Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΚΟΧΥΛΙΑ


Recommended Posts

Αγαπητοί μου φίλοι καλησπέρα.

 

Είμαι νέο μέλος στην όμορφη παρέα σας και πραγματικά έχω ενθουσιαστεί απο κάθε άποψη - υπάρχει αλληλοβοήθεια,αγάπη,εμπιστοσύνη,τρυφερότητα,δημιουργηκότητα και απαντήσεις και αλληλοσυμπαράσταση σχεδόν για οποιοδήποτε θεμα ααπασχολεί την καθημερινότητα μιας μητέρας ή μελλουσας μητέρας.

 

Καλώ λοιπόν τα μέλη που έχουν περισσότερη φαντασία να μου δώσουν ιδέες για κατασκευές με τα κοχυλάκια που έχουμε μαζέψει την διάρκεια του καλοκαιριού.

 

Σημειώνω ότι οι κούκλιτσες μου δεν θέλουν να φτιάξουμε μια όμορφη κορνίζα αλλά ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ - ΤΊ ΟΜΩΣ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιαννούλα:P

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείτε να πάρετε ένα πλαστικό μπουκάλι και να κόψετε το στόμιο, ώτε να σχηματιστεί κάτι σαν βάζο. Αυτό μπορείτε να το "ντύσετε" με τα κοχυλάκια σας και να έχετε ένα όμορφο καλοκαιρινό βάζο.

Link to comment
Share on other sites

Konstantina και ioannanip σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας και θα τις προωθήσω στα κορίτσια μου να δούμε τι θα πουν.Πάντως σίγουρα θέλουμε κάτι που θα μπορέσουμε να το τοποθετήσουμε στο νέο μας γραφείο καθώς η Μαρία μου θα πάει Α' Δημοτικού φέτος και πρόκειται να αποκτήσει γραφείο και βιβλιοθήκη σαν μεγάλο κορίτσι που είναι.Ποιά κόλλα είναι ιδανική για πλαστικές επιφάνειες όπως το γλαστράκι ή το μπουκάλι?Ή μήπως να χρησιμοποιήσω κάτι σε πυλό που νομίζω ότι είναι πιο εύκολο?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω οτι η ατλακολ ειναι μια καλη, δυνατη και πανω απ ολα ειναι διαφανη οταν στεγνωνει (ενω οι αλλες αφηνουν μικρα κομματακια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι η ατλακόλ είναι ιδανική για να κολλήσεις οτιδήποτε. Κι εγώ στο νηπιαγωγείο με τα παιδιά ότι κάνουμε το κάνουμε με ατλακόλ. Πρόσεξε όμως να είναι μεταλλιζέ ατλακόλ που όταν στεγνώνει γίνεται διάφανη. Τώρα όσο για το καταπληκτικό σας πρώτο γραφείο μπορείτε αντί του βάζου που ανέφερα παραπάνω να φτιάξετε μια ωραία μολυβοθήκη. Μόνο που θα κόψετε το μπουκάλι πιο χαμηλά. Έτσι η μικρή σου θα τοποθετεί εκεί τα μολύβια της και θα θυμάται ότι αυτό το φτιάξατε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξεκινήσαμε την κατασκευή της μολυβοθήκης (λίγο ατζαμήδες΄είμαστε αλλά το διασκεδάζουμε)Υπάρχει δυνατότητα να καταχωρήσουμε και φωτογραφίες των κατασκευών μας ή δεν επιτρέπεται αυτό?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να φτιάξετε κάτι σε κρεμαστό, όπως αυτά που κάνουν θόρυβο όταν φυσάει ο αέρας...Μελωδός αν δεν κάνω λάθος λέγεται.

Τουλάχιστον εμείς, τέτοιο θα φτιάξουμε.Ανοίγεις τρύπες στα κοχύλια, πάνω βάζεις τα πιο βαριά και όσο κατεβαίνεις, μικραίνει το μέγεθος τους. Μπορείς τα κοχύλια να τα ενώσεις με χοντρή κλωστή ή κάτι άλλο, που να θυμίζει θάλασσα.

 

Όλη η κατασκευή είναι δεμένη με ξυλάκια!

 

Δεν ξέρω αν βοήθησα,δεν είμαι και πολύ καλή στην περιγραφή...Συγγνώμη.

 

Καλή αρχή για τη μικρούλα σου!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείτε να φτιάξετε και μια μολυβοθήκη, αν έχεις μια παλιά μπορείς από πάνω να την καλλύψεις ή να πάρεις το τελειώμα από το ρολό(χαρτι υγείας) να το ντύσεις με χαρτί και να κάνεις στο κατω μερος βάση και μετά να κολλήσετε τα κοχύλια κυκλικα ή ακανόνιστα.Με αυτόν τον τρόπο μπορείτε και με ρολά από το χαρτί κουζίνας που είναι πιο ψηλά και φαρδιά να τα κόψετε στο ύψος που θέλετε ,επίσης και λοξά καιόχι ίσια με το ψαλίδι και να κάνετε μια τετράγωνη τριγωνη μολυβοθηκη κολλημενα σε ακανονιστα υχη τα ρολά και θα είναι πολύ ωραία για πολλές χρήεις μεχρι και τα χαράκια θα μπορούν να μπαινουν.:)(τέτοια είχαμε κάνει για τους προσκόπους με την κόρη μου).

Όπως και ένα παλιο κουτάκι (να το ντυσει με κοχυλια)για να βάζει συνδετηρες ,σβηστρες.........

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H κατασξευή μας προχωράει όπως σας είπα είμαστε λίγο αταζαμήδες.Γίνεται όμορφο και το χαιρόμαστε.Πιστεύω σε 1-2 μέρες να ολοκληρωθεί.

Babystar πώς τρυπάτε τα κοχύλια?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ μπορεις να βαλεις φωτο, αν δε ξερεις τον τροπο μπορω να σε βοηθησω

Πολύ θα ήθελα να δείτε τι φτιάξαμε δεν ξέρω τον τρόπο.Περιμένω οδηγίες.Ευχαριστώ

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μπαινεις εδω http://imageshack.us/ βαζεις την εικονα που θελεις στο upload k κανεις start upload μετα σου βγαζει καποια λινκ κανεις αντιγραφη τη διευθυνση και επικολληση στο κειμενο σου κ ειναι ετοιμο ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αγαπητή Γιαννούλα,

αυτό που έχω να σου προτείνω είναι μία γύψινη κατασκευή, απλή και εύκολη στην υλοποίησή της και φυσικά δοκισμαμένη από τον υπογράφοντα.

 

Υλικά

1) Γύψος για κατασκευές (σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο)

2) Στρόγγυλο, πλαστικό καπάκι (από γλυκά, χρώματα, φρουτόκρεμες κλπ) για καλούπι

3) Κόλλα (χρησιμοποίησα μια δυνατή της "Bison" σε μικρό σωληνάριο, αλλά ακούω πολύ καλά σχόλια και για την "Ατλακόλ")

4) Κοχύλια (κατά προτίμηση μικρού μεγέθους)

5) Βερνίκι

6) Ακρυλικά χρώματα

 

Κατασκευή

Ανακατεύουμε το γύψο με νερό μέχρι το μίγμα να γίνει παχύρευστο. Επειδή ο γύψος στεγνώνει γρήγορα, χύνουμε αμέσως το μίγμα στο καλούπι μας και το αφήνουμε να στεγνώσει για περίπου μία με δύο ώρες.

Αφού ξεκαλουπώσουμε παίρνουμε τον γύψινο δίσκο και κολλάμε πάνω του τα κοχύλια σε σχέδιο της αρεσκείας μας (στο δικό μου σχέδιο, αποκλειστικά με κοχύλια από "χτένια", τα τοποθέτησα σε διάταξη μαργαρίτας -με την μύτη προς το κέντρο- έβαψα το κένο κέντρο μπλε και το εξώτερο κενό στο χρώμα της άμμου)

Αφήνουμε να στεγνώσει και έπειτα βερνικώνουμε.

Μπορούμε, αν θέλουμε, να κολλήσουμε στο πίσω μέρος ένα τριγωνικό κρεμαστράκι για τον τοίχο ή ένα μαγνητάκι για το ψυγείο.

 

Ελπίζω να βοήθησα και καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμ καλοκαιρινές αναμνήσεις!!!!!! Λοιπόν θα σου προτείνω (αμα περίσεψαν κοχύλια ή για του χρόνου) μια κατασκευή που έκανα μικρός......Πήρα πολλά κοχύλια πρπ ίδιου μεγάθους και όσον το δυνατό ακέραια (εννοώ οχι κομμάτια ή σπασμένα). Πρώτα τα έπλυνα καλά-καλά και οταν στέγνωσαν τα "πέρασα" με το διάφανο βερνίκι της μαμάς (και έφαγα το ξύλο της χρονιάς μου). Έτσι πρώτον σκλήρυνα τα κοχύλια, τα έκανα γυαλιστερά και δεν μύριζαν πλέον λόγω καιρού (οταν πάλιωσαν πλέον).

Έπειτα μ΄ενα μικρό τρυπανάκι (πουλάνε στα βιβλιοπωλεία είναι χειρός :wink: ) έκανα όσο πιο στο κέντρο μπορούσα τρυπούλες (προσέχοντας μην σπάσω τα κοχύλια)....Τρυπούλες έκανα κατα μήκος και 2 ξύλινων βεργών (φαντάσου σαν μολύβια), αλλά ίδιο αριθμό (π.χ. 10 στο ενα, 10 και στο άλλο).

Μετά έκοψα πετονιά διάφανη, πρπ 4-5 δάχτυλα σε μήκος (πλάι πλάι - μια παλάμη δλδ) σε τόσα κομμάτια οσα και οι τρυπούλες στα ξυλαράκια. Πέρασα κορδόνι τα κοχυλάκια στις πετονιές και έτσι είχα "κοτσίδες" απο κοχυλάκια....Φρόντισα στις άκρες εκατέρωθεν απο τις πετονιές να αφήσω λίγο πετονιά χωρίς κοχυλάκια...

Τέλος πέρασα κάθε άκρη σε αντίστοιχη τρυπούλα στα ξυλαράκια και έκανα στις άκρες (μετά τις τρυπούλες απ' οπου πέρασαν) κόμπους διπλούς.

Και ορίστε μικρά σουβέρ για το γραφείο μου :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια ακόμα πρόταση, που σκέφτομαι να κάνω για την κόρη μου του χρόνου, είναι η εξλης.....σε pet shop πουλάνε πρπ 10-15 ευρώ μικρά ενυδρεία (μιλάμε για το πολύ 20cm μήκος). Δεν έχουν κανέναν εξοπλισμό αλλά και δεν τον χρειαζόμαστε :wink:

Αφού το καθαρίσω καλά-καλά, θα ρίξω μέσα άμμο καθαριότητας (που βάζουν στις γάτες). Αρκετή να κάνει "βουναλάκια"......με το χέρι μου θα την κάνω λίγη "δήθεν" (εννοώ μην είναι ενα flat πράγμα αλλά να μοίάζει σαν έρημος με αμμόλοφους :-) ).....Έπειτα θα διαλέξω μεγάλα - ακέραια και οσο το δυνατόν εντυπωσιακά κοχύλια.....θα τα "βάψω" με φωσφορίζων μπογιά --- Πουλάνε σε ειδικά καταστήματα με είδη ζωγραφικής και είναι διάφανη --- Αφού τοποθετήσω (χωρίς κόλλα) τα φωσφορίζωντα πλέον κοχύλια στην άμμο, θα γεμίσω την μικρή δεξαμενή με πολύ αραιό χρωμματιστό νερό (μπλέ ή κόκκινο) --- λίγο χρώμμα ζαχαροπλαστικής ή νερομπογιά διαλυμένη σε νερό -----

Την ημέρα θα είναι ενα "στατικό" ενυδρείο με ωραίο χρώμμα, αλλά την νύχτα χωρίς φώς τα κοχύλια θα εκπέμπουν το φώς που συνέλεξε η μπογιά και θα φωσφορίζουν αντανακλώντας παιχνιδιάρικα με το χρωμματιστό νερό :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...