Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αμάν με αυτό το playstation!!!


Recommended Posts

Χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο και ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που έβαλα αυτό το μηχάνημα σπίτι μου.

Ο γιός μου πάει πρώτη γυμνασίου και έχει τρελαθεί πια με αυτό.Και εμένα τα νευρα μου γίνονται κρόσια.Κάθε μέρα η ίδια φασαρία , η ίδια γκρίνια.

Βάζω πάντα συγκεκριμένη ώρα που θα μπορέσει να παίξει ,συνήθως 1-2 ώρες το πολύ.Τις περισσότερες φορές γίνεται και μάχη για να το κλείσει.Λίγο ακόμα και λίγο ακόμα.Και ΄τωρα δεν γίνεται να το κλείσω ,πρέπει να κάνω πρώτα save….Και τώρα τελειώνω ,τώρα τελειώνω.

Βλέπω αυτό το πάθος του και με φοβίζει.Και δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω.Με τρελαίνει που όταν τελειώσει ο χρόνος και απαιτώ να το κλείσει τρελαίνεται.Μουτρώνει , είναι όλο νεύρα , την ώρα που παίζει μην του μιλήσει ο μικρός ,μην ακούσει μουσική ο μικρός ,αν μπορούσε θα μας έλεγε να μην παίρνουμε και ανάσα και τον ενοχλούμε.Γίνεται τέτοια η συμπεριφορά του ,που με τρομάζει.Αρπάζεται με το παραμικρό ,φωνάζει <έλεος ,έλεος> όταν χάνει , κοπανιέται ολόκληρος ,μιλάμε για τρελά νεύρα!!!Μέχρι και τα κλάμματα βάζει ,όταν χάνει και εκεί με πιάνει πραγματικά απαγοήτευση που τον βλέπω έτσι….Μα είναι δυνατόν να τρελένεται και να στεναχωριέται έτσι??Ξέρω ότι με τα άλλα παιδιά συναγωνίζονται ,αλλά η όλη κατάσταση με φοβίζει.

Μου έρχεται πολλές φορές να τον αφήσω εκεί , να παίζει ,να παίζει μέχρι να χορτάσει ,μπας και χορτάσει ,αλλά ξέρω ότι και αυτό κακό θα του κάνει.

¨Ερχονται φίλοι σπίτι μόνο και μόνο για να παίξουνε κάποιο παιχνίδι.Οκ , δεν διαφωνώ ,αλλά δεν έχουνε κάτσει ΠΟΤΕ να κάνουνε κάτι άλλο.Να πούνε μία κουβέντα , κάτι…Και αν τύχει να είναι και ο υπολογιστής ανοιχτός ,ε , θα κάτσει ο ένας στο playstation και ο άλλος στο pc. !!Κάτσε σπίτι σου παιδάκι μου ,τι έρχεσαι σε μένα να παίξεις στον υπολογιστή??

Η μόνη συζήτηση που έχουνε είναι μέχρι ποια πίστα φτάσανε ,τι κάνανε…

Και έπειτα έχω και το μικρό , το οποίο τα παρακολουθεί όλα αυτά.Και θα πάει να κάτσει δίπλα τους ,να παρακολουθήσει λίγο μετά θα αρχίσει να τους πειράζει, ο μεγάλος θα αρχίσει να του φωνάζει να του μιλάει άσχημα ,ο μικρός θα βάλει τα κλαμματα γιατί δεν τον παίζουνε…….και εμένα θα αρχίσει ο πονοκέφαλος.

Απαγοήτευση κορίτσια , έτσι μου έρχεται να το κάνω βίδες……..να το πετάξω από το μπαλκόνι…ειλικρινά.Στο τσακ είμαι…

Και σήμερα με πήρε και συνάδελφος τηλέφωνο να με ρωτήσει σαν μάνα με μεγαλύτερο παιδί ,να πάρει ή να μην πάρει playstation για τα παιδιά (8 και 5 ετών),μπας και ασχοληθούν λιγάκι με κάτι και την αφήσουν επιτέλους ήσυχη........Της είπα ακριβώς αυτό που έγραψα πάνω πάνω στο κείμενό μου.....

Περιμένω απαντήσεις σας...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα αρχικά και καλή χρονιά!Νομίζεις οτι μόνο ο γιός σου κοντεύει να εθιστεί σ αυτό το πράγμα?λάθος!όλα τα αγόρια σ αυτή την ηλικία έτσι είναι!η λύση είναι μία...τέρμα οι κασσέτες!:Dμην του ξαναπάρεις καινούριο παιχνίδι!

8α παίξει με όσα έχει,8α τα βαρε8εί ,θα τα τερματίσει θα τα ξετινάξει στην τελική, μετα?με τι 8α παίζει?σου ζητάει καινούριο παιχνίδι?πες του οτι πήγες αλλα έχει εξαντλη8εί απο τον άλλο μήνα,τον άλλο μήνα άλλη δικαιολογία θα του πέρνεις ένα που να είναι εύκολο να το τερματισει και αυτό σε γιορτές!;)με τις φωνές δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα το μονο που τον νοίαζει είναι να πει στους φίλους του σε ποιά πίστα έφτασε!

καλό κουράγιο λοιπόν!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

To σίγουρο είναι πως έχουμε μπλέξει άσχημα με αυτά τα ηλεκτρονικά.

Γνώμη μου είναι πως δεν είναι χρήσιμο να του λες τον άλλο μήνα και τον άλλο μήνα...... για να κερδίζεις χρόνο. Σε σύντομο ( πολύ σύντομο) χρονικό διάστημα θα σου βρει σε μαγαζί αυτό που εσύ λες ότι δεν βρίσκεις. Τα παιδιά μεταξύ τους συζητούν και μαθαίνουν αμέσως που πωλείτε και τι :wink:

Επίσης ούτε και με το γεγονός ότι οι δισκέτες είναι ακριβές διότι βρίσκουν μαϊμούδες δισκέτες , μαΙμουδιάζουν και playstation ...... πράγμα που μαθαίνουν το ένα παιδί από το άλλο.

Εγώ λύση εν μέρη έδωσα με το γεγονός ότι δεν αγοράζω άλλη δισκέτα , τελεία και παύλα. Ξεκαθάρισα πως δεν μου αρέσει να του αγοράζω τόσο πανάκριβα παιχνίδια και επίσης δτου ξεκαθάρισα πως δεν μου αρέσει καθόλου ότι κολάει στο παιχνίδι όλη μέρα.

Έτσι έλιωσε την δισκέτα μέχρι που την βαρέθηκε.

Έγινε επίσης εξήγηση σε παπουδογιαγιάδες θείους θείες και νονούς ότι άμα πάρουν δώρο δισκέτα θα γίνουμε "μύλος" :mrgreen:

 

Να σας πω επίσης πως

το playstation1 του το αγόρασε ο νονός του.

το palystation2 το αγόρασε μεταχειρισμένο με δικά του χρήματα που του δώθηκαν σαν δώρο.

Όμως κάποια στιγμή αφού το βαρέθηκε το πούλησε στον οδοντιατρό του :lol::lol:

Μετά από αυτά αγόρασε ( πάλι με δικά του χρήματα) το X-BOX και σιγά σιγά περίπου 12 παιχνίδια.

Πριν από 2 εβδομάδες έβαλε αγγελίες στο ιντερνετ και μέσα σε 6 μέρες το πούλησε ( μαζί με τα παιχνίδια) για 150 ευρώ.

Βέβαια το καμάρι μου:mrgreen: είναι σήμερα 16 χρόνων.

 

Σας εύχομαι τα δικά σας να τα πουλήσουν νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

To σίγουρο είναι πως έχουμε μπλέξει άσχημα με αυτά τα ηλεκτρονικά.

Γνώμη μου είναι πως δεν είναι χρήσιμο να του λες τον άλλο μήνα και τον άλλο μήνα...... για να κερδίζεις χρόνο. Σε σύντομο ( πολύ σύντομο) χρονικό διάστημα θα σου βρει σε μαγαζί αυτό που εσύ λες ότι δεν βρίσκεις. Τα παιδιά μεταξύ τους συζητούν και μαθαίνουν αμέσως που πωλείτε και τι :wink:

Επίσης ούτε και με το γεγονός ότι οι δισκέτες είναι ακριβές διότι βρίσκουν μαϊμούδες δισκέτες , μαΙμουδιάζουν και playstation ...... πράγμα που μαθαίνουν το ένα παιδί από το άλλο.

Εγώ λύση εν μέρη έδωσα με το γεγονός ότι δεν αγοράζω άλλη δισκέτα , τελεία και παύλα. Ξεκαθάρισα πως δεν μου αρέσει να του αγοράζω τόσο πανάκριβα παιχνίδια και επίσης δτου ξεκαθάρισα πως δεν μου αρέσει καθόλου ότι κολάει στο παιχνίδι όλη μέρα.

Έτσι έλιωσε την δισκέτα μέχρι που την βαρέθηκε.

Έγινε επίσης εξήγηση σε παπουδογιαγιάδες θείους θείες και νονούς ότι άμα πάρουν δώρο δισκέτα θα γίνουμε "μύλος" :mrgreen:

 

Να σας πω επίσης πως

το playstation1 του το αγόρασε ο νονός του.

το palystation2 το αγόρασε μεταχειρισμένο με δικά του χρήματα που του δώθηκαν σαν δώρο.

Όμως κάποια στιγμή αφού το βαρέθηκε το πούλησε στον οδοντιατρό του :lol::lol:

Μετά από αυτά αγόρασε ( πάλι με δικά του χρήματα) το X-BOX και σιγά σιγά περίπου 12 παιχνίδια.

Πριν από 2 εβδομάδες έβαλε αγγελίες στο ιντερνετ και μέσα σε 6 μέρες το πούλησε ( μαζί με τα παιχνίδια) για 150 ευρώ.

Βέβαια το καμάρι μου:mrgreen: είναι σήμερα 16 χρόνων.

 

Σας εύχομαι τα δικά σας να τα πουλήσουν νωρίτερα.

 

 

:P:p:p:p:p:p:p:p:p

 

Που εισαι,χρονια πολλα!!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι αντίθετη επειδή βλέπω την πόρωση σε παιδιά φίλων. Ευτυχώς και η νουνά του γιου μου συμφωνεί. Βέβαια είναι μόνο 8.5 χρονών και ξεγελιέται με τα παιχνίδια στο κομπιούτερ αυστηρά 1 ώρα ημερησίως. Σκοπεύω πάντως να μην υποχωρήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μόνη λύση είναι να του προτείνεις ώς αντάλαγμα κάτι πάρα πάρα πολύ δελεαστικό...

 

πχ: θα το πουλήσεις και θα σου πάρω βενζινοκίνητο τηλεκατευθυνόμενο, ή θα σε γράψω ιππασία, ή θα σε πηγαίνω μια φορά το μήνα στα καρτ, ή οτιδήποτε θα του άρεσε υπερβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αρχικά και καλή χρονιά!Νομίζεις οτι μόνο ο γιός σου κοντεύει να εθιστεί σ αυτό το πράγμα?λάθος!όλα τα αγόρια σ αυτή την ηλικία έτσι είναι!η λύση είναι μία...τέρμα οι κασσέτες!:Dμην του ξαναπάρεις καινούριο παιχνίδι!

8α παίξει με όσα έχει,8α τα βαρε8εί ,θα τα τερματίσει θα τα ξετινάξει στην τελική, μετα?με τι 8α παίζει?σου ζητάει καινούριο παιχνίδι?πες του οτι πήγες αλλα έχει εξαντλη8εί απο τον άλλο μήνα,τον άλλο μήνα άλλη δικαιολογία θα του πέρνεις ένα που να είναι εύκολο να το τερματισει και αυτό σε γιορτές!;)με τις φωνές δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα το μονο που τον νοίαζει είναι να πει στους φίλους του σε ποιά πίστα έφτασε!

καλό κουράγιο λοιπόν!

 

Τέτοια παιχνίδια δεν του αγοράζω.Δεν του αγόρασα ποτέ και ούτε πρόκειτε ,έπειτα από αυτά που βλέπω.Τα δανίζεται από φίλους ,έχει αγοράσει κάποια με τον μπαμπά του ,και τώρα πήρε ένα καινούργιο με τα λεφτά που του έδωσαν για Χριστούγεννα.Πήγε για μερικές μέρες στην πεθερά μου και την πήγε στα τζάμπο από όπου το αγόρασε.

Μα δεν είναι το θέμα ότι παίζει το συγκεκριμένο παιχνίδι ,αλλά το ότι δεν το απολαμβάνει ,αλλά θυμώνει και χτυπιέται...

Link to comment
Share on other sites

To σίγουρο είναι πως έχουμε μπλέξει άσχημα με αυτά τα ηλεκτρονικά.

Γνώμη μου είναι πως δεν είναι χρήσιμο να του λες τον άλλο μήνα και τον άλλο μήνα...... για να κερδίζεις χρόνο. Σε σύντομο ( πολύ σύντομο) χρονικό διάστημα θα σου βρει σε μαγαζί αυτό που εσύ λες ότι δεν βρίσκεις. Τα παιδιά μεταξύ τους συζητούν και μαθαίνουν αμέσως που πωλείτε και τι :wink:

Επίσης ούτε και με το γεγονός ότι οι δισκέτες είναι ακριβές διότι βρίσκουν μαϊμούδες δισκέτες , μαΙμουδιάζουν και playstation ...... πράγμα που μαθαίνουν το ένα παιδί από το άλλο.

Εγώ λύση εν μέρη έδωσα με το γεγονός ότι δεν αγοράζω άλλη δισκέτα , τελεία και παύλα. Ξεκαθάρισα πως δεν μου αρέσει να του αγοράζω τόσο πανάκριβα παιχνίδια και επίσης δτου ξεκαθάρισα πως δεν μου αρέσει καθόλου ότι κολάει στο παιχνίδι όλη μέρα.

Έτσι έλιωσε την δισκέτα μέχρι που την βαρέθηκε.

Έγινε επίσης εξήγηση σε παπουδογιαγιάδες θείους θείες και νονούς ότι άμα πάρουν δώρο δισκέτα θα γίνουμε "μύλος" :mrgreen:

 

Να σας πω επίσης πως

το playstation1 του το αγόρασε ο νονός του.

το palystation2 το αγόρασε μεταχειρισμένο με δικά του χρήματα που του δώθηκαν σαν δώρο.

Όμως κάποια στιγμή αφού το βαρέθηκε το πούλησε στον οδοντιατρό του :lol::lol:

Μετά από αυτά αγόρασε ( πάλι με δικά του χρήματα) το X-BOX και σιγά σιγά περίπου 12 παιχνίδια.

Πριν από 2 εβδομάδες έβαλε αγγελίες στο ιντερνετ και μέσα σε 6 μέρες το πούλησε ( μαζί με τα παιχνίδια) για 150 ευρώ.

Βέβαια το καμάρι μου:mrgreen: είναι σήμερα 16 χρόνων.

 

Σας εύχομαι τα δικά σας να τα πουλήσουν νωρίτερα.

 

Εμένα δυστυχώς από το σόι του άντρα μου κανείς δε ρωτάει .Του δίνουνε λεφτά να τα κάνει ότι θέλει..

 

Τι ωραία ευχή που έδωσες...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι αντίθετη επειδή βλέπω την πόρωση σε παιδιά φίλων. Ευτυχώς και η νουνά του γιου μου συμφωνεί. Βέβαια είναι μόνο 8.5 χρονών και ξεγελιέται με τα παιχνίδια στο κομπιούτερ αυστηρά 1 ώρα ημερησίως. Σκοπεύω πάντως να μην υποχωρήσω.

 

Εγώ μόνη μου την πάτησα....το έκανα δώρο στον άντρα μου...Που να ήξερα...Απλά άκουγα όλους να μιλάνε για αυτό και σκέφτηκα ότι θα έδινα χαρά με ένα τέτοιο δώρο..

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία (έχω τρία παιδιά, αυτή τη στιγμή το ένα σχεδόν 15, το δεύτερο 13μιση και το τρίτο 4).

Είχα ξεκαθαρίσει με ό λ ο υ ς όσους φέρνουν δώρα στα παιδιά, από την αρχή, ότι τα χρήματα θα έρχονται στα δικά μου χέρια για να συνεννοούμαι με τα παιδιά τι θα τα κάνουμε. Πήγαν να μου την ... κάνουν πλαγίως κάτι πεθερικά, κλπ, αλλά έβαλα χοντρό χέρι στο θέμα και το επέβαλα.

Από 5 χρονών άρχισαν να μου ζητάνε playstation και τους ξεκαθάρισα ότι playstation δεν μπαίνει στο σπίτι που να χτυπιούνται κάτω. Μπορούσαν όμως να παίζουν με παιχνίδια στο κομπιούτερ (εννοείται με ελεγχόμενο χρόνο). Δεν τους αρκούσε, και επειδή όλα τα ξαδέλφια τους είχαν DS, λύσσαξαν για τέτοιο. Ούτε αυτό το επέτρεψα και τους είχα πει "θα σας πάρω DS όταν θα γίνετε 10-11 χρονών γιατί πιστεύω ότι τότε θα μπορείτε να το χειριστείτε λογικά". Το είπα και το έκανα. Γκρίνιαζαν αλλά όχι τρελλά, γιατί τους έπαιρνα παιχνίδια για το κομπιούτερ (ποτέ όμως με αίματα, όπλα και τέτοια). Πράγματι, όταν έγιναν 10-11, τους πήρα το DS. Και πάλι με όρους, πχ, ποτέ σε τραπέζια οικογενειακά σε ταβέρνες κλπ.

Πάμε στο τώρα: Το playstation δεν έχει μπει στο σπίτι και είμαι πανευτυχής. Έχω παρατηρήσει ότι σε κανένα άλλο είδος ηλεκτρονικού παιχνιδιού δεν πορώνονται τα παιδιά τόσο πολύ όσο αύτό. Υποθέτω λόγω της πολύ μεγάλης οθόνης (τηλεόραση) και της έντασης που εκπέμπουν γενικά τα παιχνίδια του. Φέτος, τους πήρα δώρο για τα Χριστούγεννα το Wii και είμαι ενθουσιασμένη!!!! Τα παιχνίδια είναι όλα αθλητικά και κινούνται (δεν είναι καρφωμένα με ένα τηλεκοντρόλ στο χέρι μόνο), μαθαίνουν να ελέγχουν τις κινήσεις τους, π α ί ζ ο υ ν φυσιολογικά, οπως πχ θα έπαιζαν έξω μπασκετ ή πινγκ=πονγκ, και επιπλέον παίζουμε κι εμείς μαζί. Και εδώ θέλω να καταλήξω (αφού σε ζάλισα με την απάντησή μου!!!): θέλω να σου προτείνω να βγάλεις το playstation από τη ζωή σας και να βάλεις το Wii. Ναι είναι ακριβό το άτιμο (εδώ που είμαι εγώ κάνει 200 ευρώ, δεν ξέρω στην Ελλάδα πόσο το έχουν), αλλά αξίζει για την ψυχική (και σωματική) υγεία των παιδιών. Το Wii είναι συμμετοχικό, δεν καθηλώνει σαν ηλίθιο το παιδί μπροστά από την οθόνη και για πρώτη φορά είδα τα παιδιά (και τους φίλους τους) να παίζουν ηλεκτρονικά και να ξεκαρδίζονται στα γέλια. Εγώ λοιπόν στη θέση σου, θα χάλαγα το playstation (χωρίς να το πάρει χαμπάρι κανείς) και θα έκανα δώρο μετά (για να παρηγορήσω το στενοχωρημένο μου παιδί) το Wii. Σου λέω τι θα έκανα εγώ, γιατί νομίζω ότι αυτό θέλεις να ακούσεις συγκεκριμένες προτάσεις και όχι γενικότητες. Επίσης, δεν θα άφηνα ανεξέλεκτο το θέμα των χρημάτων από συγγενείς. Εμείς, τα μαζεύουμε και μετά συνεννοούμαστε όλοι μαζί πόσα από τα χρήματα θα πάνε σε ρούχα και είδη ανάγκης των παιδιών και πόσα σε παιχνίδια. Σου εύχομαι καλή δυναμη για τη συνέχεια, γιατί την έχουμε μπροστά μας την εφηβεία κι είμαστε ακόμη στην αρχή..................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ με αυτο το playstation τι τραβαω!!Εχω 2 γιους ολη την μερα καθισμενοι μπροστα σε αυτο το πραγμα.Ο μεγαλος γιος οταν ειναι σπιτι δν κανει τιποτα αλλο εκτος απο το να εχει στο ενα χερι τον φραπε κ στο αλλο το τηλεχειριστηριο.Ολη την μερα εκει μπροστα κ ο μεγαλος (17 χρονων σχεδον) κ ο μικρος (10 χρονων).Χθες ξυπνησα 3 η ωρα την νυχτα να πιω νερο κ ειδα τον μεγαλο γιο να καθεται κ να παιζει στο playstation.Επισης εισαι τυχερη που ο γιος σου φωναζει "ελεος ελεος" οταν χανει γιατι εμενα φωναζουν αλλες εκφρασει του τυπου "οχι ρε π..... μου γ.... την π..... μου"Κουραγιο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνη μου την πάτησα....το έκανα δώρο στον άντρα μου...Που να ήξερα...Απλά άκουγα όλους να μιλάνε για αυτό και σκέφτηκα ότι θα έδινα χαρά με ένα τέτοιο δώρο..

 

Εμείς ευτυχώς δεν έχουμε κόλλημα με ηλεκτρονικά και δεν έχουν μπει καθόλου στο σπίτι. Πες με παλιομοδίτισσα αλλά ενήλικας και ηλεκτρονικά δεν μου κάθεται καλά και βλέπω και αυτό ότι είναι ένας ισχυρός εθισμός που συνεχίζεται και πολύ αργότερα.

 

Η ανεμώνη είναι πολύ ενημερωμένη, π.χ. το DS δεν ξέρω τι είναι και ας έχω και 13χρονο κορίτσι, αλλά εγώ δεν βλέπω κανένα όφελος στα ηλεκτρονικά παιχνίδια. Φτάνουν οι ώρες μπροστά στον υπολογιστή και την τηλεόραση, δεν νομίζω ότι χρειάζεται άλλος χρόνος μπροστά σε μια οθόνη. Και βασικά με απασχολεί ο περαιτέρω εθισμός γενικότερα. Μετά οι άλλες δραστηριότητες φαίνονται πολύ βαρετές.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ την συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον. Προσεγγίζω την θέση της Morchelina - θεωρητικά βέβαια, αφού ο γιος μου είναι σχεδόν 5,5 ετών και τα σχετικά παιχνίδια τα ξέρει από τυχαίες ματιές σε γνωστούς που παίζουν. Έδειξε ενδιαφέρον για το "τι είναι αυτό" αλλά τίποτα περισσότερο - κόπηκε στη λογοκρισία.:mrgreen:

 

Εκτός από την αντιμετώπιση... του... φαινομένου, θα ήταν πολύ χρήσιμο να γράψετε και για την... πρόληψη, μιας και κατάλαβα ότι άμα μπει στο σπίτι καήκαμε! Δηλαδή, με μαθηματικό τρόπο είναι σίγουρο πως όλα τα παιδιά θα ενδώσουν στα ηλεκτρονικά παιχνίδια?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε X-box, δηλαδή το είχε από πριν ο άντρας μου. Κάποια στιγμή άρχισαν και τα παιδιά να παίζουν dirt νομίζω λέγεται, ένα παιχνίδι με αυτοκίνητα. Τα απορροφούσε ολοκληρωτικά και καυγαδίζανε ποιος από τους δύο θα παίξει. Καταλήγαμε πάντα σε καυγά μεταξύ τους για το ποιος έπαιζε περισσότερη ώρα και μετά ήταν πολύ γκρινιάρηδες και νευρικοί. Προσπαθούσα να τους αφήνω κάθε 15 μέρες, μισή ώρα αυστηρά αλλά πάντα ξεφεύγαμε.

Μια μέρα κάθησα μαζί τους και είδα ότι οι εικονικές κοπέλες που δίνουν την εκκίνηση ήταν με κάτι κοντά σορτσάκια, ντεκολτέ και κουνήματα και λέω του μεγάλου, τι κάνουν οι κοπέλες στο παιχνίδι? και η απάντηση: αααα, αυτές είναι χαζές :? κάθονται μες τη μέση, χθες που ξεκίνησα απότομα, σκότωσα μία :shock::| την πάτησε το αυτοκίνητο. Αυτό ήταν το τελειωτικό, ευτυχώς συμφώνησε και ο άντρας μου και κόπηκαν εντελώς τα παιχνίδια, είναι πολύ μικροί ακόμα, μετά τα 10 και βλέπουμε. Δεν πιστεύω ότι τους προσφέρουν τίποτα, πάντως άμα κάποιος ξέρει κανένα καλό παιχνίδι θα μ' ενδιέφερε να το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

.................

 

Εκτός από την αντιμετώπιση... του... φαινομένου, θα ήταν πολύ χρήσιμο να γράψετε και για την... πρόληψη, μιας και κατάλαβα ότι άμα μπει στο σπίτι καήκαμε! Δηλαδή, με μαθηματικό τρόπο είναι σίγουρο πως όλα τα παιδιά θα ενδώσουν στα ηλεκτρονικά παιχνίδια?

Nαι πράγματι , τα παιδιά θα τα ζητήσουν αυτά τα παιχνίδια αργά η γρήγορα . To θέμα είναι πόσο αντέχει κανείς να κρατά τα παιδιά του "μακριά" από καταναλωτικά αγαθά τα οποία μπαίνουν στην μύτη μας με το έτσι θέλω!!!!!

 

υγ. Γειά σου christiana08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα δεν είναι τόσο θέμα κατανάλωσης αλλά αν είναι πιο επιβλαβή από ότι είναι χρήσιμα ή διασκεδαστικά. Επειδή κρατάω γερά στο θέμα του κινητού με την κόρη μου ευελπιστώ να μην ενδώσω ούτε στα ηλεκτρονικά. Φυσικά παίζουν παιχνίδια στο facebook όπου έχουν και τα δύο λογαριασμό αλλά εκεί με την απειλή της διακοπής της σύνδεσης συμβιβάζονται με την 1 ώρα την ημέρα. Γονείς κρατάτε γερά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αχ με αυτο το playstation τι τραβαω!!Εχω 2 γιους ολη την μερα καθισμενοι μπροστα σε αυτο το πραγμα.Ο μεγαλος γιος οταν ειναι σπιτι δν κανει τιποτα αλλο εκτος απο το να εχει στο ενα χερι τον φραπε κ στο αλλο το τηλεχειριστηριο.Ολη την μερα εκει μπροστα κ ο μεγαλος (17 χρονων σχεδον) κ ο μικρος (10 χρονων).Χθες ξυπνησα 3 η ωρα την νυχτα να πιω νερο κ ειδα τον μεγαλο γιο να καθεται κ να παιζει στο playstation.Επισης εισαι τυχερη που ο γιος σου φωναζει "ελεος ελεος" οταν χανει γιατι εμενα φωναζουν αλλες εκφρασει του τυπου "οχι ρε π..... μου γ.... την π..... μου"Κουραγιο!!

 

Α ,εγώ δεν τον αφήνω και ούτε σκοπεύω να τον αφήνω μέχρι τα ξημερώματα να παίζει.Όταν λείπω από το σπίτι το χειρηστήριο κρύβεται ,μαζί με το καλώδιο της τηλεόρασης.Στον υπολογιστή έχω βάλει κωδικό ,μπαίνει μόνο όταν είμαι σπίτι.Υπάρχουν βέβαια φορές που το ξεχνάω...

Αλλά τώρα είναι 12 ,αργότερα στην ηλικία του μεγάλου σου ,δεν ξέρω τι θα κάνω...

Αχ ελπίζω μέχρι τότε να έχει ξεκολήσει από αυτό το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Α ,εγώ δεν τον αφήνω και ούτε σκοπεύω να τον αφήνω μέχρι τα ξημερώματα να παίζει.Όταν λείπω από το σπίτι το χειρηστήριο κρύβεται ,μαζί με το καλώδιο της τηλεόρασης.Στον υπολογιστή έχω βάλει κωδικό ,μπαίνει μόνο όταν είμαι σπίτι.Υπάρχουν βέβαια φορές που το ξεχνάω...

Αλλά τώρα είναι 12 ,αργότερα στην ηλικία του μεγάλου σου ,δεν ξέρω τι θα κάνω...

Αχ ελπίζω μέχρι τότε να έχει ξεκολήσει από αυτό το πράγμα...

 

 

 

Εμενα ειναι 17 χρονων μαντραχαλος δεν μπορω να του πω τι ωρα θα παιξει η τι ωρα θα κοιμηθει.Οταν ηταν 12 δεν επαιζε μεχρι τις 3 τα ξημερωματα.Τωρα ομως κοιμαται πιο αργα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

KAI egv to wii εχω και ειναι τελειο..γυμναζομαστε καθε μερα και εγω χανω θερμιδες και ο μικρος ξετρελλαινετε με το μποξ..

χαμος γινετε αν μας δειτε θα βαλετε τα γελια..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι 17 χρονων μαντραχαλος δεν μπορω να του πω τι ωρα θα παιξει η τι ωρα θα κοιμηθει.Οταν ηταν 12 δεν επαιζε μεχρι τις 3 τα ξημερωματα.Τωρα ομως κοιμαται πιο αργα απο μενα.

 

Αχ κορίτσια, αν δεν φύγουν από το σπίτι στα 18 θα φύγουμε εμείς μου φαίνεται. Πάντα είχα την ιδέα αν έφτιαχνα σπίτι να το έκανα μικρότερο και να έβγαζα μια γκαρσονιέρα να πήγαιναν εκεί να μην βλέπω να μην ακούω.

Link to comment
Share on other sites

KAI egv to wii εχω και ειναι τελειο..γυμναζομαστε καθε μερα και εγω χανω θερμιδες και ο μικρος ξετρελλαινετε με το μποξ..

χαμος γινετε αν μας δειτε θα βαλετε τα γελια..

 

Ακριβώς! Καμία σχέση με τα άλλα ηλεκτρονικά...

Link to comment
Share on other sites

Ιδου το δραμα μου:

Ηταν πριν απο 3 περιπου χρονια και δεν ειχαμε παντρευτει ακομα με τον αντρα μου,απλα συζουσαμε.Το κακο ξεκινησε εκεινα τα Χριστουγεννα που ειχαμε παει στο σπιτι ενος ξαδερφου του και επαιξε το Tekken 5 στο playstation.Ε,αυτο ηταν,μετα απο λιγες ημερες πηγε και το αγορασε.Απο εκει ξεκινησε το σκαλωμα...επαιζε ολημερις και πολλες φορες καναμε και κατι ολονυκτιες ξεγυρισμενες!!:evil:!!Τα μπινελικια φυσικα να πηγαινουν συννεφο (οταν ειχαμε χασουρες),με αποκορυφωμα ενα τουρνουα με κατι ξαδερφια του,το οποιο κατεληξε με το playstation σπασμενο και σκορπισμενο σε ολο το πατωμα.:evil:Αλλα δεν τελειωσαμε εκει.Την αλλη κι ολας μερα πηγε και το ξανα αγορασε φτου κι απ'την αρχη,με την υποσχεση οτι δεν θα το ξανασπασει...

Μετα απο λιγους μηνες το πουλησε,προς μεγαλη μου χαρα,αφου το βαρεθηκε πια.Εν τελει,λιγο καιρο μετα πηγε και αγορασε το playstation 3,:confused:αλλα ευτυχως κολλησε σε μια πιστα και τα παρατησε...οποτε και το κρατησαμε μονο για DVD και τραγουδια.Τελευταιο κατορθωμα τα φετινα Χριστουγεννα που μου ηρθε με μια σακουλα του Jumbo,με δικο του δωρακι:ενα τηλακατευθυνομενο τζιπ...:roll::roll::roll:

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι ματακια μου,δικο του δωρο το πηρε!!!:lol:Ειχαμε παει την προηγουμενη για δωρο της μπεμπας και του "γυαλισε" το τζιπακι!!!Βρε ανθρωπε μου του λεω,αφου εχεις αληθινο τζιπ τι το θες αυτο??? Απαντηση: θελω να κυνηγαω τα γατια στην αυλη...:shock::shock::shock::lol::lol::lol:

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...