Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έχω ένα μπεμπούλη 7 μηνών και θέλω να του κάνω ιδιωτική ασφάλεια υγείας (για νοσηλεία και φαρμακευτική περίθαλψη).

 

Αχρείαστη να είναι αλλά τα παιδάκια δυστυχώς αρρωσταίνουν....:(

Πρόσφατα περάσαμε την πρώτη μας ίωση και ταρακουνήθηκα!

Αν χρειαζόταν να παμε σε νοσοκομείο, δεν ξέρω, αλλά το Παίδων θα ήταν η αίσχατη λύση... είχα πάει την ανηψιά μου πριν μερικά χρόνια και φοβήθηκε το μάτι μου! :?

Λυπάμαι πολύ, αλλά με το ΙΚΑ και το σύστημα υγείας της χώρας μας δεν νοιώθω ασφαλής :evil: και καλά για τον εαυτό μου δε με νοιάζει, αλλά για το μωρό μου...

 

Εσείς έχετε κάνει κάποια και αν ναι θα ήθελα να με κατατοπίσετε στα υπερ και τα κατά, να αποφύγω τις κακοτοπιές!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Xrysalis, καλά κάνετε και σκέφτεστε κάτι τέτοιο γιατί πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο στην περίπτωση που το παιδί χρειαστεί νοσηλεία.

Bέβαια, όλοι λένε ότι όλα τα σοβαρά περιστατικά πηγαίνουν τελικά στο Παίδων, αλλά σίγουρα σε πολλές περιπτώσεις θα μπορείτε να εξυπηρετηθείτε και σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο.

 

Mε τον άντρα μου έχουμε μαζί ιδιωτική ασφάλεια νοσηλείας από τότε που αρραβωνιαστήκαμε. Συμφωνήσαμε να κάνουμε κάτι τέτοιο, αφού είδαμε ότι πάμε για σοβαρά. Kαι μόλις γεννήθηκε το παιδί, το γράψαμε στην δική μας ασφάλεια (υπάρχει έκπτωση όταν είναι οικογενειακό το πακέτο..).

Tο καλύτερο που μπορώ να σου προτείνω είναι να διαλέξεις μερικές ασφαλιστικές εταιρίες καλές και γνωστές (μην εμπιστεύεσαι μικρά ονόματα γιατί δεν ξέρεις αν είναι απάτη) και να πας εκεί, να μιλήσεις με κάποιον ασφαλιστή και να ζητήσεις πακέτο και προσφορά.

Mετά, βάλτε τα κάτω με τον άντρα σου και δείτε τί είναι αυτό που σας αρέσει περισσότερο και σας ταιρίαζει περισσότερο. Kάθε εταιρία έχει και το δικό της "άσσο στο μανίκι". Eσείς θα δείτε πιο σας αρέσει περισσότερο.

Kαλή επιτυχία!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε σκεφτεί κι εμείς να εντάξουμε το παιδί στο δικό μας πακέτο. ΟΜΩΣ: Είναι επιπλέον 50€ το μήνα (τα βρίσκω πολλά και ήδη πληρώνουμε πάρα πολλά κι έχω αρχίσει και τα παίρνω...) αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι μας είπε ο ασφαλιστής και φίλος ότι δεν πολυσυμφέρει γιατί επειδή τα παιδιά αρωσταίνουν συχνά οι ιδιωτικές ασφαλιστικές στέλνουν πάντα το περιστατικό ΠΡΩΤΑ στο ΠΑΙΔΩΝ για αξιολόγηση, και αν δεν είναι σοβαρό το παιδί μπορεί να μεταφερθεί σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Αν είναι όμως, δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη και το κρατούν εκεί. Και σκέφτηκα: Θα το πάω που θα το πάω στην αρχή στο ΠΑΙΔΩΝ, θα το ταλαιπωρώ μετά να το μεταφέρω αλλού και να χάνω και χρόνο που ίσως κοστίσει στην υγεία του? Θα το αφήσω εκεί όπως και να έχει.

Έτσι δεν κάναμε κάποια ασφάλεια ιδιωτική για το παιδί. Εκτός όλων των άλλων το ΠΑΙΔΩΝ ανεξαρτήτως άσχημου περιβάλλοντος έχει όντως τους καλύτερους γιατρούς. Μου το έχει επισημάνει και η παιδίατρος πολλές φορές. Θα του κάνουμε μια ιδιωτική σε μεγαλύτερη ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε σκεφτεί κι εμείς να εντάξουμε το παιδί στο δικό μας πακέτο. ΟΜΩΣ: Είναι επιπλέον 50? το μήνα (τα βρίσκω πολλά και ήδη πληρώνουμε πάρα πολλά κι έχω αρχίσει και τα παίρνω...) αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι μας είπε ο ασφαλιστής και φίλος ότι δεν πολυσυμφέρει γιατί επειδή τα παιδιά αρωσταίνουν συχνά οι ιδιωτικές ασφαλιστικές στέλνουν πάντα το περιστατικό ΠΡΩΤΑ στο ΠΑΙΔΩΝ για αξιολόγηση, και αν δεν είναι σοβαρό το παιδί μπορεί να μεταφερθεί σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Αν είναι όμως, δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη και το κρατούν εκεί. Και σκέφτηκα: Θα το πάω που θα το πάω στην αρχή στο ΠΑΙΔΩΝ, θα το ταλαιπωρώ μετά να το μεταφέρω αλλού και να χάνω και χρόνο που ίσως κοστίσει στην υγεία του? Θα το αφήσω εκεί όπως και να έχει.

Έτσι δεν κάναμε κάποια ασφάλεια ιδιωτική για το παιδί. Εκτός όλων των άλλων το ΠΑΙΔΩΝ ανεξαρτήτως άσχημου περιβάλλοντος έχει όντως τους καλύτερους γιατρούς. Μου το έχει επισημάνει και η παιδίατρος πολλές φορές. Θα του κάνουμε μια ιδιωτική σε μεγαλύτερη ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε σκεφτεί κι εμείς να εντάξουμε το παιδί στο δικό μας πακέτο. ΟΜΩΣ: Είναι επιπλέον 50? το μήνα (τα βρίσκω πολλά και ήδη πληρώνουμε πάρα πολλά κι έχω αρχίσει και τα παίρνω...) αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι μας είπε ο ασφαλιστής και φίλος ότι δεν πολυσυμφέρει γιατί επειδή τα παιδιά αρωσταίνουν συχνά οι ιδιωτικές ασφαλιστικές στέλνουν πάντα το περιστατικό ΠΡΩΤΑ στο ΠΑΙΔΩΝ για αξιολόγηση, και αν δεν είναι σοβαρό το παιδί μπορεί να μεταφερθεί σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Αν είναι όμως, δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη και το κρατούν εκεί. Και σκέφτηκα: Θα το πάω που θα το πάω στην αρχή στο ΠΑΙΔΩΝ, θα το ταλαιπωρώ μετά να το μεταφέρω αλλού και να χάνω και χρόνο που ίσως κοστίσει στην υγεία του? Θα το αφήσω εκεί όπως και να έχει.

Έτσι δεν κάναμε κάποια ασφάλεια ιδιωτική για το παιδί. Εκτός όλων των άλλων το ΠΑΙΔΩΝ ανεξαρτήτως άσχημου περιβάλλοντος έχει όντως τους καλύτερους γιατρούς. Μου το έχει επισημάνει και η παιδίατρος πολλές φορές. Θα του κάνουμε μια ιδιωτική σε μεγαλύτερη ηλικία.

Αντιγόνη μου , τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λες. Μάλλον ο ασφαλιστής σου δεν είναι καλά ενημερωμένος και δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλοί ανενημέρωτοι στον τομέα των ασφαλειών. Είμαι ασφαλιστικός συμβουλος και κάνω αυτή την δουλειά στο πρακτορείο του πατέρα μου που λειτουργεί σχεδόν 30 χρόνια οπότε μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι τα μωράκια που είναι ασφαλισμένα και αρρωστήσουν (μακάρι να μην τύχει ποτέ αυτό) μπορούν να πάνε σε οποιοδήποτε ιδιωτικό νοσοκομείο θέλουν και να νοσηλευθούν εκεί είτε χωρίς καθόλου χρέωση είτε με μικρή χρέωση, τελοσπάντων αυτό με τα χρήματα εξαρτάται από το συμβόλαιο που έχει κάνει ο καθένας. Συνήθως η κάθε ασφαλιστική εταιρία κάνει σύμβαση με κάποιο ιδιωτικό νοσοκομείο και σε αυτό δεν πληρώνεις τίποτα αλλά αν πας σε κάποιο άλλο που θέλεις εσύ (γιατί έχεις κάποιον γνωστό γιατρό για παραδειγμα) πληρώνεις μόνο ένα μικρό μέρος(συνήθως το 20%).

Αν ενδιαφέρεστε για ασφάλειες εδώ είμαι εγώ. Και χαίρομαι να βοηθάω όπου μπορώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aντιγόνη μου δεν είναι έτσι, εγώ έχω κάνει ιδιωτική ασφάλεια και στα δυο παιδιά, η μεγάλη που την έχει χρησιμοποιήσει όποτε χρειάστηκε να νοσηλευτεί μπήκε μόνο στο ιδιωτικό νοσοκομείο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aντιγόνη μου δεν είναι έτσι, εγώ έχω κάνει ιδιωτική ασφάλεια και στα δυο παιδιά, η μεγάλη που την έχει χρησιμοποιήσει όποτε χρειάστηκε να νοσηλευτεί μπήκε μόνο στο ιδιωτικό νοσοκομείο!!!!

 

...Υπάρχουν πόλλα παίδων τους, πριν 2 μήνες πήγα στα 2. Το ένα άπο αύτο ήταν ανακαινισμένο και καθαρότατο και χαρηκα που δεν είχαν την αίσθηση οτι είμα χιλιαρικο που κινείται στους διαδρομούς.

 

....Ελπίζω να μην τους χρειαστώ ποτε γιατι και ιδίωτική αλλα και οι δημοσιοι πρέπει να ζησουν κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εμείς έχουμε απευθυνθεί σε ασφαλιστή γνωστού μας ζευγαριού.

(είναι σε μεγάλη εταιρεία και υποτίθεται πως δεν θα μας κοροϊδέψει...αυτοί, έχουν κάνει οικογενειακό πακέτο αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκαν ποτέ κάτι για τα παιδιά... για τον εαυτό τους πάντως έμειναν ευχαριστημένοι...) Τέλος πάντων είπε θα μας βγάλει διάφορα εναλλακτικά πακέτα για να διαλέξουμε. Περιμένω να τα δω, αν και όλο το σκηνικό με αγχώνει :? ...να μιλάς για αρρώστιες έτσι... Όπως και να 'χει είμαι υπό σκέψη, δεν έχω αποφασίσει οριστικά οτι θα το κάνω... γι' αυτο ζήτησα τη γνώμη σας :wink:

Αν ενδιαφέρεστε για ασφάλειες εδώ είμαι εγώ. Και χαίρομαι να βοηθάω όπου μπορώ!
Αγαπητή mel, μάλλον θα χρειαστεί να τα πούμε όπως και να 'χει :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή mel,

σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ούτως ή άλλως είμαστε δυσαρεστημένοι με την τωρινή μας ασφάλεια και είναι και φίλος όπως ανέφερα, και αισθάνονομαι περίεργα...

Πάντως ναι! Έτσι μας είπε παιδιά. Πως πρώτα σε στέλνουν οπωσδήποτε στο Παίδων ούτως ή άλλως, όχι δλδ κατευθείαν στο ιδιωτικό, και εμείς λίγο παραξενευτήκαμε, και αυτό βασικά μας έκανε να το αναβάλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εις εχουμε ιδιωτικη για το Αγγελιαννακι, στην Κομερσιαλ βαλιου και ειναι για νοσηλεια και παραλληλα αποταμιευει και χρηματα για τις σπουδες !!

Αχρειαστη να ειναι (ακομα δεν εχουμε νοσηλευτει κι ευχομαι ΠΟΤΕ να μην γινει), οποτε δεν ξερω στην πραξη τι γινεται...

Ο μπεμπακος θα μπει απο εβδομαδα γιατι μετα το 3μηνο επιτρεπεται... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα ,

εγω εχω κανει ιδιωτικη ασφαλιση στη μπεμπα απο τον 1ο μηνα, και αυτο οτι πρωτα το στελνεις στο παιδων δεν μου το εχει πει κανεις, ισα ισα οταν χρειαστηκε κατι την πηγα στο ιδιωτικο κατευθειαν, βεβαια οντως φημολογειτε οτι το παιδων εχει τους καλυτερους γιατρους, αλλα απο μια περιπτωση συγγενη μου αν δεν πηγαινε στην ιδιωτικη κλινικη θα ειχε μεγαλο προβλημα με το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μετα μετα απο τη προχθεσινή μου εμπειρία στο Παίδων Αγλαια Κυριακού, ειμαι 1000% σιγουρη ότι θα κανω ιδιωτική ασφάλεια...

πηγα 17.30 ωρα με τη μικρή να ψηνεται στο πυρετο, εγω με τη κοιλιά ναααααα ισαμε περα και καρότσια και μπαγκάζια, μόνο με την αδερφή μου

(ο ηλίας ειναι εκτός αθηνων), κόβω εισητηριο νουμερο 228...περναγε το 161...σημειωνω ότι υπηρχαν μονο 2 εξωτερικά ιατρεια και το αγλαια κυριακόύ ηταν το μονο που εφημερευε οχι στην Αθηνα ..αλλα ακουσον ακουσον σε όλη την ελλάδα...ερχοντουσαν περιστατικά απο λαμία, λαρισα, θηβα.....

 

στις 20.00 μετα από 2.30 ώρες περναγε το 180 νουμερο και να γινεται παιδιά χαμόςςςςςςςςςςςςς...ανεμοβλογιες,παιδακια να κλαινε, πανω από 500 άτομα στην αναμονή...εδω να σημειωσω ότι η προισταμενη νοσηλευτρια που της ζητησα να επιληφθει του θεματος και να με βαλει γρηγορα...ως εγκυο γυναικα για ναμην ειμαι μεσα στα μικρόβια και όρθια!!!! μου ειπε ΟΧΙ καθως ειναι πολιτική του νοσοκομειου να μην περναει τίποτα εκτακτο...δηλαδλη ειμαστε φιλοι μου τόσο τριτοκοσμικοί που η εγκυος γυναικα δεν εχει προτεραιότητα μεσα σε ενα νοσοκομειο γεματο ιωσεις....ειπατε κάτι?????

το κλου της βραδιας ηταν όταν μου ειπε γιατι δεν εφερε το παιδί ο πατερας????

 

:shock::shock::shock:

αισχος....και μονο αισχος!!!

 

τελος κατα τις 20.30 μου εδωσε μια "αγια"κυρια το νουμερο της που δε το χρειαστηκε ...το 186 και ετσι μπηκα...γιατι αλλιώς με το 228 θα με επαιρνε το χαραμα....

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Μπιζελακι τι παθατε !!! Το παιδι ειναι καλα ?

Εγω θα την πω την αμαρτια μου και ας ακουστει οπως θελει...

Μπορει να μην εχω να φαω σε μια οικονομικη δυσκολια, αλλα στο ΠΑΙΔΩΝ δεν παω κι ευχομαι ΠΟΤΕ να μην χρειαστει κατι τοσο σοβαρο που να με αναγκασει να παω...

Γενικα οταν προκειται για κατι που δεν μπορω να εξυπηρετηθω με τον παιδιατρο μου, τοτε παω στο Μητερα και μεχρι στιγμης κανενα προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει με αυτο...

Στην τελικη δινω 50 ευρω και εχω το κεφαλι μου ησυχο γιατι δεν παω με μια αρρωστια και να κινδυνευω να φυγω με 10 και ουτε ταλαιπωρουμαστε, ουτε τιποτα...

Ειλικρινα ευχομαι να μην χρειαστω ΠΟΤΕ το παιδων !!!

Link to comment
Share on other sites

τελικά εχει αμυγδαλίτιδα η μικρή αλλα ειναι ιογενης (όχι μικρόβιο) ...δεν εχει πλεον πυρετό και ειναι μια χαρα ...δόξα το θεο!!!

πίστεψε με μαριλένα ούτε εγω θα ήθελα να παω...αλλα λεγοντας τα συμπτωματα στο παιδίατρο (γιατι εκανε και 2 φορες διάρροια) μου ειπε να την παω στο παιδων μηπως ειναι γαστρεντεριτιδα και χρειαστουν εξετασεις αιματος...αλλα ούτως ή αλλως και τωρα με την αμυγδαλίτιδα επρεπε να τη δει ΩΡΛ και να της κανει strep test για να δει αν ειναι ιογενης η λοιμωξη...οποτε θα κατεληγα εκει....

 

ας ευχηθουμε το θεμα της υγειας σε αυτο το κωλοκρατος καποτε να στρωσει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να βρε BIZELI κατι τέτοια μαθαίνω.......

 

χαίρομαι που η μικρή είναι καλύτερα! εύχομαι γρήγορα περαστικά της και ποτέ να μη χρειαστεί ξανα να περάσεις την πόρτα του Παιδων ειδικά........

 

ας ευχηθουμε το θεμα της υγειας σε αυτο το κωλοκρατος καποτε να στρωσει....

αν αρχίσουμε τις ευχές για την καλή λειτουργία αυτού του κράτους..... θα αρχίσουμε σήμερα και δεν θα τελειώσουμε ούτε σε 10 χρόνια!!! άποψή μου!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βizeli περαστικά στη μικρούλα σου. Τα πέρασα και γω με το Αγλαία πρόσφατα και σε φαντάζομαι εκεί και έγκυος δεν είναι ότι καλύτερο! Περαστικά στην Αριάδνη σου και μακριά από νοσοκομεία.

 

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι το ΠΑΙΔΩΝ (Αγ.Σοφία+Αγ.Κυριακού+Πεντέλης) έχει πάρα πολύ καλούς γιατρούς και σίγουρα δεν διακινδυνεύουν την υγεία του παιδιού. Το κακό είναι ότι μπορεί από υπερβάλλον ζήλο να κρατήσουν κάποιο παιδάκι πιο εύκολα μέσα.

 

Εγώ ιδιωτική ασφάλεια δεν έκανα στα παιδιά, βέβαια στο ΠΑΙΔΩΝ δεν έχει χρειαστεί να πάμε πολλές φορές. 1 επέμβαση κάναμε για Αμυγδαλές κρεατάκια (και ιδιωτ.ασφάλεια να είχα ο γιατρός ήταν στο Αγ.Σοφία) και σύνολο να έχω πάει μαζί με την επέμβαση 4 φορές.

 

Πάντως προσοχή στην επιλογή όπως είπε η Μαριλένα, εξετάσεις, απεριόριστο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

αθελα τους μαρια μου τη διακινδυνευουν...οταν περιμενεις εκει μεσα 5 ώρες με αλλα 200 παιδιά με χιλιες δυο ιωσεις it is an accident waiting to happen...και να μην εχεις κατι θα αρπαξεις σιγουρα!!!

Link to comment
Share on other sites

αθελα τους μαρια μου τη διακινδυνευουν...οταν περιμενεις εκει μεσα 5 ώρες με αλλα 200 παιδιά με χιλιες δυο ιωσεις it is an accident waiting to happen...και να μην εχεις κατι θα αρπαξεις σιγουρα!!!

συμφωνω

όσο για τους καλύτερους γιατρους το λενε ολοι γιατι εκει πηγαίνουν τα παιρισσοτερα παιδια, και μόνο από τα πολλά περιστατικα εχουν αυξημενη εμπειρια...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...