Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

THERMOMIX


irida85

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μπορεί αυτό που θα πω να είναι βλακεία αλλά έχω την εντύπωση ότι πάει γύρο στο 1300. Το παλιό μοντέλο πάντως το έχει η μαμά μου από το 1990 και είναι άψογο κάνει απίστευτα πράγματα. Η μαμα μου τοτε το είχε αγοράσει 300.000 δρχ !!!!! ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΟΜΩΣ

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τόσο πάει, αλλα γίνεται κ με δώσεις

Ουάου... το καινουργιο είναι ΤΕΛΕΙΟ!!!

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_bridge&brid=106&Itemid=0&topic=152.0

http://www.sigmalive.com/inbusiness/news/services/218491

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το είχαμε πάρει το πρώτο μοντέλο, το 1988 (?) αλλά μετά τον πρώτο "μήνα του μέλιτος" βαρεθήκαμε να το χρησιμοποιούμε, να τα βάζουμε όλα στον κάδο και να κάνει γούρου -γούρου και τελικά το χρησιμοποιήσαμε λίγο. Πότε - πότε κάνει εκεί μπεσαμέλ η αδελφή μου, εγώ προτιμώ στην κατσαρόλα, μου φαίνεται πιο απλό. Και το παλιό μοντέλο, ήταν λίγο μπελάς στο πλύσιμο, δεν ξέρω το καινούριο τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά μου το εχει...και κάνει τα πάντα εκει!

Αλλά η πεθερά μου για ενα απλό καθημερινό γεύμα κανει παντα μα παντα υπερπαραγωγή!!

Ποτε δεν πετάει δυο μπριζολες πχ και σαλάτα...

Και το χρησιμοποιει κάθε μερα...Κανει εκει μια καταπληκτική σπιτική μαγιονέζα κορίτσια...!

Και εγώ το ηθελα αλλά οταν έμαθα την τιμή του αλλαξα γνώμη...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βεβαια πιστεύω οτι για μια κοπέλλα που ασχολειται πολύ και συνέχεια με το θεμα της κουζίνας και του μαγειρέματος και της δημιουργιας στην μαγειρική ειναι μια επένδυση!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω.

η τιμη ειναι αυτη που λετε..μαζευτηκαν 3-4 θειες στο γαμο και μου το πηραν δωρο. απο μονη μου δυσκολα θα εβγαζα 1300? να δωσω για κατι που δεν ειναι απαραιτητο.

δεν το πολυ χρησιμοποιω γιατι δεν εχω χωρο στον παγκο να το εχω μονιμα οποτε το τρωει το ντουλαπι. αλλα εχει απιστευτες δυνατοτητες.μεγαλη ποικιλια σε φαγητα, γλυκα, ζυμες τα παντα.ολοκληρο βιβλιο το συνοδευει με συνταγες. και πανευκολα.

ψωμι, σε 3 λεπτα ειναι ετοιμη η ζυμη..την αφηνεις να φουσκωσει και την βαζεις στο φουρνο.

γλυκα? σε 40 λεπτα εχεις σουφλε σοκολατας σουπερ και ποσα αλλα.

του πετας μεσα φρουτα και ζαχαρη και σε 30 λεπτα εχεις ετοιμη μαρμελαδα..

αν θες, κανει και καφε :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το kenwood cooking chef , αν και δεν το εχω μελετησει νομιζω οτι κανει τη δουλεια του θερμομιξερ και ειναι και σουπερ μιξερ οπως ηταν και πριν δειτε το εδω http://www.kenwoodworld.com/el-gr/3/Kitchen-Machines/Cooking-Chef/Cooking-Chef/. τιμες αντιστοιχες νομιζω απο 1150 περιπου

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω και πραγματικά είμαι πολύ ικανοποιημένη (το χρησιμοποιώ τουλάχιστον 2-3 φορές τη μέρα) ειδικά τώρα που έχω και το μωρό. Βάζω να του αλέσω το φαγητό και ταυτόχρονα το ζεσταίνω κιόλας και δεν λερώνω κατσαρολάκια. άσε που μπορώ να του μαγειρέψω και φαγάκι στο ατμό π.χ. κρεατάκι με λαχανικά (δεν το έχω κάνει ακόμα, με βολεύει και η χύτρα). Πάντως αν δεν ασχολείται κάποια κοπέλα με κουζίνα και μαγειρική, τότε είναι κρίμα να δώσει τόσα χρήματα.

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω αλλα το εχει η μαμα της κουμπαρας μου

το τσουρεκι της κυρίας Ολγας προκαλεί ριγη!!!!!!!!!!!!

αλλα το πηρε πριν 20 χρόνια και ακόμα εκει

αααα και είναι πολίτισα (γεννημενη στην Πολη) καταλαβαίνεις τι θα πει για εκεινην μαγειρική!!!!!!!

Πάντως οι καιροι είναι δυσκολοί 1300 είναι πολλα χρήματα (ενα ταξίδι, 4 μηνιάτικα παιδικου σταθμου, παραστάσεις για ολοκληρη την οικογενεια για καμια 3αρια χρόνια, ενα καινουργιο μηχανάκι,,,,,κλπ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το εχω και εγω...!!! συμφωνω με sislou...ειναι τελειο!

κανεις τα παντα....πλενεται ακομα και μονο του αν βαλω λιγο νερο και σαπουνι στους 60βαθμους, κανει και μια σαπουναδα τελεια...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευτυχως μου το εκανε η θεια μου δωρο στο γαμο μου.

Και ξερω οτι θα με διευκολινει πολυ οταν αρχισουμε μα τρωμε φαγητακι, ασε που εχει και συνταγες super.........!!!!!!!!!!

Καλημερα και καλα μαγειρεματα.........!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το kenwood cooking chef , αν και δεν το εχω μελετησει νομιζω οτι κανει τη δουλεια του θερμομιξερ και ειναι και σουπερ μιξερ οπως ηταν και πριν δειτε το εδω http://www.kenwoodworld.com/el-gr/3/Kitchen-Machines/Cooking-Chef/Cooking-Chef/. τιμες αντιστοιχες νομιζω απο 1150 περιπου

 

αυτο το εχω εγω, μου το ειχε κανει δωρο η πεθερα μου στο γαμο, αλλα δεν εχει καμια μα καμια σχεση με το θερμομιξ... μακαρι να μου χε κανει αυτο δωρο αντι για το kenwood.......

το θερμομιξ το πρωτοειδα σε μια φιλη μου αλλα δεν ηξερα τιμη....

ενταξει ειναι ακριβουτσικο αλλα αφου γινεται και με δοσεις δε νομιζω να αντισταθω κοριτσια! ηδη ψηνω τον αντρα μου αλλα του φαινεται πολυ ακριβο... ειδομεν!!!!!!!!!!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν καταλαβα τι παρεχει αυτο το μηχανημα που κοστιζει τοσο; ανακατεμα υλικων και ψησιμο στον ατμο; τι αλλο κανει δηλαδη;

 

πολτοποιει,αλεθει,ζημωνει,μαγειρευει οχι μονο στον ατμο,κοβει. εχει παρα πολλες συνταγες μεχρι και ποτα, χημους, ροφηματα.

ειναι παρα πολλες οι λειτουργιες τους.πιστευω οτι αν μπορεις να το αγορασεις αξιζει...!!!!

ααααα...εχει ακομα και ζυγαρια....!!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω το τελευταίο μοντέλο αλλά το προηγούμενο το οποίο έχει μικρές διαφορές με το νέο. Το είχα πάρει το 2004 θυμάμαι 1200 ?. Σε δόσεις το είχα βάλει και μπορώ να σας πω οτι είναι το δεξί μου χέρι. Λατρεύω την πλούσια μπεσαμέλ που φτιάχνω εκεί σε 8 λεπτά. Τη μερέντα σε 5 λεπτά, τη μαρμελάδα σε 15. Τι να σας πω!!!! Δεν έχω άλλο μίξερ στο σπίτι μου παρά μόνο ένα μικρό χειρός που μου το φέρανε δώρο. Μαγειρεύω εκεί στον ατμό και είναι φοβερά εύκολο. Ψάρια, κρέατα, λαχανικά........οτι θες... μαγιονέζες... γλυκά, παγωτά ροφήματα, σούπες , ζύμες.

Και το τελειότερο.....η συνταγή για πίτσες, κρέπες λουκουμάδες και τέτοια....μμμμμμμμμ

 

Παιδιά είμαι απο τις μεγαλύτερες fun αυτού του μηχανήματος!!!!! Δεν το αλλάζω με τίποτα και εννοείται οτι είναι μόνιμα πάνω στον πάγκο μου, παρ'όλο που είναι πολύ μικρός αλλά το χρησιμοποιώ συνέχεια...

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω το παλιό μοντέλο. Το είχα αγοράσει το 92. Δεν θυμάμαι τιμή. Το χρησιμοποιώ για μπεσαμέλ, κέικ, μερέντα, για να κάνω καφέ με σοκολάτα, άλεσμα καφέ/ζάχαρης (άχνη)/ξηρών καρπών. Είναι πολύ καλό μηχάνημα. Αντικαθιστά όλα τ΄άλλα. Επένδυση σαν τις κατσαρόλες AMC.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Manoulina

κι εγώ μαγειρεύω πολύ, αλλά χρησιμοποιώ την χύτρα. Πιστεύεις αξίζει? Έχω ένα μικρό μίξερ κι θέλω να πάρω ένα καινούργιο. Είναι όμως ακριβό. Αξίζει όσο λένε?

Ποια είναι τα μειονεκτήματα, εκτός από την τιμή και τον όγκο...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν έχει και τεράστιο όγκο εδώ που τα λέμε.Εγώ το έχω πάντα πάνω στον πάγκο, μιας και δεν έχει την όψη ενός κοινού μίξερ.Με χύτρα δεν έχει καμία σχέση. Η χύτρα αναπτύσει τεράστιες θερμοκρασίες και καταστρέφει όλες τις βιταμίνες και τα θρεπτικά συστατικά των τροφών.

Το THERMOMIX μαγειρεύει στους 115 βαθμούς το ανώτερο. Οπως καταλαβαίνεις δεν είναι η θερμοκρασία που το κάνει να μαγειρεύει γρήγορα.

Εγώ δεν έχω καν χύτρα αλλά δεν θέλω να πάρω.

Πάντως αν είναι να το πάρεις εγώ στο συστήνω ανεπιφύλακτα. Σκέψου το όμως επειδή τα λεφτά είναι πολλά. Αν είναι να μην το χρησιμοποιείς...... καλό είναι να το ξανασκεφτείς. Αν όμως το χρησιμοποιείς να είσαι σίγουρη οτι θα τα βγάλει τα λεφτά του σίγουρα.

Το πρώτο και πιο βασικό είναι οτι μπορείς να ψήνεις λαχανικά στον ατμό και κρεατικά για το μωράκι σου ώστε να διατηρούν βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά στο ακέραιο.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...