Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γκρίνια με αποκλειστικό θηλασμό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω τα φώτα σας!

Ο μπεμπάκος μας είναι 2,5 μηνών και κάτι ημερών. Γεννήθηκε 3310 gr, τον 1ο μήνα πήρε 940 gr και τον 2ο 1500 gr με αποκλειστικό θηλασμό. Τώρα είναι περίπου 6 κιλά. Εδώ και 10 περίπου ημέρες αρνείται το στήθος μου. Ενώ ξεκινάει και τρώει με λαιμαργία (και πολλές φορές πνίγεται) μετά από 2 με 3 λεπτά αρχίζει να γκρινιάζει, να κλωτσάει και να τεντώνεται, αφήνοντας το στήθος μου, που έχει ακόμα γάλα αρκετό. Πολλές φορές τρέχει σαν βρυσάκι γι' αυτό και πνίγεται. Αρχίζει ψάχνει την θηλή και μετά, από ακόμα μια γουλιά, πάλι τα ίδια (σπαράζει στο κλάμα). Μόλις του αλλάξω στήθος αρχίζει και τρώει πάλι με λαιμαργία για 2 με 3 λεπτά και πάλι τα ίδια. Δεν ξαναπιάνει κανένα από τα δυο στήθη. Ούτε να ρευτεί δεν κάθεται καλά, καλά! Συνήθως βγάζει και γουλιές. Μόλις του δώσω την πιπίλα συνήθως σταματάει το κλάμα.

Ξέρεται τι μπορεί να φταίει;

 

Τρώω σχετικά υγιεινά. Λαχανικά, γαλακτοκομικά, δημητριακά, πολλά φρούτα, φυσικούς χυμούς και κρέας. Σπάνια τρώω τηγανιτά και ξηρούς καρπούς. Δεν τρώω πικάντικα, σκόρδο, κουκιά, όσπρια, κρεμύδι αμαγείρευτο, καφέ, αναψυκτικά, αλκόολ και δεν καπνίζω. Το λάδι και το ψωμί είναι περιορισμένες τροφές στην διατροφή μου. Το μόνο μου ελάττωμα είναι τα γλυκά (κυρίως παγωτά, γρανίτες, μπισκότα, κεκάκια και βυσσινάδα).

 

Επίσης πριν 10 ημέρες που μίλησα με τον γυναικολόγο, μου είπε να σταματήσω να παίρνω ασβέστιο και σίδηρο. Μήπως φταίει αυτό;

 

Αγλαία θέλω και την δική σου γνώμη! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο μπεμπάκος σου έχει τρελή ανάπτυξη :lol: αφού δέχεται τη πιπίλα, σημαίνει ότι θέλει να ηρεμήσει στο στήθος σου, αλλά τον ενοχλεί που βγάζει γάλα. Αφού όπως λες, τρέχει σαν βρυσάκι, δοκίμασε πριν δώσεις το στήθος, να βγάλεις λίγο, για να μην βρεί έντονη ροή.

Δεν νομίζω ότι το αρνείται πάντως, σε καμία περίπτωση:)

Link to comment
Share on other sites

Ασβέστιο και σίδηρο δεν χρειάζεται να παίρνεις εκτός και αν αιματολογικές εξετάσεις δείχνουν ότι έχεις ανάγκη από τέτοιου είδους συμπληρώματα.

 

Αυτή η συμπεριφορά του μωρού δεν έχει σχέση με τις τροφές που τρως ή με τη γεύση του γάλακτος.

 

Μάλλον το μωρό πνίγεται γι αυτό γκρινιάζει. Ίσως να έχεις ισχυρό αντανακλαστικό καθόδου του γάλακτος. Για να λύσεις το πρόβλημα θα πρέπει να αντλείς λίγο γάλα με το χέρι ή με θήλαστρο, να μειώνεται η ροή και μετά να βάζεις το μωρό να θηλάσει. Είναι καλύτερα να θηλάζει από το ένα μόνο στήθος για να μην έχει να αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα και στο άλλο.

 

Δοκίμασε αυτά και τα ξαναλέμε. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχίζω να ανησυχώ ότι τελικά δεν του φτάνει το γάλα μου!

Έχει 3 ημέρες που δεν έχει ξανατρέξει βρυσάκι και δεν πνίγεται ποια, όμως κάνει ακριβώς τις ίδιες αντιδράσεις, όπου στο 3λεπτο αφήνει το στήθος μου και κλαίει, το ξαναπιάνει προσπαθεί να φάει αλλά μάταια.

Προσπαθώ να βγάλω γάλα με το χέρι μου, γιατί θήλαστρο δεν έχω αγοράσει ακόμα, και θέλει πολύ ζούλιγμα για να βγει το γάλα. Μέχρι πριν 3 ημέρες το στήθος μου πρηζόταν και ήταν γεμάτο με γάλα (εξού και το βρυσάκι), πως είναι δυνατόν τώρα να μην είναι καθόλου πρησμένο και να μην τρέχει με τόση ευκολία το γάλα;

 

Αγλαία στην συγκεκριμένη σελίδα http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7877&highlight=%E1%F0%FC%F1%F1%E9%F8%E7+%F3%F4%DE%E8%EF%F5%F2 αναφέρεις ότι ''το πρήξιμο του στήθους είναι φυσιολογικό να μειώνεται όσο εδραιώνεται η παραγωγή. Η παραγωγή υποχωρεί όταν το στήθος πρήζεται και γεμίζει, αυξάνεται όταν το μωρό θηλάζει συχνά και δεν το αφήνει να πρήζεται.''

 

Υπάρχει περίπτωση να μου μειώνεται το γάλα;

Τον μπέμπη τον θηλάζω όποτε το ζητάει.

Τίς τελευταίες 10 ημέρες τρώει το τελευταίο γεύμα στις 9.00 το βράδυ και το επόμενο είναι στις 3.00. Μετά ξυπνάει πάλι στις 5.00, αλλά του δίνω την πιπίλα, που του έχει πέσει για να ξανακοιμηθεί και τον ξαναταίζω γύρω στις 6.00 ή 6.30 που ξυπναει. Αλλά την ημέρα τρώει ανά 1.30 με 2 ώρες περίπου και πάντα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο!

 

Μήπως κάνω κάτι λάθος;

 

Μήπως τον πονάνε τα ούλα του όταν το γάλα δεν βγαίνει με ευκολία και γι'αυτό αφήνει το στήθος μου; Πότε βγάζουν τα πρώτα τους δοντάκια;

 

Υπάρχει περίπτωση να τον πονάνε τα αυτάκια του και να αντανακλά ο πόνος στο σαγόνι;

 

Με τον τρόπο που τρώει δεν νομίζω ότι παίρνει το λιπαρό γάλα, παρά μόνο το αραιό.

Δεν θέλω να σταματήσω να τον θηλάζω, ούτε να του δώσω συμπλήρωμα! Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα ενδεχόμενο -εύχομαι μικρό- να έχει το μικρό γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και γι' αυτό να κλαίει κατά το θηλασμό (εμένα είχε αυτό το πρόβλημα).

Όταν συμβαίνει αυτό, την ώρα που τρώει κάνει μια χαρακτηριστική κίνηση του κεφαλιού προς τα πίσω και μετά κλαίει.

Επιπλέον δεν ξεκινάει το κλάμα αμέσως, αλλά αφού φάει 1-2 λεπτά.

 

Υπάρχει πάντως και σχετικό υπόμνημα για τη ΓΟΠ, που έφτιαξε η Αγλαία.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς κάνει και τρώει 3 ακριβώς λεπτά. ούτε ρολόι να είχε!

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι η ΓΟΠ, θα ψάξω σχετικά με αυτή. Είναι κάτι σοβαρό; Από τι δημιουργείται; Περνάει με κάποιο τρόπο (φαρμακευτική αγωγή ή κάτι άλλο);

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γενικά δεν είναι κάτι σοβαρό, δες το υπόμνημα

Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμηση στην ενότητα του θηλασμού.

Είναι, για να το πούμε απλά, η επιστροφή του περιεχομένου του στομαχιού προς τα πάνω (προς τον οισοφάγο) λόγω ανωριμότητας του συστήματος στα βρέφη. Μπορεί το μωρό να έχει συχνά "γουλίτσες" ως σύμπτωμα, μπορεί και όχι. Ούτε βέβαια και η γουλίτσες από μόνες τους σημαίνουν απαραίτητα παθολογική κατάσταση.

 

Εμένα για παράδειγμα το μωρό δεν είχε σχεδόν ποτέ γουλίτσες, αλλά δεν μπορούσε να φάει, έκλαιγε σπαρακτικά λίγο μετά το ξεκίνημα. Σε συνδυασμό με την παρατήρηση της συμπεριφοράς του, κάναμε και υπερηχογράφημα για να γίνει η διάγνωση.

 

Ανάλογα με τη βαρύτητα της κάθε περίπτωσης, μπορεί το πρόβλημα να αντιμετωπιστεί με συντηρητικά μέτρα (πχ κλίση στο κρεβάτι, κρατάμε το μωρό όρθιο 30 λεπτά μετά από κάθε θηλασμό αν είναι δυνατόν κλπ.) ή με φαρμακευτική αγωγή (για σοβαρές περιπτώσεις).

 

Θέλει απλώς λίγη προσοχή στο πώς συμπεριφέρεται το μωρό για να γίνει η διάγνωση, να αποκλείσεις δηλαδή άλλα πιο απλά ενδεχόμενα (πχ τη μεγάλη ροή από το στήθος σου, ή πχ αέρια που μπορεί να το ζορίζουν) και να το συζητήσεις με κάποιον καλά ενημερωμένο παιδίατρο για να σε κατευθύνει στη διάγνωση.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να ανησυχώ ότι τελικά δεν του φτάνει το γάλα μου!

Έχει 3 ημέρες που δεν έχει ξανατρέξει βρυσάκι και δεν πνίγεται ποια, .

Μέχρι πριν 3 ημέρες το στήθος μου πρηζόταν και ήταν γεμάτο με γάλα (εξού και το βρυσάκι), πως είναι δυνατόν τώρα να μην είναι καθόλου πρησμένο και να μην τρέχει με τόση ευκολία το γάλα;

 

Ισχύει αυτό που διάβασες:

 

''το πρήξιμο του στήθους είναι φυσιολογικό να μειώνεται όσο εδραιώνεται η παραγωγή. Η παραγωγή υποχωρεί όταν το στήθος πρήζεται και γεμίζει, αυξάνεται όταν το μωρό θηλάζει συχνά και δεν το αφήνει να πρήζεται.''

 

Προσπαθώ να βγάλω γάλα με το χέρι μου, γιατί θήλαστρο δεν έχω αγοράσει ακόμα, και θέλει πολύ ζούλιγμα για να βγει το γάλα.

Μην το συνεχίζεις, δεν θέλει καθόλου ζούληγμα αλλά αν δεν ξέρεις την τεχνική μπορεί να τραυματίσεις το στήθος.

 

Υπάρχει περίπτωση να μου μειώνεται το γάλα;

 

ΟΧΙ

 

 

Μήπως τον πονάνε τα ούλα του όταν το γάλα δεν βγαίνει με ευκολία και γι'αυτό αφήνει το στήθος μου; Πότε βγάζουν τα πρώτα τους δοντάκια;

 

Μπορεί να του πονανε τα ούλα αυτό δεν έχει σχέση με το πώς βγαίνει το γάλα. Το μωρό ξερει να θηλάζει για να τα έχει καταφέρει μέχρι εδώ. Για την ώρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο ανήσυχο.

 

Υπάρχει περίπτωση να τον πονάνε τα αυτάκια του και να αντανακλά ο πόνος στο σαγόνι;

 

Είναι λιγο απίθανο να πονάνε και τα δύο μαζί. Συνήθως πονάει μόνο το ένα και απο αυτή τη μεριά το μωρό δεν θέλει να θηλάσει.

 

Αυτή τη συμπεριφορά την έχει σε κάθε γεύμα ή μόνο κάποιες ώρες;;

Υπάρχει έστω κι ένα γεύμα που να είναι πιο ήρεμο.

 

Πόσο συχνά βγάζει γουλιές; Είναι μεγάλη ποσότητα;

 

Η ΓΟΠ είναι η γαστροϊσοφαγική παλλινδρόμηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, έτσι αντιδρά σε κάθε γεύμα, ακόμα και την νύχτα.

 

Απ' ότι παρατήρησα από τότε που ξεκίνησαν οι γκρίνιες βγάζει λιγότερες και μικρότερες γουλιές από πριν που έτρωγε κανονικά. Οι γουλιές του δεν είναι μεγάλες. Είναι σαν να βγάζει την τελευταία γουλιά γάλα που ήπιε.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα κάνει ακριβώς τα ίδια, αλλά είναι λόγω κολικών απ' οσο ξέρω μέχρι τώρα...Το γιατί δεν το ξέρω, αν ξέρει κανείς να μου πεί.Μπορεί να είναι κάτι άλλο?? :? Το κάνει περίπου στα μισά γεύματα.... Olympics μήπως έχετε κολικούς??Εγώ η λύση που βρήκα είναι να τη θηλαζω στο ΄περπατητό' ( :shock: ), επειδή κουνιέται, ηρεμεί και τρώει...Δοκίμασε το και πες μου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και μένα κάνει ακριβώς τα ίδια, αλλά είναι λόγω κολικών απ' οσο ξέρω μέχρι τώρα...Το γιατί δεν το ξέρω, αν ξέρει κανείς να μου πεί.Μπορεί να είναι κάτι άλλο?? :? Το κάνει περίπου στα μισά γεύματα.... Olympics μήπως έχετε κολικούς??Εγώ η λύση που βρήκα είναι να τη θηλαζω στο ΄περπατητό' ( :shock: ), επειδή κουνιέται, ηρεμεί και τρώει...Δοκίμασε το και πες μου :wink:
κολικους δεν εχουν συνηθως τα μωρακια που θηλαζουν.. :roll: νομιζω ποτε δεν θα μαθουμε γιατι κλαινε...ας κλαινε λοιπον αφου προς το παρον μονο αυτο ξερουν να κανουν καλα :D
Link to comment
Share on other sites

Και μένα κάνει ακριβώς τα ίδια, αλλά είναι λόγω κολικών απ' οσο ξέρω μέχρι τώρα...Το γιατί δεν το ξέρω, αν ξέρει κανείς να μου πεί.Μπορεί να είναι κάτι άλλο?? :? Το κάνει περίπου στα μισά γεύματα.... Olympics μήπως έχετε κολικούς??Εγώ η λύση που βρήκα είναι να τη θηλαζω στο ΄περπατητό' ( :shock: ), επειδή κουνιέται, ηρεμεί και τρώει...Δοκίμασε το και πες μου :wink:

 

Οι κολικοί μας τελείωσαν εδώ και 1/2 μήνα. Οι αντιδράσεις είναι σχεδόν όμοιες μόνο που τον έπιαναν οι πόνοι μόνο το πρωί στις 8.00-9.00 περίπου και το απόγευμα στις 6 - 7.30. Όμως, έπιανε το στήθος μου περισσότερο τότε, όπου και μ' αυτό ηρεμούσε. Όντως και εγώ στο όρθιο τον θήλαζα τότε και ηρεμούσε. Χαμομήλι δεν του έδωσα καθόλου, όπως μου έλεγαν τότε, ακόμα και η παιδίατρος. Τώρα όμως μου το κάνει σε κάθε γεύμα, αφού φάει πρώτα για 3 λεπτά ήρεμος. Μόλις του αλλάξω στήθος ηρεμεί για άλλα τρια λεπτά και φτου και απ'την αρχή. Όταν τον θηλάζω στα όρθια πηγαίνοντας βόλτα μέσα στο σπίτι δεν σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Athena μου, ειδικά αν είναι κοριτσακι είναι ακόμα πιο σπάνιο. Δυστυχώς εμείς είμαστε απο τις εξαιρέσεις, επειδή όπως μου είπε ο γιατρός τρώμε λαίμαργα και καταπίνουμε πολύ αέρα. :(

 

olympics μου καλό κουράγιο!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, έτσι αντιδρά σε κάθε γεύμα, ακόμα και την νύχτα.

 

Απ' ότι παρατήρησα από τότε που ξεκίνησαν οι γκρίνιες βγάζει λιγότερες και μικρότερες γουλιές από πριν που έτρωγε κανονικά. Οι γουλιές του δεν είναι μεγάλες. Είναι σαν να βγάζει την τελευταία γουλιά γάλα που ήπιε.

 

Mερικές φορές η ΓΟΠ δεν είναι εμφανής, δηλαδή παρόλο που επιστρέφει γάλα στον οισοφάγο και αυτό μπορεί να προκαλεί ενόχληση, ανησυχία, πόνο, το γάλα δεν βγαίνει με αναγωγή σε σημαντική ποσότητα.

 

Σε αυτό το άρθρο:http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

 

λέει μερικά για τη θέση που μπορεί να έχει το μωρό τόσο στη χώνεψη όσο και όταν τρώει για να ταλαιπωρείται λιγότερο. Αυτά μπορείς να τα κάνεις έτσι κι αλλιώς, αν ανακουφιστεί έχει καλώς.

 

Αν όχι ίσως χρειάζεται να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό.

 

Η διάγνωση για ΓΟΠ είναι καλύτερα να γίνει από παιδογαστρεντερολόγο. Από όσα γράφουν οι περισσότερες μητέρες, αλλά και το παραπάνω άρθρο, δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι αντιμετωπίζουν λάθος τη ΓΟΠ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου από το θηλασμό!!

Εγώ θήλασα αποκλειστικά την κόρη μου για 1,5 μήνα περίπου, συνέχισα με το θηλασμό για 1 ακόμη μήνα με συμπλήρωμα ώσπου τον διέκοψα εντελώς! Η αλήθεια είναι ότι για τις πρώτες 15 μέρες η κορούλα μου θήλαζε καλά κάθε 1 με 1,5 ώρα μετά ξεκίνησαν η γκρίνια, οι αναγωγές και ο έμετος ακόμη και την ώρα που θήλαζε!! Ήθελε συνέχεια να βρίσκεται στο στήθος και να θηλάζει!!! Το ιδανικό για εκείνη ήταν να είναι συνέχεια εκεί παρόλη τη γκρίνια και τις αναγωγές!! Κατέληξε να θηλάζει για 45 περίπου λεπτά και μετά από μισή ώρα να ξαναθηλάζει για άλλο τόσο!!! Γκρίνιαζε και θήλαζε!! Ομολογώ ότι εξαντλήθηκα!!! Με την έναρξη γευμάτων με το βρεφικό γάλα οι αναγωγές συνεχίστηκαν, οι έμετοι επίσης (όχι όμως την ώρα των γευμάτων) αλλά σταμάτησε η γκρίνια!! Ενώ τις πρώτες 40 ημέρες είχε πάρει 1 κιλό, την πρώτη εβδομάδα με το ξένο γάλα πήρε μισό κιλό!! Η αύξηση βάρους συνεχίζεται, όχι βέβαια με τους ίδιους ρυθμούς, αλλά βρίσκεται στην 95η εκατοστιαία θέση στο ύψος και στο βάρος!! Είναι 7300 και γεννήθηκε 3600, είναι στο διπλάσιο του βάρους γέννησης πριν από το τέλος του 4ου μήνα!!

Για τη ΓΟΠ της δώσαμε, κατά τη διάρκεια των πρώτων 40 ημερών, Epadoren για 10 ημέρες, χωρίς βελτίωση!

Τελικά, συμπέρανα ότι το παιδί πεινούσε και για αυτό γκρίνιαζε!! Συνεχίζει να έχει αναγωγές και εμέτους, τώρα που είναι 3,5 μηνών, δεν της δίνουμε ειδικό γάλα, αλλά το παιδί είναι ήρεμο και χαρούμενο και κοιμάται πλέον!!

Δεν ξέρω γιατί, αλλά εγώ απέτυχα να θηλάσω για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα!!

Είμαι ευτυχισμένη που βλέπω το κοριτσάκι μου ήρεμο και χαρούμενο και δε μετανιώνω που, για τις δεδομένες συνθήκες, διέκοψα το θηλασμό. Αναρωτιέμαι, όμως, τι δεν έκανα, τελικά, καλά όσον αφορά στο θηλασμό!!!

8a1910018f.png
Link to comment
Share on other sites

Mamathalia καλημέρα σου!

Σου εύχομαι να σου ζήσει το μωράκι σου και να το δεις όπως επιθυμείς!

Πάνω απ' όλα να είναι γεμάτη υγεία και ας τρώει ότι γάλα της αρέσει!

 

Πιστεύω ότι το λάθος είναι ότι την σταμάτησες να την θηλάζεις.

Η κορούλα σου όπως και ο μπέμπης μου και όλα τα μωράκια, θέλουν συνέχεια να πιπιλάνε, είτε είναι το στήθος, είτε κάτι άλλο. Κι εγώ αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με τον μπέμπη μου. Όμως, περίμενα να σαραντήσω και του αγόρασα μερικές πιπίλες για να διαλέξει όποια τελικά του αρέσει. Του την ξεκίνησα τότε, γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι από τις 8 περίπου εβδομάδες και μετά είναι πιο δύσκολο ένα βρέφος να μπερδέψει την πιπίλα με το στήθος και να μην το πιάνει. Στην αρχή δεν του την έδινα συνέχεια όποτε την ζητούσε. Όποτε μπορούσα τον άφηνα στο στήθος μου. Τώρα πια του έχει γίνει απαραίτητη. Φυσικά, στη αρχή τον πρόσεχα στα κιλά του (με βάση τις καμπύλες, για μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά), γιατί δεν ήξερα αν μπορεί να έχανε γεύματα πιπιλίζοντας την πιπίλα και μήπως ξεχνούσε να φάει.

 

Προτίμησα να του δώσω πιπίλα, αν και δεν ήθελα, αλλά είχε αρχίσει να βάζει τα χέρια του στο στόμα και πολλές φορές πνιγόταν, γιατί έβαζε ολόκληρη την γροθιά του. Το να ήταν συνέχεια στο στήθος δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα. Δεν μπορείς να πας πουθενά, ούτε ακόμα και για τι βόλτα του, που την έχει τόσο ανάγκη για να μάθει να εξερευνεί το κόσμο.

 

Επίσης, προτίμησα να του δώσω πιπίλα, γιατί αυτή μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να του την εξαφανήσω, ενώ αν μάθαινε να βάζει το δάχτυλό του, δεν θα μπορούσα να του το εξαφανήσω, ούτε φυσικά να του το κόψω.

 

Τα παιδιά που πιπιλίζουν το δάχτυλο, μπορεί να φτάσουν στο δημοτικό και ακόμα να το έχουν από συνήθεια στο στόμα τους. Μπορεί επίσης να τους δημιουργήσει πρόβλημα στα δόντια τους.

 

Όταν πεινάει, την πιπίλα, την πετάει και γκρινιάζει.

 

Όσο αφορά τους εμετούς δεν νομίζω ότι έφταιγε το γάλα σου!

α) Μπορεί να έφταιγε το ότι έτρωγε περισσότερο απ' όσο ήθελε, για τον λόγο του ότι ήθελε να πιπιλήσει κάτι και απ' το στήθος έβγαινε γάλα.

β) Μπορεί να μην το χώνευε εύκολα, αλλά αυτό θα ήταν φυσικά χειρότερα με ξένο γάλα, γιατί είναι πιο βαριά για το στομάχι ενός βρέφους και χωνεύονται πιο δύσκολα από το μητρικό.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και στο επόμενο παιδάκι σου να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σένα Olympics! Είναι πολύ πιθανό να χρησιμοποιούσε το στήθος για πιπίλα!! Το σκέφτηκα και αγόρασα πολλές πιπίλες!! Δεν τις πιάνει!! Ακόμη και σήμερα!! Προτιμάει, δυστυχώς, τον αντίχειρα του αριστερού χεριού!!! Πιπιλάει το δάκτυλό της για να κοιμηθεί και όταν βαριέται!! Σκεφτόμουν μήπως ακολουθήσω τη συμβουλή της γιαγιάς μου και της βάλω άχνη ζάχαρη στην πιπίλα μήπως και την πιάσει!! Το ξέρω ότι δεν επιτρέπεται, αλλά δε θέλω να πιπιλάει το δάκτυλό της!!

Το άλλο που θα δοκιμάσω είναι να της πάρω πιπίλα για βρέφη από 6 μηνών και πάνω!! Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω!!

8a1910018f.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω!!
Να κάνεις υπομονή! τα μωράκια έχουν μόνο το κλάμα και τη γκρίνια για να δηλώσουν πράγματα! δεν είναι ανάγκη να μάθουν την πιπίλα με το ζόρι! :)

 

όσο για το δάκτυλο... δεν ισχύει πως στάνταρ θα το πιπιλάνε στοδημοτικό ή και πολύ περισσότερο! είναι μια συνήθεια που την έχουν ανάγκη και συνήθως το σταματάνε μετά τα 4 έτη!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μα μπορεί και να το σταματήσει πολύ νωρίτερα!

αν εντοπίσω που το είχα δει γραμμένο εδώ στο φόρουμ... θα στο παραθέσω!

(το λέει ποιό επιστημονικά!)

Μάλιστα αναφέρει πως πολλά παιδιά πιπιλάνε το δάχτυλο από την κοιλιά! τότε τί κάνουμε; με το καλωσήρθες... τσουπ πιπίλα; :wink:

Αυτά είναι παλαβά που μας λένε "οι παλιές" σηνήθως!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

xrysalis, καλημέρα και σε σένα!

 

1) Αν η γκρίνια όμως προέρχεται από το ότι θέλουν συνέχεια να έχουν το στήθος στο στόμα τους και να πιπιλάνε; Τι γίνεται τότε; Όταν μία νέα μαμά είναι μόνη της και δεν έχει βοήθεια από αλλού; Τι γίνεται; Το σπίτι ποιος θα το καθαρήσει; Ποιος θα μαγειρέψει; Ποιός θα τακτοποιήσει που έρχονται όλο το σόι και οι φίλοι να δουν το μωρό;

Πριν σαραντήσω και του δώσω την πιπίλα υπήρχαν ημέρες που ούτε τουαλέτα μπορούσα να πάω, ούτε μπάνιο καλά, καλά να κάνω. Και είχα και την μητέρα μου για βοήθεια. Αλλά εκείνη δεν μπορούσε να το θηλάσει. Σπάραζε στο κλάμα, του κοβόταν η ανάσα και με έπιανε πανικός. Δεν ξέρω αν καμία μητέρα μπορεί να αφήνει ένα νεογέννητο να σπαράζει έτσι, εγώ δεν μπορούσα! Όμως, ούτε μπορούσα να περιμένω πότε θα έρθει κάποιος στο σπίτι να μου κρατήσει τον μικρό για να κάνω αυτά που ήθελα. Ενώ περίμενα να κοιμηθεί για να πάω στο μπάνιο, τις περισσότερες φορές ξύπναγε και έκλαιγε ενώ ήμουνα μέσα σ' αυτό, τόσο γκαντέμο....

Και στην τελική, γιατί πρέπει να εξαρτόμαι από άλλους; Θέλω να μπορώ να κάνω πράγματα και μόνη μου, χωρίς πάντα την βοήθεια άλλων.

 

2) Εγώ, δεν έγραψα ότι ισχύει στάνταρ να πιπιλάνε το δάχτυλο στο δημοτικό, έγραψα ότι μπορεί...να γίνει αυτό! Παρερμήνεψες...

Και επειδή δεν ξέρω το παιδί μου σε ποια κατηγορία παιδιών θα ανήκει προτείμησα να μην το διακινδυνέψω. Έτσι το έχω σε έλεγχο εγώ και όχι εκείνο! Ξέρω 2 μωρά που απ' το ρούφηγμα ματώνουν το δάχτυλο και μέχρι να περάσει πιπιλάνε το άλλο, το ένα είναι 3,5 χρονών και το άλλο 4. Επίσης, ο μελλοντικός νονός του μωρού μας, μου είπε ότι από το ρούφηγμα του δημιουργήθηκε μεγάλο πρόβλημα στην άνω γνάθο, γιατί την έσπρωχνε με το δάχτυλο προς τα έξω και φόρεσε από πολύ μικρός σιδεράκια. Αυτά είδα και αποφάσισα τι να κάνω.

Είναι καθαρά δική μου άποψη και δεν την επέβαλα σε κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

 

1) Αν η γκρίνια όμως προέρχεται από το ότι θέλουν συνέχεια να έχουν το στήθος στο στόμα τους και να πιπιλάνε; Τι γίνεται τότε; Όταν μία νέα μαμά είναι μόνη της και δεν έχει βοήθεια από αλλού; Τι γίνεται; Το σπίτι ποιος θα το καθαρήσει; Ποιος θα μαγειρέψει; Ποιός θα τακτοποιήσει που έρχονται όλο το σόι και οι φίλοι να δουν το μωρό;

μα....το σόι που έρχεται να δει το μωρό, ας ρίξει και ένα σκουπισματάκι φεύγοντας :lol: αστειεύομαι.. ποιος έχει τη μεγαλύτερη ανάγκη να τον προσέξεις? το μωρό ή το σπίτι? μην δίνεις σημασία στο πότε θα γίνουν οι δουλειές. Κάνε όσες προλαβαίνεις και για όσο προλαβαίνεις (μαγείρεψε γρήγορα φαγητά, σκούπισε μόνο το δωμάτιο που είσαι συχνά με το μωρό, κλπ).

Δε ξέρω αν θα σου κάνει εντύπωση, αλλά στα λέω όντας το απόλυτο house cleaning freak :lol: όταν γεννήθηκε η μικρή μου και για ένα τρίμηνο περίπου, έβαλα τα πιο παλιά ριχτάρια στους καναπέδες και την έβγαζα εκεί..έβλεπα το αποτύπωμα πατούσας στο πλακάκι κι έστρεφα το βλέμμα στο ταβάνι, το οποίο άστραφτε παρεπιμπτόντως :lol:

 

Ενώ περίμενα να κοιμηθεί για να πάω στο μπάνιο, τις περισσότερες φορές ξύπναγε και έκλαιγε ενώ ήμουνα μέσα σ' αυτό, τόσο γκαντέμο....

Και στην τελική, γιατί πρέπει να εξαρτόμαι από άλλους; Θέλω να μπορώ να κάνω πράγματα και μόνη μου, χωρίς πάντα την βοήθεια άλλων.

Συντρόφισσα!!!! κι εσένα έχει ραντάρ για όταν μπαίνεις να κάνεις μπάνιο???? εγώ μια φορά την έφερα καθιστή μπροστά στη μπανιέρα, αλλά δεν άντεξε μέχρι το αφρόλουτρο..βγήκα από το μπάνιο με μόνο λούσιμο :)

 

Δε θα εξαρτάσαι από τους άλλους για πολύ καιρό..αν το καλοσκεφτείς, τι είναι 3-4-5 μήνες μπροστά στα χρόνια που έρχονται...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...