Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

40 ημερων και δαγκωνει!!!


Recommended Posts

Παλι εγω!!! Τι να πω αυτος ο μπεμπης βαλθηκε να με ξεκανει. Εδω και λιγες μερες οταν θηλαζει δαγκωνει. Ευτυχως δεν εχει δοντια ακομα αλλα αν το κανει απο τωρα τι εχω να τραβηξω μετα? Εκεινη την ωρα που το κανει βγαζω μια κραυγη πονου ασυναισθητα, αυτος τρομαζει λιγο αλλα μετα περα βρεχει...συνεχιζει ακαθεκτος να θηλαζει και μπορει να το ξανακανει μετα απο λιγα λεπτα. Δεν το κανει καθε φορα αλλα το κανει σε ανυποψιαστη στιγμη. Πως θα του δωσω να καταλαβει απο τοσο μικρη ηλικια οτι δεν πρεπει να το κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


παπάκι είναι πολύ μικρός για να το κάνει επίτηδες ή επειδή πχ τον ενοχλούν τα δόνται. Σίγουρα είναι από λάθος τοποθέτηση στο στήθος. Εσύ μπορεί να τον τοποθετείς σωστά και σιγά σιγά να του γλιστράει. Προσπάθησε να μην φωνάζεις, ή να τον βγάζεις χρησιμοποιώντας το μικρό σου δάχτυλο στη γωνία του στόματός του για να αφήσει το στήθος και να τον ξαναβάζεις σωστά, ή αν παρ' όλα αυτά πιστεύεις ότι είναι καλά τοποθετημένος, να τον φέρνεις ακόμα πιο κοντά στο στήθος, ώστε να χαλαρώνει η πίεση.

Δες πάντως λίγο το πιάσιμο της θηλής!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Eμεις τωρα ετοιμαζομαστε για δοντακια. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να με δαγκωνει. Μαλιστα κανει και κατι καινουργιο. Την ωρα που θηλαζει μιλαει και ολας. Επισης μερικες φορες αν θελει να κοιταξει και καπου αλου τοτε φυσικα κραταει τη θηλη στο στωμα και γυριζει το κεφαλι της. Ποναει δεν λεω αλλα ειναι χαριτωμενο. Αυτο που θελω να ρωτησω οταν βγαλει δοντια τι γινετε; Ποναει;

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά εκπαιδεύονται εύκολα στο να μη δαγκώνουν, αρκεί να καταλάβουν με σαφήνεια ότι η μαμά πονάει και ότι αν πονάει δεν έχει γάλα.

 

Το παιδί δεν ξέρει ότι η μαμά πονάει, το κάνει ασυναίσθητα γιατί θελει κάτι να πιέσει στα ούλα του συνήθως.

 

Τότε καλό είναι η μαμά να βάζει το μικρό δαχτυλάκι με το μαλακό προς τα πάνω, να απομακρύνει το παιδί και να λέει αυστηρά " η μαμά πονάει, όχι έτσι"

να ξαναβάζει το μωρό στο στήθος και να το επιβραβεύει όταν δεν δαγκώνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω την ειχα αυτη τη φοβια αλλα σας το λεω εκ πειρας πλεον πως οταν η μικρη θελει να θηλασει θηλαζει και δεν δαγκωνει.αμα θελει να παιξει και να κανει ναζια αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.μετραμε πλεον 8 δοντακια(σχεδον) και οταν πινουμε γαλατακι απλα δεν δαγκωνουμε :wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα μωρακια περνανε τη φαση του δαγκωματος, μαλιστα το διασκεδαζουν που τσιριζουμε........εμεις για αν το ξεπερασουμε τον μαλωνα εντονα και τον επαιρνα απο το στηθος.........μετα απο μερικα δαγκωματα το εκοψε.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Mε το δάγκωμα είχαμε και μεις ένα θέμα. Με δάγκωνε για παιχνίδι πριν βγάλει τα δόντια...Όταν έβγαλε τα 2 κάτω 5 μηνών με δάγκωσε μερικές φορές...Μετά από βλακεία μου καθώς φαίνεται (δεν αντιδρούσα σωστά ίσως) με δάγκωνε πότε πότε μέχρι που είχε 6 δόντια...Και ξαφνικά...τσουπ...σταμάτησε να με δαγκώνει...Άβυσσος!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eμεις τωρα ετοιμαζομαστε για δοντακια. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να με δαγκωνει. Μαλιστα κανει και κατι καινουργιο. Την ωρα που θηλαζει μιλαει και ολας. Επισης μερικες φορες αν θελει να κοιταξει και καπου αλου τοτε φυσικα κραταει τη θηλη στο στωμα και γυριζει το κεφαλι της. Ποναει δεν λεω αλλα ειναι χαριτωμενο. Αυτο που θελω να ρωτησω οταν βγαλει δοντια τι γινετε; Ποναει;

 

Αυτο το εκανε κι ο δικος μου και, ναι οντως, ειχε πλακα!! Τωρα εχει 2 δοντια, δε δαγκωνει, απλα καμια φορα θελει να "μιλησει" και ανοιγοκλεινει το στομα του εχοντας μεσα τη θηλη. Ποναει, αλλα του εξηγω και σα να καταλαβαινει! Πονεσα αρκετα μια φορα που για καποιο λογο ηταν θυμωμενος κι εγω νομιζοντας οτι θηλαζοντας θα του περασει, του εβαλα το στηθος στο στομα. Ομως αυτος ηθελε να τα "πει" βρε αδερφε, δεν ηθελε στηθος... Μου τραβηξε μια δαγκωνια... Ακομα τη θυμαμαι... Να μαθεις να επιμενεις μαμα!!

Link to comment
Share on other sites

Πονεσα αρκετα μια φορα που για καποιο λογο ηταν θυμωμενος κι εγω νομιζοντας οτι θηλαζοντας θα του περασει, του εβαλα το στηθος στο στομα. Ομως αυτος ηθελε να τα "πει" βρε αδερφε, δεν ηθελε στηθος... Μου τραβηξε μια δαγκωνια... Ακομα τη θυμαμαι... Να μαθεις να επιμενεις μαμα!!

 

Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο... :lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμένα τώρα τελευταία με δαγκώνει με τα ούλα του,συνήθως όταν έχει υπερένταση.Μήπως παίζει ρόλο και το ότι είναι συναχωμένος και δεν μπορεί να αναπνεύσει σωστά; :?:

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...