Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρουχα που δε χρειαζεστε πια


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα,

προσφατα ειδα στο πολυκαταστημα The Mall - Μαρουσι, οτι υπαρχουν μεγαλα σιδερενια κιβωτια οπου μπορει καποιος να αφησει ρουχα που δε χρειαζεται πια και τα δινουν σε απορους και αστεγους.

Αυτο ειναι απο την εκπομπη "Με Αγαπη" , νομιζω δεχονται και παιδικα ρουχαλακια.

Οποια κοπελα ενδιαφερεται μπορει να τα παει εκει, οι καδοι βρισκονται στην εισοδο του καταστηματος, μολις ανεβειτε απο το παρκινγκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης αν δεν μπορειτε να φτασετε στο mall, να ξερετε πως παντα διπλα σας σιγουρα καποια οικογενεια τα χρειαζεται τα ρουχαλακια. Αλλωστε τα παιδια μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που δυσκολα χαλανε ολα τα ρουχα τους. Ρωτήστε την διπλανή σας ή την φιλη σας αν τα θελει και θα εκπλαγήτε!!!

Εμεις μολις χαρισαμε τα ρουχαλακια μας (απο νεογεννητο μεχρι και 3 ετών) που τα ειχα κρατήσει μήπως και καναμε δευτερο παιδακι . Δωσαμε στην νεα μανουλα που τα πηρε τοση χαρά που δεν φαντάζεστε!!!(εξι μεγάλες σακουλες σκουπιδιών με ολοκαινουργια ρουχα δεν ήταν και λιγο!)

Φυσικά και εμεις δεν ειμαστε ακαταδεκτοι ουτε και πλουσιοι (πια!) οποτε αν εχει κανεις ρουχα παιδιου του που δεν του κανουν πια(6 ετών και ανω) με μεγαλη μας χαρά θα τα δεχομασταν!!!

Link to comment
Share on other sites

επεσα στο θεμα που ηθελα.....

καθαρισα τις ντουλαπες το Σ/Κ εγω και ο συζυγος.το προβλημα ειναι οτι μενουμε επαρχια.πως μπορω να στειλω τα ρουχα που δεν μου κανουν?εχετε καποια διευθυνση?εστω και Θεσσαλονικη που με βολευει πιο κοντα.

 

σημειωση : τα επλυνα, τα σιδερωσα και πηγα να τα δωσω στον παπα του χωριου για να τα δωσει στη μητροπολη.ο πατερ μου απαντησε οτι δεν τα δεχονται στη μητροπολη.ποιο ειναι το εργο της εκκλησιας μετα μου λετε?:evil:

Link to comment
Share on other sites

teacher μου, η συγκεκριμένη εκπομπή έχει τοποθετήσει κουτιά και στη Θεσσαλονίκη, στο Mediterranean Cosmos. Από εκεί θα προώθηθουν σε ιδρύματα, Οργανώσεις και σωματεία της βορείου Ελλάδος. Σχετικά με τα των εκκλησιών, να μην ανοίξω το στόμα μου για τους παπάδες, προτείνω να βρεις ένα μοναστήρι κοντά σου που μαζεύει ρούχα για παιδιά και απόρους.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

"Τα Παιδιά του Δρόμου" είναι ένα σπίτι που φιλοξενεί και "χρηματοδοτεί" φτωχά παιδιά και οικογένειες απ' όλο τον κόσμο που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.

Αφορά παιδιά που είτε είναι ορφανά, είτε οι οικογένειές τους είναι πολύ φτωχές.

Δέχονται τα πάντα σε καλή κατάσταση (ρούχα, παιχνίδια, μικροέπιπλα, καρότσια, κλπ) για ηλικίες που αφορούν ακόμη και βρέφη.

 

Μπορείτε να συμβάλλετε κι εσείς βοηθώντας.

 

"Τα Παιδιά του Δρόμου" βρίσκονται στη διεύθυνση:

Αρίστωνος 6-8 και γωνία Κωνσταντινουπόλεως 165

Μεταξουργείο, Κολωνός

Υπεύθυνη Κοινωνική Λειτουργός: κα Μυρτώ Λαιμού

Τηλέφωνο: 210.5239.402 και 210.5221.149

Ώρες: 11.00 - 18.00 καθημερινά

Προωθήστε αυτό το μήνυμα σε όσα περισσότερα άτομα μπορείτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα! Μεχρι τωρα τα παλια μας τα ρουχα τα προωθουσε η μαμα μου εκει που επρεπε. Φετος ειπα να τα παω στο κουτι του ΑΝΤ1 στο Cosmos στη Θεσσαλονικη. Τα ρουχα τα βαζουμε στο κουτι σε σακουλες η ετσι χυμα; Τα εχω ολα πλυμενα φυσικα, αλλα σκεφτομαι πως αν τα σιδερωσω ετσι οπως ειναι φτιαγμενα τα κουτια δεν τσαλακωνονται και μπερδευονται τα ρουχα; Θα μου πεις μισες δουλειες τωρα κανω, αλλα το σιχαινομαι το σιδερο λεμεεεε.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για το σιδέρωμα γιατί είμαι σίγουρη πως θα γίνονται αχταρμάς εκεί μέσα οπότε...Και εγώ έχω δυο μέρες καθαρίζω τις ντουλάπες και πρέπει να πάω να τα δώσω στο mall.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

geia se oloys....eimai apo volo kai to s/k tha anevo thessalonikh...epeidh exoume sthn oikogeneia arketa kainouria rouxa phra thn apofash na ta paro mazi mou(mias kai den exei sthn polh mou koutia topothetishs rouxon) giati einai krima apo to theo na katalhksoun sta skoupidia...opos pro anaferthike h ekklhsia den ta dexetai....ksero oti ekei tha piasoun topo....exei paei kp apo esas rouxa sto cosmos sth thessalonikh?????pou akrivos einai topothetimena?den exo ksanapaei kai den gnorizo!!!!apla thelo na eimai sigourh pos yparxoune giati tha ta kouvaliso apo volo.....eyxaristo polu prokatavolika!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Φίλη anitallad δν ξέρω αν σε πρόλαβα :? αλλά υπάρχει κ κάπου αλλού που μπορείς να τα δώσεις. Δν ξέρω τι συμφερόντων είναι αυτά τα "κουτιά" στο cosmos, αλλά ξέρω ότι υπάρχει στο κέντρο της Θεσσαλονίκης από τον Δήμο Θεσσαλονίκης ένα διατηρητέο κτίριο, στο οποίο διαμένουν πρόσφυγες από όλο τον κόσμο. Μπορείς να τα αφήσεις εκεί. Το έχω κάνει 2-3 φορές κ θυμάμαι τν χαρά των παιδιών όταν είδαν τις σακούλες.

 

Αν δν είναι αργά να σου δώσω με τα χαράς περισσότερα στοιχεία

 

Η εκκλησία -το ξέρω κ εγώ- ότι δν δέχεται πλέον ρούχα κ στο Πανόραμα στην "Μέλισσα", που είχα μιλήσει τηλεφωνικά, μου είχαν πει ότι έχουν περισσότερη ανάγκη από χρήματα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ καλή κινηση να ενημερωνουμε για σημεια που μπορουμε να δωσουμε ρουχα γιατι ειναι κριμα να τα πεταμε!!Εγω να ενημερωσω για Πειραια ότι υπαρχει ενας χωρος για αστεγους οπου μαζευουν ότι τους πας και αυτοί τα δινουν σε αστεγους.Εμεις πηγαμε δυο σακουλες με ρουχα και σεντονια και η χαρα τους δεν περιγραφοταν!!!Ειναι εκει που γινεται το παζάρι καθε Κυριακή, στην πλατεια Ιπποδαμειας στα παλαιοπωλεια.

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Τα Παιδιά του Δρόμου" είναι ένα σπίτι που φιλοξενεί και "χρηματοδοτεί" φτωχά παιδιά και οικογένειες απ' όλο τον κόσμο που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.

Αφορά παιδιά που είτε είναι ορφανά, είτε οι οικογένειές τους είναι πολύ φτωχές.

Δέχονται τα πάντα σε καλή κατάσταση (ρούχα, παιχνίδια, μικροέπιπλα, καρότσια, κλπ) για ηλικίες που αφορούν ακόμη και βρέφη.

 

Μπορείτε να συμβάλλετε κι εσείς βοηθώντας.

 

"Τα Παιδιά του Δρόμου" βρίσκονται στη διεύθυνση:

Αρίστωνος 6-8 και γωνία Κωνσταντινουπόλεως 165

Μεταξουργείο, Κολωνός

Υπεύθυνη Κοινωνική Λειτουργός: κα Μυρτώ Λαιμού

Τηλέφωνο: 210.5239.402 και 210.5221.149

Ώρες: 11.00 - 18.00 καθημερινά

Προωθήστε αυτό το μήνυμα σε όσα περισσότερα άτομα μπορείτε.

 

Πολυ καλο!!

Κοριτσια τελικα πηγε καμια στο αλεξανδρα?γιατι μαζεψα βρεφικα και σκεφτομουν αν εχετε παει , να τα δωσω στα ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ που γραφει πιο πανω!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, μολις επικοινωνησα με τα "παιδια του δρομου" στο 210 5239402 και μου ειπε η κοπελα οτι δεν υφίσταται φορεας με τετοιο ονομα. λεγεται "κεντρο συμπαραστασης παιδιου και οικογενειας" και η εισοδος ειναι στην αριστωνος 6-8. το βασικοτερο ειναι οτι δε χρειαζονται ρουχα, να μην τα παω γιατι εχουν πολλα.

Link to comment
Share on other sites

casperaki, έστειλα χθες ρούχα στο Αλεξάνδρα (περίπου 20 φορμάκια για διάφορες ηλικίες). Δεν ξέρω όμως αν έχουν κι άλλες ανάγκες (σεντόνια, πετσέτες κλπ) και δεν ξέρω κι αν έστειλαν κι άλλες κοπέλες μέσα από το φόρουμ γιατί είχαν ενδιαφερθεί εξ' αρχής πολλές

Link to comment
Share on other sites

ΒΛεπω οτι δεν χρειαζονται ρουχα....οποτε θα τα στειλω αλεξανδρα...Δυστυχως πετσετες κ σεντονια δεν εχω ουτε για εμενα και ειναι στις αμεσες αγορες που θα κανω για τον μικρο μου.

Ξερετε καπου αλλου που να θελουν βρεφικα ρουχαλακια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι κάποιες κοπέλες είχαν αναφέρει στο φόρουμ το Κέντρο Υγείας Παιδιού Καισαριανής, Σολομωνίδου και Φιλαδελφείας, 16121 Καισαριανή (κράτησα κι εγώ τη διεύθυνση ώστε να στείλω κάποια στιγμή)...

Link to comment
Share on other sites

"Τα Παιδιά του Δρόμου" είναι ένα σπίτι που φιλοξενεί και "χρηματοδοτεί" φτωχά παιδιά και οικογένειες απ' όλο τον κόσμο που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.

Αφορά παιδιά που είτε είναι ορφανά, είτε οι οικογένειές τους είναι πολύ φτωχές.

Δέχονται τα πάντα σε καλή κατάσταση (ρούχα, παιχνίδια, μικροέπιπλα, καρότσια, κλπ) για ηλικίες που αφορούν ακόμη και βρέφη.

 

Μπορείτε να συμβάλλετε κι εσείς βοηθώντας.

 

"Τα Παιδιά του Δρόμου" βρίσκονται στη διεύθυνση:

Αρίστωνος 6-8 και γωνία Κωνσταντινουπόλεως 165

Μεταξουργείο, Κολωνός

Υπεύθυνη Κοινωνική Λειτουργός: κα Μυρτώ Λαιμού

Τηλέφωνο: 210.5239.402 και 210.5221.149

Ώρες: 11.00 - 18.00 καθημερινά

Προωθήστε αυτό το μήνυμα σε όσα περισσότερα άτομα μπορείτε.

ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΩ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΚΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, εστειλα και εγω φορμακια και πετσετες στο αλεξανδρα. επισης, η μανα μου εχει ραπτομηχανη και μεγαλα χρωματιστα σεντονια. θα της τα κοψω σε 2-3 κοματια, θα μου πατησει απο ενα γαζι (θελει δε θελει!) και θα γινουν παιδικά.

Link to comment
Share on other sites

tatsis δε ξερω αν παρακολουθεις ακομα αυτο το θεμα αλλα θα ηθελα να μου πεις πληροφοριες για το διατηρητέο κτίριο, στο οποίο διαμένουν πρόσφυγες από όλο τον κόσμο γιατι εχω αρκετα πραγματα να παω ρουχα, παπουτσια..

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΡΟΥΧΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΤΣΙ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΩΝ ΡΟΥΧΩΝ ,ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΔΗΛ.ΝΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να εχετε υποψιν σας πως μεγαλη αναγκη απο ρουχα και εσωρουχα κυριως ανδρικα εχει το Νοσοκομειο του Ερυθρου Σταυρου [Πανορμου-Αμπελοκηποι].

Να τα πατε στο γραφειο της Κοινωνικης Υπηρεσιας!!

Εχω δουλεψει εκει με πολλους αστεγους κ απορους κ υπαρχει μεγαλη αναγκη!!

as1cJNt0g410000Nzc3MjVsenwwNjBkfHRvIHBpdHNpcG9wYWtpIG1vdSBlaW5haS4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites

χριστιανα, ακου περιεργα πραγματα. τηλεφωνησα στον ερυθρο σταυρο αυτες τις μερες στον τομεα κοινωνικης προνοιας, με συνεδεσε με την υπευθυνη η οποια μου ειπε "μεταχειρισμενα δε δεχομαστε"! μα ειναι δυνατον? μηπως τελικα η κεντρικη υπηρεσια δεν εχει ιδεα τι συμβαινει στις κατα τοπους μοναδες??? εχεις ενα τηλ να μου δωσεις? επισης, και το αλλο το κουφο. πηρα στο ελληνικο συμβουλιο προσφυγων και δεν εχουν υματιοθηκη (δεν ξερω και πως γραφεται).

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε ενα μερος στη Θεσσαλονικη που χρειαζονται ρουχα παπουτσια κ αρκουδακια διαφορετικα θα τα παω στο κοσμος να τα ριξω στο ουτι της αγαπης.

Οσο γι αυτο που λεει η valeri θελω να πω οτι δεν καταδεχονται ολοι να φορεσουν τα παιδια τους μεταχειρισμενα ρουχα κ το λεω αυτο μετα απο εμπειρια που ειχα γι αυτο θελω να τα δωσω σε καποιους που τα εχουν αναγκη κ θα τα φορεσουν κιολας.

Link to comment
Share on other sites

χριστιανα, ακου περιεργα πραγματα. τηλεφωνησα στον ερυθρο σταυρο αυτες τις μερες στον τομεα κοινωνικης προνοιας, με συνεδεσε με την υπευθυνη η οποια μου ειπε "μεταχειρισμενα δε δεχομαστε"! μα ειναι δυνατον? μηπως τελικα η κεντρικη υπηρεσια δεν εχει ιδεα τι συμβαινει στις κατα τοπους μοναδες??? εχεις ενα τηλ να μου δωσεις? επισης, και το αλλο το κουφο. πηρα στο ελληνικο συμβουλιο προσφυγων και δεν εχουν υματιοθηκη (δεν ξερω και πως γραφεται).

Συγνωμη αλλα λογω του οτι εφυγα απο το Νοσοκομειο και επιπλεον εχασα το κινητο μου δεν εχω τηλεφωνα..

Ρουχα χρειαζεται το ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ του Ερυθρου Σταυρου και οχι ο Ερυθρος Σταυρος-η οργανωση..

Και ναι οντως ειναι κουφο αυτο που σου ειπανε γιατι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που δεν εχουν παπουτσια να βαλουν..Δεν εχουν να βαλουν ενα μπουφαν και κρυωνουν το χειμωνα!!Αν ειναι δηλαδη δυνατον!!Δεν φτανει που θελουμε να βοηθησουμε εθελοντικα,, εχουνε και προτιμησεις??

Τι να πω...

as1cJNt0g410000Nzc3MjVsenwwNjBkfHRvIHBpdHNpcG9wYWtpIG1vdSBlaW5haS4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...