Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια! ιδέες για πρώτα γενέθλια


Recommended Posts

Καλημέρα, στο τέλος Αυγούστου έχει το κοριτσάκι μου τα πρώτα του γενέθλια. Εγώ και ο άντρας μου δεν είμαστε καθόλου άνθρωποι των κοινωνικών εκδηλώσεων. Δεν καλούμε ποτέ κόσμο, δεν πάμε γενικά σε εκδηλώσεις και έχουμε αποφύγει όλα τα κοινωνικά τελείως ( γάμους, βαφτίσεις κτλ). Δεν έχω λοιπόν καμία εμπειρία και αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό να οργανωθεί πάρτυ γενεθλίων για το μικρό ( δεν φταίει αυτή που έχει τόσο μονόχνωτους γονείς στο κάτω κάτω). Κάποια στοιχεία:

Χρόνος: το πρώτο Σάββατο του Σεπτεμβρίου

Άτομα: γύρω στα 50 μισοί ενήλικες, μισά παιδιά ηλικίας από 0-4 ετών πάνω κάτω

Τόπος: ΒΑ Αττική

Ιδανικά θα ήθελα κάτι οργανωμένο που να απαιτεί την ελάχιστη εμπλοκή μου.

Please help! :rolleyes:

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πού σκέφτεσαι να κάνεις το party? Για σπίτι ή εκτός? Υπάρχει χώρος στο σπίτι?

Θυμάμαι κι εγώ σκεφτόμουν το πρώτο πάρτυ που να το κάνω. Τελικά επειδή υπάρχει σχετικά ευρύχωρο σαλόνι το οργάνωσα σπίτι και ήταν πάρα πολύ όμορφα. Είχα γύρω στα 40 άτομα απο τα οποία περίπου 10 παιδάκια όλων των ηλικιών (απο μωρό μέχρι 10 χρονων).Διάλεξα μέρα Σάββατο για να μην δουλεύω, είχα στολίσει απο το βράδυ της Παρασκευής μπαλόνια και όλα τα σχετικά αξεσουάρ (ταμπέλες, κορδελίτσες κτλ.) και Σάββατο πρωί είχα μόνο να φτιάξω τα μεζεδάκια, την τούρτα την είχα παραγγείλει.

Επίσης, για τα παιδάκια είχα πάρει δωράκια για το κάθε ένα ξεχωριστά με το όνομά του γραμμένο πάνω και όταν έφευγαν τους το έδινα ( μη φανταστείς τίποτα ακριβό προς θεού, κάτι όμως ευρηματικό και χρήσιμο για την κάθε ηλικία των παιδιών που είχα καλέσει)

Περάσαμε τέλεια, τα παιδιά έπαιξαν και χόρεψαν τρελά, οι μεγάλοι ευχαριστήθηκαν μεζεδάκια και η μπουμπού ήταν τρισευτυχισμένη.

 

Αν πάλι σκέφτεσαι εξωτερικό χώρο, μια λύση είναι οι παιδότοποι που οργανώνουν παιδικά γεννέθλια όπου δεν χρειάζεται εσύ να μπείς σε καμμία φασαρία και τα μεγάλα παιδάκια θα ευχαριστηθούν παιχνίδι. Βεβαια θα κοστίσει πολύ παραπάνω απο ότι να το οργανώσεις σπίτι.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα στο σπίτι με λιγότερα άτομα.

Ένα παιδάκι 1 έτους είναι ΠΟΛΥ μικρό ακόμα για να καταλάβει πολλά από ό,τι θα γίνει. Η κόρη μου κατάλαβε το τραγουδάκι της τούρτας, έπαιξε λίγο με κάποια παιχνιδάκια που της φέρανε, αλλά δεν μπορούν ακόμα σε αυτήν την ηλικία να παίξουν με μεγαλύτερα παιδιά και το πιθανότερο είναι ότι θα σαστίσουν με τόσο κόσμο και θα κουραστούν...

Εμείς το κάναμε στο σπίτι, με τους πολύ κοντινούς συγγενείς, και φίλους. Σύνολο καμιά 25αριά άτομα.

Πήρα catering για φαγητό, πολύ ικανοποιημένη, και τον στολισμό τον έκανα μόνη μου, μπαλονάκια, καπελάκια, σφυρίχτρες και μερικά λουλουδάκια. Αυτά!

Προσωπική μου γνώμη είναι αυτή, πάντως δεν το μετάνιωσα... Της κουμπάρας μου που ήταν 2 ετών κα είχε καλέσει 60 άτομα, το παιδί δεν ξεκόλλησε από την αγκαλιά της, με αποτέλεσμα η μαμά να μην ευχαριστηθεί τίποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα catering για φαγητό, πολύ ικανοποιημένη, και τον στολισμό τον έκανα μόνη μου, μπαλονάκια, καπελάκια, σφυρίχτρες και μερικά λουλουδάκια. Αυτά!

 

Ενδιαφέρομαι να βρω κάποιο καλό catering για τα γενέθλια του γιου μου.

Αφού έμεινες ικανοποιημένη μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία του catering αυτού?

Αν μπορείς στείλε μου πμ, μη θεωρηθεί διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι είναι λίγο φασαρία στο σπίτι, αλλά όντως το μωράκι είναι μικρό για παιδότοπό ή κάτι άλλο εκτός σπιτιού, πιο πολύ θα ταλαιπωρηθεί μου φαίνεται παρά θα ευχαριστηθεί. Μπορείς να καλέσεις λιγότερους στο σπίτι ( παπουδες, θείους, νονούς ) και να παραγγείλεις catering αντι να μαγειρεύεις και να κανονίσεις του χρόνου πρώτα ο θεός γεννέθλια εκτός σπιτιού που θα είναι πιο μεγάλο και θα περπατάει και θα μπορεί να παίξει και με τα άλλα παιδάκια.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε συγγενείς εδώ, οπότε συζητάμε για έναν πιο ευρύ κύκλο ατόμων, γνωστών, συναδέρφων κτλ και αναγκαστικά εκεί βγαίνουν περισσότερα άτομα, και ούτε θέλω όλοι αυτοί να μαζευτούνε στο σπίτι.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ναί έχεις δίκιο, είναι καλύτερα να το οργανώσεις έξω. Υπάρχουν παιδότοποι που αναλαμβάνουν τα πάντα. Στην περιοχή μου (Κερατσίνι-Πειραιάς) κοστίζει το περίπου 7 ευρώ το άτομο και περιλαμβάνει catering ( τυροπιτάκια, πιτσάκια, σαντουιτσάκια κτλ), τούρτα και αναψυκτικό ή μπύρα και είσοδο στον παιδότοπο για κάθε παιδάκι.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως είχαμε θέμα με τα οικονομικά μας και γι'αυτό αποφασίσαμε να κάνουμε τα πρώτα γενέθλια στο σπίτι. Είχαμε 42 άτομα, αλλά όλα πήγαν τέλεια. Πήγαμε στα ΤΖΑΜΠΟ πήραμε χαζοπραγματάκια πάμφθηνα (μπαλόνια, φαναράκια, πιατάκια χάρτινα, ποτηράκια, μαχαιροπίρουνα) και έγινε 1 φοβερό παρτάκι με τα "ψέματα". Το κάναμε και απόγευμα για να μην έχουμε βαρβάτα φαγητά. Φτιάξαμε τα κλασσικά τυροπιτάκια, κεφτεδάκια, πιτσάκια, 2-3 σαλάτες (και 2-3 άλλα που φτιάξανε διάφοροι κοντινοί συγγενείς) και όλοι μείνανε ευχαριστημένοι. Μπορώ να σας πω ότι τα περισσότερα τα δώσαμε για την τούρτα γιατί θέλαμε κατί πολύ όμορφο εξωτερικά (εκτός από το να έχει ωραία γεύση).

Μια φίλη που το είχε κάνει 3 μήνες πριν πάλι στο σπίτι της είχε καλέσει catering και πλήρωσε 11 ? το άτομο, φιλική τιμή(!) (είχε 35 άτομα σπίτι). Στην τιμή δεν ήταν η τούρτα και τα ποτά. Το καλό είναι πως η φίλη μου δεν κουράστηκε ιδιαίτερα, γιατί δεν μαγείρεψε, ούτε έπλυνε μετα πιάτα και ποτήρια, αλλά το κόστος είναι σίγουρα μεγαλύτερο.

Τέλος και εμένα μου έχουν πει πολλές μαμάδες για τα GOODYS (κυρίως αυτά στη Κηφισίας-Πάραδεισος Αμαρουσίου) αλλά νομίζω οτί και τα λεφτά είναι υπερβολικά και το φαγητό εντελώς "πλαστικό".

 

Αυτά!!!

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντως είχαμε θέμα με τα οικονομικά μας και γι'αυτό αποφασίσαμε να κάνουμε τα πρώτα γενέθλια στο σπίτι. Είχαμε 42 άτομα, αλλά όλα πήγαν τέλεια. Πήγαμε στα ΤΖΑΜΠΟ πήραμε χαζοπραγματάκια πάμφθηνα (μπαλόνια, φαναράκια, πιατάκια χάρτινα, ποτηράκια, μαχαιροπίρουνα) και έγινε 1 φοβερό παρτάκι με τα "ψέματα". Το κάναμε και απόγευμα για να μην έχουμε βαρβάτα φαγητά. Φτιάξαμε τα κλασσικά τυροπιτάκια, κεφτεδάκια, πιτσάκια, 2-3 σαλάτες (και 2-3 άλλα που φτιάξανε διάφοροι κοντινοί συγγενείς) και όλοι μείνανε ευχαριστημένοι. Μπορώ να σας πω ότι τα περισσότερα τα δώσαμε για την τούρτα γιατί θέλαμε κατί πολύ όμορφο εξωτερικά (εκτός από το να έχει ωραία γεύση).

Μια φίλη που το είχε κάνει 3 μήνες πριν πάλι στο σπίτι της είχε καλέσει catering και πλήρωσε 11 ? το άτομο, φιλική τιμή(!) (είχε 35 άτομα σπίτι). Στην τιμή δεν ήταν η τούρτα και τα ποτά. Το καλό είναι πως η φίλη μου δεν κουράστηκε ιδιαίτερα, γιατί δεν μαγείρεψε, ούτε έπλυνε μετα πιάτα και ποτήρια, αλλά το κόστος είναι σίγουρα μεγαλύτερο.

Τέλος και εμένα μου έχουν πει πολλές μαμάδες για τα GOODYS (κυρίως αυτά στη Κηφισίας-Πάραδεισος Αμαρουσίου) αλλά νομίζω οτί και τα λεφτά είναι υπερβολικά και το φαγητό εντελώς "πλαστικό".

 

Αυτά!!!

 

Μήπως μπορείς να μου στείλεις με πμ το όνομα του catering και αν έμεινε ικανοποιημένη η φίλη σου?

Εγώ που ρώτησα σε catering για τα γενέθλια του γιου μου μου είπαν 35€ το άτομο!!!

Ούτε γάμο να έκανα!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τηλέφωνο σε εταιρία που διοργανώνει πάρτυ και μου είπε μπορούν να κανονίσουν τα πάντα αυτοί αρκεί να έχω βρει εγώ τον χώρο. Το οποίο είναι και το δύσκολο. Είχαμε σκεφτεί να το κάνουμε σε ένα beach bar που έχει και χώρο καφέ ( δάπεδο με πέτρες, κάποια σκεπαστά μέρη, καναπέδες, τραπέζια) αλλά επειδή είναι μεγάλος ο χώρος και λίγα τα άτομα δεν μπορεί να μας το κλείσει. Και μου φαίνεται ηλίθιο να κάνουμε εμείς πάρτυ και δίπλα ο άλλος να λιάζεται με το μαγιό. Οπότε αυτό δεν παίζει. Τα πεθερικά μου έχουν εξοχικό με κήπο, αλλά δεν είναι καθόλου φιλικός χώρος για παιδιά ( πολλές σκάλες, μπαλκόνια με πολύ χαμηλό τοιχάκι, πηγάδι στον κήπο). Παιδότοπο δεν θέλω καθόλου. Στην πολυκατοικία έχουμε πολύ ωραίο κήπο και κάποιοι γείτονες κάνουν κάθε χρόνο εκεί το πάρτυ της κόρης τους αλλά ο άντρας μου δεν θέλει καθόλου. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... :(

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επικοινώνησα με το Αττικό Πάρκο και μου έδωσαν κάποιες τιμές, ξέρει κανείς να τις αξιολογήσει; είναι φτηνές; ακριβές; καλές; έχει πάει κανείς σε πάρτυ στο Αττικό Πάρκο; ήταν καλά ή δεν αξίζει τον κόπο να τρέχω μέχρι εκεί να δω τον χώρο καν;

 

Λοιπόν οι τιμές,

500 ευρώ η ενοικίαση του χώρου της καφετέριας για 2 ώρες είτε πρωί είτε απόγευμα συγκεκριμένες ώρες, συμπεριλαμβάνει την είσοδο για τα πρώτα 20 άτομα, τον χώρο και τον στολισμό.

8 ευρώ κάθε επιπλέον άτομα πάνω των 3 ετών

14-20 ευρώ το catering το άτομο, με φαγητά, ποτά ( μπύρα/κρασί), καφέδες, αναψυκτικα και την τούρτα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 months later...

ζουζουνες καλησπερα.σε λιγοτερο απο 2 μηνες εχουμε κ εμεισ τα πρωτα μασ γενεθλια.θα τα κανουμε στο σπιτι εχω ετοιμασε κ ενα πολυ ωροιο μενου για μπουφε.για προσκλητηριο σκεφτηκα να το φτιαξω μονη.μια πεταλουδα με διαφορα κορδελακια κ σε ενα απο αυτα να κρεμασω το προσκλητηριο.ομωσ εχω ενα μικρο θεματακι...δεν ξερω τι στιχακι να γραψω.θελω κατι ζουζουνιστικο κ παιχνιδιαρικο αλλα κ να φαινεται οτι ειναι τα πρωτα μασ γενεθλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σε τέτοια εποχή όταν έχει προηγηθεί βάφτιση 1 μήνα πριν, τι μπορείς να κάνει οικονομικό?

Πως σας φαίνεται να έρθουν όσοι το θυμηθούν και τηλ. να κόψουμε τούρτα και να κάνω πίτσα. ούτε μπαλόνια, ούτε δωράκια, ούτε προσκλήσεις...

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΤΙ ΝΑ ΣΑς ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙς ΠΑΡΤΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟΙ ΑΠ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΑΠΟ 12? ΜΕ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ.ΣΙΓΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου στείλεις με πμ το όνομα του catering και αν έμεινε ικανοποιημένη η φίλη σου?

Εγώ που ρώτησα σε catering για τα γενέθλια του γιου μου μου είπαν 35? το άτομο!!!

Ούτε γάμο να έκανα!!

Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΣΤΑ GOODYS ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ:oops:...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου στείλεις με πμ το όνομα του catering και αν έμεινε ικανοποιημένη η φίλη σου?

Εγώ που ρώτησα σε catering για τα γενέθλια του γιου μου μου είπαν 35? το άτομο!!!

Ούτε γάμο να έκανα!!

 

Επικοινώνησα με το Αττικό Πάρκο και μου έδωσαν κάποιες τιμές, ξέρει κανείς να τις αξιολογήσει; είναι φτηνές; ακριβές; καλές; έχει πάει κανείς σε πάρτυ στο Αττικό Πάρκο; ήταν καλά ή δεν αξίζει τον κόπο να τρέχω μέχρι εκεί να δω τον χώρο καν;

 

Λοιπόν οι τιμές,

500 ευρώ η ενοικίαση του χώρου της καφετέριας για 2 ώρες είτε πρωί είτε απόγευμα συγκεκριμένες ώρες, συμπεριλαμβάνει την είσοδο για τα πρώτα 20 άτομα, τον χώρο και τον στολισμό.

8 ευρώ κάθε επιπλέον άτομα πάνω των 3 ετών

14-20 ευρώ το catering το άτομο, με φαγητά, ποτά ( μπύρα/κρασί), καφέδες, αναψυκτικα και την τούρτα.

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ????:?:

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το Αττικό Πάρκο και μου έδωσαν κάποιες τιμές, ξέρει κανείς να τις αξιολογήσει; είναι φτηνές; ακριβές; καλές; έχει πάει κανείς σε πάρτυ στο Αττικό Πάρκο; ήταν καλά ή δεν αξίζει τον κόπο να τρέχω μέχρι εκεί να δω τον χώρο καν;

 

Λοιπόν οι τιμές,

500 ευρώ η ενοικίαση του χώρου της καφετέριας για 2 ώρες είτε πρωί είτε απόγευμα συγκεκριμένες ώρες, συμπεριλαμβάνει την είσοδο για τα πρώτα 20 άτομα, τον χώρο και τον στολισμό.

8 ευρώ κάθε επιπλέον άτομα πάνω των 3 ετών

14-20 ευρώ το catering το άτομο, με φαγητά, ποτά ( μπύρα/κρασί), καφέδες, αναψυκτικα και την τούρτα.

 

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΜΕ ΕΝΤΕΛΩς ΣΙΓΑ ΜΗ ΤΡΕΧΩ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Ν ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΥ ΜΕ ΚΛΟΟΥΝ ΜΠΑΛΟΝΙΑ Κ.Λ.Π...ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΠΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ Ν.ΙΩΝΙΑ...:DΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΚΛΛΟΥΝ ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΥΣ ΚΛΠ...ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ....:DΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

βοηθεια αρχες Μαιου θα κανω τα γεννεθλια των παιδιων μου ηλικιας 8 μηνων εως 7 χρονων δωστε μου ιδεες για παρτυ περιπου 30 παιδακια και 40 μεγαλοι θα προτειμουσα εξω λογω πολλων ατομων!!!sos

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια αρχες Μαιου θα κανω τα γεννεθλια των παιδιων μου ηλικιας 8 μηνων εως 7 χρονων δωστε μου ιδεες για παρτυ περιπου 30 παιδακια και 40 μεγαλοι θα προτειμουσα εξω λογω πολλων ατομων!!!sos

 

 

Μπορείς να ψάξεις για προσφορές σε παιδότοπους. Έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου. Και ο παιδότοπος των goodys είναι καλή λύση.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...