Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή Τούρτας Γενεθλίων


Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια!

Τελικα το εκλεισα απο το art cake οπως ακριβως ελεγε και η μαριγια, δηλαδη 2 τουρτες η μια 3D και μια για να σερβιρω,με 100 ευρω και οι δυο!

Μαριγια σε εμπιστευομαι αφου ειπες σου εφτασε και ηταν και νοστιμες!! :)

Τελευταια απορια, η 3D τουρτα διατηρειται εκτος ψυγειου(αφου ειναι κεικ)?

 

 

Πόσα κιλά είναι στο σύνολο??Γιατί η τιμή είναι δελεαστική...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Goody ,για την τρισδιάστατη σου είπε τιμή?Μόνο για αυτή θα ήθελα να μάθω.Τελικά είναι Αθήνα?Άραγε εγώ που μένω Θεσσαλονίκη θα μπορουσα να παραγγείλω?Θα τους στείλω ένα email.

Link to comment
Share on other sites

Goody ,για την τρισδιάστατη σου είπε τιμή?Μόνο για αυτή θα ήθελα να μάθω.Τελικά είναι Αθήνα?Άραγε εγώ που μένω Θεσσαλονίκη θα μπορουσα να παραγγείλω?Θα τους στείλω ένα email.

 

Δεν ξέρω σίγουρα,αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να φτάσει σώα και αβλαβής...

Πάντως διάβασα κάπου για μια κοπέλα που,αν δεν κάνω λάθος,σπούδασε στο Παρίσι και άνοιξε μαγαζί κάπου στην Παύλου Μελά,κοντά στην Fena και κάνει πρωτότυπα γλυκά για βάφτιση.Ίσως να κάνει και τέτοιες τούρτες...δεν θυμάμαι δυστυχώς ούτε όνομα ούτε διεύθυνση,αλλά ήτανε ένα μικρό μαγαζάκι που έλεγε πως αποκλείεται να μην το προσέξεις...

Link to comment
Share on other sites

Goody ,για την τρισδιάστατη σου είπε τιμή?Μόνο για αυτή θα ήθελα να μάθω.Τελικά είναι Αθήνα?Άραγε εγώ που μένω Θεσσαλονίκη θα μπορουσα να παραγγείλω?Θα τους στείλω ένα email.

 

και εγω οταν ειχα θελησει περυσι να παραγγειλω απο αθήνα τουρτα με ζαχαροπαστα αρνηθηκε να μου την στειλει με κουριερ πρωτον γιατι ισως δεν φτασει σωα και δευτερον γιατι μου λεει δεν υπαρχει περιπτωση να επιζήσει η ζαχαροπαστα της μεταβολες θερμοκρασιας και την τοση ταλαιπωρια εκτος ψυγειου....

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς και θέλεις,γράψε την συνταγή εδώ και θα σας την μεταφράσω εγώ...να μην ξεχνάω και την παλιά μου δουλειά!!;)

Δεν έχω πρόβλημα στην γλώσσα, απλά δεν ξέρω αν μπορώ λόγο copyright να την ανεβάσω στο forum.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έτσι σκέφτηκα πως μάλλον είναι αδύνατον να έρθει Θεσσαλονίκη.Πάντως αν ξέρει κανείς εδώ Θεσσαλονίκη να κάνουν τρισδιάστατες τούρτες θα με βοηθούσε πολύ!cristina θα ρίξω μια ματια εκεί που λες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι σκέφτηκα πως μάλλον είναι αδύνατον να έρθει Θεσσαλονίκη.Πάντως αν ξέρει κανείς εδώ Θεσσαλονίκη να κάνουν τρισδιάστατες τούρτες θα με βοηθούσε πολύ!cristina θα ρίξω μια ματια εκεί που λες.

 

 

Τα γνωστά μεγάλα ζαχαροπλαστεία δεν κάνουν??

Link to comment
Share on other sites

To βιβλίο λέγεται Tortas Encantadas και είναι της Debbie Brown, δεν έχω καταφέρει να το βρω στα αγγλικά. Το αντίστοιχο αγγλικό Fairytale Cakes δεν έχει τα ίδια σχέδια. Θα το μεταφράσω, θα ανεβάσω και φωτογραφίες και αν δεν υπάρχει πρόβλημα από την διαχείριση του forum θα το κάνω post.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Raw shooter θα σου έλεγα να κοιτάξεις και στην Farina.Είναι αρτοζαχαροπλαστείο και κάνει καταπληκτικά πράγματα.Έχει ένα στην πλατεία Σκρα και ένα στην Μεταμορφώσεως.Πάντα για Καλαμαριά μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά πριν από λίγο μου απάντησαν ότι δεν στέλνουν εκτός Αθήνας.Οπότε αρχίζω έρευνα αγορας στη θεσσαλονίκη.Πάντως όποια κοπέλα ξέρει πού φτιάχνουν τρισδιάστατες τούρτες θα με βοηθούσε πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι η τρισδιαστατη ειναι στα 3-4 κιλα και η αλλη γυρω στα 3.

Ειναι στην Αρτεμιδα (στη Λουτσα κοντα δηλαδη) οποτε για Θεσσαλονικη δεν νομιζω.

Επισης η 3D επειδη ειναι κεικ δεν θελει ψυγειο. Θα μου της φερει η ιδια με 10 ευρω επιπλεον χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Α, ρωτησα και στο passarella με email και μου προτειναν να μου κανουν την ιδια τουρτα 3D με 25ευρω/κιλο και οτι θα βγει γυρω στα 4 κιλα και να μου κανουν αλλη μια γυρω στο 1,5 κιλο με 14ε./κιλο.

Πανω κατω τα ιδια λεφτα θα μου εβγαινε δηλαδη απλα μου αρεσε που ειπε η Μαριγια οτι εχουν πιο σπιτικη γευση και απο πλευρας ποσοτητας ειμαι κερδισμενη νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Α, ρωτησα και στο passarella με email και μου προτειναν να μου κανουν την ιδια τουρτα 3D με 25ευρω/κιλο και οτι θα βγει γυρω στα 4 κιλα και να μου κανουν αλλη μια γυρω στο 1,5 κιλο με 14ε./κιλο.

Πανω κατω τα ιδια λεφτα θα μου εβγαινε δηλαδη απλα μου αρεσε που ειπε η Μαριγια οτι εχουν πιο σπιτικη γευση και απο πλευρας ποσοτητας ειμαι κερδισμενη νομιζω.

 

Γιατί θα κάνεις 2 τουρτες;;Έχεις πολλα άτομα;

Για ποιο σχέδιο λες; Αναφέρομαι στην Passarella.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παραγγειλαμε απο Passarella την τουρτα ΜικιΜαους και τους ρωτησα αν γινεται να μου την κανουν διωροφη και γινεται πανω απο 5 κιλα αλλα ο πανω οροφος δεν θα ειναι τοσο μεγαλος και ο κουμπαρας (Μικι) ειναι σχεδον οσο ο πανω οροφος οποτε φοβηθηκα μην φαινεται ασχημη η τουρτα και την πηρα απλη με εναν οροφο!Η τιμη της ειναι 20Ε το κιλο (ανεξαρτητα απο τους οροφους) παντως εμεις ψωνιζουμε απο Passarella χρονια τωρα γιατι απο γευσεις και σχεδια ειναι η καλητερη της περιοχης τουλαχιστον (δυτικα)!

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί θα κάνεις 2 τουρτες;;Έχεις πολλα άτομα;

Για ποιο σχέδιο λες; Αναφέρομαι στην Passarella.

 

Μονοι τους μου προτειναν 2 τουρτες, εγω απλα τους ειπα οτι τη θελω για 30 ατομα. Το σχεδιο το βρηκα στο site του artistic cake, ειναι ο νεογεννητος δρακος. Τελικα προτιμω τις 2 τουρτες γιατι η 3D ειναι κεικ ενω η αλλη θα ειναι κανονικη (παντεσπανι σοκολατας και κρεμα με μπισκοτα ορεο) οποτε θα φαμε και την κλασικη τουρτα.

Link to comment
Share on other sites

Μονοι τους μου προτειναν 2 τουρτες, εγω απλα τους ειπα οτι τη θελω για 30 ατομα. Το σχεδιο το βρηκα στο site του artistic cake, ειναι ο νεογεννητος δρακος. Τελικα προτιμω τις 2 τουρτες γιατι η 3D ειναι κεικ ενω η αλλη θα ειναι κανονικη (παντεσπανι σοκολατας και κρεμα με μπισκοτα ορεο) οποτε θα φαμε και την κλασικη τουρτα.

 

 

Θα κεράσεις και από τις 2??

Link to comment
Share on other sites

Ε μαλλον, τι να το κανω τοσα κιλα κεικ! :) Λεω να σερβιρω και απο τις 2, πιο μεγαλο κομματι απο την κανονικη τουρτα και πιο μικρο απο το κεικ.

Ενταξει παραδεχομαι οτι ειναι υπερβολη δυο τουρτες αλλα ειναι τα πρωτα του γενεθλια και μου βγηκε η σπαταλη!!

Δεν θα με πειραζε να εχω μονο το 3d κι ας ειναι κεικ (θα του εβαζα και κανενα παγωτο απο διπλα και θα ηταν μια χαρα) αλλα οταν μου ειπε με 100 ευρω και τις δυο μου φανηκε καλη τιμη!

Link to comment
Share on other sites

Ε μαλλον, τι να το κανω τοσα κιλα κεικ! :) Λεω να σερβιρω και απο τις 2, πιο μεγαλο κομματι απο την κανονικη τουρτα και πιο μικρο απο το κεικ.

Ενταξει παραδεχομαι οτι ειναι υπερβολη δυο τουρτες αλλα ειναι τα πρωτα του γενεθλια και μου βγηκε η σπαταλη!!

Δεν θα με πειραζε να εχω μονο το 3d κι ας ειναι κεικ (θα του εβαζα και κανενα παγωτο απο διπλα και θα ηταν μια χαρα) αλλα οταν μου ειπε με 100 ευρω και τις δυο μου φανηκε καλη τιμη!

 

 

Αν δυσκολεύεσαι με τόσα κιλά τούρτα και δεν ξέρεις τί να την κάνεις,μπορώ να έρθω να βοηθήσω!!!;):lol:

Link to comment
Share on other sites

Μονοι τους μου προτειναν 2 τουρτες, εγω απλα τους ειπα οτι τη θελω για 30 ατομα. Το σχεδιο το βρηκα στο site του artistic cake, ειναι ο νεογεννητος δρακος. Τελικα προτιμω τις 2 τουρτες γιατι η 3D ειναι κεικ ενω η αλλη θα ειναι κανονικη (παντεσπανι σοκολατας και κρεμα με μπισκοτα ορεο) οποτε θα φαμε και την κλασικη τουρτα.

 

Άρα θα εχεις ποικιλία!! Μια χαρά σε βρίσκω!! Αναμένω εντωπώσεις από τη γεύση και από όλα γενικώς. Πας εσύ να τις πάρεις ή σου τις φέρνουν; Και που βρίσκονται;; (πολλές ερωτήσεις ;)

Εγώ δεν εχω αποφασίσει ακόμα, άλλωστε έχω καιρό να σκεφτώ και συσκεφτώ...;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα εχεις ποικιλία!! Μια χαρά σε βρίσκω!! Αναμένω εντωπώσεις από τη γεύση και από όλα γενικώς. Πας εσύ να τις πάρεις ή σου τις φέρνουν; Και που βρίσκονται;; (πολλές ερωτήσεις ;)

Εγώ δεν εχω αποφασίσει ακόμα, άλλωστε έχω καιρό να σκεφτώ και συσκεφτώ...;)

 

Ειναι στην Αρτεμιδα (Λουτσα) και θα μου της φερει η κοπελα που τις φτιαχνει με 10 ευρω επιπλεον χρεωση.

Θα σας πω εντυπωσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στην Αρτεμιδα (Λουτσα) και θα μου της φερει η κοπελα που τις φτιαχνει με 10 ευρω επιπλεον χρεωση.

Θα σας πω εντυπωσεις!!

 

Οκ κορίτσι!! Καλά να περάσετε και περιμένουμε εντυπώσεις και -γιατι οχι- και φωτογραφίες!!

Να τον χαίρεσαι!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου γεια σας! Να μαι παλι εδώ με το γνωστο θέμα της τούρτας ;) ;)

Εκανα την έρευνα αγοράς μου και θα ηθελα να σας ενημερώσω για τις εξελίξεις γιατί πιθανόν να σας χρειαστούν για τα γενεθλια των ζουζουνιών σας!

--tourtes.com :το τρισδιάστατο κεικ με την Hello Kitty για 20 κομματια κοστίζει 120 ευρώ!! Υπερβολή για μένα οπότε....άντε γεια!!

--Art Cake : 3D κεικ ή τούρτα για 30 κομματια 80 ευρώ (με τα μεταφορικά 90), για 20 κομματια 70 ευρώ + 10 μεταφορικά

--Passarella: 2 σχεδια με 16-18/κιλό, 1 κεφαλι γατούλας για 20 ευρώ/κιλό (πολύ μακριά για μένα, συν το κεφάλι μου φαίνεται μικρούλι φτάνει δε φτάνει..)

--Despina : 26 ευρώ/κιλό, 2 σχέδια απλή τούρτα ζωγραφισμένη

--Fresh : 24 ευρώ/κιλό, 2 σχέδια (ζωγραφισμένη σε πολλα χρώματα ή με επικάλυψη μαρτζιπαν)

Αποφάσισα εν τέλει το Fresh που ειδα το σχεδιάκι και μου άρεσε πολύ και έχω ξαναφάει και είναι εξαιρετικό. Θα σας βάλω και φωτογραφίες αν τα καταφέρω....;) ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

το fresh κανει τελειες τουρτες!!!κι εμεις προπερσυ εκει την ειχαμε κανει. που μενεις μηπως σε βολευει ο ανανας στη νεα σμυρνη?ακομη καλυτερες απο το fresh!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

το fresh κανει τελειες τουρτες!!!κι εμεις προπερσυ εκει την ειχαμε κανει. που μενεις μηπως σε βολευει ο ανανας στη νεα σμυρνη?ακομη καλυτερες απο το fresh!!!

 

Όχι δεν με βολεύει η Ν.Σμύρνη. Δεν πειράζει όμως, καλό και το Fresh!

Thanx για την πληροφορία πάντως! ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...