Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα βαλει γυαλια.....


Recommended Posts

:(:( ειμαι να σκασω...

ειδα εδω και 2 βδο.οτι το ενα ματακι στραβωνε...και την πηγα σημερα και ειπε οτι εχει υπερμετρωπια...?και πρεπει να βαλει γυαλακια....

εκλαιγε το καιμενο...παει πρωτη..και ελεγε οτι δεν θελω να βαλω...κανεισ στην ταξη δεν φορα....:(

γαμ....λετε να παρω και 2 γνωμη;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου αν θα αισθανθείς πιο καλά πάρε και μία δεύτερη γνώμη αλλά καλό θα ήταν να προετοιμάσεις το παιδί είτε παίρνοντας κάποια βιβλία που αναφέρονται σε παιδιά δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=74642&highlight=%F5%F0%E5%F1%EC%E5%F4%F1%F9%F0%DF%E1 είτε σε ήρωες που πιστεύεις ότι της αρέσουν και φοράνε γυαλάκια ή με βιβλία που αναφέρονται στην διαφορετικότητα θα τόνιζα στο παιδί ότι δεν χρειάζεται όλοι να είμαστε ίδιοι και φυσικά θα της έδινα την επιλογή να διαλέξει εκείνη τι γυαλιά θα φορέσει:-)

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

:(:( ειμαι να σκασω...

ειδα εδω και 2 βδο.οτι το ενα ματακι στραβωνε...και την πηγα σημερα και ειπε οτι εχει υπερμετρωπια...?και πρεπει να βαλει γυαλακια....

εκλαιγε το καιμενο...παει πρωτη..και ελεγε οτι δεν θελω να βαλω...κανεισ στην ταξη δεν φορα....:(

γαμ....λετε να παρω και 2 γνωμη;;;;

 

να παρεις 2 γνωμη γιατι μπορει με κλεισιμο του ματιου να διορθωθει

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί το θεωρείτε τόσο τραγικό να φορέσει γυαλιά;

 

Σε θέματα υγείας πάντα, είμαι της άποψης να παίρνει ο άλλος δεύτερη γνώμη !

Όχι για να ακούσουμε τα καλύτερα νέα αλλά γιατί, σχεδόν πάντα , δυο μυαλά είναι καλύτερα από ένα

και τρία καλύτερα από δύο κοκ

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί το θεωρείτε τόσο τραγικό να φορέσει γυαλιά;

 

Σε θέματα υγείας πάντα, είμαι της άποψης να παίρνει ο άλλος δεύτερη γνώμη !

Όχι για να ακούσουμε τα καλύτερα νέα αλλά γιατί, σχεδόν πάντα , δυο μυαλά είναι καλύτερα από ένα

και τρία καλύτερα από δύο κοκ

Συμφωνω!!!

Τα παιδια μου φορεσαν απο τα 3.5 χρονια του το ενα και απο τα 4.5 το αλλο. Στην αρχη η αληθεια ειναι οτι σοκαριστικα αλλα ποτε μα ποτε δεν τους το εδειξα. Τους το περασα σαν κατι χαλαρο και ποτε δεν ειχαν προβλημα στο σχολειο η καπου αλλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα γιατί το θεωρείτε τόσο τραγικό να φορέσει γυαλιά;

 

Σε θέματα υγείας πάντα, είμαι της άποψης να παίρνει ο άλλος δεύτερη γνώμη !

Όχι για να ακούσουμε τα καλύτερα νέα αλλά γιατί, σχεδόν πάντα , δυο μυαλά είναι καλύτερα από ένα

και τρία καλύτερα από δύο κοκ

 

οχι οχι,ενωειτε βρε συ δεν ειναι κακο..απλα στεναχωριετε αυτη μηπως και τα αλλα παιδια την κοροιδευουν....

ρωτησα και γω για κλεισιμω του ματιου..και ειπε η γιατρος οτι αυτη την στιγμη δεν χρειζεται..ειναι λιγο.ξερω εγω.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά είναι σκληρά και θα την κοροϊδεύουν. Να σαι λοιπόν προετοιμασμένη για να την προετοιμάσεις. Αλλά αν και η 2η γνώμη είναι γυαλιά, να της τα φορέσεις και να κάνεις ότι μπορείς για να τα συνηθίσει. Έχω μυωπία απ τα 9-10 μου χρόνια. Δε μαθαίνεις ποτέ να ζεις με τα γυαλιά, αν κάτι μου λείπει είναι να ξυπνήσω μες τη νύχτα και να μη κάνω την κίνηση να βάλω τα γυαλιά. Εδώ και χρόνια όμως αν και έχω πολλούς βαθμούς μυωπίας είμαι σταθερή ενώ η μαμά μου που υπό τον φόβο της κοροϊδίας δεν φορούσε τα γυαλιά της, κοντεύει 50 και η μυωπία ανεβαίνει κάθε χρόνο...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα!

θαμπελινα μου κι εγω εφαγα τετοιο σοκ αυτες τις μερες..ενω το παιδι μου δεν ειχα τιποτα φαινομενικα,πηγαμε σε οφθαλμιατρο για τσεκ απ ενοψει του νηπιαγωγειου των εξετασεων,επειδη θα ξεκινησουμε απο σεπτεμβρη,και μας ειπε υπερμετρωπια γυαλια και κελισιμο του καλου ματιου 6 ωρες τη μερα!!!!

 

μεχρι στιγμης τοχει παρει καλα....βεβαια δεν φορεσε ακομη η δεν το κλεισαμε γιατι πηραμε δευτερη γνωμη η οποια ηταν ναι μεν ιδια στον τροπο αντιμετωπισης αλλα διαφορετικη στη διαγνωση!!!!!!!οποτε εχω κλεισει ραντεβου και σε 3ο γιατρο!!!!!!!κι αν χρειαστει και σε 4ο!!!!

το ιδιο να κανεις κι εσυ αλλα να ξερεις οτι υπαρχει η πιθανοτητα να διχαστεις οπως κι εμεις....

Link to comment
Share on other sites

:(:( ειμαι να σκασω...

ειδα εδω και 2 βδο.οτι το ενα ματακι στραβωνε...και την πηγα σημερα και ειπε οτι εχει υπερμετρωπια...?και πρεπει να βαλει γυαλακια....

εκλαιγε το καιμενο...παει πρωτη..και ελεγε οτι δεν θελω να βαλω...κανεισ στην ταξη δεν φορα....:(

γαμ....λετε να παρω και 2 γνωμη;;;;

 

 

Μη στεναχωριέσαι άδικα. Μπορεί στην πρώτη να μην φορά κανένα, αλλά στις επόμενες τάξεις θα συναντήσει κι άλλα παιδάκια που θα φοράνε.

Δώσε προσοχή στο σκελετό των γυαλιών, να είναι ωραίος και να της πηγαίνει.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί το θεωρείτε τόσο τραγικό να φορέσει γυαλιά;

 

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ. Όσο για την κοροϊδία, δεν ξέρω, μπορεί, μπορεί και όχι. Πάντως στην τάξη μου, εκείνα τα χρόνια, θυμάμαι πως όταν έβαλε το πρώτο παιδί γυαλιά, οι υπόλοιποι όχι μόνο δεν το κοροϊδέψαμε, ίσα-ίσα το ζηλέψαμε κιόλας! Μετά από λίγες μέρες εμφανίστηκε το δεύτερο παιδί με γυαλιά, τα οποία είχαν σκέτο τζάμι, για λόγους προστασίας του ματιού (υποτίθεται). Ακόμα πάντως πιστεύω ότι ήταν για λόγους επίδειξης...

 

Πάντως λίγο-πολύ όλοι τρέξαμε τότε στον οφθαλμίατρο, με την ελπίδα να βάλουμε κι εμείς γυαλιά. Ακόμα θυμάμαι την απογοήτευση όταν τελικά, εγώ τουλάχιστον δεν χρειάστηκα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδιά μου είναι πρώτη τάξη και στο τμήμα της κόρης μου ένα κοριτσάκι φοράει γυαλιά. Δεν έχω ακούσει ούτε μία φορά να το κορο'ι'δεύουν,

το λέω με σιγουριά γιατί τα παιδιά κατεβαίνουν και για παιχνίδι στην γειτονιά,

δεν έχω ακούσει τίποτα- ενώ έχω ακούσει να λένε για κάποιον ο χοντρούλης,

για άλλον ο μυξιάρης,κ.ά., οπότε μην ανησυχείς άδικα,-βέβαια σε μεγαλύτερες τάξεις μπορεί τα πράγματα να αγριεύουν, αλλά θα έχεις χρόνο να το αποδεχτείς και να το συνηθίσεις

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

εγω όταν είμουνα μικρή ζήλευα μέχρι που χρειάστηκε να φορέσω...

Το ίδιο και τα παιδιά μου τώρα - ζηλεύουν ένα παιδάκι στην τάξη τους που φοράει!

Το πρόβλημα στις μικρές τάξεις δεν είναι η κοροιδία - φρόντισε να πάρεις ένα ωραίο - μοντέρνο σκελετό. Το πρόβλημα είναι η πρακτικότητα - θα επέλεγα πλαστικό φακό και σκελετό που να εφαρμόζει καλά ή να μπορεί να φορεθεί με ελαστικό (για τον αθλητισμό, για το παιχνίδι, για το διάλειμμα)

Εχει πολύ ώραια σχέδια και θα είναι περισσότερο σαν ένα ωραίο αξεσουάρ που έχει το παιδί παρά λόγος για κοροιδία

Link to comment
Share on other sites

Να πω την εμπειρία μου ως παιδάκι που φόρεσε γυαλιά στην Α' δημοτικού. Είχα και έχω υπερμετρωπία 1 βαθμό στο δεξί και 3,5 στο αριστερό. Μέχρι τα 18 φόραγα τα γυαλιά κανονικά αλλά δεν είχα πρόβλημα χωρίς γυαλιά όπως έχουν οι μύωπες. Είχα ορατότητα 10/10 και με τα δύο μάτια ενώ με το αριστερό μόνο είχα 5/10. Στα 18 έβγαλα τα γυαλιά και δεν τα ξαναφόρεσα για πολλά χρόνια. Πριν από κανένα χρόνο άρχισα να τα φοράω περιστασιακά, διάβασμα, κομπιούτερ και πριν 2-3 μήνες συστηματικά. Τώρα πλέον δεν μπορώ χωρίς γυαλιά, η όρασή μου για κοντά έχει μειωθεί δραματικά μέσα σε 1-2 μήνες.

 

Θεωρώ ότι πλέον οι οφθαλμίατροι πρέπει να μπορούν να καθοδηγούν αν χρειάζεται συστηματική χρήση γυαλιών από μικρά παιδάκια για υπερμετρωπία.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο το να κοροηδεύει ένα παιδί κάποιον που φοράει γυαλιά..Πχ στην δική μου <στενή> οικογένεια φοράνε γυαλιά ο άντρας μου, η μαμα μου, ο μπαμπάς μου, η πεθερά μου, ο πεθερός μου, ο αδερφός μου και η κουνιάδα μου..Πλάκα πλάκα μόνο έγω και η αδερφή μου γλιτώσαμε..Είναι δυνατόν να κοροϊδέψει αργότερα κάποιον η κόρη μου??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.Το ολο θεμα ειναι πως το περναμε εμεις στα παιδια μας.Αν εμεις σαν γονεις,δειξουμε οτι δυσανασχετουμε με την ιδεα του να βαλουν γυαλακια η να κλεισουν το ενα ματακι τοτε αυτοματα θα περασει στο παιδι.Πολυ σωστα ειπε μια φιλη πιο πανω οτι καλο ειναι να παρουσιασουμε μερικους ηρωες παραμυθιων που φορανε γυαλακια,βλεπε χαρι ποτερ,οπως επισης να του τονισουμε οτι αντιθετος θα δειχνει διαφορετικο απο τα αλλα παιδακια προς το καλο.Συμαντικο επισης ειναι να διαλεξει το παιδακι μονο του τον σκελετο που θα φορεσει.Θα προτεινα επισης και μια δευτερη γνωμη απο παιδοφθαλμιατρο.Ειμαι οπτικος και αν ενδιαφερεται καποια κοπελα μπορει να της δωσω οποιαδηποτε συμβουλη πανω στο θεμα!!!

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α να παρεις και δευτερη γνωμη ( εμεις πριν βάλει γυαλία ειχαμε παει σε 4 γιατρούς :-) )

και μη σκας

αν βαλετε γυαλία και το παιδι θα βλεπει και καλυτερα θα μεγαλωσει και η αυτοπεποίηθηση του :wink: και μετα θα το ξεπεράσει

θα βρείτε και κολπα λεξεις κλειδια που θα το κάνουν το παιδι να νιωσει καλύτερα :-)

 

δεν ειναι για να σκάς

να ναι καλα τα μάτια του παιδιού ειναι το θέμα !

Link to comment
Share on other sites

Να πω την εμπειρία μου ως παιδάκι που φόρεσε γυαλιά στην Α' δημοτικού. Είχα και έχω υπερμετρωπία 1 βαθμό στο δεξί και 3,5 στο αριστερό. Μέχρι τα 18 φόραγα τα γυαλιά κανονικά αλλά δεν είχα πρόβλημα χωρίς γυαλιά όπως έχουν οι μύωπες. Είχα ορατότητα 10/10 και με τα δύο μάτια ενώ με το αριστερό μόνο είχα 5/10. Στα 18 έβγαλα τα γυαλιά και δεν τα ξαναφόρεσα για πολλά χρόνια. Πριν από κανένα χρόνο άρχισα να τα φοράω περιστασιακά, διάβασμα, κομπιούτερ και πριν 2-3 μήνες συστηματικά. Τώρα πλέον δεν μπορώ χωρίς γυαλιά, η όρασή μου για κοντά έχει μειωθεί δραματικά μέσα σε 1-2 μήνες.

 

Θεωρώ ότι πλέον οι οφθαλμίατροι πρέπει να μπορούν να καθοδηγούν αν χρειάζεται συστηματική χρήση γυαλιών από μικρά παιδάκια για υπερμετρωπία.

Εμεις εχουμε μονο στο ενα ματι,2,5.και η γιατρος ειπε οτι μπορει μετα να μην φοραγια παντα...ειπα 8α παρω και μια 2 γνωμη..αλλα ολοι λενε και το γνωριζω και γω,ειναι η καλητερη γιατρος εδω στην πολη μας..αγγλια ηταν.

ευχαριστω για την απαντησεισας!!! αυριο 8α παμε να διαλεξουμε..;)τωρα χαιρεται..θελει να ειναι μωβ!χχαχ

Link to comment
Share on other sites

να μην στενοχωριεσαι καθολου....

 

στο λεω λοιπον εγω,που περυσι οταν βρηκαν στον μικρο μου μυωπια στα 3,5 του χρονια, κοντεψα να πεθανω!εκλαιγα σαν υστερικη, τις πρωτες μερες δε συνεχεια και παντου!!!!! (στον δευτερο γιατρο που πηγα,ειχα δυο βοηθους του γιατρου να με ακολουθουν με χαρτομαντηλα!!!TRAGIC που λεει κι η Τασουλαααα..........!!!!)

 

επειδη κι εγω φοραω γυαλια απο το δημοτικο, και εχει μικρη μυωπια και ο αντρας μου, ψυχολογικα ημουν προετοιμασμενη οτι και τα δυο παιδια μου θα κανουν καποια στιγμη μυωπια,απλα μου ηρθε αποτομο με τον μικρο λογω της ηλικιας!

 

λοιπον, και τα γυαλακια της θα βαλει η μικρη σου,και κανενας δεν θα την κοροιδεψει, κι επειδη θα αρχισει να βλεπει καλυτερα η μικρη,μια χαρα θα τα θελει και με το καλο καποια ωραια μερα το ματακι της θα ειναι οκ και θα τα βγαλει κι ολας.... (εμεις θα ειμαστε κολλημενοι με τα γυαλακια μας αλλα τι να κανουμε...............)

 

να ηρεμησεις λοιπον, ωστε ΕΣΥ να μην δημιουργησεις προβλημα στην μικρουλα σου και να μην θεωρησει οτι της εχει συμβει κατι κακο η ασχημο!

 

τους συναδελφικους μου (στο κλαμα ) χαιρετισμους!!! :)

Link to comment
Share on other sites

με γεια σας! και μεις βάλαμε πριν λίγους μήνες, από τα 3 μας, και το πήρε πολύ καλά, μετά απο μια δυο μερες δεν το ξαναναφέραμε, και στον παιδικό όλα καλά, ήθελαν να της τα πάρουν να το δοκιμάσουν!

 

όσο για τους οφθαλμίατρους πήγαμε σε δύο και πήραμε και 3η γνώμη... μεγάλη ταραχή, 3 διαφορετικές "μετρήσεις", πληρώνεις για να νιώσεις ασφάλεια για την επιλογή σου και καταλήγες να ταράζεσαι και να αμφιβάλεις περισσότερο...

 

ματάκι αν σου πουν να βάλει να το κάνεις οπωσδήποτε, φορούσα και γω μικρή, με 7 βαθμούς υπερμετρωπία, και αυτό με έσωσε και ελέγχω τον στραβισμό μου, τουλάχιστον όταν δεν είμαι πολυ κουρασμένη....!:lol:

 

όσο για το σχολείο, και εγώ ανυσηχώ πολύ αλλά θέλω να ελπίζω οτι έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα...

 

εγώ πάντως το έχω ήδη ψάξει για φακούς από την παιδική ηλικία, αν την δω να περνάει οτι πέρασα εγώ θα το τολμήσω χωρίς δεύτερη σκέψη!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα γράψει κι εγώ ότι πέρασα παρόμοια φρίκη πριν από λίγους μήνες... Η μικρή έπρεπε να βάλει γυαλιά για μυωπικό αστιγματισμό 2,50 βαθμών περίπου... Τελικά πήραμε ωραία γυαλιά και ευτυχώς όπου πάμε της λένε τί ωραία κόκκινα γυαλιά που έχει... Στο σχολείο ειχαμε ένα προβληματάκι καθώς είναι η πρώτη που έβαλε γυαλιά (προνήπιο) και όοοοοολοι ρωτούσαν γιατί φορεσε γυαλιά... Ευτυχώς η κοροιδία τους είναι να τη φωνάζουν δασκαλα και εγώ της είπα ότι αυτό είναι ευχή και όχι κοροιδία...:lol:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πήγα κορίτσια τον μεγάλο μου γιο στο γιατρό γιατί μου παραπονιόταν ότι δεν έβλεπε στο σχολείο.Έχει 3 με 4 βαθμούς αλλά πρέπει να ξαναπάμε για να του βάλει σταγόνες και να κάνει οριστική μέτρηση.Φόραγε γυαλιά αλλά με 0,75 τελευταία μέτρηση το Σεπτέμβρη.Δεν ξέρω τι έγινε ξαφνικά .Από εδώ και πέρα γυαλιά μόνιμα.Του πάνε βέβαια αλλά και εγώ φοβάμαι λίγο με το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Φοράω γυαλιά από 10 χρ, και κατά όλη μου την εφηβεία τα φορούσα, και πρέπει να πω πως ποτέ δεν είχα πρόβλημα ούτε στην τάξη ούτε πουθενά.

(ίσα ίσα από τα 16 μου ακούω πως μου πάνε πολύ και πως τα γυαλιά πάνω σε μια κοπέλα έχουν έναν ιδιαίτερο ερωτισμό, αλλά άσχετο αυτό ^_^)

 

Καμια απολύτως φρίκη εδώ δεν υπάρχει. Εκτος βέβαια αν η μαμά αγοράσει στο παιδί της γυαλιά Παττυ-στυλ με χοντρό άσχημο σκελετό. Αλλά αυτό δεν θα είναι θέμα γυαλιών, θα είναι θέμα γούστου και μόνο. Σόρυ αλλά ότι αγοράσουμε εμείς ως γονείς αυτό θα φορέσουν τα παιδιά μας, οπότε αν είναι καλόγουστες οι επιλογές μας θα δείχνουν όμορφα, και το αντίθετο.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Φοράω γυαλιά από 10 χρ, και κατά όλη μου την εφηβεία τα φορούσα, και πρέπει να πω πως ποτέ δεν είχα πρόβλημα ούτε στην τάξη ούτε πουθενά.

(ίσα ίσα από τα 16 μου ακούω πως μου πάνε πολύ και πως τα γυαλιά πάνω σε μια κοπέλα έχουν έναν ιδιαίτερο ερωτισμό, αλλά άσχετο αυτό ^_^)

 

Καμια απολύτως φρίκη εδώ δεν υπάρχει. Εκτος βέβαια αν η μαμά αγοράσει στο παιδί της γυαλιά Παττυ-στυλ με χοντρό άσχημο σκελετό. Αλλά αυτό δεν θα είναι θέμα γυαλιών, θα είναι θέμα γούστου και μόνο. Σόρυ αλλά ότι αγοράσουμε εμείς ως γονείς αυτό θα φορέσουν τα παιδιά μας, οπότε αν είναι καλόγουστες οι επιλογές μας θα δείχνουν όμορφα, και το αντίθετο.

 

θηριάκι εμείς με την υπερμετρωπία ξέρουμε και ανυσηχούμε, τα γυαλιά μας δεν είναι όμορφα ουτε με τον πιο καλόγουστο σκελετό, γιατί όταν έχεις +7 ο φακός είναι σαν του σέρλοκ χόλμς:-P, σου κάνει κάτι μάτια τετραπλάσια, πως να το αντισταθμίσεις αυτό? εγώ που τέτοια φορούσα μέχρι τα 16, πέρασα των παθών μου τον τάραχο, γι' αυτό στεναχωρέθηκα που το κληρονόμησε και η κόρη μου...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...