Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός για δημόσιο θηλασμό?


Recommended Posts

Julianna, δεν απορρίπτει κανείς την ψυχολογία σωρηδόν και γιατί να το κάνει άλλωστε, αλλά η ίδια η επιστήμη (να την πούμε έτσι) έχει απορρίψει αρκετές παλιότερες δοξασίες και "ευαγγέλια"... Για να δώσω ένα παράδειγμα του πόσο εντός της εποχής μας ήταν η θεωρία περί ψυχοσεξουαλικότητας του Φρόυντ, ο Φρόυντ το έβρισκε προβληματικό να απολαμβάνει ο άντρας πχ να δίνει περιποίηση στη σύντροφό του με το στόμα του στα χμ... σημεία, αλλά ο ίδιος δεν φαίνεται να θεωρούσε προβληματικό να βάζει στο στόμα του ουσίες από τις ζούγκλες της Κεντρικής Αμερικής... κοινώς ήταν κοκάκιας!! :mrgreen: Αυτά δεν τα γράφουν βέβαια τα εγχειρίδια, εγω προσωπικά σε πανεπιστημιακή καθηγητική σχολή που ήρθα σε επαφή με αυτά, ήρθα σε επαφή με ένα μάτσο θεωρίες, από τις οποίες η του Φρόϋντ ήταν ένα πολύ μικρό μέρος και γενικά δεν σχολίαζε κάποιος κάτι, ως ξεπερασμένο. Σου πετάγαν όμως τις θεωρίες, γιατί ήταν αδύνατο να περάσεις απο τέτοια σχολή και να μην αναφερθεί ο Φρόυντ. Το ότι είναι ξεπερασμένες οι θεωρίες του, παρέλειπαν να το αναφέρουν. Αντικειμενικά, είναι όμως ξεπερασμένες κατα ένα πολύ μεγάλο μέρος.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Psychosexual_development

 

Αυτό που αποδείχτηκε ο Φρόυντ να είναι σωστός είναι να δώσει κάποια σημασία στην παιδική ηλικία, γιατί μέχρι τότε τα παιδιά δεν αντιμετωπίζονταν με κάποιο σεβασμό, αλλά γενικά φαίνεται ότι στην εποχή του πράγματι κάποια πράγματα έρχονταν με τραυματικό τρόπο, όπως ο αποθηλασμός, το κόψιμο της πανας, το πασάρισμα σε ένα κάρο νταντάδες από τις μαμάδες της υψηλής κοινωνίας και άλλα τέτοια! Άλλο αυτό όμως και άλλο να λέμε ότι ακόμα τα περι ψυχοσεξουαλικότητας έχουν κάποια σημασία. Στο κάτω κάτω η γενιά που απαρνήθηκε τις γυναίκες (και που εκδηλώθηκε έτσι τουλάχιστον) είναι εκείνη που ο μη θηλασμός στη βρεφική τους ηλικία έφτασε στο απώγειο!

 

Εκτός αν χάνω κάτι πολύ σημαντικό και για αυτό ζήτησα και τις πηγές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χαρούλα#, σόρι που θα σε στενοχωρήσω, αλλα ο σκοπος (τουλαχιστον ο πρωταρχικος) της υπαρξης του κόλπου στη γυναικα , ειναι η γέννα/αναπαραγωγή.Και οχι η ικανοποιηση χ γουστων.Αυτο ερχεται δευτερο.Δηλαδη , ελεος!

 

(Έγκυος μπορούσες να μείνεις και με διείσδυση μόνο του σπέρματος... Καισαρική δε θα μπορούσες να κάνεις χωρίς την ύπαρξη τεχνολογίας!)

 

Ειπα εγω το αντιθετο;

Δηλαδη στο βωμο του σεξ , να θυσιασουμε το θηλασμο;

Κλαπ,κλαπ,κλαπ!

Αν ενας αντρας θεωρει το θεαμα του θηλασμου αηδιαστικο , τοτε η γυναικουλα του πρεπει να του κανει το χατιρι και να μη θηλασει;

 

Και ναι ,αν υπαρχει ΣΟΒΑΡΟΣ λογος για να χρησιμοποιειται ο κολπος μου μονο για αναπαραγωγη ,τοτε ας χρησιμοποιειται μονο για αναπαραγωγη και για κανενα γουστο!

 

Αυτο με την καισαρικη τι σημαινει;

Με τι το συγκρινεις , με το ξενο γαλα;

Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι το μόνο σίγουρο. Δεν μπορείς να αναγκάσεις ένα παιδί/ μωρό να θηλάσει, αν δεν το θέλει.

 

Συμφωνω και συμπληρωνω:

Ουτε μια μαμα μπορεις να αναγκασεις να θηλασει , αν δεν το θελει!;)

Link to comment
Share on other sites

AthinaP, όλες οι επιστήμες απορρίπτουν... Ας πούμε, η θαλιδομίδη -που είχες γράψει εσύ αν θυμάμαι καλά- ήταν "φόλα" της Ιατρικής... Δεν υπάρχει επιστήμη εντελώς αμετάβλητη,

επειδή όλες βασίζονται στο πείραμα και την παρατήρηση και επιχειρούν κάθε φορά με τα διαθέσιμα μέσα να προσεγγίσουν κατά το δυνατό την πραγματικότητα (το αν το καταφέρνουν

και πόσο είναι άλλη ιστορία). (Διάβασες τα μηνύματα της Αγλαίας που παρέθεσα; )

 

Χαχαχα, κι εγώ από σπόντα ξέρω ότι ήταν κοκάκιας, νομίζω βέβαια ότι έκανε κάτι σχετικά πειράματα ( ; ) και ότι η κόκα την εποχή εκείνη δεν ήταν απαγορευμένη ουσία... Με την Ψυχολογία δεν έχω καμία σχέση από πλευράς σπουδών, αλλά νομίζω ότι οι σύγχρονοι π.χ. ψυχαναλυτές δεν ακολουθούν τον Φρόιντ κατά γράμμα (μένει να μας διορθώσει κανένας ψυχολόγος:mrgreen:)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω σε ποια μηνύματα αναφέρεσαι, αλλά γενικά θυμάμαι τέτοια να έχει γράψει η Αγλαϊα, που σε ό,τι θεωρούσε παραπληροφόρηση έτεινε από επαγγελματίες υγείας και λοιπούς ειδικούς που είχαν άποψη που βάζει περιορισμούς στο θηλασμό, να βλέπει δόλο... Εγώ δεν το βλέπω έτσι, το βλέπω ως μια παραπληροφόρηση σκέτο, όπως συμβαίνει σε διάφορα θέματα σε οποιονδήποτε άλλο τομέα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και συμπληρωνω:

Ουτε μια μαμα μπορεις να αναγκασεις να θηλασει , αν δεν το θελει!;)

 

Ε, καλά αυτό το έχουμε εμπεδώσει, ούτε και το επιχειρεί κανείς. Αλλά κι αυτές που θέλουν τρώνε τέτοιο πόλεμο ακόμα που πραγματικά δηλαδή είναι ν' απορεί κανείς..... Πόσο διαθέσιμο χρόνο έχει ο κόσμος.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειπα εγω το αντιθετο;

Δηλαδη στο βωμο του σεξ , να θυσιασουμε το θηλασμο;

Κλαπ,κλαπ,κλαπ!

Αν ενας αντρας θεωρει το θεαμα του θηλασμου αηδιαστικο , τοτε η γυναικουλα του πρεπει να του κανει το χατιρι και να μη θηλασει;

 

Και ναι ,αν υπαρχει ΣΟΒΑΡΟΣ λογος για να χρησιμοποιειται ο κολπος μου μονο για αναπαραγωγη ,τοτε ας χρησιμοποιειται μονο για αναπαραγωγη και για κανενα γουστο!

 

Αυτο με την καισαρικη τι σημαινει;

Με τι το συγκρινεις , με το ξενο γαλα;

χαρούλα μου, συγγνώμη αλλά δεν το πολυκατάλαβα το μήνυμά σου! Η καισαρική κολλάει στο ότι "πρωταρχικά" όπως είπες κι εσύ δε θα μπορούσες να την κάνεις, θα έπρεπε να γεννήσεις κολπικά, άρα ο κόλπος έχει αυτόν τον "πρωταρχικό" σκοπό. Ο άντρας που αηδιάζει πού κολλάει; Έχεις διαβάσει όλα τα μηνύματα; Τέλος, αν εσύ δε θεωρείς το γυναικείο στήθος σπουδαίο από σεξουαλικής άποψης, σίγουρα δεν έχεις κανένα λόγο να μη θηλάσεις όσο θέλετε εσύ και το παιδί σου... Σε κάλυψα; :)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

χαρούλα μου, συγγνώμη αλλά δεν το πολυκατάλαβα το μήνυμά σου! Η καισαρική κολλάει στο ότι "πρωταρχικά" όπως είπες κι εσύ δε θα μπορούσες να την κάνεις, θα έπρεπε να γεννήσεις κολπικά, άρα ο κόλπος έχει αυτόν τον "πρωταρχικό" σκοπό. Ο άντρας που αηδιάζει πού κολλάει; Έχεις διαβάσει όλα τα μηνύματα; Τέλος, αν εσύ δε θεωρείς το γυναικείο στήθος σπουδαίο από σεξουαλικής άποψης, σίγουρα δεν έχεις κανένα λόγο να μη θηλάσεις όσο θέλετε εσύ και το παιδί σου... Σε κάλυψα; :)

 

 

Kοριτσια καπου σας χανω....:roll:

Κολπος, στηθος, καισαρικη? Τι εννοειτε???

 

Σε ενα μονο στεκομαι...και ρωταω απο περιεργεια τις ψυχολογες (!)....δεν ειναι ψυχικα υγιες να θεωρουμε σπουδαιο το στηθος μας απο σεξουαλικης αποψης? Θεωρειται πιο "υγιες" να το θυσιαζουμε για το θηλασμο 3-4 χρονια? Η μηπως ειναι πιο υγιες να ειναι διττη η φυση του? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι εσύ julianna Εκείνοι που ισχυρίζονται ότι τα παιδιά θηλάζουν για να καλύπτει η μαμά τις ανασφάλειές της.

 

Αν δεν το έχεις ζήσει, όμως, δεν μπορείς να το κατανοήσεις και γιαυτό δεν τις αδικώ. Επίσης όταν βλέπεις κάτι που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τις δικές σου επιλογές, κάποιες φορές κλονίζεσαι και αρχίζει η αυτοαμφισβήτηση. Η διαχείρηση αυτής της τελευταίας μπορεί να πάρει πολλές μορφές, ανάλογα με το πόσο σίγουρος αισθάνεσαι για τις επιλογές σου. Μια από τις μορφές αυτές είναι η καταδίκη των άλλων....

 

love4 γιατί να το θυσιάσεις;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι εκέινες τις γυναίκες σε κάτι φυλές εξωτικές που το στήθος είναι ολή μέρα γυμνό και καμία σχέση δεν έχει με το σεξ...Ένα απλό κομμάτι του σώματος, που καμία φορά βγάζει και γάλα... Με βλέπω να μετακομίζω Αφρική :lol:

 

εδω ακριβως κολλαει.

Ναι με καλυψες, εγω;

Link to comment
Share on other sites

Όχι εσύ julianna Εκείνοι που ισχυρίζονται ότι τα παιδιά θηλάζουν για να καλύπτει η μαμά τις ανασφάλειές της.

 

Αν δεν το έχεις ζήσει, όμως, δεν μπορείς να το κατανοήσεις και γιαυτό δεν τις αδικώ. Επίσης όταν βλέπεις κάτι που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τις δικές σου επιλογές, κάποιες φορές κλονίζεσαι και αρχίζει η αυτοαμφισβήτηση. Η διαχείρηση αυτής της τελευταίας μπορεί να πάρει πολλές μορφές, ανάλογα με το πόσο σίγουρος αισθάνεσαι για τις επιλογές σου. Μια από τις μορφές αυτές είναι η καταδίκη των άλλων....

 

love4 γιατί να το θυσιάσεις;

 

Ρωτησα επειδη διαβασα για θυσιες του στηθους, του κολπου και κατι τετοια..εγω ως μαμα που θηλασε μονο λιγους μηνες, δεν καταλαβαινω γιατι οταν θηλαζει καποια γυναικα αναγκαστικα θυσιαζει τη σεξουαλικοτητα της...απο την αλλη επειδη δεν το εχω ζησει κιολας, δεν ξερω...ισχυει? ρωταω με βαση αυτα που διαβασα, πως εξηγουνται οι θυσιες που λεγατε??

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα επειδη διαβασα για θυσιες του στηθους, του κολπου και κατι τετοια..εγω ως μαμα που θηλασε μονο λιγους μηνες, δεν καταλαβαινω γιατι οταν θηλαζει καποια γυναικα αναγκαστικα θυσιαζει τη σεξουαλικοτητα της...απο την αλλη επειδη δεν το εχω ζησει κιολας, δεν ξερω...ισχυει? ρωταω με βαση αυτα που διαβασα, πως εξηγουνται οι θυσιες που λεγατε??

 

Για καποιες ισχυει , για αλλες οχι.

Για καποιους αντρες ισχυει , για αλλους οχι.

Δεν ξερω αν εννοεις τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

A, οι παλιές καλές εποχές! Ήμουν μια από τις γυναίκες που βοήθησε η Αγλαϊα και είχα την εντύπωση ότι ένας λόγος που τα έλεγε τσεκουράτα, χωρίς περιστροφές, είναι ότι παράλληλα με αυτό που έκανε για να βοηθάει τις γυναίκες παρέμενε μια πολυάσχολη μαμά! Οποτε δεν έδινε χρόνο στο να το πηγαίνει γύρω-γύρω το πράγμα, το πήγαινε στο ζουμί! Δεν μπορώ να έχω άποψη, γιατί κάποια από τα θέματα που αναφέρει, δεν τα γνωρίζω καν.

 

Διακρίνω βέβαια κατιτις ακραίο, στο να προσπερνάει ότι ένα μωράκι ξυπνάει για πρωί 12-13.00...

 

Κάτι που μου έκανε εντύπωση που γράφτηκε από εναν μπαμπά, σε ένα από τα παλιά τόπικς και προσυπογράφω :lol::lol:

 

 

Έτσι, λοιπόν, μην κρίνετε τα βασικά ένστικτα του ανθρώπου από το επάγγελμα. Δηλαδή τι; Για να μου πει να αγαπήσω ή όχι χρειάζεται ψυχολόγος; Για να μου πει να φάω χρειάζεται γαστρεντερολόγος;

Link to comment
Share on other sites

A, οι παλιές καλές εποχές! Ήμουν μια από τις γυναίκες που βοήθησε η Αγλαϊα και είχα την εντύπωση ότι ένας λόγος που τα έλεγε τσεκουράτα, χωρίς περιστροφές, είναι ότι παράλληλα με αυτό που έκανε για να βοηθάει τις γυναίκες παρέμενε μια πολυάσχολη μαμά! Οποτε δεν έδινε χρόνο στο να το πηγαίνει γύρω-γύρω το πράγμα, το πήγαινε στο ζουμί! Δεν μπορώ να έχω άποψη, γιατί κάποια από τα θέματα που αναφέρει, δεν τα γνωρίζω καν.

 

Διακρίνω βέβαια κατιτις ακραίο, στο να προσπερνάει ότι ένα μωράκι ξυπνάει για πρωί 12-13.00...

 

Κάτι που μου έκανε εντύπωση που γράφτηκε από εναν μπαμπά, σε ένα από τα παλιά τόπικς και προσυπογράφω :lol::lol:

 

 

Έτσι, λοιπόν, μην κρίνετε τα βασικά ένστικτα του ανθρώπου από το επάγγελμα. Δηλαδή τι; Για να μου πει να αγαπήσω ή όχι χρειάζεται ψυχολόγος; Για να μου πει να φάω χρειάζεται γαστρεντερολόγος;

 

Βρε κοριτσια συνεχιζω να μην καταλαβαινω πολλα απο αυτα που γραφετε...ΑThinaP...ποιο μωρακι που ξυπανει 12? ποιος μπαμπας? Οι αλλες καταλαβαινουν?:oops:

 

Αthina, ρωτησα για ψυχολογο, γιατι ολο αναφερετε ειδικοτητες...εσυ εισαι παιδιατρος δεν ξερεις απο ψυχολογια, εσυ εισαι ψυχολογος δεν ξερεις απο ιατρικη...λεω και γω ας ρωτησω να δω τι λενε επισημως οι θεωριες της ψυχολογιας...! Πχ η δικη μου θεωρια λεει οκ, θηλαζεις και τι εγινε, μια χαρα μπορει να ειναι και η σεξουαλικοτητα σου...αλλα αυτα τα λεω ως απλη, ταπαεινη Love4...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όχι εσύ julianna Εκείνοι που ισχυρίζονται ότι τα παιδιά θηλάζουν για να καλύπτει η μαμά τις ανασφάλειές της.

Συγγνώμη αλλά αυτό προσβάλλει το κίνητρο της μαμάς. Το ερώτημα είναι πώς γνωρίζει ο καθένας αυτό το κίνητρο;:rolleyes: Αν από τις 100 υπάρχει 1 που όντως θήλασε από ανασφάλεια ή δεν ξέρω τι, δεν είναι άσχημο να προσβάλλουμε μ' αυτόν τον τρόπο τις υπόλοιπες 99 που το έκαναν με καλό σκοπό; Δηλαδή διαρρηγνύουν κάποιοι τα ιμάτιά τους ότι και οι 100 είναι ένα μάτσο ανώμαλες;:rolleyes: Ούτε μια "πισινή" για ο, τιδήποτε διαφορετικό;:eek: Εννοείται ότι δε συμφωνώ... Δεν το έγραψα καν, συνήθως δε μπαίνω στη διαδικασία απόδειξης... ελεφάντων. Απορώ πώς κάποιοι έχουν ήσυχη τη συνείδησή τους μπαίνοντας και γράφοντας αυτά. (Εγώ πολλές φορές αναρωτιέμαι: "βρε μήπως είπα καμια βλ@κεία στο φόρουμ, να μπω να τη διορθώσω, μην και προσβάλλω κανέναν, μην και πάρω κανέναν στο λαιμό μου;":)Σοβαρά!)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στο παρακάτω ποστ

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2180230&postcount=8

 

 

Το παραπάνω ποστ είναι με λινκ, όπως και το άλλο με το μπαμπά, από μια λίστα λινκς περί Αγλαϊας, που αναφέρθηκε εδώ λιγο παραπάνω.

 

#141

 

 

ΟΚ, εγώ το βρίσκω ακραίο να προσπερνάει κάποιος ότι δυο μέλη της οικογένειας έχουν αυτό το ωραριο, γιατί νομίζω ότι αυτό σημαίνει σε κάποιο βαθμό ότι έχουν ξεχάσει τι θα πει κανονική ζωή, χάριν του ιδεώδους της μη παρέμβασης σε αυτό που θα "αποφασίσει το παιδί" όταν και όποτε... Δηλαδή πού θα προλάβει να πάει η μαμά και τι να προλάβει να κάνει αν έχει 4-5 ώρες ξύπνια σπίτι μέχρι να γυρισει ο σύζυγος σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ το έγραψες εσύ καλέεεεεε Julianna.

 

Απλά κάποιοι άνθρωποι θεωρούν ότι η μητέρα που θηλάζει το χ ηλικίας παιδί της το κάνει αυτό για να φανεί να επιδειχθεί, να καλύψει τις δικές της ανάγκες να να να. Δηλ κατ' αντιστοιχία μια μητέρα που δε θηλάζει δίνει πιπίλα για να φανεί, μπιμπερό για να καλύψει τις συναισθηματικές της ανάγκες και πάει λέγοντας.

 

Αθηνά τραβηγμένα πράγματα γίνονται πάντα. Σε όλους τους τομείς γιατί ο άνθρωπος έχει πάντα μεγάλο εύρος σκέψης και δράσης έναντι της νόρμας ή της οδηγίας. Π.χ. ξέρετε πόσα νήπια (= 5 ετών στα έξι) έρχονται στο σχολείο και δηλώνουν ότι πίνουν γάλα με το μπιμπερό το βράδυ; πολύ περισσότερα από όσο θα φανταζόταν κανείς. Ή πόσες μανούλες αφήνουν το μπιμπερό τη νύχτα στο κρεβάτι του παιδιού οπότε να μην τις ξυπνήσει για το μεταμεσονύχτιο γεύμα του; Όμως όχι το θηλάζον στο στόχαστρο και η θηλάζουσα. Πάντα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα καλέ, απλά λέω κι εγώ την άποψή μου!:D

 

Όπα Αθηνά περίμενε, εγώ τα μηνύματα τα έβαλα ως ένδειξη αυτού που σχολίασα: ότι βλέπω οι γνωστοί υπέρμαχοι του θηλασμού να είναι απορριπτικοί προς την Ψυχολογία! Συγκεκριμένα από τα μηνύματα της Αγλαίας, δεν κατάλαβα καν πού το πάει.... Αλλού σχεδόν την αφορίζει ως επιστήμη, αλλού λέει ρώτα παιδοψυχολόγο, αλλού οι περισσότεροι ψυχολόγοι δεν αντιλαμβάνονται κάτι βασικό, αλλού κριτική, αλλού αντιπαράθεση της...Ανθρωπολογίας... Τεσπα πρέπει να βάλω παραθέσεις.

 

χαρούλα και love4, κάτι δε θα έχετε διαβάσει από τα προηγούμενα... Γι' αυτό χαθήκατε!

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στο παρακάτω ποστ

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2180230&postcount=8

 

 

Το παραπάνω ποστ είναι με λινκ, όπως και το άλλο με το μπαμπά, από μια λίστα λινκς περί Αγλαϊας, που αναφέρθηκε εδώ λιγο παραπάνω.

 

#141

 

 

ΟΚ, εγώ το βρίσκω ακραίο να προσπερνάει κάποιος ότι δυο μέλη της οικογένειας έχουν αυτό το ωραριο, γιατί νομίζω ότι αυτό σημαίνει σε κάποιο βαθμό ότι έχουν ξεχάσει τι θα πει κανονική ζωή, χάριν του ιδεώδους της μη παρέμβασης σε αυτό που θα "αποφασίσει το παιδί" όταν και όποτε... Δηλαδή πού θα προλάβει να πάει η μαμά και τι να προλάβει να κάνει αν έχει 4-5 ώρες ξύπνια σπίτι μέχρι να γυρισει ο σύζυγος σπίτι...

 

 

ΓΟΥΑΟΥΟΥ...ποια ειναι αυτη η αγλαια βρε παιδια????? Με ποια ιδιοτητα εδινε αυτες τις συμβουλες??:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

H Αγλαϊα είναι πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού που είχε καταφέρει η ίδια επαναγαλακτισμό όταν της είχε κοπεί το γάλα και έκτοτε είχε ψάξει πολύ, πιστοποιήθηκε και για χρόνια βοήθησε πολλές κοπέλες αφιλοκερδώς. Κάποια την είχε αποκαλέσει "καλή νεράιδα του θηλασμού" και έτσι περίπου τη βλέπω.

 

Μπορείς να διαβάσεις και μόνη σου.

 

Λέει πράγματα που φαίνονται ακραία, αλλά ίσως θέλει να προβληματίσει, κάπου να το παρει αλλιώς το πράγμα κάποιος.

 

Και εγώ τώρα που το σκέφτομαι, μου φαίνεται absurd να φαίνεται φυσικό για κάποιον όταν πεινάει το παιδί του να ψάχνει να φτιάξει χλιαρό νερό και τα συναφή, αλλά πολλά θέματα είναι θέματα οπτικής τελικά...

Link to comment
Share on other sites

H Αγλαϊα είναι πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού που είχε καταφέρει η ίδια επαναγαλακτισμό όταν της είχε κοπεί το γάλα και έκτοτε είχε ψάξει πολύ, πιστοποιήθηκε και για χρόνια βοήθησε πολλές κοπέλες αφιλοκερδώς. Κάποια την είχε αποκαλέσει "καλή νεράιδα του θηλασμού" και έτσι περίπου τη βλέπω.

 

Μπορείς να διαβάσεις και μόνη σου.

 

Λέει πράγματα που φαίνονται ακραία, αλλά ίσως θέλει να προβληματίσει, κάπου να το παρει αλλιώς το πράγμα κάποιος.

 

Και εγώ τώρα που το σκέφτομαι, μου φαίνεται absurd να φαίνεται φυσικό για κάποιον όταν πεινάει το παιδί του να ψάχνει να φτιάξει χλιαρό νερό και τα συναφή, αλλά πολλά θέματα είναι θέματα οπτικής τελικά...

 

Καλα...τωρα πια δεν το βλεπω να τη χρεαστω ποτε;);)

Link to comment
Share on other sites

... Και κάπου πήρε το αυτί μου (από ένα σοβαρό "πουλάκι", μεταφέρω τα λόγια "στο περίπου" δυστυχώς, επειδή τότε δεν είχα δώσει πολλή σημασία)

ότι δε γίνονται (ή δε γίνονται αρκετές; ) κλινικές μελέτες λόγω πίεσης που ασκεί το κίνημα υπέρ του θηλασμού, το οποίο θεωρεί εγκληματικό να δοθεί επεξεργασμένο αγελαδινό γάλα σε παιδιά στα

πλαίσια της μελέτης (για σύγκριση)...:shock: Ακούγεται απίστευτο, αληθεύει όμως;

 

Είναι δυνατόν να αληθεύει; :shock:

Είναι πολύ μεγάλος ο αριθμός των παιδιών που δεν θηλάζουν καθόλου, ώστε να υπάρχει πρόβλημα αναζήτησης ομάδας για τη διεξαγωγή "πειράματος"...

 

Μετά, τις κλινικές μελέτες τις κάνουν γιατροί, έτσι δεν είναι; Όχι μαμάδες... Εκτός αν θεωρείς ότι οι γιατροί έχουν όλοι (ή κατά μεγάλη πλειοψηφία) προσχωρήσει στο κίνημα του θηλασμού, ώστε αρνούνται να διεξάγουν τέτοιες μελέτες. :rolleyes:

Και για τι είδους πιέσεις μιλάς; Γιατί οι πιέσεις των φαρμακευτικών εταιρειών είναι γνωστές: συνήθως περιλαμβάνουν και δωράκια... Λες να χαρίζουν και οι "μαμάδες" ταξιδάκια σε μέρη εξωτικά και "πιέζουν" για τη μη διεξαγωγή ερευνών;

 

... Αυτό που λέω εγώ είναι ότι για "αδιάσειστα στοιχεία" Ψυχολογίας θα πρέπει να απευθυνόμαστε σε ψυχολόγους και όχι παιδιάτρους ή ψυχιάτρους (Aimee απ' όσο ξέρω ούτε οι αναπτυξιολόγοι έχουν σχέση με την

Ψυχολογία. Η ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας, βλ. στάδια ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης κατά Φρόιντ). Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί υποτιμάται τόσο πολύ η Ψυχολογία από τα μέλη της οργάνωσης υπέρ του θηλασμού (*). Σε τελευταία ανάλυση, αν είναι

να απορρίψουμε την επιστήμη της Ψυχολογίας, ας την απορρίψουμε σωρηδόν, δε μπορεί να τη δεχόμαστε για όλα τα άλλα πλην του θηλασμού. Εδώ μέσα η κάθε μανούλα εκτιμά το παραμικρό ως προς το

πώς θα επιδράσει στην ψυχολογία του παιδιού της (π.χ. να την πάρω μαζί μου στο γλέντι του γάμου του 3ου ξαδέλφου; ) και σπεύδουμε οι υπόλοιπες να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε, ξαφνικά όμως όταν πρόκειται για θηλασμό απαγορεύεται να μιλήσουμε για ψυχολογία, διότι απεφάνθησαν

οι παιδίατροι εξ' Αμερικής!! Σοβαρά; Αν έβγαινε δηλαδή ο Σύλλογος Ψυχολόγων Ελλάδος (ή το αντίστοιχο Ευρωπαϊκό ή Βρετανικό ή Αμερικανικό όργανο) να πει "θηλασμός το πολύ μέχρι τον χρόνο", θα το

δεχόσασταν; Ή θα λέγατε: "τα άρπαξαν από τη Νεστλέ, τη Νουτρίτσια και δεν-ξέρω-ποιά-άλλη";

 

Απορώ από πού συμπέρανες ότι απορρίπτω την επιστήμη της Ψυχολογίας;!

Ίσα-ίσα!

Την θεωρώ ΕΠΙΣΤΗΜΗ και τους λειτουργούς της ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ και όχι Τατιάνες που κουτσομπολεύουν την "κρυφή" γνώση...:roll:

 

 

Από πού και ως πού θεωρήθηκε το ότι καμία Σχολή Ψυχολόγων ΔΕΝ έχει εκφραστεί αντίθετα στον θηλασμό αποτελεί ένδειξη ότι "φοβούνται" το "κίνημα";;;!!!

Έτσι βγάζουμε συμπεράσματα;

 

Προφανώς γράφεις με βάση αυτά που ήθελες να μας πεις και όχι αυτά που έχεις διαβάσει...

Αν είχες τον χρόνο να ξαναδείς τα ποστ, θα έβλεπες ΠΟΣΕΣ φορές μίλησα για "θέση της Ψυχολογίας". Αυτό ακριβώς που λες και εσύ... Ας μας δείξουν έστω ΜΙΑ επίσημη θέση της ...χ... Σχολής / Εταιρείας / Συλλόγου που να συστήνει θηλασμό 6 μηνών ή έτους το πολύ. Όχι όμως προσωπικές γνώμες παγκοσμίως αγνώστων ψυχολόγων ή εικασίες...

 

Και προφανώς θα λαμβάναμε υπόψιν μία τέτοια επιστημονική "θέση". Εδώ διαβάζουμε βιβλία ψυχολογίας, πηγαίνουμε σε σχολή γονέων, επικοινωνούμε με ψυχολόγο κλπ., και δεν θα δίναμε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΒΑΣΗ σε κάτι τέτοιο;

 

 

...

Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω στην κουβέντα την εξής παράμετρο: η σχέση μαμάς-παιδιού δεν είναι μια σχέση ενηλίκων. Στους υγιείς ενήλικες τα πράγματα είναι πολύ πιο ξεκάθαρα ως προς το ποιος θέλει τι. Στο ζεύγος μαμά-παιδί, δεν είναι ξεκάθαρο ποιός έχει το "πάνω χέρι"; Αν δηλαδή η μαμά μέσα της θέλει να διακόψει στα 2 χρόνια, δε μεταδίδει έμμεσα αυτή την επιθυμία στο παιδί; Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τι ακριβώς σημαίνει το "αν αφεθούν, αποθηλάζουν τότε", διότι, νομίζω πως το "αν αφεθούν" δεν είναι απαλλαγμένο από τις συνειδητές ή ασυνείδητες επιθυμίες της μαμάς. Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά αυτό το συγκεκριμένο :oops:Να δώσω ένα παράδειγμα: το φαγητό ή το βγάλσιμο της πάνας είναι θέματα στα οποία η στάση της μαμάς και του μπαμπά παίζουν ρόλο, εκτός της ετοιμότητας του παιδιού. Άρα, ενδεχομένως η μαμά που μπαίνει εδώ να μας πει ότι "θα θηλάσει τον Γιωργάκη αν το θέλει και μέχρι να βγάλει γένια", πιθανώς να του ασκεί έμμεσα πίεση για παράταση του θηλασμού περισσότερο απ' ό, τι θα ήθελε το ίδιο το παιδί ή διακοπή του νωρίτερα (απ' ό, τι θα ήθελε το ίδιο το παιδί), αναλόγως του τι πιστεύει η ίδια κατά βάθος.

 

Θα έπρεπε μάλλον να είχα ξεκινήσει έτσι το ποστ:

Σε τι ακριβώς προσφέρει στη συζήτηση και στο γενικότερο θετικό κλίμα να αναφέρονται ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΕΔΑΦΙΚΑ πράγματα όπως αυτό που έγραψες "ενδεχομένως η μαμά που μπαίνει εδώ να μας πει ότι "θα θηλάσει τον Γιωργάκη αν το θέλει και μέχρι να βγάλει γένια"; Ή να αναφέρονται ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ;

Είδες εσύ εδώ κάποια "μαμά του Γιωργάκη"; Γιατί επιμένεις/επιμένετε να αποδώσετε σε έναν ευρύτερο κύκλο ανθρώπων τα (υποθετικά) χαρακτηριστικά μίας μεμονωμένης, ανύπαρκτης, ανισόρροπης περίπτωσης;

Είναι πολύ προσβλητικό, και ελπίζω να είναι τυχαία όλη αυτή η συμπτωματική συχνότητα...

 

Όσο θα μεγαλώνει το παιδί σου, θα δεις ότι υπάρχουν 2 αλήθειες: υπάρχουν οι γονείς που καθοδηγούν τα παιδιά αλλά και τα παιδιά που καθοδηγούν τους γονείς τους τόσο έντονα, που χρειάζεται να κάνουν μεγάλες προσπάθειες για να τους εμπεδώσουν "καλές συνήθειες".

 

Διαβλέπω ότι τοποθετείς τις οικογένειες του θηλασμού στην πρώτη κατηγορία. Δεν είσαι η μόνη. Έχει υποννοηθεί και από άλλες πριν από εσένα: οι μαμάδες επιμένουν, οι μαμάδες καλύπτουν έτσι τα ψυχολογικά θέματά τους κλπ.

 

Το πόσο λάθος τοποθέτηση είναι αυτή είναι προφανές: μπορείτε να περιηγηθείτε στο τόπικ του "Αποθηλασμού".

 

 

...

Aimee, δεν ξέρω για ποιούς το λες (διαβάζω και λίγο βιαστικά:oops:) αλλά θα μπορούσα κι εγώ να γράψω ότι:

 

"Η εντύπωση πάντως που δίνεται είναι ότι μαμάδες που για διάφορους λόγους θήλασαν και μετά τον χρόνο αναζητούν εναγωνίως αφορμές για να καταδικάσουν ΣΥΝΟΛΙΚΑ οποιονδήποτε μιλήσει για χρονικό όριο στον θηλασμό".

 

Επειδή φαίνεται ότι πραγματικά διάβασες πολύ βιαστικά τα δικά μου ποστς, χωρίς να δεις καθόλου τα σημεία που απαντούσα, ισχύει αυτό που λες με τη συμπλήρωση:

"Η εντύπωση πάντως που δίνεται είναι ότι μαμάδες που για διάφορους λόγους θήλασαν και μετά τον χρόνο αναζητούν εναγωνίως αφορμές για να καταδικάσουν ΣΥΝΟΛΙΚΑ οποιονδήποτε μιλήσει για χρονικό όριο στον θηλασμό επικαλούμενος ότι οι μαμάδες θηλάζουν για να καλύψουν τις δικές τους ανάγκες και καταντούν τα παιδιά τους κουλά και ανισόρροπα".

 

Ετσι συμπληρωμένη, η παραπάνω πρόταση με εκφράζει πλήρως. Εσένα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...