Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ριζόχαρτο - σχέδια παιδικά - γραμματοσειρές?


jtse

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ψάχνομαι να φτιάξω τις προσκλήσεις για την βάπτιση της κόρης μου. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρω ριζόχαρτο για να τυπώσω το κείμενο αλλά και τον χάρτη για να φτάσουν οι καλεσμένοι. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρω γραμματοσειρές αλλά και σχεδιάκια (π.χ. πιπίλες, παπουτσάκια, παιδάκια κ,α) για να διακοσμήσω το κείμενο της πρόσκλησης. Ευχαριστώ

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Ψάχνομαι να φτιάξω τις προσκλήσεις για την βάπτιση της κόρης μου. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρω ριζόχαρτο για να τυπώσω το κείμενο αλλά και τον χάρτη για να φτάσουν οι καλεσμένοι. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρω γραμματοσειρές αλλά και σχεδιάκια (π.χ. πιπίλες, παπουτσάκια, παιδάκια κ,α) για να διακοσμήσω το κείμενο της πρόσκλησης. Ευχαριστώ

 

πολλά είδη χαρτιού και φαντάζομαι και ριζόχαρτο, έχει ο Διονυσόπουλος στην Πραξιτέλους.

Είναι χαρταποθήκη. Μπορούν και κόβουν κιόλας στο μέγεθος που θέλεις, αρκεί να μην είναι πολύ μικρή διάσταση ή λίγα κομμάτια.

 

Όσο για σχεδιάκια, αναζήτηση στις εικόνες του google.

Link to comment
Share on other sites

Ρυζόχαρτο είχα ρωτήσει σε βιβλιοπωλείο και τα πωλούν σε μπλοκάκια Α4 σε 3 είδη ποιότητας. Απλό, λεπτό δηλαδή, πιο χοντρό και αρκετά πιο πλούσιο.

Για εικονίτσες εάν βρεις ενημερωσε κι εμάς για το σάιτ.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει και εγώ ριζόχαρτο σε μπλοκ Α4 για να κάνω τις προσκλήσεις της βαπτισής μας από βιβλιοπωλείο. Νομίζω ότι ήταν 120 γραμμαρίων και ήταν μια χαρά και για να τις τυλίξω σαν πάπυρο και για να τις εκτυπωσω στον εκτυπωτή μου. Όσο για σχεδιάκια υπάρχουν κάτι γραμματοσειρές με σχεδιάκια στο www.dafont.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνομαι να φτιάξω τις προσκλήσεις για την βάπτιση της κόρης μου. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρω ριζόχαρτο για να τυπώσω το κείμενο αλλά και τον χάρτη για να φτάσουν οι καλεσμένοι. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρω γραμματοσειρές αλλά και σχεδιάκια (π.χ. πιπίλες, παπουτσάκια, παιδάκια κ,α) για να διακοσμήσω το κείμενο της πρόσκλησης. Ευχαριστώ

sthn praksitelous sthn Athina exei arketa kat/ta pou poulane xartia k sta kovoun se oti megethos thes.Egv eixa parei apo ekei gia ton gamo mou alla den thimamai katholou to onoma tou magaziou.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύνδεσμος που μπορειτε να δείτε δειγματα για προσκλητηρια και να απομονωσετε σχεδιακια (το γνωστο clopy paste)

 

 

http://images.google.gr/images?hl=el&oq=&q=baby+shower+invitations&um=1&ie=UTF-8&ei=Erh6S7WxCMvG4gbD1fywCg&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CCgQsAQwAw

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσμος που μπορειτε να δείτε δειγματα για προσκλητηρια και να απομονωσετε σχεδιακια (το γνωστο clopy paste)

 

 

http://images.google.gr/images?hl=el&oq=&q=baby+shower+invitations&um=1&ie=UTF-8&ei=Erh6S7WxCMvG4gbD1fywCg&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CCgQsAQwAw

 

Φωτό από νεραϊδούλες έχεις καμιά ιδέα που θα μπορούσα να βρω???

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φωτό από νεραϊδούλες έχεις καμιά ιδέα που θα μπορούσα να βρω???

 

http://images.google.gr/images?hl=el&um=1&sa=1&q=fairy+images&aq=f&oq=&start=0

 

Για οτι ότι θεματακι ψάχνετε κανετε απλα αναζήτηση στο google.com με την επιλογη "εικόνες" π.χ. για νεραιδες έβαλα fairy images

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας.

Χρειάζομαι και εγώ λίγη βοήθεια.

Μπήκα στο σαιτ που λέτε για τις γραμματοσειρές, αλλά δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω για να τις εφαρμόσω στο κείμενο που θέλω.

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Και άλλη μια ερώτηση πως εφαρμόζονται οι γραμματοσειρές στα ελληνικά;

 

Ευχαριστώ

 

Νομίζω ότι πρέπει να υποστηριζει η ιδια η γραμματοσειρα τα Ελληνικά, αλλιώς δεν μπορείς να το κάνεις.. Αν ανοιξεις το αρχειο της μπορεις να δεις όλα τα γραμματα που εχει, αν δεν εχει Ελληνικά την πατησες..;)

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γραμματοσειρες μπορεις να κατεβάσεις απο εδω και να τις εγκαταστήσεις στο word σου και μετα να πειραματιστεις , εχει και εικονιδια και τα παντα , βεβαια δεν γραφουν ολες σε ελληνικά αλλα με λιγη περιήγηση θα τις ανακαλυψεις

http://www.dafont.com/

 

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ. Να είστε καλά.

 

Αλλά ξέρετε εσείς μήπως κάποια που να είναι σαν αστεία ή παιδική χειρόγραφη στα ελληνικά να μην τις ψάξω μια μια; Θα έρθει η βάφτιση και εγω δεν θα έχω βρει ακόμη γραμματοσειρά :)

Link to comment
Share on other sites

http://backpacker.gr/pages/fonts/fonts.asp

Εδω εχει καποιες χειρογραφες ελληνικες γραμματοσειρες, το child pack και το hand text pack έχουν πολύ ωραίες. Κάπου εδω στο φορουμ τις ειχα βρει πιο παλια που τις ειχε προτεινει καποια κοπελα..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...