Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γέννα στο νερό


mpanse

Recommended Posts

Γεια χαρα!

 

Έχει γεννήσει κάποια στο νερό ; Με ποιο γυναικολόγο; Αξίζει η εμπειρία;

 

Μου έχουν συστήσει τον Κο Μουζάλα στη Ν.Σμύρνη. Τι άποψη έχετε; Με ενδιαφέρει να μου πείτε και τι τιμή ζητά για τον τοκετό.Είναι όσο θα δώσω στο μαιευτήριο, λιγότερο ή περισσότερο;

 

 

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχει ανοιχτει παλιότερα τόπικ σχετικά:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=430

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

 

Έχει γεννήσει κάποια στο νερό ; Με ποιο γυναικολόγο; Αξίζει η εμπειρία;

 

Μου έχουν συστήσει τον Κο Μουζάλα στη Ν.Σμύρνη. Τι άποψη έχετε; Με ενδιαφέρει να μου πείτε και τι τιμή ζητά για τον τοκετό.Είναι όσο θα δώσω στο μαιευτήριο, λιγότερο ή περισσότερο;

 

 

Σας ευχαριστώ!!

 

Ζητάει 3,500 ευρω συν 450 για τη μαία...

Αν θες πραγματική εμπειρία φυσικού τοκετού σε νερό να απευθυνθείς στο Κεντρο φυσικού τοκετού...

Εγώ έζησα αξέχαστο τοκετό εκεί...Τους πλεκω εγκώμιο κάθε μέρα...(και στο 1/3 της τιμής που θα μου κόστιζε συνολικά στο Ιασώ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

 

Έχει γεννήσει κάποια στο νερό ; Με ποιο γυναικολόγο; Αξίζει η εμπειρία;

 

Μου έχουν συστήσει τον Κο Μουζάλα στη Ν.Σμύρνη. Τι άποψη έχετε; Με ενδιαφέρει να μου πείτε και τι τιμή ζητά για τον τοκετό.Είναι όσο θα δώσω στο μαιευτήριο, λιγότερο ή περισσότερο;

 

 

Σας ευχαριστώ!!

Εγώ γέννησα σε αυτό το δωμάτιο...

Για την εμπειρία μου μπες στο αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ 'εμπειρίες τοκετού'

photostream

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτό

 Δεν είχα ψαχτεί ποτέ για κάτι τέτοιο, ούτε με ενδιέφερε, το έβλεπα σαν μια εναλλακτική πρόταση τοκετού.Αυτές όμως τις παραμέτρους δεν τις είχα σκεφτεί ποτέ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας ειμαι νεα μανουλα για την ακριβεια ειμαι 4 εβδομαδων εγγυος.

ψαχνω γιατρο στην αθηνα και θελω να γεννησω στο νερο...

περιμενω απαντησεις σας.....:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλή λευτεριά!

Κι εγώ στο νερό γέννησα, αλλά εκτός Ελλάδας. Δεν είναι βέβαια χαλαρωτικό spa, αλλά χαλαρώνεις τουλάχιστον ανάμεσα στους πόνους, και πιστεύω ότι επισπεύστηκε και η διαδικασία. Θα το ξανακάνω ελπίζω.

Να ξέρεις πάντως ότι η γέννα είναι απρόβλεπτη, μπορεί κάτι που τώρα να σου αρέσει εκείνη τη στιγμή να μη σου αρέσει και αντίστροφα. Αλλά μπορείς ακόμη κι εκείνη τη στιγμή να αλλάξεις γνώμη, αν για κάποιο λόγο δεν σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, διαβάζοντας ιστορίες τοκετών απο διάφορες κοπέλες (στο εξωτερικό) που έμπαιναν στο νερό, πολλές έλεγαν ότι επισπευτηκε ο τοκετός και τους βοηθούσε να μην πονάνε τόσο στις συσπάσεις, αλλά άλλες έλεγαν ότι εκείνη την ώρα δεν μπορούσαν να κάτσουν στο νερό, ότι πονούσαν παραπάνω γιατί ήθελαν να είναι όρθιες και να κινούνται ή να είναι γονατιστές στα 4.

Οπότε πιστεύω ότι ακόμα κι αν το προγραμματίσεις να γεννήσεις στο νερό, εκείνη την ώρα, θα δεις τι σε βολεύει περισσότερο. Και για να έχεις την δυνατότητα γι αυτό, εννοείτε ότι πρεπει να γεννήσεις σε κέντρο τοκετού και όχι σε νοσοκομείο ή να περάσεις τα πρωτα στάδια της γέννας στο σπίτι σου. ( σε γεμάτη μπανιέρα π.χ.)

Οι περισσότεροι τοκετοί κυλάνε πιο γρήγορα στο σπίτι, οποτε ούτως η αλλως καλύτερα να μη βιαζόμαστε να πηγαίνουμε στο νοσοκομείο αν δεν έχουμε φυσικά, προβληματα με την εγκυμοσύνη, πρασινα υγρά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Νena "περάσεις τα πρωτα στάδια της γέννας στο σπίτι σου".Και εγώ έτσι έκανα.Ετσι γλυτώνεις και κλίσμα.Στο πρώτο μου παιδί πήγα με διαστολή 7, και στο δεύτερο τέρμα.Στο δευτερο είχα πήσει το γιατρό να γεννήσω σε μπανιέρα κάνουν στο λητώ.Φυσικά ούτε ποτήρι δεν προλαβαίναμε να γεμίσουμε όχι μπανιέρα.Μπορείς να μείνεις στο σπίτι με τη προυπόθεση ότι δεν σου έχουν σπάσει τα νερά.Καλή τύχη, σου ευχομαι να βιώσεις την γέννα σου με το πιο φυσικό τρόπο.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αληθεια ειναι οτι οση ωρα εισαι στο νερο χαλαρωνεις και πονας λιγοτερο οσο εισαι μεσα γιατι οταν βγεις εξω επανερχεσε στην προηγουμενη κατασταση. Εγω περασα μεγαλο μερος των ωδινων στο νερο αλλα γεννησα στη στερια :-D

Link to comment
Share on other sites

ανακούφιση το νερό!:) εσπασαν τα νερά στο σπίτι, όταν άρχισαν οι 3λεπτες συσπάσεις πήγα στο κέντρο φυσ.τοκετού, μπήκα στο νερό και δεν ήθελα να ξαναβγώ!πέρασα τους πόνους 'στα 4' γέννησα 9 ώρες αφού εσπασαν τα νερά...σου εύχομαι αν το θες ,να το καταφέρεις...εγώ έτσι ονειρευόμουν να γεννήσω, αλλά έμαθα στην πορεία της εγκυμοσύνης ότι ό,τι, μα ό,τι και να γίνει , θα γίνει για να έχω ένα υγιές μωρό και να είμαι κι εγώ καλά φυσικά...οπότε ψαξ'το και κάνε το καλύτερο που μπορείς, αλλά μην "το δένεις "!

 

-...εγώ περίμενα να πηγαίνουν καλά τα πράγματα μέχρι κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή, η εναλλακτική ήταν το Μητέρα(λόγω γιατρού -μαιών και μόνο...)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΜΑ ΘΑ ΤΣΑΝΤΙΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΒΓΑΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΙΣΩΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ! ΟΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΓΕ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΓΑ! ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΗΓΑΝ ΚΑΤΕΥΧΗ! ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΕΣΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΚΙ ΑΝ ΣΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Χαρά μου, νομίζω ότι αν αρχιζαμε να ακουμε λίγο περισσότερο το σώμα μας και το ενστικτό μας ως γυναίκες και λίγο λιγότερο τους γιατρούς θα είχαμε πολύ πιο εύκολους τοκετούς. Μπορεί να μην είμαστε γιατροι αλλά ο τοκετός είναι και πρέπει να είναι μια φυσιολογική λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρά μου, νομίζω ότι αν αρχιζαμε να ακουμε λίγο περισσότερο το σώμα μας και το ενστικτό μας ως γυναίκες και λίγο λιγότερο τους γιατρούς θα είχαμε πολύ πιο εύκολους τοκετούς. Μπορεί να μην είμαστε γιατροι αλλά ο τοκετός είναι και πρέπει να είναι μια φυσιολογική λειτουργία.

 

Καλησπέρα και από μένα!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και θα χρησιμοποιήσω τα λόγια της κ. Δημοπούλου : "ο τοκετός είναι τέχνη και όχι επιστήμη"!

Και βέβαια εννοείται ότι μιλάμε για τον απόλυτα φυσιολογικό τοκετό, χωρίς πρόκληση, βιασύνη και επισκληρίδιο.

Δεν θα διαφωνήσω, ότι την στιγμή της εξώθησης ζητάμε πράγματα τρελά και πολλές φορές τα ακριβώς αντίθετα, από αυτά που υπολογίζαμε, αλλά πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο ένστικτό μας. Άλλωστε για τον δικό μας τοκετό πρόκειται και όσο και αν μοιάζει με τον τοκετό πολλών γυναικών, πάντα θα είναι Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΤΟΚΕΤΌΣ, με τους δικούς μας μηχανισμούς άμυνας και μόνο!

Μπορεί η διαδικασία να είναι ίδια, αλλά διαφέρει ο χαρακτήρας και ο τρόπος αντιμετώπισης κάθε γυναίκας!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Δεν θα διαφωνήσω, ότι την στιγμή της εξώθησης ζητάμε πράγματα τρελά και πολλές φορές τα ακριβώς αντίθετα, από αυτά που υπολογίζαμε, αλλά πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο ένστικτό μας.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Ενώ ανάμεσα στους πόνους χαλάρωνα στο νερό, προς το τέλος όταν οι πόνοι έγιναν αλλεπάλληλοι χωρίς διαλείμματα, το μόνο που ήθελα ήταν να μην είχα μείνει έγκυος εξ αρχής (βέβαια με την πρώτη ευκαιρία ξανάμεινα :) ). Είναι μια οριακή εμπειρία (αξίζει όμως) και σκέφτεσαι πολλά τρελά, αλλά δεν υπάρχει λόγος ούτε να ντρέπεσαι ούτε να έχεις τύψεις για τις σκέψεις αυτές. Εν πάση περιπτώσει, η φάση που ανέφερα ήταν το πέρασμα από τη διαστολή στην εξώθηση και διήρκεσε λίγο. Η εξώθηση εμένα τουλάχιστον μου έχει μείνει σαν ή καλύτερη φάση, γιατί είχα κάπου να διοχετεύσω όλη την ένταση.

 

Γενικά τώρα, ας μην μυθοποιούμε τη γέννα στο νερό, δεν είναι τίποτε λιγότερο και τίποτε περισσότερο από έναν τρόπο να νιώσεις κάπως καλύτερα. Δεν υπάρχει ανώδυνος φυσιολογικός τοκετός. Απλώς το λέω, γιατί μπορεί να δημιουργηθούν λάθος προσδοκίες γύρω από τη γέννα και μέσα σ΄ όλα τ΄άλλα η μητέρα να νιώθει την ψυχολογική πίεση να τα κάνει όλα τέλεια, να μην πονάει, να μην φωνάζει, να μην δείξει ταλαιπωρημένη κτλ. Δεν υπάρχει superwoman κι ούτε super γέννα. Κάθε γέννα είναι μοναδική και απρόβλεπτη.

 

@ ΣΤΕΓΙΑ

Κάτι πρακτικό, θα στο πουν κι οι μαίες βέβαια: στο βαλιτσάκι μαιευτηρίου μην ξεχάσεις ένα μπουρνούζι-ρόμπα, κι αν έχεις μακρυά μαλλιά, ένα πιαστράκι για να τα πιάσεις ψηλά, ώστε να μην πέφτουν στην πλάτη και βρέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για όλα σας τα σχολια.Τα ακουσα και τα μελεταω ολα με περισση αγαπη.

Παντα ελεγα αν εμενα εγκυος θα γενουσα στο νερο.

και γενικα ειμαι πολυ κολλημενη

αν πω κατι πρεπει και να γινει.

υωρα για την ωρα ψαχνω γιατρο στην αθηνα...

θα περιμενω προτασεις σας.

να χαιρεστε τα παιδακια σας ολες οι μανουλες.και ολα να πανε καλα σε ολες εμας τις μελουσες......

 

 

 

πολλα φιλακια σε ολες..:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Έχει γεννήσει κάποια μανούλα μέσα στο νερό???

 

Η αδερφή μου-κάτοικος εξωτερικού εδώ και χρόνια-περιμένει το πρώτο της μωράκι από μέρα σε μέρα...Χτες πήγε στη μαία και της είπε ότι το μωρό είναι "πλάτη με πλάτη" (back to back). Της είπε ότι αν σκέφτεται να γεννήσει στο νερό, θα τη βοηθήσει πολύ, γιατί όταν το μωρό είναι σε αυτή τη θέση (και αν δε γυρίσει μέχρι τον τοκετό) θα πονάει πολύ η μέση της στον τοκετό, οπότε το νερό είναι το καλύτερο-όπως καταλαβαίνετε, εκεί που μένει τα κάνουν όλα ΦΥΣΙΚΑ, χωρίς φάρμακα ή κάτι άλλο...Η αδερφούλα έτσι κι αλλιώς ήθελε σε νερό, μάλιστα είχε πάει στο νοσοκομείο και είχε δει τις πισινούλες...

 

Όταν ήμουν έγκυος εγώ και ήθελα να γεννήσω στο νερό, δεν υπήρχε περίπτωση, γιατί εδώ που μένω, δεν υπάρχει τέτοια υποδομή και τότε είχα ακούσει ότι μόνο Αθήνα σε συγκεκριμένες κλινικές υπάρχει...Το έχει κάνει κάποια κοπέλα, να μας πει την εμπειρία της???

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι μένει Ολλανδία για να τα κάνει όλα φυσικά με τον τοκετό (αυτοί εκεί είναι του πλήρους φυσιολογικού τοκετού)????

Όταν έμενα εγώ Ολλανδία έτρεμα στην ιδέα μην μείνω έγκυος εκεί και αναγκαστώ να γεννήσω όπως ήθελαν και ΜΟΝΟ αυτοί....

 

Εχω λοιπόν ακούσει ότι η γέννα στο νερό είναι πολύ καλή μέθοδος μια και χαλαρώνει πολύ την εγκυμονούσα το χλιαρό νεράκι που βάζουν και επίσης το μωράκι βγαίνει μέσα στο νερό και δεν νιώθει απότομα την μεταβαση από την μητρα στον εξω κόσμο...

 

Έχει ξεκινήσει ένα κέντρο εδώ στην Αθήνα να προωθεί αυτή την μέθοδο καθώς και την γέννα στο σπίτι αλλά σε πληροφορώ ότι είναι ασύμφορο το κόστος τους....

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεκινήσει ένα κέντρο εδώ στην Αθήνα να προωθεί αυτή την μέθοδο καθώς και την γέννα στο σπίτι αλλά σε πληροφορώ ότι είναι ασύμφορο το κόστος τους....

αν μιλάς για το κέντρο φυσικού τοκετού μάλλον δεν είσαι σωστά πληροφορημένη καθώς ο τοκετός, ο προγεννητικός έλεγχος και η παρακολούθηση μετά τον τοκετό κοστίζουν γύρω στα 2100 ευρώ.

Όπουδήποτε αλλού και να γεννήσει μια γυναίκα θα χρειαστεί τουλάχιστον τα διπλάσια. Η γέννα στο σπίτι μαζί με τον προγεννητικό έλεγχο κοστίζουν γύρω στα 1600 ευρώ. Δεν έχω γεννήσει εκει, αλλά το ξέρω από έρευνα στο νετ

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάς για το κέντρο φυσικού τοκετού μάλλον δεν είσαι σωστά πληροφορημένη καθώς ο τοκετός, ο προγεννητικός έλεγχος και η παρακολούθηση μετά τον τοκετό κοστίζουν γύρω στα 2100 ευρώ.

Όπουδήποτε αλλού και να γεννήσει μια γυναίκα θα χρειαστεί τουλάχιστον τα διπλάσια. Η γέννα στο σπίτι μαζί με τον προγεννητικό έλεγχο κοστίζουν γύρω στα 1600 ευρώ. Δεν έχω γεννήσει εκει, αλλά το ξέρω από έρευνα στο νετ

 

 

Ναι το ξέρω ότι είναι τόσα τα χρήματα αλλά το θεωρώ ασύμφορο κόστους διότι....Τι να το κάνω να γεννήσω στο σπίτι με τα ίδια λεφτά (χωρίς να έχω την 100% νοσοκομειακή κάλυψη) όταν ξέρω ότι αν υπάρξει επιπλοκή θα με σηκώσουν άρων αρων θα με πάνε νοσοκομείο και θα πρέπει να πληρώσω εξτρα φάρμακευτικη αγωγή??? (εσύ έκανες έρευνα στο νετ, εγώ πήρα τηλέφωνο γιατί ήθελε να γεννήσει έτσι φίλη μου και τα κανονίζαμε μαζί). Να πας για μαλλί και να βγείς κουρεμένη..

 

Τουλάχιστον ξέρεις ότι με τον κλασσικό τρόπο πάς στο δημόσιο νοσοκομείο πληρώνεις τα ίδια λεφτά αλλά είσαι σε όλα καλυμένη και πληρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάς για το κέντρο φυσικού τοκετού μάλλον δεν είσαι σωστά πληροφορημένη καθώς ο τοκετός, ο προγεννητικός έλεγχος και η παρακολούθηση μετά τον τοκετό κοστίζουν γύρω στα 2100 ευρώ.

Όπουδήποτε αλλού και να γεννήσει μια γυναίκα θα χρειαστεί τουλάχιστον τα διπλάσια. Η γέννα στο σπίτι μαζί με τον προγεννητικό έλεγχο κοστίζουν γύρω στα 1600 ευρώ. Δεν έχω γεννήσει εκει, αλλά το ξέρω από έρευνα στο νετ

 

Maggie αυτό το ποσό είναι εξωφρενικό για τη δουλειά που κάνουνε στο Ευτοκία! Τους υπέρηχους τους κάνεις στο Μητέρα οπότε τους πληρώνεις. Οι εξετάσεις τους είναι απλές και μη-παρεμβατικές, τόσο πριν τη γέννα όσο και μετά. Και στη γέννα, δεδομένου ότι είναι φυσική τις περισσότερες φορές, ο ρόλος τους είναι απλά υποστηρικτικός. Και αν θες να έχεις γιατρό παρόντα στον τοκετό για παν ενδεχόμενο θα πρέπει να πληρώσεις και άλλα 2000+ (μπορεί και ν' άλλαξε το ποσό αυτό τώρα) στο γιατρό!

 

1600 ευρώ για να έρθουνε απλά στο σπίτι σου είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό! Εγώ πλήρωσα 1000 ευρώ τη γιατρό μου για φυσικό τοκετό, η οποία ήτανε μαζί μου από τη στιγμή που έσπασαν τα νερά μέχρι και τον πρώτο θηλασμό και με παρακολουθούσε καθημερινά μέχρι που βγήκα από το μαιευτήριο. Όχι να δώσω 2000+ σε μαίες!

 

Η Ευτοκία προσφέρει μια υπέροχη εναλλακτική κατά τη γνώμη μου αλλά αισχροκερδεί δυστυχώς...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Maggie αυτό το ποσό είναι εξωφρενικό για τη δουλειά που κάνουνε στο Ευτοκία! Τους υπέρηχους τους κάνεις στο Μητέρα οπότε τους πληρώνεις. Οι εξετάσεις τους είναι απλές και μη-παρεμβατικές, τόσο πριν τη γέννα όσο και μετά. Και στη γέννα, δεδομένου ότι είναι φυσική τις περισσότερες φορές, ο ρόλος τους είναι απλά υποστηρικτικός. Και αν θες να έχεις γιατρό παρόντα στον τοκετό για παν ενδεχόμενο θα πρέπει να πληρώσεις και άλλα 2000+ (μπορεί και ν' άλλαξε το ποσό αυτό τώρα) στο γιατρό!

 

1600 ευρώ για να έρθουνε απλά στο σπίτι σου είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό! Εγώ πλήρωσα 1000 ευρώ τη γιατρό μου για φυσικό τοκετό, η οποία ήτανε μαζί μου από τη στιγμή που έσπασαν τα νερά μέχρι και τον πρώτο θηλασμό και με παρακολουθούσε καθημερινά μέχρι που βγήκα από το μαιευτήριο. Όχι να δώσω 2000+ σε μαίες!

 

Η Ευτοκία προσφέρει μια υπέροχη εναλλακτική κατά τη γνώμη μου αλλά αισχροκερδεί δυστυχώς...

 

εδω κανεις λαθος, δεν ειναι απλη παρακολουθηση, ουτε 'απλα υποστηρικτικη' η δουλεια. επειδη ενδεχεται να μην ειναι παρεμβατικο (ποσοι τοκετοι ειναι πανευκολοι και συντομοι;;;) σημαινει αυτοματα οτι ειναι 'απλο';;οι γνωσεις τους και η εμπειρια τους ειναι πολυτιμες!!εχουν στα χερια τους δυο ζωες τελοσπαντων!!

 

υπερηχο κανεις στο γιατρο που σε παρακολουθει, ετσι κ αλλιως!εκτος κ αν σε στειλει εκεινος αλλου.

οι μαιες σε παρακολουθουν σε ολη την εγκυμοσυνη, με ραντεβου τα οποια δεν πληρωνεις, γιατι περιλαμβανονται ολα στο τελικο κοστος.

τα 2100 δεν αφορουν μονο τις μαιες, αφορουν και την κλινικη στην οποια στεγαζεται το κεντρο φυσικου τοκετου. για τις μαιες πληρωσα 1500 ευρω και φυσικα πηρα πισω χρηματα απο το ταμειο μου....οποτε σε μενα ( που ειχα λιγα ενσημα) η καλυψη αφορουσε 1000 ευρω.

 

οποτε το ποσο που τελικα πληρωσα ηταν επισης 1000 ευρω για :παρακολουθηση στην εγκυμοσυνη, τοκετο, παρακολουθηση δικη μου κ του νεογνου στο σπιτι για τις πρωτες μερες.

 

οκ, αν σου φαινονται πολλα για δικους σου λογους, αλλα οχι και 'απλα υποστηρικτικη' δουλεια...!!!αυτο ειναι απιστευτο!!:shock:

 

babystar εχω γραψει την εμπειρια μου καπου θα το βρω κ θα στο στειλω σε πμ....

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει παρέμβαση το καταλαμβαίνω να χρεώσουν παραπάνω (όπως άλλωστε γίνεται και στα ιδιωτικά μαιευτήρια, αν κάνεις επισκληρίδιο, καισαρική κτλ το κόστος ανεβαίνει), αλλά όχι να χρεώνουν 2000+ για ένα απλό μη-παρεμβατικό τοκετό (γνωρίζω αρκετούς τέτοιους που έγιναν στο Ευτοκία)!

 

Στο εξωτερικό αυτά προσφέρονται μέσω του συστήματος περίθαλψης εντελώς δωρεάν. Στην Ελλάδα δυστυχώς εμπορικοποιήθηκε ο τοκετός, είτε αυτός είναι ιατρικός είτε είναι φυσικός. Και εφόσον δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικές για φυσικό τοκετό, κάποιοι το εκμεταλλεύονται :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...