Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

τωρα το ειδα και εγω!

εχουν βαλει οριο εισοδηματος?

που βλεπουμε του βρεφονηπιακους σταθμους?

 

Δεν ξέρω αν έχουν βγει ακόμα οι τελικοί κοριτσάκι.

 

Και δεν ξέρω αν υπάρχει όριο εισοδήματος. Δες λεπτομερώς την ανακοίνωση.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επιτέλους μλαθαμε τις ημερομηνίες τουλάχιστον! Να ξέρουμε πότε ξεκινα το τρέξιμο αν μη τι άλλο....μακάρι να βγάλουνε και τις τελικές λίστες να δούμε και το όριο εισοδήματος.Προς το παρόν δεν αναφέρεται κάτι.

Link to comment
Share on other sites

4. Άνεργες:

α) Δελτίο ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ.,

β) Εάν η ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες προ της δημοσίευσης της παρούσας, ήτοι από 21/06/2008 έως 21/06/2010: αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ.

 

Κοριτσια..........για να καταλαβω...επειδη εγω θα ειμαι ανεργη οταν θα κανω αιτηση, θα εχω ηδη βγάλει καρτα ανεργιας και θα περιμενω την αποφαση για το αν θα παρω επιδομα τριμηνο....

Εγω τι θα προσκομίσσω?????

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω τον Ιδιωτικο σταθμο που παώ την μικρη αν εχει κανει αιτηση συμμετοχης ??? αν εχει κανει τοτε θα κανω και εγω αν οχι δεν χριεαζεται ε?

 

 

 

Καλαμαρακι αν καταλαβα καλα θα πρεπει να εχεις ότι λεει το α) και το ---αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ --- θα εχει βγει όμως ή θα χασεις την προθεσμια ??? εσυ που εχεις ξαναπάρει το επίδομα αυτο βγαινει αμεσως ???

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

4. Άνεργες:

α) Δελτίο ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ.,

 

Το δελτιο ανεργιας βγαινει επιτοπου ειναι η μικρη καρτα, το αντιγραφο αξατομικευμενης δεν καταλαβα τι ειναι....και ειμαι και μαλωμενη στον οαεδ...γμτ

 

β) Εάν η ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες προ της δημοσίευσης της παρούσας, ήτοι από 21/06/2008 έως 21/06/2010: αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ.

 

Και αυτα τα εχω ειναι τα ροζ χαρτακια που μας δινουν οταν εγκρινετε ή οχι το να παρεις επίδομα , η εγκριτικη για επιδομα ειναι ασχετη απο το δελτιο, δελτιο βγαζει οποιος θελει αρκει να καταθεσει ενσημα και απολυση....επιδομα ομως δεν παιρνουν ολοι.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω τον Ιδιωτικο σταθμο που παώ την μικρη αν εχει κανει αιτηση συμμετοχης ??? αν εχει κανει τοτε θα κανω και εγω αν οχι δεν χριεαζεται ε?

 

Γιατι να μην κανεις αιτηση...? Σου δινουν επιλογη εως 5 σταθμους να διαλεξεις! Μπορει να ειναι μεσα στο προγραμμα καποιος αλλος που σου αρεσε περισσοτερο τοτε!

 

Link to comment
Share on other sites

αν όμως αργει να βγει επισυναψε την περσινη αποφαση του επιδοματος ;)

 

Την φετινη εγκριτικη αποκλειεται να την προλάβω....βγαινει σχεδον σε ενα μηνα απο την ημερομηνια κατάθεσης....εγω δηλαδη θα καταθεσω πρωτα στις 16/6 απολυση και ενσημα και μετα θα αφησω εκρεμμοτητα τα ενσημα, και η αποφαση θα βγει γυρω στα μεσα ιουλιου... και εφοσον λεει 21/6/2010.... μπορω να βαλω μονο τα δυο προηγουμενα

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν έχω καταλάβει????

 

1. Μισθωτές:

Αντίγραφο μηχανογραφημένων ενσήμων του δευτέρου ή τουλάχιστον του πρώτου τριμήνου του 2009 ή σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα.

 

Τι εννοεί???? Εγώ το πρώτο και δεύτερο τρίμηνο του 09 δε δούλευα. Παραιτήθηκα από τη δουλειά μου λίγο πριν γεννήσω και δε δούλευα ούτε έπαιρνα ταμείο ανεργίας, ούτε είχα κάρτα ανεργίας… άρχισα να δουλεύω στα τέλη Αυγούστου 09… λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα????:shock::shock::shock:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν έχουν βγει ακόμα οι τελικοί κοριτσάκι.

 

Και δεν ξέρω αν υπάρχει όριο εισοδήματος. Δες λεπτομερώς την ανακοίνωση.

 

εμενα με ενημερωσε η κοπελα απο το σταθμο οτι 18/06 θα ανακοινωθουν οι δομες που θα λαβουν μερος δηλαδη οι σταθμοι και για εμας θα ξεκινησουν 21/06

καλη μας επιτυχια λοιπον:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστούμε πολύ anti1980 για τις πληροφορίες που μας έδωσες.Η ερώτηση σου βέβαια είναι πολύ ωραία γιατί και εγώ τους πρώτους 7 μήνες του 2009 είχα την άδεια του εξαμήνου οπότε ένσημα γιοκ! Μήπως πρέπει να προσκομίσουμε και την απόφαση του εξαμήνου για να αποδείξουμε ότι πήραμε το εξάμηνο εκείνους τους μήνες;

Επίσης μήπως ξέρετε το αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψης θα το πάρουμε από τον εργοδότη ή από τον Οαεδ/Ικα;

Αυτή τη βδομάδα πάντως θα ζητήσω την βεβαίωση από τον εργοδότη για να την έχω έτοιμη.. ή λέτε να περιμένω λίγο ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Την αναγγελία πρόσληψης την είχε εμάς ο λογιστής της εταιρίας, την πήρα, έβγαλα αντίγραφο και πήγα και με το πρωτότυπο και με το αντίγραφο στον οεε γιατί νομίζω αυτά δεν επικυρώνονται από το ΚΕΠ, τους την έδειξα και την επέστρεψα αμέσως στον λογιστή, γιατί αυτά είναι μοναδικά χαρτιά και σου πρήζουν τα...Αυτό μου φάνηκε πιο εύκολο από το να ψάχνομαι με οαεδ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι νομιζω, την αναγγελια προσληψης την εχει ο εργοδοτης/λογιστης του γιατι την καταθετουν καπου.... Μπορεις να δωσεις και την βεβαιωση αποδοχων νομιζω γιατι αυτοι θελουν να δουν το υψος των αποδοχών σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να δώσω και την πρωτότυπη;;Αποκλείεται να μου δώσουν τη πρωτότυπη...και τη φωτοτυπία δηλαδή δύσκολο το βλέπω αλλά θα προσπαθήσω...

Έχετε αρχίσει ήδη να τα μαζεύτε τα δικαιολογητικά κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοειτε βρε , εγω τα μαζεψα ήδη, εχω κανει φακελο και με τους ορους της μισθωτης και τωρα θα περιμενω να κανω και την εκδοση καρτας ανεργιας γιατι οταν θα παμε για την αιτηση στο οεεκ εγω θα ειμαι ήδη ανεργη ....και δεν ξερω πως θα με δεχτουν ...για αυτο κανω φακελο και με τις δυο εκδοχες και οποια παρουν!!

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια συγνωμη κιολας που ρωταω αλλα μπερδευτηκα σχετικα με αυτη την αναγγελια προσληψης...Ειναι ενα χαρτι που πρεπει ολες οι εργαζομενες μητερες να το καταθεσουν είτε εχουν προσληφθεί μεσω οαεδ σε μια εταιρεία έιτε κανονικά με συμβαση αορίστου χρόνου?Και αν ναι, την ζηταμε απο τον λογιστη της εκαστοτε εταιρείας??Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι την αναγγελία πρόσληψης την καταθέτει ούτως ή άλλως ο εργοδότης στον οαεδ, δεν χρειάζεται δηλ. να έχεις προσληφθεί μέσω οαεδ. Υπάρχει δηλαδή σε δύο πρωτότυπα: ένα στον οαεδ και ένα κρατάει ο λογιστής της εταιρίας. Εγώ πήρα και το πρωτότυπο μαζί μου για να το επικυρώσει επί τόπου ο υπάλληλος του οεε γιατί όπως έγραψα και παραπάνω δεν είναι από τα χαρτιά που επικυρώνει το ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.θελω να ρωτησω και εγω κατι γιατι αγχωθηκα πολυ με το θεμα του παιδικου.τωρα ειμαι στο ταμειο ανεργιας (απο νοεμβριο).περυσι ειχα εισοδημα .αν και δεν εχει βγει ακομα αλλα μηπως ξερει καποια κοπελα ποσο ηταν το οριο περυσι?με τον αντρα μου περυσι ειχαμε 28 χιλιαρικα(φετος πηραμε την κατιουσα χι χι).να εγκαταλειψω την προσπαθεια ή εχω ελπιδα να μου τον παρουν.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

4. Άνεργες:

α) Δελτίο ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ.,

 

Το δελτιο ανεργιας βγαινει επιτοπου ειναι η μικρη καρτα, το αντιγραφο αξατομικευμενης δεν καταλαβα τι ειναι....και ειμαι και μαλωμενη στον οαεδ...γμτ

 

Είναι κάτι σαν ερωτηματολόγιο που σου δίνει η εργασιακή σύμβουλος. Δηλαδή, πρέπει να πας σε εργασιακή σύμβουλο (δυστυχώς) :mrgreen:.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν έχω καταλάβει????

 

1. Μισθωτές:

Αντίγραφο μηχανογραφημένων ενσήμων του δευτέρου ή τουλάχιστον του πρώτου τριμήνου του 2009 ή σχετική βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα.

 

Τι εννοεί???? Εγώ το πρώτο και δεύτερο τρίμηνο του 09 δε δούλευα. Παραιτήθηκα από τη δουλειά μου λίγο πριν γεννήσω και δε δούλευα ούτε έπαιρνα ταμείο ανεργίας, ούτε είχα κάρτα ανεργίας… άρχισα να δουλεύω στα τέλη Αυγούστου 09… λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα????:shock::shock::shock:

 

Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω. Αλλά απ' τη στιγμή που ξέρουνε ότι κάνουνε και μητέρες που έχουν μικρά παιδιά και άρα δε δουλεύανε για ένα διάστημα (εγώ πήρα το 6μηνο και δεν έχω ένσημα), νομίζω ότι θα το περιμένουνε. Εγω θα προσκομίσω εκτύπωση από το ΙΚΑ με τα ένσημα του '09.

 

Καλημέρα!

Ευχαριστούμε πολύ anti1980 για τις πληροφορίες που μας έδωσες.Η ερώτηση σου βέβαια είναι πολύ ωραία γιατί και εγώ τους πρώτους 7 μήνες του 2009 είχα την άδεια του εξαμήνου οπότε ένσημα γιοκ! Μήπως πρέπει να προσκομίσουμε και την απόφαση του εξαμήνου για να αποδείξουμε ότι πήραμε το εξάμηνο εκείνους τους μήνες;

Επίσης μήπως ξέρετε το αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψης θα το πάρουμε από τον εργοδότη ή από τον Οαεδ/Ικα;

Αυτή τη βδομάδα πάντως θα ζητήσω την βεβαίωση από τον εργοδότη για να την έχω έτοιμη.. ή λέτε να περιμένω λίγο ακόμα;

 

Απαντήθηκε νομίζω. Την αναγγελία συνήθως την έχει ο εργοδότης. Νομίζω και απλή φωτοτυπία αρκεί.

 

 

Γιατί πρέπει να δώσω και την πρωτότυπη;;Αποκλείεται να μου δώσουν τη πρωτότυπη...και τη φωτοτυπία δηλαδή δύσκολο το βλέπω αλλά θα προσπαθήσω...

Έχετε αρχίσει ήδη να τα μαζεύτε τα δικαιολογητικά κορίτσια;

 

Εγώ δεν τα ετοίμασα. Νομίζω έχουμε καιρό.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε όλες!!!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας...Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνετε...Φέτος θα κάνω κι εγώ για πρώτη φορά τα χαρτιά μου για το κοριτσάκι μου καθώς από Σεπτέμβρη επιστρέφω δουλειά...Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής

1) εμείς με την παλιοεφορία που μπλέξαμε δεν έχουμε παραλάβει εκκαθαριστικό των ετών 2007-2009 λόγω της λογίστριας που μας δουλεύει αλλά τέλοσπαντων....Έχουμε όμως αντίγραφο Ε1 που κατατέθηκε στην εφορία...Πιάνεται αυτό ή όχι???

2)εμένα αποκλείεται ο λογιστής της εταιρείας που δουλεύω να μου δώσει την πρωτότυπη αναγγελία σύμβασης, εδώ δεν ξέρω αν θα μου δώσει καν αντίγραφο γιατί είναι και πολύ μυστήριοι οι υπάλληλοι του λογιστηρίου...Με αντίγραφο λοιπόν κάνω δουλειά???Επίσης εγώ από 22/10/2009 είμαι στο εξάμηνο που λήγει 22/6/2010 και μετά θα πάρω την ετήσια άδεια μου και 1 μήνα άνευ αποδοχών...Άρα το 2010 δεν έχω εργαστεί στην εταιρεία αν εξαιρέσουμε την ετήσια άδεια που θα δηλώσω και που θα είναι ένας μήνας...Ο εργοδότης τι πρέπει να γράψει στη βεβαίωση?????Σας το λέω γιατί την άλλη φορά ο λογιστής μου είχε γράψει άλλα ντ'άλλων στο χαρτί που έπρεπε να πάω στον ΟΑΕΔ για να πάρω την συμπληρωματική παροχή μητρότητας και με τα χίλια ζόρια το δεχτήκαν στον ΟΑΕΔ...Μην πάθω τα ίδια πάλι και τρέχω από Καλλιθέα(δουλειά) - Νέα Ιωνία(ΟΑΕΔ)....

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

μακαρι ολες να μας δεχτουνε.

εμεις πρωτη φορα θα τα κανουμε.θελω να ρωτησω,τα χαρτια μας που θα τα στειλουμε?ρωτησε η κουμπαρα μου τον παιδικο οπου στελνει την κορη της και της ειπαν φετος θα γινουν ολα ηλεκτρονικα.τα δικαιολογητικα ομως?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...