Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαπτιση πριν το Πασχα γίνεται???


Panagiota

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κι εγώ έτσι ξέρω...ότι στην βάπτιση δεν υπάρχει κανένας περιορισμός είναι μυστήριο όπως η θεία κοινωνία και δεν υπάρχει περιορισμός ούτε για πάσχα ούτε πχ.(χτύπα ξύλο-ενημερωτικά το αναφέρω μόνο-μακρυά από μας-φτου φτου) λόγω πένθους.

Υ.Γ.: είμαι λίγο προληπτική θα το καταλάβατε ε; :D

Link to comment
Share on other sites

AX Γιωτούλα μου, χτύπησες φλέβα. Η πεθερά μου δε θέλει να έρθει στη βάφτιση γιατί πριν δύο εβδομάδες πέθανε ο αδερφός της(στο γάμο μας είχε πεθάνει και ο άλλος της αδερφός). Δε λέω νιώθω τον πόνο της αλλά δεν πρέπει το παιδάκι μου να τους έχει όλους γύρω του σ''αυτή την ιερή στιγμή.

και με δεδομένο ότι είμαστε όλοι αγαπημένοι και δεν έχουμε προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η βάφτιση είναι μυστήριο δεν έχει καμμιά σχέση με πένθος και τέτοια. Αν δεν θέλει δεν έρχεται στο τραπέζι και στους χορούς! Κατανοητό. Αλλά πές της την Κυριακή δεν πηγαίνει εκκλησία και δεν πρόκειται να κοινωνήσει π.χ. επειδή έχει πένθος?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά παρεπιπτόντως πως την έχουν δει όλοι με την βάπτιση;

Νομίζουν ότι είναι κάτι αστείο και όποτε θέλουμε το ακυρώνουμε και δεν πειράζει; Εμένα αυτό με τρελαίνει επειδή για τα δικά μου στάνταρ η βάπτιση πρέπει να γίνεται νωρίς και επειδή κάποιοι με καθεστέρησαν και εμένα με ηλίθιες δικαιολογίες (συγνώμη για την έκφραση αλλά είμαι πολύ εκνευρισμένη με αυτό το θέμα).Δεν μπορώ να καταλάβω πως το βλέπουν!

Έχω ακούσει τον πόνο μαμάδων που το παιδάκι τους έφυγε από την ζωή αβάπτιστο (μακρυά από εμάς αλλά όλα μέσα στην ζωή είναι..ποτέ δεν πας με το κακό στο νου αλλά πρέπει να υπάρχει κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μας) αλλά και επειδή ακόμη και την θεία Κοινωνία τη στερούνται τα αβάπτιστα μωράκια εμένα με πειράζει πολύ.

Ο ένας εμένα τουλάχιστον μου έλεγε αα δεν θα είναι καλή εποχή ο άλλος πχ έχει πένθος ο άλλος έχει κανονίσει διακοπές και γενικά ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του εμένα το παιδί μου(και τις καθεμιάς μας βέβαια) θα μείνει αβάπτιστο;;;;;;;;;

ΕΛΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ...ΔΩΣΕ ΤΟΥΣ ΦΩΤΗΣΗ!

Link to comment
Share on other sites

Βαπτίσεις γίνονται ΣΙΓΟΥΡΑ , και την σαρακοστή και τον δεκαπενταύγουστο αλλά και την εβδομάδα πριν τα χριστούγεννα.

 

Το παιδάκι σου αν και αβάπτιστο να το πηγαίνεις για την θεια κοινωνία .

Ο ιερέας μπορεί να μην σε συγχωρήσει ποτέ , ο θεός θα σε συγχωρέσει στα σίγουρα :wink: .

Πολύ απλά λες στον ιερέα το όνομα που έχεις στο μυαλό σου για το παιδί.

Ο θεός δεν ασχολείται με τέτοιες μικρότητες , αυτά είναι δικά μας καμώματα.

Link to comment
Share on other sites

Βαπτίσεις γίνονται ΣΙΓΟΥΡΑ , και την σαρακοστή και τον δεκαπενταύγουστο αλλά και την εβδομάδα πριν τα χριστούγεννα.

 

Το παιδάκι σου αν και αβάπτιστο να το πηγαίνεις για την θεια κοινωνία .

Ο ιερέας μπορεί να μην σε συγχωρήσει ποτέ , ο θεός θα σε συγχωρέσει στα σίγουρα :wink: .

Πολύ απλά λες στον ιερέα το όνομα που έχεις στο μυαλό σου για το παιδί.

Ο θεός δεν ασχολείται με τέτοιες μικρότητες , αυτά είναι δικά μας καμώματα.

Έχεις πολύ μεγάλο δίκιο σε αυτό που λες.Όντως έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βαπτίσεις γίνονται ΣΙΓΟΥΡΑ , και την σαρακοστή και τον δεκαπενταύγουστο αλλά και την εβδομάδα πριν τα χριστούγεννα.

 

Το παιδάκι σου αν και αβάπτιστο να το πηγαίνεις για την θεια κοινωνία .

Ο ιερέας μπορεί να μην σε συγχωρήσει ποτέ , ο θεός θα σε συγχωρέσει στα σίγουρα :wink: .

Πολύ απλά λες στον ιερέα το όνομα που έχεις στο μυαλό σου για το παιδί.

Ο θεός δεν ασχολείται με τέτοιες μικρότητες , αυτά είναι δικά μας καμώματα.

Έχεις πολύ μεγάλο δίκιο σε αυτό που λες.Όντως έτσι είναι.

 

Ναι καλέ! Έγώ είχα πάει μια φορά στην εκκλησία και η νεοκόρισσα δεν με άφηνε να πάω πιο μέσα γιατί μου λέει είναι αβάπτιστο! (εγώ της το είχα αναφέρει) και της λέω αν υπάρχει πρόβλημα να μου το πει ο ίδιος ο παπάς! Φυσικά το βούλωσε! :o Γιατί μπορεί και να σταματούσα την λειτουργία αν έλεγε καμια παραπάνω κουβέντα! :twisted:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Βαπτίσεις γίνονται ΣΙΓΟΥΡΑ , και την σαρακοστή και τον δεκαπενταύγουστο αλλά και την εβδομάδα πριν τα χριστούγεννα.

 

Το παιδάκι σου αν και αβάπτιστο να το πηγαίνεις για την θεια κοινωνία .

Ο ιερέας μπορεί να μην σε συγχωρήσει ποτέ , ο θεός θα σε συγχωρέσει στα σίγουρα :wink: .

Πολύ απλά λες στον ιερέα το όνομα που έχεις στο μυαλό σου για το παιδί.

Ο θεός δεν ασχολείται με τέτοιες μικρότητες , αυτά είναι δικά μας καμώματα.

ακριβως
Link to comment
Share on other sites

artemis

Ναι καλέ! Έγώ είχα πάει μια φορά στην εκκλησία και η νεοκόρισσα δεν με άφηνε να πάω πιο μέσα γιατί μου λέει είναι αβάπτιστο! (εγώ της το είχα αναφέρει) και της λέω αν υπάρχει πρόβλημα να μου το πει ο ίδιος ο παπάς! Φυσικά το βούλωσε! :o Γιατί μπορεί και να σταματούσα την λειτουργία αν έλεγε καμια παραπάνω κουβέντα!

 

Καλέ τι είναι το αβάπτιστο ? Μίασμα ? Πωπώ εγώ θα την είχα στολίσει ..σίγουρα!

Τι άλλο έχουμε να ακούσουμε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

σημερα μας προτειναν να γινουμε νονοι ξερετε αν γινεται βαπτιση στη σαρακοστη του πασχα για αρχες μαρτιου μας ειπαν

 

 

 

μιας και καθαρα δευτερα πεφτει 7 μαρτη καντο ενα σουκου νωριτερα γυρω στις 28/02 ή 01/03 και θα ειστε οκ...αν και ξερω οτι βαφτιση στη σαρακοστη γινεται...εχω παει....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήγα πέρυσι και μάλιστα σε 3!!Χίλια τα εκατό γίνονται βαφτίσεις.Μη σου πω ότι είναι και καλύτερα,γιατί δεν γίνονται η μια πίσω από την άλλη, όπως τις άλλες περιόδους και έτσι μπορείς να στολίσεις με την ησυχία σου και να μην μπερδευτούν οι καλεσμένοι με αυτούς των άλλων βαφτίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μυστήρια γίνονται κανονικά τη Σαρακοστη, εκτός ίσως απο τη Μεγάλη Εβδομάδα. Ο λόγος που ο κόσμος δεν προτιμάει εκείνο το διάστημα, είναι γιατί, λόγω νηστείας, έχουν πολλούς περιορισμούς στο μενού του τραπεζιού.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μυστήρια γίνονται κανονικά τη Σαρακοστη, εκτός ίσως απο τη Μεγάλη Εβδομάδα. Ο λόγος που ο κόσμος δεν προτιμάει εκείνο το διάστημα, είναι γιατί, λόγω νηστείας, έχουν πολλούς περιορισμούς στο μενού του τραπεζιού.

αληθεια?ολα για το φαγητο?εγω νομιζα απο την εκκλησια υπαρχει περιορισμος

ευχαριστω κοριτσια.απο το γενναρη μου ειπαν οι γονεις πως θα ρωτησουν,αδικα τους εβαλα στη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που σου λέω είμαι σίγουρο. Όλα εξαρτώνται από το τι βάπτιση θέλουν να κάνουν οι γονείς. Αν δηλαδή θέλουν πολύ ανοικτή, με πολύ κόσμο και μεγάλο τραπέζι, μάλλον η σαρακοστή δεν θα τους βολέψει, γιατί πολύς κόσμος νηστεύει. Αν όμως είναι μετρημένα τα άτομα και δεν νηστεύουν κιόλας, ή δεν θα γίνει καθόλου τραπέζι, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Έτσι βάφτισε πέρισυ το Μάρτιο ένας θείος μου, αλλά στο τραπέζι ήταν μόνο 10 άτομα και δεν νήστευε κανένας. Όπως σου είπε και η Γιασεμή παραπάνω, μπορεί να γίνει και ακριβώς το ΣΚ πριν την Καθαρά Δευτέρα, για να μην έχει αρχίσει η νηστεία.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια γίνονται βαφτίσεις τη Σαρακοστή. Εγώ το γιο μου τον βάφτισα με δόξα και τιμή 16 Απριλίου, δύο εβδομάδες πριν το Πάσχα το 2004. Γάμοι δεν γίνονται.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μυστήρια γίνονται κανονικά τη Σαρακοστη, εκτός ίσως απο τη Μεγάλη Εβδομάδα. Ο λόγος που ο κόσμος δεν προτιμάει εκείνο το διάστημα, είναι γιατί, λόγω νηστείας, έχουν πολλούς περιορισμούς στο μενού του τραπεζιού.

 

 

Αγγελίνα μου όταν λες όλα τα μυστήρια,εννοείς και τους γάμους??Γιατί είμαι σίγουρη ότι δεν γίνονται την Σαρακοστή,αν και κάπου έχω διαβάσει πως μπορεί να γίνει μια εξαίρεση σε πολύ ειδικές περιπτώσεις,όπως πχ σοβαρό πρόβλημα υγείας των γονιών του ζευγαριού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...