Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί - αξίζουν τα λεφτά τους?


Recommended Posts

η μικρή μου τον ερχόμενο Σεπτέμβριο θα γίνει 3 οπότε και θα πάει σε παιδικό σταθμό.

 

Την άνοιξη σκέφτομαι να ξεκινήσω το ψάξιμο και ήδη με τα δίδακτρα που βλέπω σε ιδιωτικούς σκέφτομαι αν όντως αξίζουν τα λεφτά τους.

 

που έχετε διαφορά σε σχέση με παιδάκια που πάνε σε δημόσιο? καλύτερη απασχόληση/γνώσεις, καλύτερο φαγητό, καλύτερο περιβάλλον, λιγότερα παιδιά?

 

μια φίλη μου λέει πως ο παιδικός δεν αξίζει να δώσεις λεφτά σε ιδιωτικό καθώς όλοι σχεδόν (δημόσιοι και δημοτικοί ) κάνουν τα ίδια. ισχυρίζεται ότι εκεί που αξίζει τι ιδιωτικό είναι στην περίπτωση του νηπιαγωγείου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γιος μου πάει για 2η χρονιά σε δημόσιο παιδικό σταθμό.Πέρσι ήταν με ΕΣΠΑ , φέτος λόγω κάποιου θέματος που προέκυψε δεν τον πήραν με ΕΣΠΑ , αλλά από τον Δήμο. Είμαστε παρα πολύ ευχαριστημένοι και όχι μόνο εμείς (εγώ και ο σύζυγος) αλλά και όλοι οι γονείς που συζητάμε. Τα παιδιά κάνουν παρα πολλές εργασίες , πάντα θα κάνουν κάτι σχετικό με γιορτή , επέτειο , θεματικό κλπ. Πχ, θέμα το σταφύλι , χειροτεχνία με διάφορα υλικά, ζωγραφική , ή το κάστανο που έφτιαξαν 3 διαφορετικές χειροτεχνίες. Από υλικά μας ζητάνε ελάχιστα και αυτά προαιρετικά. Πέρσι , αγοράσαμε ξυλομπογιές ή μαρκαδόρους, χαρτί Α4, πλαστελίνη ή πηλό. Αυτά !!!! Από κει και περα εννοείται κάθε προσφορά δεκτή !!!! Εχουμε γεμίσει 2 μεγάλους φακέλους με τις εργασίες των παιδιών και δεν εννοώ ζωγραφιές , αλλα κατασκευές με υλικά που δεν είχαμε πάει καν.Μέχρι και μπρελόκ έφτιαξαν στην γιορτή του πατέρα.Τα Χριστούγεννα , ημερολόγιο , σελιδοδείκτη , αστεράκι από πηλό, κάρτα χριστουγεννιάτικη ,το Πάσχα με 3,5 ευρώ που δώσαμε για πασχαλινό εργαστήρι, καλαθάκι, αυγό,κουλουράκια,λαμπάδα και παρα πολλά πράγματα στην διάρκεια της χρονιάς.

Το φαγητό είναι ως εξής πχ αυτή την εβδομάδα είχαν Δευτέρα =μακαρόνια με κιμά.Τρίτη κρεατόσουπα, Τετάρτη =φασολάκια με φέτα, Πέμπτη = γιουβαρλάκια και Παρασκευή=φακές. Το πρωινό είναι κάθε μέρα γάλα με δημητριακά ή ψωμί με βούτυρο-μέλι ή μαρμελάδα, τοστ, κέικ.

Κάνουν δανειστική βιβλιοθήκη και κάθε Παρασκευή παίρνουν ένα παραμύθι , που το διαβάζουμε και τα παιδιά ζωγραφίζουν αυτό που τους άρεσε.Τις Απόκριες είχαν κάνει παρτάκι με κλόουν κλπ .....γενικά δεν νιώθω οτι υστερεί σε κάτι από τους ιδιωτικούς.

Τα παιδιά είναι αρκετά 25-30 , αλλά εμάς δεν μας δημιούργησε κάποιο θέμα αυτό. Επίσης , όποια δραστηριότητα γίνεται μέσα στον παιδικό , από τους δημόσιους σταθμούς δεν υπάρχει δυνατότητα να μεταφερθούν τα παιδιά ή να κάνουν επίσκεψη σε μουσεία, θέατρα κλπ.

 

Προσωπικά , αυτό που δεν μου αρέσει στους ιδιωτικούς σταθμούς είναι οτι εκτός από τα δίδακτρα -οκ , επιχείρηση είναι και θέλει να έχει κέρδη- , χρεώνουν και ζητάνε χρήματα για τα πάντα !!!!!!! Μωρομάντηλα , χαρτομάντηλα , μέχρι και ποτηράκια μιας χρήσεως ζήτησαν από μια φίλη μου , ενώ δίνει ένα σεβαστό ποσό κάθε μήνα. Βιβλίο αγγλικών για 3χρονο !!!!!! Εξτρα δραστηριότητες , εκδρομούλες κλπ

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Rosaki μου, αν έχεις τη δυνατότητα για δημόσιο προτίμησέ τον.

Αναλυτικά αύριο με την αυγούλα.

:wink:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Rosaki εγω τους πηγα σε ιδιωτικο σταθμο γιατι δεν εβρισκα θεση στον Δημοσιο. Απο εκει και περα πιστευω οτι στους ιδιωτικους θα υπαρχουν διβαθμισεις. Καποιοι θα λειτουργουν με το σκεπτικο το να καλυψουν οσους δεν χωρανε στο δημοσιο. Καποιοι ομως θα εχουν κατι συγκεκρομενο/διαφορετικο να παρουσιασουν.

Δεν σημαινει οτι ολοι οι ιδιωτικοι ειναι καλυτεροι απο τους δημοσιους αλλα ουτε και απαραιτητα χειροτεροι.Μπορεις να κοιταξεις πχ τις ωρες λειτουργιας, ποσο κοντα ειναι στο σπιτι / δουλεια σου τι προσωπικο απασχολει κτλ.

Link to comment
Share on other sites

δεν μετανιωσα στιγμη που εστειλα τα παιδια μου σε ιδιωτικο παιδικο, νηπιαγωγειο και πλεον δημοτικο.

Ειχα ησυχο το κεφαλι μου απο θεμα απεργιων και χαμενων ημερων γενικοτερα. Το περιβαλλον, που τα παιδια περνουν τοσες ωρες, ασυγκριτα καλυτερο. Πολλες εκπαιδευτικες επισκεψεις και θεατρικες παραστασεις (γενικοτερη παιδεια). Δραστηριοτητες, οπως τεννις και κολυμβητηριο, επαφη με ψυχολογο, λογοθεραπευτη, παιδιατρο καθε μηνα.

στο εκπαιδευτικο κομματι φανταζομαι λιγο-πολυ ολοι κανουν τα ιδια. Απλα στο παιδικο δεν ειναι προτεραιοτητα το εκπαιδευτικο.

επισης πολλα εξαρτονται απο την περιοχη που μενεις, ποσα παιδακια εχει ο σταθμος και τί επιπεδου ειναι οι οικογενειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosaki εγω τους πηγα σε ιδιωτικο σταθμο γιατι δεν εβρισκα θεση στον Δημοσιο. Απο εκει και περα πιστευω οτι στους ιδιωτικους θα υπαρχουν διβαθμισεις. Καποιοι θα λειτουργουν με το σκεπτικο το να καλυψουν οσους δεν χωρανε στο δημοσιο. Καποιοι ομως θα εχουν κατι συγκεκρομενο/διαφορετικο να παρουσιασουν.

Δεν σημαινει οτι ολοι οι ιδιωτικοι ειναι καλυτεροι απο τους δημοσιους αλλα ουτε και απαραιτητα χειροτεροι.Μπορεις να κοιταξεις πχ τις ωρες λειτουργιας, ποσο κοντα ειναι στο σπιτι / δουλεια σου τι προσωπικο απασχολει κτλ.

 

Προφανώς , δεν είναι όλοι οι ιδιωτικοί καλύτεροι ή χειρότεροι από τους δημόσιους. :P Απλά , απ οτι ακούω , μαθαίνω και διαβάζω , η αντιμετώπιση των ιδιωτικών σταθμών σε γονείς και παιδιά είναι εντελώς διαφορετική από τους δημόσιους.

Εμείς , νομίζω οτι είμασταν και τυχεροί , πήγαμε στον σταθμό της γειτονιάς -3 στενά από το σπίτι- , και έτυχε να έχει καλό διευθυντή , και δασκάλες. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες ,αλλά σε άλλο σταθμό του Δήμου, υπήρχε τεράστιο πρόβλημα συμπεριφοράς από την διευθύντρια μέχρι που την απομάκρυναν.

 

Απλά , στους δημόσιους επειδή δεν είναι το ''μαγαζάκι'' τους , δεν μπορούν να ζητήσουν ότι θέλουν , να επιλέξουν παιδιά κλπ. Ο μεγάλος αριθμός των παιδιών ίσως ''πονοκεφαλιάζει'' τις δασκάλες , αλλά τα πιτσιρίκια μια χαρά περνάνε.:D

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

α,ναι ξέχασα κι εγώ να αναφέρω....εβδομαδιαία επίσκεψη από ψυχολόγο και ενημέρωση των γονέων, κάποιες φορές τον χρόνο λογοθεραπεύτρια ...παιδίατρο , όχι ακόμη , είπαν από φέτος.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν μετανιωσα στιγμη που εστειλα τα παιδια μου σε ιδιωτικο παιδικο, νηπιαγωγειο και πλεον δημοτικο.

Ειχα ησυχο το κεφαλι μου απο θεμα απεργιων και χαμενων ημερων γενικοτερα. Το περιβαλλον, που τα παιδια περνουν τοσες ωρες, ασυγκριτα καλυτερο. Πολλες εκπαιδευτικες επισκεψεις και θεατρικες παραστασεις (γενικοτερη παιδεια). Δραστηριοτητες, οπως τεννις και κολυμβητηριο, επαφη με ψυχολογο, λογοθεραπευτη, παιδιατρο καθε μηνα.

στο εκπαιδευτικο κομματι φανταζομαι λιγο-πολυ ολοι κανουν τα ιδια. Απλα στο παιδικο δεν ειναι προτεραιοτητα το εκπαιδευτικο.

επισης πολλα εξαρτονται απο την περιοχη που μενεις, ποσα παιδακια εχει ο σταθμος και τί επιπεδου ειναι οι οικογενειες.

 

Να σε ρωτήσω κάτι ? Οι δραστηριότητες όπως τέννις κλπ επιλέγονται από τους γονείς και χρεώνονται έξτρα από τα δίδακτρα ή είναι μέσα στο πρόγραμμα που ακολουθείται από όλα τα παιδάκια ?

 

Απ οτι ξέρω ,από αναζητήσεις στον διαδίκτυο και ενημερωτικά που μου έρχονται σπίτι , συνήθως επιλέγονται από τους γονείς

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι ? Οι δραστηριότητες όπως τέννις κλπ επιλέγονται από τους γονείς και χρεώνονται έξτρα από τα δίδακτρα ή είναι μέσα στο πρόγραμμα που ακολουθείται από όλα τα παιδάκια ?

 

Απ οτι ξέρω ,από αναζητήσεις στον διαδίκτυο και ενημερωτικά που μου έρχονται σπίτι , συνήθως επιλέγονται από τους γονείς

Στο σταθμο που παμε εμεις χρεωνονται εξτρα αλλα τις επιλεγουν ολοι οι γονεις. Εξαλλου το κοστος ειναι μικρο. 100 ευρω το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Στο σταθμο που παμε εμεις χρεωνονται εξτρα αλλα τις επιλεγουν ολοι οι γονεις. Εξαλλου το κοστος ειναι μικρο. 100 ευρω το χρονο.

 

ε,ναι , 100 ευρώ τον χρόνο είναι όντως μικρό.;)

 

Γιατί συμβαίνουν διάφορα .....αρκετές δραστηριότητες να επιλέξεις , αλλά 50 ευρώ τον μήνα η κάθε μια !! Και δεν το λέω στην τύχη , ξέρω συγκεκριμένο ιδιωτικό που χρεώνει έτσι τις έξτρα δραστηριότητες ......και είναι πολλοί που λειτουργούν έτσι.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε,ναι , 100 ευρώ τον χρόνο είναι όντως μικρό.;)

 

Γιατί συμβαίνουν διάφορα .....αρκετές δραστηριότητες να επιλέξεις , αλλά 50 ευρώ τον μήνα η κάθε μια !! Και δεν το λέω στην τύχη , ξέρω συγκεκριμένο ιδιωτικό που χρεώνει έτσι τις έξτρα δραστηριότητες ......και είναι πολλοί που λειτουργούν έτσι.

50 ευρω το μηνα δε χρεωνουν ουτε τα καλυτερα ιδιωτικα δημοτικα. Εκτος αν μιλαμε για παιδικο σταθμο στην Εκαλη.

συνηθως τα διδακτρα ειναι ενα ποσο που σπαει σε 12 δοσεις και περιλαμβανει φυλαξη, σιτιση και υλικα. Σε εμας περιλαμβανει και μουσικοκινητικη αγωγη με ειδικη δασκαλα. Αν θελεις σχολικο χρεωνεσαι εξτρα και υπαρχουν και 1-2 δραστηριοτητες που μπορεις να επιλεξεις με εξτρα χρεωση και συνηθως ολοι επιλεγουν λογω μικρου κοστους. Οι επισκεψεις και τα θεατρα (1-2) τη βδομαδα εχουν κοστος 5 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο δημοσιο δημοτικο δεν εχει δραστηριοτητες με πληρωμη???

Να διορθωσω την προηγουμενη μου αναρτηση. Ζω στο Βελγιο και οντως πηγα τα παιδια σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο απο τα 2. Απο τα 3 εδω πανε στο προνηπιο - νηπιο και ειναι δημοσιου χαρακτηρα μια και τα ιδιωτικα δεν ειναι τοσο διαδεδομενα. Απο τα 3 λοιπον και υλικα χρειαστικε να αγορασουμε (και αγοραζουμε καθε χρονο) αλλα και δραστηριοτητες επι πληρωμη εχουμε, Πληρωνουμε πισινα, παραστασεις στο σχολειο και εκδρομες επισκεψεις (μονο την μεταφορα στις δραστηριοτητες καλυπτει ο δημος),

Υπαρχουν τοσο ωραια πραγματα που μπορουν να κανουν τα παιδακια τωρα και προσωπικα θεωρω μεγαλη τυχη το οτι γινονται μεσω του σχολειου.

Link to comment
Share on other sites

50 ευρω το μηνα δε χρεωνουν ουτε τα καλυτερα ιδιωτικα δημοτικα. Εκτος αν μιλαμε για παιδικο σταθμο στην Εκαλη.

συνηθως τα διδακτρα ειναι ενα ποσο που σπαει σε 12 δοσεις και περιλαμβανει φυλαξη, σιτιση και υλικα. Σε εμας περιλαμβανει και μουσικοκινητικη αγωγη με ειδικη δασκαλα. Αν θελεις σχολικο χρεωνεσαι εξτρα και υπαρχουν και 1-2 δραστηριοτητες που μπορεις να επιλεξεις με εξτρα χρεωση και συνηθως ολοι επιλεγουν λογω μικρου κοστους. Οι επισκεψεις και τα θεατρα (1-2) τη βδομαδα εχουν κοστος 5 ευρω.

 

:P:pόχι,όχι , μιλάω για παιδικό στην Ν.Σμύρνη , που μαμά μου είπε ότι δίνουν 70 ευρώ για 2 δραστηριότητες (50 η μια , 25 η άλλη). Για άλλο στον Αγ.Δημήτριο που πληρώνουν 35 ευρώ τον μήνα για Αγγλικά. Ειδικά στον 2ο επειδή πρόκειται για παιδάκι φίλης μου , ξέρω ακριβώς....140 ευρώ εγγραφή, 300 με σχολικό 8 45-13 45 , και όλα τα υπόλοιπα έξτρα....όπως έγραψα μέχρι και ποτηράκια μιας χρήσεως.

 

Τώρα αν άλλοι σταθμοί που τα δίδακτρα τους είναι 450 ευρώ τον μήνα και έχουν μέσα και δραστηριότητες , δεν το γνωρίζω

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο δημοσιο δημοτικο δεν εχει δραστηριοτητες με πληρωμη???

Να διορθωσω την προηγουμενη μου αναρτηση. Ζω στο Βελγιο και οντως πηγα τα παιδια σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο απο τα 2. Απο τα 3 εδω πανε στο προνηπιο - νηπιο και ειναι δημοσιου χαρακτηρα μια και τα ιδιωτικα δεν ειναι τοσο διαδεδομενα. Απο τα 3 λοιπον και υλικα χρειαστικε να αγορασουμε (και αγοραζουμε καθε χρονο) αλλα και δραστηριοτητες επι πληρωμη εχουμε, Πληρωνουμε πισινα, παραστασεις στο σχολειο και εκδρομες επισκεψεις (μονο την μεταφορα στις δραστηριοτητες καλυπτει ο δημος),

Υπαρχουν τοσο ωραια πραγματα που μπορουν να κανουν τα παιδακια τωρα και προσωπικα θεωρω μεγαλη τυχη το οτι γινονται μεσω του σχολειου.

 

Για τα δημοτικά δεν ξέρω ακόμη:P

Οσο για τους παιδικούς του Δήμου, δεν πάνε τα παιδάκια θεατρικά κλπ, εκτός σχολείου.Οτι γίνεται μέσα στον παιδικό , αλλιώς σε κάποιο άλλο χώρο Κυριακή , που πάνε τα παιδάκια με τους γονείς.Πέρσι , ας πούμε είχαν κάνει μια εκδήλωση για την διατροφή , με θεατρικό και μετά μπουφέ για τα παιδιά, στο προαύλιο ενός δημοτικού σχολείου, με κόστος 3 ευρώ.

 

Αλλά πισίνα , εκδρομές ,όχι δεν γίνονται. Μάλιστα , πριν 2 εβδομάδες που είχαμε συγκέντρωση γονέων ρώτησε μια μαμά αν πάνε τα παιδιά σε δραστηριότητες εκτός σχολείου και ο διευθυντής της απάντησε ότι δεν καλύπτονται νομικά , να μεταφέρουν παιδιά ....άλλωστε δεν υπάρχουν μεταφορικά μέσα , όπως στους ιδιωτικούς

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά. Υπάρχουν εξαιρετικοί δημοτικοί σταθμοί (έτσι λένε) και άθλια ιδιωτικά αλλά υπάρχουν και απαράδεκτοι δημοτικοί και εξαιρετικά ιδιωτικά.

Το παιδί μου πηγαίνει 4 χρόνια τώρα σε ιδιωτικό (φέτος νήπιο) και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη. Καμία παράλογη χρέωση, ότι αναφέρεται στο πρόγραμμα είναι εντός των διδάκτρων και η γυμναστική που είναι προαιρετική κοστίζει 12 ευρώ τον μήνα.

Εκδρομές πηγαίνουν γιατί υπάρχει σχολικό αλλά γίνονται και παραστάσεις στο σχολείο.

Μηνιαία αναλυτική ενημέρωση, συχνές κοινές δραστηριότητες παιδιών - γονέων κ.ο.κ.

Αντίθετα ας πούμε, σε δημόσιο παιδικό το παιδί της κουμπάρας μου δεν βοηθήθηκε καθόλου και τώρα στο προνήπιο (σε δημόσιο νηπιαγωγείο όμως, το τονίζω) οι δασκάλες κάνουν αγώνα για να μιλήσει καθαρά.

Όπως είπα και στην αρχή λοιπόν, όλα είναι σχετικά!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα είναι σχετικά. Υπάρχουν εξαιρετικοί δημοτικοί σταθμοί (έτσι λένε) και άθλια ιδιωτικά αλλά υπάρχουν και απαράδεκτοι δημοτικοί και εξαιρετικά ιδιωτικά.

Το παιδί μου πηγαίνει 4 χρόνια τώρα σε ιδιωτικό (φέτος νήπιο) και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη. Καμία παράλογη χρέωση, ότι αναφέρεται στο πρόγραμμα είναι εντός των διδάκτρων και η γυμναστική που είναι προαιρετική κοστίζει 12 ευρώ τον μήνα.

Εκδρομές πηγαίνουν γιατί υπάρχει σχολικό αλλά γίνονται και παραστάσεις στο σχολείο.

Μηνιαία αναλυτική ενημέρωση, συχνές κοινές δραστηριότητες παιδιών - γονέων κ.ο.κ.

Αντίθετα ας πούμε, σε δημόσιο παιδικό το παιδί της κουμπάρας μου δεν βοηθήθηκε καθόλου και τώρα στο προνήπιο (σε δημόσιο νηπιαγωγείο όμως, το τονίζω) οι δασκάλες κάνουν αγώνα για να μιλήσει καθαρά.

Όπως είπα και στην αρχή λοιπόν, όλα είναι σχετικά!

 

Συμφωνώ:P γι αυτό και έγραψα ότι είμασταν και τυχεροί.

 

Για το παιδάκι που λες , προφανώς δεν μπορώ να έχω άποψη , απλά γενικά το λέω , όταν υπάρχει κάποιο θέμα , δεν θα πρέπει να εναποθέτουμε όλες τις ελπίδες μας στο σχολείο, πρέπει να βοηθάμε κι εμείς το παιδί μας. Πέρσι υπήρχε παιδί που είχε τεράστιο θέμα στην συμπεριφορά , είχε συστήσει η δασκάλα στην μητέρα να μιλήσει στην ψυχολόγο που έβλεπε κάθε εβδομάδα τα παιδιά , και εκείνη ούτε καν έκανε τον κόπο. Φέτος την άκουσα να λέει ότι το παιδί δεν συνεργάζεται με τα υπόλοιπα.......η δασκάλα από μόνη της όμως δεν κάνει θαύματα;)

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατι εστιαζετε την επιλογη ή οχι ενος ιδιωτικου σταθμου εναντι του δημοσιου ή το αντιθετο, με γνωμονα το οτιδηποτε εξτρα?? απο εκει κρινετε δηλαδη η ποιοτητα των σχολειων??οχι απο την καθημερινοτητα του παιδιου?? απο το τι εχει διαθεση να του προσφερει η μια ομαδα και τι η αλλη?? οχι απο την εκπαιδευτικη ομαδα?? ειτε του δημοσιου ειτε του ενος ιδιωτικου??γιατι υπαρχουν εξαιρετικα δημοσια σχολεια, οπως επισης και αθλια!!!ομοιως το ιδιο συμβαινει και στο ιδιωτικο κομματι...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη κόρη μου πήγε 2 χρόνια σε (καλό) δημοτικό παιδικό σταθμό της περιοχής

μας και 2 σε ιδιωτικό (προνήπιο και νήπιο) οπότε έχω ζήσει και τα δύο. Να σημειώσω εδώ ότι αλλάξαμε γιατί μια χρονιά δεν υπήρχε θέση στο δημοτικό για τη μικρή μου κόρη και όχι για κανέναν άλλο λόγο.

Αν και ήμουν ευχαριστημένη από τον δημοτικό, εν τέλει είδα διαφορά όταν αλλάξαμε - κυρίως ως προς τον αριθμό των παιδιών. Στο δημοτικό είχαν 2 δασκάλες για 30 παιδιά και οι κοπέλες έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν. Αλλά τελικά είδα ότι το παιδί ήταν πιο χαρούμενο στον ιδιωτικό, όπου του έδιναν περισσότερη προσοχή. Επίσης, εκεί έκαναν αγγλικά, επισκέψεις σε μουσεία και θέατρο κτλ.

Οπότε εξαρτάται και από το δημοτικό σταθμό (πχ έχει επαρκές προσωπικό, καλούς χώρους κτλ) αλλά και από την επιλογή του ιδιωτικού. Ο δικός μας, ας πούμε, είναι και από τους πλέον οικονομικούς που ξέρω, και μου ταιριάζει και η φιλοσοφία του.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε πέρυσι 18μηνων σε δημόσιο. Τα πράγματα δεν πήγαν πολύ καλά…

Πολλά παιδάκια, πολλές αρρώστιες …δασκάλες που ενώ είχαν την πρόθεση να κάνουν πράγματα με 25 βρεφακια το μόνο που κάνανε είναι να τα ταΐζουν και να τα αλλάζουν.

Η προσαρμογή δεν έγινε ποτέ για δυο μήνες με παίρνανε τηλεφωνο μόλις έκλαιγε για να πάω να τον πάρω… τελικά σταματήσαμε γιατί δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος το παιδί να είναι εκεί.

Την άνοιξη είπαμε να δοκιμάσουμε έναν ιδιωτικό γιατί από φέτος τον Σεπτέμβριο έπρεπε να πάει οπωσδήποτε μιας και οποιαδήποτε άλλη λύση δεν υπήρχε….

Η διάφορα ήταν τεραστία!!!

Μεγάλη προσπάθεια από τις δασκάλες για ομαλή προσαρμογή του παιδιού αν και στη μέση της χρόνια και τεραστία αλλαγή του παιδιού….

Η διάφορα νομιζω ότι είναι στις συνθήκες και όχι στους ανθρώπους.

Πραγματικά στον δημόσιο υπήρχαν 2 κύριες οι οποίες ηταν πρόθυμες αλλά οι συνθήκες δεν τις άφηναν να κάνουν τίποτα!!!!!!

Όσο για το οικονομικό εκτός από το πόσο που ορίζετε ως δίδακτρα κάθε μήνα. Μας ζητήσανε pampers και μωρομαντηλα όπως ακριβώς και στον δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε πέρυσι 18μηνων σε δημόσιο. Τα πράγματα δεν πήγαν πολύ καλά…

Πολλά παιδάκια, πολλές αρρώστιες …δασκάλες που ενώ είχαν την πρόθεση να κάνουν πράγματα με 25 βρεφακια το μόνο που κάνανε είναι να τα ταΐζουν και να τα αλλάζουν.

Η προσαρμογή δεν έγινε ποτέ για δυο μήνες με παίρνανε τηλεφωνο μόλις έκλαιγε για να πάω να τον πάρω… τελικά σταματήσαμε γιατί δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος το παιδί να είναι εκεί.

Την άνοιξη είπαμε να δοκιμάσουμε έναν ιδιωτικό γιατί από φέτος τον Σεπτέμβριο έπρεπε να πάει οπωσδήποτε μιας και οποιαδήποτε άλλη λύση δεν υπήρχε….

Η διάφορα ήταν τεραστία!!!

Μεγάλη προσπάθεια από τις δασκάλες για ομαλή προσαρμογή του παιδιού αν και στη μέση της χρόνια και τεραστία αλλαγή του παιδιού….

Η διάφορα νομιζω ότι είναι στις συνθήκες και όχι στους ανθρώπους.

Πραγματικά στον δημόσιο υπήρχαν 2 κύριες οι οποίες ηταν πρόθυμες αλλά οι συνθήκες δεν τις άφηναν να κάνουν τίποτα!!!!!!

Όσο για το οικονομικό εκτός από το πόσο που ορίζετε ως δίδακτρα κάθε μήνα. Μας ζητήσανε pampers και μωρομαντηλα όπως ακριβώς και στον δημόσιο.

 

Μόλις έκλαιγε σε έπαιρναν να πας να τον πάρεις ?:shock: κι αν η μαμά δουλεύει ?

Ναι, τα παιδιά είναι αρκετά αλλά δεν είναι και όλα βρεφάκια....είναι μέχρι 2,5 και μέσα στην χρονιά φτάνουν και 3.

 

Εγώ πιστεύω ότι η διαφορά είναι στους ανθρώπους και όχι στις συνθήκες:) Γιατί έχω ακούσει και για ιδιωτικούς ότι αφήνουν τα παιδιά κατουρημένα , ότι δεν αφήνουν να μπει άνθρωπος μέσα στην τάξη των παιδιών και άλλα πολλά.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

στους δημοτικούς/δημόσιους σταθμούς, τα παιδάκια δεν είναι χωρισμένα σε ηλικίες? είναι όλα μαζί με 2-3 κοινές δασκάλες?

 

εννοείται ότι είναι χωρισμένα. Ο σταθμός που πάει ο γιος μου είναι βρεφονηπιακός, άρα έχει τα εξής τμήματα

 

- βρεφικό , 8 μηνών - 2,5 χρονών (3-4 δασκάλες)

- μεταβρεφικό , 2,5-4 χρονών (2 δασκάλες)

- προνήπιο , 4-5 χρονών (2 δασκάλες

 

Ο γιος μου και πέρσι και φέτος είναι στο μεταβρεφικό γιατί είναι γεννημένος 7 Απριλίου και όταν ξεκίνησε πέρσι ήταν σχεδόν 2,5 , είχε κόψει και πάνα και έτσι δεν πήγε καθόλου βρεφικό.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι είναι χωρισμένα. Ο σταθμός που πάει ο γιος μου είναι βρεφονηπιακός, άρα έχει τα εξής τμήματα

 

- βρεφικό , 8 μηνών - 2,5 χρονών (3-4 δασκάλες)

- μεταβρεφικό , 2,5-4 χρονών (2 δασκάλες)

- προνήπιο , 4-5 χρονών (2 δασκάλες

 

Ο γιος μου και πέρσι και φέτος είναι στο μεταβρεφικό γιατί είναι γεννημένος 7 Απριλίου και όταν ξεκίνησε πέρσι ήταν σχεδόν 2,5 , είχε κόψει και πάνα και έτσι δεν πήγε καθόλου βρεφικό.

οι απαιτήσεις ενός μωρού 8 μηνών από ένα παιδάκι 2.5 ετών είναι εντελώς διαφορετικές, σε όλα τα επίπεδα.

το ίδιο και οι εκπαιδευτικές απαιτήσεις ανάμεσα στα 2.5 και στα 4. εφόσον υπάρχουν 2 δασκάλες γιατί δεν σπάνε και τα τμήματα?

Link to comment
Share on other sites

οι απαιτήσεις ενός μωρού 8 μηνών από ένα παιδάκι 2.5 ετών είναι εντελώς διαφορετικές, σε όλα τα επίπεδα.

το ίδιο και οι εκπαιδευτικές απαιτήσεις ανάμεσα στα 2.5 και στα 4. εφόσον υπάρχουν 2 δασκάλες γιατί δεν σπάνε και τα τμήματα?

 

Δεν διαφωνώ:P΄Απ ότι μας είπαν στην συγκεντρωση στο βρεφικό τα εχουν σε 2 τμηματα , τα παιδάκια του 12 κ του 13. αλλά δεν ξέρω και ακριβώς τι γίνεται γιατί όπως είπα ο γιος μου δεν πέρασε απ αυτό το τμήμα.

 

Το ότι πέρσι ήταν 2,5 και ήταν με παιδιά 3,5 , και 4 χρονών μέχρι το τέλος της χρονιάς , μόνο καλό του έκανε. Να χωρίσουν τα παιδιά απαιτεί

-κι άλλη αίθουσα με τον ίδιο εξοπλισμό που δεν υπάρχει

-2η μόνιμη δασκάλα που δεν υπάρχει (η μια είναι μόνιμη , η άλλη με σύμβαση ).

Μιλάω πάντα για το συγκεκριμένο κτίριο και σταθμό

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ:P΄Απ ότι μας είπαν στην συγκεντρωση στο βρεφικό τα εχουν σε 2 τμηματα , τα παιδάκια του 12 κ του 13. αλλά δεν ξέρω και ακριβώς τι γίνεται γιατί όπως είπα ο γιος μου δεν πέρασε απ αυτό το τμήμα.

 

Το ότι πέρσι ήταν 2,5 και ήταν με παιδιά 3,5 , και 4 χρονών μέχρι το τέλος της χρονιάς , μόνο καλό του έκανε. Να χωρίσουν τα παιδιά απαιτεί

-κι άλλη αίθουσα με τον ίδιο εξοπλισμό που δεν υπάρχει

-2η μόνιμη δασκάλα που δεν υπάρχει (η μια είναι μόνιμη , η άλλη με σύμβαση ).

Μιλάω πάντα για το συγκεκριμένο κτίριο και σταθμό

 

στο δικό σου παιδί καλό θα έκανε. στα τετράχρονα δεν ξέρω. εκεί υπάρχουν και εκπαιδευτικοί στόχοι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...