Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες φορές κρέας την εβδομάδα?


Recommended Posts

Ο μικρός είναι τώρα κοντά 9 μηνών και εκτός από γάλα μαμάκας τρώει κανονικά φρούτα, κρεατοχορτόσουπα και κοτόσουπα. Αυτό που ήθελα να μάθω είναι το πόσες φορές είναι καλό να δίνουμε κρέας, πόσες κοτόπουλο και πόσες μόνο λαχανικά για μεσημεριανό την εβδομάδα? Παίζει ρόλο αν το παιδί είναι αγόρι ή κορίτσι, δηλαδή τα αγόρια έχουν μεγαλύτερες ανάγκες από κρέας από τα κορίτσια ή συμβαίνει αυτό μετά την εφηβία?

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε εκεινη την ηλικία ο παιδίατρος μου είχε πει να του δίνω 2 μερες την εβδομαδα μοσχαρι, 2 μερες σουπα λαχανικών και 2 μερες κοτόπουλο...έτσι κάνω εως τώρα , μόνο που προσθεσαμε και το ψαρι από όταν εγινε 1 χρονων

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

εμάς μας είπε 5 μέρες μοσχάρι κ 2 κοτόπουλο κ η μικρή μου έχει σιχαθεί το μοσχάρι παρότι της το κάνω με διαφορετική προσθήκη λαχανικών έτσι σκέφτομαι να κάνω 2 κοτόπουλο, 2 μοσχάρι, 2 λαχανικά ,1 τραχανά

Link to comment
Share on other sites

κι εγω 2-2 τα έπαιζα περίπου αλλα τώρα που μπήκε στον 9ο εδωσα και ψάρι απο μονη μου! Η συνταγή της ΓΙΩΤΗΣ γράφει κίολας απο τον 7ο....αλλοι λένε μετά το χρόνο....τι να σας πω εμενα το λάτρεψε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ της δίνω περισσότερο μοσχάρι με πρόγραμμα 10ημέρου δηλ. 3ημ. μοσχάρι-2ημ.κοτοπουλο-1 χορτόσουπα- 3ημ. μοσχάρι-1 τραχανά ή χορτόσουπα και πάλι από την αρχή. Ψάρι δεν έδωσα ακόμη.

Η παιδίατρος μου είχε πει ότι το κοτόπουλο δεν έχει σίδηρο.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είχε πει ότι το κοτόπουλο δεν έχει σίδηρο.

 

 

Έχει περίπου το μισό από το μοσχάρι.

 

Επίσης, φαίνεται να γίνεται καλύτερη απορρόφηση σιδήρου, όταν οι μη αιμικές πηγές συνδυάζονται με μικρή ποσότητα αιμικής πχ φακές με κοτόπουλο κτλ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω 2-2 τα έπαιζα περίπου αλλα τώρα που μπήκε στον 9ο εδωσα και ψάρι απο μονη μου! Η συνταγή της ΓΙΩΤΗΣ γράφει κίολας απο τον 7ο....αλλοι λένε μετά το χρόνο....τι να σας πω εμενα το λάτρεψε!

 

Σκέφτομαι μήπως ξεκινήσω κι εγώ το ψάρι γιατί τώρα τελευταία δεν τρώει σχεδόν τπτ, μόνο τα φρούτα και φυσικά θηλάζει...Νομίζω οτι έχει βαρεθεί όλο κοτοπουλο και μοσχάρι και θέλει νέες γευσεις, Δέν ξέρω τι λένει οι παιδίατροι για το ψάρι αλλά δεν με αφορά κιόλας, καθώς μέχρι τώρα δεν έχω ζητήσει τη συμβουλη της δικιάς μου τουλάχιστον για τη διατροφή του μωρού. Καλώς ή κακώς ακολουθώ το ενστικτό μου και τις επιθυμίες του.

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...