Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή Τούρτας Γενεθλίων


Recommended Posts

Γεια σας και Καλη Χρονιά σε όλους!!!

Σε 1 μήνα περιπου θα έχουμε τα δεύτερα γενέθλιά μας και όπως καταλαβαίνετε πρέπει σιγα σιγά να οργανωθούμε. Το θέμα θα ειναι σίγουρα Hello Kitty γιατι η μικρούλα μου τρελλαίνεται για αυτήν οπότε και η τουρτα φυσικά το ίδιο.

Δεν έχω αποφασίσει που να παραγγείλω και θα ήθελα τις γνώμες σας.

Εχετε δοκιμασει από τις τούρτες 3D που πωλούνται μέσω net, ας πούμε καποια από τις παρακάτω;

http://artisticake.blogspot.com/

http://www.tourtes.com/

http://www.sugarart.gr/DisplayITM1.asp?ITMID=7

 

Η άλλη εναλλακτική είναι να παραγγείλω από τη Despina που είναι δοκιμασμένη και εξαιρετική στη γεύση αλλά δεν θα είναι τόσο φοβερή σε εμφάνιση όσο οι άλλες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κορίτσια!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χωρίς να έχω δοκιμάσει κάτι από τα sites που έβαλες και το λέω για να αποφύγω παρεξηγήσεις,θα σου πω ότι καμιά φορά η εμφάνιση δεν πάει πακέτο με τη νοστιμιά...έχει τύχει άπειρες φορές να δοκιμάσω κάτι που ήταν εντυπωσιακό και η γεύση του ήταν αδιάφορη.Οπότε αν δεν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις από εκεί που θα παραγγείλεις,πάρε το δοκιμασμένο.Όχι τίποτα άλλο,αλλά αυτές οι τούρτες κοστίζουν και έναν σκασμό λεφτά...κρίμα δεν είναι να είναι κατώτερες των προσδοκιών σου??

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω το 2005 (και τονίζω την ημερομηνία γιατί από τότε μπορεί να χουν αλλάξει τα πράγματα) που παντρέυτηκα η κουμπαρα μου, μου έκανε δώρο στο κρεβάτι μια τούρτα κρεβάτι νυφικό. Η τούρτα εμφανισιακά ήταν φοβερή ( αν βρω τη φωτό θα την ανεβάσω). Την χάζευαν όλοι!!! Όταν ήρθε η ώρα να την φάμε ήταν ένα κεικ σοκολάτας που του έριχνες μια σως σοκολάτας από πάνω.Ετσι απλά!! Γευστικά λοιπόν δεν ήταν κατι παραπάνω από ένα κεικ. Τα συμπεράσματα δικά σου....

Link to comment
Share on other sites

δες εδω http://www.passarella.gr/

οι τιμες ειναι νορμαλ πιστευω...και νομιζω εχει και ωραιοτατο σχεδιο hallo kitty!

Ολες οι γευσεις εινια απαιχτες αλλα θα σου ελεγα να βαλλεις τη γευση cookies

για τη τουρτα σας....ειναι η πιο περιζητητη!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω δοκιμάσει από το ArtCake (η πρωτη ιστοσελίδα που έβαλες), καθως και αρκετές φίλες μου.

τα τρισδιάστατα κέικς που φτιάχνουν είναι απλά κέικ (μου εξήγησαν οτι αλλιως δεν θα στέκεται), αλλά η κοπελιά σου προτείνει να σου φτιάξει και τούρτα σερβιρίσματος μαζί, για να κεράσεις τους καλεσμένους σου. εγώ, όπως και οι φίλες μου μείναμε απόλυτα ευχαριστημένες, αλλά γούστα είναι αυτά. η τούρτες τους έχουν ιδιαίτερες γέυσεις (εμένα μου έφτιαξαν σοκολάτα παντεσπάνι με κρέμα βανίλια και μπισκότο oreo - ήταν πολύ νόστιμο!) και είναι σπιτικές, δεν έχουν την κλασική γέυση πάστας του ζαχαροπλαστείου. στους περισσότερους καλεσμένους μου αυτό ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, αλλά υπήρξαν και κανα-δυο που θα προτιμούσαν την πάστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δες εδω http://www.passarella.gr/

οι τιμες ειναι νορμαλ πιστευω...και νομιζω εχει και ωραιοτατο σχεδιο hallo kitty!

Ολες οι γευσεις εινια απαιχτες αλλα θα σου ελεγα να βαλλεις τη γευση cookies

για τη τουρτα σας....ειναι η πιο περιζητητη!!

 

Πριν ένα χρόνο περίπου που ήμουν στην Αθήνα,θέλησα να πάω στα πεθερικά μου αυτήν ακριβώς την τούρτα,γιατί είχα ακούσει τα καλύτερα. Στον δρόμο προς Καλλιθέα που είναι το μαγαζί που με βόλευε,πήραμε τηλέφωνο για να είμαστε σίγουροι ότι είχαν τέτοια τούρτα και δεν θα πηγαίναμε άδικα.Το πιστεύετε ότι μου ζήτησαν τα στοιχεία μου για να την κρατήσουν,για να είναι σίγουροι ότι δεν θα έχει τελειώσει στο 20λεπτο που απέμενε για να φτάσω εκεί?Μιλάμε για φοβερή ζήτηση και όχι τυχαία. Ήταν η πιο νόστιμη τούρτα που έχω φάει ποτέ,μετά από την τούρτα μιας θείας μου(3πατη με 3 διαφορετικά παντεσπάνια),που είναι εδώ και χρόνια εκτός συναγωνισμού!

Passarella λοιπόν με χίλια!Και έχουν και αυτοί πολύ ωραία σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστω για τις απαντήσεις σας!! Συμφωνώ κι εγω ότι η εντυπωσιακή εμφάνιση δεν σημαίνει αναγκαστικά και καλή γεύση. Ούτε και το επώνυμο ζαχαροπλαστείο. Προσφατα έφαγα τούρτα γνωστού ζαχαροπλαστείου και ενω ηταν ολόφρεσκη δεν ήταν κατι το ιδιαίτερο που θα ξαναδοκίμαζες.

Passarella δεν έχω δοκιμάσει, από τιμές πόσο παει περίπου το κιλό; Πάντως στο site που έχει κατι με Μinnie και Mickey Mouse φαίνονταν πολύ όμορφες!!

Για κέικ δεν ξέρω αν θα ήθελα, όλοι έχουμε συνηθίσει την τούρτα για γενεθλια. Για κέικ έχω βρει και αυτό που δεν έχω δοκιμασει αλλά είναι πολύ γνωστο (και καλό υποτίθεται) :http://www.cake.gr/specials.htm

Σαν εμφάνιση έτσι περίπου θα έιναι της Despina, φαίνεται λίγο σαν hand made και αυτό με χαλάει, γιατι δεν είναι, αν την είχα φτιάξει εγώ ΟΚ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω δοκιμάσει από το ArtCake (η πρωτη ιστοσελίδα που έβαλες), καθως και αρκετές φίλες μου.

τα τρισδιάστατα κέικς που φτιάχνουν είναι απλά κέικ (μου εξήγησαν οτι αλλιως δεν θα στέκεται), αλλά η κοπελιά σου προτείνει να σου φτιάξει και τούρτα σερβιρίσματος μαζί, για να κεράσεις τους καλεσμένους σου. εγώ, όπως και οι φίλες μου μείναμε απόλυτα ευχαριστημένες, αλλά γούστα είναι αυτά. η τούρτες τους έχουν ιδιαίτερες γέυσεις (εμένα μου έφτιαξαν σοκολάτα παντεσπάνι με κρέμα βανίλια και μπισκότο oreo - ήταν πολύ νόστιμο!) και είναι σπιτικές, δεν έχουν την κλασική γέυση πάστας του ζαχαροπλαστείου. στους περισσότερους καλεσμένους μου αυτό ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, αλλά υπήρξαν και κανα-δυο που θα προτιμούσαν την πάστα.

 

Μαρίγια δηλαδή εσύ παρήγγειλες και τούρτα και κέικ;; Υπάρχει δυνατότητα να δοκιμασεις πριν την παραγγελία κατι παρόμοιο ή όχι; Αν θέλεις μπορείς να μου πεις τιμές; (και με π.μ. αν δεν θες δημόσια).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαρίγια δηλαδή εσύ παρήγγειλες και τούρτα και κέικ;; Υπάρχει δυνατότητα να δοκιμασεις πριν την παραγγελία κατι παρόμοιο ή όχι; Αν θέλεις μπορείς να μου πεις τιμές; (και με π.μ. αν δεν θες δημόσια).

 

Ναι, μιας και τα τρισδιαστατα ειναι μονο κεικ, δεν εχουν κρεμα κλπ. παρηγγειλα και τουρτα για να σερβιρω τους καλεσμενους. εγω πληρωσα 100ε για ολα, δηλ το τρισδιαστατο και την τουρτα που κερασα τους καλεσμενους (ηταν μεγαλη τουρτα, μου εβγαλε ανετα 30 κομματια). και με ρωτησε αν ηθελα και κερακια απλα, δωρεαν. εγω δεν ζητησα να δοκιμασω την τουρτα πριν, δεν το σκεφτηκα καθολου μιας και αυτη την δυνατοτητα δεν θα μου την παρειχε ουτε καποιο ζαχαροπλαστειο.

διαβασα και τα σχολια για την Πασαρελα, εχω δοκιμασει γλυκα απο εκει (οχι τουρτα) και οντως εχουν πολυ ωραιες γευσεις. Η διαφορα τους με το ArtCake ειναι οτι οι δευτεροι εχουν σπιτικες γευσεις, ενω οι πρωτοι ζαχαροπλαστειου. Τωρα γουστα ειναι αυτα, οι αποψεις δυηστανται (ποτε δεν μπορεσα να μαθω πως γραφεται αυτο!!!). εγω εμεινα απολυτα ευχαριστημενη. παντως θα σε συμβουλευα να ρωτησεις και αλλες γνωμες, εχω δει σε διαφορα ποστς οτι και αλλες μανουλες εχουν δοκιμασει απο εκει. θα σε συμβουλευα να ρωτησεις, μην εχεις μονο την δικη μου αποψη. ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς και για πιο οικονομικά να κάνεις εσύ την τούρτα και να αγοράσεις μονό φιγούρες από ζαχαροπαστα της Hello Kitty και να της βάλεις επάνω !!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, σορρυ τωρα αλλα κοιταξτε τι εφτιαξε το ατομο! και μετα μου λετε να μην πορωνομαι! αυτο το σχεδιο θα ζητησω για τα γενεθλια του γιου μου σε λιγους μηνες, στανταρ, δεν υπαρχει! http://artisticake.blogspot.com/2011/01/blog-post_6056.html

θα την ρωτησω αν κανει σεμιναρια για να παω να μαθω!!!! αν και ποτε δεν το ειχα το καλλιτεχνικο, αλλα ποτε δεν ξερεις τι ταλεντα βγαζει το μεγαλο της ηλικειας!!!! χαχαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, αν καταφερω να φτιαξω εγω τετοιο πραγμα θα μου στησω αγαλμα μπροστα απο την βουλη, εκει αναμεσα στους τσολιαδες! δεν πα να εχω οδηγιες βημα βημα, δεν εχω το χερι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει την αντιμετώπιση του θέματος πολύ απλή, τυπώνεις την φωτογραφία, την πας σε ένα καλό ζαχαροπλαστείο και ζητάς προσφορά για να σου την φτιάξουν

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε, αυτο θα κανω κι εγω, θα ζητησω να μου την φτιαξει για τα γενεθλια του μικρου μου (το φθινοπωρο βεβαια, αργουν!!). δεν κανω πειραματα, εχω αυτογνωσια τι μπορω κ τι δεν μπορω να φτιαξω! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, σορρυ τωρα αλλα κοιταξτε τι εφτιαξε το ατομο! και μετα μου λετε να μην πορωνομαι! αυτο το σχεδιο θα ζητησω για τα γενεθλια του γιου μου σε λιγους μηνες, στανταρ, δεν υπαρχει! http://artisticake.blogspot.com/2011/01/blog-post_6056.html

θα την ρωτησω αν κανει σεμιναρια για να παω να μαθω!!!! αν και ποτε δεν το ειχα το καλλιτεχνικο, αλλα ποτε δεν ξερεις τι ταλεντα βγαζει το μεγαλο της ηλικειας!!!! χαχαχαχαχα!!!

 

 

AΠΙΣΤΕΥΤΑ!!Ειδικά τα γλαστράκια με τα λουλουδάκια είναι θεικά!!!!Αλλά μάλλον θα είναι και πάρα πολύ ακριβά...

Link to comment
Share on other sites

Εχω τις οδηγίες βήμα βήμα για το δέντρο αλλά είναι στα ισπανικά ...

 

Αν μπορείς και θέλεις,γράψε την συνταγή εδώ και θα σας την μεταφράσω εγώ...να μην ξεχνάω και την παλιά μου δουλειά!!;)

Link to comment
Share on other sites

AΠΙΣΤΕΥΤΑ!!Ειδικά τα γλαστράκια με τα λουλουδάκια είναι θεικά!!!!Αλλά μάλλον θα είναι και πάρα πολύ ακριβά...[/QUO

 

δεν ξερω για τα γλαστρακια, εμενα παντως η τρισδιαστατη τουρτα που εκανα για την μικρη μου (μια σαν αυτη με τις νεραιδες) και μια τουρτα σερβιρισματος (μου εβγαλε ανετα τους 30 καλεσμενους μου) μου κοστισαν 100ε. αλλα για τα γλαστρακια δεν ξερω τιμη, ειναι ομως οντως πολυ ομορφα.

Link to comment
Share on other sites

Νεγω δεν ζητησα να δοκιμασω την τουρτα πριν, δεν το σκεφτηκα καθολου μιας και αυτη την δυνατοτητα δεν θα μου την παρειχε ουτε καποιο ζαχαροπλαστειο.

δεγω εμεινα απολυτα ευχαριστημενη. παντως θα σε συμβουλευα να ρωτησεις και αλλες γνωμες, εχω δει σε διαφορα ποστς οτι και αλλες μανουλες εχουν δοκιμασει απο εκει. θα σε συμβουλευα να ρωτησεις, μην εχεις μονο την δικη μου αποψη. ελπιζω να βοηθησα.

 

Μαρίγια ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!! Εγώ γενικα είμαι υπέρ της δοκιμής ειδικά σε τετοιες περιστασεις. Η Despina έιναι δοκιμασμενη ας πούμε, αν παρω από κει θα παρω γεύση cookies που έχω φάει τουρτα και είναι φανταστική. Απλώς έλεγα να δω και την εμφάνιση λίγο. Η Passarella μου πέφτει καπως μακριά, αν μπορεσω να παω προς τα κει να δοκιμάσω κατι καλά θα ηταν.

Μπορείς και για πιο οικονομικά να κάνεις εσύ την τούρτα και να αγοράσεις μονό φιγούρες από ζαχαροπαστα της Hello Kitty και να της βάλεις επάνω !!!

Φλώρα μου ευχαριστώ για την ιδέα αλλά αυτό δεν παίζει!! Οι δυνατότητές μου φτάνουν μέχρι μπισκοτάκια και κεϊκάκια που έφτιαξα για 1η φορά φέτος τα Χριστούγεννα (αλλα ήταν πολυ καλά όντως!!)

 

Τα γλαστράκια πολυωραία κορίτσια,ήδη μου τρέχουν τα σάλια...!!! :) :) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια, κι εγω ετοιμαζω τα γενεθλια του μικρου μου τον αλλο μηνα και θελω να του παραγγειλω τρισδιαστατη τουρτα.

Να σας ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετη, για 30 ατομα ποσα κιλα πρεπει να ειναι περιπου?

Αποφασισα να του κανω το νεογεννητο δρακο που εχει στο site του art cake,καλα που βαλατε το λινκ! Τους εχω στειλει email και περιμενω την προσφορα τους αν και δεν εχω καταλαβει αν ειναι Αθηνα..

Επισης ωραια σχεδια βρηκα και στο http://www.partycakes.gr αλλα μου ειπαν οτι ο δρακος που θελω παει στα 140 ευρω για τα 30 ατομα, μου φανηκαν λιγο ακριβα, τι λετε και εσεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσα κιλα πρεπει να ειναι η τουρτα για 30 ατομα. γιατι εγω ειχα παρει τρισδιαστατη και μια αλλη που σερβιρα τους καλεσμενους απο την ιδια κοπελια. εξαλλου η τρισδιαστατη ειναι κεικ και δεν ηθελα να κερασω κεικ. αλλα η τουρτα που μου εφτιαξε και κερασα ηταν υπεραρκετη - εμεινε κιολας αλλα οχι για πολυ γιατι καναμε και εγω και ο ανδρας μου συχνες επισκεψεις στο ψυγειο! εγω ειχα 25 περιπου ατομα και με εβγαλε ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετη, για 30 ατομα ποσα κιλα πρεπει να ειναι περιπου?

 

Πιστεύω ότι αυτοί που θα σου την φτιάξουν,θα ξέρουν να σου πουν ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λάθος για 15 άτομα πάει 1,5 κιλό περίπου, άρα για 30 άτομα θα είναι λογικά τα διπλά. Τώρα το 140 ευρώ για μένα είναι υπερβολή αλλά σου λέει είναι και το 3D.

Στη γειτονιά μου πάντως παίζει το κιλό 27 ευρώ!!! Το ίδιο και σε κανα 2 επώνυμα ζαχαροπλαστεία που έιχα ρωτήσει πέρσι. Για φέτος δεν ξέρω, θα σας πω σύντομα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια!

Τελικα το εκλεισα απο το art cake οπως ακριβως ελεγε και η μαριγια, δηλαδη 2 τουρτες η μια 3D και μια για να σερβιρω,με 100 ευρω και οι δυο!

Μαριγια σε εμπιστευομαι αφου ειπες σου εφτασε και ηταν και νοστιμες!! :)

Τελευταια απορια, η 3D τουρτα διατηρειται εκτος ψυγειου(αφου ειναι κεικ)?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...