Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΣΜΕΔΕ και ιδιωτικη ασφαλιση


Recommended Posts

Απ το Μαιο που θα γινει ο γαμος μας θα ειμαι εμμεσα ασφαλισμενη στο ΤΣΜΕΔΕ. Επισης εχω ιδιωτικη ασφαλεια που μου δινει σαν επιδομα ενα ποσον.

Λετε να υπαρχει προβλημα απο το ΤΣΜΕΔΕ ; Το λεω επειδη αναφερει οτι πρεπει να κανεις δηλωση οτι δεν περνεις καποιο αλλο επιδομα αλλα απο Δημοσιο φορεα... Εχει καμια σας εμπειρεια πανω σε αυτο ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα σου λεει καθαρα απο δημοσιο φορεα. Η ασφαλιση σου που ειναι ιδιωτικη δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο...Αλλα καλο ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο να ρωτησεις και στην ιδωτικη σου ασφαλεια αλλα και στο ΤΣΜΕΔΕ.

Αληθεια ποσα λεφτα σου δινει το ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ δίνει 2500ευρώ.

Τόσα πήρα εγώ τον Αύγουστο που γέννησα.

Σου καλύπτει πλήρως τα φάρμακα και ένα μέρος κάποιων εξετάσεων.

Όχι φυσικά τους υπέρηχους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Μήπως ξέρεις ποιες εξετάσεις καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ, γιατί εγώ ενώ δεν έχω πληρώσει τίποτα για τα φάρμακα, έχω ξεπαραδιαστεί για τις εξετάσεις... :?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έμαθα από τη θεία του άντρα μου η οποία δούλεύει στο ΤΣΜΕΔΕ οτι τώρα πρόσφατα το ΤΣΜΕΔΕ άρχισε να δικαιολογεί εξετάσεις, υπέρηχους κλπ. για όσες είναι πάνω από 30 ετών. Την προηγούμενη εβδομάδα κατέθεσα οτι είχα μαζεψει όλον αυτόν τον καιρό και αναμένω να δω αν θα πάρω πίσω τίποτα. Αν έχω κάποιο νέο θα σας πω. Όχι τίποτε άλλο άλλά είχα κανένα 500 ευρώ σε εξετάσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια είμαι και εγώ ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ

βρίσκομαι στον 5ο μήνα και το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι το επίδομα τοκετού ειναι 2500?.

αρκεί καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κάθε εξέταση - απόδειξη που παραλαμβάνουμε από τους γιατρούς, ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΡΟΓΕΝΝΕΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ, ΑΛΛΙΩΣ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ.

Είναι κάτι που μου το έχουν τονίσει κατα κόρον κάποιοι "παλιοί" και μου προτείνουν οι αποδείξεις που πηγαινω στο ΤΣΜΕΔΕ να αναφερουν "αλλου" τυπου εξετάσεις και με τίποτα να μην γραφουν προγεννετικό έλεγχο.

Για το λόγο οτι η εγκυμοσύνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ-ΑΣΘΕΝΕΙΑ.

αυτά γνωρίζω μέχρι στιγμής.....

για κάθε νεότερο θα ενημερώνω....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ασχετο το θεμα που θιγω, αλλα εδω σας βρηκα μαζεμένες τις ΤΣΜΕΔΕιτισσες :lol::lol::lol:

Ξερει καμια σας αν μας πιανει το νεο νομοσχεδιο για το 6μηνο ειδικης αδειας προστασιας της μητροτητας????? Θα παρω τηλ στο υπουργειο αυριο μπας και μαθω τιποτα, αλλα μηπως ξερει και καμια σας? Εγω ειμαι στο δημοσιο και πληρωνω και ΙΚΑ για παροχη σε χρήμα.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά πήρα λεφτά από τις εξετάσεις που σας είχα πει. Από τα 520 ευρώ που είχα καταθέσει στο ΤΣΜΕΔΕ μου επιστρέψανε τα 325. Κάτι είναι και αυτό :D . Πάντως ο γιατρός μου παντού έγραφε οτι είναι εξετάσεις εγκυμοσύνης, προγεννητικού ελέγχου κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

μια και σας βρηκα και εγώ εδώ μαζεμένες (είχα διαβάσει και ένα άλλο θέμα για τσμεδε αλλά το ψάχνω και δεν το βρίσκω τώρα)

 

αλήθεια που θα ασφαλίσετε το παιδί σας? στο δικό σας ταμείο ή στου άντρα σας αν είναι διαφορετικό?

 

Πιο πριν δεν είχα ιδέα τι προσφέρει το ταμείο μας και άκουγα όλους τους μηχανικούς που το έβριζαν. Αλλά μια χαρά πήρα τα 2.500Ε που κάλυψαν όλα τα έξοδα μου(και γέννα και κλινική και εξετάσεις), και δε με υποχρεώνει να πάω σε συγκεκριμένο γιατρό. Ο άντρας μου είναι ασφαλισμένος ΙΚΑ και απ΄ότι βλέπω είναι πολύ χειρότερο.

 

Σήμερα έστειλα με courier(λόγω επαρχείας) τα χαρτιά μου στο ΤΣΜΕΔΕ για να τον ασφαλίσω στο δικό μου ταμείο. Εσείς τι θα κάνετε ?

z2jv.jpgzaTpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έμαθα από τη θεία του άντρα μου η οποία δούλεύει στο ΤΣΜΕΔΕ οτι τώρα πρόσφατα το ΤΣΜΕΔΕ άρχισε να δικαιολογεί εξετάσεις, υπέρηχους κλπ. για όσες είναι πάνω από 30 ετών. Την προηγούμενη εβδομάδα κατέθεσα οτι είχα μαζεψει όλον αυτόν τον καιρό και αναμένω να δω αν θα πάρω πίσω τίποτα. Αν έχω κάποιο νέο θα σας πω. Όχι τίποτε άλλο άλλά είχα κανένα 500 ευρώ σε εξετάσεις....

 

Γιάννα, υπάρχει κάποια αντίστοιχη εγκύκλιος γι'αυτό, μπορείς να ρωτήσεις τη θεία? γιατί όσες φορές το έχω προσπαθήσει εδώ στην Αθήνα, μου έχουν τρίψει τα δικαιολογητικά στη μούρη... Στην Πάτρα έχετε άλλο Θεό μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έμαθα από τη θεία του άντρα μου η οποία δούλεύει στο ΤΣΜΕΔΕ οτι τώρα πρόσφατα το ΤΣΜΕΔΕ άρχισε να δικαιολογεί εξετάσεις, υπέρηχους κλπ. για όσες είναι πάνω από 30 ετών. Την προηγούμενη εβδομάδα κατέθεσα οτι είχα μαζεψει όλον αυτόν τον καιρό και αναμένω να δω αν θα πάρω πίσω τίποτα. Αν έχω κάποιο νέο θα σας πω. Όχι τίποτε άλλο άλλά είχα κανένα 500 ευρώ σε εξετάσεις....

 

Γιάννα, υπάρχει κάποια αντίστοιχη εγκύκλιος γι'αυτό, μπορείς να ρωτήσεις τη θεία? γιατί όσες φορές το έχω προσπαθήσει εδώ στην Αθήνα, μου έχουν τρίψει τα δικαιολογητικά στη μούρη... Στην Πάτρα έχετε άλλο Θεό μάλλον...

 

 

Ναι, αυτό σχετικά με την εγκύκλιο είναι πολύ σημαντικό. Αν το ξέρει κάποιος ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ δίνει 2500ευρώ.

Τόσα πήρα εγώ τον Αύγουστο που γέννησα.

Σου καλύπτει πλήρως τα φάρμακα και ένα μέρος κάποιων εξετάσεων.

Όχι φυσικά τους υπέρηχους!!!!

 

και εμμεσα αν εισαι? γιατι στο ικα παίρνεις μέρος αυτών που παίρνει η άμεσα (αν δεν κάνω λάθος)

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια έμαθα από τη θεία του άντρα μου η οποία δούλεύει στο ΤΣΜΕΔΕ οτι τώρα πρόσφατα το ΤΣΜΕΔΕ άρχισε να δικαιολογεί εξετάσεις, υπέρηχους κλπ. για όσες είναι πάνω από 30 ετών. Την προηγούμενη εβδομάδα κατέθεσα οτι είχα μαζεψει όλον αυτόν τον καιρό και αναμένω να δω αν θα πάρω πίσω τίποτα. Αν έχω κάποιο νέο θα σας πω. Όχι τίποτε άλλο άλλά είχα κανένα 500 ευρώ σε εξετάσεις....

Γιάννα, υπάρχει κάποια αντίστοιχη εγκύκλιος γι'αυτό, μπορείς να ρωτήσεις τη θεία? γιατί όσες φορές το έχω προσπαθήσει εδώ στην Αθήνα, μου έχουν τρίψει τα δικαιολογητικά στη μούρη... Στην Πάτρα έχετε άλλο Θεό μάλλον...

Ναι, αυτό σχετικά με την εγκύκλιο είναι πολύ σημαντικό. Αν το ξέρει κάποιος ας ενημερώσει.

 

Θα προσθέσω και την δική μου εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα. Μετά από την πληροφορία της yiannaf ότι δίνουν χρήματα για εξετάσεις, τις πήγα και μου τις έτριψαν στη μούρη όπως και στην naina (ΤΣΜΕΔΕ στην Κολοκοτρώνη). Ένας γιατρός ελεγκτής με συμβούλεψε να γράφει ο γιατρός μου στην συνταγή "επαπειλούμενη κύηση". Με νέες συνταγές που έγραφαν "επαπειλούμενη κύηση" έστειλα τον άντρα μου στο ΤΣΜΕΔΕ και από το συνολικό ποσό των 500 ευρώ (αυχενική, papp-A, Β-επιπέδου, doppler) πήρε 151.92.

Συνεπώς καταλήγω στα ακόλουθα συμπεράσματα:

1. τέτοια εγκύκλιος δεν υπάρχει.

2. η naina έχει θεία στη Κορώνη (αντί για μπάρμπα) :)

3. αν γραφτεί πάνω "επαπειλούμενη κύηση" θα πάρετε 30% των εξόδων.

Επίσης έχω να προσθέσω μια ενδιαφέρουσα πληροφορία για τις ΤΣΜΕΔιτισες. Έστειλα ερώτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για το τι δικαιούμαι σύμφωνα με το νέο ασφαλιστικό. Δέχτηκα το ακόλουθο μήνυμα στον τηλεφωνητή μου:

Τηλεφώνημα στις 3-7-2008, Πέμπτη, 8:37π.μ.

Γεια σας, από το ΤΣΜΕΔΕ τηλεφωνώ, Τσεκούρας είναι το όνομά μου.

Έχετε στείλει ένα e-mail σχετικά με εισφορές. Δικαιούστε έκπτωση 50% σύμφωνα με τον καινούριο νόμο από την άδεια λοχείας και μετά για ένα χρόνο αλλά μόνο στους κλάδους της κύριας σύνταξης και της ειδικής προσαύξησης. Όσον αφορά το επίδομα τοκετού που ρωτάτε, ελπίζω το τμήμα των παροχών να σας ενημερώσει. Γεια σας.

Το τμήμα παροχών με ενημέρωσε τηλεφωνικώς 1 μήνα αργότερα ότι δικαιούμαι το γνωστό επίδομα των 2500 ευρώ - τίποτα διαφορετικό από αυτά που ίσχυαν μέχρι τώρα.

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά πήρα λεφτά από τις εξετάσεις που σας είχα πει. Από τα 520 ευρώ που είχα καταθέσει στο ΤΣΜΕΔΕ μου επιστρέψανε τα 325. Κάτι είναι και αυτό :D . Πάντως ο γιατρός μου παντού έγραφε οτι είναι εξετάσεις εγκυμοσύνης, προγεννητικού ελέγχου κλπ.

 

Σε άλλο forum που είχα ρωτήσει μου είχε απαντήσει ένας μηχανικός ότι μπορεί να πάρεις χρήματα και να σου τα αφαιρέσουν από τις 2500. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή όχι. Είναι λίγο φλου η κατάσταση.

Στην περίπτωσή σου ανέφερε ο γιατρός επαπειλούμενη εγκυμοσύνη μήπως;

Όταν με το καλό έρθει η ώρα μπορείς να μας ενημερώσεις αν πάρεις 2500 ή λιγότερα;

 

 

Απ το Μαιο που θα γινει ο γαμος μας θα ειμαι εμμεσα ασφαλισμενη στο ΤΣΜΕΔΕ. Επισης εχω ιδιωτικη ασφαλεια που μου δινει σαν επιδομα ενα ποσον.

 

Άλλο η ιδιωτική ασφάλιση και άλλο η δημόσια. Τα χρήματα θα τα πάρεις κανονικά. Η ιδιωτική μπορεί να σου καλύπτει επιπλέον χρήματα ή ανέσεις πχ κάποιες ιδιωτικές καλύπτουν γέννα στο Ιασώ ή στο Μητέρα πλήρως.

 

Ξερει καμια σας αν μας πιανει το νεο νομοσχεδιο για το 6μηνο ειδικης αδειας προστασιας της μητροτητας????? Θα παρω τηλ στο υπουργειο αυριο μπας και μαθω τιποτα, αλλα μηπως ξερει και καμια σας? Εγω ειμαι στο δημοσιο και πληρωνω και ΙΚΑ για παροχη σε χρήμα.

 

Έχω την εντύπωση ότι και με σύμβση ορισμένου χρόνου και να είσαι δικαιούσαι το εννιάμηνο που δίνουν και στις μόνιμες. Αν δικαιούσαι το εννιάμηνο δεν διακιούσαι επιπλέον το εξάμηνο.

 

αλήθεια που θα ασφαλίσετε το παιδί σας? στο δικό σας ταμείο ή στου άντρα σας αν είναι διαφορετικό?

 

Εγώ πάντως σίγουρα θα το ασφαλίσω στο ΤΣΜΕΔΕ. Το ΙΚΑ που έχει ο άντρας μου είναι το χειρότερο. Αν ήταν ΤΕΒΕ ίσως να το σκεφτόμουν.

Link to comment
Share on other sites

To ΤΣΜΕΔΕ δεν δικαιολογεί εξετάσεις για προληπτικό έλεγχο. Δηλαδή πρέπει κάτι να έχεις ή να γράψει ο γιατρός ότι έχεις. Για παράδειγμα, μου γράφει στο παραπεμπτικό «ατονία, ζαλάδες,…» και έτσι μου δικαιολογούν τις εξετάσεις αίματος. Μου γράφει «κολπίτιδα», και μου δικαιολογούν το ΤΕΣΤ-ΠΑΠ,.. Αλλά δεν παίρνεις πάντα όλα τα χρήματα. Νομίζω ότι πληρώνουν με τιμές δημοσίου.

Τα μικρά τα έχουμε στο ΤΣΜΕΔΕ, γιατί είμαστε και οι δύο στο ΤΣΜΕΔΕ. Γενικά, είμαι ευχαριστημένη γιατί πάντα κρίνεις με βάση άλλα ταμεία.

Με το πιστοποιητικό γεννήσεως του παιδιού, σου δίνει 2500 ευρώ για κάθε παιδί. Εμείς, λόγω διδύμων πήραμε 5000 (βγάλαμε και από πάνω).

Εμβόλια δικαιολογεί. Μόνο σε δύο πλήρωσα 25% συμμετοχή. Και αν θυμάμαι καλά, το μόνο εμβόλιο που δεν δικαιολογεί είναι το MANDOUX.

Έχει προτεινόμενους γιατρούς, αλλά μπορείς να πας και στον δικό σου γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Κι εγω πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ της οδου Κολοκοτρώνη και μου είπανε οτι δεν δικαιολογουν τίποτα εκτος αν η κυηση ειναι επαπιλούμενη. Πειτε με προληπτική φοβάμαι αυτή τη λέξη ... Πάω κάνω βιοψία τροφοβλάστη και ζητάω πλασματική απόδειξη για να γλιτωσω το ΦΠΑ αφου δεν θα έπερνα τίποτα :wink: Μετά πέρασα από το ΤΣΜΕΔΕ του Πειραια και μου λένε ότι πληρώνουν γιά όλες τις εξετάσεις που αφορούν το έμβρυο ! Μου δικιολόγησε 20 ευρω για κάθε επίσκεψη στο γυναικολόγο και για την πλασματική απόδειξη της βιοψίας τροφοβλάστη :!: Αν ειχα κανόνική απόδειξη θα έπαιρνα 80 ευρω (πιο πολλά γλίτωσα απο το ΦΠΑ). Σημειώνω ότι είμαι 40 χρονών καί σίγουρα φαίνομαι πάνω απο 30!!!! και λάτρης της παραοικονομίας :oops:

Πάντως αυτά τα 2500 που δίνουν μέ τη γέννα είναι σημαντικά...

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Κι εγω πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ της οδου Κολοκοτρώνη και μου είπανε οτι δεν δικαιολογουν τίποτα εκτος αν η κυηση ειναι επαπιλούμενη. Πειτε με προληπτική φοβάμαι αυτή τη λέξη ... Πάω κάνω βιοψία τροφοβλάστη και ζητάω πλασματική απόδειξη για να γλιτωσω το ΦΠΑ αφου δεν θα έπερνα τίποτα :wink: Μετά πέρασα από το ΤΣΜΕΔΕ του Πειραια και μου λένε ότι πληρώνουν γιά όλες τις εξετάσεις που αφορούν το έμβρυο ! Μου δικιολόγησε 20 ευρω για κάθε επίσκεψη στο γυναικολόγο και για την πλασματική απόδειξη της βιοψίας τροφοβλάστη :!: Αν ειχα κανόνική απόδειξη θα έπαιρνα 80 ευρω (πιο πολλά γλίτωσα απο το ΦΠΑ). Σημειώνω ότι είμαι 40 χρονών καί σίγουρα φαίνομαι πάνω απο 30!!!! και λάτρης της παραοικονομίας :oops:

Πάντως αυτά τα 2500 που δίνουν μέ τη γέννα είναι σημαντικά...

 

Δλδ αν καταλαβα καλά, στο ΤΣΜΕΔΕ του Πειραια πληρωνουν για τις εξετασεις τις εγκυμοσυνης ενω στα κεντρικά, δεν??? Απο οσο ξερω κανονικα δεν δικαιολογουν εξετασεις εγκυμοσυνης, υποτιθεται οτι καλυπτονται όλα απο τα 2500.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Άντε τώρα να τρέχουμε στον Πειραια....

Στην πρώτη εγκυμοσύνη εκτός από τα 2500? μου πληρώσανε και τις πρώτες μαζεμένες εξετάσεις που κάνουμε που ήταν ~200?(τις είχα κάνει στη Διάγνωση με τιμές Δημοσίου).

Μετά τίποτα άλλο. Μου είχαν πει ότι περιλαμβάνονται όλα στο επίδομα τοκετού.:evil:

Τώρα σκεφτόμουνα να πω στη γιατρό μου να μη γράφει στην απόδειξη κύηση αλλά γυναικολογική εξέταση. Δεν δικαιούμαστε 1 επίσκεψη το μήνα στο γιατρό ασχέτως εγκυμοσύνης :wink:

Για τις εξετάσεις δεν έχω ιδέα, αλλά αν χρειάζεται να γράφει επαπειλούμενη εγκυμοσύνη...θα το κάνουμε κι αυτό και βάζουμε τις προλήψεις στην πάντα.

ssttaa σύμφωνα με το ΤΣΜΕΔΕ Πειραιά δικαιολογούνται αυχενική διαφάνεια, β' επιπέδου κλπ? Κατάλαβα καλά?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άντε τώρα να τρέχουμε στον Πειραια....

Στην πρώτη εγκυμοσύνη εκτός από τα 2500? μου πληρώσανε και τις πρώτες μαζεμένες εξετάσεις που κάνουμε που ήταν ~200?(τις είχα κάνει στη Διάγνωση με τιμές Δημοσίου).

Μετά τίποτα άλλο. Μου είχαν πει ότι περιλαμβάνονται όλα στο επίδομα τοκετού.:evil:

Τώρα σκεφτόμουνα να πω στη γιατρό μου να μη γράφει στην απόδειξη κύηση αλλά γυναικολογική εξέταση. Δεν δικαιούμαστε 1 επίσκεψη το μήνα στο γιατρό ασχέτως εγκυμοσύνης :wink:

Για τις εξετάσεις δεν έχω ιδέα, αλλά αν χρειάζεται να γράφει επαπειλούμενη εγκυμοσύνη...θα το κάνουμε κι αυτό και βάζουμε τις προλήψεις στην πάντα.

ssttaa σύμφωνα με το ΤΣΜΕΔΕ Πειραιά δικαιολογούνται αυχενική διαφάνεια, β' επιπέδου κλπ? Κατάλαβα καλά?

 

Για την αυχενική και το β-επιπέδου γράψαμε ότι είχα κάτι άλλο και τις πέρασα έτσι. Δεν μπορώ να κάνω όμως τίποτα με τις μηνιαίες εξετάσεις για τοξόπλασμα κλπ. Λέτε να περνάνε αυτές στον Πειραιά?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Εγώ είμαι στο "ΤΕΒΕ" και θα πάρώ όταν γεννήσω 800€ - 12η εβδομάδα - ένώ ο άντρας μου είναι στο ΤΣΜΕΔΕ. Μήπως τελικά να κόψω για κάποιους μήνες το ΤΕΒΕ και να κάνω έμμεση ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ? Γίνεται αυτό... τώρα ή θα έπρεπε ήδη να το έιχα κάνει?

 

Οσο για τα 2500€ είστε σίγουρες? Στο Ιντερνετ που έψαξα στο site του ΤΣΜΕΔΕ μιλάει για περίπου 1750€?

Μήπως κάτι δεν κατάλαβα εγώ καλά?

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση...

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

τα 2500 είναι σίγουρα. Εγω τα έχω πάρει και μάλιστα πριν ~19 μήνες.:D

Λογικά, αν είσαι έμμεσα ασφαλισμένη ακόμα και πρόσφατα θα μπορείς να τα πάρεις, αλλά δεν ξέρω κάτι σίγουρο :?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Με το πιστοποιητικό γεννήσεως του παιδιού, σου δίνει 2500 ευρώ για κάθε παιδί. Εμείς, λόγω διδύμων πήραμε 5000 (βγάλαμε και από πάνω).

 

ισχυει πραγματικα αυτο? δηλ. σε περιπτωση διδυμων διπλασιαζεται το επιδομα τοκετου στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

το εχει παρει αλλη διδυμομανουλα?

Link to comment
Share on other sites

ισχυει πραγματικα αυτο? δηλ. σε περιπτωση διδυμων διπλασιαζεται το επιδομα τοκετου στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

το εχει παρει αλλη διδυμομανουλα?

 

ναι miracle ισχύει. Είναι 2500 για κάθε παιδί. Κι αν έχεις 3δυμα παίρνεις 7500. Κι εμείς το πήραμε. Και μάλιστα με πολύ χαρά οι υπάλληλοι και πολλές ευχές το έδωσαν στον σύζυγο που πήγε να το πάρει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...