Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΑΔΕΝΑΣ


anastasie

Recommended Posts

Δεν ξερω αν ειναι η σωστη θεση για να θεσω το ερωτημα μου...

λοιπον..

εχω γεννησει εδω και 3 μηνες.. ειχα κανει αφαιρεση του ενος λοβου του θυροειδη αδενα μου και απο τοτε επαιρνα ενα χαπι για να τον ρυθμισω..

το ιδιο συνεβαινε και στην διαρκεια της εγκυμοσυνης...

μετα την γεννα μολις προχθες προλαβα να παω για εξετασεις και η tsh βγηκε πολυ χαμηλη...0,003..

εχει κανεις καμια παρομοια εμπειρια?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ειναι κατι ανησυχητικο.....

 

κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης κ μετα συνηθως ο θυρεοειδης απορυθμιζεται.γι'αυτο θελει παρακολουθηση....

 

φαντασου οτι εμενα το tsh στην αρχη της εγκυμοσυνης εκτοξευτηκε στο 95....

 

παιρνω μεγαλη δοση χαπιων(δοση ελεφαντα λεει ο γιατρος μου) 4 την ημερα κ'εχω κανει κ εγω αφαιρεση-ολικη υποτιθεται -αλλα τελικα ηταν μερικη....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Εγώ έχω κάνει ολική αφαίρεση και από τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης και μέχρι τώρα 15 μήνες μετά τη γέννα.... έχει ξερρυθμιστεί.... Έχω βαρεθεί να κάνω εξετάσεις κάθε 40 - 60 μέρες... Η TSH είναι πότε πάνω πότε κάτω..... Σαν ασανσέρ......

 

Αυτός δεν είναι θυρεοειδής αλλά.... θηριοειδής αδένας!!!! :evil:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

καλη χρονια κοριτσια.εγω γεννησα πριν 5 μηνες και εχω υποθυριοδισμο.εδω και 5 χρονια περνω χαπι και φοβομουνα τι θα γινοτανε στην εγκυμοσυνη.κανονικα επινα το χαπι καθε πρωι και επισκεπτομουνα την ενδοκρινολογο καθε 2 μηνες πριν την γεννα και 4 μηνες μετα,μου ειχε πει ομως η γιατρος οταν γεννησω να χαμηλωσω το χαπι.ετσι ολο ηταν υπο ελεγχο.μην ανησυχεις λοιπον...οταν ειναι ρυθμισμενος ολα ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλη χρονια κοριτσια.εγω γεννησα πριν 5 μηνες και εχω υποθυριοδισμο.εδω και 5 χρονια περνω χαπι και φοβομουνα τι θα γινοτανε στην εγκυμοσυνη.κανονικα επινα το χαπι καθε πρωι και επισκεπτομουνα την ενδοκρινολογο καθε 2 μηνες πριν την γεννα και 4 μηνες μετα,μου ειχε πει ομως η γιατρος οταν γεννησω να χαμηλωσω το χαπι.ετσι ολο ηταν υπο ελεγχο.μην ανησυχεις λοιπον...οταν ειναι ρυθμισμενος ολα ειναι καλα.

 

και εγώ μία από τα ίδια , πήγαινα όμως κάθε μήνα στον ενδοκρινολόγο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και ανεβάζαμε σιγά- σιγά την δόση , μετά την γέννα την μειώσαμε πολύ και ο γιατρός θέλει θα με δει ξανά την άλλη εβδομάδα για να δούμε πως πάμε

as1cCDk0g410010NDdqfDk4MTE1N2R2fG1hcmlhIGlzIGFscmVhZHk.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι η σωστη θεση για να θεσω το ερωτημα μου...

λοιπον..

εχω γεννησει εδω και 3 μηνες.. ειχα κανει αφαιρεση του ενος λοβου του θυροειδη αδενα μου και απο τοτε επαιρνα ενα χαπι για να τον ρυθμισω..

το ιδιο συνεβαινε και στην διαρκεια της εγκυμοσυνης...

μετα την γεννα μολις προχθες προλαβα να παω για εξετασεις και η tsh βγηκε πολυ χαμηλη...0,003..

εχει κανεις καμια παρομοια εμπειρια?

 

Και εγω την ιδια τιμη εχω μετα την γεννα! Μου μειωσε το χαπι και μου ειπε να με δει ξανα σε 1 χρονο :? Τοσο σιγουρος ειναι οτι θα ρυθμιστει ξανα ??

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα την ήθελε χαμηλή την tsh στην εγκυμοσύνη. Τώρα σχεδόν 3 μηνες μετά τη γέννα είναι 0,02 και θα με ξαναδεί Ιούνιο και απλά μείωσα ελάχιστα τη δόση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νιωθετε καποια διαφορα με τοσο χαμηλο TSH ? Εγω νιωθω αρκετα καλα αλλα εχω περιεργεια εαν αυτο επιρρρεαζει τον μεταβολισμο. Παντως καλυτερα απο το να κανει ψηλο TSH γιατι θυμαμαι πως τοτε εννοιωθα χαλια :(

Link to comment
Share on other sites

χαλια νιωθεις οταν ανεβαινει η TSH εγω εχω απο το 95 αυτοανοσο θυρεοειδιτιδα που κατεληξε σε υποθυρεοδισμο.αν θυμαστε υπηρξε καποιο προβλημα με το χαπι Τ4 το οποιο επαιρνα εγω,ειχε λιγοτερη ποσοτητα θυροξινης και ανεβηκε η Τ4.εκλαιγα συνεχεια σαν να εχω καταθλιψη .Οταν αλλαξα χαπι και ρυθμιστηκε η τιμη συνηλθα,

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...