Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΛΟΓΟΥ(ΑΓΟΡΙΑ)


Recommended Posts

Τι γίνεται τελικά με τα αγόρια μας;Αργούν όντως να μας πουν μαμά;...

Ο μικρός μας Χαράλαμπος 17 μηνών σχεδον , άρχισε να λέει λεξούλες... Δείχνει οτι έχει πάρα πολλά να πει , ενθουσιάζεται κάθε φορά που κουβεντιάζουμε(εγώ κ ο μπαμπάς μιλάμε κυρίως!!!) ή διαβάζουμε κάποιο απο τα αγαπημένα του παραμύθια με τη γατούλα ή το σκύλο...κι'ομως ενω προσπαθεί δυσκολεύεται!!!..........

ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ;

 

Πιστεύω ότι πολλοί απο εσάς έχετε κάτι παρόμοιο να μοιραστείτε μαζί μας....................................

 

Μ.Φ.Χ

Afroditi D.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαλλον αργουν , ο δικος μου λεει μαμα, μπαμπα ,παππου και αλλα ευκολα

(ολο, αυτό , εκεί ,νουνου ) και αλλα παιδακια στην ηλικια του (22μηνων)

λενε και προτασεις!! και κυριως κοριτσακια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχα ακούσει κι εγώ για τα αγόρια... (ο αδερφός μου λέει η μαμά μου έφτασε 3 χρονών για να αρθρώσει λέξη!).

Όμως ο Βασίλης μου 14 μηνών ονομάτιζε σχεδόν όλα τα αντικείμενα αλλά λίγο παραλλαγμένα (π.χ. νονέ=νερό, καπούκα=καρπούζι, κλπ.). Πάντως συνεννοούμασταν.

Τώρα είναι 17,5 μηνών (στις 5 Νοεμβρίου θα κλείσει τους 18 ) και κάνουμε συζήτηση κανονικά. ("πώς πέρασες στο σχολείο"; "πολύ καλά!" "τι έκανες" "τουλίτα (τσουλήθρα) παιγιάκια (με παιδάκια)!" "τι έφαγες;" "καμαρόνια κιμά!"). Ζητάει ό,τι θέλει (νερό, τις κάλτσες του, το παντελόνι του, ακόμα και "κασαλή (καθαρή) πάνα!" μου ζητάει όταν έχει κάνει κακά. Νομίζω ότι μπορώ να πω ότι μιλάει σχεδόν κανονικά.

Οπότε μάλλον είναι μύθος ότι τα αγόρια αργούν...

 

Θέλω να πω και κάτι άλλο, αλλά δε θέλω να με περάσετε για "κολλημένη"... :oops: Θα το πω πάντως! Πιστεύω ότι στο θέμα της ομιλίας ειδικά, το babywearing βοηθάει πάρα πολύ. Πρώτον γιατί το μωρό είναι πολύ κοντά στο στόμα μας και ακούει καλά και καθαρά τι λέμε, βλέποντας ταυτόχρονα τις κινήσεις των χειλιών, κλπ. Δεύτερον γιατί "συμμετέχει" στις συζητήσεις μας. Είναι διαφορετικό να έχεις ένα παιδί κοντά στο πρόσωπό σου και να μιλάς με τη φίλη σου και διαφορετικό να το έχεις κάτω στο πάτωμα, στο ριλάξ ή στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου και ν' ακούει τις φωνές από μακριά. Τρίτον γιατί βλέπει τι κάνεις την ώρα που το λες. Ας πούμε εγώ τον φορούσα και έλεγα "τώρα θα πάρουμε ένα ποτήρι απ' το ντουλάπι και θα βάλουμε νερό απ' το ψυγείο" και αυτές τις κινήσεις τις παρακολουθούσε (ενώ αν ήταν στην καλαθούνα του ή στο ριλάξ του, δεν θα έβλεπε ψηλά στο ντουλάπι τι κάνω). Οπότε εγώ πιστεύω ότι παίζει κι αυτό ρόλο.

 

Πάντως σύντομα θα κάνω και κόρη! Θα σας πω τα αποτελέσματα όταν φτάσει στην ηλικία του Βασίλη!

Link to comment
Share on other sites

Afroditi kai ego etsi eho akousei pos argoun ta agorakia sinithos.

Emena apo poli noris arhise na leei lexoules kai idi tora leei para polla logakia gia tin ilikia tou kai kathe mera leei kai kainouria pragmatakia...

Alla den nomizo oti iparhei kanonas! Kathe paidaki thelei to hrono tou...

Afou vlepeis pos katalavainei kai prospathei o mikroulis... na deis pou tha ta pei ola mazemena!

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Ωραιο θεμα γιατι εχω αγχωθει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ο γιος μου ειναι 15μηνων ακομα δεν με φωναζει μαμα,του λεω πες μαμα κ το λεει,αλλα μετα απο 10λεπτα το εχει ξεχασει,του δινω κανονικα εντολες κ τις υπακουει,του λεω πηγαινε αυτο εκει,πηγαινε στην αδελφη σου κ φιλησε την,τα καταλαβαινει ολα.Εαν θελει κατι η το δειχνει η τον ρωταω,ας πουμε θες νερο κ μου λεει ναι κατεβαζοντας το κεφαλι η οχι ανεβαζοντας το.Οι μονες λεξεις που λεει ειναι αγκα=αγκαλεια, μαμ,αντε,κ Ευα το ονομα της αδελφης του.Καλα περριτο να σας γραψω οτι η κορη μου στην ηλικια του τραγουδαγε,εχω κολλητη φιλη που ειναι λογοθεραπευτρια κ μου λεει οτι τωρα πρεπει να αρχισει να μιλαει,μπορει κ να μην μου λεει πραγματα για να μην με αγχωσει,το μονο που μου εχει πει ειναι οτι στην ηλικια των 18μηνων,θα πρεπει να λεει 50λεξουλες.Οπου εμεις αποκλειεται να της λεμε

Link to comment
Share on other sites

το φυλο δεν εχει να κανει με την αναπτυξη του λογου αν κ συνηθωσ τα κοριτσακια τεινουν να ειναι πιο επικοινωνιακα[κ παλι ...υπαρχουν κ οι εξαιρεσεισ]τα παιδακια για τα οποια μιλατε ομωσ ειναι μικρα ακομα οι διαταρραχεσ του λογου εντοπιζονται απτα 2μιση με 3 χρονια κ εκει παλι ο καθενασ με το ρυθμο του προσπαθηστε να τουσ δωσετε ερεθισματα συνηθωσ αντιδρουν πιο πολυ με τα παιχνιδια τα τραγουδακια κτλ αντε κ καλο μπλα μπλα....:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου αρέσει κάτι που ακούω και κάνουν ορισμένοι γονείς.Λένε στα παιδιά τους να επαναλαμβάνουν λέξεις λές και είναι παπαγάλοι.Είχαμε πάει διακοπές και ήταν μία μητέρα που έλεγε "πες πορτοκάλι"-¨"πορτοκάλι".Αυτό το έκανε συνέχεια.Ελεος.Δεν υπάρχει περίπτωση τα παιδιά να μάθουν να μιλούν με τρόπο που δεν είναι φυσιολογικός...και μόνο που μας ακούν να συζητάμε είναι αρκετό.Αν θέλουμε να ενθαρρύνουμε την ανάπτυξη του λόγου θα πρέπει να διαβάζουμε πολλά βιβλία με τα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρίς να είμαι ειδική...νομίζω πως είναι μικρό το παιδάκι σου για να σκέφτεσαι για λογοθεραπεία...

Η κόρη μου είναι τώρα 21 μηνών σχεδόν και λέει πολλά πράγματα αλλά όταν ήταν 15 μηνών δεν έλεγε και τόσες πολλές λέξεις...έλεγε 20 λέξεις περίπου και μετά ξεκίνησε και έλεγε όλο και περισσότερες...

Το βασικό είναι ότι εκτελεί εντολές και καταλαβαίνει τα πάντα! Απλά βαριέται να μιλήσει προφανώς...νομίζω πως στη θέση σου δεν αγχωνόμουν τόσο πολύ εφόσον καταλάβαινει τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι μικρούλης ακόμα αλλά λέει μπαμπά, μαμά (πιο σπάνια), μπουά (το νερό του το λέει έτσι ο μπαμπάς μου, εγώ είμαι κατά των μωρουδίστικων λέξεων). Τον ρωτάς 'τι είσαι' και απαντάει 'άντας'=άντρας. Άμα νευριάζει λέει 'νταντά' και΄'άντε' και άμα θέλει να βγει έξω φωνάζει 'έτσω'. Λέει και μερικές άλλες λεξούλες.

Η κουνιάδα μου είχε πρόβλημα με τον μικρό της γιο γιατί μέχρι 2,5 ετών δεν μιλούσε αλλά μούγκριζε και ο γιατρός της είπε ό,τι έχει μάθει να συνεννοείται έτσι (ναι με μουγκρητό) και εφόσον τα καταφέρνει δεν προσπαθεί για κάτι άλλο. Της πρότεινε και τελικά τον πήγε παιδικό και έλυσε η γλώσσα του εφόσον τα δικά σου συνθηματικά δεν τα καταλάβαιναν στο νέο περιβάλλον. Τώρα δεν βάζει γλώσσα μέσα:)

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να αγχώνεστε αν τα παιδιά σας κλείσουν τα τρία χρόνια και δεν σχηματίζουν απλές, μικρές προτασούλες.Εμένα ο γιός μου μιλήσε σχετικά καλά μπορώ να πώ."Μαμά, Μπαμπά"έλεγε από 8 μηνών.Μικρές προτασούλες από τον ενάμισυ χρόνο.Δεν έχει σχέση με το φύλο αλλά με το παιδί.Καθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου υπακουει στις εντολες,εαν του πω πες μαμα το λεει αλλα δεν με φωναζει,κ οτι θελει το δειχνει με το χερι του,μπορει κ φυσαει του εχω βαλει σφυριχτρα κ βγαζει αερα κανονικα.Δεν ξερω εαν τον εχω καλομαθει κ τα εχει ολα ετοιμα,ας πουμε οταν θελει νερο μου λεει μαμ κ του λεω νερο κ μου γνεφει καταφατικα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Και εγώ νομίζω ότι είναι στο παιδί. Ο γιος μου πριν κλείσει χρόνο έλεγε πολλές λεξούλες (μαμά, μπαμπά, γάλλλα, (α)γκαλιά, κλειδιά, παλ(ρ)ακαλώ, του άρεσαν μάλλον οι λέξεις με λ). Και μέχρι σήμερα που έναι 3 δε βάζει γλώσσα μέσα του. "Όλο μιλάω" λέει. Η δε κόρη μου που έκλεισε εχτές τον πρώτο χρόνο δε λέει τίποτα μόνο δείχνει και μουγκρίζει. Από την άλλη ανιψιός και ανιψιά από τα 2 μου αδέρφια μετά τα 2 είπαν μαμά και μπαμπά. Και σήμερα ούτε αυτά σταματούν να μιλούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα το αγοράκι μου στους 11 μήνες άρχισε να μιλάει και τώρα που είναι 22 πρέπει να προσέχουμε τι λέμε μπροστά του γιατί είναι εντελώς παπαγάλος, μέχρι και υποκοριστικά βρίσκει μόνος του. Ακόμα και δύσκολες λέξεις προσπαθεί με το τρόπο του να τις πει. Βέβαια όταν του μιλάμε ακούει προσεκτικά και μας κοιτάει στο στόμα. Θεωρώ κι' έγώ ότι είναι θέμα παιδιού τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ότι τα αγόρια αργούν να μιλήσουν δεν είναι μύθος αλλά πραγματικότητα και αυτό γιατι τα κορίτσια έχουν μεγαλύτερο κροταφικό λοβό που βοηθάει στην ανάπτυξη του λόγου. Αυτό μου είπαν αναπτυξιολόγος και λογοθεραπεύτρια. Εμένα ο δικός μου πρίν 1 μήνα πήρε μπρός!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγόρι, αλλά συγκρίνω την κόρη μου με αγόρια ίδιας ηλικίας και είναι η μέρα με τη νύχτα. Δεν μπορεί να είναι σύμπτωση...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ουφ, να ένα θέμα που με αγχώνει πολύ. Ο δικός μου είναι 18 μηνών και λέει λίγες λεξούλες. για δύο λεξούλες μαζί, ούτε λόγος. Τα υπόλοιπα τα λέει μονολεκτικά (κο=μπισκότο, μπα= μπάλα, μπαλόνι, μπανάνα, μπάνιο - εδώ έχουμε θέμα :lol: - νι= σαπούνι και άλλα ωραία, φαντασία να έχεις!)

φυσικά, όλη μέρα μιλάει στη δική του γλώσσα.

Τώρα ξεκίνησε παιδκό σταθμό και ευελπιστώ να τον βοηθήσει. Λέτε να το πάω σε λογοθεραπευτή?

Link to comment
Share on other sites

ουφ, να ένα θέμα που με αγχώνει πολύ. Ο δικός μου είναι 18 μηνών και λέει λίγες λεξούλες. για δύο λεξούλες μαζί, ούτε λόγος. Τα υπόλοιπα τα λέει μονολεκτικά (κο=μπισκότο, μπα= μπάλα, μπαλόνι, μπανάνα, μπάνιο - εδώ έχουμε θέμα :lol: - νι= σαπούνι και άλλα ωραία, φαντασία να έχεις!)

φυσικά, όλη μέρα μιλάει στη δική του γλώσσα.

Τώρα ξεκίνησε παιδκό σταθμό και ευελπιστώ να τον βοηθήσει. Λέτε να το πάω σε λογοθεραπευτή?

 

Μην αγχώνεσαι βρε μαριαευα μου... όχι και σε λογοθεραπευτή...18 μηνών είναι ο μικρούλης δεν είναι είναι 2 1/2 χρονών...το καθε παιδί θέλει το χρόνο του. Αρκεί που λέει έστω και αυτές τις λέξεις με τον τρόπο του...και μένα 2 λέξεις μαζί ξεκίνησε μετά τους 18 μήνες..νομίζω πως αγχώνεσαι τζάμπα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, μίλησα σμρ με την παιδίατρο κ μου είπε ότι δεν πρέπει να ανησυχώ καθόλου. Θα περιμένουμε μέχρι το καλοκαίρι κ θα δούμε την πρόοδο. Ακόμα και στα τρεισίμιση να μιλήσει, αν έχει φυσικά κάνει προόδους, είναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...