Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οχι άλλο βήχα πια!


Recommended Posts

Κουράστηκα πολύ κορίτσια με αυτό το θέμα, μία το μωρό, μία η μεγάλη μου κόρη, 3 μήνες είμαστε γκουχ γκουχ πότε το ένα, πότε το άλλο. Η Στέλλα πήγε για πρώτη φορά προνήπιο το Φεβρουάριο και ενώ περνάει τις ιώσεις στο πόδι χωρίς πυρετούς και μόνο με μύξες, έχει μείνει ο βήχας και μπούκωμα που πλέον δεν της περνάνε, μόνιμη κατάσταση. Πριν 3 μέρες πέρασε και μια ελαφριά λαρυγγίτιδα και τώρα της έχει μείνει ο βήχας ο οποίος σήμερα είναι ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ! "Δεν μπορώ άλλο μανούλα, κουράστηκα να βήχω" μου είπε σήμερα και άρχισε να κλαίει. Εχουμε δοκιμάσει τα πάντα, υποχωρεί αλλά δεν περνάει εντελώς. Μάλλον όταν σταματήσουν εντελώς οι ιώσεις θα σταματήσει και η ταλαιπωρία μας. Εχω και το μωρό και φοβάμαι μην κολλήσει, αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής όλα ΟΚ. Τί να κάνω πια, δεν μπορώ να την βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι, είναι δυνατόν 3 μήνες ασταμάτητου βήχα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω πως δυστυχώς είναι δυνατόν....

Και μεις τα ίδια περνάμε, ξεκινήσαμε τον παιδικό φέτος και έχουμε τρελλαθεί με αυτές τις ιώσεις (τον βήχα και τη μύξα)..Κρατάει πολλούς μήνες.

Να χαίρεσε που δεν κάνει πυρετό.

 

Και τώρα να έχεις υπόψην και τη γύρη από τα λουλούδια που κάνει χειρότερα την ίωση. Εμείς αυτόν τον καιρό πίνουμε xozal σταγόνες για αλλεργία.

Να της βάζεις "vix" πριν κοιμηθεί στα στηθάκια της.(αλλά όχι πάρα πολύ και καεί)

Και να την κοιμίζεις σε πολύ ψηλό μαξιλάρι ή να βάζεις 2 μαζί. Και όχι βαριά σκεπάσματα γιατί ιδρώνουν στον ύπνο τους και μετά αρχίζει ο γολγοθάς για τα καημένα ...

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σήμερα βήχει ασταμάτητα, η γιατρός είπε να της δώσω depon και σιρόπι fenistil το οποίο είναι αντισταμινικό, ώστε να μπορέσει να ηρεμήσει λίγο και να κοιμηθεί. Σκέφτομαι ότι η κατάσταση επιβαρύνεται λόγω άνοιξης, τί να πώ, εμετό κάνει από το βήχα αλλά και πάλι δεν της περνάει. Να δω πώς θα περάσει απόψε η βραδιά. Οταν όμως λέμε για ασταμάτητο βήχα, το εννοούμε!

Link to comment
Share on other sites

Αερολυν της έχεις δώσει; Εμείς με αυτό βρήκαμε βοήθεια. Περνάει όταν ξεπερνούν και τις ιώσεις γύρω στα 8 που δυναμώνει το ανοσοποιητικό τους. Μέχρι πέρισυ κόλλαγα και εγώ με βήχα για κανά μήνα. Μόνο φέτος τη γλύτωσα.

 

Περαστικά σας και υπομονή. Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της έκανα μάσκα aerolin, flixotide και της έδωσα και το depon σε συνδυασμό με fenistil, έβαλα και τον υγραντήρα στο δωμάτιο και σαν να μου φαίνεται ότι ηρέμησε λιγάκι. Της έκανα και λίγο εντριβή στο στηθάκι της με οινόπνευμα και έβαλα και ένα κομμένο κρεμμύδι στα 4 δίπλα στο κρεβάτι της. Για να δούμε, ελπίζω να κοιμηθεί και να ξεκουραστεί λίγο. Εγώ επειδή ταλαιπωρούμαι από χρόνια φαρυγγίτιδα μου έχει δώσει ο γιατρός ένα σιρόπι που λέγεται sival b και μόνο με αυτό πραγματικά ο βήχας κόβεται μαχαίρι, νομίζω ότι μπορούν να το πάρουν και παιδιά αλλά δεν είμαι και απολύτως σίγουρη, δυστυχώς όμως δεν το γράφουν όλοι οι γιατροί γιατί ανήκει στα λεγόμενα φάρμακα με κόκκινη γραμμή, οπότε δεν μπορώ να το δώσω από μόνη μου στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

ειμαι νέα στο Φορουμ αλλα σας παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό καθως ειχαμε και μεις μεγαλο προβλημα με το βηχα της κορης μου 3 χρονων. Το παιδί μου από 1,5 χρονών καθε φορά που είχε συνάχι μετα από λιγες ημέρες αρχιζε να βηχει σε σημειο που να μην μπορεί να κοιμηθεί. Στην αρχή ήταν αρκετά ήπιο και με σιρόπι Αερολιν σε 5-6 ημέρες περνούσε. Φετος όμως που πήγε για πρώτη φορά στον παιδικό σταθμό η κατάσταση ΞΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟ. Της εκανα συνεχώς μάσκα με Atrovent και Flixotide και κατα διαστήματα της έδινα Soldesanil σταγόνες. Χαπάκι Singuler καθημερινά και το μόνο που καταφέρναμε ήταν να ελέγχουμε τον έντονο βήχα για να κοιμαται σχετικά ήσυχα. Ολη αυτή η απίστευτη ταλαιπωρία και τα ΤΟΣΑ φαρμακα μέχρι που πήρα την απόφαση να ξεκινήσει η κόρη μου Ομοιοπαθητική. Μεσα σε ένα μήνα το παιδί μου ήταν μια χαρα χωρις καθόλου βήχα αν και περασαμε Ιωση και είχε και πάλι συνάχι. Συνεχίζουμε την Ομοιοπαθητική θεραπεία για 20 ακόμη ημέρες και θα πάμε στο Γιατρό και πάλι το Σεπτέμβρη πριν ξεκινήσει σχολείο.

Δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση να δώ τόσο γρήγορη βελτιωση και πραγματικά κρατάω ακόμη μια μικρή επιφύλαξη για τη συνέχεια.

Συγνώμη εαν σας κούρασα αλλα νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να δούμε και με μια άλλη ματια την κατασταση. Χωρις να απορρίπτουμε την κλασική ιατρική.

Η Ομοιοπαθητική θεραπεία μπορεί να γίνει παράλληλα με τις κλασικές μεθόδους θεραπείας.

Ευχομαι σε ολους να δουν τα παιδάκια τους όπως τα επιθυμούν. Γερά και ευτυχισμένα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα

Ακούω για βήχα και μου σηκώνεται η τρίχα!!

Η κόρη μου 3 ετών πήγε τον Ιανουάριο για πρώτη φορά στον παιδικό και έχει τρελαθεί στον βήχα. Μόλις πάει μια μερα σχολείο το βράδυ βήχει. Φλεμματα, μύξες χαμός. Οταν την ξαναστέλνω, μετά από ένα μήνα, πάλι τα ίδια. ΕΧΩ ΧΑΖΕΨΕΙ. Δεν είναι δυνατόν να συμβάινει πάλι. Μολις πηρα τον παιδίατρο και μου λέει μπορεί να είναι ή ίδια ιωση μπορεί είναι και καινούρια. Έ΅χω και το μωρό 7 μηνών και δεν ξέρω που να τον κρύψω. Η κόρη μου βήχει παντού και συνεχώς. ΄Πού να το πά το μωρό για να το προφυλάξω από τον κ..λο ιο? Μόλις κόψαμε και τον θηλασμό και δε θα μπορώ ούτε στο στηθος να τον βάλω αν μου κολλησει : (

Από φάρμακα της δίνω spiropen, soldesanil σταγόνες , aerious, vibrosil και άφθονο ορό. ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια προσοχή στο θέμα, γιατί και εγώ ήμουν έτσι μικρή και στα 33 μου βγήκε άλλο θέμα. (δευτεροπαθής ανοσοανεπάρκεια ανοσοποιητικού )Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, θυμάμαι να είμαι με ένα χαρτομάντηλο στο χέρι και να βήχω Σ Υ Ν Ε Χ Ω Σ. Για να μην μουρμουράει η μάνα μου "πάλι βήχεις;" αγόραζα μόνη μου το σιρόπι TOPLEXIL και το έπινα μονορούφι για να μου σταματήσει ο βήχας -τώρα δεν υπάρχει. Το τί ενέσεις έκανα όλους τους χειμώνες δεν λέγεται. Ιγμορίτιδα, πονοκέφαλος, πυρετός, βήχας, φλέματα & μύξα. Τα εμβόλια τα έκανα όλα για τότε και η μητέρα μου με θήλασε τουλάχιστον 9 μήνες - θυμάται κοντά στον χρόνο. Και πολλές φορές και καλοκαιρινούς μήνες καλή ώρα όπως τώρα - στα 38- που είμαι με 2 ώρες ύπνου από τον πολύ βήχα το βράδυ, τα φλέμματα κλπ.Όχι απλώς κουράστηκα να βήχω αλλά έχω βαρεθεί την ζωή μου να είμαι συνεχώς άρρωστη.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις κανουμε ομοιοπαθητικη και επιτελους ξεμπλεξαμε . καμμια φορα οταν το γυρισουμε σε βηχα παιρνει ενα ομοιοπαθητικο και σταματαει την ιδια μερα!!!!!! ουτε xozal ουτε αντισταμινικα πλεον τα οποια δεν ειχαν και κανενα αποτελεσμα.....αχ! και επισης υπαρχει το σιροπακι το koflet που ειναι ομοιοπαθητικο και κανει πολυ καλη δουλεια αλλα κυριως οι καψουλες δινουν τη λυση.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να γράψω και εγώ τον πόνο μου και την απορία μου:

Η κόρη μας έβηχε αρκετά ξεκινώντας κάπου την Παρασκευή. Πήγε η γυναίκα μου την κόρη την Δευτέρα απόγευμα 14/6 στην κλασσική παιδίατρο και έκανε διάγνωση αλλεργική ρινίτιδα και σπαστική βρογχίτιδα. Δεν βρήκε φλέμα στην τραχεία παρά μόνο την μύτη, στο δεξί ρουθούνι πράσινη μύξα που αν δεν φύγει με την θάλασσα θα χρειαστεί αντιβίωση σε 1 βδομάδα.

Αποτέλεσμα να γράψει

• Aerolin – 8 μέρες, 3φορές την ημέρα

• Flixotile - 8 μέρες, 1φορά την ημέρα

• Αerius - 6 μέρες κάθε βράδυ

Τρίτη πρωί πάω εγώ την κόρη μου στον γιατρό μου (ομοιοπαθητικός) και ακούει φλέμα στην τραχεία οπότε με βάση και την υπόλοιπη εικόνα συνιστά ένα ομοιοπαθητικό καθώς και βρογχοδιασταλτικό όπως μουκοσολβαν. Θεωρεί πως ο βήχας δεν είναι αλλεργικός/σπαστικός , έχει αίτιο και είναι χρήσιμος. Επίσης κάνει την παρατήρηση πως ακούγεται στην εισπνοή, σημάδι πως είναι εκεί. Δίνω και ένα φυσικό σιρόπι προπόλης που πήρα δείγμα από το φαρμακείο Προβατά.

Τρίτη απόγευμα η γυναίκα μου πηγαίνει την κόρη μας σε πνευμονολόγο νομίζω, η οποία βλέπει επίδραση στην φωνή της, επίσης δεν βρίσκει φλέμα στην τραχεία αλλά μόνο στην μύτη και λέει τσίχλες Singulair για 1,5 μήνα και κάτι σαν Αerius, νομίζω xozal.

Στην συνέχεια παίρνω και πάλι τηλέφωνο τον γιατρό μου και μου επιβεβαιώνει το φλέμα στην τραχεία, λέει μάλιστα πως είναι πολύ και πηκτό και πως πρέπει να φύγει ώστε να περάσουμε ήσυχο καλοκαίρι.

Η απορία μου λοιπόν είναι πως η διάγνωση είναι τόσο διαφορετική! Ποιος δεν κάνει σωστή διάγνωση; Έχω εμπιστοσύνη στον γιατρό μου αλλά ελπίζω για το καλό του παιδιού να κάνει λάθος, ο βήχας να είναι πράγματι αλλεργικός και η τραχεία καθαρή από φλέμα, και έτσι να έχουμε ίαση.

Η άλλη απορία μου είναι με τα αντιϊσταμινικά (xozal/aerius) σταματάει ο βήχας ακόμα και αν δεν είναι αλλεργικός; Σταματάει δηλαδή ένας βήχας χρήσιμος; Αν ναι τι συνέπειες μπορεί να έχουμε; Αν όχι τότε ότι ο βήχας σταμάτησε είναι ένδειξη/επιβεβαιώση ότι είχαμε να κάνουμε με αλλεργικό βήχα; (έτσι λέει η γυναίκα μου)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...