Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός Σταθμός -Ν.Κόσμος, περιοχή ΦΙΧ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι να στείλω το γιό μου παιδικό από το Σεπτέμβριο & έχω αρχίσει να ψάχνω είτε για δημόσιο, είτε για ιδιωτικό στην περιοχή Ν.Κόσμου. Μένουμε κοντά στη στάση μετρό Συγγρού ΦΙΧ και ο πιτσιρίκος μου θα είναι 3 ετών το Σεπτέμβριο. Υπάρχει καμμιά αξιόλογη πρόταση??

.png.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχει δημόσιος παιδικος σταθμός στην οδο Φωτομαρα που λέγεται "ΠΑΙΔΙΚΗ ΣΤΕΓΗ'.Να φανταστεις οτι εκει μεγάλωσα εγώ.Και εκει σκέφτομαι να πάω κ τον δικό μου αν κ η μητερα μου εργαζεται σε παιδικο σταθμο στην Ν.Σμύρνη.Πάντως σαν παιδι οταν ημουνα θυμαμαι οτι περνουσα πολυ καλα εκει,κ με προσεχανε πολυ περισσοτερο απο τον ιδιωτικο σταθμο που με στελνανε στην αρχη.Να περασεις απο κει κ να ρωτησεις,να δεις κ το περιβάλλον.Σίγουρα θα μείνεις ευχαριστημένη!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ giota!

Έμαθα ότι την αίτηση για το συγκεκριμένο σταθμό την παίρνει κανείς από το ΙΚΑ στην Πλ.Θεάτρου και υποβάλλεται μαζί με τα σχετικά δικαιολογητικά. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να γίνει ένα παιδί αποδεκτό... Θέλω να περάσω να δω και το σταθμό. (Το πρόβλημα είναι ότι εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και λείπω κάθε μέρα 8.30πμ-17.30.)

Anyway θα κάνω την προσπάθειά μου, βέβαια τα αποτελέσματα βγαίνουν Ιούλιο..

Ελπίζω τότε να μην είναι πολύ αργά για εγγραφή σε ιδιωτικό..

Τέλος να σου πω ότι έχω άλλον ένα γιο 14μηνών, αλλά αυτός βέβαια θα μείνει σπίτι με τη γυναίκα που έχω τώρα.

.png.png

Link to comment
Share on other sites

Το τηλ στο ΙΚΑ στην πλατεια θεατρου ειναι 210 32 51 302 αλλα οι αιτησεις ειναι μεχρι 30 ιουνιου.Παντως στον συγκεκριμενο σταθμο παιρνουν βρεφη απο 8 μηνων.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα, θα περάσω απευθείας από το ΙΚΑ για να πάρω την αίτηση & μήπως μου δώσουν & επιπρόσθετες πληροφορίες.

Για την ηλικία είναι ok, ο μεγάλος μου το Σεπτέμβ. θα είναι 3ετών.

Απλά θα δω αν μπορώ να κάνω & άλλες αιτήσεις σε 2-3 δημόσιους της περιοχής, αφού πρώτα πάω να τους δω. Απλά για να έχω πιο πολλές πιθανότητες.

Υπάρχει ο 12ος παιδ.σταθμός στην οδ.Κριναγόρου 9 ή 11, Ν.Κόσμος & ο 2ος παιδ.σταθμός στην Πυθέου & Αγκύλης.

Εσύ έχεις κάνει αίτηση για την Παιδική Στέγη?

.png.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηθελα να κανω για να παει ο μικρουλης μου τον Σεπτεμβρη αλλα ο συζυγος μου θελει να κραταει το μωρο η πεθερα μου,ενω εγω δε θελω και υπαρχει ακομη ενα θεμα οπως καταλαβαινεις.Οσο για το σταθμο που ειναι Πυθεου κ Αγκυλης δεν εχω ακουσει τιποτα αλλα δειχνει πολυ ωραιος.Εγω πηγα εκει δημοτικο-γυμνασιο κ λυκειο.Αλλα κανενας γνωστος μας δεν πηγαινε εκει παιδικο σταθμο.Ισως ειναι μονο για νηπια εκει.Παντως οταν βρεις ευκαιρια κανε μια βολτιτσα κ ρωτησε.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα "πεθερά", ασ'το είναι μεγάλο κεφάλαιο..! Θα πρέπει να είναι απολύτης εμπιστοσύνης σου & να υπάρχει καλή συννενόηση προκειμένου να μπορείς είσαι ήσυχη. Το άλλο σου το παιδάκι.. δεν θα πάει και αυτό σταθμό? Χαράς το κουράγιο σου πάντως, τα παιδάκια σου έχουν πολύ μικρή διαφορά ηλικίας! Εμένα έχουν 17 μήνες & νιώθω διαρκώς εξαντλημένη από τότε που έγινα μαμά...φοβερή κούραση, αλλά βέβαια γλυκιά κούραση!

.png.png

Link to comment
Share on other sites

Ενα παιδακι εχω.Με την πεθερα μου δεν εχω προβλημα απλα το κακο ειναι οτι δεν καθεται σπιτι της,τα πρωινα πηγαινει στο μαγαζι του αντρα μου κ θελει εκει να ειναι το μωρο.8 ωρες να μενει σε ενα μαγαζι το θεωρω απαραδεκτο.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, μπερδεύτηκα με τα ticker σου, δεν τα διάβασα σωστά!!!

Ναι και εγώ συμφωνώ ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο για ένα μωρό να είναι τόσες ώρες κάθε μέρα μέσα στο μαγαζί! Είναι πολύ καλύτερα ή να μείνει σπίτι με μία γυναίκα ή να πάει σταθμό.:P

.png.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κορίτσια πήγαινα εγώ στον σταθμό στην Αγκύλης και μάλιστα όταν πρωτοάνοιξε το 1982.Τώρα που χρειάστηκε να ξαναπάω για να κάνω αίτηση για την κόρη μου τον έχουν διαμορφώσει ακόμη καλύτερα.Όσο για τις δασκάλες γνωρίζω από μια φίλη που στέλνει για 2ο χρόνο το παιδίτης εκεί ,είναι εξαιρετικές.Αν και τελείωσαν οι αιτήσεις από το καλοκαίρι προσπαθήστε το του χρόνου,αν και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα να στο παρουν ο κόσμος το χει τουμπανο και μεις κρυφο καμάρι,χρειάζεται γερό βίσμα για να μπει.Εμενα η κόρη μου δεν μπήκε γιατί δεν είχαμε τίποτα και είμαστε γενικα αντιθετοι μ'αυτη την αντιληψη,αλλα προσπαθηστε το αξιζει παρα πολυ σαν σταθμος.Είναι μέσα πολύ καλύτερος ακόμα κι από τον ιδιωτικό σταθμό που την στέλναμε εδώ και 2 χρονια.

αγαπάω εσένα μαμά..................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rania,ενδιαφέρομαι κι εγώ για αυτόν το σταθμό αλλά για του χρόνου το Σεπτέμβρη..η μικρή θα είναι 3 ετών και 3 μηνών.

Ποιο είναι το ωράριο λειτουργίας του και πότε πρέπει να κάνω αίτηση?

Μέχρι τώρα έκλινα προς ιδιωτικό αλλά έψαξα στο internet και είδα ότι υπάρχουν αρκετοί δημόσιοι στην περιοχή του Ν.Κόσμου και είπα να το ψάξω και από αυτή την πλευρά!

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να κανω για να παει ο μικρουλης μου τον Σεπτεμβρη αλλα ο συζυγος μου θελει να κραταει το μωρο η πεθερα μου,ενω εγω δε θελω και υπαρχει ακομη ενα θεμα οπως καταλαβαινεις.Οσο για το σταθμο που ειναι Πυθεου κ Αγκυλης δεν εχω ακουσει τιποτα αλλα δειχνει πολυ ωραιος.Εγω πηγα εκει δημοτικο-γυμνασιο κ λυκειο.Αλλα κανενας γνωστος μας δεν πηγαινε εκει παιδικο σταθμο.Ισως ειναι μονο για νηπια εκει.Παντως οταν βρεις ευκαιρια κανε μια βολτιτσα κ ρωτησε.

 

Γιώτα κι εγώ εκεί πήγα σχολείο!Αλλά είμαι του 1970!Μάλλον εσύ θα πήγες μετά από μένα :):):):)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα κι εγώ εκεί πήγα σχολείο!Αλλά είμαι του 1970!Μάλλον εσύ θα πήγες μετά από μένα :):):):)!!!!

 

Εγώ είμαι του 80...σορρυ για το οφ τοπικ!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ τελείωνα, εσύ άρχιζες!!!!!:):):)!!!

Θα πάω να τον δω τον σταθμό, αν και όντως χρειάζεται βύσμα πιστεύω!Ειδικά αν είναι καλός θα υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν εγώ τελείωνα, εσύ άρχιζες!!!!!:):):)!!!

Θα πάω να τον δω τον σταθμό, αν και όντως χρειάζεται βύσμα πιστεύω!Ειδικά αν είναι καλός θα υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον!

 

Απ οτι ακουγεται στη γειτονια,καλος ειναι.Ετσι ξερω απλα πιθανοτατα παιρνουν απο 2,5 χρονων και να εχουν βγαλει την πανα.Αν πας καλό είναι να ενημερώσεις κ τις υπόλοιπες να ξέρουμε!!!!!!Α και τωρα προεκλογικα ισως να μπαινουν πιο ευκολα....χιχιχιχι....μιας και τελειωσαν οι εγγραφες.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.στην οδο κριναγορου εχει τρεις παιδικους σταθμους.ο ενας ειναι βρεφονηπιακος,δεχεται δηλ βρεφη απο 9 μηνων.η κορη μου η βενετια παει εκει για δευτερη χρονια,κ εκτος απο καναδυο "παρασπονδιες" οι οποιες λυθηκαν μετα απο φασαρια,δεν εχω ιδιετερο προβλημα με το σταθμο.ειναι πεντακαθαρος,κ οι κοπελες (εκτος απο μια) ειναι πολυ γλυκες κ καλες με τα παιδια.οποια θελει πληροφοριες,στη διαθεση σας.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Rania,ενδιαφέρομαι κι εγώ για αυτόν το σταθμό αλλά για του χρόνου το Σεπτέμβρη..η μικρή θα είναι 3 ετών και 3 μηνών.

Ποιο είναι το ωράριο λειτουργίας του και πότε πρέπει να κάνω αίτηση?

Μέχρι τώρα έκλινα προς ιδιωτικό αλλά έψαξα στο internet και είδα ότι υπάρχουν αρκετοί δημόσιοι στην περιοχή του Ν.Κόσμου και είπα να το ψάξω και από αυτή την πλευρά!

 

οι αιτησεις ξεκινουν καθε Μαιο.Θα πας εκει και θα σου δωσουν την αιτηση και τι δικαιολογητικα που χρειαζονται να συγκεντρωσεις.Το ωραριο ειναι 7,30 με 16,00.Που τους ειδες του πολλους δημοσιους σταθμους στον Ν.Κοσμο γιατι εγω ξερω μονο 2.Οσο για ιδιωτικους μονο στην Ν.Σμυρνη εχει που μας εξυπηρετουν εμας στον Ν.Κοσμο και απ'αυτους ενας αξιζει που εστελνα την κορη μου το ειχα ψαξει παρα πολυ γιατι χρειαστηκε να την στειλω 5 μηνων δεν ειχα που να την αφησω.Αν χρειαστεις βοηθεια με κατι στειλε μου μηνυμα

αγαπάω εσένα μαμά..................

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.στην οδο κριναγορου εχει τρεις παιδικους σταθμους.ο ενας ειναι βρεφονηπιακος,δεχεται δηλ βρεφη απο 9 μηνων.η κορη μου η βενετια παει εκει για δευτερη χρονια,κ εκτος απο καναδυο "παρασπονδιες" οι οποιες λυθηκαν μετα απο φασαρια,δεν εχω ιδιετερο προβλημα με το σταθμο.ειναι πεντακαθαρος,κ οι κοπελες (εκτος απο μια) ειναι πολυ γλυκες κ καλες με τα παιδια.οποια θελει πληροφοριες,στη διαθεση σας.

 

που ειναι η κριναγορου?θα ηθελα πληροφοριες αν γινεται γιατι πρεπει να στειλω αμεσα την μικρη μου σχολειο.σ'ευχαριστω ρανια

αγαπάω εσένα μαμά..................

Link to comment
Share on other sites

που ειναι η κριναγορου?θα ηθελα πληροφοριες αν γινεται γιατι πρεπει να στειλω αμεσα την μικρη μου σχολειο.σ'ευχαριστω ρανια

 

Η Κριναγορου ειναι προς στο ΙΚΑ.Διπλα απ το σουπερ-μαρκετ Σκλαβενιτη.

Δεν ειναι κ μακρια.Αν δεν εχεις μεταφορικο εξυπηρετει και το τραμ.Τα περισσοτερα ομως θα στα πει η theolvas που τα γνωριζει καλυτερα!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Giota!

Εμάς τελικά μας δέχθηκαν στην Παιδική Στέγη & ξεκινήσαμε σταδιακή προσαρμογή από την περασμένη εβδομάδα.

Προς το παρόν δείχνουν καλά τα πράγματα... Για να δούμε!:)

.png.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Giota!

Εμάς τελικά μας δέχθηκαν στην Παιδική Στέγη & ξεκινήσαμε σταδιακή προσαρμογή από την περασμένη εβδομάδα.

Προς το παρόν δείχνουν καλά τα πράγματα... Για να δούμε!:)

 

Ωραία!!!Άντε καλή αρχή!!!!!!

Κι εγώ θα ήθελα να είναι το παιδάκι μου εκεί,απ το να το κλείνω μες στο διαμέρισμα!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Rania, σε ευχαριστώ πολύ!Η συνδρομή που πληρώνουμε πάει βάσει του εκκαθαριστικού μας ή είναι fixed το ποσό?Θα σε ενοχλήσω και με πμ αν χρειαστώ λεπτομέρειες.

Όσο για τους "πολλούς σταθμούς" το είπα γιατί στο site του Δήμου Αθηναίων μου εμφάνισε αρκετά αποτελέσματα, όπως αυτόν στην Κριναγόρου που αναφέρει η theolvas, επίσης στην Γ.Σεφέρη κοντά στον Άγιο Ιωάννη,στον Άγιο Αρτέμιο επίσης...εμένα με βολεύουν και αυτές οι επιλογές καθότι είναι πολύ κοντά στο σπίτι των γονιών μου.

 

Theolvas, αν θες πες μου και για τους παιδικούς στην Κριναγόρου, είναι οι πιο κοντινοί μου, είναι τρεις τελικά και ποιο το ωράριο λειτουργίας τους?

Φαντάζομαι όσον αφορά στην εγγραφή ισχύουν ότι μου προανέφερε η Rania....

 

ASMARIA καλή αρχή!Θα με ενδιέφερε και η δική σου εμπειρία από το σταθμό!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.απο τους παιδικους στην κριναγορου(πισω απο το σκλαβενιτη) εχω εμπειρια απο το 2δ/13 (το βρεφονηπιακο)λειτουργησε περισυ για πρωτη φορα,κ ηταν λιγο χυμα τα πραγματα (μια φορα τις ειχα πιασει κ με τσιγαρο κ εγινε χαμος),αλλα φετος ξεκινησαν με πολυ σωστες βασεις.ενα αλλο παραπονο περισυνο ειναι οτι σχεδον ποτε δεν ετρωγαν αυτο που ελεγε το προγραμμα με πολυ μεγαλες αποκλεισεις (πχ αντι για χορτοσουπα,κοτοπουλο με πατατες).φετος ομως ειναι πιο καλα,εχουν προσλαβει περισσοτερο προσωπικο,κι εχουν κ περισσοτερα παιδακια,επισης ο χωρος εχει γινει πιο ευχαριστος.γενικα η βενετια δειχνει ευχαριστημενη εκει.δεχονται παιδακια απο 8 μηνων μεχρι 20 μηνων χωρισμενα σε 3 τμηματα).το ωραριο ειναι 7.00πμ μεχρι 16.00 το αργοτερο.το αρνητικο ειναι οτι αφηνεις το καροτσι στην εισοδο κ ανεβαινεις σκαλια (ειναι στον πρωτο οροφο,αλλα τα παιδια δεν εχουν προσβαση στην πορτα,ουτε στη σκαλα.

οι αλλοι δυο ειναι παιδικοι κ δεχονται παιδακια απο 2,5 ετων,στον ενα ειχα κανει αιτηση για το δημητρη μου,αλλα δεν εγινε δεκτος λογω πολλων αιτησεων απο οτι μου ειπαν (αλλα εγω πιστευω οτι εγινε λογω του "θεματος" που εχει ο δημητρης μου με τη συμπεριφορα του).η εντυπωση μου ειναι αρκετα καλη απο αποψη χωρων κ ασφαλειας,δεν εχω αποψη για τις δασκαλες,αν κι εχω ακουσει καλα λογια

το δημητρη μου τον εγραψα τελικα σ εναν ιδιωτικο παιδικο στη δαφνη,με παααρα πολυ λογικες τιμες απο τον οποιο με λιγα λογια ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη,απο ολες τις αποψεις.εκει παιρνουν παιδακια απο 2 ετων.του χρονου θα παω κ τη βενετια (πρωτα ο θεος)

αυτα.ειμαι στη διαθεση σας για τυχον διευκρινισεις κ βοηθεια

γιωτα,συμφωνω μαζι σου (για τον παιδικο)

για την εγγραφη,πας κ κανεις μια αιτηση (φυσικα κ σηκωνει βυσμα,χωρις αυτο δεν κανεις τιποτα)στο βρεφονηπιακο εχουν θεσεις σιγουρα,για τους αλλους δυο μου ειπαν οτι συμπληρωθηκαν,κι εχω κανει κ ενσταση,αλλα δεν μ εχουν ειδοποιησει ακομα.δεν χανεις τιποτα να πας μια βολτα κατα εκει.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...