Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Τέλεια! Θυμάμαι που είχα φύγει άρον άρον από τον Ρ. πριν μπω στον 8ο για να καταλήξω στον υπεράνθρωπο Γιαννίκο.

Κανένα στοιχείο έχουμε γι'αυτόν τον τοκετό?

Προβλέπω ουρές από γυναίκες στο Έλενας, φαντάζομαι να μιλούν μεταξύ τους όσο περιμένουν να κάνουν τους υπερήχους τους και να δουν τα νέα τους μωράκια... και να παίρνουν κουράγιο η μία από την άλλη... με χαρούμενα πρόσωπα και καλή διάθεση αντί του φόβου ότι κάτι κάνουν λάθος... και να πιστεύουν πραγματικά ότι αυτό που κάνουν είναι το καλύτερο που αξίζουν οι ίδιες και τα παιδιά τους και όχι μια υπέρβαση για αυτοεπιβεβαίωση όπως υποστηρίζουν πολλοί πολέμιοι του vbac.

 

spithoula, με το καλό κορίτσι μου, όλα να πάνε κατ'ευχήν!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γαρδουμπακι!!!

σε 3 μερες κλεινω το 1ο 3μηνο και οσο να ναι παιρνω λιγη δυναμη!!!

εφυγες στον 8ο απο Ρ.!!!σε θαυμαζω!θαυμαζω τις γυναικες που βρισκουν τη δυναμη και διεκδικουν το αυτονοητο...

δυστυχως στο 1ο παιδακι ελαααχιστες το κανουν...

εμενα οοσοι ειχαν βρεθει στο πρωτο και μου προτειναν γιατρους με φυσικους τοκετους....και γω εμενα σα χαζη σαυτον που οσους ειχε ξεγεννησει, ηταν με καισαρικη...αλλα εμενα μου αρεσε που δεν περιμενα στα ραντεβου .................

στο 2ο....αλλαξα τη γιατρο που ειχα στον 9ο μηνα...και τελικα...ηταν σωστο το ενστικτο μου...

ειμαι πλεον σιγουρη πως δε θα γεννουσα φυσιολογικα....

 

Το vba3c το εκανε ο κΦαρμακιδης με τη μαια Νουσια...απο το fb ειδα φωτο και αναρτησεις...η μανουλα ηταν νεα!

τη θαυμασα!!!εγω τοσο εχω πιστεψει το vbac...αλλα δεν ξερω αν μετα απο 3 καθσαρικες το επιχειρουσα....

και ομως....

αυτο δινει δυναμη σεμας!!!και κυριως στις μανουλες που ξεκινανε ....

 

Αυτο κμως που πιστευω οτι παιζει απιστευτα ρολο στο πετυχημανο vbac ειναι ο γιατρος....δεν ειναι ακομα καιρος, να εμπιστευομασρε τον γιατρο που μας εκανε την καισαρικη και μας υποστηριζει οτι μπορουμε να προσπαθησουμε φυσιολογικα, μα σημασια εχει να γεννηθει το μωρακι με υγεια...

 

Ετσι μου ρχεται να μπω να γραφω στις μανουλες, τις αρκετα αγχωμενες που περιμενουν το πρωτο τους παιδακι...που ειμαι κι εκει και διαβαζω....αλλα δυστυχως...οπως δεν ακουγα εγω στο 1ο μου...γιατι νακουσουν εμενα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω πολύ καιρό να μπω...

 

αλλά παρακολουθώ και εγώ.

 

όντως εγινε στο Έλενα vba3c !!!!!

Με μαία την Κ.Νούσια και γιατρό τον Φαρμακίδη!

Χωρίς επισκληρίδιο η άλλου είδους βοήθειες, φυσικός τοκετός που λένε.

 

μεγάλο μωρό πάνω απο 3500 αν θυμάμαι καλά!

 

και από όσο ξέρω είναι πρώτη φορά που γίνεται αυτό στην Ελλάδα!

 

Οπότε , όλα είναι δυνατά! Θάρρος από τις μανούλες να τολμάνε,

πάντα με τα κατάλληλα πρόσωπα για υποστήριξη!

φιλιά σε όλες!

 

και καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν!!! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

Χαίρομαι που βρήκα αυτό το forum, άντλησα πολλές χρήσιμες πληροφορίες, και από μαμάδες και από τον ευγενικό και κατατοπιστικό γιατρό, τον κ. Μιχαλόπουλο.

Μια γνώμη θέλω.

Ο προηγούμενος γιατρός δεν μου αποκλείει το φ.τ., λέει ότι αφού ενημερωθω για το ρίσκο, αυτός περίμενει μέχρι 40 εβδομάδες για να ξεκινήσει φυσιολογικά ο τοκετός. Σημειώνω ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη, παρά την επιθυμία μου για φ.τ, γιατρικά έγιναν ετσι τα πράγματα που δεν υπήρχε άλλη επιλογή - ούτε αμφιβολία εκ μέρους μου - παρά την κ.τ.

Η επιτυχία του vbac πιστεύετε ότι εξαρτάται τόσο πολύ από γιατρό με μεγάλη πείρα σε αυτό τον τομέα;

Να παω στους rock stars από τη λίστα ή να δώσω μια ευκαιρία στο γιατρό που έχω τώρα, που απλώς δεν είπε "όχι" ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Χαίρομαι που βρήκα αυτό το forum, άντλησα πολλές χρήσιμες πληροφορίες, και από μαμάδες και από τον ευγενικό και κατατοπιστικό γιατρό, τον κ. Μιχαλόπουλο.

Μια γνώμη θέλω.

Ο προηγούμενος γιατρός δεν μου αποκλείει το φ.τ., λέει ότι αφού ενημερωθω για το ρίσκο, αυτός περίμενει μέχρι 40 εβδομάδες για να ξεκινήσει φυσιολογικά ο τοκετός. Σημειώνω ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη, παρά την επιθυμία μου για φ.τ, γιατρικά έγιναν ετσι τα πράγματα που δεν υπήρχε άλλη επιλογή - ούτε αμφιβολία εκ μέρους μου - παρά την κ.τ.

Η επιτυχία του vbac πιστεύετε ότι εξαρτάται τόσο πολύ από γιατρό με μεγάλη πείρα σε αυτό τον τομέα;

Να παω στους rock stars από τη λίστα ή να δώσω μια ευκαιρία στο γιατρό που έχω τώρα, που απλώς δεν είπε "όχι" ;

 

Το θέμα δεν είναι να δώσεις μια ευκαιρία στο γιατρό, αλλά να δώσεις μια ευκαιρία στο μωρό :wink:...Ο περιορισμός των 40 εβδομάδων μειώνει πολύ τις πιθανότητές σου. Τα περισσότερα επιτυχημένα vbac γίνονται μετά τις 40 εβδομάδες, και με σωστή παρακολούθηση μπορείς να περιμένεις και μέχρι τις 42.

 

Αν είναι πολύ σημαντικό για σένα να πας για vbac, θα σου έλεγα να σκεφτείς έναν πιο έμπειρο γιατρό...Όχι ότι μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί τίποτα, αλλά τουλάχιστον να εξαντλήσεις τις πιθανότητές σου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να δώσεις μια ευκαιρία στο γιατρό, αλλά να δώσεις μια ευκαιρία στο μωρό :wink:...Ο περιορισμός των 40 εβδομάδων μειώνει πολύ τις πιθανότητές σου. Τα περισσότερα επιτυχημένα vbac γίνονται μετά τις 40 εβδομάδες, και με σωστή παρακολούθηση μπορείς να περιμένεις και μέχρι τις 42.

 

Αν είναι πολύ σημαντικό για σένα να πας για vbac, θα σου έλεγα να σκεφτείς έναν πιο έμπειρο γιατρό...Όχι ότι μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί τίποτα, αλλά τουλάχιστον να εξαντλήσεις τις πιθανότητές σου.

 

Ευχαριστώ πολύ, novak, για την απάντησή σου.Είναι έτσι όπως το λες, ότι τελικά κανένας δεν εγγυάται την επιτυχία, αλλά προφανώς έχω τις αμφιβολίες μου για το εν λόγω γιατρό. Είναι και άλλους αριθμούς που άφησε να του φύγουν στα γρήγορα, που εγώ ξέρω οτι δεν ισχύουν. Αρχικά βλέπω τον όριο των 40 εβδομαδων πολύ περιοριστικός, μετά βρίσκω αυτό: http://www.uptodate.com/contents/choosing-the-route-of-delivery-after-cesarean-birth?source=outline_link&view=text&anchor=H15065594#H15065594

Αλλά πώς μπορεί να ξέρει κανείς τη δικιά του προσωπική θέση σε ένα statistic table?

Προφανώς, είναι μειωμένες οι πιθανότητες μετά από τις 40 εβδομάδες, αλλά η προγραμματισμένη 2η κ.τ. την επόμενη μέρα απλώς τις μηδενιζει ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Χαίρομαι που βρήκα αυτό το forum, άντλησα πολλές χρήσιμες πληροφορίες, και από μαμάδες και από τον ευγενικό και κατατοπιστικό γιατρό, τον κ. Μιχαλόπουλο.

Μια γνώμη θέλω.

Ο προηγούμενος γιατρός δεν μου αποκλείει το φ.τ., λέει ότι αφού ενημερωθω για το ρίσκο, αυτός περίμενει μέχρι 40 εβδομάδες για να ξεκινήσει φυσιολογικά ο τοκετός. Σημειώνω ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη, παρά την επιθυμία μου για φ.τ, γιατρικά έγιναν ετσι τα πράγματα που δεν υπήρχε άλλη επιλογή - ούτε αμφιβολία εκ μέρους μου - παρά την κ.τ.

Η επιτυχία του vbac πιστεύετε ότι εξαρτάται τόσο πολύ από γιατρό με μεγάλη πείρα σε αυτό τον τομέα;

Να παω στους rock stars από τη λίστα ή να δώσω μια ευκαιρία στο γιατρό που έχω τώρα, που απλώς δεν είπε "όχι" ;

 

Ασυζητητί να αλλάξεις γιατρό!!!!!!!!!!!!

Όσες κοπέλες ξέρω προσωπικά που ο προηγούμενος γιατρός είπε οκ..κλπ...απέτυχαν παταγωδώς!!

Και όσες έχω διαβάσει στο fb και σε Blog το ίδιο!!

 

Δεν έχεις ελπίδες αν δεν πας Σε κάποιον από αυτούς που έχουν επιτυχημένα VBAC Σ στο ενεργητικό τους!!

 

Βάζω το χέρι μου στην φωτιά για αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Ασυζητητί να αλλάξεις γιατρό!!!!!!!!!!!!

Όσες κοπέλες ξέρω προσωπικά που ο προηγούμενος γιατρός είπε οκ..κλπ...απέτυχαν παταγωδώς!!

Και όσες έχω διαβάσει στο fb και σε Blog το ίδιο!!

 

Δεν έχεις ελπίδες αν δεν πας Σε κάποιον από αυτούς που έχουν επιτυχημένα VBAC Σ στο ενεργητικό τους!!

 

Βάζω το χέρι μου στην φωτιά για αυτό!!

 

Ευχαριστώ πολύ και εσένα MAMA AGA, αυτό είναι το αυτονόητο, το καταλαβαίνω και εγώ. Η διαδικασία τώρα, να κλείσω ραντεβού με διάφορους γιατρούς, είναι αύτη που με προβληματίζει και με δυσκολεύει. Αλλά και πάλι, καταλαβαίνω ότι πρέπει να το κάνω.

Μου δείνει πολλές ελπίδες το πρόσφατο post περί γιατρού στο Έλενα, αφού το οικονομικό παίζει ρόλο. Δεν έχω καμία εμπειρία στο δημόσιο σύστημα και η ιδέα του να δίνεις μάυρα λεφτά μου είναι παράξενη. Απορώ και πόσο δύσκολο είναι να κλήσεις ραντεβού...

Τώρα είμαι στη φάση που τα βλέπω όλα μαύρα, αλλά θα περάσει. Έχω και ναυτίες και εμετούς, ούτε ενέργεια ούτε κεφι ... Καλά που σας βρήκα εσάς - που θα πείτε ότι δεν φταίτε για τίποτα - να τα πω όλα μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα και απο μενα. επανερχομαι στο θεμα αυτό γιατι θα ηθελα να ρωτησω τις κοπελες που γνωριζουν τα εξης: εκανα καισαρικη τομη για διαφορους λογους τελος παντων πριν απο 4 χρονια. δε θελω καν να θυμαμαι τους πονους τους αφορητους που τραβηξα 4 μερες στο νοσοκομειο και την αποκατασταση μετα στο σπιτι που μου πηρε αρκετο καιρο. τωρα πρωτα ο Θεος εχω ραντεβου παλι για καισαρικη στις 2/2/15. η πητ μου ειναι ουσιαστικα 15/2. στις 2 λοιπον μπαινω για κ.τ.

θελω να μιλησω με τον γιατρο μου για το ενδεχομενο του φυσιολογικου τοκετου. τουλαχιστον θελω να το προσπαθησω χωρις φυσικα να βαλω σε οποιονδηποτε κινδυνο την υγεια μου αλλα και του μωρου. αν δε το καταφερω οκ εχει καλως δεν εγινε και τιποτα θα επιβιωσουμε. αλλα θελω να το προσπαθησω.

αυτο που θελω να μαθω ειναι το εξης. μπορω να μπω με προκληση στις 2/2 ???? και τι εννοω... και ας με διορθωσουν οι φιλες αν κανω λαθος να μπω με υποθετο ορο να κανω επισκληριδιο οταν ερθει η ωρα κλπ κλπ και να γεννησω... αυτο γινετε? ή πρεπει να περιμενω 38-39-40 βδομαδες και οταν αποφασισει ο μικρος να κανει εμφανιση τοτε θα παω? αυτο εχει κινδυνους? υπαρχει περιπτωση για ρηξη μητρας και ολα τα επακολουθα??

 

σας ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες γνωσεις σας και ευχομαι ολες με το καλο να εχουμε γερα και τυχερα μωρακια!!!!

eHrnp2.png

 

 

xuOPp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα. επανερχομαι στο θεμα αυτό γιατι θα ηθελα να ρωτησω τις κοπελες που γνωριζουν τα εξης: εκανα καισαρικη τομη για διαφορους λογους τελος παντων πριν απο 4 χρονια. δε θελω καν να θυμαμαι τους πονους τους αφορητους που τραβηξα 4 μερες στο νοσοκομειο και την αποκατασταση μετα στο σπιτι που μου πηρε αρκετο καιρο. τωρα πρωτα ο Θεος εχω ραντεβου παλι για καισαρικη στις 2/2/15. η πητ μου ειναι ουσιαστικα 15/2. στις 2 λοιπον μπαινω για κ.τ.

θελω να μιλησω με τον γιατρο μου για το ενδεχομενο του φυσιολογικου τοκετου. τουλαχιστον θελω να το προσπαθησω χωρις φυσικα να βαλω σε οποιονδηποτε κινδυνο την υγεια μου αλλα και του μωρου. αν δε το καταφερω οκ εχει καλως δεν εγινε και τιποτα θα επιβιωσουμε. αλλα θελω να το προσπαθησω.

αυτο που θελω να μαθω ειναι το εξης. μπορω να μπω με προκληση στις 2/2 ???? και τι εννοω... και ας με διορθωσουν οι φιλες αν κανω λαθος να μπω με υποθετο ορο να κανω επισκληριδιο οταν ερθει η ωρα κλπ κλπ και να γεννησω... αυτο γινετε? ή πρεπει να περιμενω 38-39-40 βδομαδες και οταν αποφασισει ο μικρος να κανει εμφανιση τοτε θα παω? αυτο εχει κινδυνους? υπαρχει περιπτωση για ρηξη μητρας και ολα τα επακολουθα??

 

σας ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες γνωσεις σας και ευχομαι ολες με το καλο να εχουμε γερα και τυχερα μωρακια!!!!

 

Δεν μπορείς να μπεις με πρόκληση πριν!

Αν το μωρό δεν είναι ''έτοιμο΄'' θα ξανακάνεις καισαρική!

 

Αλλά το πιο σημαντικό....

ΔΕΝ μπορείς να προσπαθήσεις ΜΟΝΗ...

ειναι αδύνατον και ειναι σίγουρη η αποτυχία...

το να το αφησεις στην τυχη ....και αυτο δυσκολο...

 

Αλλαξε γιατρο...βρες εναν που να υποστηρίζει vbac...

Oi kύνδινοι είναι όπως σε καθε γεννα και εχεις και πολυ ωραιο διαστημα μεταξυ των τοκετων..

Που εισαι??

Αθήνα? Θεσσαλονίκη?...

να σου στειλουμε μηνμα τους γιατρους..

και τελευται στιγμη σε αναλαμβανουν..

 

Χωρις τον κατάλληλο γιατρο δεν μπορεί να πας πουθενα!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου . αθηνα ειμαι και ειμαι 29 εβδομαδων. μπορω να αλλαξω τωρα γιατρο? ποιος θα με αναλαβει? και φυσικα ειναι και το θεμα του κοστους γιατι το ειχα και αυτο λυμενο το θεματακι και στις μερες μας ειναι πολυ σημαντικο και αυτο.

eHrnp2.png

 

 

xuOPp2.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου . αθηνα ειμαι και ειμαι 29 εβδομαδων. μπορω να αλλαξω τωρα γιατρο? ποιος θα με αναλαβει? και φυσικα ειναι και το θεμα του κοστους γιατι το ειχα και αυτο λυμενο το θεματακι και στις μερες μας ειναι πολυ σημαντικο και αυτο.

 

φυσικά και μπορείς!!!!!!!

 

υπάρχουν πολλοί στην Αθήνα..

αλλά το πιο προσφατο vbac εγινε σε δημοσιο νοσοκομείο...

στο Ελενα,,φανταζομαι θα ειναι οικονομικα εκει...

αν εχεις fb μπορείς να τους βρεις εκει!

...εγινε με μαια την Κων/να Νουσια..

και γιατρο το Φαρμακιδη...

 

εγω θα ελεγα να μιλήσεις μαζί τους!!

 

λεω αυτους επειδη ειναι σε δημοσιο...

αλλιως υπάρχουν και αλλοι καλοι..

 

Παντως σαν ομαδα αυτοι οι δυο κανενε φυσιολογικο μετααπο 3 καισαρικες!!

 

πρωτη φορα στην Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου . αθηνα ειμαι και ειμαι 29 εβδομαδων. μπορω να αλλαξω τωρα γιατρο? ποιος θα με αναλαβει? και φυσικα ειναι και το θεμα του κοστους γιατι το ειχα και αυτο λυμενο το θεματακι και στις μερες μας ειναι πολυ σημαντικο και αυτο.

μιλησε με την Νουσια να δεις τι θα σου πει,νομιζω οτι ο Φαρμακιδης αναλαμβανει κ σε τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη,αλλιως υπαρχουν κ αλλοι γιατροι σε ιδιωτικα μαιευτηρια βεβαια που αναλαμβανουν σιγουρα σε πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

miriki, να φανταστώ πως το θέμα σου ήταν το οικονομικό; Κι εγώ είχα ψάξει πολύ για δημοσιο για τον ίδιο λόγο.

Επειδή δεν έβρισκα τίποτα, τελικά γέννησα σε ιδιωτικό. Πήρα όμως το πακέτο μειωμένων διανυκτερεύσεων και πλήρωσα 904ευρώ σύνολο μαζί με εξετάσεις νεογνού κλπ. Αυτό για 2 διανυκτερεύσεις (μια ήταν ο τοκετός+άλλη μια). Υπάρχει και μαιευτήριο που έχει πακέτο μόνο μιας διανυκτέρευσης. Πέρα από το οικονομικό εγώ το ήθελα και για να μη λείπω πολλές μέρες από το πρώτο μου παιδάκι που δεν το είχα αποχωριστεί ποτέ.

Επίσης βρήκα γιατρό για vbac που μέσα στην αμοιβή του συμπεριλαμβάνεται και μαία μόνιμη δική του συνεργάτης.

Έτσι μείωσα όσο γινόταν το κόστος του μαιευτηρίου, γλίτωσα το κόστος της μαίας και πλήρωσα μόνο τον γιατρό, ο οποίος είχε μια νορμαλ αμοιβη γυναικολόγου στα ποσά που συνηθίζονται στην Αθήνα.

Δεδομένου οτι και σε δημόσιο να γεννήσεις αν δεν πας με τον γιατρό της εφημερίας δυστυχώς πληρώνεις κανένα χιλιαρικο...και δεδομένης και της αμοιβής της Νουσια (που δεν είναι διορισμένη στο Έλενα αλλά σε αναλαμβάνει ιδιωτικά και αρα την πληρώνεις), υπολόγισα οτι μου κόστισε το ιδιωτικό περίπου 500ευρώ παραπάνω μόνο σε σχέση με το δημόσιο.

Όχι οτι είναι αμελητέα τα 500ευρώ τη σήμερον ημέρα αλλά δεν ήταν η εξωφρενική επιβάρυνση ανάμεσα σε δημόσιο και ιδιωτικό που φοβόμουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια χρειάζομαι τη συμπαράστασή σας.

Έκανα καισαρική μετά από 18 ώρες με σπασμένα νερά λόγω αλλοίωσης παλμών και μη εξέλιξης τοκετου. Εγώ πιστεύω πώς ήταν και λίγο επειδή ήταν κουρασμένος ο γιατρός, και επίσης επειδή το ζήτησα τα χα παίξει από τους τεχνητούς και η διαστολή μου ήταν στο 4 κολλημένη (ηταν δημοσιο και δεν εκαναν επισκληρηδιο). Τώρα πήρα το γιατρό μου (ο οποίος παντρευόταν και δεν μπορούσε να με αναλάβει στο πρώτο) και ήταν κάθετος. Δεν αναλαμβάνει φυσιλογικό μετά από καισαρική λόγω του κυνδύνου ρήξης μήτρας (μάλιστα μου έκανε εκτενή περιγραφή).

Η μητέρα μου έκανε επιτυχες vbac μετά από 7 χρόνια και πήγε για δεύτερο vbac, 11 χρνια μετ την καισαρική της, αλλά έσπασε η μήτρα της (ήταν 5 ώρες με 10 διαστολή και ο μικρός δεν κατέβαινε λόγω περιτύλιξης)

οπότε έιναι κι αυτή αρνητική.

Ο άντρας μου μου λεει πώς αν υπάρχει η πιθανότητα να πάθω κάτι εγώ και το μωρό να μην το επιχειρήσω..

Που να βρω κουράγιο μέσα σε όλα αυτά δεν ξέρω. Είμαι και φοβητσιάρα από μόνη μου..

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότητα για ρήξη της μήτρας υπάρχει ακόμα και στον πρώτο τοκετό (χωρίς να έχει προηγηθεί καισαρική). Οταν έχει προηγηθεί καισαρική αυξάνεται το ποσοστό αλλά και πάλι παραμένει πολύ χαμηλό.

Αντιθέτως οι κίνδυνοι για το μωρό σε μια προγραμματισμένη καισαρική πολύ πριν είναι έτοιμο, είναι μεγαλύτεροι.

Ενημερώσου σωστά και με νούμερα, στατιστικά κλπ για τους κινδύνους για να μην σε τρομοκρατούν χωρίς λόγο.

Βρες εναν γιατρό που πραγματικά αναλαμβάνει vbac και μίλησέ του ανοιχτά για τους φόβους σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Nitsa πολύ καλά τα λες! Για σας κορίτσια! Σας διαβάζω καιρό και χαίρομαι που Μπίκα και εγώ στην παρέα! Εγώ έχω κάνει vba2c και κάποια μέρα θα σας τα πω όλα. Αυτό που θέλω να πω προς το παρόν είναι αν θέλετε πραγματικα να κάνετε vbac μην φοβιθητε να αλαξετε γιατρό εστί και τελευταία στιγμή μην αφήσετε την βιομιχανεια να χαλάσει το όνειρο σας και αν ο γιατρός σας τα μασαει πάρτε και δεύτερη και τριτη γνώμη! Υπάρχει όμως Αλή μια προιποθεση για να πετύχει, πρέπει να το θέλετε πραγματικα να το έχετε πιστέψει και να είστε εσιοδοξες και πησματαρες μέχρι το τέλος γιατί ο γιατρός πρεπει να είναι σίγουρος πως θα έχει την απόλυτη συμετοχή σας για να νιώσει και εκείνος σίγουρος!! Αυτά προς το παρόν, εύχομαι σε όλες τα καλλίτερα και θα τα λέμε συχνά:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κορίτσια! Αρχίζω κι εγώ τώρα να ψάχνομαι για vbac. Δυστυχώς είμαι επαρχία και η μόνη λύση να πηγαινοέρχομαι για εξετάσεις-γέννα στην Αθήνα... Θα ήθελα λοιπόν να επιλέξω γυναίκα γιατρό και βλέπω από τα αρχεία ότι η μόνη με επιτυχίες είναι η Isabel rosas. Έχει καμία πρόσφατη εμπειρία με τη συγκεκριμένη γιατρό; Ένα από τα βασικά ερωτήματα, μήπως -δεδομένου ότι είναι από τις ελάχιστες στην Ελλάδα- η αμοιβή της είναι υπέρογκη; Ξέρει καμία; Αν μπορείτε να μου στείλετε pm, μην πηγαίνω τσάμπα... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

H Rosas ναι είναι κομματάκι τσιμπημένη σε σχέση με άλλους. Βεβαια όσες την είχαν πίνουν νερό στο όνομά της και λένε πώς τα αξίζει.

Οι υπόλοιποι που αναλαμβάνουν vbac (3 που ξέρω εγώ σίγουρα) είναι πιο οικονομικοί. Στις συνήθεις τιμές των γυναικολόγων.

Κατά τη γνώμη μου, κακώς το περιορίζεις οπωσδήποτε σε γυναίκα γυναικολόγο.

Είναι που είναι μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι αναλαμβάνουν vbac. Αν είναι να βάζεις και έξτρα περιορισμούς....δύσκολα τα πράγματα!

Δε χάνεις κάτι βέβαια να κάνεις ένα πρωτο ραντεβού μαζί της.

Σου στέλνω και pm.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...