Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα παιδια μπουκωνονται με φαρμακα


Recommended Posts

Κοριτσια διαβασα σημερα ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο και θα ηθελα να το μοιρστω μαζι σας.

 

ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΑ. ΒΟΗΘΑΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟΥΣ.

Είναι σε όλους γνωστό, ότι τα αντιβιοτικά δεν έχουν καμία επίδραση στους ιούς και δε βοηθούν το παιδί σας να ξεπεράσει πιο εύκολα το κοινό κρυολόγημα που έχει. Συνηθίζεται να λέγεται το εξής: «Αν έχεις κοινό κρυολόγημα και δεν πάρεις αντιβίωση, τότε θα γίνεις καλά σε επτά μέρες. Αν όμως πάρεις αντιβίωση τότε θα γίνεις καλά σε μια βδομάδα.».

Δυστυχώς, παρά το γεγονός ότι οι ίδιοι οι παιδίατροι ξέρουν ότι το αντιβιοτικό δεν προσφέρει τίποτε σε μια ιογενή μόλυνση, εντούτοις οι μελέτες δείχνουν ότι οι παιδίατροι και γενικά όλοι οι γιατροί συνταγογραφούν αντιβιοτικά περισσότερο από ότι χρειάζεται.

Πρέπει εσείς οι γονείς να γνωρίζετε, πως το πιο εύκολο πράμα για ένα γιατρό είναι να συνταγογραφήσει ένα αντιβιοτικό. Όμως καλός γιατρός είναι αυτός, που δίνει αντιβιοτικά εκεί όπου είναι αναγκαία και αποφεύγει τα αντιβιοτικά στις περιπτώσεις, που δεν πρόκειται να βοηθήσουν σε τίποτε.

Η άσκοπη χρήση των αντιβιοτικών μπορεί να προκαλέσει ζημιά και στον ίδιο τον οργανισμό. Είναι βέβαιο ότι η υπερβολική χρήση των αντιβιοτικών οδηγεί στη δημιουργία ανθεκτικών μικροβίων. Δηλαδή κάποια από τα μικρόβια δε σκοτώνονται πια από τα αντιβιοτικά που έχουμε στη διάθεσή μας, λόγω της κακής χρήσης των αντιβιοτικών. Αν λάβουμε υπόψιν, ότι οι επιστήμονες έχουν από καιρό προειδοποιήσει ότι δεν μπορούν πια να εφεύρουν καινούρια αντιβιοτικά, καταλαβαίνετε ότι το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί θα είναι τεράστιο. Θα φτάσουμε ίσως σε κάποια εποχή, που άνθρωποι θα πεθαίνουν από μολύνσεις.

Η ευθύνη λοιπόν όλων είναι μεγάλη. Πρώτα ανήκει στους επαγγελματίες υγείας, αλλά ευθύνη έχει και ο απλός κόσμος.

Μελέτες απέδειξαν ότι ο γιατρός επηρεάζεται από τους γονείς στην απόφασή του να δώσει αντιβίωση με τον εξής μηχανισμό. Αν οι γονείς πιστεύουν ότι το παιδί τους χρειάζεται αντιβίωση και δε δοθεί τότε είναι πιθανό, κάποιοι από αυτούς να επισκεφθούν άλλο γιατρό για να «αξιολογήσει καλύτερα το παιδί τους». Συχνά οι γιατροί δεν αφιερώνουν χρόνο για να εξηγήσουν στους γονείς με λεπτομέρεια γιατί το παιδί τους δε χρειάζεται αντιβίωση. Βλέπετε λοιπόν ότι η ευθύνη για τη σωστή χρήση των αντιβιοτικών βαρύνει περισσότερο τους γιατρούς, αλλά αν γνωρίζουμε και εμείς αυτά που έχουν ήδη αναφερθεί στο άρθρο αυτό, τότε πιστεύω ότι θα συμβάλουμε στην ορθότερη και πιο καλή χρήση των αντιβιοτικών. Διαφορετικά σύντομα θα υπάρξουν προβλήματα, που θα αφορούν αναμφισβήτητα τον κάθε ένα εμάς, γιατί απλούστατα ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να αρρωστήσει.

 

Να θυμάστε λοιπόν ότι:

 

1.Το κοινό κρυολόγημα και γενικά οι ιώσεις δεν χρειάζονται αντιβιοτικά.

2.Τα αντιβιοτικά μπορεί να προκαλέσουν ζημιά στον οργανισμό μας.

3.Η κακή και άσκοπη χρήση των αντιβιοτικών μακροπρόθεσμα θα δημιουργήσει μικρόβια που δεν θα σκοτώνονται από τα αντιβιοτικά που έχουμε στην διάθεση σας. Άρα είναι καθήκον όλων μας να προστατέψουμε τα όπλα που έχουμε σήμερα στη διάθεση μας για να αντιμετωπίζουμε τις μολύνσεις.

 

 

κι εγω τα εβαζα με τον παιδιατρο μου η ξερολα

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η αλήθεια είναι πως κι εγώ κάποια στιγμλη είπα στην παιδιάτρο "δεν θα μας δώσετε αντιβοίωση ? :shock: " και τότε μου εξήγησε τι γίνεται με τα αντιβιωτικά ... Και είχε δίκιο . :D Και το ιδο φυσικά ισχυει για όλους οχι μόνο για τα παιδιά :)

 

701307r1q03koff3.gif

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε ifil μου αλλα τι να κανουνε κι αυτα τα καημενα που ταλαιπωρουντε δυο και τρεις βδομμαδες?Τι να πω μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Δεν ξερεις πλεον τι να κανεις.

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σκεφτομαι για τα παιδιά μου (3 χρονών και 6 μηνών) και φοβάμαι ότι είναι και αυτά πειραματόζωα των φαρμακευτικών εταιρείών, παλια έλεγαν στο κρύωμα να κάνεις διάφορα πρακτικά με βότανα, ζεστά μπάνια κάποιο depon, ένα σιρόπι για το βήχα και σε έσχατες περιπτώσεις αντιβίωση, ΤΩΡΑ;;;;;;;;;

Αμέσως σου δίνουν 2 αντιβιώσεις, βρογχοδιασταλτικά, βρογχολυτικά, αντισταμινικά, κορτιζονούχα σκευάσματα και ότι καινούριο έχουν βγάλει στην αγορά αυτές οι τόσο φιλάνθρωπες φαρμακευτικές εταιρείες!!!

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ : Ισχυρή εξασθένιση ανοσοποιητικού συστήματος των παιδιών μας και αναρρίθμητα συνακόλουθα προβλήματα...

 

Προτείνω επιστροφή στη παράδοση, στη φύση που τόσα έχει να μας διδάξει και πάντα νάμαστε σε επαγρύπνιση για όλα όσα μας δίνουν για τα παιδιά μας, άλλες γνώμες ;;;

Όλα στην όμορφη ζωή μας είναι θέμα προτεραιοτήτων που βάζουμε μόνοι μας, για αυτό ας ζήσουμε ευτυχισμένα το τώρα και άς μην τρελαινόμαστε και πολύ για το αύριο...μπαμπά πιπί...έλα πάμε,ναλλάξω κ πάνα στον μπέμπη μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτομαι για τα παιδιά μου (3 χρονών και 6 μηνών) και φοβάμαι ότι είναι και αυτά πειραματόζωα των φαρμακευτικών εταιρείών, παλια έλεγαν στο κρύωμα να κάνεις διάφορα πρακτικά με βότανα, ζεστά μπάνια κάποιο depon, ένα σιρόπι για το βήχα και σε έσχατες περιπτώσεις αντιβίωση,

 

 

γιατι ποιος σου ειπε οτι τωρα δε το κανουν αυτο????αντιπυρετικο,μπανιο,τσαγακια,σουπιτσες,,,οι γνωστες λυσεις για την τριημερη ιωση....σιροπι βηχα αν χρειαστει...αντιβιωση σε πολυ σπανιες περιπτωσεις.....

 

δε νομιζω οτι υπαρχει παιδιατρος να σου δινει αντιβιωση χωρις λογο....οσο για τα βρογχο,,,,πως τα ειπες....καποτε τα παιδια ζουσανε σε καθαρη ατμοσφαιρα...τωρα κοιτα που ζουνε......

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με το λελουδακι :) και εμας ο παιδιατρος δεν μας δινει τπτ χωρις λογο!! αντιβιωση εχει πιει 3 φορες απο οταν γενηθηκε η μπουμπουκα :) για μασκακια και τα αλλα που αναφερεις δεν το συζητω!! Μηπως να αλλάξεις παιδιατρο???

Και να ξερετε οτι βοηθαει παρα πολυ η "μη υπερπροστασια" δλδ μην το βγαλω εξω σημερα εχει κρυο (ντυστο καλα και βγάλτο) , μην πιανεις αυτο εχει μικροβια...( πως θα αναπτυξει καλο ανοσοπιοιτικο?) και ποσα αλλα μη λεμε καθε μερα????

εχει αλλαξει και η δικη μας συμπεριφορα προς τα παιδια εκτος απο το περιβαλον!!

Θυμηθητε πως μεγαλωσαμε εμεις :wink::wink::wink:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια! Αλλο παιδί έχει π.χ. ένα ελαφρό βήχα, χωρίς ακροαστικά, οπότε ο παιδίατρος μπορεί να συστήσει τσαγάκια και η γιαγιά εντριβές, άλλο όμως μπορεί να έχει βρογχιολίτιδα ή άσθμα και θα ΠΡΕΠΕΙ να ακολουθήσει φαρμακευτική αγωγή για να προλάβει τα χειρότερα!

 

Ο γονιός είναι υπεύθυνος για το παιδί του και για να ακολουθήσει ή όχι τις οδηγίες του γιατρού, να αλλάξει γιατρό αν πιστεύει πως δεν είναι ο κατάλληλος για το παιδί του κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την zouzounitsa και για αυτά που γράφει για την υπερπροστασία και με την Katrin ότι καθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Με κριτήριο τα φάρμακα και πόσο εύκολα τα συνιστά ο παιδίατρος, διάλεξα και εγώ τον δικό μου. Ο δικός μου δίνει φάρμακα μόνο αν είναι απόλυτη ανάγκη και ποτέ χωρίς λόγο.

Για αυτό Παναγάκη πολύ καλά κάνεις και προτείνεις επιστροφή στην παράδοση αλλά αυτό περνάει μόνο από το χέρι μας.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ναι σε όλες τις καλοπροαίρετες προτάσεις, όπως ταλέτε είναι, ανάλογα την περίπτωση σου λέει ο κάθε γιατρός τι πρέπει να κάνεις και έγκειται στην υπευθυνότητα του κάθε γονιού να πράξει ανάλογα. Η παραπάνω αναφορά μου έγινε λόγω κακής εμπειρίας με εναν <κύριο> που θέλει να λέγεται γιατρός μικρών αγγέλων, σύστηνε αντιβιώσεις και σιροπάκια ανάλογα με τισ προμήθειες που έπαιρνε απο τις φαρμ/κες εταιρείες και απο τον πειραματισμό με τα δικά μου παιδιά καθιέρωνε την ακόλουθή του πορεία. Αργήσαμε λίγο να τον κατάλαβουμε λόγω καλής φήμης που υποτίθεται ότι είχε.

Τώρα έχουμε έναν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ σε δημόσιο νοσοκομείο, νέο παιδί κοντά 40, πολύ προσεχτικό, επιτρέπει στον οργανισμό του παιδιού να ανασάνει και να δυναμώσει και το βασικό δεν βλέπει τα παιδιά μου σαν χαρτονομίσματα και επισκέψεις. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων έχουμε τη δυνατότητα λόγω ασφάλειας (δημοσίου) να πάμε σε ιδιώτη...

Σας ευχαριστούμε πολύ και περαστικά σε όλα τα αγγελούδια του κόσμου... :D:D:D

Όλα στην όμορφη ζωή μας είναι θέμα προτεραιοτήτων που βάζουμε μόνοι μας, για αυτό ας ζήσουμε ευτυχισμένα το τώρα και άς μην τρελαινόμαστε και πολύ για το αύριο...μπαμπά πιπί...έλα πάμε,ναλλάξω κ πάνα στον μπέμπη μας...

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου εφτασε 4 για να του δωσω αντιβιωση και αυτη την εδινα με μιση καρδια... απλα ειχε κανει υγρο στα αυτακια και προλαβαμε τα χειροτερα... εχει περασει 3 χρονια καθε χειμωνα απο Οκτωβρη ως Φλεβαρη σχεδον -και ειδικα περυσι- χαλια κρυωματα και ομως και παλι δεν του δωσαμε με τον γιατρο αντιβιωση... ευτυχως εχοντας ακουσει το τι εκανε ο συγχωρεμενος παιδιατρος-αστερι που ειχα μικρη, και συγκρινοντας τους 3 παιδιατρους της περιοχης -η μια ιδιωτικη- να διαλεξω την ιδιωτικη και τον δημοσιο που ΔΕΝ δινουν φαρμακα -ειδικα του δημοσιου- για ψιλου πηδημα...την ιδιωτικη την εχω καβατζα οταν ειναι απον ο δημοσιος απο το νοσοκομιο την μερα που ισως τον χρειαστω... η αλλη παιδιατρος που εχουν στο δημοσιο νοσοκομειο -δηλ. στο ιδιο με τον αλλο- δινει για 37 συναχι αντιβιωση... δεν παλεβεται η "κυρια"... και εκνευριζομαι αφανταστα οταν ακουω μαναδες να λενε "α, εγω εφυγα απο τον γιατρο "δημοσιου" και πηγα στην γιατρο "δημοσιου" γιατι πηγαινα το μωρο και αυτος δεν δινει φαρμακα!" :evil: τι λε ρε κοπελια! σονι και καλα να το φαρμακωσεις??? δηλ. ποναει δοντι-βγαζεις δοντι? ελεος!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτα με όσα λες Μαργαρίτα και έμεις αυτό έχουμε κάνει έχουμε έναν καλό στο δημόσιο νοσοκομείο και μια μέτρια στον ιδιωτικό που δεν μπορεί να αποβάλει ορισμένες υπερβολές που κάνει.

Για αυτό όπως είπαμε πρέπει οι γονείς να είναι σε επαγρύπνιση και να μη δέχονται τίποτα πριν το φιλτράρουν οι ίδιοι με την λογική και την κρίση τους. :D

Όλα στην όμορφη ζωή μας είναι θέμα προτεραιοτήτων που βάζουμε μόνοι μας, για αυτό ας ζήσουμε ευτυχισμένα το τώρα και άς μην τρελαινόμαστε και πολύ για το αύριο...μπαμπά πιπί...έλα πάμε,ναλλάξω κ πάνα στον μπέμπη μας...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή μου δεν έχει περάσει ιωσούλα ποτέ :D , δηλάδη κορτιζονούχα, αντιβιώσεις, μάσκες κλπ ούτε καν τα ξέρω πως είναι.

 

Αλλά αν πάθουμε κάτι, θα το πάθουμε για τα καλά τι εννοώ: 1) νόμιζα ότι έφαγε τσιγάρο δηλ. πλύση στομάχου 2 μέρες στο Τζάνειο, 2)Χειρουργείο κρανοσυνοστέωσης δηλ. 10 μέρες στο Παίδων, 3) έφαγε ελιά, πετάει κοκκινήλες, στην εφημερία του Θριασίου με Atarax και Fenistil και 4) γαστρεντερίτιδα, 12 φορές εμετό δηλ. 3 μέρες στο Θριάσιο με αφυδάτωση...

 

Ή του ύψους ή του βάθους :lol::lol:

 

....και μια φορά που είχε συναχωθεί για τα καλά, την πήραμε και πήγαμε στα Καλάβρυτα, με -3 της περάσανε όλα :shock:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Αντιβιώσεις, αντιισταµινικά, αντιβηχικά: Οπως δείχνουν µελέτες, οι γονείς συχνά µπουκώνουν τα παιδιά τους µε φάρµακα ακόµη και χωρίς συνταγή γιατρού.

 

Οι παιδίατροι από την πλευρά τους συντηρούν αυτόν τον φαύλο κύκλο συνταγογραφώντας φάρµακα για να καθησυχάσουν τους γονείς και όχι επειδή πραγµατικά τα χρειάζονται τα παιδιά.

 

η συνεχεια του αρθρου εδω

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4618065

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιβιώσεις, αντιισταµινικά, αντιβηχικά: Οπως δείχνουν µελέτες, οι γονείς συχνά µπουκώνουν τα παιδιά τους µε φάρµακα ακόµη και χωρίς συνταγή γιατρού.

 

Οι παιδίατροι από την πλευρά τους συντηρούν αυτόν τον φαύλο κύκλο συνταγογραφώντας φάρµακα για να καθησυχάσουν τους γονείς και όχι επειδή πραγµατικά τα χρειάζονται τα παιδιά.

 

η συνεχεια του αρθρου εδω

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4618065

 

 

και οι γιατροί όμως την παίρνουν την προμήθεια απο τα φάρμακα... δεν φταινε οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς φταίνε όταν με το πρώτο φτάρνισμα τους ξεκινάνε αντιισταμινικα και με το πρώτο βηχαλάκι αντιβίωση, και όλα αυτά χωρίς να επισκεφθούν ή έστω να τηλεφωνήσουν πρώτα στον παιδίατρο. Όχι ότι δεν έχουν και οι γιατροί τις ευθύνες σου βέβαια, αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί γονείς που φέρονται έτσι. Και στο κάτω κάτω, αν έχεις και για τον παιδίατρό σου τέτοιες υπόνοιες, μπορείς να πάρεις και δεύτερη γνώμη ή και να τον αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι και γονεις και ιατροι φταινε ..

το θεμα ομως ειναι το αποτελεσμα...

 

«Οταν τα παιδιά λαµβάνουν αντιβιώσεις χωρίς λόγο, ο οργανισµός τους αποικίζεται από µικρόβια που διατηρούν την ανθεκτικότητά τους. Με τον τρόπο αυτόν τα “σούπερ” µικρόβια διασπείρονται και στα άλλα παιδιά και αυτά µε τη σειρά τους τα µεταφέρουν στους ενηλίκους. Ο κίνδυνος των ανθεκτικών µικροβίων είναι πλέον τόσο µεγάλος, που θα ξεπεράσει τον ιό του HIV», συµπληρώνει ο κ. Σπυρίδης.

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι μπορούμε κι εμείς οι γονείς να κρίνουμε κάποιες φορές πότε το παιδί χρειάζεται αντιβίωση, αντισταμινικά κ.α

Μου έχει τύχει να αλλάξω παιδίατρο επειδή χορήγησε ελαφρα την καρδία αντιβίωση και αντισταμινικό(δεν της τα έδωσα, πήρα δεύτερη γνώμη) για μια ίωση που τέλικα πέρασε ανώδυνα.

Θορυβήθηκα η αλήθεια είναι και δεν είχα και άδικο αφού αργότερα έμαθα οτι ο συγκεκριμένος γιατρός το είχε σύστημα.

Φάρμακα δεν δίνω εύκολα στο παιδί μου, ούτε καν αντιβιχικά σιρόπια. Κόπιασα μέχρι να βρω τον κατάλληλο παιδίατρο ο οποίος μου δίνει μόνο όταν κρίνει απαραίτητο φάρμακα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αποφευγω τα φαρμακα και για α μικρα μου και για εμας.

Περα απο αντιπυρετικα στα μικρα δνε εχω δωσει τιποτα αλλο (και μια φορα σολντεσανιλ στο μεγαλο)

Γενικα αποφευγω ό,τι καταπολεμαει τη συνεπεια της ιωσης εφοσον δεν καταπολεμαει την αιτια.

Βεβαια ημουν τυχερη γιατι ο γιατρος μου ειναι κατα των φαρμακων. Ακομη ομως και αυτος όταν επιμενει καποια μαμα (γιατι ειναι πολλες που επιμενουν) θα δωσει την εναλλακτικη του σκευασματος που μπορει να παρει το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς φταίνε όταν με το πρώτο φτάρνισμα τους ξεκινάνε αντιισταμινικα και με το πρώτο βηχαλάκι αντιβίωση, και όλα αυτά χωρίς να επισκεφθούν ή έστω να τηλεφωνήσουν πρώτα στον παιδίατρο. Όχι ότι δεν έχουν και οι γιατροί τις ευθύνες σου βέβαια, αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί γονείς που φέρονται έτσι. Και στο κάτω κάτω, αν έχεις και για τον παιδίατρό σου τέτοιες υπόνοιες, μπορείς να πάρεις και δεύτερη γνώμη ή και να τον αλλάξεις.

 

 

Δεν νομίζω να υπάρχουν γονείς που από μόνοι τους δίνουν φάρμακα στα παιδιά τους.

Το «μόνοι» το τονίζω γιατί αν όποτε πηγαίνεις στο γιατρό αυτός σε πλακώνει στα σιρόπια μετά πιο ευκολα και ο γονιος παίρνει την πρωτοβουλια από μόνος του.

Επίσης βρίσκω αδιανόητο να δίνουν φαρμακα γιατί οι γονείς πιέζουν. Είναι επιστήμονες και δεν πρεπει να κάνουν παζάρια.

Και δεν είναι φαινόμενο μόνο των παιδιατρων όμως αλλά όλων των ειδικοτήτων δυστυχώς

 

 

...Ο παιδιατρος μου πού κολάει??

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχουν γονείς που από μόνοι τους δίνουν φάρμακα στα παιδιά τους.

 

Να νομίζεις, να νομίζεις, έχω άπειρα παραδείγματα

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...