Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

και εμενα κανενας δεν μου ειπε οτι ειναι κληρονομικο. σημερα καναμε και την δευτερη θεραπεια. ολα περιφημα με την συσκευη zomacton που εχει και η kommar χωρις την βελονα. το δοκιμασαμε πρωτα εμεις με ορο και εγω και ο ανδρασ μου δεν ποναει καθολου!!ισα που νιωθεις οτι σε ακουμπαει.

η μικρη μια χαρα.. ειπαμε οτι ειναι το νεροπιστολο τησ barbie για να κανει ωραιο σωμα και μακρια μαλλια σαν την ραπουνζελ , αυτο ηταν!!

μετα την πρωτη φορα .......... μας ειπε οτι αυριο το "τσικ" θέλει να το κάνει

μονη της.

δοξα το θεο!! να πανε ολα καλα......να εχουμε και αποτελεσματα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ΄μαστε πάλι κι εμείς. Επισκεφτήκαμε την ενδοκρινολόγο μας και δυστυχώς διαπιστώσαμε ότι η εξέλιξή της σε ένα χρόνο ήταν πολύ αργή. Ούτε 4 ολόκληρους πόντους δεν πήρε καλά καλά. Έτσι ετοιμαζόμαστε για το δεύτερο τεστ με γλυκαγόνη, το οποίο με αγχώνει πολύ λόγω παρενεργειών. Αλλά έπεσα από τα σύννεφα ότι το τεστ αυτό δε γίνεται πλέον σε κανένα δημόσιο Παίδων (λόγω κρίσης έκλεισαν τα εργαστήρια) κι έτσι πρέπει να το κάνουμε ιδιωτικά. Αλήθεια, εσείς που το κάνατε το glycagon test? Το προηγούμενο το κάναμε σε γνωστό μεγάλο μικροβιολογικό κέντρο αλλά δεν έχω καλή εμπειρία. Πάντως μπουμπουλίτσα γέλασα πολύ με το νεροπίστολο της barbie!! Δεν υπάρχει!!! Πού το σκέφτηκες; Φοβερό! Θα το υιοθετήσω κι εγώ αν τελικά χρειαστεί να το πάρουμε κι εμείς. Μόνο φοβάμαι ότι θα ζηλέψουν και οι άλλες και θα μου το ζητάνε!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπαοτι ειναι οπωσδηποτε κληρονομικ,ειπα ή κληρονομικο γιατι και στη δικη μουυ οικογενεια υπαρχει ιστορικο και βλεπω εδω και σε αλλες οικογενειες. Και το κοστος πιο ειναι του τεστ αυτου Ελινα ιδιωτικα;

Link to comment
Share on other sites

elina

εγω να δεις σοκ που επαθα οταν ενημερωθηκα οτι εχουν κλεισει τα εργαστηρια στα παιδων!! την glycagon και το l dopa τα καναμε στην βοιοιατρικη ιλισσιων (επι ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ).ΤΟ GLYCAGON με γραμμενο στο βιβλιαριο πρεπει να εδωσα αν θυμαμαι καλα 45 ευρω και αποτελεσματα σε μια μερα.το l dopa ειναι 2 ωρω οχι τοσο ζορικο το αλλο ειναι πολυ(3 ωρω). το παιδι νηστικο με την πεταλουδα συνεχεια στο χερι( η δικη μου δεν ηταν συνεργασιμη εσπασαν οι φλεβεσ 2 φορεσ) ναυτια εμετο και το πιο δυσκολο στα μισα της εξετασησ της επεσε η πιεση και εγινε ασπρη!!την ξαπλωνουμε και ειπα στην κοπελα να σταματησουμε . φωναζει την γιατρο απο τον επανω οροφο και τησ μετραμε και το σαχαρο(αλλο τριπημα) . ευτυχως στην περιπτωση μας το σαχαρο ηταν φουλ!!

αν ειχε πεσει και το σαχαρο εκτος απο την πιεση θα ειχαμε σταματησει ...

η γιατρος ειπε αφου δεν εχει πεσει το σαχαρο συνεχιζουμε! θα μπορεσει να την βγαλει την εξεταση..

Link to comment
Share on other sites

elina

εγω να δεις σοκ που επαθα οταν ενημερωθηκα οτι εχουν κλεισει τα εργαστηρια στα παιδων!! την glycagon και το l dopa τα καναμε στην βοιοιατρικη ιλισσιων (επι ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ).ΤΟ GLYCAGON με γραμμενο στο βιβλιαριο πρεπει να εδωσα αν θυμαμαι καλα 45 ευρω και αποτελεσματα σε μια μερα.το l dopa ειναι 2 ωρω οχι τοσο ζορικο το αλλο ειναι πολυ(3 ωρω). το παιδι νηστικο με την πεταλουδα συνεχεια στο χερι( η δικη μου δεν ηταν συνεργασιμη εσπασαν οι φλεβεσ 2 φορεσ) ναυτια εμετο και το πιο δυσκολο στα μισα της εξετασησ της επεσε η πιεση και εγινε ασπρη!!την ξαπλωνουμε και ειπα στην κοπελα να σταματησουμε . φωναζει την γιατρο απο τον επανω οροφο και τησ μετραμε και το σαχαρο(αλλο τριπημα) . ευτυχως στην περιπτωση μας το σαχαρο ηταν φουλ!!

αν ειχε πεσει και το σαχαρο εκτος απο την πιεση θα ειχαμε σταματησει ...

η γιατρος ειπε αφου δεν εχει πεσει το σαχαρο συνεχιζουμε! θα μπορεσει να την βγαλει την εξεταση..

:shock: :shock: :shock:

τοση ταλαιπωρια;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bebek μην τρομαζεις! ετσι εγινε σε εμενα.

η μικρη δεν συνεργαζοταν, σφιγγοταν ειναι λιγο αντιδραστικο παιδι.

μετα που φυγαμε σε ενα 15λεπτο μια χαρα !! την ταισαμε καλα δεν αργησε να χοροπηδαει ασταματητα!!

δεν ξερω πως εγινε με αλλα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στην μπουμπουλιτσα και στη μαμά της και πολύ χαιρομαι που σας βολεψε η συσκευη ! Καλ αποτελέσμα τωρα να έχετε .

εμεις παμε για την δευτερη εγκριση . Καναμε εξετασεις για ζαχαρο και θυρεοειδή και ολα καλά .Μας έλεγξε για σκολίωση γιατι πηρε αποτομα πολύ υψος και ολα καλά .

 

για την εξεταση με γλυκαγόνη .Εμεις προλαβαμε και την καναμε παιδων . Μας επεσε αρκετα το ζαχαρο αλλα ολα καλά, κανεις δεν ανησυχησε . Φτασαμε 45 θυμάμαι , ιδρωνε λιγακι αλλα ηταν ηρεμη και μολις καναμε και την τελευταια ληψη την ταισα φουλ ! Την ιδια μετα ταξιδεψαμε κιολας . Με άδεια γιατρού .

3 ωριτσες είναι θα περάσουν . Προσεψε ομως σε ποιο μικροβιολογικό θα πας , διαλεξε κάποιο που το εμπιστεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Την πρώτη εξέταση με l dopa την κάναμε στη βιοιατική αλίμου. Τη δεύτερη λέμε να την κάνουμε και εμείς στη βιοιατρική ιλισσίων γιατί μας είπαν ότι εκεί έχουν μεγαλύτερη πείρα. Mpoumpoylitsa και η δική μου κόρη δεν είναι πολύ συνεργάσιμη και φοβάμαι ότι θα περάσουμε τα ίδια. Να φανταστείτε ήταν να πάμε σήμερα αλλά το ανέβαλα τελικά για το άλλο Σάββατο, μήπως και προλάβω να την προετοιμάσω ψυχολογικά. Την βλέπω και στενοχωριέμαι καθώς σκέφτομαι τι θα περάσει. Πάντως από μια έρευνα που έκανα σε καμιά βιοιατρική δεν έχουν εξειδικευμένο γιατρό και αυτό με προβληματίζει. Πάντως είναι πολύ ενθαρρυντικό το ότι συνήλθαν αμέσως τα παιδάκια. Τώρα όλη την εβδομάδα θα με τρώει το άγχος και η αγωνία!

Link to comment
Share on other sites

kommar συγνωμη , δεν μπορω θα σε ρωτησω θα σκασω!!

 

οαταν λεσ πηρε αποτομμα υψος απο τον οκτωβριο που αρχισατε(αν δεν κανω λαθως διορθωσε με) μεχρι τωρα ποσους ποντους πηρατε?

Link to comment
Share on other sites

kommar συγνωμη , δεν μπορω θα σε ρωτησω θα σκασω!!

 

οαταν λεσ πηρε αποτομμα υψος απο τον οκτωβριο που αρχισατε(αν δεν κανω λαθως διορθωσε με) μεχρι τωρα ποσους ποντους πηρατε?

 

Την αίτηση χορήγησής την κάναμε με ύψος 87εκ τον Οκτώβριο και μέχρι τον Γενάρη μετρηθήκαμε 92 ! Μπήκαμε αμέσως στις καμπύλες !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα και απο μενα

 

Η απορια μου ειναι η εξης, σας ειπε ο παιδιατρος να πατε για εξετασεις, αυξητικη κλπ οταν το παιδι σας επαιρνε 5-6 ποντους το χρονο? Εμενα ο γιος μου πειρνει καπου εκει, ειναι προς τα κατω στην καμπυλη αλλα μια φορα που του το σχολιασα, μου ειπε πως λεω αρλουμπες...εσεις πως και πατε ετσι ευκολα για εξετασεις? Ειναι κατι που δεν εχω καταλαβει?:oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειμαι καινουρια στην παρεα σας. Η κορη μου γεννήθηκε 39 εβδομαδων 3400 και υψος 0,51 σε 20 ημερες θα κλεισει τα 11 και ειναι 1,34 και βαρος 27kg. Καναμε την καμπυλη της αυξητικης ορμονης με κλονιδινη και τα αποτελεσματα ειναι 0,65 3,2 10,6 8,2 5,7. Αυτο που δεν μπορω να καταλάβω είναι αν τα αποτελέσματα ειναι φυσιολογικα ή εχει ελλειψη αυξητικης ορμονης. Αν γνωριζει καποιος και μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμούσα

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο μενα

 

Η απορια μου ειναι η εξης, σας ειπε ο παιδιατρος να πατε για εξετασεις, αυξητικη κλπ οταν το παιδι σας επαιρνε 5-6 ποντους το χρονο? Εμενα ο γιος μου πειρνει καπου εκει, ειναι προς τα κατω στην καμπυλη αλλα μια φορα που του το σχολιασα, μου ειπε πως λεω αρλουμπες...εσεις πως και πατε ετσι ευκολα για εξετασεις? Ειναι κατι που δεν εχω καταλαβει?:oops:

καμπυλες στα πατωματα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ!!

LOVE4 MONO ΓΡΗΓΟΡΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣςΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ. ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΤΑΦΗ ΤΟ 2010 ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2015. Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ 6 ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ 5 ΕΤΩΝ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΨΑΧΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ.ΜΕ ΦΡΕΝΑΡΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΤΛ

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΛΑΙΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ!!ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΝΙΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΑΣ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙΓΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΑΣ!!ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΥΨΗΛΩΝ ΓΟΝΙΔΙΩΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ 3-10 ΚΑΜΠΥΛΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ 0.26 ΜΕ MINIMUM ΤΟ 10 !!ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΨΗΛΩΣΕΙ !!

ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ!!ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ!! ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙς ΤΟΥ 5 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΑΜΕ .......ΦΕΤΟς ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΥΣ!

ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑς, ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ, ΜΕ ΑΥΞΗΤΙΚΗ 0.26 (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ) ΕΜΕΙΝΕ ΑΦΩΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΞΑΝΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ!!

ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΑς!! ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΙΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΣΑς

:oops: ΨΑΞΤΕ ΤΟ:oops:

ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ , Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΛΕΝΕ ΣΩΖΕΙ..

Link to comment
Share on other sites

ninar από ό,τι ξέρω στην καμπύλη αν έστω μια τιμή είναι πάνω από 10 τότε ειναι ok το παιδί, οπότε μάλλον για εσάς δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Love 4 καταρχήν συμφωνώ απόλυτα με την Mpoumpoulitsa. Κι σε εμένα η παιδίατρος όταν έβλεπα ότι το παιδί έπεφτε στις καμπύλες και ανησυχούσα, μου έλεγε ότι λέω αρλούμπες γιατί έπαιρνε αυτούς τους 5-6 πόντους το χρόνο. Να όμως που δυστυχώς οι ανησυχίες μου επιβεβαιώθηκαν και τον τελευταίο χρόνο δεν πήρε ούτε 4 cm. Τώρα δεν ξέρει πώς να δικαιολογηθεί! Το μητρικό ένστικτο είναι τις περισσότερες φορές αλάνθαστο!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα γεννηθηκε στην 5η καμπυλη και εχει βγει πολυ εκτος,οχι 3η,πιο κατω εκει που δεν υπαρχει καμπυλη. Μετα επεσε και στο υψος. Λογω υποσιτισμου,αρνειται πεισματικα να φαει. Και το ψαχνω μονη μου. Ολοι μου λενε να μην ανησυχω, αλλα βλεπω κι εγω το παιδι μου να ειναι μινιατουρα,να φοραει ακομα ρουχα προ 2ετιας.. οποτε πηγα σε ενδοκρινολογο και μου εγραψε εξετασεις για την αυξητικη και η σωματομεδινη ειναι κατω του φυσιολογικου,επισης και η αυξητικη χαμηλη.

Μπουμπουλιτσα γιατι τετοια καθυστερηση; απο το νοσοκομειο;

Link to comment
Share on other sites

Elina elina ευχαριστώ για τη βοήθεια σου, το ιδιο μου ειπε και ο γιατρός βεβαια επειδη και η IGF1 ειναι χαμηλη και το αποτέλεσμα της αυξητικης οριακό θα παρακολουθειται και θα επεμβουν μονο αν απειλειται το τελικό υψος της που εχουν θεσει σαν στοχο

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ ξανά κι εγώ, εξαφανίστηκα για λίγο καιρό λόγω ότι ξέμεινα από laptop, σήμερα πήρα την απάντηση από την επιτροπή μας έχουν εγκρίνει την θεραπεία για 6 μήνες, οπότε κι επισήμως μπαίνουμε κι εμείς στο κλαμπ...

Ελπίζω να μπορέσω να διαλέξω με ποιά εταιρεία θα συνεργαστούμε, γιατί αυτό το "zomacton" μου φαίνεται πολύ φιλικό, η απόφαση της έγκρισης γράφει ότι καθορίζεται από τον θεράποντα ιατρό.

Επίσης, πληροφοριακά σας ενημερώνω ότι την απόφαση της έγκρισης αν είσαι από Αθήνα δεν την στέλνουν πιά με αλληλογραφία, αλλά πρέπει να πας ο ίδιος από εκεί (για το Παίδων-Αγία Σοφία,μιλάω).

Οπότε, θα τα λέμε.....

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, μια που οδεύουμε κι εμείς προς τα εκεί (πρόκειται να κάνουμε τώρα το δεύτερο μας test με γλυκαγόνη), θα μπορούσατε να μου πείτε από την ημερομηνία που κάνει κανείς την αίτηση για αυξητική μετά από πόσο καιρό έχει απάντηση; Και την αίτηση αυτή ποιος την καταθέτει; Εμείς ή η ενδοκρινολόγος και πού;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, μια που οδεύουμε κι εμείς προς τα εκεί (πρόκειται να κάνουμε τώρα το δεύτερο μας test με γλυκαγόνη), θα μπορούσατε να μου πείτε από την ημερομηνία που κάνει κανείς την αίτηση για αυξητική μετά από πόσο καιρό έχει απάντηση; Και την αίτηση αυτή ποιος την καταθέτει; Εμείς ή η ενδοκρινολόγος και πού;[/quote

 

Λοιπόν, ο χρόνος αναμονής είναι περίπου ένας μήνας, την αίτηση την καταθέτει ο ενδοκρινολόγος στην επιτροπή του υπουργείου υγείας, αυτά ξέρω εγώ, όπως έγιναν στη δική μας περίπτωση τον τρέχοντα μήνα, τα υπόλοιπα της διαδικασίας ακολουθούν, οπότε αν ισχύει κάτι διαφορετικό φαντάζομαι θα ενημερώσουν και τα υπόλοιπα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε κι εμεις παιδων, πιθανοτατα η χαμηλη σωματομεδινη οφειλεται στο πολυ πολυ χαμηλο βαρος,το υψος αγγιζει την τελευταια καμπυλη. θα περιμενουμε κι εμεις ενα εξαμηνο και βλεπουμε. οστικη ηλικια 1 χρονο μικροτερη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο γιός μου δεν παραπονιέται οτι πονάει και πολύ σπάνια μπορεί να δούμε καμιά σταγόνα αίμα. Η ενεσούλα γίνεται στα χέρια και και στα πόδια (μπρατσα και μηροί) οπότε γίνεται εναλλάξ έξι ημέρες την εβδομάδα & 1 ρεπό. Σχεδόν ποτέ δεν είχα γκρίνιες για πόνο ή κάτι τέτοιο και όσον αφορά τη συσκευή δεν φαίνεται καθόλου η βελόνίτσα.

 

Εμείς δυστυχώς ξεκινήσαμε την θεραπεία της αυξητικής εδώ και ενάμιση μήνα. Το easypod το χρησιμοποιεί κανένας από εδώ? Πολλές φορές βλέπω σταγόνα από το φάρμακο να έχει μείνει πάνω στο δέρμα.. νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά..

i love my kids!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...