Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενηλικες και γαλα και τα φριχτα θυματα -οι αγελαδες


Recommended Posts

Εστω λοιπόν ότι τα γαλακτοκομικά δεν προσφέρουν τίποτε και είναι μόνο το κέρδος των βιομηχανιών.

Οι έγγυες πως θα πάρουν το απαραίτητο ασβέστιο?

Γιατί είναι απαραίτητο ενώ οι πηγές του δεν θεωρούνται απαραίτητες?

Οι σκέψεις μιας εγγύου που έχει τύψεις άμα πιεί λιγότερο γάλα από το συνιστώμενο κάθε ημέρα :shock:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εστω λοιπόν ότι τα γαλακτοκομικά δεν προσφέρουν τίποτε και είναι μόνο το κέρδος των βιομηχανιών.

Οι έγγυες πως θα πάρουν το απαραίτητο ασβέστιο?

Γιατί είναι απαραίτητο ενώ οι πηγές του δεν θεωρούνται απαραίτητες?

Οι σκέψεις μιας εγγύου που έχει τύψεις άμα πιεί λιγότερο γάλα από το συνιστώμενο κάθε ημέρα :shock:

 

αφού είσαι και στις Κυκλάδες, να ξέρεις ότι μια από τις καλύτερες πηγές ασβεστίου είναι η μικρή σαρδελίτσα που τρώγεται ολόκληρη με το κόκαλο ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εστω λοιπόν ότι τα γαλακτοκομικά δεν προσφέρουν τίποτε και είναι μόνο το κέρδος των βιομηχανιών.

Οι έγγυες πως θα πάρουν το απαραίτητο ασβέστιο?

Γιατί είναι απαραίτητο ενώ οι πηγές του δεν θεωρούνται απαραίτητες?

Οι σκέψεις μιας εγγύου που έχει τύψεις άμα πιεί λιγότερο γάλα από το συνιστώμενο κάθε ημέρα :shock:

 

 

Δε χρειαζεται να καταναλωσει γαλακτοκομικα η οτι αλλο προερχεται απο ζωα...αμυγδαλα κ λοιποι καρποιμια χουφτιτσα φτανει κ πιανει κ τοπο καθως εχει αριστη αποροφηση κ δεν αφηνει καταλοιπα κ περιττα οπως το γαλα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να συζητησω κατι με αφορμη ολο το χαμο που εγινε προσφατα στο φορουμ πανω στο θηλασμο και τη φορμουλα.

Εγω δεν εχω θεμα με το ξενο γαλα και τις επιπτωσεις του στην υγεια των παιδιων μας, μιας και καποιες φορες, εστω και για ιατρικους λογους, δεν υπαρχει αλλος τροπος να συντηρηθει το βρεφος στη ζωη. Καλως.

 

Αυτο που θελω να συζητησω ειναι η καταναλωση γαλακτος αλλων ειδων περα του ανθρωπινου απο ανθρωπους που εχουν περασει την ηλικια του φυσικου απογαλακτισμου (δηλαδη καπου μεταξυ 4 και 7 ετων).

 

Σαν ειδος δεν ειμαστε φτιαγμενοι να το καταναλωνουμε, ειμαστε κηνυγοι, αυτο το γαλα το εχουν τα αλλα θηλαστικα για τα μικρα τους. Ασβεστιο υπαρχει σε πολλες τροφες που ειναι αναμενομενο να φαμε συμφωνα με τη θεση μας στη φυση, νομιζω οτι ολη η φασαρια του "πιειτε γαλα, κανει καλο, εχει πολυ ασβεστιο" ειναι αποτελεσμα πολυ προσεγμενου μαρκετινγκ δεκαετιων.

Υπαρχουν μελετες που συνδεουν τον καρκινο του στηθους και του προστατη με την καταναλωση γαλακτοκομικων προιοντων.

Αυτο βεβαια εξηγειται λογω της μεγαλης πυκνοτητας οιστρογονων που περιεχονται στο αγελαδινο γαλα, μια και οι κακομοιρες οι αγελαδες ειναι συνεχως εγκυμονουσες και συγχρονως αρμεγονται.

Τους παιρνουν τα μωρακια τους λιγες ωρες μετα τη γεννα και τις αρμεγουν μεχρι εξαντλησεως ενω αυτες τα ψαχνουν και φωναζουν. Οι θηλες τους πολυ συχνα ειναι πληγωμενες και 99% υπαρχουν ιχνη αιματος στο γαλα που πινουμε. Στον επομενο κυκλο της αγελαδας τη γονιμοποιουν παλι και ολο το σκηνικο επαναλαμβανεται. :(

 

Οι αγελαδες που προσφερουν το γαλα τους στις βιομηχανιες θανατωνονται οταν ειναι περιπου 5 ετων, ενω φυσιολογικα οι αγελαδες ζουν περιπου 25 χρονια. Αυτο γιατι ειναι εξαντλημενες και δεν τους κανουν πια. Μαλιστα το κακομοιρο κορμακι τους εχει υποστει τοσα που δεν περναει τα κριτηρια για ανθρωπινη καταναλωση και γινεται ζωοτροφη.

 

Και το τελευταιο ζητημα που σκεφτομαι πανω στο θεμα ειναι γιατι αγελαδες και κατσικες; Θα πινατε ας πουμε γαλα σκυλας ή γατας; Γιατι; Γιατι οχι;

 

Γιατι παω στοιχημα οτι αν με καποιο μαγικο τροπο οι γατες αρχιζαν ξαφνικα να παραγουν τοσο γαλα που θα ηταν συμφερον στις βιομηχανιες, μεσα σε μια δεκαετια θα μας ειχαν πεισει ολους οτι ειναι το καλυτερο για μας, κατι που τωρα το βρισκουμε περιερο και σιχαμερο, ενω δεν ειναι στην πραγματικοτητα πιο περιεργο απ'το να πινουμε γαλα αγελαδας..

 

Αυτοι ηταν οι προβληματισμοι μου σημερα. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

 

Πω πω καλε ανατριχισιασα ετσι οπως περιεγραφες το γαλα απο τις αγελαλαδες. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειμαστε βαναυσοι εμεις οι ανθρωποι οι κακοι επειδη θελουμε να πινουμε γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Το θέμα έχει ξεκλειδωθεί

μεταφέρθηκαν εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2172346#post2172346 οι δημοσιεύσειςοι οι οποιες αφορούνε είτε οφ τόπικ είτε αντιπαράθεση μελών που δυσκόλευαν την διεξαγωγή συζήτησης σε ομαλό πλαίσιο.

Παρακαλούμε συνεχίστε λαμβάνοντας υπόψη σας την ανακοίνωση που δημοσιεύσαμε.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
όντως όλες οι μεγάλες εταιρίες από όσο ξέρω παίρνουν πίσω τα ληγμένα

από όσο ξέρω γίνονται γιαρούρτι, τυρί κλπ

 

επιστροφές των ληγμένων δεν κάνουν συνήθως οι μικρές τοπικές επαρχιακές εταιρίες και οι συνεταιρισμοί

 

Μόνο και μόνο το γεγονός το ίδιο, οτι τα ληγμένα πρέπει να ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ, θα έπρεπε να μας βάζει σε σκέψεις...

 

Παραθέτω και κάτι που έγραψα σε άλλο θέμα:

 

Η μαμά αγελάδα κάνει γάλα για το μοσχαράκι της. Στο γάλα αυτό λοιπόν (εκτός από αντιβιωτικά, πύον κ.ά.) εμπεριέχεται και μια ουσία πολύ εθιστική, που η μαμά-αγελάδα εκκρίνει για να κρατήσει κοντά το μοσχαράκι της.

 

Ο εθισμός σε αυτήν την ουσία είναι ο κύριος λόγος που εμποδίζει χορτοφάγους από το να γίνουν vegan.

Τα γαλακτοκομικά φαίνεται να είναι άλλο ένα διατροφικό ναρκωτικό, δίπλα στο λίπος, τη ζάχαρη και το αλάτι.

 

Αναζητήστε να μάθετε επίσης για την σχέση ζωικού γάλακτος-οστεροπόρωσης, πώς το γάλα λειτουργεί ως ο χειρότερος εχθρός για τα κόκκαλά μας (μετά την απουσία άσκησης), και θα εκπλαγείτε... αρνητικά. :|

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
πραγματικα πιασατε ενα πολυ ενδιαφερον θεμα κ θελω να το παρακολουθησω μεχρι τελους, αλλα θα ηθελα να προσθεσω κατι.

ενας φιλος που δουλευει στην δελτα μου ειπε το εξης οταν ειδε οτι εδινα ενα γαλα της συγκεκριμενης ετειρειας στην κορη μου: το ιδιο μας το αφεντικο αγαπητη μου φιλη δεν περνει ποτε για τα παιδια του το εν λογο γαλα κ κανενας μας επισης:shock:. η δε γυναικα του λογιστρια σε μεγαλη πατατοβιομηχανια μου ειπε: μην παρεις ποτε πατατακια με οποιαδηποτε γευση πλην της φυσικης:?.

θα παρακολουθησω το θεμα, με ενδιαφερει:?:!:

 

Απαντώ μετά από '25' χρόνια, αλλά τώρα παρακολουθώ αυτό το θέμα.

Ίσως αυτό που σου είπε η κυρία αυτή για τα πατατάκια έχει να κάνει με το ότι οι φυσικές γεύσεις είναι οι μόνες που δεν έχουν γάλα. Οι υπόλοιπες έχουν. Τώρα γιατί; Έλα ντε! Που κολλάει το γάλα στα τσιπς ποτέ δεν κατάλαβα. Αλλά αν πάτε μια βόλτα από το σούπερ μάρκετ και κοιτάξετε τα συστατικά σε συσκευασμένα τρόφιμα θα διαπιστώσετε με λύπη ότι πολύ πολύ λίγα, μετρημένα στα δάχτυλα δεν γράφουν γάλα ή λακτόζη στα συστατικά. Τσιπς φυσική γεύση, 1-2 σοκολάτες υγείας (όχι όλες) και κάποια αλλα κρακεράκια τυχαίνει να μην έχουν. Το ίδιο συμβαίνει στις καφετέριες. Με δυσκολία θα βρεις κάτι να πάρεις χωρίς γάλα. Κανένα τσάι, κανένα φυσικό χυμό.. Τέλος πάντων ξέφυγα. Στα πατατάκια πάντως αν δεν ασχολείσαι με το τί βάζεις μέσα στον οργανισμό σου και δεν κοιτάξεις τα συστατικά, ούτε που το φαντάζεσαι ότι θα έχουν γάλα -δεν είναι λογικό.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ο πατερας μου μου ελεγε οτι στο χωριο "παντα μα παντα" εβραζαν το γαλα μετα το αρμεγμα της κατσικας. ΠΟΤΕ δεν καταναλωναν γαλα απευθειας απο την κατσικα παρολο που δεν ηταν απο μεγαλη κτηνοτροφικη φαρμα. Δε μιλαμε για απλο ζεσταμα μιλαμε για κανονικο ΒΡΑΣΙΜΟ το θυμαμαι σαν κανονα, το εκαναν ολοι.

 

Κ εγω συμφωνω με μια κοπελα που ειπε οτι παρα να φαω κατι και να παθω δηλητηριαση η' χειροτερα προβληματα υγειας προτιμω να παστεριωσω-βρασω το γαλα μου.

Διαβαστε λιγο την ιστορια του Παστερ, και τις αρρωστειες των ζωων και θα καταλαβετε γτ παστεριωνουμε τα τροφιμα. Μου φαινεται τραγικο που εν ετει 2013 επικρατει σε καποια φορουμς ο απολυτος παραλογισμος η' μηδενισμος και ολοι ξαφνικα "αποκυρησουν" την επιστημη! Ξαφνικα δεν πρεπει να τρωμε τπτ αλλο εκτος απο φρουτα κ λαχανικα κ καρπους κ ριζες, να μην εμβολιαζουμε τα παιδια μας, να μην παιρνουμε φαρμακα, κλπ...ξεχνωντας οτι η υπερβολη δεν εφερε ποτε καλο κ αυτες οι ανακαλυψεις μας κρατησαν στη ζωη χιλιαδες χρονια και μας ξεχωρισαν απο τα υπολοιπα θηλαστικα γιαυτο κ πλεον δεν κυνηγαμε βυσωνες ουτε εχουμε 50% παιδικη θνησιμοτητα!

Link to comment
Share on other sites

... τα πατατάκια έχει να κάνει με το ότι οι φυσικές γεύσεις είναι οι μόνες που δεν έχουν γάλα. Οι υπόλοιπες έχουν. Τώρα γιατί; Έλα ντε! Που κολλάει το γάλα στα τσιπς ποτέ δεν κατάλαβα.

 

...Με δυσκολία θα βρεις κάτι να πάρεις χωρίς γάλα. Κανένα τσάι, κανένα φυσικό χυμό.. Τέλος πάντων ξέφυγα. Στα πατατάκια πάντως αν δεν ασχολείσαι με το τί βάζεις μέσα στον οργανισμό σου και δεν κοιτάξεις τα συστατικά, ούτε που το φαντάζεσαι ότι θα έχουν γάλα -δεν είναι λογικό.

 

 

Δηλαδή έχουμε ξεπεράσει το θέμα της ποιότητας της τηγανιτής πατάτας (στα πατατάκια αναφέρομαι)... έχουμε επίσης ξεπεράσει το θέμα τη μη φυσικής γεύσης... η οποία δημιουργείται με χημικά πρόσθετα... και έχουμε κολλήσει στα πιθανά ίχνη γάλακτος...

 

Χμμμ αυτή η λογική με ξεπερνάει!

 

(Εκτός αν αναφερόμαστε -και δεν το έχω καταλάβει- για δυσανεξία στη λακτόζη).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δηλαδή έχουμε ξεπεράσει το θέμα της ποιότητας της τηγανιτής πατάτας (στα πατατάκια αναφέρομαι)... έχουμε επίσης ξεπεράσει το θέμα τη μη φυσικής γεύσης... η οποία δημιουργείται με χημικά πρόσθετα... και έχουμε κολλήσει στα πιθανά ίχνη γάλακτος...

 

Χμμμ αυτή η λογική με ξεπερνάει!

 

(Εκτός αν αναφερόμαστε -και δεν το έχω καταλάβει- για δυσανεξία στη λακτόζη).

 

Εσείς, ποιό από τα τρία θέματα έχετε ξεπεράσει;

 

Έχω να πω εδώ ότι δε μιλάμε για ίχνη γάλακτος, τα ίχνη ενοχλούν μόνο τους αλλεργικούς. Κι αυτό επειδή όταν μια συσκευασία μιλάει για ίχνη γάλακτος ή ξηρών καρπών, αυτό σημαίνει ότι δεν είναι στα συστατικά, αλλά ότι αναγκαστικά, επειδή το συγκεκριμένο προϊόν παρασκευάζεται στο ίδιο εργοστάσιο που παρασκευάζονται κι άλλα προϊόντα που έχουν στα συστατικά τους γάλα ή ξ. καρπούς, ίσως περιέχουν ίχνη αυτών, κάτι που δεν μπορεί να αποφευχθεί. Για να είναι καλυμμένη λοιπόν η εταιρία ότι δε θα πάθει τίποτα ο αλλεργικός (κάτι που μπορεί να γίνει με αυτά τα απειροελάχιστα ίχνη) και θα την τρέχει, είναι αναγκασμένη να το γράψει. Μιλάμε λοιπόν για γάλα στα συστατικά που ενοχλεί και εμάς (η κατανάλωση γάλακτος θεωρείται πιο επικίνδυνη για την υγεία από την κατανάλωση και κρέατος ακόμα) και φυσικά τα ζωάκια που εμπλέκονται παρά τη θέλησή τους (εκτός δηλ. από θέμα υγείας είναι και θέμα ηθικό). Πιο πολύ όμως απ' όλα αναφερόμουν στην κοροϊδία του να βάζουν γάλα εκεί που δεν υπάρχει λόγος. Δεν είναι κάποια μους σοκολάτας πχ. Το ότι είναι ένα τηγανισμένο προϊόν, το ξέρουμε. Το ότι είναι επεξεργασμένο αφύσικα κλπ το ξέρουμε. Είναι θέμα επιλογής του καθενός από κει και πέρα. Να έχει και γάλα, γιατί; Κανείς δεν είπε ότι τρώω πατατάκια, αν αυτό φάνηκε. Την εποχή όμως που δεν ασχολιόμουν, δε θα το πίστευα αν κάποιος μου έλεγε ότι περιέχουν γάλα. Όπως και φαντάζομαι συμβαίνει με αρκετό κόσμο που παρακολουθεί το θέμα και γι' αυτούς ακριβώς και με αυτή τη λογική έγραψα το προηγούμενο ποστ.

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω εδω και λιγες μερες σταματησα να δινω στα μικρα μου αγελαδινο γαλα μετα απο αυτα που διαβασα για τις επιπτωσεις που εχει . Τωρα ειμαι σε διλημα γα το αν ειναι καλυτερο το γιδινο 'η το βουβαλισιο γαλα? Μηπως καποιος γνωριζει κατι?

m0Esp2.png

m0Esp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει ενα ενδιαφέρον βιβλίο για τη βιομηχανική κτηνοτροφία το ¨τρώγοντας ζώα¨ του τζοναθαν σαφραν φοερ. Επίσης ενα σχετικό άρθρο στο blog http://ezapiski.wordpress.com/2011/03/17/ε-όχι-και-vegeterian/

 

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έπεσα πάλι μετά από καιρό στο θέμα και προβληματίστηκα για άλλη μια φορά....:?:-?:? Καμιά συμβουλή; Ο γιος μου (κοντεύει 3) τρώει από όλα τα είδη τροφίμων. Κάνω καλά που του δίνω και γάλα; Να το μειώσω; Να αρχίσω να το κόβω εφόσον παίρνει ασβέστιο και από άλλα γαλακτομικά αλλά και γενικότερα από άλλες τροφες; Του αρέσει πολύ και το ζητάει συχνά. Ποιο γάλα να αποφεύγω και ποιο να προτιμώ;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ να του μειώσεις το γάλα καλέ? Ειδικά αφού το ζητάει το παιδί? Πειράζει δηλαδή να παίρνει ασβέστιο ΚΑΙ απο το γάλα? Αρκεί να του δίνεις βιολογικό γαι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από ορμόνες και όλα τα άλλα που ακούγονται. Εγώ δίνω το βιολογικό 'Ολυμπος ή Δωδώνη. Και μένα τρελαίνεται για γάλα και χαίρομαι πολύ για αυτό. Είναι από τις πιο θρεπτικές τροφές που υπάρχουν, όπως και το αυγό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι καθόλου δεν πειράζει να παίρνει ασβέστιο από το γάλα ..είναι όλα τα υπόλοιπα που θα παίρνει που με ανησυχούν, όλα όσα αναφέρονται στο συγκεκριμένο θέμα, δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει από την αρχή... Με τα αυγά είμαι ήσυχη γιατί πλέον έχουμε δικές μας κότες αλλά και πιο πριν είχαμε την δυνατότητα να παίρνουμε όχι βιομηχανοποιημένα. Και σκέφτομαι ότι αν είναι να βλάπτει το γάλα και να μην προσφέρει και τίποτα ή τελοσπάντων ελάχιστα λόγω της επεξεργασίας, μήπως δεν θα πρεπε να πίνει τόσο πολύ..Ξέρω και εγώ...ουφ..κουράστηκα με όλα αυτά...δεν είμαι ούτε βιολόγος, ούτε χημικός, ούτε διατροφολόγος ούτε ξέρω κ εγώ τι άλλο..

 

Για παράδειγμα το όλυμπος που λες το βιολογικό κρατάει περισσότερο δεν λήγει γρήγορα. Δεν υπάρχει όλυμπος βιολογικό λίγων ημερών. Είναι επομένως προτιμότερο σε σχέση με ένα βιολογικό που λήγει σύντομα; Στο μάρκετ έχει πχ βιολογικό ΑΒ που δεν κρατά τόσο..Αυτό τι σημαίνει;; Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο;

 

 

Όχι μόνο μη-θρεπτικό αλλά και επικίνδυνο, αυτός είναι ο λόγος που δεν δίνω στα παιδιά μου ποτέ γάλα.

Αυτό προκύπτει από την αλλοίωση των πρωτεϊνών.

Το είχαμε συζητήσει και στο θέμα με τις αλλεργίες στα παιδάκια που θηλάζουν.

 

Μα και το κατσικίσιο του σούπερ δεν είναι και πολύ καλύτερο από το αγελαδινό, είναι πάλι πολύ επεξεργασμένο.

 

Τα πτηνοτροφεία (battery farms) καταργήθηκαν στην Αγγλία γιατί τα κοτόπουλα πραγματικά υποφέρουνε σε τέτοιους τόπους.

Και η θρεπτική αξία ενός αυγού είναι άμεσα συσχετισμένη με την υγεία της κότας από την οποία προήλθε.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τα γαλακτοκομικά καθώς και με το κρέας.

 

 

Ακόμα και η συσκευασία έχει επιπτώσεις. π.χ. αναφέρθηκε το γάλα Όλυμπος... και δεν ανησυχεί καμία για τις επιπτώσεις που έχει η πλαστική συσκευασία του τροφίμου, έναντι των άλλων που βρίσκονται σε χάρτινη;

 

 

Σύμφωνοι. Εφόσον όμως κάνουν κάποιο ''κακό'' εκτός από ''καλό'', θα μπορούσε κανείς να πει ότι τα γαλακτοκομικά δεν έχουν θέση σε μια ''ιδανική διατροφή'';

 

σε μια ιδανικη διατροφη ναι, δεν εχουν θεση

 

Εγώ θα έλεγα ότι έχουνε θέση αν προέρχονται από ζώα ελευθέρας βοσκής και είναι ανεπεξέργαστα, πχ γάλα απαστερίωτο και μη-ομογενοποιημένο, τυριά από ωμό γάλα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι καθόλου δεν πειράζει να παίρνει ασβέστιο από το γάλα ..είναι όλα τα υπόλοιπα που θα παίρνει που με ανησυχούν, όλα όσα αναφέρονται στο συγκεκριμένο θέμα, δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει από την αρχή... Με τα αυγά είμαι ήσυχη γιατί πλέον έχουμε δικές μας κότες αλλά και πιο πριν είχαμε την δυνατότητα να παίρνουμε όχι βιομηχανοποιημένα. Και σκέφτομαι ότι αν είναι να βλάπτει το γάλα και να μην προσφέρει και τίποτα ή τελοσπάντων ελάχιστα λόγω της επεξεργασίας, μήπως δεν θα πρεπε να πίνει τόσο πολύ..Ξέρω και εγώ...ουφ..κουράστηκα με όλα αυτά...δεν είμαι ούτε βιολόγος, ούτε χημικός, ούτε διατροφολόγος ούτε ξέρω κ εγώ τι άλλο..

 

Για παράδειγμα το όλυμπος που λες το βιολογικό κρατάει περισσότερο δεν λήγει γρήγορα. Δεν υπάρχει όλυμπος βιολογικό λίγων ημερών. Είναι επομένως προτιμότερο σε σχέση με ένα βιολογικό που λήγει σύντομα; Στο μάρκετ έχει πχ βιολογικό ΑΒ που δεν κρατά τόσο..Αυτό τι σημαίνει;; Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο;

Το θέμα όχι δεν το έχω διαβάσει ολόκληρο, αρνούμαι και μόνο από τον τίτλο για να πω την αλήθεια. Έχω διαβάσει όμως γενικά για το γάλα και ξέρω τα επιχειρήματα όσων υποστηρίζουν ότι κάνει κακό και δεν πρέπει να πίνουμε ΚΑΘΟΛΟΥ. Έχω καταλήξει στο παν μέτρον άριστον. Δεν δέχομαι π.χ ότι επειδή άλλοι πολιτισμοί δεν πίνουν καθόλου γάλα και επειδή υπάρχει ασβέστιο και σε άλλες τροφές θα έπρεπε να σταματησουμε να πίνουμε. Γάλα άλλων ζώων εκτός του ανθρώπινου πίνει ο άνθρωπος από όταν κατέκτησε την κτηνοτροφία, είναι υψηλής θρεπτικής αξίας τροφή. Απο κει και πέρα μπορεί το αγελαδινο να είναι πιο αλλεργιογόνο και όποιος εμφανίσει δυσανεξία στο αγελαδινο μπορει να πίνει κατσικίσιο ή βουβαλινό, αλλά όποιος δεν έχει πρόβλημα γιατί να σταματήσει? Τα επιχειρήματα για τις αντιβιώσεις και τις ορμόνες που δίνουν στις αγελάδες είναι σωστά γι'αυτό καταλήγω στο βιολογικό. Από κει και πέρα δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο και ούτε θα τρελαθώ, κίνδυνοι υπάρχουν σε όλα τα τρόφιμα και στα φρούτα και στα κρέατα και στα δημητριακά και στα ψάρια. Δηλαδή αν κόψεις στο παιδί το γάλα και του δίνεις αμύγδαλα και σόγια , που ξέρεις ότι δεν είναι μεταλλαγμένα?

 

Όσν αφορά στην διάρκεια ζωής του γάλακτος, αυτή εξαρτάται από τον χρόνο και την θερμοκρασία παστερίωσης. Είναι αλήθεια ότι όσο μεγαλύτερη η διάρκεια ζωής τόσο περισσότερα θρεπτικά συστατικά καταστρέφονται. Κυρίως όμως αυτό αφορά τα γάλατα μακρας διαρκείας (με διάρκεια ζωής 6 μηνών δηλαδη) και τα εβαπορέ. Και αυτά όμως ακόμα δεν είναι επιβλαβή, απλώς δεν έχουν τόσα θρεπτικά συστατικά (πχ βιταμινη C, φυλλικό οξύ κτλ), το ασβέστιο όμως δεν επηρεάζεται.

 

Το βιολογικό ΑΒ δεν θα το προτιμούσα γιατί δεν εμπιστεύομαι κανένα τρόφιμο με όνομα σουπερ μάρκετ , είναι σαν no name για μένα, αλλά αυτή είναι προσωπική μου εκτίμηση, δεν το έχω ψάξει πολύ αυτό το θέμα αν και θα το ήθελα. Κάποτε μου είχαν πει ότι αυτά τα τρόφιμα είναι τα Β και Γ διαλογής του παραγωγού, δηλαδή οι καλές μπάμιες πχ θα δωθούν στον μπαρμπα-στάθη και οι πολυκαιρισμένες θα δωθουν πιο φθηνα στον ΑΒ. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ακατάλληλες, απλώς όσο αντέχω οικονομικά προτιμώ τα επώνυμα τρόφιμα.

Link to comment
Share on other sites

μελινα αν και δεν πολυκαταλαβα ποιο είναι ο προβληματισμος σου,,,καλυτερα να παιρνεις γαλατα απλης παστερίωσης δηλαδή αυτά που κρατουν λιγοτερο μιας και εχουν υποστεί την πιο ηπια θερμικη επεξεργασια,,,,,,τεκτος αν υπαρχει καποιος λογος να προτιμήσεις αποστειρωμενο η εβαπορέ γαλα δηλαδή να μην μπορεις να παιρνεις συχνα να μενεις καπου απομακρυσμένα κτλ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρωσω την vivien,,φυσικα το ότι κατι το τρωει η δεν το τρωει ένα άλλος πολιτισμος δε σημαινει κατι,,,οι διατροφικες συνήθειες του εκάστοτε πολιτσμου διαμορφώνονται κατά κυριο λογο από το φυσικο περιβαλλον και κατά συνεπεια από τη γεωγραφικη θεση της κάθε χωρας,,,,και επισης από τα διαφορετικα φυλετικα χαρακτηριστικα που εχουμε δηλ.οι Ασιατες δεν πινουν γαλα γτ η πλειοψηφια τους εχει δυσανεξια στη λακτοζη

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι ζημιά γίνεται με πολλά τρόφιμα αλλά πιστεύω ότι αν μπορείς να μειώσεις τις αρνητικές επιπτώσεις κάνοντας συγκεκριμένες επιλογές είναι υπέρ σου.

 

Επειδή δεν έχω γνώσεις για το αντικείμενο και ούτε και τον χρόνο να το ψάξω και επειδή όλα όσα έβαλα στην παράθεση αλλά και άλλα που δεν πρόλαβα να τα βάλω είναι από μέλη που έχουν ασχοληθεί περισσότερο γι' αυτό προβληματίστηκα. Έχουν ξαναβρεθεί μπροστά μου κατά καιρούς αντίστοιχοι προβληματισμοί και εδώ αλλά και σε άλλες σελίδες άσχετες με το παρεντς.

 

ΑΝ κατάλαβα σωστά είναι προτιμότερο να επιλέγω το γάλα που δεν κρατάει (όπως πίστευα και εγώ ως τώρα) που είναι ήπιας θερμικής επεξεργασίας, όπως λέει η iouliana. Και ταυτόχρονα το βιολογικό. Εκτός όμως από το ΑΒ δεν έχω βρει κάποιο που να πληρεί και τις δύο προϋποθέσεις δηλ και βιολογικό και να κρατά και λίγο. Επειδή η πεθερά μου εργάζεται σε μια μικρή οικογενειακή επιχείρηση παραγωγής ζυμαρικών που είναι άριστης ποιότητας και προμηθεύουν το ΑΒ μου έχει πει ότι οι έλεγχοι που τους κάνουν είναι πολύ αυστηροί και προσέχουν πάρα πολύ για να βάλουν στα ράφια τους το προϊόν. Με βάση αυτή την πληροφορία και με βάση το ότι το γάλα τους είναι βιολογικό και μικρής διάρκειας και ταυτόχρονα δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, μέχρι στιγμής πίναμε τις περισσότερες φορές αυτό (το ΑΒ δηλαδή) και ορισμένες το βιολογικό Όλυμπος. Κάποιες και κατσικίσιο.

 

Δεν ξέρω αν κάναμε καλά. και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο καλύτερο που δεν το έχω ανακαλύψει.

 

(Δεν με ανησύχησε πάντως ως επιχείρημα το τι κάνουν οι άλλοι πολιτισμοί αλλά το ζήτημα της αλλοίωσης των πρωτεινών και των ορμονών και αντιβιώσεων ή της θρεπτικής αξίας με βάση τις συνθήκες που ζουν τα ζώα γενικότερα).

 

vivien9 γιατί λες ότι από τον τίτλο και μόνο αρνείσαι να διαβάσεις το θέμα; Δεν συμφωνείς ότι σε πολλές περιπτώσεις οι συνθήκες διαβίωσης των ζώων και ο τρόπος μεταχείρισης τους είναι πολύ άσχημα;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα, η παράθεση που έχεις και μιλάει για απαστερίωτο γάλα (:shock::shock::shock:, βαριέμαι να το πατήσω 132 φορές-και λίγο είναι), από πού είναι;;;;

 

Μανούλα για πάντα δεν κατάλαβα καλά...τι να πατήσεις 132 φορές;; Τι είναι το 132; Εννοείς από ποιο μέλος είναι;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

vivien9 γιατί λες ότι από τον τίτλο και μόνο αρνείσαι να διαβάσεις το θέμα; Δεν συμφωνείς ότι σε πολλές περιπτώσεις οι συνθήκες διαβίωσης των ζώων και ο τρόπος μεταχείρισης τους είναι πολύ άσχημα;

Συμφωνώ σε αυτό, και θεωρώ ότι η δουλειά των ακτιβιστών σε αυτό το θέμα είναι σημαντική. Και για αυτό ενισχύω τις μεγάλες φιλοζωικές εταιρίες όποτε μου δοθεί ευκαιρία. Το θέμα όμως από τον τίτλο μου φαίνεται ότι θέλει να μας ωθήσει στο να μην πίνουμε γάλα, κάτι με το οποίο διαφωνώ κάθετα.

 

ΥΓ: πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις από την πεθερά σου, τέτοιες πληροφορίες εννοώ ότι δεν έχω καταφέρει να βρω εν γένει για τα προϊόντα με label από σούπερ μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Μανούλα για πάντα δεν κατάλαβα καλά...τι να πατήσεις 132 φορές;; Τι είναι το 132; Εννοείς από ποιο μέλος είναι;

 

 

Α, όχι βρε Μελίνα. Εννοούσα ότι είναι τέτοια η έκπληξή μου, που ήθελα να πατήσω 132 φορές αυτό το ανθρωπάκι: :shock:. !!!

:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Α, όχι βρε Μελίνα. Εννοούσα ότι είναι τέτοια η έκπληξή μου, που ήθελα να πατήσω 132 φορές αυτό το ανθρωπάκι: :shock:. !!!

:-D:-D:-D

 

Τώρα κατάλαβα! χαααααχαααααα οκ!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό, και θεωρώ ότι η δουλειά των ακτιβιστών σε αυτό το θέμα είναι σημαντική. Και για αυτό ενισχύω τις μεγάλες φιλοζωικές εταιρίες όποτε μου δοθεί ευκαιρία. Το θέμα όμως από τον τίτλο μου φαίνεται ότι θέλει να μας ωθήσει στο να μην πίνουμε γάλα, κάτι με το οποίο διαφωνώ κάθετα.

 

ΥΓ: πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις από την πεθερά σου, τέτοιες πληροφορίες εννοώ ότι δεν έχω καταφέρει να βρω εν γένει για τα προϊόντα με label από σούπερ μάρκετ.

 

Ναι και εμένα μου είχε κάνει εντύπωση αυτό.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...