Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδιοπαφης θρομβοπενικη πορφυρα


Recommended Posts

γεια σας!!εχω ενα γιο 22 μηνων εδω και 8 μηνες παρουσιασε αιμοραγγικα εξανθηματα και πολλες μελανιες.η διαγνωση που μας εκανε η παιδιατρος μετα απο εξετασεις αιματος που καναμε και οι οποιες ειχαν αριθμο αιμοπεταλιων 11.000 χιλ.και ο κανονικος αριθμος αιμοπεταλιων ειναι (150.000-450.000χιλ)ηταν οτι ειχε θρομβοπενικη πορφυρα.σας παρακαλω αν γνωριζεται κατι γι αυτο στηλτεμε μια απαντηση η αν εχεται ακουσει παρομια περιπτωση!!!!:!::!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαλλον 110.000 εννοεις ε?

 

Δεν το ξερω το θεμα αλλα σιγουρα θα εχεις δει καποια στο goggle πχ

 

Αιμορραγικές εκδηλώσεις σε παιδιά μπορεί να εμφανιστούν για παράδειγμα σε περιπτώσεις ήπιας θρομβοπενίας, όταν συνυπάρχει λήψη αντιαιμοπεταλιακών φαρμάκων, όπως ασπιρίνη ή άλλα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη.

http://www.mitos.com.gr/conferences/ppc2007/downloads/1.doc

 

 

Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι δεν παιζει μονο ρολο το ποσα αλλα και το μεγεθος.

Πχ ο συζυγος μου παντα ειχε λιγα αλλα σε περαιτερω ερευνα και εξετασεις διαπιστωσαμε οτι ηταν μεγαλα οποτε οργανικα δεν υπηρχε θεμα. Ειχανε πει να ερευνησουμε αν εχει μεγαλη σπληνα αν θυμαμαι καλα?

 

Θα σε συμβουλευα να δεις αιματολογο.

 

Ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα οτι δεν ηταν λαθος το νουμερο μαλλον

 

http://www.idelhema.gr/purpura.html

http://www.healthcareinfo.gr/health/articles/aytoanosithromvopenikiporfira/index.html

 

Σας χορηγησαν κορτιζονη?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

αρχικα μην αγχωνεσαι ειναι μια καλοηθης νοσος

πηγες μονο σε παιδιατρο ή νοσηλευτηκατε?

επρεπε να γινουν εξετασεις αιματολογικες βιοχημικες ανοσολογικες στο παιδι.Αυτο γινετε για να αποκλεισουν άλλες παθησεις που καμια φορα η θρομβοπενια ειναι συμπτωμα.

τωρα σε τι επιπεδα κυμαινεται?

Η μεγαλη μου κορη την παρουσιασε 11 χρονων αυτο που μου ειπαν ειναι οτι μπορει να ειναι οξεια δηλ να κρατησει 6μηνες - 1 χρόνο και τελος ή χρόνια που το παιδι μπορει νε εχει χαμηλα αιμοπεταλια σε ολη του τη ζωη αλλα πανω απο 50.000 δεν εχει κανενα προβλημα. Ζει μια εντελως φυσιολογικη ζωη.

για οτι θες να ρωτησεις εδω ειμαι;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ο γιος μου παρουσιασε θρομβοπενικη πορφυρα,με αιμοραγικα εξανθηματα οταν ηταν πεντε χρονων,τα αιμοπεταλια ειχαν πεσει στα 1.000 και ηταν πολυ επικυνδηνη κατασταση για εσωτερικη αιμοραγια.Νοσηλευτικε στο παιδων και οι αιματολογοι του εκαναν διαφορες εξετασεις με ποιο σημαντικη την παρακεντηση νωτιαιου για να δουν εαν προερχετε απο καποια αιτια,οπως αυτοανοσα νοσηματα.Ευτυχως ολα τα αποτελεσματα ηταν καλα,και του χορηγηθηκε γ σφαιρινη και σιγα σιγα ανεβηκαν και τα αιμοπεταλια.Μου ειχαν πει τοτε οτι στην δικια μας περιπτωση ηθρομβοπενια προκληθηκε απο απανωτες ιωσεις αλλα και απο την συνεχομενη ληψη ενος συγκεκριμενου αντιπυρετικου. Περαστικα ευχομαι και οτι αλλη απορια εχεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!νοσηλευτηκαμε στο νοσοκομειο και μας χορηγηθηκε γ σφαιρινη μας εκαναν και δαφορες εξετασεις.ανεβηκαν σε φυσιολογικα επιπεδα και μετα φυγαμε απο το νοσοκομειο,μας ειπανε να το παρακολουθουμε για 6 μηνες μηπως τυχων ξανα πεσουν τα αιμοπεταλια.μας ειπανε οτι ειναι οξεια μορφη και οτι μπορει να προηλθε απο ιωση η' απο το εμβολιο το MMR σαφη απαντηση δεν μας δωσαν.απλα περασαν 8 μηνες απο τοτε που το παθαμε και ακομη φοβαμαι μην τυχον το ξανα παθει κ μολις δω ενα σημαδακι κοκκινο η οτι αλλο παραξενο τρεχω για εξετασεις αιματος.θα ζω μια ζωη με το φοβο αυτο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα τον ιδιο φοβο ειχα και εγω για αρκετα χρονια και κυριως μετα απο ιωσεις.Ετρεχα παντα για εξεταση αιματος.Για εναν χρονο μου ειχαν πει εμενα οι αιματολογοι να κανει εξετασεις,αλλα να ξερεις αν δεν ξαναπεσουν τα αιμοπεταλια γυρω στους δυο μα τρεις μηνες μετα την πρωτη φορα ειναι δυσκολο να ξαναπεσουν εκτος και αν υπαρχει αλλη αιτια,που απο οτι καταλαβα στον γιο σου δεν παιζει κατι τετοιο οποτε χαλαρωσε και μην αγχωνεσαι:)

Link to comment
Share on other sites

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ AΠO OTI MOY EIΠΑΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΕΣΑΝ ΤΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ.ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΙΩΣΗ Η ΣΤΟ ΕΜΒΟΛΙO MMR.ΔΕΝ TON EXOΥΝ ΞΑΝΑ ΠΕΣΕΙ ΤΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΘΑΜΕ ΑΥΤΟ ΑΛΑΑ ΠΑΝΤΑ Ο ΦΟΒΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΣΕ ΠΑΙΔΟΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ.ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ?ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΛΗΤΕΡΕΣ ΔΙΕΥΚΡΥΝΘΣΕΙΣ Ο ΠΑΙΔΟΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τον παρακολουθουσαν στο αιματολογικο τμημα στο Παιδων αγια σοφια και εμεινα πολυ ευχαριστημενη αλλα ονομα δεν θυμαμαι γιατι εχουν περασει αρκετα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

ποσα χρονια εχουν περασει απο τοτε που το παθατε?τωρα το παρακολουθεις καθολου?τοτε που το παθατε πως το ειχατε καταλαβει σε εκανε σημαδια στο σωμα και το πηγιες στο νοσοκομειο η απο εξετασεις που κανατε τυχαια?σ΄ευχαριστω για τις απαντησεις σου!!!:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα ηταν περιπου πεντε και τωρα εικοση δυοειναι πολλα χρονια αλλα παντα ειναι μεσα στο μυαλο μου χωρις να με φοβιζει πια.Ακομη τωρα οταν κανει εξεταση αιματος δινουμε εμφαση στα αιμοπεταλεια.Εμας μετα απο δυο απανωτες ιωσεις εμφανισε πετεχυες στα δαχτυλα των χεριων και των ποδιων εγω νομιζα μηπως ηταν αλλεργια,οσο περνουσε η ωρα εμφανισε και στο προσωπο πηγαμε στον παιδιατρο,ο οποιος μας εστειλε στο παιδων.Εκει που νοσηλευτικε γνωρισα πολλους γονεις που τα παιδακια τους ταλαιπωρουνταν χρονια με την θρομβοπενια και μπαινοβγαιναν στο νοσοκομειο για γ σφαιρινη,μπορει και για ολη τους την ζωη.Θυμαμαι εφυγε η γη κατω απο τα ποδια μου οταν ενημερωθηκα.Καποιος αιματολογος μου ειπε οτι σε ακραιες περιπτωσεις εσωτερικης αιμοραγιας αφαιρουν την σπληνα.Στην δικη μας περιπτωση μου ειπαν οτι μπορει και να φταιει το πονσταν γιατι το επαιρνε πανω απο δυο 24ωρα το οποιο και απαγορευεται το γραφει και στις οδηγιες αμα το διαβασεις για θρομβοπενια.Ακομη τωρα πονσταν δεν παιρνει.Δοξα το θεο ειναι καλα.Οτι αλλο θες ρωτα με και ευχομαι περαστικα.

Link to comment
Share on other sites

εμεις μετα απο μελανιες πολλες στα ποδια του και πετηχιες στο πρωσοπω στο λαιμο κ στο σωμα πηγαμε στη παιδιατρο μας εστηλε για εξετασεις αιματος σε αιματολογικο κ μολις τις ειδε μας εστηλε κατευθιαν στο νοσοκομειο.εμενα μου ειπανε ομως οτι υπαρχει περιπτωση να προηλθε και απο το εμβολιο MMR.οταν καναμε το εμβολιο μας ειπε η παιδιατρος υπαρχει περιπτωση να κανει πυρετο μετα απο 8 μερες εμας δεν μας εκανε πυρετο μετα απο 13 μερες μας παρουσιασε αυτο.δεν ξερω αν ειναι τυχαιο που το παρουσιασε μετα το εμβολιο να ειναι απο ιωση δεν ξερω αυτο μου μενει αναπαντητω ακομα!εσυ που ακουσες τοσες περιπτωσεις στο παιδων γνωριζεις απο καμια περιπτωση απο τη προηλθε!και εγω σου ευχομαι να ειναι παντα καλα και να το δεις οπως ποθεις.σ΄ευχαριστω που με διαβαζεις και με απαντας σαν να ξαλαφρονο οταν τα λεω νομιζα οτι μονο σε μενα ετυχαι αυτη η παραξενη αρρωστια πηστευω να ηταν πρωτη και τελευταια.δοξαζο το θεο που δεν ηταν κατι ποιο σοβαρο.:):)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα στην δικη σας περιπτωση το εμβολιο προφανως φταιει.Μου το ειχαν πει και μενα οι γιατροι οτι καποιο βαρυ εμβολιο μπορει να ριξει τα αιμοπεταλια,και μαλιστα τοτε καθυστερησαμε τα εμβολια για ενα χρονο προληπτικα.Επισης δεν πηγε σχολειο για ενα μηνα για να μην κολησει καμια ιωση και ξαναριξει τα αιμοπεταλια.Οι γονεις στο νοσοκομειο που ειχα συναντησει ειχαν φτιαξει κατι σαν συλλογο και μαζευοντουσαν και μιλαγαν για την συγκεκριμενη αρρωστια.Τα αιτια μπορει να ειναι πολλα δηλαδη απο λευχεμια ρευματοειδης αρθριτιδα,λυκος και αλλα αυτοανοσα νοσηματα,εμβολια και ιωσεις οι πιο απλες αιτιες.Το προβλημα ομως οπως μου ελεγαν ακομη και για απλες αιτιες τα αιμοπεταλια ανεβοκατεβαιναν και ετσι τα παιδια ηταν μπες βγες στα νοσοκομεια,εως και εννηλικα σε καποιες περιπτωσεις.Σε εμας ευτυχως με εναν κυκλο γ σφαιρινης,ανεβηκαν και δεν ξαναεπεσαν ειναι και θεμα οργανισμου τι αλλο να πω.Τωρα στην δικη σας περιπτωση εχουν περασει οχτω μηνες δυσκολο το βλεπω να πεσουν ξανα ωποτε ηρεμησε και μην στεναχωριεσε απλα που και που να το ελεγχεις μς εξεταση αιματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Η κόρη μου έχει αλλεργική πορφύρα και νοσηλεύτηκε ιδιωτικά. Μας έχουν πει ότι χρειάζεται παρακολούθηση για 5 χρόνια επειδή υπάρχει κίνδυνος για τα νεφρά και θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη από γιατρό του παίδων. μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιον; σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! σήμερα βγήκε και πάλι θετική η μάγερ κοπράνων και ανησυχώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

επίσης, ξέρει κανείς πού οφείλεται η αλλεργική πορφύρα; ως τώρα δεν μου έχει απαντήσει κανένας γιατρός, παρά μόνο ότι ο εκλυτικός παράγοντας ήταν στρεπτόκοκκος που πέρασε ιωσούλα. αλλά είναι δυνατόν από μια απλή ίωση να συμβεί αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, ο στρεπτόκοκκος προκαλεί πορφύρα σε κάποια παιδιά. Περάσαμε το ίδιο πριν 2 χρόνια. Νοσηλευτήκαμε με κορτιζόνες και εξανθήματα που ανοίξανε και είχαν γίνει οι πληγές του Φαραώ.... Σωστά σου είπαν ότι θέλει παρακολούθηση. Εμείς κάναμε 2 φορές / εβδομάδα εξετάσεις ούρων και μία φορά / εβδομάδα κοπράνων. Για 1 χρόνο. Συνεχίζετε κορτιζόνη?? Ο γιατρός μας είναι άμεσος συνεργάτης του ΜΗΤΕΡΑ που μπήκαμε εμείς για νοσηλεία αλλά κυρίως συνεργάζεται με τα κρατικά νοσοκομεία. Εχει μεγάλη πείρα σε αυτά και πραγματικά μας βοηθησε πολύ. Αν θες σου δίνω το τηλ. Αθήνα είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αθήνα είμαι! κι εμείς στο μητέρα ήμασταν 1 εβδομάδα. δεν μας έδωσαν κορτιζόνη καθόλου, μόνο ορό της είχαν και αντιβίωση για τον στρεπτόκοκκο. τώρα το παιδί είναι καλά; το έχει ξεπεράσει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...