Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ- ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Candy 1234 . Ξέρω απόλυτα σε τι κατάσταση είσαι πίστεψέ με...

Εγώ έκανα αυχενική διαφάνεια και το ποσοστό μου ήταν 1: 4497 και μετά τον Β'επιπέδου που έκανα προχθές και επειδή υπήρξε ένας δείκτης το ποσοστό ήταν 1: 2034 και είμαι και εγώ 29 και στ πρώτο παιδί και παρ'όλα αυτά αν και είναι χαμηλό το ποσοστό για σύνδορμο down θα κάνω αμνιοπαρακέντηση την παρασκευή... και είμαι στην 23 εβδομάδα...έτσι βρε αδερφέ για να ησυχάσω... Δεν είναι τόσο εύκολα βέβαια όπως στα γράφω... Κλαίω από την δευτέρα που μου είπα για τον δείκτη που βρέθηκε στο Β'Επιπέδου αλλά δεν γίνεται και αλλιώς.... Αν είναι λοιπόν να είσαι σε απόγνωση κάνε και εσύ μία αμνιοπαρακέντηση και σίγουρα μετά θα ησυχάσεις τελείως είτε είναι καλό το αποτέλεσμα είτε όχι τουλάχιστον θα ξέρεις... Αυτό λέω και εγώ από την δευτέρα στον εαυτό μου για να το πιστέψω και να ηρεμήσω λίγο.... Είτε είναι καλό είτε είναι κακό το αποτέλεσμα τουλάχιστον θα το ξέρω και από εκεί και πέρα θα πράξω ανάλογα.... Αν το σκεφτείς ψύχραιμα έτσι είναι.....

 

Κουράγιο.....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε κορίτσια μια ερωτησούλα......

 

Όταν το ποσοστό είναι κάτω απο 300 σου λένε ότι είναι καλό να κάνεις αμνιο....

 

Τώρα εγώ είμαι 26,5 και σύμφωνα με την ηλικία μου οι πιθανότητες θα έπρεπε να είναι 1/800 (όπως μου είπε χτες η γιατρός στον μεγάλο υπέρηχο)

βέβαι σε μένα βρήκε λίγο μεγαλύτερη την κύστη στο ένα νεφράκι του που είναι για τσίσα το οποίο όπως μου έιπε δεν είναι σοβαρό και ότι συμβαίνει συχνά στα αγοράκια μου έριξε όμως το ποσοστό στο 1/533. Τι νούμερα τρελά είναι αυτά 4000 και 2000. Δεν καταλαβαίνω.............

 

Μήπως πρέπει να ανησυχίσω?????? :oops::oops:

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι άσχημα Kandy! Εγώ νόμιζα ότι αισθανεσαι υπερβολικά ανασφαλής και ήθελα να σε καθυσηχάσω!

 

Συγνώμη κορίτσι μου δεν ήταν σκόπιμο! Εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου να σου πάνε ολα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

peny21 δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχήσεις...

Εμένα ναι μεν το ποσοστό για σύνδρομο down ήταν μετά το Β 1:2034 άλλά επειδή βρήκαν έναν δείκτη το υπερηχογενές έντερο υπαρκτό και ενώ μου είπαν ότι το σύνηθες είναι να προκλήθηκε από κάποια αιμοραγία στο αμνιακό υγρό και κατάπιε το μωρό λίγο αιματάκι για αυτό και εμφανίζεται ο δείκτης εγώ παρ'όλα αυτά επειδή μπορεί ο δείκτης εκτός από το σύνηθες να σχετίζεται και με σύνδρομο down αλλά και ινοκυστική νόσο κλπ (ξέρεις τα γράφουν όλα για να είναι καλλυμένοι) και για να κοιμάμαι ήσυχα το βράδυ μέχρι τον αυγουστο που θα γεννήσω αποφάσισα να κάνω αμνιο....

 

Εξαρτάται στον άνθρωπο εγώ δεν μπορώ να αισθάνομαι το ρίσκο ούτε του 1:2034 που μου έβγαλαν και αν είμαι εγώ αυτό το 1, για αυτό και κάνοντας την παρακευή αμνιο θα αποκλείσω τελείως ότι δεν είμαι αυτό το 1...

Link to comment
Share on other sites

Οτι είμαι τρομερά ανασφαλής, είμαι...αυτό να λέγεται... Φοβάμαι όμως πως την αμνιοπαρακέντηση και ειδικά αφού δεν μου ειπαν να την κάνω...απλά για ψυχολογικους λόγους, αν θέλω.... Όντως τα νούμερα 1/4000 κλπ ακούγονται τρελά αλλά μάλλον γιατι αφορούν αυχενική διαφάνεια ή είναι άλλη μονάδα μετρησης.. Όπως και να έχει...εμένα αυτό το 1/310 που μου εβγαλε το ΑΛΦΑ, ενώ όλοι οι υπέρηχοι είναι μια χαρά, με κάνει και θεωρώ την αμνιο...λίγο υπερβολή επί της παρούσης τουλάχιστον, μέχρι να επαναλάβω τον Β' επιπέδου...

Link to comment
Share on other sites

peny21 δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχήσεις...

Εμένα ναι μεν το ποσοστό για σύνδρομο down ήταν μετά το Β 1:2034 άλλά επειδή βρήκαν έναν δείκτη το υπερηχογενές έντερο υπαρκτό και ενώ μου είπαν ότι το σύνηθες είναι να προκλήθηκε από κάποια αιμοραγία στο αμνιακό υγρό και κατάπιε το μωρό λίγο αιματάκι για αυτό και εμφανίζεται ο δείκτης εγώ παρ'όλα αυτά επειδή μπορεί ο δείκτης εκτός από το σύνηθες να σχετίζεται και με σύνδρομο down αλλά και ινοκυστική νόσο κλπ (ξέρεις τα γράφουν όλα για να είναι καλλυμένοι) και για να κοιμάμαι ήσυχα το βράδυ μέχρι τον αυγουστο που θα γεννήσω αποφάσισα να κάνω αμνιο....

 

Εξαρτάται στον άνθρωπο εγώ δεν μπορώ να αισθάνομαι το ρίσκο ούτε του 1:2034 που μου έβγαλαν και αν είμαι εγώ αυτό το 1, για αυτό και κάνοντας την παρακευή αμνιο θα αποκλείσω τελείως ότι δεν είμαι αυτό το 1...

 

Μακάρι όλα να πάνω κατ' ευχήν...αλλά ξέρεις κάτι ... δεν σε ανησυχεί αυτό το 1% αποβολής (μακριά απο εμάς) που δίνουν για την αμνιο; Δηλαδή, αν το παιδάκι ειναι υγιές και "κάτσει" αυτό το κακό? Δεν είναι πιο μεγάλο το ρίσκο; Οι γιατροί είναι "εύκολοι" και απόλυτα καθησυχαστικοι αναφορικά στα ποσοστά αποβολης....αλλά δεν στο αποκλείουν κιόλας.. και μετά τι κάνεις;;; Δεν ξέρω...δεν έχω εμπιστοσύνη και πολυ πολύ....είναι και το κόστος που με κάνει να πιστεύω πως στο προτείνουν...τόοοσο χαλαρα...

Link to comment
Share on other sites

candy μου δεν είναι τρελλά τα αποτελέσματα ούτε δείχνουν κάτι άλλο.

Πιθανότητες για σύνδρομο down δείχνουν.. Μην σου φαίνεται περίεργο. Υπάρχουν αυτά τα ποσοστά....

Και Η γιατρός μου για ψυχολογικούς λόγους μου είπε αν θέλω να την κάνω γιατί σαν ποσοστό για σύνδορμο down μετά τον Β'επιπέδου το 1:2034 είναι ΟΚ αλλά όταν τη ρώτησα αν θα το έκανε εκείνη αν ήταν στη θέση μου η απάντησή της ήταν ότι θα το έκανε όχι τόσο επειδή το αποτέλεσμα δεν είναι καλό αλλά γιατί σαν χαρακτήρας έχει προσωπικό άγχος και θα το έκανε....

Και επειδή εγώ έχω μάλλον περισσότερο προσωπικό άγχος θα το κάνω...

 

Τα ποσοστά πάντως δεν είναι για άλλο πράγμα....Μην σου φαίνεται παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

peny21 δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχήσεις...

Εμένα ναι μεν το ποσοστό για σύνδρομο down ήταν μετά το Β 1:2034 άλλά επειδή βρήκαν έναν δείκτη το υπερηχογενές έντερο υπαρκτό και ενώ μου είπαν ότι το σύνηθες είναι να προκλήθηκε από κάποια αιμοραγία στο αμνιακό υγρό και κατάπιε το μωρό λίγο αιματάκι για αυτό και εμφανίζεται ο δείκτης εγώ παρ'όλα αυτά επειδή μπορεί ο δείκτης εκτός από το σύνηθες να σχετίζεται και με σύνδρομο down αλλά και ινοκυστική νόσο κλπ (ξέρεις τα γράφουν όλα για να είναι καλλυμένοι) και για να κοιμάμαι ήσυχα το βράδυ μέχρι τον αυγουστο που θα γεννήσω αποφάσισα να κάνω αμνιο....

 

Εξαρτάται στον άνθρωπο εγώ δεν μπορώ να αισθάνομαι το ρίσκο ούτε του 1:2034 που μου έβγαλαν και αν είμαι εγώ αυτό το 1, για αυτό και κάνοντας την παρακευή αμνιο θα αποκλείσω τελείως ότι δεν είμαι αυτό το 1...

 

Μακάρι όλα να πάνω κατ' ευχήν...αλλά ξέρεις κάτι ... δεν σε ανησυχεί αυτό το 1% αποβολής (μακριά απο εμάς) που δίνουν για την αμνιο; Δηλαδή, αν το παιδάκι ειναι υγιές και "κάτσει" αυτό το κακό? Δεν είναι πιο μεγάλο το ρίσκο; Οι γιατροί είναι "εύκολοι" και απόλυτα καθησυχαστικοι αναφορικά στα ποσοστά αποβολης....αλλά δεν στο αποκλείουν κιόλας.. και μετά τι κάνεις;;; Δεν ξέρω...δεν έχω εμπιστοσύνη και πολυ πολύ....είναι και το κόστος που με κάνει να πιστεύω πως στο προτείνουν...τόοοσο χαλαρα...

 

ξέρεις κάτι εγώ θα την κάνω στο ΛΗΤΩ την παρασκευή...Σε αυτό που λες συμφωνώ. Για δες όμως πόσες την έχουν κάνει στο forum αυτό.....Μη σου πω σχεδόν όλες και όλες με τρομερή επιτυχία... Εγώ το αποφάσισα γιατί σκέφτομαι το άλλο. Ναι αν είναι υγιές και κάτι συμβεί με την αμνιο τι κάνεις.....?? Αν όμως δεν είναι και μετά κουβαλάς για μια ζωή το ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ τότε που μπορούσα.....??? Δεν ξέρω γλυκειά μου είναι δίλημμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Candy 1234 κι εγώ την ίδια άποψη έχω για την αμνιο.....

Να την κάνω για να υσηχάσω και αν κάνω κάκο στο μωράκι? Απαπα δεν θα το αντέξω. Η γιατρός χτές στον μεγάλο υπέρηχο μου είπε ότι είναι μεγαλύτερο το ρίσκο να πάθω κάτι απο την αμνιο πάρα να έχει τελικά κάτι το παιδάκι μου.

 

Οπότε καλό είναι να κάνουμε υπομονή και να είμαστε ήρεμες.... :wink:

 

Ε πια και οι γιατροί δεν είναι ανέστητοι αν χρειαζόταν θα μας έλεγαν κάτι... σωστά???????

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Candy 1234 κι εγώ την ίδια άποψη έχω για την αμνιο.....

Να την κάνω για να υσηχάσω και αν κάνω κάκο στο μωράκι? Απαπα δεν θα το αντέξω. Η γιατρός χτές στον μεγάλο υπέρηχο μου είπε ότι είναι μεγαλύτερο το ρίσκο να πάθω κάτι απο την αμνιο πάρα να έχει τελικά κάτι το παιδάκι μου.

 

Οπότε καλό είναι να κάνουμε υπομονή και να είμαστε ήρεμες.... :wink:

 

Ε πια και οι γιατροί δεν είναι ανέστητοι αν χρειαζόταν θα μας έλεγαν κάτι... σωστά???????

 

Οι γιατροί δεν είναι αναίσθητοι απλά στο θέμα αμνιο σου πετάνε το μπαλάκι γιατί θέλουν να είναι καλλυμένοι για τα εξής ενδεχόμενα...

Εμένα η δικιά μου μου είπε χαρακτηριστικά το εξής ότι και να την κάνω θα υπογράψω ότι την κάνω με δική μου ευθύνη έτσι ώστε αν συμβεί επιπλοκή λόγω της αμνιο να μην της πω γιατί δεν μου είπες να μην την κάνω αλλά και στην άλλη περίπτωση που δεν την κάνω και το μωρό γεννηθεί με down (χτύπα ξήλο) να μην της πω γιατί δεν επέμενες να κάνω την αμνιο.... εγώ την καταλαβαίνω.... και εγω το ίδιο θα έκανα στη θέση της.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τέτοιου είδους εξέταση θέλουνε υπογραφή από την στιγμή που εσύ αποφασίζεις εάν θα την κάνεις ή όχι γιατι να αναλάβει ο γιατρός την ευθύνη γιατι ό,τι συμβεί μετά;

Εγώ υπέγραψα κι ότι δεν θα την κάνω...για όλες τις περιπτώσεις πάντως σε βάζουνε να υπογράψεις για να είναι από μεριά τους καλυμένοι!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι ακόμη...Εμένα στον Β΄Επιπέδου δεν μου αναγράφουν ή μου είπαν για ποσοστά Σ.D.... Στο Λητώ την έκανα.....τα μόνο ποσοστά που έχω είναι αυτά του ΑΛΦΑ...Δεν μπορώ να καταλάβω..

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι ακόμη...Εμένα στον Β΄Επιπέδου δεν μου αναγράφουν ή μου είπαν για ποσοστά Σ.D.... Στο Λητώ την έκανα.....τα μόνο ποσοστά που έχω είναι αυτά του ΑΛΦΑ...Δεν μπορώ να καταλάβω..

 

Το αποκλείω να έκανες υπερηχογράφημα Β επιπέδου και να μην αναγράφονται ποσοστά για τρισωμία 21 (δηλαδή σύνδρομο down) και εγώ στο ΛΗΤΩ την έκανα την δευτέρα (προχθές). Είχα κάνει βέβαια και αυχενική διαφάνεια και τώρα στο Β μου έβγαλαν το τελικό ποσοστό που ήταν αυτό που έχω πει και πιο πάνω 1:2034 με βάση την αυχενική διαφάνεια και τα ευρύματα του Β επιπέδου.

 

Για ψάξτο λίγο με το γιατρό σου... Δεν μπορεί να έχεις φτάσει στην 23 εβδομάδα και το μόνο ποσοστό για σύνδρομο down να είναι από το αλφα.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας ρωτήσω κάτι ακόμη...Εμένα στον Β΄Επιπέδου δεν μου αναγράφουν ή μου είπαν για ποσοστά Σ.D.... Στο Λητώ την έκανα.....τα μόνο ποσοστά που έχω είναι αυτά του ΑΛΦΑ...Δεν μπορώ να καταλάβω..

 

Το αποκλείω να έκανες υπερηχογράφημα Β επιπέδου και να μην αναγράφονται ποσοστά για τρισωμία 21 (δηλαδή σύνδρομο down) και εγώ στο ΛΗΤΩ την έκανα την δευτέρα (προχθές). Είχα κάνει βέβαια και αυχενική διαφάνεια και τώρα στο Β μου έβγαλαν το τελικό ποσοστό που ήταν αυτό που έχω πει και πιο πάνω 1:2034 με βάση την αυχενική διαφάνεια και τα ευρύματα του Β επιπέδου.

 

Για ψάξτο λίγο με το γιατρό σου... Δεν μπορεί να έχεις φτάσει στην 23 εβδομάδα και το μόνο ποσοστό για σύνδρομο down να είναι από το αλφα.......

Τώρα δεν το έχω εδώ..όταν πάω σπίτι θα το δω... Μου φαίνεται γράφει σε κάποιο σημείο για τρισωμία 21...Θα το κοιτάξω.. Δεν μου το σχολιασε κανεις... Ποια είναι τα ορια για να ξέρω; Μήπως γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι ακόμη...Εμένα στον Β΄Επιπέδου δεν μου αναγράφουν ή μου είπαν για ποσοστά Σ.D.... Στο Λητώ την έκανα.....τα μόνο ποσοστά που έχω είναι αυτά του ΑΛΦΑ...Δεν μπορώ να καταλάβω..

 

Το αποκλείω να έκανες υπερηχογράφημα Β επιπέδου και να μην αναγράφονται ποσοστά για τρισωμία 21 (δηλαδή σύνδρομο down) και εγώ στο ΛΗΤΩ την έκανα την δευτέρα (προχθές). Είχα κάνει βέβαια και αυχενική διαφάνεια και τώρα στο Β μου έβγαλαν το τελικό ποσοστό που ήταν αυτό που έχω πει και πιο πάνω 1:2034 με βάση την αυχενική διαφάνεια και τα ευρύματα του Β επιπέδου.

 

Για ψάξτο λίγο με το γιατρό σου... Δεν μπορεί να έχεις φτάσει στην 23 εβδομάδα και το μόνο ποσοστό για σύνδρομο down να είναι από το αλφα.......

 

Τώρα δεν το έχω εδώ..όταν πάω σπίτι θα το δω... Μου φαίνεται γράφει σε κάποιο σημείο για τρισωμία 21...Θα το κοιτάξω.. Δεν μου το σχολιασε κανεις... Ποια είναι τα ορια για να ξέρω; Μήπως γνωρίζεις;

 

 

Νομίζω δεν υπάρχουν όρια... Μόνο κάποιο αν μπορούμε να το πούμε όριο που λέει ότι αν είναι 1:300 ή 1:350 δεν είναι απαραίτητη η αμνιο... αν είναι το ποσοστό χαμηλότερο π.χ. 1:100 ή 1:80 , 1:60 κλπ τότε κάνεις γιατί το ποσοστό είναι ψηλό... Αν ξέρεις πως στέλνουν private message στείλε μου να τα πουμε πιο αναλυτικά γιατί εγώ δεν ξέρω πως γίνεται αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει να κάνετε Α- Τεστ και να βγούνε άλλα αντί άλλων αποτελέσματα; Τελικά η ανάλυση των ορμονών είναι έγκυρη ή ενδεικτική;

 

Σίγουρα είναι στατιστικοί δείκτες. Δεν μπορούν με σιγουριά να σου πουν τίποτα. Απλά σου δίνουν ποσοστα βάσει κάποιων ορμονών της μαμάς.Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις αν το ψάξεις παραπέρα ή όχι.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Candy 1234 . Ξέρω απόλυτα σε τι κατάσταση είσαι πίστεψέ με...

Εγώ έκανα αυχενική διαφάνεια και το ποσοστό μου ήταν 1: 4497 και μετά τον Β'επιπέδου που έκανα προχθές και επειδή υπήρξε ένας δείκτης το ποσοστό ήταν 1: 2034 και είμαι και εγώ 29 και στ πρώτο παιδί και παρ'όλα αυτά αν και είναι χαμηλό το ποσοστό για σύνδορμο down θα κάνω αμνιοπαρακέντηση την παρασκευή... και είμαι στην 23 εβδομάδα...έτσι βρε αδερφέ για να ησυχάσω... Δεν είναι τόσο εύκολα βέβαια όπως στα γράφω... Κλαίω από την δευτέρα που μου είπα για τον δείκτη που βρέθηκε στο Β'Επιπέδου αλλά δεν γίνεται και αλλιώς.... Αν είναι λοιπόν να είσαι σε απόγνωση κάνε και εσύ μία αμνιοπαρακέντηση και σίγουρα μετά θα ησυχάσεις τελείως είτε είναι καλό το αποτέλεσμα είτε όχι τουλάχιστον θα ξέρεις... Αυτό λέω και εγώ από την δευτέρα στον εαυτό μου για να το πιστέψω και να ηρεμήσω λίγο.... Είτε είναι καλό είτε είναι κακό το αποτέλεσμα τουλάχιστον θα το ξέρω και από εκεί και πέρα θα πράξω ανάλογα.... Αν το σκεφτείς ψύχραιμα έτσι είναι.....

 

Κουράγιο.....

 

Πάντως το 1/2034 νομίζω πως είναι πάρα πολύ καλός δείκτης για να σε βάλει στην διαδικασία τησ αμνιοκέντησης αν αναλογιαστείς τα ποσοστά της αποβολής.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Candy 1234 . Ξέρω απόλυτα σε τι κατάσταση είσαι πίστεψέ με...

Εγώ έκανα αυχενική διαφάνεια και το ποσοστό μου ήταν 1: 4497 και μετά τον Β'επιπέδου που έκανα προχθές και επειδή υπήρξε ένας δείκτης το ποσοστό ήταν 1: 2034 και είμαι και εγώ 29 και στ πρώτο παιδί και παρ'όλα αυτά αν και είναι χαμηλό το ποσοστό για σύνδορμο down θα κάνω αμνιοπαρακέντηση την παρασκευή... και είμαι στην 23 εβδομάδα...έτσι βρε αδερφέ για να ησυχάσω... Δεν είναι τόσο εύκολα βέβαια όπως στα γράφω... Κλαίω από την δευτέρα που μου είπα για τον δείκτη που βρέθηκε στο Β'Επιπέδου αλλά δεν γίνεται και αλλιώς.... Αν είναι λοιπόν να είσαι σε απόγνωση κάνε και εσύ μία αμνιοπαρακέντηση και σίγουρα μετά θα ησυχάσεις τελείως είτε είναι καλό το αποτέλεσμα είτε όχι τουλάχιστον θα ξέρεις... Αυτό λέω και εγώ από την δευτέρα στον εαυτό μου για να το πιστέψω και να ηρεμήσω λίγο.... Είτε είναι καλό είτε είναι κακό το αποτέλεσμα τουλάχιστον θα το ξέρω και από εκεί και πέρα θα πράξω ανάλογα.... Αν το σκεφτείς ψύχραιμα έτσι είναι.....

 

Κουράγιο.....

 

Πάντως το 1/2034 νομίζω πως είναι πάρα πολύ καλός δείκτης για να σε βάλει στην διαδικασία τησ αμνιοκέντησης αν αναλογιαστείς τα ποσοστά της αποβολής.

 

συμφωνώ mam to be αλλά το υπερηχογενές έντερο που βρέθηκε στον Β' επιπέδου εκτός του σύνηθες που από ότι μου είπαν και έγραψαν στον Β επιπέδου ότι δηλαδή από κάποια αιμοραγία στο αμνιακό υγρό το μωρό κατάπιε λίγο αίμα και αυτό είναι που φαίνεται, είναι και δείκτης συνδρόμου down και για να μπορώ να κοιμάμαι ήσυχα μιας και έχω χάσει τον ύπνο μου από την δευτέρα θα την κάνω την παρασκευή για να αποκλείσω τουλάχιστον το σύνδρομο down και από εκεί και πέρα νομίζω ότι όλα τα άλλα είναι αναστρέψιμα..... Κάπως έτσι το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όπως μου εξήγησε η γιατρός με ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορείς να είσαι απολύτως σίγουρη! Με την αυχενική & Β'Επιπέδου κτλ πας στο 95% και με την αμνιοπαρακέντηση στο 98-99%. Η φύση αμά θέλει να την κάνει θα την κάνει αυτό ειναι το μόνο σίγουρο....και όλη αυτή η ευθυνοφοβία των γιατρών και των νοσοκομείων ειναι πολύ ενοχλητική. Ειδικά οι γιατροί των ιδιωτικών κλινικών νομίζω ότι σε πανικοβάλλουν περισσότερο και ίσως για να κάνεις και περισσότερα τεστ. Δεν έχω κάνει ακόμα την αυχενική αλλά απο τη Δευτέρα που είδα το μωράκι μου να κάνει κωλοτούμπες έχω πάθει μεγάλο έρωτα και ότι κι αν γεννηθεί θα το αγαπάω τελικά....ας έχουμε και λίγη εμπιστοσύνη στη φύση ρε γμτ.

Εαν τα ποσοστά δεν ειναι ανυσηχητικά γιατί να ρισκάρω μια εγκυμοσύνη και ενα τόσο όμορφο μωράκι; Δεν ξέρω εγω έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει να κάνετε Α- Τεστ και να βγούνε άλλα αντί άλλων αποτελέσματα; Τελικά η ανάλυση των ορμονών είναι έγκυρη ή ενδεικτική;

 

Σίγουρα είναι στατιστικοί δείκτες. Δεν μπορούν με σιγουριά να σου πουν τίποτα. Απλά σου δίνουν ποσοστα βάσει κάποιων ορμονών της μαμάς.Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις αν το ψάξεις παραπέρα ή όχι.

 

Έτσι είναι. Το Α τεστ δεν είναι διαγνωστικό αλλά εκτιμητικό. Μόνο πιθανότητες παρέχει... :?

Link to comment
Share on other sites

candy

έκανα τελικά την αμνιοπαρακέντηση την Τετάρτη που μας πέρασε. Σαν διαδικασία ήταν πολύ απλή και σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα. Ελπίζω να πήγαν και σε εσένα όλα καλά. Θα σας ενημερώσω για τα νεότερα

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

candy

έκανα τελικά την αμνιοπαρακέντηση την Τετάρτη που μας πέρασε. Σαν διαδικασία ήταν πολύ απλή και σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα. Ελπίζω να πήγαν και σε εσένα όλα καλά. Θα σας ενημερώσω για τα νεότερα

 

ELENA εμένα δεν μου έδωσαν τπτ για συσπάσεις..μόνο την αντιβίωση..Μωρέ, τώρα σκέφτομαι..πόσο καιρό να κάτσω ξάπλα; Εσένα ο γιατρός σου τι σου είπε; Τείνω να αποφασίσω, εχόντος καλών των πραγμάτων, την Τετάρτη να επιστρέψω στην δουλειά μου..αν και για να φτάσω στο γραφειο μου θα πρέπει να ανέβω τρεις σκάλες με τα πόδια..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...