Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λιπαντικά Εναντίον Σπέρματος!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Ονομάζομαι Μαίρη, είμαι 30 ετών και αποφασίσαμε με τον σύζυγο μου να προσπαθήσουμε για μωράκι.

 

Επειδή έχω ένα ιστορικό με ουρολοιμώξεις/κυστίτιδες/ερεθισμούς μετά απο σεξουαλική επαφή, ο γυναικολόγος μου μου ειχε προτείνει να χρησιμοποιούμε ΠΑΝΤΟΤΕ λιπαντικό στο σεξ. Χρησιμοποιούμε εναλλάξ το DUO και το Durex που είναι υποαλλεργικά και πραγματικά έχουμε δεί λαμπρά αποτελέσματα στην βελτίωση της ποιότητας της σεξουαλικής μας ζωής.

 

Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Τυχαία, τις προάλλες, πέτυχα στο internet ένα άρθρο που έλεγε οτι τα λιπαντικά "σκοτώνουν" το σπέρμα και εμποδίζουν τη σύλληψη. Και έπαθα σοκ! Το ανέφερα στο γυναικολόγο και μου είπε οτι αυτό αφορά στα λιπαντικά που περιέχουν σπερματοκτόνο και οτι τα λιπαντικά, όπως και το σάλιο και τα κολπικά υγρά είναι ελαφρώς όξινα, άρα μπορούν να μην είναι "φιλικά" προς το σπέρμα, χωρίς όμως να το σκοτώνουν κιόλας. Και μετά μου είπε να συνεχίσω κανονικά τις επαφές με λιπαντικό που δεν περιέχει σπερματοκτονο. Τα DUO και DUREX γράφουν στα ταμπελάκια τους οτι δεν περιέχουν και οτι δεν αποτελούν αντισυλληπτική μέθοδο.

 

Τώρα έχω πανικοβληθεί όμως.

 

Να ξεκινήσω επαφές χωρίς λιπαντικο ρισκάροντας πάλι ερεθισμούς και κυστίτιδες η να συνεχίσω κανονικά με το λιπαντικό μου ρισκάροντας τη γενοκτονία των σπερματοζωαρίων????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα συνεχίσεις κανονικά με το λιπαντικό που σου σύστησε ο γιατρός σου. Από την στιγμή που το γράφει ότι δεν είναι σπερματοκτόνο δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα. Και εγώ χρησιμοποιούσα τότε ένα της Johnsons, οικονομικό, δεν χρειάζεται να είναι πανάκριβο, όλα την ίδια δουλειά κάνουν. Εύχομαι να πιάσεις το σποράκι σου σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μιας φιλης της συνεστησε ανεπιφυλαχτα το KY της τζονσον.μαλλον αυτο εννοει και η προηγουμενη φιλη.εχει ως βαση το νερο και δεν βλαπτει το σπερμα.ρωτα και γι αυτο το δικο σου γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.pharmacyexpress.gr/product_info.php?products_id=30334

 

Βρήκα αυτό, δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά λέει ότι είναι "Ένα λιπαντικό κολπικό τζελ που δημιουργεί ένα περιβάλλον στον κόλπο που είναι συμβατό και φιλικό για το σπέρμα , προκειμένου να αυξήσει τις πιθανότητες της σύλληψης."

 

Οπότε αν όντως κάνει δουλειά μάλλον θα σε βοηθήσει και θα αυξήσει και τις πιθανότητες σύλληψης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...