Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας.

 

Είχα κ εγω μια αποβολή στην 7η εβδομάδα. Εάν κ ο γυναικολόγος μου λέει ότι είναι τυχαίο γεγονός θα ήθελα να κάνω μερικές εξετάσεις γιατί λόγω ηλικίας δεν έχω και τόσα περιθώρια να συμβεί 2-3 φορές μέχρι να το ψάξω. Έτσι σκεφτόμουν να κάνω το βασικά πακέτο για θρομβοφιλία.

Ξέρει καμία κάποιον οικονομικό και καλό αιματολόγο; Γενικά ποια είναι η διαδικασία; Ευχαριστώ πολύ και καλή τύχη σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας.

 

Είχα κ εγω μια αποβολή στην 7η εβδομάδα. Εάν κ ο γυναικολόγος μου λέει ότι είναι τυχαίο γεγονός θα ήθελα να κάνω μερικές εξετάσεις γιατί λόγω ηλικίας δεν έχω και τόσα περιθώρια να συμβεί 2-3 φορές μέχρι να το ψάξω. Έτσι σκεφτόμουν να κάνω το βασικά πακέτο για θρομβοφιλία.

Ξέρει καμία κάποιον οικονομικό και καλό αιματολόγο; Γενικά ποια είναι η διαδικασία; Ευχαριστώ πολύ και καλή τύχη σε όλους!

 

καλημέρα! χαίρομαι που όλο και περισσότερες κοπέλες ενημερώνονται γύρω από το θέμα της θρομβοφιλίας και δεν διστάζουν να κάνουν το πρώτο βήμα για τις εξετάσεις. freak η αποβολή σου μπορεί να ήταν και τυχαία μπορεί και όχι. Το θέμα της θρομβοφιλίας το ψάχνω 6 μήνες τώρα και από όσα έχω διαβάσει έχω καταλήξει στο συμπερασμα οτι οι γυναικολογοι βρισκονται σε διαμαχη με τους αιματολογους γιατι δεν δεχονται την θρομβοφιλια ως πρωτο αιτιο για μια αποβολη. Μονο μετα απο 2-3 συνεχομενες σε βαζουν να το ψαξεις.......Δεν ειμαι γιατρος δεν ξερω πως λειτουργει το ανθρωπινο σωμα με λεπτομερεια αλλα απο καποια βασικα που διαβασα κρινω οτι δεν ειναι αναγκη να φτασουμε στις 3 αποβολες για να κανουμε εξετασεις.

Λοιπον freak πρεπει να σε ενημερωσουμε οτι ο πληρης ελεγχος θρομβοφιλιας ειναι πολυ ακριβος. Δεν ειναι απαραιτητο να τον κανεις αν δεν εχεις ιστορικο με θρομβωσεις ή κληρονομικοτητα. Ομως αυτα θα στα πει ο αιματολογος. Σου προτεινω να πας στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ γιατι εκει εχουν ειδικο τμημα ελεγχου θρομβοφιλιας. Θα παρεις τηλεφωνο στο 2132088194 και θα πεις οτι θελεις να ερθεις να μιλησεις με εναν αιματολογο για να σου προτεινει εξετασεις για θρομβοφιλια. Θα σου δωσουν οδηγιες για το που θα πας και τι ωρα. Συνηθως οι γιατροι ερχονται στις 8.30 το πρωι. Επισης ενα αλλο τηλεφωνο ειναι αυτο που σηκωνουν οι γιατροι δηλ το 2132088120. Ειναι πολυ καλοι ολοι τους και εξυπηρετικοι. Θα πας εκει με το βιβλιαριο σου και ο,τι εξετασεις εχεις κανει και θα σου γραψουν τι θα κανεις. Καποιες τις καλυπτει το νοσοκομειο και καποιες οχι. Φυσικα μην παραλειψεις να τους πεις οτι ειχες την αποβολη προσφατα γιατι νομιζω εχει σημασια για καποιες εξετασεις, νομιζω πρεπει να περασει ενα διαστημα για να τις κανεις γιατι επηρεαζονται απο τις ορμονες της εγκυμοσυνης.

Λοιπον πηγαινε με το καλο και ευχομαι ολα να πανε καλα!

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Πααααααάρα πολύ χρήσιμα όλα, γιατί ειλικρινά δεν ήξερα που και πώς να αρχίσω.

Συμφωνώ μαζί σου. Γιατί να περιμένεις να σου συμβεί κάτι 2-3 φορές για να το ψάξεις; Πολλοί με θεωρούν υπερβολική που το ψάχνω τόσο, αλλά εγώ θέλω να είμαι ήσυχη και προετοιμασμένη.

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σημερα πηρα τα αποτελεσματα Θρομβοφιλιας απο το ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ και βρηκαν λιγο αυξημενα τα αντιπηκτικα του Λυκου. Η αιματολογος μου ειπε οτι πρεπει να την επαναλλαβω μετα απο 2 μηνες.

 

Καμια κοπελα με το ιδιο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σημερα πηρα τα αποτελεσματα Θρομβοφιλιας απο το ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ και βρηκαν λιγο αυξημενα τα αντιπηκτικα του Λυκου. Η αιματολογος μου ειπε οτι πρεπει να την επαναλλαβω μετα απο 2 μηνες.

 

Καμια κοπελα με το ιδιο προβλημα???

 

είσαι έγκυος τώρα ή ήσουν πριν λίγο καιρό;; διότι επηρεάζονται καποιες τιμές νομίζω. Μήπως γι αυτο θελει να τις επαναλαβεις για να περασει λιγος χρονος;

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Hμουν εγκυος προσφατα. 20 ημερες μετα απο την αποξεση.

 

Δεν το ηξερα, πηγα στο Αλεξανδρας και δεν μου το ειπαν.

Ειχε τυχει να βρεθω Αθηνα και ειπα να το εκμεταλλευτω.

 

Ομως η αιματολογος στο Ιπποκρατειο μου ειπε οτι δεν επηρεαζεται ο συγκεκριμενος δεικτης απο την εγκυμοσυνη.

 

Μου ειπε για επανελεγχο επειδη ηταν οριακα. 1,27 ενω το οριο 1,20.

.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι τα θρομβοφιλικά κορίτσια της παρέας, που ξέχασα να ρωτήσω τη γυναικολόγο?

Μου πρότεινε ο αιματολόγος, και συμφώνησε εχθές και η γυναικολόγος να πάρω salospir των 100 (μεχρι να δω θετικό τεστ, και μετά ενέσεις).

Αν τελικά δε μεινω έγκυος τώρα (που είναι το πιθανότερο, γιατί με την πρώτη είναι λιγο απίθανο) και αδιαθετήσω, κατά τη διάρκεια της περιόδου τα σταματάω τα salospir?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !Μηπως γνωριζει καποια κοπελα να μου πει που θα μπορουσα να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας και γενικοτερα ανοσολογικες στη Θεσσαλονικη?

 

Ψαχνω εργαστηριο αξιοπιστο αλλα και οικονομικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !Μηπως γνωριζει καποια κοπελα να μου πει που θα μπορουσα να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας και γενικοτερα ανοσολογικες στη Θεσσαλονικη?

 

Ψαχνω εργαστηριο αξιοπιστο αλλα και οικονομικο!!!

 

γεια σου πινόκιο!

δεν ξέρω αν βρήκες άκρη. Εγώ έκανα θρομβοφιλίας και κάποιες ανοσολογικές με την αιματολόγο τη Λευκού. Ήταν στο Ιπποκράτειο, τώρα ιδιωτεύει. Το εργαστήριο που με έστειλε είναι της Ζαφρανά.

Επίσης, ανοσολογικές μπορείς να κάνεις με τον Δανιηλίδη στο ΑΧΕΠΑ. Μεγάλη αναμονή για ραντεβού στο νοσοκομείο... ιδιωτικά, αρκετά ακριβός. εγώ έκανα κάποιες ανοσολογικές σε αυτόν και καρυότυπο ζεύγους στο νοσοκομείο. Το εργαστήριο με το οποίο συνεργάζεται αρκετά ακριβό επίσης!

Αν θελήσεις κάτι, πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ πάλι.

Να ρωτήσω κάτι... έχει τελικά κάνει κανείς εξετάσεις στο pharmagenetix κέντρο εξετάσεων κ εάν ναι, είναι αξιόπιστο;

Μου έγραψε τις εξετάσεις γιατρός στο Ιπποκράτειο αλλά ο ίδιος μου είπε ότι επειδή στο Ιπποκράτειο είναι πολύ ακριβές (500) να ρωτήσω κ άλλα κέντρα να συγκρίνω τιμές γιατί υπάρχουν πιο φτηνά..δε μου είπε όμως ποια!

Καλησπέρα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου πινόκιο!

δεν ξέρω αν βρήκες άκρη. Εγώ έκανα θρομβοφιλίας και κάποιες ανοσολογικές με την αιματολόγο τη Λευκού. Ήταν στο Ιπποκράτειο, τώρα ιδιωτεύει. Το εργαστήριο που με έστειλε είναι της Ζαφρανά.

Επίσης, ανοσολογικές μπορείς να κάνεις με τον Δανιηλίδη στο ΑΧΕΠΑ. Μεγάλη αναμονή για ραντεβού στο νοσοκομείο... ιδιωτικά, αρκετά ακριβός. εγώ έκανα κάποιες ανοσολογικές σε αυτόν και καρυότυπο ζεύγους στο νοσοκομείο. Το εργαστήριο με το οποίο συνεργάζεται αρκετά ακριβό επίσης!

Αν θελήσεις κάτι, πες μου.

 

ευχαριστω τωρα ειδα το μηνυμα σου.Με εστειλαν στη Λευκου αλλα δεν εχω παει ακομα.Απ οσο καταλαβα αυτη θα μου συστησει τις εξετασεις που πρεπει να κανω.Δεν ξερω αν μπορω να τι κανω εκει!

Link to comment
Share on other sites

Freak έκανε η φιλη μου εξετάσεις στο συγκεκριμένο κέντρο πριν ενα περίπου χρόνο και εμεινε πολύ ευχαριστημένη απο την αξιοπιστία και απο τις τιμές.

Ο κυριος Οικονόμου είναι γιατρός που σου τα αναλύει όλα με κάθε λεπτομέρεια και σου παραθετει ολα τα ενδεχομενα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τη Δανάη. Για παράδειγμα εγώ απέβαλλα πάρα πολύ νωρίς (στην έκτη εβδομάδα), δεν είχε καν σχηματιστεί καρδιά για να θεωρηθεί ότι κάποια θρόμβωση προκάλεσε την αποβολή. Με ομόφωνη γνώμη γυναικολόγου και αιματολόγου προκειται για χρωμοσωμική ανωμαλία, και δεν ευθύνεται η θρομβοφιλία. Επίσης, όπως έχω ήδη γράψει, για τη δική μου προσωπική περίπτωση ο αιματολόγος αρχικά (πριν την αποβολή) δε σκόπευε να μου δώσει κάποια αγωγή στην εγκυμοσύνη, γιατί προφανώς έκρινε ότι πρόκειται για ελαφριά μορφή. Μετά την αποβολή μου είπε ότι θα μου δώσει σαλοσπιρ (και σε κάποιους μήνες της εγκυμοσύνης ηπαρίνες) για να αποκλείσει το ενδεχόμενο μίας μελλοντικής αποβολής, που ενδεχομένως μπορεί να προκληθεί από τη θρομβοφιλία, γιατί είπε πως δεν θέλει να ξαναβιώσω αποβολή.

 

Osin επαθα το ιδιο με σενα δυστυχως :-( χτες πηγα στον γιατρο και δεν ειχε προχωρησει η κυηση. Δηλ. Επρεπε να ακουστει καρδια αλλα τιποτα. Μου ειπε οτι προκειται για παλινδρομη και αυριο θα κανω αποξεση. Θα δοθει για βιοψια οτι βγαλουν και θα περιμενω αποτελεσματα. Αν ηταν απο χρωμοσωματικη ανωμαλια τοτε οκ δεν κανουμε κατι αν ομως δεν εγινε απο καποιο καρυοτυπο κτλ τοτε θα με βαλει να κανω ανοσολογικες. Εγω δεν καταλαβαινω κατι. Αφου ειχα διαγνωστει με ετεροζυγωτια στον leiden γιατι δεν εκανα ηπαρινες απο την αρχη που εμαθα οτι εμεινα εγκυος? ο γιατρος ηθελε πρωτα να ακουσουμε καρδια. Κι αν η παλινδρομη εγινε λογω της θρομβοφιλιας οσο ηπιας κι αν ειναι? εσενα τι σου ειπε ο γιατρος? σιγουρα δεν ηταν απο θρομβοφιλια?

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ πάλι.

Να ρωτήσω κάτι... έχει τελικά κάνει κανείς εξετάσεις στο pharmagenetix κέντρο εξετάσεων κ εάν ναι, είναι αξιόπιστο;

Μου έγραψε τις εξετάσεις γιατρός στο Ιπποκράτειο αλλά ο ίδιος μου είπε ότι επειδή στο Ιπποκράτειο είναι πολύ ακριβές (500) να ρωτήσω κ άλλα κέντρα να συγκρίνω τιμές γιατί υπάρχουν πιο φτηνά..δε μου είπε όμως ποια!

Καλησπέρα λοιπόν!

 

Ναι εκανα και γω καποιες εκει. Εμεινα ευχαριστημενη. Οι τιμες ειναι πολυ καλες και ο γιατρος αναλυτικος στην διαγνωση.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε Δανάη μου, λυπάμαι πολύ!

Καταρχήν, εγώ να σου πω ότι τότε κατάλαβα πως δεν πάει καλά με αιμοραγία. Απέβαλα χωρίς απόξεση (με αρκετούς πόνους). Εμένα, δυστυχώς ήταν πολύ νωρίς, και δε μπόρεσα να κάνω κάποιες περαιτέρω εξετάσεις. Δεν θέλω να σε βάζω σε υποψίες και ιστορίες, αλλά μήπως να περίμενες λίγο πριν πας για απόξεση? Δεν είμαι γιατρός, και δεν ξέρω και πόσων εβδομάδων είσαι, αλλά είναι απολύτως σίγουρος ο γιατρός ότι όλα τελείωσαν? Το λέω γιατί η δική μου η γιατρός (που είχα αίμα βέβαια) μου είπε να περιμένω να το αποβάλλει μόνος του ο οργανισμός μου, όπως κι έγινε, για να γλιτώσω την απόξεση. Το ίδιο είπε κι ο γιατρός άλλης μιάς κοπέλας στο φόρουμ που επικοινωνούσα εκείνο το διάστημα, γιατί αποβάλλαμε μαζί, κι αν και δεν είχε εκείνη αίμα, περίμενε λίγες μέρες, και γλίτωσε την απόξεση. Αλλά και πάλι, γιατρός δεν είμαι, μπορεί να έκρινε από τον υπέρηχο ότι είχε σταματήσει η ανάπτυξη μέρες και πρέπει να καθαρίσεις άμεσα. Δεν ξέρω!

Τόσο νωρίς που έγινε η αποβολή μου, κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος τι έφταιξε. Χρωμοσωμική ανωμαλία είπαν και ο γυναικολόγος και ο αιματολόγος. Εν τω μεταξύ ο προγεννητικός έλεγχος είχε βγει οκ, όπως και η καλλιέργεια κολπικού-τραχηλικού που με έβαλε να κάνω τώρα βγηκαν, οκ.

Κοίτα, επειδή είμαστε ετερωζυγωτές, απ' ό,τι κατάλαβα (αν κατάλαβα κιόλας καλά...), δε μας θεωρούν πολύ "βαριά" περίπτωση, όπως τις ομοζυγωτές. Να σου δώσω να καταλάβεις, όπως έχω ξαναγράψει, ο αιματολόγος μου έδωσε προληπτικά σαλοσπιρ και πίνω, και μόλις δω θετικό μου είπε να ξεκινήσω ηπαρίνη, και μόλις το πήγα στη γυναικολόγο μου είπε ότι πρώτη φορά βλέπει με ετεροζυγωτία (σε άλλο παράγοντα από το δικό σου, βέβαια) να δίνουν αυτή την αγωγή. Ωστόσο δεν ήταν αντίθετη. Και να σου θυμήσω ότι αρχικά ο αιματολόγος δε σκόπευε να μου δώσει καθόλου αγωγή, αλλά λόγω της αποβολής άλλαξε γνώμη.

Δυστυχώς, τώρα, εκ των υστέρων, μπορείς να κάνεις αυτήν τη κουβέντα μαζί τους. Να παίρνεις κάτι προληπτικά και μετά ηπαρίνη.

Τουλάχιστον, μακάρι με τη βιοψία να πάρεις κάποιες απαντήσεις, για να είσαι έτοιμη την επόμενη φορά!

Εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, βρε Δανάη μου, λυπάμαι πολύ!

Καταρχήν, εγώ να σου πω ότι τότε κατάλαβα πως δεν πάει καλά με αιμοραγία. Απέβαλα χωρίς απόξεση (με αρκετούς πόνους). Εμένα, δυστυχώς ήταν πολύ νωρίς, και δε μπόρεσα να κάνω κάποιες περαιτέρω εξετάσεις. Δεν θέλω να σε βάζω σε υποψίες και ιστορίες, αλλά μήπως να περίμενες λίγο πριν πας για απόξεση? Δεν είμαι γιατρός, και δεν ξέρω και πόσων εβδομάδων είσαι, αλλά είναι απολύτως σίγουρος ο γιατρός ότι όλα τελείωσαν? Το λέω γιατί η δική μου η γιατρός (που είχα αίμα βέβαια) μου είπε να περιμένω να το αποβάλλει μόνος του ο οργανισμός μου, όπως κι έγινε, για να γλιτώσω την απόξεση. Το ίδιο είπε κι ο γιατρός άλλης μιάς κοπέλας στο φόρουμ που επικοινωνούσα εκείνο το διάστημα, γιατί αποβάλλαμε μαζί, κι αν και δεν είχε εκείνη αίμα, περίμενε λίγες μέρες, και γλίτωσε την απόξεση. Αλλά και πάλι, γιατρός δεν είμαι, μπορεί να έκρινε από τον υπέρηχο ότι είχε σταματήσει η ανάπτυξη μέρες και πρέπει να καθαρίσεις άμεσα. Δεν ξέρω!

Τόσο νωρίς που έγινε η αποβολή μου, κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος τι έφταιξε. Χρωμοσωμική ανωμαλία είπαν και ο γυναικολόγος και ο αιματολόγος. Εν τω μεταξύ ο προγεννητικός έλεγχος είχε βγει οκ, όπως και η καλλιέργεια κολπικού-τραχηλικού που με έβαλε να κάνω τώρα βγηκαν, οκ.

Κοίτα, επειδή είμαστε ετερωζυγωτές, απ' ό,τι κατάλαβα (αν κατάλαβα κιόλας καλά...), δε μας θεωρούν πολύ "βαριά" περίπτωση, όπως τις ομοζυγωτές. Να σου δώσω να καταλάβεις, όπως έχω ξαναγράψει, ο αιματολόγος μου έδωσε προληπτικά σαλοσπιρ και πίνω, και μόλις δω θετικό μου είπε να ξεκινήσω ηπαρίνη, και μόλις το πήγα στη γυναικολόγο μου είπε ότι πρώτη φορά βλέπει με ετεροζυγωτία (σε άλλο παράγοντα από το δικό σου, βέβαια) να δίνουν αυτή την αγωγή. Ωστόσο δεν ήταν αντίθετη. Και να σου θυμήσω ότι αρχικά ο αιματολόγος δε σκόπευε να μου δώσει καθόλου αγωγή, αλλά λόγω της αποβολής άλλαξε γνώμη.

Δυστυχώς, τώρα, εκ των υστέρων, μπορείς να κάνεις αυτήν τη κουβέντα μαζί τους. Να παίρνεις κάτι προληπτικά και μετά ηπαρίνη.

Τουλάχιστον, μακάρι με τη βιοψία να πάρεις κάποιες απαντήσεις, για να είσαι έτοιμη την επόμενη φορά!

Εύχομαι ό,τι καλύτερο!

 

καλημερα osin,

την εκανα την αποξεση γιατι ετσι επρεπε. στειλαμε για διπλη εξεταση το δειγμα δηλ. για καρυοτυπο και ιστολογικη. Περιμενω σε κανενα μηνα τα αποτελεσματα. Εγω δεν ειχα αιμορραγια ουτε πονο. Ειχα ναυτια κανονικα καθε μερα δηλ ειχα τα συμπτωματα της εγκυμοσυνης. Απλα παρολο που ημουν στην 6η εβδομαδα στον υπερηχο δεν ειδαμε εξελιξη και φυσικα ουτε καρδιακο παλμο. Δεν ξερω απο τι προκληθηκε, ισως να ηταν κατι φυσικο θα μας το δειξει η εξεταση. Ισως και απο την θρομβοφιλια; Απλα επειδη οπως ειπες ανηκω σε ηπιας μορφης θρομβοφιλια δεν το θεωρουν απαραιτητο αιτιο αυτο. Ομως εγω την επομενη φορα δεν θα το ρισκαρω, θα αρχισω τις ενεσεις απο την αρχη. Κατι μου λεει πως αυτο ηταν. Κι ας λενε ο,τι θελουν. Εκτος βεβαια αν βγει χρωμοσωματικη ανωμαλια. Τοτε καλως εγινε ο,τι εγινε γιατι ετσι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις. Μεχρι τοτε βλεπουμε. Τωρα θελω να ησυχασω λιγο! Εν τω μεταξυ εχει καμια σας ιδεα αν αυτες οι ανοσολογικες που ειναι ενα σωρο γραφονται στο βιβλιαριο του ΙΚΑ???

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά θακάνεις με τις ηπαρίνες, και συζήτησε με τον γυναικολόγο και τον αιματολόγο σου μήπως να αρχισεις να πινεις και σαλοσπιρ μόλις ξεκινήσεις πάλι τις προσπάθειες, όπως κάνω εγώ. Υποτόθεται ότι βοηθα στη σύλληψη, αφού υπάρχει καλύτερη κυκλοφορία του αίματος, και σε καλύπτει για το διάστημα των 2 εβδομάδων από τη σύλληψη μέχρι την καθυστέρηση που καταλαβαίνεις ότι είσαι έγκυος. Καλη συνέχεια εύχομαι!

Δεν είμαι στο ΙΚΑ, οπότε δεν ξέρω να σου πω για τις εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλά θακάνεις με τις ηπαρίνες, και συζήτησε με τον γυναικολόγο και τον αιματολόγο σου μήπως να αρχισεις να πινεις και σαλοσπιρ μόλις ξεκινήσεις πάλι τις προσπάθειες, όπως κάνω εγώ. Υποτόθεται ότι βοηθα στη σύλληψη, αφού υπάρχει καλύτερη κυκλοφορία του αίματος, και σε καλύπτει για το διάστημα των 2 εβδομάδων από τη σύλληψη μέχρι την καθυστέρηση που καταλαβαίνεις ότι είσαι έγκυος. Καλη συνέχεια εύχομαι!

Δεν είμαι στο ΙΚΑ, οπότε δεν ξέρω να σου πω για τις εξετάσεις

 

μα το προβλημα δεν ειναι η συλληψη. Συλλαμβανω αμεσως δοξα τω θεω. Το θεμα ειναι τι γινεται μετα. Σου λεω περιμενω τις εξετασεις. Αν τελικα ηταν χρωμοσωματικο τοτε ειναι φυσιολογικο ο,τι συνεβει και επρεπε να γινει ετσι. Αλλιως θα κανουμε ανοσολογικες ωστε να μην το αφησουμε στην τυχη του. Βεβαια επειδη ακριβως ειχα και μια εγκυμοσυνη που εφτασε στις 23 εβδομαδες και λογω ατυχιας το εχασα σημαινει οτι λογικα δεν πρεπει να εχω προβλημα με αυτα τα πως τα λενε τα αντισωματα που και καλα δεν προστατευεις το εμβρυο και το θεωρεις εχθρικο σωμα. Αν ειχα τετοιο θεμα θα εφτανα ως τις 23μιση εβδομαδες;;; δεν νομιζω. Γι αυτο σου λεω κατι αλλο ειναι και εγω πιστευω οτι εχει να κανει με τον leiden.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το σαλοσπιρ δεν το παιρνεις για τη σύλληψη, για τη θρομβοφιλία το παίρνεις (απλώς υποτίθεται ότι σε βοηθάει και στη σύλληψη). Βοηθά στην αποφυγή των θρομβώσεων και θα σε καλύψει για το διάστημα της σύλληψης έως την καθυστέρηση, και μετά θα αρχίσεις ηπαρίνες. Είναι, δηλαδή για να μη μείνεις "ακάλυπτη" μέχρι να μάθεις ότι είσαι έγκυος, που εννοείται πως από δω και πέρα θα κάνεις ενέσεις.

Για τα άλλα που λες δεν ξέρω, εφόσον δεν είχες πρόβλημα στο παρελθόν κι εμένα η λογική μου (που είμαι άσχετη από ιατρική) τα ίδια λέει με εσένα.

Στο έχω ξαναγράψει ότι ο γυναικολόγος βρήκε υπερβολική την αγωγή που μου είπε ο αιματολόγος (χάπια μέχρι το θετικό τεστ και μετά ενέσεις) για τη συγκεκριμένη μορφή θρομβοφιλίας που έχω, αλλά να σου πω, έτσι νιώθω πιο σίγουρη και αυτό κάνω ήδη. Χαπακώνομαι προκαταβολικώς:shock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανα και γω καποιες εκει. Εμεινα ευχαριστημενη. Οι τιμες ειναι πολυ καλες και ο γιατρος αναλυτικος στην διαγνωση.

 

Δανάη πολύ λυπάμαι για την παλίνδρομη..

ελπίζω να το ξεπεράσεις γρήφορα.

ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Έκανα τελικά τις εξτάσεις στο κέντρο αυτο.. αναμένω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ ολα τα κοριτσάκια ,

 

Θέλω να με βοηθήσετε και να μου πείτε , που μπορώ να κάνω εξετάσεις για Θρομβοφιλία , αν γράφονται κλπ

Είμαι στην φάση της προσπάθειας ακόμη ..και θέλω προληπτικά να κάνω κάποιες ! Ή δεν είναι απαράιτητο και γίνονται όταν μείνουμε ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

ksofaki, καλημέρα, ορθώς πράττεις και κάνεις προληπτικά εξετάσεις θρομβοφιλίας. Δυστυχώς δεν γράφονται, δεν καλύπτονται από τα ταμεία και είναι σχετικά ακριβές. Εφόσον δεν επείγεσαι μπορείς να πας σε νοσοκομεία (όπως το Ιπποκράτειο- αν διαβασεις λίγο προηγούμενα ποστ στο φορουμ θα βρεις πολλά) να πας και να μην πληρώσεις πάρα πολλά. Αλλιώς υπάρχουν πολλά κέντρα που κάνουν τις εξετάσεις. Αν θες πες μου να σου στείλω σε προσωπικό μηνυμα το δικό μου

Εύχομαι καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

ksofaki, καλημέρα, ορθώς πράττεις και κάνεις προληπτικά εξετάσεις θρομβοφιλίας. Δυστυχώς δεν γράφονται, δεν καλύπτονται από τα ταμεία και είναι σχετικά ακριβές. Εφόσον δεν επείγεσαι μπορείς να πας σε νοσοκομεία (όπως το Ιπποκράτειο- αν διαβασεις λίγο προηγούμενα ποστ στο φορουμ θα βρεις πολλά) να πας και να μην πληρώσεις πάρα πολλά. Αλλιώς υπάρχουν πολλά κέντρα που κάνουν τις εξετάσεις. Αν θες πες μου να σου στείλω σε προσωπικό μηνυμα το δικό μου

Εύχομαι καλά αποτελέσματα

Σ ευχαριστω πολυ για τημ αμεση απαντηση σου!

Αν δεν σου κανει κοπο...στειλε μου ενα μηνυμα να μου πεις για το δικο σου!

Φιλακι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα κορίτσια :D

βγηκαν τα αποτελεσματα της ιστολογικης και ο καρυοτυπος απο την αποξεση που ειχα κανει πριν ενα μηνα λογω παλινδρομης στις 5 εβδομαδες. Ευτυχως ηταν απλως χρωμοσωματικη ανωμαλια και ηταν φυσικο επομενο να γινει η παλινδρομη οποτε δεν χρειαζεται να κανω αλλες εξετασεις. Απλα μου ειπε ο γιατρος μου οτι οταν μεινω παλι εγκυος θα πρεπει να κανω ενεσεις ηπαρινης απο την αρχη για να ειμαστε σιγουροι. Θα ηθελα να συζητουσαμε λιγο για την ηπαρινη αλλα δεν ξερω αν καποια γνωριζει απο τον αιματολογο της μερικα πιο εξειδικευμενα πραγματα. Για παραδειγμα ξερω οτι η ουσια αυτη αν κανεις μεγαλη χρηση για πολυ μεγαλο χρον. διαστημα εχει επιπτωσεις και στα οστα και στα αιμοπεταλια. Φυσικα και δεν με νοιαζει προκειμενου να αποκτησω παιδι απλα καλο ειναι να γνωριζουμε πως μπορουμε να μειωσουμε τις αρνητικες συνεπειες της ηπαρινης αν υπαρχουν και αν γινεται. Εχει καμια σας ρωτησει τον αιματολογο της για αυτο το θεμα; Εγω δεν εχω καποιον αιματολογο δικο μου να τον ρωτησω. Αν ειχα θα τον ρωταγα τα παρακατω: 1. τι παρενεργειες εχει; (ξερω οτι το εχω ξαναρωτησει και οι περισσοτερες μου εχετε απαντησει οτι δεν εχει κατι ιδιαιτερο), 2. Τι διατροφη πρεπει να κανω στην διαρκεια χρησης των ενεσεων δηλ στην εγκυμοσυνη, υπαρχει κατι που θα βοηθησει ωστε να εχω την λιγοτερη επιπτωση στην σωματικη μου κατασταση; 3. Ποσο διαστημα πρεπει να περασει μετα την χρηση τους ωστε να θεωρηθει οτι εχω "αποτοξινωθει" απο την ηπαρινη;

Ακουγομαι σαν χρηστης ναρκωτικων...το ξερω! :-P:lol: απλα εχω μερικες αποριες που δεν ειναι κακο να τις συζητησουμε γιατι δεν βλεπω πουθενα κανενα σχολιο για την ηπαρινη και το αντικτυπο της στην σωματικη υγεια. Θα μου πειτε οτι πρωτα μας νοιαζει να γεννησουμε, ναι οκ συμφωνω αλλα μια υγιης γερη μαμα ειναι καλυτερη μαμα ετσι δεν ειναι; :wink:

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και'μένα το ίδιο μου είπε ο γιατρός μου για τη χρήση της ηπαρίνης μετά από 2 αποβολές,παρόλο που βρέθηκα αρνητική σε θρομβοφιλία, ότι προληπτικά θα μπορούσα να κάνω.Όμως, μου πρόσθεσε,δε σημαίνει ότι οι ενέσεις θα εξασφαλίσουν την καλή εγκυμοσύνη,αφού δεν υπάρχουν τεκμηριωμένα αποτελέσματα για την αποτελεσματικότητα της μεθόδου.Συμπέρασμα:αν είναι να πάει καλά,θα πάει είτε με ενέσεις είτε όχι.Άσε που αν δεν έχεις πρόβλημα θρομβοφιλίας,μπορεί να πάθεις αιμορραγία.Προσωπικά,έχω αποφασίσει πως, αν μείνω ξανά έγκυος,δεν πρόκειται να κάνω καμία ένεση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...