Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΣΤΟΣ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

ειμαι 10 εβδομαδων και ο γιατροσ μου που ειπε οτι πρεπει να κανω περιδεση τραχηλου με κοστος 1000 ευρω για αυτον και 1200 ευρω για ΙΑΣΩ εχει καμια υποψη της ποσο στοιχιζει η περιδεση ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχω ιδεα , αλλα οταν γεννησεις τι θα ζητησει ? αν μπορεις να απευθυνθείς κ σε καποιο δημόσιο νοσοκομείο , που σίγουρα δεν είναι τόσο υψηλό κόστος

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

πλακα κανουμε τωρα...πω πω ρε παιδια ειναι τρελλα λεφτα για κατι τοσο απλο...ελεος δηλ ολα με χρημα τα βλεπουνεεεεεεεεε!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου πήγαινε σε κάποιο δημόσιο μαιευτήριο να σε δει γυναικολόγος γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη χρειάζεσαι καν περίδεση...

Τα χουν κάνει όλα χαρτονόμισμα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την raVT!!!! Aν,είναι δυνατόν να βγαζουνε λεφτα απο την αναγκη μας. Αλλιως μίλησε με τον γιατρό σου να σου κάνει κάποια έκτπτωση στην αμοιβή του,και παρε και το ΙΑΣΩ μήπως βγαζουν καποια εκπτωτικη καρτα αν έχεις κανει πιο πριν εξετασεις εκει...

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πρέπει να κάνω κι εγώ περίδεση. Με κουφάνατε με το κόστος!!! Θα χρειαστούμε στο τέλος δάνειο για όλα! Τουλάχιστον να πάνε όλα καλά! Για μένα τουλάχιστον είναι βέβαιο ότι την χρειάζομαι.

Θα ρωτήσω την Παρασκευή λεπτομέρειες τον γιατρό μου και θα σας πω κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πρέπει να κάνω κι εγώ περίδεση. Με κουφάνατε με το κόστος!!! Θα χρειαστούμε στο τέλος δάνειο για όλα! Τουλάχιστον να πάνε όλα καλά! Για μένα τουλάχιστον είναι βέβαιο ότι την χρειάζομαι.

Θα ρωτήσω την Παρασκευή λεπτομέρειες τον γιατρό μου και θα σας πω κι εγώ

 

γεια σου ομορφη,ασε κ εμενα μου ειπαν οταν ξαναμεινω να κανω μιας κ ειχα προωρο τοκετο...αλλα σοκαριστικα με το κοστος!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ πηρα και το ΡΕΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΙΑ και μου ειπαν κοστος 600 ευρω ΤΕΛΙΚΑ το ΙΑΣΩ ΘΕΛΕΙ κραξιμο το εχει παρακανει εσεις τι λετε παιδια ????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ πηρα και το ΡΕΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΙΑ και μου ειπαν κοστος 600 ευρω ΤΕΛΙΚΑ το ΙΑΣΩ ΘΕΛΕΙ κραξιμο το εχει παρακανει εσεις τι λετε παιδια ????

 

 

Να πάρεις τηλέφωνο και να διαμαρτυρηθείς. Να τους πεις ότι θα πας αλλού που είναι φθηνότερα και ότι τους έχεις ήδη κάνεις βούκινο στο ίντερνετ. Αν το κάνουν όλο και περισσότερες γυναίκες, ίσως κάποια στιγμή να ρίξουν τις τιμές. Υποτίθεται ότι είμαστε και σε περίοδο οικονομικής κρίσης. :evil:

Link to comment
Share on other sites

περιμενω προβατακι να μας πεις και εσυ τι σου ειπε ο γιατρος σου παντως για το ΙΑΣΩ του πηρα τηλεφωνο και τους τα ειπα αλλα στον κοσμο τους εμεις τοσο πουλαμε μας ειπαν αυτα προς ενημερωση .......

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

ειμαι 10 εβδομαδων και ο γιατροσ μου που ειπε οτι πρεπει να κανω περιδεση τραχηλου με κοστος 1000 ευρω για αυτον και 1200 ευρω για ΙΑΣΩ εχει καμια υποψη της ποσο στοιχιζει η περιδεση ?????

 

Απο ότι είδα στον τιμοκατάλογο του Εμβριου διευθυνση http://www.ivf-embryo.gr/ η τιμή είναι 450 ευρώ. Γιατί εσένα σου ζητάνε περισσότερα ; Ψαξτο και αλλου..

Link to comment
Share on other sites

περιμενω προβατακι να μας πεις και εσυ τι σου ειπε ο γιατρος σου παντως για το ΙΑΣΩ του πηρα τηλεφωνο και τους τα ειπα αλλα στον κοσμο τους εμεις τοσο πουλαμε μας ειπαν αυτα προς ενημερωση .......

 

:shock: Χρησιμοποίησαν αυτή τη λέξη;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Έχω κάνει κι εγώ περίδεση. Η τιμή εξαρτάται από το αν θα γίνει εισαγωγή ή όχι. Το ΙΑΣΩ και το ΜΗΤΕΡΑ έχουν την ίδια τιμή: ?600,00 αν δεν μείνεις μέσα και ?1200,00 αν γίνει εισαγωγή. Εγώ έπρεπε να μείνω μέσα οπότε ?1.200,00. Ο γιατρός χρεώνει όπως τη γέννα. Μετά καταθέτειςτα χαρτιά σου στο ΙΚΑ και παίρνεις πίσω κάποια λεφτά. Εγώ για έξοδο ?1.200,00 πήρα πίσω περίπου ?100,00. Οπότε θα πρότεινα να ζητήσετε παραπάνω πληροφορίες από τα κέντρα που σας έδωσαν μικρότερη τιμή.

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χουρχουρινι ευχαριστω για τις πληροφοριες δυστυχως ο γιατρος συνεργαζεται με ΙΑΣΩ θα ρωτησω τον γιατρο για να μην κανουμε εισαγωγη οσο για το ΕΜΒΡΙΟ εχω τις χειροτερες των εντυπωσεων και για τον Παρασχο ΚΑΙ οποια φιλη θελει πρισσοτερες πληροφοριες μπορω να δωσω πρεπει να βοηθαμε η μια την αλλη για να γλυτωνουμε τις κακοτοπιες ..............

Link to comment
Share on other sites

κι εγω κοριτσια ειμαι για περιδεση.. μου εφυγαν τα μαλλια με τις τιμες που διαβασα.. εγω υπολογιζα στα 300 ευρω, υπεθεσα πως ειναι κατι παρομοιο με την αποξεση (στην τιμη)..

εγω ειμαι απο λαρισα.. ξερει καμια για τις τιμες εδω?? ο γιατρος μου συνεργαζεται με την κλινικη ΥΓΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

1,200 μου είπαν κι εμένα. Πείτε μου ρε κορίτσια, ξέρει καμία πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία;;; Μου είπε ολική νάρκωση και τα χω δει όλα:?:-?:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! είχα κάνει εκανα περιδεση στο Μητέρα στην πρώτη εγκυμοσύνη μου και έκανα πάλι τώρα στη δεύτερη τέλη Δεκεμβρίου και το κόστος ήταν 1080 Ευρώ. Το Ταμείο μου έδωσε 160 Ευρώ (Δημόσιο), έκαναν και επιπλέον έκπτωση στο Μητέρα (δεν ξέρω γιατί όμως, το είδα στην απόδειξη) και τελικά έδωσα 550 Ευρώ. Η διαδικασία είναι γρήγορη. Κράτησε μια ώρα από τη στιγμή που με πήραν από το δωμάτιο μέχρι που με επέστρεψαν! Με ολική νάρκωση φυσικά. Στο τέλος της επέμβασης έχεις πονάκια χαμηλά στην κοιλιά σαν πόνους περιόδου τα οποία κρατάνε 2-3 μέρες. Έμεινα ένα βράδυ μόνο μέσα. και τις 2 φορές είχα στο διπλανό κρεβάτι κοπέλα που είχε κάνει και αυτή, είναι δυστυχώς πολύ συνηθισμένο αλλά απαραίτητο (εγώ τις κάνω προληπτικά λόγω παλαιότερου προβλήματος, ενώ η κοπέλα δίπλα μου την πρώτη φορά είχε χάσει ένα μωράκι στον 5ο μήνα). Καλή επιτυχία και μην ανησυχείς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! είχα κάνει εκανα περιδεση στο Μητέρα στην πρώτη εγκυμοσύνη μου και έκανα πάλι τώρα στη δεύτερη τέλη Δεκεμβρίου και το κόστος ήταν 1080 Ευρώ. Το Ταμείο μου έδωσε 160 Ευρώ (Δημόσιο), έκαναν και επιπλέον έκπτωση στο Μητέρα (δεν ξέρω γιατί όμως, το είδα στην απόδειξη) και τελικά έδωσα 550 Ευρώ. Η διαδικασία είναι γρήγορη. Κράτησε μια ώρα από τη στιγμή που με πήραν από το δωμάτιο μέχρι που με επέστρεψαν! Με ολική νάρκωση φυσικά. Στο τέλος της επέμβασης έχεις πονάκια χαμηλά στην κοιλιά σαν πόνους περιόδου τα οποία κρατάνε 2-3 μέρες. Έμεινα ένα βράδυ μόνο μέσα. και τις 2 φορές είχα στο διπλανό κρεβάτι κοπέλα που είχε κάνει και αυτή, είναι δυστυχώς πολύ συνηθισμένο αλλά απαραίτητο (εγώ τις κάνω προληπτικά λόγω παλαιότερου προβλήματος, ενώ η κοπέλα δίπλα μου την πρώτη φορά είχε χάσει ένα μωράκι στον 5ο μήνα). Καλή επιτυχία και μην ανησυχείς!!

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι τη νάρκωση:oops::oops::oops: Δεν έχω ξανακάνει!

Σε άλλο θέμα είχα διαβάσει ότι σου βάζουν και καθετήρα, ισχύει; Αυτό νομίζω τελικά το φοβάμαι πιο πολύ από όλα:shock:

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε κοριτσι ποιοσ τα λεει αυτα. ειναι πλεον μια επεμβαση ρουτινας και σε πολλες περιπτωσεις δε χρειαζεται καν να μεινεις μεσα στην κλινικη.. εχω κανονισει τον αλλο μηνα να παω για περιδεση και ειμαι πολυ χαλαρη, ετσι πρεπει να εισαι κι εσυ

οσο για τη ναρκωση μη τη φοβασαι καθολου, απλα σκεψου πως θα ξυπνησεις και θα εχουν τελειωσει ολα..

ο γιατρος μου μου ειπε πως θα κανω τη διαδικασια και θα παρω τα μπογαλακια μου και θα φυγω οταν ξυπνησω... δε χρειαζεται να νοσηλευτω..

οσο για τον καθετηρα νομιζω τον βαζουν σε κοπελες που κανουν εκτακτη περιδεση στο 2ο τριμηνο. σε αυτες τις περιπτωσεις οι κοπελες δεν πρεπει να μετακινουνται , ουτε καν τουαλετα, εξου και ο καθετηρας

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε κοριτσι ποιοσ τα λεει αυτα. ειναι πλεον μια επεμβαση ρουτινας και σε πολλες περιπτωσεις δε χρειαζεται καν να μεινεις μεσα στην κλινικη.. εχω κανονισει τον αλλο μηνα να παω για περιδεση και ειμαι πολυ χαλαρη, ετσι πρεπει να εισαι κι εσυ

οσο για τη ναρκωση μη τη φοβασαι καθολου, απλα σκεψου πως θα ξυπνησεις και θα εχουν τελειωσει ολα..

ο γιατρος μου μου ειπε πως θα κανω τη διαδικασια και θα παρω τα μπογαλακια μου και θα φυγω οταν ξυπνησω... δε χρειαζεται να νοσηλευτω..

οσο για τον καθετηρα νομιζω τον βαζουν σε κοπελες που κανουν εκτακτη περιδεση στο 2ο τριμηνο. σε αυτες τις περιπτωσεις οι κοπελες δεν πρεπει να μετακινουνται , ουτε καν τουαλετα, εξου και ο καθετηρας

 

Αχ σ΄ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα πιο ψύχραιμα και είπα ότι για να το κάνουνε οι γιατροί, κάτι ξέρουν. Εγώ μάλλον θα την κάνω σε 2 βδομάδες περίπου, προληπτικά. Οπότε ελπίζω ότι θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα από την έκτακτη, σίγουρα!

Καλή επιτυχία σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια χθες εκανα την περιδεση.. βεβαια οταν ξυπνησα πονουσα λιγο αλλα μετα ολα οκ.. δεν χρειαστηκε να μεινω για νοσηλεια και τα χρηματα που πληρωσα τελικα ηταν 400 ευρουλακια.. παντως σε σχεση με τα παραπανω μια χαρα πληρωσα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χθες εκανα την περιδεση.. βεβαια οταν ξυπνησα πονουσα λιγο αλλα μετα ολα οκ.. δεν χρειαστηκε να μεινω για νοσηλεια και τα χρηματα που πληρωσα τελικα ηταν 400 ευρουλακια.. παντως σε σχεση με τα παραπανω μια χαρα πληρωσα

 

Μπράβο Alexandra! Τώρα είδα το μήνυμά σου, φαντάζομαι θα έχεις αναρρώσει πλήρως!!! Εγώ μπαίνω μεθαύριο και προσπαθώ να μην αγχώνομαι:oops::oops::oops:Όλα καλά με την νάρκωση ε;:oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...