Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε ακούσατε καρδιά;;;


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω πότε ακούσατε εσείς πρώτη φορά καρδιακό κτύπο;

Εγώ υποτίθεται ότι είμαι 5εβδ+2ημ. Σήμερα θα πάω στον γυναικολόγο για να δούμε λέει αν μεγάλωσε ο σάκος, τον οποίο είχε δει την Δευτέρα και ήταν 5mm. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί με το πότε πρέπει και καλά να ακουστεί η καρδιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!!

Καταρχήν σου εύχομαι τα καλύτερα και πάνω από όλα να έχεις μία τέλεια εγκυμοσύνη. Τώρα όσο αφορά την καρδούλα συνήθως την ακούς στην 6η εβδομάδα μπορεί και 7η. Μην σε αγχώνει!! Μπορεί όμως να ακούσεις και τώρα!! Εμείς φαντάσου στην 4η εβδομάδα ούτε σάκο δεν είχαμε δει! :-P όλα θα πάνε κατ'ευχήν!!!

Φιλικά!!

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, σ' ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά μάλλον με τις εβδομάδες είναι πολύ σχετικά. Δηλ λέμε "είμαι 5 εβδομάδων" αλλά το μωρό είναι πιο λίγων ημερών, αφού η σύλληψη προφανώς γίνεται αργότερα. Εμένα μάλλον έγινε στις 7 του Ιούλη, οπότε φαντάζομαι ότι είναι νωρίς ακόμα. Όπως και να έχει αγχώνομαι, γιατί ο γιατρός μέσες άκρες είπε ότι κάτι θα πρέπει να δούμε λογικά σήμερα..Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι;;:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Η καρδιακή λειτουργία εντοπίζεται από την 6η εβδομάδα και μετά (σε απόλυτο κύκλο 28 ημερών) ή διαφορετικά όταν η χοριακή πιάσει τιμή μεταξύ 11230 και 25640 ή 28 ημέρες μετά τη σύλληψη.

Εμείς την εντοπίσαμε (ίσα που φαινόταν το σποράκι) ακριβώς στην 6η εβδομάδα αλλά μπορέσαμε να την ακούσουμε στην 6η + 5ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια, εγω καρδουλα ακουσα 6 + 4 ομως εξαρταται από το μηχανημα του γιατρου, αλλα και την ημερομηνια συλληψης...

ολα καλα θα πανε μη σε πιανει αγχος, ειναι αρκετα νωρις πιστευω...αλλα ποτε δε ξερεις...

συνηθως ακουςκαρδουλα 6η με 7β εβδομαδα..αλλα αν εισαι τυχερη , μπορει να ακουσεις και σημερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας, κοριτσάκια. Και καλό μήνα!!!! Ευχαριστώ που απαντήσατε! Εμένα η χοριακή μου χτες ήταν 14.500 και αν υποθέσουμε ότι συνέλαβα στις 7, τότε σήμερα έχουν περάσει 25-26 μέρες πες.. για να δούμε.. μακάρι να πηγαίνουν όλα καλά..

εσεις έχετε μωρά;;; ειστε έγκυες;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι στην 11η εβδομάδα στο πρώτο μου :D και περιμένω με αγωνία την αυχενική!

μπράβο σου!!! μια χαρά θα είναι!!!! εγώ είμαι 35 χρόνων και δεν ξέρω, αγχώνομαι πολύ με το θέμα της εγκυμοσύνης. Είναι η πρώτη μου κ με καταλαβαίνεις....Είχα και λίγο αίμα μια μέρα την προηγούμενη εβδομάδα και μετά, για 3-4 μέρες, είχα καφέ, και αγχώθηκα...Αλλά δεν ήταν αποβολή. Τι να πω! Μακάρι να πηγαίνουν όλα καλά για όλες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σου!!! μια χαρά θα είναι!!!! εγώ είμαι 35 χρόνων και δεν ξέρω, αγχώνομαι πολύ με το θέμα της εγκυμοσύνης. Είναι η πρώτη μου κ με καταλαβαίνεις....Είχα και λίγο αίμα μια μέρα την προηγούμενη εβδομάδα και μετά, για 3-4 μέρες, είχα καφέ, και αγχώθηκα...Αλλά δεν ήταν αποβολή. Τι να πω! Μακάρι να πηγαίνουν όλα καλά για όλες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Εγώ κορίτσι μου είμαι 37 και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη! 10 χρόνια και παντρεμένη αλλά τώρα μας έκατσε! Και να αγχωθώ τι θα βγει; Άμα είναι να γίνει, θα γίνει :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειμαι 30 εβδ + 3 ημ... περιμενω με αγωνια το κοριτσακι μου...ολα καλα να πανε σε ολες μας!

Κοντεύεις!!!! Ωραία!!! Με έναν πόνο, που λένε, λοιπόν!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσι μου είμαι 37 και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη! 10 χρόνια και παντρεμένη αλλά τώρα μας έκατσε! Και να αγχωθώ τι θα βγει; Άμα είναι να γίνει, θα γίνει :D

Εννοείται ότι ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει! Δεν το συζητάμε! Αλλά όπως και να έχει, είναι κάτι που το έχεις μονίμως στο μυαλό σου. Να είμαστε καλά και όλα θα γίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύεις!!!! Ωραία!!! Με έναν πόνο, που λένε, λοιπόν!!!

 

Σε ευχαριστω, οχι οτι δε ταλαιπωρηθηκα και δε ταλαιπωρουμαι , αλλα αξιζει....με ενα πονο οταν ερθει η ωρα για ολες μας...

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σου!!! μια χαρά θα είναι!!!! εγώ είμαι 35 χρόνων και δεν ξέρω, αγχώνομαι πολύ με το θέμα της εγκυμοσύνης. Είναι η πρώτη μου κ με καταλαβαίνεις....Είχα και λίγο αίμα μια μέρα την προηγούμενη εβδομάδα και μετά, για 3-4 μέρες, είχα καφέ, και αγχώθηκα...Αλλά δεν ήταν αποβολή. Τι να πω! Μακάρι να πηγαίνουν όλα καλά για όλες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ είμαι 35 κι έγκυος στο 2ο. Καταλαβαίνω το άγχος κι ειδικά αν είδες και αίμα. Είχα δει και εγώ λίγο στην 9η εβδομάδα στην πρώτη εγκυμοσύνη και τελικά δεν ήταν τίποτα. Τώρα πάλι είδα λίγο αλλά είμαι πιο ψύχραιμη και απλώς φροντίζω να μην κουράζομαι (όσο γινεται :rolleyes:). Καρδιά είναι νωρίς για να ακούσετε ακόμα, κι εγώ πήγα στην 6η εβδομάδα και είδαμε μόνο το φασόλι και μου είπε να πάω σε 2 εβδομάδες οπότε ακούσαμε και καρδούλα! Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 35 κι έγκυος στο 2ο. Καταλαβαίνω το άγχος κι ειδικά αν είδες και αίμα. Είχα δει και εγώ λίγο στην 9η εβδομάδα στην πρώτη εγκυμοσύνη και τελικά δεν ήταν τίποτα. Τώρα πάλι είδα λίγο αλλά είμαι πιο ψύχραιμη και απλώς φροντίζω να μην κουράζομαι (όσο γινεται :rolleyes:). Καρδιά είναι νωρίς για να ακούσετε ακόμα, κι εγώ πήγα στην 6η εβδομάδα και είδαμε μόνο το φασόλι και μου είπε να πάω σε 2 εβδομάδες οπότε ακούσαμε και καρδούλα! Υπομονή!

Γειαααα!! Να σου πω την αλήθεια και γω πιστεύω ότι δε θα δούμε τίποτα σήμερα. Ευχαριστημένοι να είμαστε άμα έχει μεγαλώσει ο σάκος..και έχει ο Θεός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειμαι 35 χρονων με 2 κορες και του χρονου 8α βαλουμε μπρος και για το 3ο μωρο! (θελουμε πολλα παιδια :P)

Ειχα και στις 2 εγκυμοσυνες αιμα . Μετα την 11η βδομαδα σταματησαν ολα!

Αν 8υμαμαι καλα καρδουλα ακουσαμε 6,5 βδομαδων ημουν με χοριακη εκεινη τη μερα 65.000 οπου και επαθα αποκοληση κι ημουν 1,5 μηνα κρεβατωμενη!

Με λιγα λογια το πρωτο τριμηνο 8ελει πολυ προσοχη για να εμπεδω8ει το μωρο, μετα 8α χαρειτε τις εγκυμοσυνες πιο πολυ!@

Καλη συνεχεια ευχομαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι 35 χρονων με 2 κορες και του χρονου 8α βαλουμε μπρος και για το 3ο μωρο! (θελουμε πολλα παιδια :P)

Ειχα και στις 2 εγκυμοσυνες αιμα . Μετα την 11η βδομαδα σταματησαν ολα!

Αν 8υμαμαι καλα καρδουλα ακουσαμε 6,5 βδομαδων ημουν με χοριακη εκεινη τη μερα 65.000 οπου και επαθα αποκοληση κι ημουν 1,5 μηνα κρεβατωμενη!

Με λιγα λογια το πρωτο τριμηνο 8ελει πολυ προσοχη για να εμπεδω8ει το μωρο, μετα 8α χαρειτε τις εγκυμοσυνες πιο πολυ!@

Καλη συνεχεια ευχομαι!!!!!

Γεια σου, Νότα! Να χαίρεσαι όλη την οικογένειά σου και φυσικά να βάλετε μπρος για καινούριο παιδί! Εγώ είμαι μοναχοπαίδι και, αν μπορούσα, θα ήθελα να κάνω 3 παιδιά! Μακάρι! Ο Θεός ξέρει!

Κατά τα άλλα, ο γιατρός μου έχει δώσει πρωί βράδυ προγεστερόνη και μου είπε γενικά να ξεκουράζομαι, χωρίς όμως να έχει δει ακόμα καμιά αποκόλληση ή κάτι τέτοιο. Δεν κάνω δουλειές, αλλά δεν είμαι και οριζοντιωμένη 24 ώρες το 24ωρο. Λες να πρέπει κάτι τέτοιο; Πότε φαίνεται η αποκόλληση;; Ξέρεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ακούσαμε καρδούλα στις 6 εβδομάδες + 5 ημέρες, με χοριακή 67.000 στην πρώτη μας επίσκεψη στο γιατρό.

 

Ευτυχώς άργησα να καταλάβω ότι ήμουν έγκυος και γλίτωσα αυτό το άγχος των πρώτων εβδομάδων!

 

Κι εγώ έμεινα περίπου ένα μήνα στο σπίτι λόγω δύο μικρών αποκολλήσεων στην 11 και 12 εβδομάδα. Ήταν ο πλακούντας πολύ χαμηλά και το είχα παρακάνει με τις δουλειές τα Χριστούγεννα... Με προγεστερόνη, ξεκούραση και θετική σκέψη πήγαν όλα κατ' ευχήν!

 

Όλα καλά θα πάνε! Με το καλό σε όλες! :D

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !!! Εγω ειμαι 16+4 εβδομάδων κ άκουσα καρδουλα στις 6 εβδομάδες ακριβώς με χοριακη γύρω στις 24000 μονάδες. Μεχρι να ακούσω βέβαια καρδουλα ήμουν ενα φακός γιατί στις 4,5 εβδομάδες είχα αιμα κ κόκκινο . Ο γιατρος μου ειπε ξεκούραση απόλυτη άδεια απο την δουλειά κ utrogestan κ ευτυχώς σε μια εβδομάδα μου σταμάτησε . Μου ξαναήρθε πάλι στις 9 εβδομάδες για 2-3 μερες κ πάλι κάθησα ξαπλωμένη για μια εβδομάδα . Εύχομαι σε ολα τα κορίτσια που περιμένουν τα μωρακια τους οτι καλύτερο κ στις ήδη μαμάδες τα καλύτερα για τα παιδάκια τους .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Ειναι το πρωτο μου ποστ, μιας και σημερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος... Κανονικα περιμενα αυριο 02/08 περιοδο αλλα δε θα ερθει, αφου σημερα εκανα χοριακη και ηταν 728!!! Τελευταια περιοδος στις 06/07. Δεν το εχω συνειδητοποιησει ακομα γιατι ηταν ο πρωτος μηνας προσπαθειας και μετα απο ασχημα νεα που ειχα για ωοθηκικη ανεπαρκεια... Ειμαι 27 μονο και ευτυχως πηγαν ολα καλα... Εμενα λοιπον ο γιατρος μου μου ειπε να παω σε 2 εβδομαδες, οταν δηλαδη θα ειμαι 6 εβδομαδων για να ακουσουμε καρδουλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω πότε ακούσατε εσείς πρώτη φορά καρδιακό κτύπο;

Εγώ υποτίθεται ότι είμαι 5εβδ+2ημ. Σήμερα θα πάω στον γυναικολόγο για να δούμε λέει αν μεγάλωσε ο σάκος, τον οποίο είχε δει την Δευτέρα και ήταν 5mm. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί με το πότε πρέπει και καλά να ακουστεί η καρδιά...

 

Λίγο νωρις είναι για να ακούσεις καρδιά στην εβδομάδα που είσαι. Εγώ είδα την καρδούλα να πάλλεται στις 5εβδ+6ημ και την ακούσαμε πολύ δυνατά 6εβδ+6ημ. Μην ανησυχείς, σε καμιά δυο εβδομάδες θα την ακούσεις κι εσύ. Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις.

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !!! Εγω ειμαι 16+4 εβδομάδων κ άκουσα καρδουλα στις 6 εβδομάδες ακριβώς με χοριακη γύρω στις 24000 μονάδες. Μεχρι να ακούσω βέβαια καρδουλα ήμουν ενα φακός γιατί στις 4,5 εβδομάδες είχα αιμα κ κόκκινο . Ο γιατρος μου ειπε ξεκούραση απόλυτη άδεια απο την δουλειά κ utrogestan κ ευτυχώς σε μια εβδομάδα μου σταμάτησε . Μου ξαναήρθε πάλι στις 9 εβδομάδες για 2-3 μερες κ πάλι κάθησα ξαπλωμένη για μια εβδομάδα . Εύχομαι σε ολα τα κορίτσια που περιμένουν τα μωρακια τους οτι καλύτερο κ στις ήδη μαμάδες τα καλύτερα για τα παιδάκια τους .

Γεια. Εγώ πήγα χτες και είδε σάκο 11mm και κάτι μέσα 2 mm.Μου είπε όλα οκ.Αλλά ρε γμτ σήμερα πάλι έχω καφεροζ στο σκούπισμα.Παίρνω utrogestan εδώ και μια βδομάδα πρωί βράδυ. Τι να πω; Αρχίζω να πιστεύω ότι όλα αυτα με το αίμα και τα καφεροζ είναι προεορτια αποβολής που θα ακολουθήσει...απογοήτευση...

Link to comment
Share on other sites

Γεια. Εγώ πήγα χτες και είδε σάκο 11mm και κάτι μέσα 2 mm.Μου είπε όλα οκ.Αλλά ρε γμτ σήμερα πάλι έχω καφεροζ στο σκούπισμα.Παίρνω utrogestan εδώ και μια βδομάδα πρωί βράδυ. Τι να πω; Αρχίζω να πιστεύω ότι όλα αυτα με το αίμα και τα καφεροζ είναι προεορτια αποβολής που θα ακολουθήσει...απογοήτευση...

 

Κοριτσάκι μου καλησπέρα ! Μην ανήσυχεις το οτι είδες τον σάκο με το εμβρυάκι σου ειναι πολύ καλό σημάδι ! Σε νιώθω γιατί κ εγω απο 4,5 εβδομάδων είχα αιμα κ κόκκινο μάλιστα . Πάρε τα utrogestan k μείνω ξαπλωμένη κοριτσάκι μου. Αν έχεις βοήθεια για δουλειές κτλ ακόμα καλύτερα. Θα δεις ολα θα πανε καλά. Περιμένω ξανά νεα σου !

Link to comment
Share on other sites

Βασω μου μπραβο, πολυ ωραια τα νεα σου, κοριτσαρα μου γλυκια ειναι νωρις ακομα. Εμεις με πανω 26000 χοριακη , που υποτιθεται βλεπεις ξεκαθαρα καρδια, δεν ειδαμε ΤΙΠΟΤΑ γιατι το σποριδι ηταν κολλημενο στα τοιχωματα του σακου. Οσο για το αιμα σου ειπα να ρωτησεις απο που προερχεται. Εαν δεν ειδε αποκολληση η κατι τετοιο κτλ τοτε μπορει να ναι απτον τραχηλο. Σου ειπα .. αλλαζα σερβιετες οπως στην περιοδο, ακομα δεν πιστευω πως η μπεμπεκα μου ηταν καλα και συνεχιζει να ειναι. Ξαπλα, ουτροτζεσταν, εγω επαιρνα 200 χ 3 κ τα ποδια ψηλα στο μπρατσο του καναπε. Καλη συνεχεια κοπελαρα μου, καλη εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Βασω μου μπραβο, πολυ ωραια τα νεα σου, κοριτσαρα μου γλυκια ειναι νωρις ακομα. Εμεις με πανω 26000 χοριακη , που υποτιθεται βλεπεις ξεκαθαρα καρδια, δεν ειδαμε ΤΙΠΟΤΑ γιατι το σποριδι ηταν κολλημενο στα τοιχωματα του σακου. Οσο για το αιμα σου ειπα να ρωτησεις απο που προερχεται. Εαν δεν ειδε αποκολληση η κατι τετοιο κτλ τοτε μπορει να ναι απτον τραχηλο. Σου ειπα .. αλλαζα σερβιετες οπως στην περιοδο, ακομα δεν πιστευω πως η μπεμπεκα μου ηταν καλα και συνεχιζει να ειναι. Ξαπλα, ουτροτζεσταν, εγω επαιρνα 200 χ 3 κ τα ποδια ψηλα στο μπρατσο του καναπε. Καλη συνεχεια κοπελαρα μου, καλη εγκυμοσυνη

Σε ευχαριστώ ΡΥΖΑΚΙ! Επίσης!

Εσένα σου είχε βρει αποκόλληση;; Εμένα δεν είδε κάτι τέτοιο και ούτε μου είπε να είμαι ξάπλα.απλά να μην κουράζομαι.εννοώ ότι για έναν καφέ πάω πχ την ημέρα. εσύ πιστεύεις ότι καλύτερα είναι να την βγάλω ξάπλα;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...