Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφορα που μας χαλανε σε μια Babysitter


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια. Ηθελα να ρωτησω διαφορες μανουλες, τι ειναι αυτο που μπορει να σας χαλασει σε μια μπειμπι σιτερ? μπορει να ειναι απο κατι μηδαμινο εως κατι πολυ σοβαρο. Ειχα μια συζητηση με μια φιλη και ειναι εξαλλη γιατι επιασε δυο φορες την κυρια που κρατα το μωρο της να κοιμαται του καλου καιρου μεςα στο δωματιο των γονιων κι εκεινο στο παρκο ολομοναχο του να παιζει :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κοπέλα που κρατούσε του αδερφού μου το μωρό δεν τον έβγαζε ποτέ βόλτες, καμία κοινωνικοποίηση δεν του έκανε, καμία δημιουργική δουλειά, μόνο φρόντιζε να είνα τασιμένος και ΙΣΩΣ αλλαγμένος. Καμία συμβολή στην ψυχική του ανάπτυξη. Ο,τι εκανε η μαμά και ο μπαμπάς. Με το που ηρθε άλλο άτομο, το παιδί άλλαξε εντελώς!

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο ένα χαρακτηριστικό που με ενοχλεί σε έναν άνθρωπο που φροντίζει παιδιά είναι να έχει άλλο πρόσωπο μπροστά στη μαμά και άλλο πρόσωπο όταν νομίζει ότι δεν τον βλέπουν... Από εκεί μπορεί να ξεκινήσει κάθε κακό... Μπροστά στη μαμά όλες καλούτσικες ή και πολύ καλές είναι... Αν το έχει ο άνθρωπος να μην είναι αληθινός, οτιδήποτε μπορεί να συμβεί... Να κακοποιεί το παιδί, να μην του δίνει τίποτα ουσιαστικό πέρα απο τα πολύ βασικά, καμία δημιουργική απασχόληση, να το έχει κοιμισμένο όλη μέρα και να ξαγρυπνάει τη νύχτα το παιδί με τη μαμά, να το βγάζει βόλτα σε σπίτια άγνωστων ατόμων, να μην το προσέχει επαρκώς όταν αρχίσει και κινείται, ώστε να προβλέψει ατυχήματα... Τα περισσότερα από αυτά που έγραψα μας έχουν συμβεί.

 

Οι άπειρες μαμάδες καθησυχάζονται όταν το παιδί βλέπει τη νταντά ως έπιπλο του σπιτιού, γιατί η νταντά δεν διεκδικεί τη θέση και την αγάπη που έχει η μαμά. Αυτό όμως συχνά σημαίνει ότι το παιδί για πολλές ώρες δεν παίρνει τίποτα ουσιαστικό από τη γυναίκα αυτή.

 

Επίσης λυπάμαι που το λέω, αλλά αρκετές γυναίκες ανειδίκευτες ειδικά, βλέπουν τη φροντίδα παιδιού ως μια εύκολη δουλειά, στην οποία δεν υπάρχει έλεγχος, στην ουσία ως μια τεμπέλικη δουλειά, και τελικά δεν θέλουν να διεκδικήσουν μια πιο κανονική, απαιτητική δουλειά, που χρειάζεται κανονικές ικανότητες και κοινή λογική...

 

Για αυτό και "τα παίρνω" λίγο όταν μαμάδες απομακρύνουν με το καλημερα σας γιαγιάδες που έχουν διάθεση να είναι στη ζωή του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικά θα με χαλούσε να έβλεπα ότι οι οδηγίες που έχω δώσει δεν τηρούνται (πχ προσωπικά, δε θέλω η νταντά να βγάζει το παιδί εκτός σπιτιού, πολλά μπορούν να συμβούν).

εννοειται ότι το παιδί πρέπει να είναι ταισμένο, καθαρό και χαρούμενο.

η νταντά θα πρέπει να μη φοράει κοσμήματα, να είναι απλή και καθαρή και να αλλάζει ρούχα μέσα στο σπίτι.

 

ευτυχως ήμουν τυχερή σε αυτόν τον τομέα. η κοπέλα που είχα στα παιδιά μου (και τώρα την έχει η αδεφρή μου) είναι μάλαμα και πολύ υπεύθυνη και τα παιδιά τη λατρεύουν.

 

γενικά θα προτιμούσα μια κοπέλα που έχει δικά της παιδιά γιατί και η εμπειρία παίζει ρόλο (πχ, όταν αρρωσταίνουν τα δικά μου, ξέρει τί να κάνει)

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο ένα χαρακτηριστικό που με ενοχλεί σε έναν άνθρωπο που φροντίζει παιδιά είναι να έχει άλλο πρόσωπο μπροστά στη μαμά και άλλο πρόσωπο όταν νομίζει ότι δεν τον βλέπουν... Από εκεί μπορεί να ξεκινήσει κάθε κακό... Μπροστά στη μαμά όλες καλούτσικες ή και πολύ καλές είναι... Αν το έχει ο άνθρωπος να μην είναι αληθινός, οτιδήποτε μπορεί να συμβεί... Να κακοποιεί το παιδί, να μην του δίνει τίποτα ουσιαστικό πέρα απο τα πολύ βασικά, καμία δημιουργική απασχόληση, να το έχει κοιμισμένο όλη μέρα και να ξαγρυπνάει τη νύχτα το παιδί με τη μαμά, να το βγάζει βόλτα σε σπίτια άγνωστων ατόμων, να μην το προσέχει επαρκώς όταν αρχίσει και κινείται, ώστε να προβλέψει ατυχήματα... Τα περισσότερα από αυτά που έγραψα μας έχουν συμβεί.

 

Οι άπειρες μαμάδες καθησυχάζονται όταν το παιδί βλέπει τη νταντά ως έπιπλο του σπιτιού, γιατί η νταντά δεν διεκδικεί τη θέση και την αγάπη που έχει η μαμά. Αυτό όμως συχνά σημαίνει ότι το παιδί για πολλές ώρες δεν παίρνει τίποτα ουσιαστικό από τη γυναίκα αυτή.

 

Επίσης λυπάμαι που το λέω, αλλά αρκετές γυναίκες ανειδίκευτες ειδικά, βλέπουν τη φροντίδα παιδιού ως μια εύκολη δουλειά, στην οποία δεν υπάρχει έλεγχος, στην ουσία ως μια τεμπέλικη δουλειά, και τελικά δεν θέλουν να διεκδικήσουν μια πιο κανονική, απαιτητική δουλειά, που χρειάζεται κανονικές ικανότητες και κοινή λογική...

 

Για αυτό και "τα παίρνω" λίγο όταν μαμάδες απομακρύνουν με το καλημερα σας γιαγιάδες που έχουν διάθεση να είναι στη ζωή του παιδιού.

 

Δεν ακολουθεί οδηγίες και κάνει τα δικά της σε όλα τα επίπεδα (διατροφή, διαπαιδαγώγηση, προϊόντα περιποίησης σε αλλεργικό παιδί) τσεκ

πηγαίνει το παιδί σε άγνωστα σπίτια επίσκεψη με άγνωστους ναθρώπους τσεκ

το παρκάρει μπροστά στην τηλεόραση τσεκ

κάνει επικίνδυνα πράγματα όπως να βγει στο μπαλκόνι με το μωρό αγκαλιά να χαιρετήσει τον παππού που έρχεται (τρίτος όροφος, δώδεκα κιλά το μωρό τότε).

 

Αλλά δεν ήταν η νταντά. Η γιαγιά ήταν....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από μία νταντά θα ήθελα:

 

- να μην κάνει σαν αγγαρεία τη δουλειά της ή από ανάγκη. Δηλαδή να της αρέσει αυτό που κάνει και να έχει όρεξη και μεράκι

- να ακολουθεί τις οδηγίες που θα της δίνω και αν τυχόν παρεκκλίνει κάπου για κάποιο λόγο να μου το πει. Εκτός από κάποιους κανόνες που θα είχα τονίσει ότι θα τηρούνται απαρέγκλιτα (πχ να βγει από το σπίτι ή να καπνίσει κτλ).

- Να φροντίζει το παιδί και να μην το αφήνει μόνο του για να μιλήσει στο τηλ, ια να δει τηλεόραση, για να ξαπλάρει και δεν ξέρω τι άλλο

- Να απασχολεί το παιδί δημιουργικά.

 

Επειδή δεν βρήκα καμιά τέτοια, προτίμησα να στείλω το παιδί σε παιδικό σταθμό από μικρό.

 

Mariapag2, φρίκαρα με αυτά που περιγράφεις. Βασικά εσύ ακόμα και αυτές τις αλλαγές που έκανες στις συνήθειες του παιδιού δεν τις έκανες κρυφά. Το ήξερε η μητέρα του, άλλο που δεν ενδιαφερόταν...:roll: Και ήταν και αλλαγές προς το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το θεωρω τρομερο μειον ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΖΕΙ το μωρο εξω. Οι βολτες, τα ερεθισματα, η κοινωνικοποιηση ειναι θεωρω απολυτως σημαντικα για την ψυχικη αναπτυξη των μωρων μας. Ταδε εφη κι ο αντρουλης μου, παιδοψυχιατρος και τρελομπαμπας... :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακολουθεί οδηγίες και κάνει τα δικά της σε όλα τα επίπεδα (διατροφή, διαπαιδαγώγηση, προϊόντα περιποίησης σε αλλεργικό παιδί) τσεκ

πηγαίνει το παιδί σε άγνωστα σπίτια επίσκεψη με άγνωστους ναθρώπους τσεκ

το παρκάρει μπροστά στην τηλεόραση τσεκ

κάνει επικίνδυνα πράγματα όπως να βγει στο μπαλκόνι με το μωρό αγκαλιά να χαιρετήσει τον παππού που έρχεται (τρίτος όροφος, δώδεκα κιλά το μωρό τότε).

 

Αλλά δεν ήταν η νταντά. Η γιαγιά ήταν....

 

Κοιτα. Το οτι πηγαινει το παιδι σε αγνωστα σπιτια δεν το θεωρω λαθος, ειναι η γιαγια. Εμενα η γιαγια μου και πού δε μ επαιρνε μικρη!! και παντα θυμαμαι πως περνουσα ΘΑΥΜΑΣΙΑ.

 

η τηλεοραση, η αλλη διατροφη ειναι οντως προβλημα. Η διαπαιδαγωγηση βασιζεται ομως στην προσωπικοτητα του καθενα κι οταν ο αλλος εχει καθημερινα ενα μωρο οκτω ωρες ειναι πολυ δυσκολο να καταπνιγει προσωπικα του στοιχεια. Φυσικα μιλω για γιαγιαδες, παππουδες δηλ. συγγενεις κι οχι για επαγγελματιες ντανταδες που εχουν χρεος στη διαπαιδαγωγηση ακολουθωντας τους γονεικους τροπους...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το θεωρω τρομερο μειον ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΖΕΙ το μωρο εξω. Οι βολτες, τα ερεθισματα, η κοινωνικοποιηση ειναι θεωρω απολυτως σημαντικα για την ψυχικη αναπτυξη των μωρων μας. Ταδε εφη κι ο αντρουλης μου, παιδοψυχιατρος και τρελομπαμπας... :P

 

Πολύ σωστά, συμφωνώ. Στη δική μας περίπτωση όμως μιλάμε για δίδυμα, που με το ζόρι θα τα έφερνε βόλτα η συγκεκριμένη μέχρι την παιδική χαρά, στη γειτονιά μου μέναμε τότε. Υπάρχουν γειτονιές και γειτονιές. Και ακριβώς επειδή τα δικά μου δεν θα άντεχαν μέσα στο σπίτι για πολλές ώρες με έναν άνθρωπο, όπως δεν άντεχαν ούτε και με εμένα, πήγαιναν παιδικό για κάποιες ώρες και έβγαιναν βόλτες μαζί μας καθημερινά σχεδόν, τα απογεύματα. Δεν ήθελα να τα αφήνω μεχρι το απογευμα παιδικό τότε, ήταν πολυ μικρά, οπότε υπήρχε αυτή η κυρία για να τρώνε σπίτι και να παίρνουν υπνάκο τα παιδιά. Κάποια στιγμή, αφού δεν ήταν μαζί μας η κυρία, μου διηγήθηκαν τα παιδιά ότι τα είχε πάει σε ένα ξένο σπίτι και ότι τα κέρασε κέικ μια άλλη κυρία. Οι φίλες της συγκεκριμένης έμεναν όλες κέντρο, πολύ μακριά από το σπίτι μας, ενώ το γεγονός και μόνο ότι πήγαν κάπου χωρίς να το ξέρω, μου έφερε εικόνες παιδιών που υπάρχουν στο νετ γενικά, με ανθρώπους που έκαναν πράγματα που γονείς σε καμία περίπτωση δεν θα επέτρεπαν... αν καταλαβαίνετε τι εννοώ... Δεν φαντάζομαι ότι συνέβη, αλλά τελικά δεν ξέρει κανείς πού μπορεί να σταματήσει κάποιος που δεν το έχει σε τίποτα να κάνει ό,τι του κατεβαίνει στο κεφάλι με το παιδί του άλλου... Οπότε το να προσέχει κανείς ένα μωρό που δεν μπορεί να μιλήσει μπορεί να σημαίνει το οτιδήποτε θέλει ή δεν θέλει κανείς να φανταστεί. Φυσικά μια γιαγιά που θα πάει το παιδί σε μια φίλη της επίσκεψη είναι άλλο κεφάλαιο και είναι υγιές. Υγιές δεν θα ήταν να αφήσει η γιαγιά το παιδί με έναν θείο να κάνει μια δουλίτσα, χωρίς να το ξέρει η μαμά....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, συμφωνώ. Στη δική μας περίπτωση όμως μιλάμε για δίδυμα, που με το ζόρι θα τα έφερνε βόλτα η συγκεκριμένη μέχρι την παιδική χαρά, στη γειτονιά μου μέναμε τότε. Υπάρχουν γειτονιές και γειτονιές. Και ακριβώς επειδή τα δικά μου δεν θα άντεχαν μέσα στο σπίτι για πολλές ώρες με έναν άνθρωπο, όπως δεν άντεχαν ούτε και με εμένα, πήγαιναν παιδικό για κάποιες ώρες και έβγαιναν βόλτες μαζί μας καθημερινά σχεδόν, τα απογεύματα. Δεν ήθελα να τα αφήνω μεχρι το απογευμα παιδικό τότε, ήταν πολυ μικρά, οπότε υπήρχε αυτή η κυρία για να τρώνε σπίτι και να παίρνουν υπνάκο τα παιδιά. Κάποια στιγμή μου διηγήθηκαν τα παιδιά ότι τα είχε πάει σε ένα ξένο σπίτι και ότι τα κέρασε κέικ μια κυρία. Οι φίλες της συγκεκριμένης έμεναν όλες κέντρο, πολύ μακριά από το σπίτι μας, ενώ το γεγονός και μόνο ότι πήγαν κάπου χωρίς να το ξέρω, μου έφερε εικόνες παιδιών που υπάρχουν στο νετ γενικά, με ανθρώπους που έκαναν πράγματα που γονείς σε καμία περίπτωση δεν θα επέτρεπαν... αν καταλαβαίνετε τι εννοώ... Δεν φαντάζομαι ότι συνέβη, αλλά τελικά δεν ξέρει κανείς πού μπορεί να σταματήσει κάποιος που δεν το έχει σε τίποτα να κάνει ό,τι του κατεβαίνει στο κεφάλι με το παιδί του άλλου... Οπότε το να προσέχει κανείς ένα μωρό που δεν μπορεί να μιλήσει μπορεί να σημαίνει το οτιδήποτε θέλει ή δεν θέλει κανείς να φανταστεί. Φυσικά μια γιαγιά που θα πάει το παιδί σε μια φίλη της επίσκεψη είναι άλλο κεφάλαιο και είναι υγιές. Υγιές δεν θα ήταν να αφήσει η γιαγιά το παιδί με έναν θείο να κάνει μια δουλίτσα, χωρίς να το ξέρει η μαμά....

 

Πολυ καλα τα λες! Με διδυμα και σε πολυ δυσκολες περιοχες ειναι οντως πολυ πολυ δυσκολο. Πως τα καταφερε και κουβαλησε τα μωρακια μεχρι το κεντρο?? χαχα, τι κανουν οι αθεοφοβες! Γελαω εκ των υστερων, μιας και τα μωρακια σου φανταζομαι πως χαιρουν ακρας υγειας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ καλα τα λες! Με διδυμα και σε πολυ δυσκολες περιοχες ειναι οντως πολυ πολυ δυσκολο. Πως τα καταφερε και κουβαλησε τα μωρακια μεχρι το κεντρο?? χαχα, τι κανουν οι αθεοφοβες! Γελαω εκ των υστερων, μιας και τα μωρακια σου φανταζομαι πως χαιρουν ακρας υγειας!

 

 

Ναι, περάσαμε πολλά, αλλά σε γενικές γραμμές είμαστε καλά και χωρίς σημαντικά κουσουρια! Τι να πω! Πάντως τότε περνούσα τρομερό άγχος, δεν είχα εμπιστοσύνη σε κανέναν, γιατί αρκετές φορές έπιασα και γυναίκες στο σπίτι και στους παιδικούς να ρίχνουν δούλεμα, στα παιδιά επειδή τα έβλεπαν μικρά και σε εμένα επειδή φαινοταν ότι δεν μπορούσα να καταλάβω και να διασταυρώσω πράγματα. Το παιδί να με φλομώνει στα ψέματα, το ένα, που το είχε η κουτρα του, το έμαθε στον παιδικό από τους μεγάλους που ήταν εκεί... λίγο μετά που κατάλαβε τον κόσμο, έλεγε ψέματα στη μάνα του! Καλός κατά τα άλλα, ο παιδικός, ακριβός, γενικά από αυτά δεν μπορεί κανείς να ξεφύγει εγγυημένα...

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο ένα χαρακτηριστικό που με ενοχλεί σε έναν άνθρωπο που φροντίζει παιδιά είναι να έχει άλλο πρόσωπο μπροστά στη μαμά και άλλο πρόσωπο όταν νομίζει ότι δεν τον βλέπουν... Από εκεί μπορεί να ξεκινήσει κάθε κακό... Μπροστά στη μαμά όλες καλούτσικες ή και πολύ καλές είναι... Αν το έχει ο άνθρωπος να μην είναι αληθινός, οτιδήποτε μπορεί να συμβεί... Να κακοποιεί το παιδί, να μην του δίνει τίποτα ουσιαστικό πέρα απο τα πολύ βασικά, καμία δημιουργική απασχόληση, να το έχει κοιμισμένο όλη μέρα και να ξαγρυπνάει τη νύχτα το παιδί με τη μαμά, να το βγάζει βόλτα σε σπίτια άγνωστων ατόμων, να μην το προσέχει επαρκώς όταν αρχίσει και κινείται, ώστε να προβλέψει ατυχήματα... Τα περισσότερα από αυτά που έγραψα μας έχουν συμβεί.

 

Οι άπειρες μαμάδες καθησυχάζονται όταν το παιδί βλέπει τη νταντά ως έπιπλο του σπιτιού, γιατί η νταντά δεν διεκδικεί τη θέση και την αγάπη που έχει η μαμά. Αυτό όμως συχνά σημαίνει ότι το παιδί για πολλές ώρες δεν παίρνει τίποτα ουσιαστικό από τη γυναίκα αυτή.

 

Επίσης λυπάμαι που το λέω, αλλά αρκετές γυναίκες ανειδίκευτες ειδικά, βλέπουν τη φροντίδα παιδιού ως μια εύκολη δουλειά, στην οποία δεν υπάρχει έλεγχος, στην ουσία ως μια τεμπέλικη δουλειά, και τελικά δεν θέλουν να διεκδικήσουν μια πιο κανονική, απαιτητική δουλειά, που χρειάζεται κανονικές ικανότητες και κοινή λογική...

 

Για αυτό και "τα παίρνω" λίγο όταν μαμάδες απομακρύνουν με το καλημερα σας γιαγιάδες που έχουν διάθεση να είναι στη ζωή του παιδιού.

Συμφωνω

εμενα προσωπικά θα με χαλούσε να έβλεπα ότι οι οδηγίες που έχω δώσει δεν τηρούνται (πχ προσωπικά, δε θέλω η νταντά να βγάζει το παιδί εκτός σπιτιού, πολλά μπορούν να συμβούν).

εννοειται ότι το παιδί πρέπει να είναι ταισμένο, καθαρό και χαρούμενο.

η νταντά θα πρέπει να μη φοράει κοσμήματα, να είναι απλή και καθαρή και να αλλάζει ρούχα μέσα στο σπίτι.

 

ευτυχως ήμουν τυχερή σε αυτόν τον τομέα. η κοπέλα που είχα στα παιδιά μου (και τώρα την έχει η αδεφρή μου) είναι μάλαμα και πολύ υπεύθυνη και τα παιδιά τη λατρεύουν.

 

γενικά θα προτιμούσα μια κοπέλα που έχει δικά της παιδιά γιατί και η εμπειρία παίζει ρόλο (πχ, όταν αρρωσταίνουν τα δικά μου, ξέρει τί να κάνει)

Επισης συμφωνω.

Εγω το θεωρω τρομερο μειον ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΖΕΙ το μωρο εξω. Οι βολτες, τα ερεθισματα, η κοινωνικοποιηση ειναι θεωρω απολυτως σημαντικα για την ψυχικη αναπτυξη των μωρων μας. Ταδε εφη κι ο αντρουλης μου, παιδοψυχιατρος και τρελομπαμπας... :P

Εγω δεν αισθανομαι ασφαλης να ηταν τα παιδια μου εξω οταν εγω ημουν στην δουλεια. Το απογευμα θα πηγαιναμε οπου θελαμε.

 

Eϊναι πολλά που πρέπει να προσέξει μια μάνα, και όχι μόνο τα πτυχία. Εγώ είχα προτείνει στους γονείς, ακριβώς επειδή δε με γνώριζαν, να βάλουν κάμερα να βλέπουν τι κάνει το παιδί τους. Δε θέλησαν. Μπορεί και να έβαλαν. Εγώ το πρότεινα πάντως. Γιατί εμένα αν μου έφερνε η έμπιστη νταντά μου μια άγνωστή μου να κρατήσει το παιδί μου, θα έβαζα!

Δεν εβαλα ποτε καμερες γιατι το θεωρω κακο για εμενα...ολη μερα θα ημουν στην καμερα και ΣΙΓΟΥΡΑ θα εβρισκα κατι που δεν θα μου αρεσε ;)

 

ημουν τυχερη..ειχα καλη νταντα!! Την εχω ακομη δηλαδη για τις ωρες μετα το σχολειο.

Καθαρη, συνενοησιμη, δεν ελειψε ΟΥΤΕ μια μερα ολα τα χρονια απροοπτα, δεν παρεκλινε απο οδηγιες μου, αγαπησε τα παιδια μου και την αγαπησαν και αυτα.

Δημιουργικη απασχοληση δεν θα ελεγα οτι εκανε....για τα δικα μου δεδομενα....τα γεμισε ομως με αγαπη, φροντιδα, καλους τροπους....και την ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρόσεχα τα εξής:

1.να είναι ψύχραιμη ώστε να μπορεί να αντιμετωπίζει καταστάσεις που μπορεί να προκύψουν(ενδεχόμενος πνιγμός του παιδιού-πώς να το αντιμετωπίσει άμεσα,χτύπημα παιδιού κτλ)

2.να ενδιαφέρεται πραγματικά για το παιδί,να ασχολείται μαζί του δημιουργικά και να μην βλέπει τη δουλειά σαν αγγαρία.

3.να είναι καθαρή και μη καπνίστρια

4.να μην δέχεται επισκέψεις στο σπίτι μου και κυρίως ερωτικές επισκέψεις..Συνάδελφός μου γύρισε νωρίτερα από την δουλειά της και βρήκε στο κρεβάτι της την νταντά με τον δικό της και το μωρό στην κούνια στο άλλο δωμάτιο να παίζει με τα παιχνιδάκια του..Και για να μην κατηγορηθώ ,σίγουρα αυτό ήταν μια εξαίρεση ,αλλά ομολογώ ότι επηρεάστηκα τόσο πολύ που τα παιδάκια μου τα έστειλα από 8 μηνών παιδικό..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφός μου γύρισε νωρίτερα από την δουλειά της και βρήκε στο κρεβάτι της την νταντά με τον δικό της και το μωρό στην κούνια στο άλλο δωμάτιο να παίζει με τα παιχνιδάκια του..

 

Πλάκα κάνεις? ΠΩΠΩ

και τι έκανε η κοπέλα? Πρέπει να έπαθε σοκ! Απίστευτο!Μετά τι εμπιστοσύνη να δείξει αυτή η γυναίκα και σε ποιον.....συμβαίνουν τόσα καθημερινά που δεν ξέρεις τι άλλο θα ακούσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το θεωρω τρομερο μειον ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΖΕΙ το μωρο εξω. Οι βολτες, τα ερεθισματα, η κοινωνικοποιηση ειναι θεωρω απολυτως σημαντικα για την ψυχικη αναπτυξη των μωρων μας. Ταδε εφη κι ο αντρουλης μου, παιδοψυχιατρος και τρελομπαμπας... :P

 

 

Ναι είναι πολύ σημαντικά και γι΄αυτό θα τα κάνω εγώ όλα αυτά. Όχι η νταντά. Εδώ δεν μπορώ να εμπιστευτώ καθαρίστρια απόλυτα, θα εμπιστευτώ "νταντα" να μου βγάζει έξω το μωρό; Και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί στην ουσία ελάχιστες είναι επαγγελματίες. Συνήθως κάνουν αυτή τη δουλειά προσωρινά ή επειδή δεν μπορούν να βρουν άλλη απασχόληση.

Μόνο αν ήταν κάποιο άτομο που θα εμπιστευόμουν απόλυτα, αλλά επειδή μου είναι πολύ δύσκολο να εμπιστευτώ κάποιον, αν τελικά προσλάμβανα νταντά δεν θα την άφηνα να βγει από το σπίτι. Αλλά ακόμα καλύτερα, προτιμώ τον παιδικό σταθμό, ακριβώς για να μην είναι το παιδί κλεισμένο στο σπίτι πολλές ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα πρόσεχα τα εξής:

1.να είναι ψύχραιμη ώστε να μπορεί να αντιμετωπίζει καταστάσεις που μπορεί να προκύψουν(ενδεχόμενος πνιγμός του παιδιού-πώς να το αντιμετωπίσει άμεσα,χτύπημα παιδιού κτλ)

2.να ενδιαφέρεται πραγματικά για το παιδί,να ασχολείται μαζί του δημιουργικά και να μην βλέπει τη δουλειά σαν αγγαρία.

3.να είναι καθαρή και μη καπνίστρια

4.να μην δέχεται επισκέψεις στο σπίτι μου και κυρίως ερωτικές επισκέψεις..Συνάδελφός μου γύρισε νωρίτερα από την δουλειά της και βρήκε στο κρεβάτι της την νταντά με τον δικό της και το μωρό στην κούνια στο άλλο δωμάτιο να παίζει με τα παιχνιδάκια του..Και για να μην κατηγορηθώ ,σίγουρα αυτό ήταν μια εξαίρεση ,αλλά ομολογώ ότι επηρεάστηκα τόσο πολύ που τα παιδάκια μου τα έστειλα από 8 μηνών παιδικό..

 

Δεν είμαστε καλά, το 4. μου φάνηκε τρομερά ακραίο, θεούλη μου! Κι εγώ που είμαι πολύ χαλαρή, φρίκαρα με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ σημαντικά και γι΄αυτό θα τα κάνω εγώ όλα αυτά. Όχι η νταντά. Εδώ δεν μπορώ να εμπιστευτώ καθαρίστρια απόλυτα, θα εμπιστευτώ "νταντα" να μου βγάζει έξω το μωρό; Και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί στην ουσία ελάχιστες είναι επαγγελματίες. Συνήθως κάνουν αυτή τη δουλειά προσωρινά ή επειδή δεν μπορούν να βρουν άλλη απασχόληση.

Μόνο αν ήταν κάποιο άτομο που θα εμπιστευόμουν απόλυτα, αλλά επειδή μου είναι πολύ δύσκολο να εμπιστευτώ κάποιον, αν τελικά προσλάμβανα νταντά δεν θα την άφηνα να βγει από το σπίτι. Αλλά ακόμα καλύτερα, προτιμώ τον παιδικό σταθμό, ακριβώς για να μην είναι το παιδί κλεισμένο στο σπίτι πολλές ώρες.

 

Οπως νιώθει ο καθένας. Αν δεν εμπιστευόμουν τη νταντά, ούτε στο σπίτι ούτε πουθενά δεν θα την άφηνα να είναι με το παιδί μου. Ομως απαξ και επιλέξω κάποια σημαίνει πως την εμπιστευομαι. Το κακό απ όσους δεν εμπιστευόμαστε άνετα μπορεί να γίνει ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. Καλύτερα οντως ο παιδικός σε τέτοια περιπτωση, δεν έχει νόημα να έχεις κάποιον στο σπίτι που εμπιστεύεσαι τη ζωή του αγγέλου σου. Ευτυχώς εγώ ήμουν πολύ τυχερή και είχα την καλύτερη επαγγελματία. Δύσκολα θα αντικατασταθεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως νιώθει ο καθένας. Αν δεν εμπιστευόμουν τη νταντά, ούτε στο σπίτι ούτε πουθενά δεν θα την άφηνα να είναι με το παιδί μου. Ομως απαξ και επιλέξω κάποια σημαίνει πως την εμπιστευομαι. Το κακό απ όσους δεν εμπιστευόμαστε άνετα μπορεί να γίνει ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. Καλύτερα οντως ο παιδικός σε τέτοια περιπτωση, δεν έχει νόημα να έχεις κάποιον στο σπίτι που εμπιστεύεσαι τη ζωή του αγγέλου σου. Ευτυχώς εγώ ήμουν πολύ τυχερή και είχα την καλύτερη επαγγελματία. Δύσκολα θα αντικατασταθεί ποτέ.

 

Edinburgh, σαν να μίλησα εγώ!!! Με κάλυψες ΑΠΟΛΥΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το ιδιο..οι πιθανοτητες να συμβει κατι εκτος σπιτιου αυξανονται κατακορυφα....μεσα στο σπιτι εχεις να κανεις με τη νταντα και την κακια στιγμη....εξω , με τη νταντα, την κακια στιγμη και αλλους πεντε δεκα ανθρωπους που θα συναντησουν το παιδι σου....

Link to comment
Share on other sites

Είναι και παιδιά που η κακιά στιγμή πιο γρήγορα έρχεται μέσα στο σπίτι, γιατί βαριούνται τόσο πάρα πολύ, που την προκαλούν μόνα τους εντός ολίγων ορών μέσα στο σπίτι... Και ισιώνουν αν έχουν να βγουν έξω για αλλαγή... Είναι δηλαδή και στο παιδί, κατά πόσον με τον τρόπο του ζητάει το έξω. Για εμάς ήταν μονόδρομος, γιατί ήταν προφανές πως ούτε και οι γονείς μπορούσαν να απασχολήσουν πλήρως ένα παιδάκι άνω του έτους για πολλές ώρες. Θα κάνει κάποιος παζλ, κατασκευές, βιβλιαράκια, αν έχει όρεξη θα κάνει και πράγματα για μεγαλύτερες ηλικίες και όλα αυτά ένα παιδί μπορεί να τα μάθει πάρα πολύ άνετα σε μία ώρα από τις 8+ ημερησίως. Κάπως πρέπει να περάσει και η υπόλοιπη μέρα...

 

 

Οι παιδικοι δεν είναι απαραίτητα τρομερή εναλλαγή παραστάσεων, όσον αφορά την άνεση χώρων. Κάμποσοι δεν βγάζουν τα παιδιά σχεδόν καθόλου έξω και τα παιδιά καταλήγουν για ώρες να είναι στριμωγμένα στην ίδια αίθουσα, ενώ στο σπίτι έχουν και 2-3 δωμάτια να ξεμουδιάσουν... Μου έχουν πει προσωπικά για συγκεκριμένο παιδικό που τα παιδιά δεν βγαίνουν έξω ΠΟΤΕ, αν και έχει υπέροχο κήπο, που προφανώς είναι δέλεαρ για τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και παιδιά που η κακιά στιγμή πιο γρήγορα έρχεται μέσα στο σπίτι, γιατί βαριούνται τόσο πάρα πολύ, που την προκαλούν μόνα τους εντός ολίγων ορών μέσα στο σπίτι... Και ισιώνουν αν έχουν να βγουν έξω για αλλαγή... Είναι δηλαδή και στο παιδί, κατά πόσον με τον τρόπο του ζητάει το έξω. Για εμάς ήταν μονόδρομος, γιατί ήταν προφανές πως ούτε και οι γονείς μπορούσαν να απασχολήσουν πλήρως ένα παιδάκι άνω του έτους για πολλές ώρες. Θα κάνει κάποιος παζλ, κατασκευές, βιβλιαράκια, αν έχει όρεξη θα κάνει και πράγματα για μεγαλύτερες ηλικίες και όλα αυτά ένα παιδί μπορεί να τα μάθει πάρα πολύ άνετα σε μία ώρα από τις 8+ ημερησίως. Κάπως πρέπει να περάσει και η υπόλοιπη μέρα...

 

 

Οι παιδικοι δεν είναι απαραίτητα τρομερή εναλλαγή παραστάσεων, όσον αφορά την άνεση χώρων. Κάμποσοι δεν βγάζουν τα παιδιά σχεδόν καθόλου έξω και τα παιδιά καταλήγουν για ώρες να είναι στριμωγμένα στην ίδια αίθουσα, ενώ στο σπίτι έχουν και 2-3 δωμάτια να ξεμουδιάσουν... Μου έχουν πει προσωπικά για συγκεκριμένο παιδικό που τα παιδιά δεν βγαίνουν έξω ΠΟΤΕ, αν και έχει υπέροχο κήπο, που προφανώς είναι δέλεαρ για τους γονείς.

 

Συμφωνώ. Δε φαντάζεστε τι ψέμμα παίζει στους σταθμούς. Δουλευουν δικοί μου άνθρωποι και ανατριχιάζω. Το πιο σύνηθες είναι να έχουν μια δασκάλα για 25 παιδιά και στις συναντήσεις γονέων παρουσιάζονται δύο για να βλέπουν οι γονείς.

Φυσικα οι δασκάλες σωπαίνουν για να μη χάσουν τη δουλεία τους. Ληγμένα φαγητά, κλειστή θέρμανση που ανάβει ξανά στις συναντήσεις κοκ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με νταντά μεγάλωσαν τα παιδιά μου ως τα προνήπια. Μια γλυκύτατη γυναίκα, με πολύ μεγάλη πείρα κι αγάπη για τη "δουλειά" της. Έρχεται μερικές φορές επίσκεψη το ΣΚ και τα παιδιά δεν ξεκολλάνε από πάνω της. Ούτε έναν καφέ δεν πίνει, κάθεται και παίζει μαζί τους κυνηγητό.

 

Δεν μπορώ να πω πως είχε τις φοβερές γνώσεις, ούτε ότι τα έμαθε να διαβάζουν πχ, αλλά είναι πάρα πολύ τίμια, αξιόπιστη, καθαρή κι ακολουθούσε πάντα όλες τις οδηγίες κατά γράμμα. Ούτε ήταν με το μάτι κολλημένο στο ρολόι. Πάνω από όλα, λάτρευε τα παιδιά κυριολεκτικά και ποτέ δε βαριόταν να παίζει μαζί τους ή να τα πάει βόλτα. Η βόλτα ήταν ζωτικής σημασίας για μας, ειδικά το χειμώνα, γιατί θεωρώ πως πρέπει να βγαίνουν στον ήλιο όσο γίνεται. Επιπλέον, εμείς συχνά ήμασταν κουρασμένοι μετά τη δουλειά, είχαμε κι άλλα να κάνουμε κι έτσι θα έπρεπε να κάθονται μέσα όλη τη βδομάδα να περιμένουν ένα ΣΚ. Πράγμα για τα παιδιά μας αδιανόητο.

 

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν επέλεξα παιδικό πριν τα 4. 25 παιδάκια μέσα σε ένα δωμάτιο ίσαμε το σαλόνι μου (το οποίο δωμάτιο συνήθως δεν αερίζεται σωστά), που το χειμώνα δε βγαίνουν έξω ούτε 10 λεπτά. Το ξέρω γιατί έχω δύο παιδικούς στη γειτονιά μου και βλέπω τις αυλές έρημες. Πώς να μη γίνεται μετά χαμός από αρρώστιες;

 

Ευτυχώς η νταντά μας βρήκε δουλειά γρήγορα, γιατί είχα στενοχωρηθεί που δε μπόρεσα να της βρω εγώ - όλες οι γνωστές μου έχουν πια παιδιά του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Βολτες εξω; Δεν ειναι πολυ καλη ιδεα...Πρεπει να το δειτε πιο σοβαρα...κατι τετοια συζητουσε η μανα μου με τις φιλες της οταν ημουν μικρη (ειχαμε ντανταδες απο τοτε που γεννηθηκα μεχρι να γινω περιπου 14, και ειμαι σημερα 26). Κοιταγε "λεπτομερειες" και εχανε τα σοβαρα. Εκεινα, μονο με καμερα τα βλεπεις, βεβαια.

Η μια ηταν με 1000 συστασεις, απο Ν Αμερικη, εφερνε φιλους της σπιτι και δεν το εμαθε ποτε η μανα μου. Μας αφηνε μονα μας.

Η αλλη, η Φιλιππινεζα, μας μισουσε, δεν μας μιλαγε καν και μας εβριζε οταν γυρναγαμε πλατη, μπροστα στους γονεις μου ηταν ολο χαμογελο και φυσικα την ειχαν για διαμαντι γιατι το σπιτι ελαμπε.

Η τριτη, ελληνιδα, η χειροτερη. Ειχε πει οτι δεν καπνιζε, αλλα καπνιζε και μετα αεριζε πριν ερθουν. Μας ανεβαζε τετρακαβαλο στο παπι με το φιλο της, πηγαιναμε για μπανιο στα λιμανακια στη Βαρκιζα. Η μαμα, το εμαθε 3 χρονια μετα. Νομιζε οτι πηγαιναμε βολτες στην παιδικη χαρα. Μας ειχαν πει οτι αν το μαθαινε, πανε τα μπανια φυσικα....;)

 

Οποτε εγω θα ελεγα

-Να ειναι συστημενη απο γνωστο

-Να μου λεει την αληθεια

-Να εχει φιλοτιμο

-Να αγαπαει τα παιδια

 

αν και εγω, δεν θα εμπιστευτω ποτε καμμια. Συγνωμη αν φοβιζω μερικες, αλλα καμερες υπαρχουν παρτε τις να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...