Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ?


Recommended Posts

Κορίτσια έχω τις παρακάτω απορίες

1) Πως θα καταλάβω ότι το γαλα μου τελείωσε? Μπορεί να μην το καταλάβω απο το παιδί... απο μόνη μου πως θα το καταλάβω ? Να το ζουλάω για να δω αν πετάγεται?

2) Αν το καταλάβω θα πρέπει να παω στον γυναικολόγο μου να μου δώσει αυτά τα χάπια που έχω διαβάσει?

3) Τώρα πια το στήθος μου δεν πετρώνει απλά φουσκώνει ελαφρά είμαστε σχεδόν 5,5 μηνών. Ζουλάω απο μόνη μου το στήθος και βλέπω ότι πετάγαεται το γάλα αμέσως. Άρα αυτό σημαίνει ότι έχω ακόμα γάλα έτσι?

4) Αν δεν χρειάζεται να παω στον γυναικολόγο μου με το στήθος μου τι κάνω? Εννοώ συνεχίζω κανονικά όπως πριν τον θηλασμό? Κάπου έχω διαβάσει ότι χρειάζεται να το δέσω? :confused:

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σωτηρία μου, δεν είμαι ειδική, γιατί δεν θήλασα, αλλά:

όσο συνεχίζεις να θηλάζεις, δε νομίζω ότι πρόκειται να σταματήσει το γάλα από μόνο του.

Εφόσον χορταίνει το παιδί, έχεις αρκετό γάλα.

Στο γιατρό πας για να σου δώσει χάπια, μόνο αν θες εσύ να κόψεις το γάλα. Σ' αυτή την περίπτωση το δένεις. Αλλίως αν αποφασίσεις να το κόψεις χωρίς χάπια, πιστεύω ότι πάλι γίνεται, αλλά αρχίζεις σταδιακά να δίνεις λιγότερο γάλα (ίσα να μην πετρώσει το στήθος) και δίνεις και συμπλήρωμα και σταδιακά θα σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω τις παρακάτω απορίες

1) Πως θα καταλάβω ότι το γαλα μου τελείωσε? Μπορεί να μην το καταλάβω απο το παιδί... απο μόνη μου πως θα το καταλάβω ? Να το ζουλάω για να δω αν πετάγεται?

2) Αν το καταλάβω θα πρέπει να παω στον γυναικολόγο μου να μου δώσει αυτά τα χάπια που έχω διαβάσει?

3) Τώρα πια το στήθος μου δεν πετρώνει απλά φουσκώνει ελαφρά είμαστε σχεδόν 5,5 μηνών. Ζουλάω απο μόνη μου το στήθος και βλέπω ότι πετάγαεται το γάλα αμέσως. Άρα αυτό σημαίνει ότι έχω ακόμα γάλα έτσι?

4) Αν δεν χρειάζεται να παω στον γυναικολόγο μου με το στήθος μου τι κάνω? Εννοώ συνεχίζω κανονικά όπως πριν τον θηλασμό? Κάπου έχω διαβάσει ότι χρειάζεται να το δέσω? :confused:

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

 

1) Οσο θηλαζεις συστηματικα η παραγωγη σου θα ειναι κανονικη και η ροη σου επισης..μειωση των θηλασμων συνεπαγεται μειωση της παραγωγης. Δεν νομιζω απο αυτα που χω καταλαβει οτι το γαλα παυει οριστικα να κατεβαινει απλα μειωνεται η ποσοτητα.

Τωρα αν εσυ θηλαζεις το μωρο σου για ωρα αρκετη και εκεινο δεν φαινεται ικανοποιημενο (μετα απο 5,5 μηνες λογικα θα καταλαβαινεις ποτε ειναι χορτασμενο και ποτε οχι) ισως να πρεπει να θηλαζεις με υπομονη πιο τακτικα για να αυξησεις την παραγωγη σου. Αν το πιεζεις και βλεπεις να πεταγεται το γαλα τοτε σημαινει οτι εχεις πολυ καλη ροη.Δηλαδη δε χρειαζεται τοσ τηθος να ειναι πρησμενο για να το καταλαβεις..

 

2) σε ενδιαφερει να αποθηλασεις και το ρωτας? διοτι πολυ απλα αν θελεις να διακοψεις τον θηλασμο εφοσον δεις οτι το γαλα σου μειωνεται τοτε μπορεις να απευθυνθεις στον γυναικολογο για οποια φαρμακευτικη βοηθεια ωστε να παψει την ε,φανιση του το γαλα, αν οχι δηλαδη αν σε ενδιαφερει να συνεχισεις να θηλαζεις τοτε δεν χρειαζεται να ερθεις σε καμια επαφη με το γιατρο σου και να συνεχισεις να θηλαζεις τακτικοτερα.

 

 

3)το στηθος σου ΔΕΝ πρηζεται γιατι ΔΕΝ υπερπαραγει και ΑΠΛΑ παραγει την ποσοτητα του γαλακτος που ζηταει, εχει αναγκη το παιδι σου..και αυτο επισης σημαινει οτι εχει εδραιωθει

και η γαλουχια μετα απο 5,5 μηνες. Αρα εχεις γαλατακι για να θηλασεις για καιρο ακομη (ιδιως αν δεν δινεις καθολου συμπληρωμα και θηλαζεις ελευθερα και απεριοριστα)

 

4) Αν σε ενδιαφερει να συνεχισεις να θηλασεις κανεις οπως παραπανω σου γραψα, αλλιως το λεγομενο δεσιμο το συστηνουν μαζι με την εκαστοτε αγωγη φαρμακευτικη για τη διακοπη του γαλακτος για γυρισει το γαλα στον οργανισμο και να βοηθηθει η διακοπη του..

Link to comment
Share on other sites

εγω αποθηλασα οταν η μικρη ηταν 7 μηνων.. χωρις να κανω τιποτα..απλα εκοβα τα γευματα σταδιακα..ξεκινησα με το βραδυνο μερα παρα μερα και μετα απο μια εβδομαδα ξεκινησα με τον ιδιο τροπο να κοβω και τον πρωινο θηλασμο ωσπου στο τελος σταματησα τελειως (σταματησε να πρηζεται και το στηθος μου αν και τωρα που το σκεφτομαι μονο μια φορα ειχε πρηστει πολυ..). το γαλα μου κοπηκε τελειως μετα από 2 μηνες περιπου...στην αρχη οταν το πιεζα ετρεχε κανονικα και σταδιακα ολο και πιο λιγο μεχρι που κοπηκε..

μην παρεις φαρμακα αν δεν ειναι αναγκη..

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία απ' οτι εχω διαβασει σε αλλα post στο forum τα χαπια αυτα εχουν κατηγορηθεί μεχρι και για θανατο, οποτε ισως θα ηταν καλυτερο να αποθηλασεις φυσικα αν αυτο θες. Παντως όσο δίνεις το στηθος σου στο παιδί για να πίνει γάλα , αυτό δεν τελειωνει. Υπάρχουν κοπέλες που θηλαζουν χρόνια (ο ΠΟΥ προτεινει minimum 2 χρόνια νομίζω)

XV25p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στη δικη μου περιπτωση το γάλα αρχισε να μειωνεται οταν η κορη μου ήταν 4 μηνών, οποτε αρχισα σιγα σιγα να της δίνω ξενο.μερα με τη μερα μειωνονταν τα γευματα με θηλασμό ώσπου καποια στιγμη τον σταματησα τελειως. απευθυνθηκα στη γυναικολογο μου και μου εδωσε ενα χαπι για 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω τις παρακάτω απορίες

1) Πως θα καταλάβω ότι το γαλα μου τελείωσε? Μπορεί να μην το καταλάβω απο το παιδί... απο μόνη μου πως θα το καταλάβω ? Να το ζουλάω για να δω αν πετάγεται?

2) Αν το καταλάβω θα πρέπει να παω στον γυναικολόγο μου να μου δώσει αυτά τα χάπια που έχω διαβάσει?

3) Τώρα πια το στήθος μου δεν πετρώνει απλά φουσκώνει ελαφρά είμαστε σχεδόν 5,5 μηνών. Ζουλάω απο μόνη μου το στήθος και βλέπω ότι πετάγαεται το γάλα αμέσως. Άρα αυτό σημαίνει ότι έχω ακόμα γάλα έτσι?

4) Αν δεν χρειάζεται να παω στον γυναικολόγο μου με το στήθος μου τι κάνω? Εννοώ συνεχίζω κανονικά όπως πριν τον θηλασμό? Κάπου έχω διαβάσει ότι χρειάζεται να το δέσω? :confused:

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

 

δεν ειναι λιγο αντιφαση αυτο;....αν τελειώσει το γαλα σου (που δεν συμβαίνει απλά να τελειώσει αλλα τελοσπαντων) θα πας στο γυναικολογο να σου δωσει χαπια για να το κοψεις...το ποιο; αυτο που δεν θα εχεις;:confused:

 

αν θες να αποθηλασεις, δες εδω:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20338&highlight=%E1%F0%EF%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F2

 

για το χαπι δες εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20614&highlight=%E1%F0%EF%E3%E1%EB%E1%EA%F4%E9%F3%EC%FC%F2

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να σας σας μπέρδεψα................ εδώ μπερδεύτικα εγώ όπως τα έγραψα. Λοιπόν να τα ξεμπερδέψω......... Τον θηλασμό θέλω ακόμα να τον κρατήσω για πόσο.......... ούτε και εγώ έχω αποφασίσει μέσα μου...... μάλλον μέρχρι να βγάλει κανένα δόντι και να με ενοχλήσει. Θα ήθελα να αποθηλάσω αν αυτό είναι εφικτό με φυσικό τρόπο χωρίς χάπια αλλά επειδή δεν γνωρίζω καθόλου αν αυτό γίνεται και είναι υγιές χωρίς να έχω παρενέργεις στο στήθος μου (εννοώ καμία φλεγμονή και τέτοια ), είμαι πολύ φοβιτσιάρα..... ή αν χρειάζεται παρόλο αυτά να πάρω χάπια παρόλο που μπορεί να μην έχω γάλα στο στήθος μου για άλλους λόγους πχ ίσως τα χάπια χρειάζονται για να μου σταματήσει και η τελευταία σταγόνα μέσα μου για να μην έχω υπολήματα........ Ουφ σας κούρασα αλλά είμαι αρκετά φοβιτσιάρα και έχω αγχωθεί για το μετά..........

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που διαβασες τα λινκ, ειναι οντως πολυ κατατοπιστικα .

 

Λογικό να σας σας μπέρδεψα................ εδώ μπερδεύτικα εγώ όπως τα έγραψα. Λοιπόν να τα ξεμπερδέψω......... Τον θηλασμό θέλω ακόμα να τον κρατήσω για πόσο.......... ούτε και εγώ έχω αποφασίσει μέσα μου...... μάλλον μέρχρι να βγάλει κανένα δόντι και να με ενοχλήσει. Θα ήθελα να αποθηλάσω αν αυτό είναι εφικτό με φυσικό τρόπο χωρίς χάπια αλλά επειδή δεν γνωρίζω καθόλου αν αυτό γίνεται και είναι υγιές χωρίς να έχω παρενέργεις στο στήθος μου (εννοώ καμία φλεγμονή και τέτοια ), είμαι πολύ φοβιτσιάρα..... ή αν χρειάζεται παρόλο αυτά να πάρω χάπια παρόλο που μπορεί να μην έχω γάλα στο στήθος μου για άλλους λόγους πχ ίσως τα χάπια χρειάζονται για να μου σταματήσει και η τελευταία σταγόνα μέσα μου για να μην έχω υπολήματα........ Ουφ σας κούρασα αλλά είμαι αρκετά φοβιτσιάρα και έχω αγχωθεί για το μετά..........

 

 

Κρατα αυτες τις φρασεις και προχωρα, ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι αγχωνεσαι για κατι που παει καλά:shock: ...και να σου πω....η γιαγιαδες μας πχ...που αποθηλασαν χωρίς χάπια...παθανε τίποτα;:rolleyes: θελω να πω, τα χαπια ειναι προσφατη εφευρεση, στην πραγματικοτητα δεν τα χρειαζομαστε αν θελουμε να αποθηλασουμε σταδιακα.

 

Η φυση ξερει και να της εχεις εμπιστοσυνη.:-D

 

και να συμπληρωσω οτι για θεματα θηλασμου αποθηλασμου καλυτερα να απευθυνομαστε σε ειδικους (συμβουλους θηλασμου) οι γυναικολογοι ειναι μαλλον ασχετοι.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν θα ρθει η ωρα που νοιωθεις οτι θες πραγματικα να αποθηλασεις αφενος θα το καταλαβεις αφετερου μπορεις να ζητησεις οποιαδηποτε βοηθεια χρειαστεις..

 

και εγω ποτε δεν ειπα θα θηλασω μεχρι τοτε..απλα εβλεπα οτι παει καλα και το αφηνα να συνεχιζει..μεχρι σημερα..και ελπίζω και αυριο και μεθαυριο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, εγώ θήλασα τη μικρή μου για 4 μήνες. Ποτέ σχεδόν αποκλειστικά γιατί είχα αγχωθεί πολύ και φοβόμουν μήπως πεινάει. Έκανα κάποια λάθη, στο επόμενο παιδί πιστεύω θα τα καταφέρω καλύτερα! Τέλοσπάντων, γύρισα στη δουλειά δυστυχώς μόλις 40σαμε, και σταδιακά αν και έβγαζα γάλα με το θήλαστρο μειώθηκε. Τώρα πια, αν προσπαθήσω να βγάλω, βγαίνουν ούτε 5 ml, οπότε δε δίνω στη μικρή μου. Της έδινα μόνο το βράδυ που ήμουν σπίτι αλλά τώρα δεν αρκεί με τίποτα. Φυσικά αν πιέσω τώρα βγαίνει γάλα, το οποίο μάλλον πρέπει να σταματήσω να το κάνω?! Πρέπει να πάω στο γυναικολόγο για να δει μήπως έχουν μείνει υπολείμματα μέσα κ.λπ.? Και πότε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, εγώ θήλασα τη μικρή μου για 4 μήνες. Ποτέ σχεδόν αποκλειστικά γιατί είχα αγχωθεί πολύ και φοβόμουν μήπως πεινάει. Έκανα κάποια λάθη, στο επόμενο παιδί πιστεύω θα τα καταφέρω καλύτερα! Τέλοσπάντων, γύρισα στη δουλειά δυστυχώς μόλις 40σαμε, και σταδιακά αν και έβγαζα γάλα με το θήλαστρο μειώθηκε. Τώρα πια, αν προσπαθήσω να βγάλω, βγαίνουν ούτε 5 ml, οπότε δε δίνω στη μικρή μου. Της έδινα μόνο το βράδυ που ήμουν σπίτι αλλά τώρα δεν αρκεί με τίποτα. Φυσικά αν πιέσω τώρα βγαίνει γάλα, το οποίο μάλλον πρέπει να σταματήσω να το κάνω?! Πρέπει να πάω στο γυναικολόγο για να δει μήπως έχουν μείνει υπολείμματα μέσα κ.λπ.? Και πότε?

 

Τι εννοείς υπολείμματα μέσα; εγώ θήλασα και τα δύο παιδιά, αποθήλασαν φυσικά (μεγάλωσαν και μείωσαν απο μόνα τους την ποσότητα μέχρι που σταμάτησε το γάλα) και δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ καταρχήν. Κι εγώ αυτό φαντάζομαι αλλά με όποιον μιλάω μου λέει για υπολείμματα γάλακτος που θα πετρώσουν, αν και μου φαίνεται πολύ υπερβολικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

έχουμε αποθηλάσει εδώ και 3 μήνες και καμιά φορά που πατάω το στήθος έχω γαλα!τι γίνεται;πρέπει να κάνω κάτι;

να σημειώσω ότι δεν πήρα χάπι,αποθηλάσαμε σταδιακά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Εγω έχω αποθηλάσει εδώ και 10 μήνες μετά από 11 μήνες θηλασμού,χωρίς χάπι κι εγώ απλά ο μικρός μείωνε συνεχώς τους θηλασμούς μέχρι που τους έκοψε και ακόμη αν πιέσω το στήθος μου βγάζει γάλα.Επίσης εδώ και 3 μήνες νιώθω κάτι σαν κάψιμο ή πόνο.Πήγα σε μαστολόγο που μου έκανε ψηλαφηση και υπέρηχο και διεγνωσε γαλακτοφόρο πόρο φραγμένο και μου συνέστησε κομπρέσσες με χαμομήλι και επανεξέταση σε 6 μήνες.Εγώ θα σου έλεγα να συμβουλευτείς το γιατρό σου οχι πως αυτό που έτυχε σε μένα θα συμβεί και σε σενα αλλα για να ειναι ήσυχη!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως η μαστολόγος δεν ενοχοποίησε το θηλασμό ή τον τρόπο διακοπής του,μου είπε πως θα μπορούσε να συμβεί και χωρίς να είχα θηλάσει...όλες οι γυναίκες έχουν γαλακτοφόρους πόρους οι οποίοι μπορεί να φράξουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
έχουμε αποθηλάσει εδώ και 3 μήνες και καμιά φορά που πατάω το στήθος έχω γαλα!τι γίνεται;πρέπει να κάνω κάτι;

να σημειώσω ότι δεν πήρα χάπι,αποθηλάσαμε σταδιακά

 

Ειναι φυσιολογικο. ΜΗΝ πατάς το στήθος σου όμως για να δεις τι γίνεται κι αν έχεις ακόμα. Κάθε φορα που το πατάς θα βγάζεις γάλα και θα ανησυχείς άδικα.

 

ΑΝ έχεις αυθόρμητη ροη (δλδ να τρέχει απο μόνο του το στήθος γάλα χωρις να το είχες ενοχλήσει) μετα απο μηνες τοτε θα πας σε μαστολογο. Αντίθετα ειναι φυσιολογικο για αυτο το διάστημα να έχεις ροη κατα τη διάρκεια του σεξ πχ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο. ΜΗΝ πατάς το στήθος σου όμως για να δεις τι γίνεται κι αν έχεις ακόμα. Κάθε φορα που το πατάς θα βγάζεις γάλα και θα ανησυχείς άδικα.

 

ΑΝ έχεις αυθόρμητη ροη (δλδ να τρέχει απο μόνο του το στήθος γάλα χωρις να το είχες ενοχλήσει) μετα απο μηνες τοτε θα πας σε μαστολογο. Αντίθετα ειναι φυσιολογικο για αυτο το διάστημα να έχεις ροη κατα τη διάρκεια του σεξ πχ.

 

όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο!οκ δε θα το πειράζω!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα κορίτσια! αποθηλάσαμε κι εμείς εδω και λίγες μερες... μετα απο δυόμισι χρόνια ο μικρός αποφάσισε οτι δε χρειάζεται πλεον το "νανι" και το έκοψε μονος του. το στηθος αν και δεν πρήζεται το νοιώθω λίγο βαρυ, αλλά γάλα δεν βγαίνει ουτε αν το πατήσω ούτε με το θήλαστρο, πράγμα που δεν ενοιωθα οταν σταμάτησε να θηλάζει το πρώτο παιδί. πρεπει να πάω σε γιατρό?

επίσης στο άλλο στήθος (θήλαζε μόνο απο το ένα) έβγαιναν σταγόνες γάλα όταν θήλαζα και επειδη η θηλή είναι εισέχουσα σκλήρηναν και εβγαιναν σαν κομματάκια. αυτό λογικά θα σταματήσει τώρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πριν από 15 μέρες περίπου σταμάτησα να θηλάζω την μικρή μου (7 μηνών πλέον) όχι από επιθυμία να διακόψω αλλά επειδή καταλάβαινα ότι δεν είχα γάλα. Την έβαζα στο στήθος, προσπαθούσε η καημένη αλλά μετά από λίγο ξεσπούσε σε κλάματα αφού δεν "κατέβαινε" γάλα. Πλέον της δίνω αποκλειστικά ξένο. Το πρόβλημά μου είναι ότι έκτοτε με πονάει το στήθος μου, χωρίς να είναι πρησμένο (ένδειξη ότι έχω γάλα) αλλά και η κοιλιά μου. Έκανα μόνη μου ψηλάφηση στο στήθος, δεν διαπίστωσα κάτι αλλά προβληματίζομαι...

Καμία αντίστοιχη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 15 μέρες περίπου σταμάτησα να θηλάζω την μικρή μου (7 μηνών πλέον) όχι από επιθυμία να διακόψω αλλά επειδή καταλάβαινα ότι δεν είχα γάλα. Την έβαζα στο στήθος, προσπαθούσε η καημένη αλλά μετά από λίγο ξεσπούσε σε κλάματα αφού δεν "κατέβαινε" γάλα. Πλέον της δίνω αποκλειστικά ξένο. Το πρόβλημά μου είναι ότι έκτοτε με πονάει το στήθος μου, χωρίς να είναι πρησμένο (ένδειξη ότι έχω γάλα) αλλά και η κοιλιά μου. Έκανα μόνη μου ψηλάφηση στο στήθος, δεν διαπίστωσα κάτι αλλά προβληματίζομαι...

Καμία αντίστοιχη εμπειρία?

 

Ποσο απότομα σταμάτησες το θηλασμό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ποσο απότομα σταμάτησες το θηλασμό;

Βασικά η διακοπή έγινε σταδιακά. Ενώ της έδινα 2 φορές τη νύχτα και άλλες 2 την ημέρα (ενδιάμεσα στα γεύματα φαγητού), αντικατέστησα αρχικά το πρώτο βραδυνό της, με ξένο για να χορταίνει και να κοιμάται. Στην συνέχεια το ένα γεύμα ημέρας, μέχρι που καταλήξαμε στη μία φορά όταν ένοιωθα ότι έχω γάλα και πονούσα από το πρήξιμο. Τώρα πια το στήθος μου είναι πολύ χαλαρό αλλά πονάει ειδικά όταν δεν φοράω στηθόδεσμο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...