως αυτό που είπε για το παιδί, να μην σημαίνει ότι κατάλαβε το λάθος της αλλά σαν ενημέρωση προς εσένα για το πώς πέρασαν τη μέρα τους. Μπορεί να μην της περνάει καν από το μυαλό ότι το χτύπημα στο χέρι είναι ξύλο...Ρώτα την πρώτα και θέσε ξανά τους κανόνες χωρίς να θεωρείς τίποτα αυτονόητο. Και ο παιδικός δεν είναι πανάκεια...

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω, αυτο που σε πειραξε ηταν το χτυπημα ή ο εκνευρισμός της; Σκέψου το λιγο σε παρακαλώ πριν απαντησεις.

 

Και σκέψου επισης αν και ποσες φορές εσύ η ίδια (εμεις οι ιδιες) εχουμε εκνευριστει με τα παιδιά μας και πως εχεις/εχουμε αντιδράσει...

 

Πολλες φορές μια συμπεριφορα αν τη δει καποιος τριτος μπορει να φανει πιο δραματικη απο οτι ειναι.

 

Σκεψου το λιγο αυτο, ηρεμησε και μετα ξαναμίλησέ μας αν θες. :)

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η νταντά θεωρεί το χτύπημα στο χέρι ως φυσιολογική αντίδραση σε μια ζημιά. Μήπως είναι κατά του ξύλου αλλά αυτό δεν το θεωρεί ξύλο; Και ίσως αυτό που είπε για το παιδί, να μην σημαίνει ότι κατάλαβε το λάθος της αλλά σαν ενημέρωση προς εσένα για το πώς πέρασαν τη μέρα τους. Μπορεί να μην της περνάει καν από το μυαλό ότι το χτύπημα στο χέρι είναι ξύλο...Ρώτα την πρώτα και θέσε ξανά τους κανόνες χωρίς να θεωρείς τίποτα αυτονόητο. Και ο παιδικός δεν είναι πανάκεια...

 

Συμφωνω σε ολα!!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό αυτό που ρώτησε κάποια κοπέλα πιο πάνω...

 

Πώς αντέδρασε ο μικρός σου στο χτύπημα; Ήτανε άνετος; Έκλαψε; Του φάνηκε ως κάτι το συνηθισμένο μέσα στο σπίτι;

 

Το ίδιο το παιδί εκδηλώνει τέτοιες συμπεριφορές; Χτυπάει την αδερφούλα του;

 

Όταν γυρίζεις σπίτι να ελέγχεις το παιδί σου για κοκκινίλες στα χεράκια, τα μπρατσάκια, τα μπουτάκια...

 

Δεν τον θες τέτοιο άνθρωπο μέσα στο σπίτι σου!!! Ασχέτως με το αν θέλεις νταντά ή παιδικό, αυτή πρέπει να φύγει!!! Αν την κρατήσεις θα το ξανακάνει και ακόμα χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...