Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σαλπιγγογραφία τι ακριβώς είναι???


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι κορίτσια χάθηκα για λιγο καιρό....

Την Δευτέρα έχω ραντεβού για σαλπιγγογραφία και με ανησυχεί πολυ το γεγονός!! Μου είπε μια μικροβιολογος οτι ποναει πολύ.... η γιατρός μου μου είπε μιση ώρα πριν να πάρω voltaren υποθετο.. Φοβάμαι πολύ!! Τι ακριβώς θα μου κάνουν?? Είναι τόσο επώδυνο όσο λένε?? Έχει υποστεί καμια απο εσάς αυτήν την εξέταση?? Ευχαριστώ!

Έλα μικρό μου αγγελούδι!!!!!

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν πονάει καθόλου, χαλάρωσε. Σαν να έχεις πόνους περιόδου είναι. Σαν να κάνεις test Παπ. Πάρε το χαπάκι που σου είπε αλλά μη φοβάσαι. Εγώ ήταν να πάρω mesulid και από τη φούρια μου να φύγω από το σπίτι το ξέχασα και πήγα έτσι. Ε, τίποτα δεν ήταν. Απλά μετά μπορεί να έχεις λίγο αιματάκι απότε πάρε και καμια σερβιέτα μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Stroumfaki, έγω έκανα 2 φορές την σαλπιγγογραφία και δεν

πόνεσα καθόλου.

Με την βοήθεια του κολποδιαστολέα, σου εισάγουν έναν καθετήρα στην μήτρα μέσω τραχήλου, (εδώ μπορεί να νιώσεις λίγο πόνο, αλλά είναι σαν τις περιόδου, όχι τίποτα τραγικό), εισάγουν μια χρωστική μέσω καθετήρα και βγάζουν ακτινογραφίες.

Καλή μου, και έγω έχω ακούσει από άλλες κοπέλλες ότι πόνεσαν, αλλά το βασικό έιναι ότι πρέπει να είσαι χαλαρή κατά την διαρκεια - πονάς λιγότερο έτσι μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

σε παλαιοτερο θεμα ειχα γραψει επακριβως τηνν διαδκασια.

δεν ειναι τιποτα. πιστευω παιζει ρολο κ που θα πας .εγω πηγα σε νοσοκομειο. γαιτροι τελειοι, νεοι κ πλακατζιδες .μιλαμε θα ξανακανα ανετα. στηνα ρχη ξαπλωνεις σε ενα κρεβατι. (μονο που εινια σαν σανιδα!!)γυμνη ε??

μετα ανοιγεις τα ποδαρακι...μπλιαξ

μετα σου βαζουν ενα εργαλειο σαν πιαστρα κ τραβαν τη μητρα εξω..αλλα ενταξει απλα πως ειναι οταν νιωθεις να σε τραβαει καποιος το χερι ας πουμε??καπως ετσι. νιωθεις οτι κατι γινετε αλλα οχι πονο.μια ενοχληση.

συνεχως σου βαζουν μπεταντιν στο πασαλοιβουν να μην μολυνθει η μητρα. εποειδη βγαινει εξω.

μετα σου περναν ενα υγρο . εκεινο το υγρο ειναι οτι ειναι. αλλα μιλαμε τωρα για 3 λεπτα??οχι παραπανω. πως πονας πρωτη μερα περιοδου.ετσι γαι 3 λεπτα. μολις σηκωθεις εισαι τζετ. ετοιμη να πεταξεις. εγω παιδια πηγα τουαλετα,μου λεει η νοσοκομα μπορει να εχεις λιγο αιμα κ τετοια. δεν ειχα ουτε σταγονα μιλαμε. εφυγα σαν να πηγα επισκεψη σε αλλον!!!

μετα πηρα κατι χαπακια για 3 μερες για πιθανη μολυνση κ τελος ο χαβαλες. κ βγηκε κ φυσιολογ.

αυτα καλη επιτυχια. καλα αποτελεσμ.

δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω έχω κάνει δύο φορές, εντάξει δεν είναι και η πιο ανώδυνη εξέταση αλλά δεν είναι και προς θάνατον..αντέχεται..καλό είναι να πάρεις το υπόθετο πριν όπως σου είπαν και να είσαι χαλαρή..η διαδικασία είναι όπως σου έγραψαν τα κορίτσια από πάνω μου..δηλαδή οκ, τόσες την κάναμε δεν έγινε και τίποτα φοβερό,εξάλλου όλα γίνονται για έναν ιερό σκοπό, οπότε...

καλή επιτυχία!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ την έκανα πριν μείνω έγκυος .Δεν πόνεσα απλά μετά για λίγα λεπτά ήμουν λίγο ζαλισμένη.Αυτό όμως που έχω να σου πω χωρίς φυσικά να είναι απόλυτο είναι ότι μετά από αυτή την εξέταση μέσα σε 3 μήνες έμεινα έγκυος και όταν πήγα στην γιατρό μου γέλασε και είπε τελικά έχουν δίκιο οι παλιοί γιατροί που λένε ότι βοηθάει η σαλπιγγογραφία γιατί με την δύναμη που περνάει το υγρό μέσα διώχνει οποιεσδήποτε συμφύσεις υπάρχουν.Οπότε σου εύχομαι να πας να την κάνεις και να διηγηθείς και εσύ κάποτε αυτή την ιστορία.

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ!!!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...