Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

με θηλασμπυς και εγκυμοσύνης έχω 4χρονια να πιω αλκοόλ (και καφέ :shock:)

 

 

Στην εγκυμοσύνη απαγορεύεται εντελώς το αλκοόλ. Όχι, όμως, και στο θηλασμό! Δεν ισχύει καν το ¨πίνω αφού θηλάσω". Μόνο το 1% περνάει στο βρέφος.

 

ειχε γευση ποδαρίλας

:D:D:D:D

 

Πώς το ξέρεις; :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην εγκυμοσύνη απαγορεύεται εντελώς το αλκοόλ. Όχι' date=' όμως, και στο θηλασμό! Δεν ισχύει καν το ¨πίνω αφού θηλάσω". Μόνο το 1% περνάει στο βρέφος. [/quote']

Τις δυο πρώτες ώρες περνάει πολύ περισσότερο από 1%!!

Έτσι όπως ειναι ο μικρός δεν έχω ιδέα ποτέ μπορεί να θηλάσει!

Πέρα από αυτο κανένας δεν εχει αποδείξει πόσο μένει μέσα στο αίμα/γάλα και προφανώς δεν περνώ ρίσκο! Ασε που το 1% εμένα μου φαινεται πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα θα θέλα πολύ μια τεκιλιτσα αλλά με θηλασμπυς και εγκυμοσύνης έχω 4χρονια να πιω αλκοόλ (και καφέ :shock:)

 

QUOTE]

 

 

πως το κατάφερες αυτό? μπραβο,,,εχω μεγαλη εξαρτηση από τον καφε :(:(:(

 

 

για το αβοκάντο ρωτησα και μια φιλη και μου ειπε να το βαζω σε σκιερο μερος πχ σε ένα συρταρι μεχρι να μαλακωσει,,,,θα το δοκιμασω σιγουρα,,,το γκουακαμολε μου αρεσει (εχω δοκιμασει σε εστιατοριο) αλλα όταν το εφτιαξα (με ανωριμα προφανως αβοκάντο) ειχε γευση ποδαρίλας

:D:D:D:D

 

Decaf φιλενάδα! Παίρνω ένα που η επεξεργασία γίνεται με νερό, Clippers λέγεται.. Εκανα συγκεκριμένη διατροφή για υπογονπτητα και αυτο μου έμεινε από κει.... Έπιασε τόπο κιόλας .. Το πρώτο με εξωσωματική και το δεύτερο με one night stand :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Decaf φιλενάδα! Παίρνω ένα που η επεξεργασία γίνεται με νερό, Clippers λέγεται.. Εκανα συγκεκριμένη διατροφή για υπογονπτητα και αυτο μου έμεινε από κει.... Έπιασε τόπο κιόλας .. Το πρώτο με εξωσωματική και το δεύτερο με one night stand :wink:

 

και εγω ετσι προσπαθω να απεξαρτηθω,,,,,τωρα σε πολλες μαρκες (και στις κλασικες ελληνικες) στην εκχυλιση της καφεΐνης χρησιμοποιείται ως διαλυτης το νερο,.Μπραβο δραση η διατροφή!!ευτυχως παντως που δεν ξαναταλαιπωρηθηκες

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

και εγω ετσι προσπαθω να απεξαρτηθω,,,,,τωρα σε πολλες μαρκες (και στις κλασικες ελληνικες) στην εκχυλιση της καφεΐνης χρησιμοποιείται ως διαλυτης το νερο,.Μπραβο δραση η διατροφή!!ευτυχως παντως που δεν ξαναταλαιπωρηθηκες

 

Κοιτά να δεις η Ελλάδα που ειναι μπροστά σε πολλά τελικά!

 

Έχει δώσει καμμιά κινοα για πρωινό καθόλου; Πως το δίνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Δεν απάντησα γιατί σήμερα γυρίσαμε από το νοσοκομείο όπου το μωράκι νοσηλεύτηκε με βρογχιολίτιδα εξαιτίας ενός απαράδεκτου γιατρού, του παιδίατρου που σας έλεγα. Το τι έκανε πρέπει να το αναπτύξω σε άλλο σημείο του φόρουμ, μπας και γλιτώσουμε κανένα παιδάκι. Τεσπα...

Στο νοσοκομείο το μωράκι δεν είχε πολλή όρεξη ούτε για φαγητό ούτε για θηλασμό... Σήμερα έφαγε από στερεές μόνο το μεσημεριανό του, 100ml κοτόπουλο, πατάτα, καρότο. Κολοκύθι και αχλάδι μου είπαν όχι οι γιατροί λόγω διάρροιας (εγώ νομίζω ότι είναι από την αντιβίωση). Από άγχος λοιπόν, του έδωσα ρυζάλευρο (μου λέει η μάνα μου τηλεφωνικά, μήπως βοηθήσει στη διάρροια). Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Τώρα δεν έχω ούτε παιδίατρο, ψάχνω, δυστυχώς αυτός που θέλω δεν απαντά εδώ και μέρες. Οπότε, αν ξέρει κάποια, υπάρχει κάτι που ενδείκνυται σε περιπτώσεις διάρροιας για απογευματινό; Ή μήπως όχι απογευματινό; Ευχαριστώ και για την επισήμανση να δίνω το υπόλοιπο μεσημεριανό. Λέω να εφαρμόζω αυτό μέχρι νεωτέρας.

Nina-nana, υπάρχει σάιτ παιδιάτρου που συνιστά για το τέλος του 7ου μήνα 5-6 φορές την εβδομάδα κρεατόσουπα βοδινού, 1-2 φορές την εβδομάδα κοτόσουπα. Μόλις το βρω, θα σου το στείλω σε μήνυμα.

Baby Cute, τον καφέ που λες τον βρήκα νομίζω σε ελληνικό σάιτ. Εϊναι στιγμιαίος καφές arabica χωρίς καφείνη;

Επεξεργάστηκαν by popi76
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! Δεν απάντησα γιατί σήμερα γυρίσαμε από το νοσοκομείο όπου το μωράκι νοσηλεύτηκε με βρογχιολίτιδα εξαιτίας ενός απαράδεκτου γιατρού, του παιδίατρου που σας έλεγα. Το τι έκανε πρέπει να το αναπτύξω σε άλλο σημείο του φόρουμ, μπας και γλιτώσουμε κανένα παιδάκι. Τεσπα...

Στο νοσοκομείο το μωράκι δεν είχε πολλή όρεξη ούτε για φαγητό ούτε για θηλασμό... Σήμερα έφαγε από στερεές μόνο το μεσημεριανό του, 100ml κοτόπουλο, πατάτα, καρότο. Κολοκύθι και αχλάδι μου είπαν όχι οι γιατροί λόγω διάρροιας (εγώ νομίζω ότι είναι από την αντιβίωση). Από άγχος λοιπόν, του έδωσα ρυζάλευρο (μου λέει η μάνα μου τηλεφωνικά, μήπως βοηθήσει στη διάρροια). Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Τώρα δεν έχω ούτε παιδίατρο, ψάχνω, δυστυχώς αυτός που θέλω δεν απαντά εδώ και μέρες. Οπότε, αν ξέρει κάποια, υπάρχει κάτι που ενδείκνυται σε περιπτώσεις διάρροιας για απογευματινό; Ή μήπως όχι απογευματινό; Ευχαριστώ και για την επισήμανση να δίνω το υπόλοιπο μεσημεριανό. Λέω να εφαρμόζω αυτό μέχρι νεωτέρας.

Nina-nana, υπάρχει σάιτ παιδιάτρου που συνιστά για το τέλος του 7ου μήνα 5-6 φορές την εβδομάδα κρεατόσουπα βοδινού, 1-2 φορές την εβδομάδα κοτόσουπα. Μόλις το βρω, θα σου το στείλω σε μήνυμα.

Baby Cute, τον καφέ που λες τον βρήκα νομίζω σε ελληνικό σάιτ. Εϊναι στιγμιαίος καφές arabica χωρίς καφείνη;

 

Ναι αν το βρήκες παρτο!!

 

Οταν δίνουμε αντιβίωση συνηθως δίνουμε και προβιοτικα για να μην κάνει διαρροια (στην Γαλλία ειναι must εμείς

εννοείται είμαστε πίσω!)

Αν θες περίμενε μέχρι να βρεις γιατρό να τον ρωτήσεις να σιγουρευτεις αλλιώς ρωτάς και τους γιατρούς του νοσοκομείου

Στο μεταξύ δωστου μπανάνα με αβοκαντο λιωμένα, θα τον σφίξει στα σίγουρα

 

Αν θες μας λες τι βλακεία έκανε ο γιατρός σου; Με ενδιαφέρει γιατί και εμείς έχουμε πέραςει βρογχιολιτιδα .. Η οποία ειναι και ιός γιατί σου δώσανε αντιβίωση; Σου είπαν ότι ειναι βακτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Babycute αφού είσαι Μεξικό, επιβάλλεται η μαργαρίτα! Μην καταπιεζεσαι ;) με μέτρο όλα γίνονται!

 

Το αβοκάντο, με λάδι και λεμόνι μόνο δεν φέρνει δυσκοιλιότητα. Το ώμο ελαιόλαδο βοηθάει κιόλας.

 

Εγώ με αβοκάντο κάνω γουακαμολε, αβοκαντεζα και μους σοκολάτα.

 

Popi πλέον οι δίαιτες για διάρροιες δεν συστήνονται.

 

Φυσικά προβιοτικά υπάρχουν στο σπιτικό κεφιρ, στο σπιτικό τουρσί και στο ζουμί του, στο γιαούρτι και σε σταγόνες φαρμακείου.

Επίσης οι ζωμοι απο κόκαλα με μεδούλι βοηθούν.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί του έδψσαν αντιβίωση, την Amoxil (και του δίνω ακόμα). Νομίζω ότι το θέμα "διάρροια" το ξεπεράσαμε, χάριν σε κάτι πανάκριβες σταγονίτσες, που είναι προβιοτικό. Είναι όμως θαυματουργές. Biogaia λέγονται και μου τις έγραψαν στο νοσοκομείο. Τεσπα, βρήκα νέα παιδίατρο και θα πάμε τη Δευτέρα. Μια ερώτηση μόνο: Αυτές τις μέρες ήθελα να δώσω έμφαση στον θηλασμό, το μωράκι όμως δεν ανταποκρίνεται. Ενώ τις ημέρες που είχε πυρετό είχε κολλήσει πάνω μου σαν παρηγοριά, και ενυδατωνόταν καλά, τώρα και ιδίως το απόγευμα δεν θέλει γάλα. Επιπλέον, από το νοσοκομείο και μετά κοιμάται πολλές ώρες σερί. Με αποτέλεσμα το στήθος μου να πετρώνει... Τη Δευτέρα θα ρωτήσω, αλλά επειδή με έχει φάει η αγωνία και έμεινε στάσιμος στο βάρος του δύο εβδομάδες, θα ήθελα τη γνώμη σας...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, έδω μας έχουν φάει ότι ειναι ιός και δεν θελει αντιβίωση

Ναι τα biogaia ειναι καλα για διαρροια

Μήπως εχει πολύ φλεμα και δεν μπορεί να αναπνεύσει καλα για αυτο δεν τρώει; Αν εχει φλεμα η αν ειναι ληθαργικο δεν θα φαει καλα επόμενο ειναι

Δωστου δυο μέρες και θα συνέλθει

Αλλιώς πιαστον στον ύπνο μπας και φάει!

Επιςης Δύστου πολύ καθαρό αέρα και μπορεί να αρχίσει να τρώει

Link to comment
Share on other sites

Babycute αφού είσαι Μεξικό, επιβάλλεται η μαργαρίτα! Μην καταπιεζεσαι ;) με μέτρο όλα γίνονται!

 

Το αβοκάντο, με λάδι και λεμόνι μόνο δεν φέρνει δυσκοιλιότητα. Το ώμο ελαιόλαδο βοηθάει κιόλας.

 

Εγώ με αβοκάντο κάνω γουακαμολε, αβοκαντεζα και μους σοκολάτα.

 

Popi πλέον οι δίαιτες για διάρροιες δεν συστήνονται.

 

Φυσικά προβιοτικά υπάρχουν στο σπιτικό κεφιρ, στο σπιτικό τουρσί και στο ζουμί του, στο γιαούρτι και σε σταγόνες φαρμακείου.

Επίσης οι ζωμοι απο κόκαλα με μεδούλι βοηθούν.

Αυτο με το ώμο λάδι δεν το ξερα !!!!

Το αβοκαντο το έχω κάνει και εγω μους με μπανάνα μέλι και κακάο τέλειο ειδικά οταν νηστευεις!

 

By the way αν πιω μαργαριτα μετά από 4 χρονια αποχή, δεν θα βρίσκω το β**ι να του δώσω:wink:

Link to comment
Share on other sites

Babycute, για ίωση μας είπαν στο νοσοκομείο (όχι για τον ιό της γρίπης, ούτε μικρόβιο είναι). Μάλιστα είπαν ότι αν είναι μικρόβιο είναι πιο εύκολο, γιατί ξέρεις πώς να το αντιμετωπίσεις, ενώ τον ιό δεν ξέρεις πώς. Πάντως, έφτασε 40 πυρετό μες στο νοσοκομείο και μετά ο πυρετός έπεσε. Ξέχασα να γράψω τι μας έκανε ο "γιατρός". Με το μωρό περάσαμε μαζί ίωση. Ξεκίνησε την Πέμπτη 19.2. Ενώ το Σάββατο απόγευμα έκανε τελευταία φορά πυρετό, Κυριακή ξαναανέβασε πυρετό μαζί με βήχα που γινόταν πιο έντονος. Εγώ έπαιρνα κάθε μέρα τον γιατρό και μου έλεγε "αντιπυρετικό", δεν είναι τίποτα, μια ίωση είναι. Όταν τα πράγματα έγιναν ζόρικα τον πήραμε τηλέφωνο να έρθει. Δεν χρειάζεται, είπε. Κι αν φτάσει 40 πυρετό, τι κάνω; του λέω. Αντιπυρετικό, μου λέει. Οπότε πολύ αργά πλέον, Δευτέρα, πήραμε την απόφαση και πήγαμε τον μπέμπη σε ιδιωτική παιδιατρική κλινική. Ευτυχώς το κάλυπτε η ασφαλιστική το κόστος. Εκεί μας είπαν για βρογχιολίτιδα και εισαγωγή. Το τι έγινε μετά είναι άλλη ιστορία. Το πόσο απαράδεκτη ήταν μετά η στάση του είναι άλλο θέμα. Ήθελα να κάνω μήνυση. Πέσανε πάνω μου όλη η οικογένεια να μην πάω. Τεσπα. Λέω να κάνω καταγγελία, αλλά θα βγάλω τίποτα;

Επεξεργάστηκαν by popi76
Αλλαγή φράσεων
Link to comment
Share on other sites

Popi μήπως ειναι πολυ ταλαιπωρημένο το μωρό και γι αυτό δε θηλαζει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Babycute, για ίωση μας είπαν στο νοσοκομείο (όχι για τον ιό της γρίπης, ούτε μικρόβιο είναι). Μάλιστα είπαν ότι αν είναι μικρόβιο είναι πιο εύκολο, γιατί ξέρεις πώς να το αντιμετωπίσεις, ενώ τον ιό δεν ξέρεις πώς. Πάντως, έφτασε 40 πυρετό μες στο νοσοκομείο και μετά ο πυρετός έπεσε. Ξέχασα να γράψω τι μας έκανε ο "γιατρός". Με το μωρό περάσαμε μαζί ίωση. Ξεκίνησε την Πέμπτη 19.2. Ενώ το Σάββατο απόγευμα έκανε τελευταία φορά πυρετό, Κυριακή ξαναανέβασε πυρετό μαζί με βήχα που γινόταν πιο έντονος. Εγώ έπαιρνα κάθε μέρα τον γιατρό και μου έλεγε "αντιπυρετικό", δεν είναι τίποτα, μια ίωση είναι. Όταν τα πράγματα έγιναν ζόρικα τον πήραμε τηλέφωνο να έρθει. Δεν χρειάζεται, είπε. Κι αν φτάσει 40 πυρετό, τι κάνω; του λέω. Αντιπυρετικό, μου λέει. Οπότε πολύ αργά πλέον, Δευτέρα, πήραμε την απόφαση και πήγαμε τον μπέμπη σε ιδιωτική παιδιατρική κλινική. Ευτυχώς το κάλυπτε η ασφαλιστική το κόστος. Εκεί μας είπαν για βρογχιολίτιδα και εισαγωγή. Το τι έγινε μετά είναι άλλη ιστορία. Το πόσο απαράδεκτη ήταν μετά η στάση του είναι άλλο θέμα. Ήθελα να κάνω μήνυση. Πέσανε πάνω μου όλη η οικογένεια να μην πάω. Τεσπα. Λέω να κάνω καταγγελία, αλλά θα βγάλω τίποτα;

 

Καταρχήν λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου, ένας Θεός ξέρει τι πέρασες!'

Κοιτά αυτο με την βρογχιολιτιδα ειναι λιγο ιδιόρρυθμο γιατί 100 γιατρούς να έπαιρνα εδώ θα μου λέγανε να δώσω μόνο αντιπυρετικο και να πήγαινα νοσοκομείο μόνο αν δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλα

Και τα ίδια νοσοκομείο σε διώχνουν δεν σου δινούν τίποτα ΕΚΤΟΣ και αν το παιδί δεν μπορεί να αναπνεύσει καλα οπότε χρειάζεται εισαγωγή και έξτρα οξυγόνο

 

Είχε τέτοιο πρόβλημα το δικό σου; Του βάλανε οξυγόνο;

 

Κατα τα αλλά έχεις δίκιο στο ότι ο γιατρός σου ήταν αναίσθητος, το λιγότερο θα έπρεπε να είχε έρθει να τον δει και το λιγότερο να σε καθησυχασει!

Και η συμβουλή του για το αντιπυρετικο οταν το μωρο εχει 40 ήταν λιγο έλλειπης δεδομένου ότι σε τέτοιους βαθμούς μπορεί να πάθει επιληπτικες κρίσεις οπότε χρειάζεται παρακεταμόλη και Ibuprofen μαζι και γρήγορα

Ελπίζω το μικρο να ειναι καλα τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πυρετικούς σπασμούς. Μη λες επιληπτικές κρίσεις και την τρομάζεις! Οι πυρετικοι σπασμοί είναι αθώοι (και μπορεί να συμβούν και με χαμηλό πυρετό).

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω απολύτως: με 40 και ανήσυχη μαμά, έπρεπε να δει παιδίατρος το μωρό. Το ότι έκανε εισαγωγή, όμως, δε σημαίνει 1000% ότι ήθελε εισαγωγή (γενικά μιλάω, δεν ξέρουμε αν το συγκεκριμένο μωράκι είχε αναπνευστική δυσχέρεια)...

Περαστικά να είναι, βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοώ!! Σορυ το μεταφράζω κατευθείαν απο αγγλικά (seizures)

Πάντως εντελώς αθώα δεν ειναι , χρειάζεται νοσοκομείο και παρακολούθηση ειδικά αν συμβούν πανω απο μια φορά (έτυχε στο βαπτηστηρι μου νοσοκομείο 4 μέρες)

Κοιτά αυτο είπα και εγω ότι μπορεί να μην χρειαζόταν και καλα εισαγωγή εκτός και αν βάλανε οξυγόνο στο μωρακι που ειναι πολύ συνηθισμένο για βρογχιολιτιδα

 

Τώρα αυτο για την αντιβίωση εδώ ειναι κάθετοι ότι δεν κάνει τίποτα, ούτε salbutamol δίνουν ούτε τίποτα! Αλλά μπορεί με το μωρακι εδώ να υποψιαζονταν ότι θα κατέβαινε κάτω στα πνευμονια! Τεσπα ευτυχώς ειναι καλα τώρα :-)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα. Οι πυρετικοι σπασμοί είναι αθώοι, υπό την έννοια ότι δεν έχουν σχέση με επιληψία. Φυσικά και θέλουν νοσοκομείο για παρακολούθηση και, μάλιστα, στα κάτω του έτους, πρέπει να αποκλειστεί η μηνιγγίτιδα.

 

Καλά, πρέπει να δεις εδώ το "πακετάκι" βρογχιολίτιδας σε κάποιες κλινικές: σαλβουταμόλη (Αerolin), κορτιζόνη, αδρεναλίνη, αντιβίωση. Να σου σηκώνεται η τρίχα...Άσ'τα να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το καλό σε αυτο ειναι ότι κατι απο αυτά θα φανεί χρήσιμο σε περίπτωση που έχουν κάνει λάθος γνωμάτευση ... Γιατί κόβω μερικούς απο τους παιδίατρους που έχω γνωρίσει να μπερδευσουν πνευμονια για βρογχιολιτιδα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χρειάστηκε οξυγόνο. Εμείς πήγαμε για μια εξέταση, είδαν ότι έχει ταχύπνοια (εμείς δεν το είχαμε καταλάβει, πρωτάρηδες γονείς γαρ), μέτρησαν το οξυγόνο και ήταν στο 85, με άριστα το 95. Η γιατρός στα επείγοντα είπε ότι αφού δεν ξέρουμε πώς να του βάζουμε μάσκα, κλπ. καλό είναι να γίνει εισαγωγή. Νομίζω ότι είχε δίκιο. Ναι, του έβαλαν και οξυγόνο και aerolin, και εγώ κράταγα την μάσκα. Δηλαδή έκανα τη νοσοκόμα. Πήρε φυσικά και αντιπυρετικό (παρακεταμόλη), άλλο ένα φάρμακο με τη μάσκα, και αντιβίωση. Όταν ο πυρετός έφτασε 39,5 έβγαλε στο σώμα του κοκκινίλες, εγώ τις είπα εξάνθημα και μου είπαν ότι δεν λέγονται έτσι, ότι είναι από τον πυρετό. Σε αυτή τη φάση το παιδάκι καιγόταν, μετά βελτιώθηκε η κατάστασή του. Πάντως, έχω ακούσει ότι δεν κάνει παιδάκια τόσο μικρά να κάνουν τόσο ψηλό πυρετό, ότι έχει συνέπειες αργότερα. Μείναμε μέσα για τρεις βραδιές. Συγγνώμη για την παρένθεση, το θέμα μας εδώ είναι οι στερεές και ο θηλασμός. Για να δούμε τι θα ακούσουμε αύριο από την καινούρια παιδίατρο, ανυπομονώ. Καλό σας βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Σχετικά με τη νέα παιδίατρο και το θέμα "διατροφή". Μας έκοψε την αντιβίωση και την μάσκα. Biogaia να δίνω για μια εβδομάδα ακόμη. Θέμα διατροφή: το μωρό από την αρχή της ίωσης έχασε βάρος ενώ ήταν 6,750. Είμαστε 6 μηνών και 3 εβδομάδων και 6.600 μόνο!!! Γι' αυτό πρότεινε συμπλήρωμα βέβαια (την ενημέρωσα βέβαια ότι ουσιαστικά θηλάζουμε από το ένα στήθος, το άλλο έχει ελάχιστη παραγωγή) και μου είπε ότι δεν φτάνει στο παιδί. Για τα γεύματα: να του δίνουμε 3 γεύματα, φρούτα το πρωί, το μεσημέρι 2 μέρες κοτόπουλο, 2 μέρες μοσχάρι, 1 μέρα μόνο λαχανικά. Το απόγευμα κρέμες, εμπιστεύεται περισσότερο τις γνωστές δοκιμασμένες μάρκες, δεν κατονόμασε καμία ευτυχώς. Δέχεται και τη βρώμη, αλλά πώς θα την φάει το παιδί; λέει. Της είπα ότι την έβρασα με νερό και πρόσθεσα φρούτο, και το δέχτηκε ως σωστό. Φυσικά να του δίνουμε λαχανικά εποχής, όχι θερμοκηπίου. Π.χ. όχι κολοκύθι πράσινο, αλλά κολοκύθα, που είναι γλυκιά. Να προσθέτω κρεμμύδι που κάνει πιο νόστιμο το φαγητό. Επίσης μου είπε ότι μπορώ να του δίνω από το μεσημεριανό.

Εντόπισα μια αντίφαση στο θέμα "θηλασμός".Από την μια μου λέει δώσε συμπλήρωμα. Από την άλλη λέει το μητρικό γάλα είναι ό,τι καλύτερο και να τον θηλάζω κι όταν κοιμάται, μετά τις 10 δηλαδή. Άντε να βγάλεις άκρη και με αυτή....:confused: Πάντως, στο ιατρείο της γινόταν λαϊκό προσκύνημα... Καλό βράδυ σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και περαστικά σας! Την αντιβίωση γιατί σας την έκοψε; Γιατρός δεν είμαι αλλά απο όσο ξέρω την αντιβίωση την παιρνουμε μέχρι να τελιώσει η θεραπεία κι ας έχουν υποχωρήσει τα συμπτώματα. Μήπως θεώρησε οτι δε χρειαζόταν να την πάρετε απο την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

daisy1, τον εξέτασε, είπε ότι είναι πολύ καλά αναπνευστικά, ότι δεν έχει ακροαστικά. Ρώτησε από πότε παίρνει αντιβίωση και της είπα από την Τρίτη στο νοσοκομείο. Οπότε μας είπε να σταματήσουμε, έτσι δεν πήρε μόνο τις δύο δόσεις Amoxil της Δευτέρας. Δεν ξέρω αν έκανε καλά η γιατρός, εμείς δείξαμε για άλλη μια φορά εμπιστοσύνη. Βέβαια, είδαμε τι πάθαμε και με τον πρώτο γιατρό που δείξαμε εμπιστοσύνη, τεσπα... Η λήψη αυτής της αντιβίωσης για μένα παραμένει μυστήριο...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Σχετικά με τη νέα παιδίατρο και το θέμα "διατροφή". Μας έκοψε την αντιβίωση και την μάσκα. Biogaia να δίνω για μια εβδομάδα ακόμη. Θέμα διατροφή: το μωρό από την αρχή της ίωσης έχασε βάρος ενώ ήταν 6,750. Είμαστε 6 μηνών και 3 εβδομάδων και 6.600 μόνο!!! Γι' αυτό πρότεινε συμπλήρωμα βέβαια (την ενημέρωσα βέβαια ότι ουσιαστικά θηλάζουμε από το ένα στήθος, το άλλο έχει ελάχιστη παραγωγή) και μου είπε ότι δεν φτάνει στο παιδί. Για τα γεύματα: να του δίνουμε 3 γεύματα, φρούτα το πρωί, το μεσημέρι 2 μέρες κοτόπουλο, 2 μέρες μοσχάρι, 1 μέρα μόνο λαχανικά. Το απόγευμα κρέμες, εμπιστεύεται περισσότερο τις γνωστές δοκιμασμένες μάρκες, δεν κατονόμασε καμία ευτυχώς. Δέχεται και τη βρώμη, αλλά πώς θα την φάει το παιδί; λέει. Της είπα ότι την έβρασα με νερό και πρόσθεσα φρούτο, και το δέχτηκε ως σωστό. Φυσικά να του δίνουμε λαχανικά εποχής, όχι θερμοκηπίου. Π.χ. όχι κολοκύθι πράσινο, αλλά κολοκύθα, που είναι γλυκιά. Να προσθέτω κρεμμύδι που κάνει πιο νόστιμο το φαγητό. Επίσης μου είπε ότι μπορώ να του δίνω από το μεσημεριανό.

Εντόπισα μια αντίφαση στο θέμα "θηλασμός".Από την μια μου λέει δώσε συμπλήρωμα. Από την άλλη λέει το μητρικό γάλα είναι ό,τι καλύτερο και να τον θηλάζω κι όταν κοιμάται, μετά τις 10 δηλαδή. Άντε να βγάλεις άκρη και με αυτή....:confused: Πάντως, στο ιατρείο της γινόταν λαϊκό προσκύνημα... Καλό βράδυ σε όλους!

 

Αφού θα μπουν οι στέρεες γιατί δίνει συμπλήρωμα;;;;;;;;;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...